Σεξισμός: πώς τον βιώνουμε;

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έπεσα πάνω σε αυτό και θα ήθελα να διαβάσω γνώμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Νομίζω οτι είναι πολύ παλιό και συνηθισμένο φαινόμενο οι κάμεραμεν να δείχνουν όμορφες γυναικείες παρουσίες όταν υπάρχει κάποιος τραυματισμός ή οτιδήποτε που σταματάει το παιχνίδι. Τώρα το αν θα έφτανα στο σημείο να το θεωρήσω σεξιστικό, νομίζω οτι είναι λίγο υπερβολή. Με αυτή τη λογική οι περισσότερες διαφημίσεις, ταινίες, σειρές, εκπομπές κλπ έχουν σεξιστικά χαρακτηριστικά. Το όμορφο καλώς ή κακώς τραβάει και πουλάει.;/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αυτή τη λογική οι περισσότερες διαφημίσεις, ταινίες, σειρές, εκπομπές κλπ έχουν σεξιστικά χαρακτηριστικά.

Mα, έχουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.


Ναι αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να λέει, σνομπάρω τον κινηματογράφο γιατί παίζουν μόνο όμορφοι! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τον κινηματογράφο στο σύνολό του, όχι, θα ήταν εξάλλου άτοπο. Για συγκεκριμένες παραγωγές σίγουρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά δε δείχνουν πάντα όμορφες. Ειδικά στον αγώνα αργεντινή ισλανδία περίμενα να δω καλές γκόμενες αλλά έδειχνε συνηθισμένες. Γενικά αν κάτσετε να δείτε έναν αγώνα θα δείτε ότι οι κάμεραμεν δείχνουν πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους. Παππούδες και γιαγιάδες, παιδάκια, γονείς, φίλους και καμιά φορά πετυχαίνουν και μια ωραία παρουσία. Έλεος δηλαδή πάλι με τις φεμινίστριες. Τα πάντα τις πειράζουν. Στον αγώνα Γαλλία Ουρουγουάη έδειχνε συνεχώς παιδάκια Ουρουγουανά να κλαίνε και έκλαιγα και γω μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrysaM

Νεοφερμένος

Η ChrysaM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η γνωμη μου στο θεμα ειναι οτι ο σεξισμος υπαρχει παντου και παντα. Πέρα από τις πιο εμφανείς περιπτώσεις π.χ σε ταινίες, στην τηλεόραση σεξισμο έχω συναντήσει ακόμα και σε οικογενειακό επίπεδο. Ο παππους μου για παραδειγμα πάντα θα θεωρεί την βοήθεια του αδερφού μου πιο πολυτιμη από την δική μου σε διάφορες εργασίες, αν και εγώ είμαι πιο ικανή θεωρω ????. Επίσης ένα ακόμα παραδειγμα που με ενοχλεί είναι το υψος στις αστυνομικές σχολές. 1.70 για άνδρες και γυναίκες. Το 1.70 για έναν άνδρα μπορώ να πω ότι είναι ένα καλό υψος και δεν το συναντάς καθόλου σπάνια. Αλλά σε γυναίκες ειδικά στην Ελλάδα τρέχα γυρευε. Δεν λεω οτι είναι απιθανο αλλα πιο συχνά συναντάς υψος της τάξης του 1.65 σε γυναικια προτυπα στην χώρα μας, έτσι πολλες υποψήφιες έχουν κοπεί.... Κατά την γνώμη μου αυτό είναι σεξισμός τον οποίο όμως όλοι αγνοουμε. Στις στρατιωτικες σχολές έχει βγει το υψος, ποιος ο λόγος να υπάρχει στην αστυνομία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η γνωμη μου στο θεμα ειναι οτι ο σεξισμος υπαρχει παντου και παντα. Πέρα από τις πιο εμφανείς περιπτώσεις π.χ σε ταινίες, στην τηλεόραση σεξισμο έχω συναντήσει ακόμα και σε οικογενειακό επίπεδο. Ο παππους μου για παραδειγμα πάντα θα θεωρεί την βοήθεια του αδερφού μου πιο πολυτιμη από την δική μου σε διάφορες εργασίες, αν και εγώ είμαι πιο ικανή θεωρω ????. Επίσης ένα ακόμα παραδειγμα που με ενοχλεί είναι το υψος στις αστυνομικές σχολές. 1.70 για άνδρες και γυναίκες. Το 1.70 για έναν άνδρα μπορώ να πω ότι είναι ένα καλό υψος και δεν το συναντάς καθόλου σπάνια. Αλλά σε γυναίκες ειδικά στην Ελλάδα τρέχα γυρευε. Δεν λεω οτι είναι απιθανο αλλα πιο συχνά συναντάς υψος της τάξης του 1.65 σε γυναικια προτυπα στην χώρα μας, έτσι πολλες υποψήφιες έχουν κοπεί.... Κατά την γνώμη μου αυτό είναι σεξισμός τον οποίο όμως όλοι αγνοουμε. Στις στρατιωτικες σχολές έχει βγει το υψος, ποιος ο λόγος να υπάρχει στην αστυνομία;

