Ποιος φταίει για την 22χρονη που σκότωσε το μωρό της;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Το πιο εύκολο πράγμα στην Ελλάδα είναι να καταδικάσεις και να κρίνεις όταν το πρόβλημα είναι έξω από την πόρτα σου - Το ίδιο συμβαίνει και στην τραγική περίπτωση της 22χρονης παιδοκτόνου στην οποία ασκήθηκε ποινική δίωξη για ανθρωποκτονία . - Ο Κώστας Τσιτούνας γράφει για όλα όσα προηγήθηκαν του αδιανόητου εγκλήματος και για την απύθμενη υποκρισία που υπάρχει στους κόλπους της ελληνικής κοινωνίας.
Παρακολουθώ την εξέλιξη της υπόθεσης με την 22χρονη παιδοκτόνο από τη Νέα Σμύρνη και ταυτόχρονα διαβάζω τα σκληρά μηνύματα εναντίον της στο διαδίκτυο.
Τελικά είναι να απορεί κανείς με το μέγεθος της υποκρισίας που υπάρχει σε αυτό τον τόπο.
Και το λέω τούτο διότι οι περισσότεροι μένουν στα προφανή. Η 22χρονη είναι ο φυσικός αυτουργός της δολοφονίας, άρα... σκότωμα (;; ) όπως γράφουν ορισμένοι στα social media.
Για να προλάβω ορισμένους αναγνώστες, ξεκαθαρίζω ότι δεν αναγνωρίζω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως ελαφρυντικό για τη νεαρή κοπέλα η οποία προέβη σε μια τόσο αποτρόπαια και καταδικαστέα πράξη.
Είναι έγκλημα ιδιαζόντως ειδεχθές και επαναλαμβάνω ΧΩΡΙΣ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΑ.
Διαβάζω όμως την απολογία της και το σοκ είναι ακόμα μεγαλύτερο.
Εν έτει 2018, η 22χρονη αναφέρει:
«Δεν είπα τίποτα σε κανέναν από την οικογένειά μου. Η μητέρα μου και ο πατέρας μου είχαν χωρίσει και εγώ διέμενα στο ίδιο σπίτι με τη μητέρα μου. Φρόντισα να φοράω μακριές μπλούζες και γενικά φαρδιά ρούχα ώστε να μην καταλάβει κανένας το παραμικρό. Προσπαθούσα να μην αλλάξω τίποτα από τη συμπεριφορά μου για να μην υποπτευθεί κανένας το παραμικρό. Είχα καταφέρει να το κρύψω από όλους. Και φυσικά, προπαντός από τη μητέρα μου. Την ημέρα εκείνη, θυμάμαι ότι με έπιασαν οι πόνοι δυνατά. Μπήκα στο μπάνιο και όταν γέννησα με έπιασε πανικός να εξαφανίσω το μωρό να μην το βρει η μητέρα μου. Και αυτό έκανα. Εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο».

Πάμε τώρα στα φλέγοντα ερωτήματα:

