Έχετε σκεφτεί ποτέ να αυτοκτονήσετε;

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αυτά τα άτομα που "θέλουν" να αυτοκτονήσουν επειδή τους παράτησε ο γκόμενος ή επειδή έγραψαν χαμηλό βαθμό σε ένα τέστ, σκέφτονται έτσι από την εντελώς βλακώδη απελπισία τους και την ανάγκη να δεσμεύσουν ψυχολογικά τον άλλον ή να τραβήξουν την προσοχή πάνω τους. Και σε παρακαλώ, όταν μιλάμε για ένα τέτοιο θέμα, η παιδεία όπως λες δε παίζει κανέναν μα κανέναν ρόλο. Εδώ βλέπουμε τα πιο πετυχημένα άτομα στον κόσμο να θέλουν να αυτοκτονήσουν και να έχουν τάσεις αυτοκαταστροφής, ενώ τα έχουν όλα. Συνήθως, ή όχι πάντα, τα άτομα με τάσεις αυτοκτονίας έχουν ψυχολογικά προβλήματα και ΔΕΝ είναι άτομα που τους παράτησε ο γκόμενος..Και δεν υπάρχει όριο ηλικίας.
Και ναι, μπορεί σε κάποιους το γεγονός ότι τους παράτησε ο γκόμενος να είναι το κερασάκι στην τούρτα εφόσον έχουν ακολουθήσει κάποια γεγονότα στο παρελθόν, ενώ εσύ να γνωρίζεις μόνο το τελευταίο περιστατικό. Γι'αυτό μη είσαι ποτέ τόσο απόλυτος..


Κοίτα, εγώ το λέω τόσο ρηχά και χρησιμοποιώ τη λέξη γκόμενος, ακριβώς για να ξεχωρίσω τη θέση μου κ να γίνει κατανοητή. Γι'αυτό το λόγο λέω, ότι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ηλικίας, μπορεί νασυμβεί στον καθένα είτε 10 είτε 20 είτε 50, κάτι τόσο τραγικό ώστς να τον φτάσει σε αυτή τη σκέψη. Σε αυτό που διαφωνώ κάθετα, είναι να βλέπω τα 15χρονα που δεν έουν κανένα απολύτως πρόβλημα, να αυτοκτονούν λόγω γκόμενου κλπ. Κατά τ'άλλα συμφωνώ σε ό,τι είπες. Και για τα ψυχολογικά προβλήματα σαφέστατα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ το λέω τόσο ρηχά και χρησιμοποιώ τη λέξη γκόμενος, ακριβώς για να ξεχωρίσω τη θέση μου κ να γίνει κατανοητή. Γι'αυτό το λόγο λέω, ότι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ηλικίας, μπορεί νασυμβεί στον καθένα είτε 10 είτε 20 είτε 50, κάτι τόσο τραγικό ώστς να τον φτάσει σε αυτή τη σκέψη. Σε αυτό που διαφωνώ κάθετα, είναι να βλέπω τα 15χρονα που δεν έουν κανένα απολύτως πρόβλημα, να αυτοκτονούν λόγω γκόμενου κλπ. Κατά τ'άλλα συμφωνώ σε ό,τι είπες. Και για τα ψυχολογικά προβλήματα σαφέστατα...:)