Μιλάμε για ισότητα, και μιας και ανέφερες τον στρατό θα έπρεπε άνδρες και γυναίκες επίσης να έχουν την ίδια αντιμετώπιση. Είτε να γίνει ο στρατός προαιρετικός για όλους είτε να γίνει υποχρεωτικός και για τις γυναίκες. Όχι να αναφέρουμε την ισότητα μόνο εκεί που μας βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
Η γνωμη μου στο θεμα ειναι οτι ο σεξισμος υπαρχει παντου και παντα. Πέρα από τις πιο εμφανείς περιπτώσεις π.χ σε ταινίες, στην τηλεόραση σεξισμο έχω συναντήσει ακόμα και σε οικογενειακό επίπεδο. Ο παππους μου για παραδειγμα πάντα θα θεωρεί την βοήθεια του αδερφού μου πιο πολυτιμη από την δική μου σε διάφορες εργασίες, αν και εγώ είμαι πιο ικανή θεωρω ????. Επίσης ένα ακόμα παραδειγμα που με ενοχλεί είναι το υψος στις αστυνομικές σχολές. 1.70 για άνδρες και γυναίκες. Το 1.70 για έναν άνδρα μπορώ να πω ότι είναι ένα καλό υψος και δεν το συναντάς καθόλου σπάνια. Αλλά σε γυναίκες ειδικά στην Ελλάδα τρέχα γυρευε. Δεν λεω οτι είναι απιθανο αλλα πιο συχνά συναντάς υψος της τάξης του 1.65 σε γυναικια προτυπα στην χώρα μας, έτσι πολλες υποψήφιες έχουν κοπεί.... Κατά την γνώμη μου αυτό είναι σεξισμός τον οποίο όμως όλοι αγνοουμε. Στις στρατιωτικες σχολές έχει βγει το υψος, ποιος ο λόγος να υπάρχει στην αστυνομία;


Σε τέτοιες υπηρεσιες η γυναικα ειναι ευνοημένη. Μολις μεινει έγκυος έχει εξαφανιστει για 2 χρονια :loltooth:και της βγαινει και η μετάθεση μετά απο τα κατσικοχωρια στο μπάμ. Τέλος μετά Αθήνα. Άντε γειά.



μου λεγε ενας φιλος οτι εκει που ηταν 10 άτομα μέσα σε ένα χρονο έμειναν 6 (οι 4 έμειναν έγκυες) οποτε πηραν άδεια και έφαγαν μετά τη δική τους δουλειά στη μουρη. Ολο παράπονα ειναι οι γυναικες αυτο βλέπω εγω μια χαρά περνάνε. :loltooth: Στο μεταξυ οι 2 ειχαν έρθει ενω εκεινος ηταν ηδη ενα χρονο εκει και έχει κλεισει εκει πέρα 4 χρονια και αυτες που ηρθαν και πιο μετά απο αυτον εξαφανιστηκαν πηγα κοντα στη περιοχη τους :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σε τέτοιες υπηρεσιες η γυναικα ειναι ευνοημένη. Μολις μεινει έγκυος έχει εξαφανιστει για 2 χρονια :loltooth:και της βγαινει και η μετάθεση μετά απο τα κατσικοχωρια στο μπάμ. Τέλος μετά Αθήνα. Άντε γειά.