  • Ποιος ακριβώς είναι ο ηθικός αυτουργός;
  • Ποιος «όπλισε» το χέρι αυτής της νεαρής γυναίκας;
  • Ποιος πατέρας και ποια μάνα δημιούργησαν τόσο νοσηρές συνθήκες όπου η 22χρονη κόρη τους (ενήλικη δηλαδή), τους έκρυψε την εγκυμοσύνη;
  • Πού είναι η εμπιστοσύνη και η αναγκαία επικοινωνία μεταξύ γονέων και παιδιών;
Είναι φυσιολογικό μια 22χρονη να κρύβει την εγκυμοσύνη από τη μητέρα της; Κι όταν το κάνει αυτό ποιος ακριβώς φταίει;
Η 22χρονη ή μήπως οι γονείς της που την μεγάλωσαν και την γαλούχησαν - εν έτει 2018 επαναλαμβάνω - με τέτοια ενοχικά σύνδρομα;
Αλλά ξέχασα, για αυτά τα ερωτήματα κανείς από εμας που είμαστε γονείς δεν θέλει να απαντήσει...
Μακριά από εμάς κι ας είναι και πέντε πόντοι... Έτσι δεν είναι;
Βλέπετε, όταν το πρόβλημα είναι έξω από την πόρτα μας η κριτική και η καταδίκη είναι εύκολη. Είναι εθνικό σπορ!
Εύκολα καταδικάζουμε και δείχνουμε με το δάχτυλο τα κορίτσια που μένουν έγκυες χωρίς να έχουν παντρευτεί, τα νεαρά παιδιά που μπλέκουν με τα ναρκωτικά, με την εγκληματικότητα, με την ανομία...
Όταν όμως το πρόβλημα τρυπώνει στη δική μας πόρτα, τότε μούγκα...
Προχωρώ παρακάτω:
Στους αστυνομικούς άρχισε να περιγράφει από την αρχή πως ξεκίνησε αυτή η εγκυμοσύνη, αλλά και πώς αντέδρασε ο πατέρας του μωρού της όταν έμαθε ότι η 22χρονη ήταν έγκυος...
«{…} Είχα μείνει έγκυος από έναν συμφοιτητή μου στη Καλαμάτα. Όταν του είπα ότι περίμενα παιδί εκείνος εξαφανίστηκε. Έμεινα μόνη μου. Και έγκυος και μόνη».
Στέκομαι εδώ. Δεν θα κρίνω την άνανδρη πράξη του συμφοιτητή της (κι αυτός ενήλικας).
Θα μείνω σε αυτή την ατάκα που εμένα προσωπικά με λυγίζει: «Έμεινα μόνη. Και έγκυος και μόνη».
Αυτό το τελευταίο έπρεπε να το είχαν ακούσει πολύ πιο πριν οι γονείς της.
Έπρεπε να το είχαν αφουγκραστεί πολλά χρόνια πριν και να σκύψουν πάνω στο παιδί τους. Τώρα, στα 22 έτη είναι δυστυχώς πολύ αργά.
Γι' αυτό σας λέω, για την κατάντια αυτής της κοινωνίας έχουμε πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης όσοι μεγαλώνουμε παιδιά.
Και πρέπει κάπου κάπου να πάψουμε να κάνουμε τους δήθεν ξερόλες - παντογνώστες.
Ας το βουλώσουμε για λίγο κι ας ακούσουμε τι έχουν να μας πουν τα ίδια τα παιδιά μας.
Σταθείτε δίπλα τους όταν το χρειάζονται, ακόμα κι αν έχουν πάρει λάθος δρόμο.
Σκύψτε το κεφάλι και αφουγκραστείτε αυτά που δεν λένε.
Ερμηνεύστε σωστά τη σιωπή τους. Μην τους δίνετε μόνο «δασκαλίστικες» συμβουλές.
Νιώστε τις φοβίες και τις ενοχές τους και δείξτε τους το δρόμο να τις ξεπεράσουν, να μην τις κουβαλούν μέσα τους.
«Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου».
Βοηθήστε να βγάλουν έξω τα όποια βάρη κουβαλούν μες στην ψυχούλα τους.
Τα σκληρά σχόλια περί «θανάτου», «κρεμάσματος», «σκοτώματος» και τα συναφή κρατήστε τα μέσα σας... Και να τρώτε μεγάλες μπουκιές...
Πηγή
Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα. Δεν μπορώ να φανταστώ οτι υπάρχει 22χρονη κοπέλα σήμερα στην Αθήνα ειδικά που δεν μπορεί να εμπιστευτεί στη μητέρα της κάτι τόσο σημαντικό και για να μην την τσαντίσει προβαίνει σε μια τέτοια αδιανόητη πράξη. Δεν τη δικαιολογώ αλλά προσπαθώ να καταλάβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μπορέί να έπαθε πανικό λόγο των ψυχολογικών μεταπτώσεων που βιώνουν οι γυναίκες κατά τον τοκετό και πρίν ενώ είναι ακόμα έγκυες.Προφανώς η ζωή έφυγε απο τον κόσμο αυτό δεν αλλάζει αλλά αυτά όλα είναι ελαφρυντικά στο δικαστήριο.Πιθανώς να δεχτεί πρόσκαιρη κάθειρξη ούτε καν ισόβια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ακόμα ένας λόγος να ζητήσει βοήθεια από τη μητέρα της αν είχε πάθει αυτό που λες. Ποιος ξέρει πόσο αυστηρή ήταν αυτή η μάνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
......Για να προλάβω ορισμένους αναγνώστες, ξεκαθαρίζω ότι δεν αναγνωρίζω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως ελαφρυντικό για τη νεαρή κοπέλα η οποία προέβη σε μια τόσο αποτρόπαια και καταδικαστέα πράξη......

......
Είναι φυσιολογικό μια 22χρονη να κρύβει την εγκυμοσύνη από τη μητέρα της; Κι όταν το κάνει αυτό ποιος ακριβώς φταίει;
Η 22χρονη ή μήπως οι γονείς της που την μεγάλωσαν και την γαλούχησαν - εν έτει 2018 επαναλαμβάνω - με τέτοια ενοχικά σύνδρομα;
......

Εν γένει φταίει η κοπέλα ή όχι? Της δικαιολογούμε την πράξη ή όχι?

Και επειδή οι φιλοσοφικές συζητήσεις που καταλήγουν στο ότι κανείς τελικά δεν φτάει για τίποτα δεν έχουν νόημα, η ουσία του ζητήματος βρίσκεται στο εξής:
Πρέπει η κοπέλα να κριθεί ένοχη για ανθρωποκτονία/φόνο για το θάνατο του παιδιού της ή όχι? Αποτελεί αδίκημα ο θάνατος του παιδιού ή όχι?

Αν κάποιος δεν μπορεί να απαντήσει με ναι ή όχι στα παραπάνω δύο ζητήματα, δεν έχει άποψη επί του θέματος. Μπορεί να πλασάρει ότι έχει, όπως ο συντάκτης του κείμενου που ανέφερες, αλλά στην πραγματικότητα λέει λόγια του αέρα. Γιατί ξεκινάει με ένα εμφατικό ΝΑΙ και καταλήγει σε ένα ψιλοαδιάφορο ΙΣΩΣ.
Η κοπέλα ωστόσο, από τη στιγμή που έχει εντοπιστεί και (ίσως) συλληφθεί, θα οδηγηθεί στο δικαστήριο και θα λάβει μια απόφαση: ΑΘΩΑ ή ΕΝΟΧΗ. Από τη στιγμή που κάποιος δεν μπορεί να εκφράσει άποψη για το πώς πρέπει να λειτουργήσει η διαδικασία αυτή, καλό θα ήταν να μην το παίζει ως δήθεν φιλόσοφος που τον έπιασε η κρίση συνείδησης. Πρώτα καταδικάζει και μετά αναζητεί την ενοχή? Πού είναι η ηθική σε αυτή τη διαδικασία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ακόμα ένας λόγος να ζητήσει βοήθεια από τη μητέρα της αν είχε πάθει αυτό που λες. Ποιος ξέρει πόσο αυστηρή ήταν αυτή η μάνα...