Ψυχολόγος δεν είμαι, αλλά αυτά τα 15χρονα που λες δε νομίζω να έχουν αυτοκτονήσει για τέτοιο λόγο. Θα έλεγα ότι καταλήγουν να κάνουν απόρια αυτοκτονίας και όχι να ολοκληρώσουν την πράξη τους. Καμία χαρακιά ή κάτι τέτοιο.
Δε έχω ακούσει περίπτωση να αυτοκτονήσει κάποιος-α 15 χρονών, γιατί συγνώμη κιόλας, αλλά αυτά δεν ερωτεύονται. Είναι πολύ ανώριμα για να ερωτευούν...Γίνομαι πολύ κακιά, αλλά αυτή είναι η άποψη μου για την νέα γενιά..
Και νομίζω ότι βγήκα :offtopic: , γιατί άλλο ρωτάει και άλλο απαντάω... οπότε συγνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
μπα γιατι να αυτοκτονησω? η ζωη ειναι ωραια!!!!!!!!
να σκοτωσω κανα δυο τρεις π ειναι μες στα κομπλεξ........ευχαριστως!!!!!!
αν για τον ενα π θα σκοτωσεις πας φυλακη 20 χρονια στους 3 δεν γινεται να σου κανουν τον ενα δωρο???:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μου εχει περασει καπιες φορες, αλλα νομιζω καμια φορα σοβαρα... Εχω μπει πολλες φορες σε σκεψεις του τυπου "Δεν υπαρχει κατι θετικο να περιμενω" και εχω αρχισει για καπια δευτερα να σκευτομαι αυτο το πραγμα, αλλα πολυ γρηγορα ερχετε μια αλλη σκεψη να παρει την θεση της "Τι λες ρε;!".
Αυτο που με εξεπληξε ητανε οτι οταν βρεθηκα σε πραγματικα ασχημες καταστασεις, τοτε που θα δικαιολογουσα ισως λιγο περισσοτερο τετιες σκεψης, τοτε ειναι που δεν περασανε καθολου. Ειμουν τοσο χαλια ψυχολογικα, που οτι αποφαση και να επερνα, αν αλλαζα την ζωη μου, οτι και αν γινοτανε, θα μπορουσα να ειμουν πολυ πιο χαρουμενος. Ακομα και την πληρη εξαθλιωση την εβλεπα θετικα... Ενω οταν εχω αρκετα θετικα στοιχεια γυρο μου απογοητευομαι απο τα αρνητικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Μου εχει περασει καπιες φορες, αλλα νομιζω καμια φορα σοβαρα... Εχω μπει πολλες φορες σε σκεψεις του τυπου "Δεν υπαρχει κατι θετικο να περιμενω" και εχω αρχισει για καπια δευτερα να σκευτομαι αυτο το πραγμα, αλλα πολυ γρηγορα ερχετε μια αλλη σκεψη να παρει την θεση της "Τι λες ρε;!".
Αυτο που με εξεπληξε ητανε οτι οταν βρεθηκα σε πραγματικα ασχημες καταστασεις, τοτε που θα δικαιολογουσα ισως λιγο περισσοτερο τετιες σκεψης, τοτε ειναι που δεν περασανε καθολου. Ειμουν τοσο χαλια ψυχολογικα, που οτι αποφαση και να επερνα, αν αλλαζα την ζωη μου, οτι και αν γινοτανε, θα μπορουσα να ειμουν πολυ πιο χαρουμενος. Ακομα και την πληρη εξαθλιωση την εβλεπα θετικα... Ενω οταν εχω αρκετα θετικα στοιχεια γυρο μου απογοητευομαι απο τα αρνητικα..
παντα υπαρχει κατι καλο για το καθενα μας εκει εξω αρκει να το ψαξουμε,να μην φοβομαστε να το αντικρυσουμε μολις το δουμε γιατι ειναι για ΕΜΑΣ!8)