μου λεγε ενας φιλος οτι εκει που ηταν 10 άτομα μέσα σε ένα χρονο έμειναν 6 (οι 4 έμειναν έγκυες) οποτε πηραν άδεια και έφαγαν μετά τη δική τους δουλειά στη μουρη. Ολο παράπονα ειναι οι γυναικες αυτο βλέπω εγω μια χαρά περνάνε. :loltooth: Στο μεταξυ οι 2 ειχαν έρθει ενω εκεινος ηταν ηδη ενα χρονο εκει και έχει κλεισει εκει πέρα 4 χρονια και αυτες που ηρθαν και πιο μετά απο αυτον εξαφανιστηκαν πηγα κοντα στη περιοχη τους :loltooth:
Ναι στο δημόσιο επιτέπεται να μείνεις έγκυος και έχεις και αρκετό χρόνο μετά με το παιδί σου.Πόσες είναι όμως στο δημόσιο; Ρωτάς τι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα; που όταν πας να ζητήσεις δουλειά σε ρωτάνε την οικογενειακή σου κατάσταση μην τυχόν μείνεις έγκυος και γι αυτό το λόγο πλέον κάνουν ολιγόμηνες συμβάσεις εργασίας.Προσωπικά δεν θεωρώ οτι είναι θέμα σεξισμού το χάος που επικρατεί στα εργασιακά του ιδιωτικού κυρίως τομέα ,διότι και οι άντρες έχουν να αντιμετωπίσουν πολύ άσχημες αδικίες και εκμετάλλευση.Όλα για το χρήμα γίνονται.Μια επιχείρηση συνήθως δεν την νοιάζει άντρας ή γυναίκα αυτό που θέλουν είναι να αυξηθούν τα έσοδα τους με το λιγότερο δυνατό κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
Ναι στο δημόσιο επιτέπεται να μείνεις έγκυος και έχεις και αρκετό χρόνο μετά με το παιδί σου.Πόσες είναι όμως στο δημόσιο; Ρωτάς τι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα; που όταν πας να ζητήσεις δουλειά σε ρωτάνε την οικογενειακή σου κατάσταση μην τυχόν μείνεις έγκυος και γι αυτό το λόγο πλέον κάνουν ολιγόμηνες συμβάσεις εργασίας.Προσωπικά δεν θεωρώ οτι είναι θέμα σεξισμού το χάος που επικρατεί στα εργασιακά του ιδιωτικού κυρίως τομέα ,διότι και οι άντρες έχουν να αντιμετωπίσουν πολύ άσχημες αδικίες και εκμετάλλευση.Όλα για το χρήμα γίνονται.Μια επιχείρηση συνήθως δεν την νοιάζει άντρας ή γυναίκα αυτό που θέλουν είναι να αυξηθούν τα έσοδα τους με το λιγότερο δυνατό κόστος.


Εσυ τωρα εισαι στη φάση που ψάχνεις δουλειά και τα βλέπεις βουνό. Αμα δεν έχεις κάποιον γνωστο να σου συστησει μια δουλεια και να πει και 2-3 κουβεντες για σενα μη περιμενεις να πέσεις σε σοβαρο περιβάλλον. Η Ελλαδα δεν έχει και καμια σοβαρη αγορα εργασιας πέρα απο τις μεγάλες πολυεθνικές οι πιο πολλοι ιδιωτες λαμογια ειναι να στο πω εγω που κοιτανε να βρουν ενα θυμα να το εκμεταλευονται και αμα τον δουν οτι ειναι και λιγο αντιδραστικος βρισκουν και μια δικαιολογια για να τον διώξουν. Για αυτο βουλιάξαμε τοσα χρονια.



Εγω οταν έψαχνα παλιά μιλουσα με εναν στο τηλεφωνο και του λέω σε κάποια φάση ποιος ειναι ο μισθος και άρχισε να λεει οτι αν κάνω τέτοιες ερωτησεις απο την αρχη ειμαι ακατάλληλος και κάτ άλλες τέτοιες σαχλαμάρες. Του λεω καταρχην εσυ φαινεσαι ακατάλληλος απο το τροπο που αντιμετωπιζεις εναν πιθανο υποψηφιο συνεργατη αλλα μια και το πάς εκει που θες εσυ θα το πάω και εγω εκει που θέλω. Και γιατι να έρθω να χάσω το χρονο μου για κάτι που δεν ξέρω εξαρχης αν θα με καλυπτει;;;; μετα απο ουτε ενα λεπτο το κλεισαμε και οι δυο βεβαια. Ηταν εμφανές οτι αυτος έψαχνε εναν υποτακτικο υπάλληλο και εγω δεν ήμουν ένας τέτοιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εσυ τωρα εισαι στη φάση που ψάχνεις δουλειά και τα βλέπεις βουνό. Αμα δεν έχεις κάποιον γνωστο να σου συστησει μια δουλεια και να πει και 2-3 κουβεντες για σενα μη περιμενεις να πέσεις σε σοβαρο περιβάλλον. Η Ελλαδα δεν έχει και καμια σοβαρη αγορα εργασιας πέρα απο τις μεγάλες πολυεθνικές οι πιο πολλοι ιδιωτες λαμογια ειναι να στο πω εγω που κοιτανε να βρουν ενα θυμα να το εκμεταλευονται και αμα τον δουν οτι ειναι και λιγο αντιδραστικος βρισκουν και μια δικαιολογια για να τον διώξουν. Για αυτο βουλιάξαμε τοσα χρονια.