Μια πρακτικη ερωτηση ειναι,ποσο αυστηρη η μητερα της να ηταν ωστε να διαπραξει φονο η κορη της;
Διοτι προκειται για φονο εκ προθεσεως οχι εξ'αμελειας.Θα μπορουσε να το ειχε αφησει σε κοινη θεα,καποιος θα το εβρισκε.Οχι οτι θα ηταν υπευθυνο η ασφαλης αλλα σιγουρα θα ειχε περισσοτερες πιθανοτητες να επιβιωσει απο αυτο που προτιμησε να κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Παιδιά, μην λέτε ότι θέλετε. Η κοπέλα ενδεχομένως είχε ψυχολογικά ή/και ψυχιατρικά προβλήματα για να προβεί στον φόνο του ίδιου της του παιδιού. Συγγνώμη, αλλά θεωρώ ότι όσες γυναίκες έχουν γίνει μητέρες, μπορούν να επιβεβαιώσουν ότι το παιδί που βγήκε από μέσα τους θέλουν να το προστατέψουν και όχι να το σκοτώσουν, όποια κι αν είναι η κατάστασή τους. Αν βρίσκονται σε τέτοιο σημείο απόγνωσης το πολύ-πολύ να το έδιναν σε ένα ίδρυμα, για υιοθεσία ή όπως είπε ο Νίκος, να το άφηναν στον δρόμο (ξαναλέω, μιλώ για το πιο ακραίο σενάριο). Η πράξη της κοπέλας ως μητέρας δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση, ακόμη κι αν αποδειχθεί ότι πάσχει από κάποια ψυχική διαταραχή. Θα μπορούσε να κάνει τα παραπάνω που ανέφερα ή να προέβαινε σε έκτρωση στην αρχή της κύησης, αν τόσο πολύ φοβόταν την μητέρα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Αμπελοφιλοσοφιες στο επακρο.
Ειναι πολυ της μοδας να ψαχνουμε να βρισκουμε να προσπαθουμε να εξηγουμε και χιλια δυο.
Σαφως και εξηγηται το φαινομενο.
Απο οσα βεβαια γνωριζουμε,αποψη μου ειναι οτι η κοπελα απλα δεν ηθελε να αναλαβει τις ευθυνες της.Να κανει σεξ χωρις προφυλαξη ηξερε.Να αναλαβει τις ευθυνες της ομως δεν ηξερε.
Ας αμπελοφιλοσοφησουμε οσο θελουμε.Απο οτι φαινεται..δεν ειναι περιπτωση πχ βιασμου μιας κοπελας με συνδρομο νταουν,που εκει θα δικαιολογουσα κατι τετοιο.Εδω μιλαμε για μια ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ.Και ξερω γιατι βαζω το φοιτητρια σε κεφαλαια.
Δεν ξερω αν οντως ισχυουν οσα γραφτηκαν στο ιντερνετ για τα μηνυματα στο κινητο που εστελνε σε φιλη της.Αν ισχυουν...δεν χρειαζομαι τιποτε αλλο για να βγαλω συμπερασμα.
Αυστηροι γονεις;Ε και;Οι πρωτοι ειναι;
Η μονη περιπτωση που δικαιλογω εγω,ειναι περιπτωση εντελως εγκεφαλικα αρρωστου ανθρωπου.Τουτεστιν...Συνδρομο νταουν και αναλογα.ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
Για μενα,ειναι απλα ο εγωκεντρισμος,δεν αναλαμβανω τις ευθυνες μου,με νοιαιζει η παρτη μου μονο,χεστηκα αν το μωρο πεθανει,χεστηκα που 12 ωρες ενα αθωο μωρο κρυωνε αβοηθητο και νηστικο...ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΖΩΟΥΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΕΝΟΧΗ ΚΑΙ
ΙΣΟΒΙΑ.

Κανενα ελαφρυντικο απο μενα.

Αυστηροι γονεις;Ποσοι εχουν αυστηρους γονεις;Ποσοι εχουν βρεθει σε αυτην την θεση;Ολα να τα ριχνουμε στους αλλους;Οκ...και ο Πασαρης ,στυγνος εγκληματιας....μεγαλωσε σε ενα αλφα περιβαλον.Αρα;Δεν φταιει αυτος ναι;Αρα;Για καθε εγκλημα....φταινε παντα καποιοι αλλοι.ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΝΟΧΟΣ ΛΟΙΠΟΝ.ΓΙΑ ΑΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
Μονο που την επιλογη την κανουμε ΕΜΕΙΣ.
Και ΚΑΝ δεν ξερουμε αν ειχε αυστηρους γονεις.Απλα.....δεν θελησε να αντιμετωπισει τις ευθυνες της...και απλα και ομορφα και ανεμελα..σκοτωσε με αυτον τον φριχτο τροπο το πιο ιερο πραγμα.Ενα μωρο.
Ζωα..και τετοια συμπεριφορα δεν εχουν.
Για μενα...ισοβια.ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ;
ΥΓ.Μην λεμε για ψυχιατρικα προβληματα.Ειναι λαθοςκαι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Ψυχιατρικο προβλημα που να δικαιολογει κατι τετοιο ειναι μονο να πασχει απο κατι πολυ σοβαρο.Δηλαδη το ακαταλογιστο.Αλλιως...ΚΑΝΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ΑΡΑ ΟΛΟΙ ΑΘΩΟΙ.
Ανθρωπος που δεν αναλαμβανει τις ευθυνες του και φτανει στο ΠΙΟ ΦΡΙΧΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ...,απλα για να μην αλαξει η καθημεριντητα του...δεν ειναι ανθρωπος.ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΙΧΕ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ.Που και παλι..δεν ξερω αν συμφωνω...αλλα εστω,ειναι πιο λογικο.Αν δεν το ηθελε..εκτρωση γιατι δεν εκανε;ΟΧΙ ΑΥΤΟ.ΑΥΤΟ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.
Γυρισε και ειπε τις αηδιες,οτι δεν πηγε να γεννησει σε νοσοκομειο γιατι δεν ειχε λεφτα.ΜΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ!!!!!!!