ας αρχισουμε ολοι να σκεφτομαστε λιγο πιο θετικα!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
αρχισα να το σκεφτομαι εν βρασμω ψυχης και κατεληξα να το σκεφτομαι και αλλες στιγμες χωρις να εχει συμβει τιποτα διαφορετικο απο τα συνηθισμενα πραγματα που δεν μπορω να ανεχτω...το κακο ειναι οτι τα πραγματα που νιωθω πως με καταπιεζουν δεν τα συνηθισα ποτε..παρολαυτα καθε φορα που το σκεφτομαι δεν τολμω να το επειχηρισω μαλλον γιατι πιστευω πως ο θανατος δεν θα δινει πραγματικο τελος. Αν φυγω εγω απο την ζωη δεν θα φυγουν και τα προβληματα μου ταυτοχρωνα, θα συνεχισουν να υπαρχουν μονο που τοτε δεν θα βρισκομαι σε θεση να τα αντιμετωπισω και ισως γιατι νιωθω οτι με τον θανατο μου δεν θα ησυχασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Μου έχει περάσει από το μυαλό πολλάκις. Μια τέτοια αποφασιστική ενέργεια θα έβαζε τέλος μια για πάντα στα βάσανά μου, θα γαλήνευα και θα αναπαυόμουν εν ειρήνη. Δε βρήκα όμως το κουράγιο να προβώ στο απονενοημένο διάβημα. Κυρίως γιατί φοβάμαι τον επιθανάτιο πόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές,αλλά όχι και πολύ στα σοβαρά,πάρα μόνο σε στιγμές απόγνωσης...Δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο,δεν έχω την δύναμη!!:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
εν ωρα ηρεμιας οχι... ακομα :devil:


πανω στα νευρα της στιγμης ναι εχω σκεφτει να πεσω στις ροδες του πρωτου φορτηγου που θα περνουσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εαν το εχω σκεφτει?? Ναι...Αρκετες φορες. Ισως φταει οτι οτι μαλλον ειμαι μανιοκαταθλιπτικος.... Το εχω επιχειρησει??? Δεν σας λεω να σκασετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axilleas22

Νεοφερμένος

Ο Αχιλλέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΝΑΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Πολύ ευχαρίστως θα γύριζα πίσω στον χρόνο για να εμποδίσω την γέννηση μου αλλά αυτοκτονία ούτε κατά σκέψη, η σκέψη για αυτοκτονία είναι κάτι σαν εθισμός σου περνάει μιά φορά εμφανίζεται αργότερα στο τέλος ίσως γίνει και η πράξη άν βρεθεί ο κατάλληλος τρόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Παλιότερα το σκεφτόμουν.. αρκετά σοβαρά.
Μετά άλλαξαν πολλά. Βρήκα τη δύναμη που είχα μέσα μου, είδα οτι δεν αξίζει να πονάμε για λογαριασμό άλλων και οτι το να κάνεις ένα λάθος σου κάνει τελικά καλό και δεν είναι το τέλος του κόσμου, βγήκα απ'το μικρόκοσμό μου και συνειδητοποίησα οτι άλλοι άνθρωποι έχουν πολύ πιο δύσκολα προβλήματα κι ότι αν μη τι άλλο από το να δώσεις τέλος στη ζωή σου αξίζει πολύ περισσότερο να την αξιοποιήσεις με κάθε τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Τα ξυράφια σε πονάνε,
τα ποτάμια είναι υγρά και σκοτεινά,
τα δηλητήρια αφήνουν λεκέδες
και τα χάπια σε ναρκώνουν.
Τα όπλα είναι παράνομα,
τα σκοινιά ξεχειλώνουν
και το γκάζι βρωμάει.
Τελικά, καλύτερα να ζήσω!


D.Parker.


:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
εχώ σκεφτεί πολλές φορές "αχ μακάρι να άνοιγε η γη να με καταπιεί" αλλά τπτ πιο σοβαρό.... Βασικά τα προβλήματα που κατά καιρούς έχω είναι μεν σοβαρά για μένα αλλά όχι και τόσο ώστε να αυτοκτονήσω ή να το σκεφτώ πολύ σοβαρά......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
με αυτα που διαβαζω σε θεματα στο αλλο φορουμ μου περναει αυτη η σκεψη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
εγώ πάλι όχι.. Όπως μας είπε και μια φιλόλογος μας η ζωή είναι 10 να κλαις και 1 να γελάς αλλά αξίζει να ζησεις γι αυτήν την μία! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Many times.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Πολλές φορές..Αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς κάτι γίνεται και χαίρεσαι τόσο πολύ που ξεχνάς αμέσως ''εκείνη την άσχημη σκέψη''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top