Εγω οταν έψαχνα παλιά μιλουσα με εναν στο τηλεφωνο και του λέω σε κάποια φάση ποιος ειναι ο μισθος και άρχισε να λεει οτι αν κάνω τέτοιες ερωτησεις απο την αρχη ειμαι ακατάλληλος και κάτ άλλες τέτοιες σαχλαμάρες. Του λεω καταρχην εσυ φαινεσαι ακατάλληλος απο το τροπο που αντιμετωπιζεις εναν πιθανο υποψηφιο συνεργατη αλλα μια και το πάς εκει που θες εσυ θα το πάω και εγω εκει που θέλω. Και γιατι να έρθω να χάσω το χρονο μου για κάτι που δεν ξέρω εξαρχης αν θα με καλυπτει;;;; μετα απο ουτε ενα λεπτο το κλεισαμε και οι δυο βεβαια. Ηταν εμφανές οτι αυτος έψαχνε εναν υποτακτικο υπάλληλο και εγω δεν ήμουν ένας τέτοιος.
Δεν έχω μάλλον γι αυτό πέφτω όλο σε τραγικούς τύπους..Τελος πάντων εγώ σε εργασιακό περιβάλλον δεν έχω παρατηρήσει να κάνουν διακρίσεις προς το καλύτερο σε γυναίκες εκτός απο αυτές που τους κουνιούνται και σαχλαμαρίζουν..Εκεί ναι είναι αρνάκια ούτε παρατηρήσεις ούτε φωνές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
ε ναι ειναι μερικοι που δεν μπορουν να διαχωρισουν τη δουλεια απο τα γκομενικά αλλα ξέρεις καμια φορά φταινε και οι γυναικες σε αυτο επειδη ειναι φιλάρεσκες. Μια φορά στη δική μου δουλεια ηταν μια που μετά έμαθα οτι σχολιασαν πως εγω θελω να της την πέσω. 30 εγω 22 αυτη. Μολις το εμαθα αυτο της έκοψα μέχρι και την καλημέρα που λέει ο λογος :loltooth: μετά δεν ξαναειπε τιποτα. Ασε τωρα με το πιτσιρικι θα μου βγάλει και το ονομα οτι ειμαι ο πέφτουλας κτλπ. και τι έκανα απλα πηγαινα εκει που ηταν αυτη και δυο άλλοι ο ένας ηταν φιλος μου και μιλουσαμε και σε κάποια φάση ειπα για το γυμναστηριο.



Και τι έγινε .... αλλα αυτο για τον άλλον ηταν και καλα επιδειξη. Που αυτος ο άλλος ειναι πολυ χειροτερος πεφτουλας απο μενα και στη τελική εγω μπορω να ειμαι οτι θέλω οταν ειμαι ανύπαντρος αυτος ειναι και παντρεμένος και δεν ντρέπεται να παιζει το μάτι του συνεχώς αλλα δεν βαριέσαι ειμαστε και εμεις οι άντρες. Μερικές φορές άστα να πάνε. Τεσπα έκοψα τα πολλα πολλα και έληξε το πανηγυρι. Δεν γουστάρω στη δουλειά ουτε υπαινιγμους και μολις ειδα οτι πηγε να δημιουργηθει ένας και μαλιστα απο το πουθενα σοβάρεψα ;) αλλα φταιει και ο άλλος πιστευω για να κρυφτει αυτος πηγε να το ριξει σε μένα. Εγω απλη κουβεντα έκανα.