Ειναι απλα ο παρτακισμος.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ..ΕΓΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ .Εγω και μονο εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. Είχε δυο εναλλακτικές: ή να κάνει έκτρωση (κι εδώ διαψεύδονται οι αρχικές πληροφορίες που δημοσιεύτηκαν από τα ΜΜΕ οτι τάχα ο φίλος της μόλις έμαθε οτι ήταν έγκυος έσπευσε να εξαφανιστεί) ή να το κρατήσει ακόμα κι αν δεν το ήθελε λόγω ηθικών αρχών που ενδεχομένως είχε (έκτρωση=φόνος).
Το οτι ο φίλος της της πρότεινε να προχωρήσουν σε έκτρωση, εκείνη αρνήθηκε, το κράτησε 9 μήνες μέσα της και το γέννησε για να το πετάξει από το μπαλκόνι, ξεπερνάει τα όρια της λογικής.
Αν και η πράξη της είναι αναμφίβολα καταδικαστέα, δεν είμαι από τους ανθρώπους που εξαπολύουν με ευκολία μύδρους εναντίον της " μάνας-φόνισσας". Βέβαια θα μπορούσε αφού το γεννήσει να το πάει κάπου να το αφήσει, να του δώσει μια ευκαιρία να επιβιώσει και να ζήσει -πόσο μάλλον όταν αναλογιστεί κανείς πως υπάρχουν γυναίκες που μπαίνουν σε μακροχρόνιες και επίπονες διαδικασίες προκειμένου να αποκτήσουν παιδί.
'Ομως στην περίπτωση αυτή, θα υπήρχε πάντα στη ζωή ένα παιδί δικό της, κι αυτό δεν το άντεχε σαν σκέψη όταν εκείνη ήθελε να "σβήσει"κάθε ίχνος
από αυτό το κομάτι της ζωής της. Δεν ξέρω σε τι ψυχολογική κατάσταση βρέθηκε τη στιγμή εκείνη, δεν ξέρω τι κουβαλάει μέσα της, αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι σίγουρα χρειάζεται ψυχιατρική γνωμάτευση και υποστήριξη. Αν δε αυτή η ψυχιατρική βοήθεια είχε δοθεί από πριν, δεν θα έφτανε σ'αυτό το ακραίο σημείο.
Στο βάθος βέβαια "βλέπω" και τους γονείς, ιδιαίτερα τη σχέση με τη μάνα της που μόνο κατ'επίφαση ήταν καλή, εφ'όσον δεν υπήρχε ουσιαστική επικοινωνία ώστε να της εμπιστευτεί το "φοβερό μυστικό" και να είχε αποφευχθεί όλο αυτό το κακό.
Κι είναι λυπηρό, γιατί διαπιστώνεται οτι από την ηθική και τον καθωσπρεπισμό της ελληνικής κοινωνίας του '50 λίγα πράγματα έχουν αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Αν ειμαι τοσο σκατο και ηλιθιο και δεν θελω να αντιμετωπισω γονεις...εστω κανω εκτρωση.Και μην βιαστητε να βγαλετε συμπερασματα οτι ειμαι υπερ της εκτρωσης/
Αλλα εστω αυτο.
Το να κανω ανεμελα την ζωουλα μου και να γεννησω και να λεω και ηλιθιοτητες οτι δεν πηγα στο νοσοκομεο επειδη δεν ειχα λεφτα,ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Η ΓΕΝΝΑ ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ...και κατοπιν εορτης να λεει οτι δεν ηθελα να το σκοτωσω..αλλα ειπα θα το πεταξω απο το μπαλκονι...και θα δω μετα τι θα κανω...ρε παιδια,καλες οι αμπελοφιλοσοφιες αλλα και η λογικη εχει τα ορια της.
Μιλαμε για μια φοιτητρια,που σημανει οτι εχει την λογικη να περασει εξετασεις και να σπουδαζει.ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ.
Απλα τα υπολοιπα...ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ.
Οσοι θετε,δικαιολογηστε και αμπελοφιλοσοφηστε για αυτο το φαινομενο.
Με αυτο το σκεπτικο και οι τζιχαντιστες εχουν δικαιολογια.Γεννηθηκαν σε συγκεκρομενο περιβαλλον με συγκεκριμενη θρησκεια και συγκεκριμενες συνθηκες διαβιωσης.ΑΡΑ ΑΘΩΟΙ;
Και αυτοι σκοτωνουν αγνωστους,Οχι το ιδιο τους το παιδι.
Νομιζω οτι η ανθρωποτητα χανει πλεον το νοημα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αμπελοφιλοσοφιες στο επακρο.
Ειναι πολυ της μοδας να ψαχνουμε να βρισκουμε να προσπαθουμε να εξηγουμε και χιλια δυο.
Σαφως και εξηγηται το φαινομενο.
Απο οσα βεβαια γνωριζουμε,αποψη μου ειναι οτι η κοπελα απλα δεν ηθελε να αναλαβει τις ευθυνες της.Να κανει σεξ χωρις προφυλαξη ηξερε.Να αναλαβει τις ευθυνες της ομως δεν ηξερε.
Ας αμπελοφιλοσοφησουμε οσο θελουμε.Απο οτι φαινεται..δεν ειναι περιπτωση πχ βιασμου μιας κοπελας με συνδρομο νταουν,που εκει θα δικαιολογουσα κατι τετοιο.Εδω μιλαμε για μια ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ.Και ξερω γιατι βαζω το φοιτητρια σε κεφαλαια.
Δεν ξερω αν οντως ισχυουν οσα γραφτηκαν στο ιντερνετ για τα μηνυματα στο κινητο που εστελνε σε φιλη της.Αν ισχυουν...δεν χρειαζομαι τιποτε αλλο για να βγαλω συμπερασμα.
Αυστηροι γονεις;Ε και;Οι πρωτοι ειναι;
Η μονη περιπτωση που δικαιλογω εγω,ειναι περιπτωση εντελως εγκεφαλικα αρρωστου ανθρωπου.Τουτεστιν...Συνδρομο νταουν και αναλογα.ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
Για μενα,ειναι απλα ο εγωκεντρισμος,δεν αναλαμβανω τις ευθυνες μου,με νοιαιζει η παρτη μου μονο,χεστηκα αν το μωρο πεθανει,χεστηκα που 12 ωρες ενα αθωο μωρο κρυωνε αβοηθητο και νηστικο...ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΖΩΟΥΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΕΝΟΧΗ ΚΑΙ
ΙΣΟΒΙΑ.

Κανενα ελαφρυντικο απο μενα.

Αυστηροι γονεις;Ποσοι εχουν αυστηρους γονεις;Ποσοι εχουν βρεθει σε αυτην την θεση;Ολα να τα ριχνουμε στους αλλους;Οκ...και ο Πασαρης ,στυγνος εγκληματιας....μεγαλωσε σε ενα αλφα περιβαλον.Αρα;Δεν φταιει αυτος ναι;Αρα;Για καθε εγκλημα....φταινε παντα καποιοι αλλοι.ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΝΟΧΟΣ ΛΟΙΠΟΝ.ΓΙΑ ΑΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
Μονο που την επιλογη την κανουμε ΕΜΕΙΣ.
Και ΚΑΝ δεν ξερουμε αν ειχε αυστηρους γονεις.Απλα.....δεν θελησε να αντιμετωπισει τις ευθυνες της...και απλα και ομορφα και ανεμελα..σκοτωσε με αυτον τον φριχτο τροπο το πιο ιερο πραγμα.Ενα μωρο.
Ζωα..και τετοια συμπεριφορα δεν εχουν.
Για μενα...ισοβια.ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ;
ΥΓ.Μην λεμε για ψυχιατρικα προβληματα.Ειναι λαθοςκαι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Ψυχιατρικο προβλημα που να δικαιολογει κατι τετοιο ειναι μονο να πασχει απο κατι πολυ σοβαρο.Δηλαδη το ακαταλογιστο.Αλλιως...ΚΑΝΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ΑΡΑ ΟΛΟΙ ΑΘΩΟΙ.
Ανθρωπος που δεν αναλαμβανει τις ευθυνες του και φτανει στο ΠΙΟ ΦΡΙΧΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ...,απλα για να μην αλαξει η καθημεριντητα του...δεν ειναι ανθρωπος.ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΙΧΕ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ.Που και παλι..δεν ξερω αν συμφωνω...αλλα εστω,ειναι πιο λογικο.Αν δεν το ηθελε..εκτρωση γιατι δεν εκανε;ΟΧΙ ΑΥΤΟ.ΑΥΤΟ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.
Γυρισε και ειπε τις αηδιες,οτι δεν πηγε να γεννησει σε νοσοκομειο γιατι δεν ειχε λεφτα.ΜΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ!!!!!!!

Ειναι απλα ο παρτακισμος.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ..ΕΓΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ .Εγω και μονο εγω.

Προφανως για να πουμε οτι ηταν ψυχολογικο προβλημα αυτο το οποιο οδηγησε την κοπελα σε κατι τετοιο πρεπει να γινει ελεγχος στους γονεις και να αποδειχθουν οπως λες ο σατανας ο ιδιος.Εγω αμφιβαλλω οτι θα αποδειχθει κατι τετοιο,ισως οι γονεις πραγματι να ηταν αυστηροι αλλα καποιος να προτιμησει να κανει φονο και να θεωρησει οτι η τιμωρια των γονιων του θα ειναι μεγαλυτερη απο του νομου η οτι η φρικη των γονιων της θα ηταν μεγαλυτερη απο αυτη της πραξης της...τι να πω δεν ξερω...για εμενα θα επρεπε να υπαρχει ουσιαστικα κακοποιηση απο νεαρη ηλικια και brainwashing για να πιστευει καποιος αυτα τα πραγματα.
Κατι θα ειχε συμβει νωριτερα,και ακομα και ετσι να ηταν δεν θα υπηρχε περιπτωση να μπλεξει με καποιον εαν οι γονεις της ηταν πραγματι freaks.
Νομιζω οτι με πληρη ασφαλεια μπορουμε να πουμε οτι η ισοβια ειναι το λιγοτερο "δικαιη" ποινη.

Ps . Η εκτρωση ειναι νομιμη(και ηθικη θελω να πιστευω) διοτι δεν εχει διαμορφωθει ακομα εμβρυο οποτε πρακτικα δεν αφαιρεις την ζωη απο κανεναν καθως αυτη δεν υπαρχει εξ'αρχης οταν γινεται αυτη η διαδικασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παλιά στα 22 είχαν ήδη 2 και 3 παιδιά οι άνθρωποι. Δεν είναι μικρό κοριτσάκι και δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως μικρή. Είναι ενήλικας, ψηφίζει και έχει πλήρη ευθύνη των πράξεων της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Παλιά στα 22 είχαν ήδη 2 και 3 παιδιά οι άνθρωποι. Δεν είναι μικρό κοριτσάκι και δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως μικρή. Είναι ενήλικας, ψηφίζει και έχει πλήρη ευθύνη των πράξεων της.
Το φοβερο δε,και ακρως πονηρο βεβαια..ειναι οτι ο δικηγορος της σημερα...σε ολα τα καναλια σαν μαιντανος...την ελεγε συνεχεια ΠΑΙΔΙ.
Πλακα κανουμε ναι;ΠΑΙΔΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν πιστεύω οτι πρέπει να φάει ισόβια. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που σκοτώνουν για να κλέψουν και βγαίνουν σε 10 και 15 χρόνια. Δεν μπορώ φυσικά να μπω στο μυαλό της (αν υπήρχε εκείνη τη στιγμή καθόλου μυαλό) και να καταλάβω γιατί το έκανε. Πέρασε 3 ώρες στο μπάνιο να γεννάει το μωρό αυτό το οποίο προφανώς θεωρούσε βάρος με το φόβο οτι θα τη δει η μητέρα της. Δεν πήγε ποτέ να κάνει εξετάσεις, δεν ένιωσε ποτέ την αγωνία μιας εγκυμοσύνης, τη λαχτάρα της, παρά μόνο σκεφτόταν πώς θα γλιτώσει από αυτό το "βάρος". Κάποια ψυχοπάθεια υπάρχει πιστεύω. Και ναι, δεν είναι παιδί αλλά πόσο ενήλικας είναι μια γυναίκα που τρέμει τόσο πολύ τη μάνα της ώστε να προβεί σε αυτή την πράξη; Πώς της φερόταν αυτή η μάνα; Της φερόταν άραγε σαν ενήλικα ή σαν μωρό παιδί; Αναρωτιέμαι...

Σίγουρα πάντως η ζωή της καταστράφηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Χεστηκα για την ζωη της που καταστραφηκε.Η ιδια ελπιζω να πληρωσει την συνεπεια των πραξεων της.
Ομως ενα αθωο πλασμα που γεννιεται και πεθαινει με τοσο φριχτο τροπο...αυτο δεν το αξιζει.
Οταν ενας ΄''ανθρωπος'' φτανει σε τετοια πραξη ,καμια δικαιολογια δενε χει,...και αξιζει να καταστραφει η ζωη του και να μεινει στην φυλακη ισοβια.
Σορυ,δεν το παιζω τοσο υπερανω.
οκ,ας λυπυθουμε αυτην και οχι το μωρο.
Καθολου δεν την λυπαμαι...λυπαμαι αυτο το ερμο πλασμα που υπεφερε..ΔΙΟΤΙ ΥΠΕΦΕΡΕ...χωρις να φταιει σε τιποτα απολυτως.
Ο ανθρωπος αν καταντα ετσι...δεν αξιζει να λεγεται ανθρωπος.Τα ζωα ειναι ανωτερα απο αυτον.
ΥΓ.Τ θεμα δενα φορα αν πρεπει να βγαινουν εγκληματιες εξω.Χαιρω πολυ...εγκληματιας που αφαιρει ζωη για μενα..ΠΟΤΕ δεν πρεπει να βγαινει εξω.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΔΩ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Το φοβερο δε,και ακρως πονηρο βεβαια..ειναι οτι ο δικηγορος της σημερα...σε ολα τα καναλια σαν μαιντανος...την ελεγε συνεχεια ΠΑΙΔΙ.
Πλακα κανουμε ναι;ΠΑΙΔΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ.
Βρε Πουπουλίνα μου, δικηγόρος είναι τι ήθελες να πει; Ασφαλώς γελοιοδέστατος, όχι τόσο για το "παιδί"΄, όσο που υποστήριζε το αφήγημα της "Επιλόχειας κατάθλιψης", πράγμα που δεν ισχύει, καθότι σύμφωνα με την ιατρική η επιλόχεια κατάθλιψη, το νωρίτερο που μπορεί να εμφανιστεί είναι την 3η ή 4η μέρα μετά τον τοκετό (έχουν συμβεί-σπάνια- και περιπτώσεις για 6 μήνες μετά!!!).
Από την άλλη, δικηγόρος είναι, ικανός να εφεύρει νέα ορολογία ιατρική, κάτι σαν "Στιγμιαία επιλόχειος κατάθλιψη".
Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Είναι πολύ εύκολο να καθόμαστε και να την καταδικάζουμε. Δε θα το κάνω. Δεν τη δικαιολογώ βέβαια αλλά ούτε την καταδικάζω. Η ποινή που θα της δώσει ο δικαστής και οι τύψεις που θα νιώθει είναι αρκετή τιμωρία κατά τη γνώμη μου. Σκέφτομαι εννοείται και το αθώο μωρό αλλά αφού εκείνη τη ζωή δεν μπορούμε πια να την επαναφέρουμε σκέφτομαι το κορίτσι που είναι 22 ετών. Γενικά λυπάμαι πολύ όταν η απόφαση μιας στιγμής ή έστω ενός μικρού χρονικού διαστήματος καταδικάζει για πάντα τη ζωή κάποιου. Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά ψάχνω αντί να καταδικάσω και να ρίξω με ευκολία μια ποινή να βρω και μια λύση που να ικανοποιεί τις συνθήκες και τους ανθρώπους που εμπλέκονται. Και γι' αυτό υπάρχουν οι ψυχροί νόμοι και οι αντικειμενικοί όσο γίνεται δικαστές. Γιατί εμείς με συναισθηματική φόρτιση και με όσα απωθημένα και εμπειρίες κουβαλάμε από τη ζωή μας δεν μπορούμε να αποφασίσουμε για το πώς θα τιμωρηθεί ένας άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δεν ξερεις χιμελα μου ο καθενας τι επιλογες εχει κανει στην ζωη του,οποτε αυτα τα περι ευκολιας ακυρα.
Εδω ανοιγονται θεματα...και σχολιαζουμε.Αλλιως,,,να μην ανοιγονται και να μην σχολιαζουμε.Εσυ δεν το ανοιξες;Την γνωμη μας δεν θες;Ε...τοτε τι λες;
Εγω με απολυτη ειλικρινια λεω την αποψη μου.Αλλα τουλαχιστον ειμαι ειλικρινης και με επιχειρηματα.
Δεν θα κατσω να το παιξω φιλοσοφουσα.
Καταδικαζουμε εγκλημα για κλεψια...καταδικαζουμε τους τζιχαντιστες για εγκληματα σε αγνωστους και θα κατσω να δικαολογισω τι;
Ολοι εχουν ενα κοινωνικο και οικογενειακο υποβαθρο.Και οι τζιχανιστες το ιδιο.Και οι κλεφτες το ιδιο.
Αρα;
Δεν σε βλεπω να δικαιολογεις τους τζιχαντιστες...και καλα κανεις,Ουε εγω τους δικαιολογω.Αυτην την ηλιθια,γιατι να την δικαιολογισω;Αυτη δεν σκοτωσε καν αγνωστο...ουτε μεγαλωσε με θρησκευτικο μισος,το παιδι της σκοτωσε,που αν δεν το ηθελε εστω θα εκανε εκτρωση.Και το σκοτωσε με τον χειροτερο τρπο.ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.
Αν δεν κρινεις αυτην,ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙς ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΖΩΗ ΛΟΙΠΟΝ.Ουτε τζιχανιστες,ουτε αλλους που σκοτωνουν για να κλεψουν,ουτε τον πασαρη ουτε κανεναν αλλον εγκληματια.Ολοι εχουν μια οικογενεια που τους μεγαλωσε με συγκεκριμενο τροπο,μια κοινωνια και μια θρησκεια.ΑΡΑ ΟΛΟΙ ΑΘΩΟΙ.ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ.ΕΙΝΑΙ;
Μηπως επειδη ειναι μωρο και μολις βγηκε στη ζωη..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;
Η μηπως επειδη δεν ειναι τζιχαντιστης και μουσουλμανα;Ειναι μια ωραιοτατη δικια μας φοιτητριουλα;ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΖΩΗ ΝΑΙ Η ΟΧΙ;
Σκεψου λιγο τι λες.
ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ;
Τους τζιχαντιστες γιατι τους κρινεις; Και τους κλεφτες;Εδω γιατι να μην κρινουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Είναι πολύ εύκολο να καθόμαστε και να την καταδικάζουμε. Δε θα το κάνω. Δεν τη δικαιολογώ βέβαια αλλά ούτε την καταδικάζω. Η ποινή που θα της δώσει ο δικαστής και οι τύψεις που θα νιώθει είναι αρκετή τιμωρία κατά τη γνώμη μου. Σκέφτομαι εννοείται και το αθώο μωρό αλλά αφού εκείνη τη ζωή δεν μπορούμε πια να την επαναφέρουμε σκέφτομαι το κορίτσι που είναι 22 ετών. Γενικά λυπάμαι πολύ όταν η απόφαση μιας στιγμής ή έστω ενός μικρού χρονικού διαστήματος καταδικάζει για πάντα τη ζωή κάποιου. Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά ψάχνω αντί να καταδικάσω και να ρίξω με ευκολία μια ποινή να βρω και μια λύση που να ικανοποιεί τις συνθήκες και τους ανθρώπους που εμπλέκονται. Και γι' αυτό υπάρχουν οι ψυχροί νόμοι και οι αντικειμενικοί όσο γίνεται δικαστές. Γιατί εμείς με συναισθηματική φόρτιση και με όσα απωθημένα και εμπειρίες κουβαλάμε από τη ζωή μας δεν μπορούμε να αποφασίσουμε για το πώς θα τιμωρηθεί ένας άνθρωπος.

Καλα ολα αυτα,αλλα ειναι αρκετα θεωρητικα,η πρακτικη εφαρμογη του νομου επιβλεπει τιμωρια.Διαφορετικα δεν ειναι νομος και φυσικα δεν εχει ισχυ.Εγω επισης καταλαβαινω τι λες αλλα δεν ηταν μια αντιμαχια που κατεληξε σε αυτο,ηταν ενας εντελως ανυπερασπιστος και πληρως αθωος νεος ανθρωπος που του αφαιρεθηκε η ζωη δια της βιας.Η αξια του την δεδομενη στιγμη ηταν απειρως μεγαλυτερη απο της κοπελας.Ακομα και ισοβια να μην δωθει,η ποινη θα ειναι τεραστια,οπως αρμοζει.Επισης δεν ειναι θεμα να την δικαιολογησεις,δεν υπαρχει απολυτως καμια δικαιολογια.Τι θα γινει οταν ερευνησουν τους γονεις και το ιστορικο της οικογενειας και τελικα φανει οτι ηταν απλα μια αυστηρη οικογενεια αλλα οχι απανθρωπη για να φτασει σε αυτο το σημειο;Δεν νομιζω οτι θα υπαρξει κανεις που θα μιλησει για ψυχικο νοσημα.

Αυτη εδρασε λες και ειχε οικογενεια τους Bakers απο το Resident Evil.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Το να είχε ας πούμε επιλόχειο κατάθλιψη? ή να έπαιζε κάτι άλλο στην οικογένειά της, στη σχέση της με τη μητέρα της?

Δε δικαιολογώ την πράξη της, έφυγε ένα μωρό και μάλιστα με τον πιο άθλιο τρόπο, ωστόσο η κοπέλα δεν είναι καλά, προφανώς χρειάζεται βοήθεια άλλου είδους, δεν πρόκειται απλά για μια πράξη που έχει αίτια εγωιστικά, άρα δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να της αποδοθεί πλήρως η πράξη. Παιδιά, σκεφτείτε λογικά, αν η κοπέλα ήταν καλά, οκέι, δε θα το έλεγε στη μητέρα της, αλλά θα το άφηνε σε ένα ίδρυμα, θα το παρατούσε έστω στο δρόμο, δε θα το πετούσε στον ακάλυπτο.

Πιστεύω θα φανεί σε λίγες μέρες και από την ψυχιατρική πραγματογνωμοσύνη.

Ο Ποινικός μας Κώδικας -που πιστέψτε με, είναι αρκετά αυστηρός σε τέτοιου είδους εγκλήματα, ειδικά όσον αφορά παιδιά- ορίζει ότι:

'' 303, παιδοκτονία
Μητέρα που με πρόθεση, σκό#τωσε το παιδί της κατά τον τοκετό ή μετά τον τοκετό, αλλά ενώ εξακολουθούσε ακόμη η διατάραξη του οργανισμού της από τον τοκετό τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών ''

Η ''διατάραξη'' αυτή που αναφέρεται, θεωρείται ότι διαρκεί έως και 1 χρόνο μετά τον τοκετό, για να καλυφθούν κι οι περιπτώσεις της επιλοχείου.

Κι αν σας φαίνεται πολύ το μάξιμουμ 10 χρόνια, σκεφτείτε ότι η μείωση σε σχέση με την ''κανονική'' ανθρωποκτονία, που τιμωρείται με ισόβια, είναι πολύ μεγάλη. Δε γίνεται σε κάτι που ακόμη και ο νόμος αναγνωρίζει δικαιολογητικά, εμείς να είμαστε τόσο άκαμπτοι.

Επίσης, για σας που λέτε ότι θα είναι μεγάλη η ποινή, δεν παίζει να είναι μεγάλη, θα είναι σίγουρα αρκετά κάτω από 10 , γιατί έχει αρκετά ελαφρυντικά που θα της αναγνωριστούν!


Είναι πολύ άδικο που έφυγε έτσι το μωράκι :(

Εύχομαι τουλάχιστον όοολες αυτές οι συζητήσεις περί νεανικών εγκυμοσυνών, σχέσεις νέων με τους γονείς τους και τα λοιπά, θα έχουν κάποιο αποτέλεσμα. Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε ότι ευθύνη εξίσου μεγάλη έχει ο ''πατέρας'' του μωρού, και μάλιστα όχι μόνο για το θάνατο του μωρού, αλλά και για την κατάσταση της κοπέλας. Γιατί αν αυτός ήταν πιο υποστηρικτικός, δεν ξέρουμε αν η κοπέλα θα έφτανε σε αυτή την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
δεν θα καταδικάσω την κοπέλα απόλυτα. η ποινή που λογικά θα της επιβληθεί είναι λίγους μήνες κάθειρξη
αν δούμε τις πράξεις και αποφάσεις της μία μία αυτό που καταλαβαίνουμε έιναι οτι η κοπέλα είναι το λιγότερο ελαφρόμυαλη.
-Μένει έγκυος κατά λάθος η από αδιαφορία, από κάποιον ανεύθυνο που ξέρει λίγους μήνες(κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι)
-μόλις καταλαβαίνει οτι είναι έγκυος το λέει στον ανεύθυνο και αυτός την κάνει λούης.
-αποφασίζει η ίδια να κρατήσει το παιδί αλλα να μην πεί τίποτα σε κανέναν
-περνάνε οι μήνες κρύβοντας το με φαρδιά ρούχα
-γεννάει μέσα στην μπανιέρα και αποφασίζει να κρύψει το πρόβλημα αφήνοντας το παιδί σε ένα δίκτυ στον ακάλυπτο με αποτέλεσμα να πεθάνει.

ο νόμος σίγουρα πρέπει να την καταδικάζει γιατί πρέπει να είναι αντικειμενικός, αλλά ώς άνθρωπος δεν μπορώ να πώ κάτι γιατί δεν γνωρίζω τη διανοητική και ψυχολογική κατάσταση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top