Οι γυναικες φταινε στο κομμάτι οτι μερικές φαντάζονται πολλά χωρις λογο. Εντάξει κοπελα μου μια απλη κουβέντα κάνουμε χαλάρωσε και κινητο ακομα να σου ζητησω δεν ειναι σιγουρο οτι θέλω να στην πέσω.
Oσες πάνε να δημιουργησουν τέτοια κουτσομπολια και έχω συναντησει κάμποσες .... πέφτει άκυρο. Θέλω εχεμυθεια και διακριτικοτητα. Οχι ανωριμοτητες. Oταν κάποια πάει να ξεκινησει τέτοια πιο πολυ ενδιαφέρεται να σπάσει πλάκα παρά να κάνει κάτι το ουσιώδες. Το καταλαβαινεις απο τον τροπο που πάει να διαμορφωθει το περιβαλλον γυρω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σεξισμός να δείχνουν στα γήπεδα μόνο όμορφες γυναίκες, θελουμε να βλέπουμε και ωραίους άνδρες :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Ας δούμε τι είναι σεξισμός κατά την βικε.


Σεξισμός ή έμφυλη διάκριση είναι μία προκατάληψη ή διάκριση σχετικά με το φύλο ενός ατόμου (βιολογικό και κοινωνικό). Ο σεξισμός μπορεί να αφορά και τα δύο φύλα, αλλά έχει αποδειχτεί ότι αφορά ειδικότερα τις γυναίκες. Συνδέεται άμεσα με τα στερεότυπα και τους ρόλους των φύλων και μιλάει για την πεποίθηση ότι το ένα φύλο είναι ανώτερο από το άλλο. Ο ακραίος σεξισμός μπορεί να υποθάλπει τη σεξουαλική παρενόχληση, το βιασμό και άλλες μορφές σεξουαλικής βίας.


Τα στερεότυπα των φύλων είναι ευρέως διατηρημένες πεποιθήσεις σχετικά με τα χαρακτηριστικά και τη συμπεριφορά των γυναικών και των ανδρών. Εμπειρικές μελέτες έχουν βρει ευρέως διαδεδομένες πολιτισμικές πεποιθήσεις ότι οι άντρες είναι κοινωνικά πιο πολύτιμοι και πιο ικανοί από τις γυναίκες σε μία σειρά από δραστηριότητες. Ο Ντάστιν Τόμαν (Dustin B. Thoman) και οι άλλοι (2008) υποθέτουν ότι "Η κοινωνικο-πολιτισμική υπεροχή της ικανότητας πάνω από άλλους παράγοντες στο στερεότυπο μαθηματικά και φύλο ίσως να έχει αντίκτυπο στις γυναίκες όσον αφορά στα μαθηματικά". Κατά τη διάρκεια του πειράματος, στο οποίο συγκρίνονται τα μαθηματικά αποτελέσματα γυναικών κάτω από δύο διαφορετικούς παράγοντες του στερεότυπου μαθηματικά και φύλο, οι οποίοι είναι η ικανότητα στα μαθηματικά και η προσπάθεια στα μαθηματικά αντίστοιχα, ο Τόμαν και οι άλλοι παρατήρησαν ότι η απόδοση των γυναικών στα μαθηματικά είναι πιο πιθανό να επηρεαστεί από το στερεότυπο της αρνητικής ικανότητας, το οποίο έχει επιρροές από κοινωνικο-πολιτισμικές πεποιθήσεις στις ΗΠΑ, από τον παράγοντα της προσπάθειας. Ως αποτέλεσμα του πειράματος και των κοινωνικο-πολιτισμικών πεποιθήσεων στις ΗΠΑ, ο Τόμαν και οι άλλοι κατέληξαν ότι τα ακαδημαϊκά αποτελέσματα των ατόμων μπορούν να επηρεαστούν από παράγοντες στο στερεότυπο μαθηματικά και φύλο που έχει επιρροές από τις κοινωνικο-πολιτισμικές πεποιθήσεις.
Στην Παγκόσμια Έρευνα Αξιών (World Values Survey), οι απαντητές ρωτήθηκαν εάν πιστεύουν ότι η μισθωτή εργασία θα έπρεπε να περιοριστεί μόνο στους άνδρες σε περίπτωση ανεπάρκειας θέσεων. Ενώ στην Ισλανδία το ποσοστό που συμφωνούσε ήταν 3,6%, στην Αίγυπτο ήταν 94,9%.





ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Απεικόνιση στερεοτύπων για τις γυναίκες οδηγούς, του 1952




Κάποιοι άνθρωποι πιστεύουν ότι ένα φαινόμενο, γνωστό ως στερεοτυπική απειλή, μπορεί να ελαττώσει την απόδοση των γυναικών στα μαθηματικά διαγωνίσματα, δημιουργώντας έτσι ένα αυτοτροφοδοτούμενο στερεότυπο των γυναικών ότι έχουν ποσοτικά λιγότερες δεξιότητες σε σύγκριση με τους άνδρες. Τα στερεότυπα μπορούν επίσης να επηρεάσουν την αυτοεκτίμηση· μελέτες έδειξαν ότι συγκεκριμένα στερεότυπα (π.χ. οι γυναίκες έχουν λιγότερες ικανότητες στα μαθηματικά) επηρεάζουν την αντίληψη ανδρών και γυναικών πάνω σε αυτές τις ικανότητες και οι άνδρες εκτιμούν τη δική τους εργασιακή ικανότητα υψηλότερη από των γυναικών που εργάζονται στο ίδιο επίπεδο. Αυτή η "προκατειλημμένη αυτοεκτίμηση" έχουν μακροπρόθεσμα αποτελέσματα, επειδή μπορούν να σχηματίσουν αποφάσεις εκπαίδευσης και καριέρας σε γυναίκες και σε άνδρες.


Η θέση της γυναίκας στην Αρχαία Αίγυπτο εξαρτώταν από τον πατέρα ή το σύζυγο, αλλά είχε δικαιώματα στην ιδιοκτησία και της επιτρεπόταν να παρουσιαστεί στο δικαστήριο, ακόμα και ως ενάγουσα. Οι γυναίκες στην Αγγλοσαξονική εποχή είχαν επίσης ίση θέση. Οι μαρτυρίες, παρόλα αυτά, δεν είναι αρκετές για να στηρίξουν την υπόθεση ότι πολλές προ-αγροτικές κοινωνίες παρείχαν στις γυναίκες υψηλότερη θέση από τις γυναίκες σήμερα. Μετά την υιοθέτηση των αγροτικών και των καθιστικών πολιτισμών είχε καθιερωθεί η αντίληψη ότι το ένα φύλο είναι κατώτερο από το άλλο· η αντίληψη αυτή επιβαλλόταν περισσότερο σε γυναίκες και κορίτσια. Παραδείγματα σεξισμού στον αρχαίο κόσμο, αποτελούν επίσης έγγραφοι νόμοι που δεν επέτρεπαν στις γυναίκες να λαμβάνουν μέρος σε πολιτικά ζητήματα. Οι γυναίκες στην Αρχαία Ρώμη δεν είχαν το δικαίωμα ψήφου και δεν τους επιτρεπόταν να διατηρήσουν πολιτικό γραφείο.





ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: To Σάτι, η αυτοθυσία των χηρών, επικρατούσε στην Ινδουιστική κοινωνία μέχρι τις αρχές του 19ου αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σεξισμός να δείχνουν στα γήπεδα μόνο όμορφες γυναίκες, θελουμε να βλέπουμε και ωραίους άνδρες :/

Και οι ποδοσφαιριστές δεν είναι ωραίοι δηλαδη;:)
Devil στη δουλειά το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι τα τυπικά όταν αρχίσουν οι ερωτοτροπίες γίνονται όλοι μύλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
Και οι ποδοσφαιριστές δεν είναι ωραίοι δηλαδη;:)
Devil στη δουλειά το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι τα τυπικά όταν αρχίσουν οι ερωτοτροπίες γίνονται όλοι μύλος.


Εξαρτάται απο τα άτομα. Εγω δεν έχω ταμπού αλλα σιγουρα μολις δω οτι κάποιες δεν κάνουν μπορει και να κοψω αποτομα. Δηλαδη ένα παράδειγμα ηταν οταν ειχα γνωρισει κάποια και μια μέρα μου λέει ενας απο τη δουλεια (δεν θα πάς να χαιρετισεις την τάδε;;;) εκει καταλαβαινεις οτι η τάδε δεν έχει κάτι αλλο στο μυαλο της πέρα απο το κουτσομπολιο. Πιο πολυ την ενδιαφέρει το κουτσομπολιο και αυτες οι σαχλαμαρες απο την κοινωνικη επαφή και γνωριμια. Οποτε άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Και οι ποδοσφαιριστές δεν είναι ωραίοι δηλαδη

Για να το λες έτσι θα ναι. Δεν παρακολουθώ ποδόσφαιρο.
Παντως αν λες για έναν πανύψηλο, ξανθό, με γαλάζιο μάτι και στητό κωλο και η γυναίκα του είναι η Shakira καλός είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.

Η FIFA αποφάσισε να ζητήσει από τους ραδιοτηλεοπτικούς οργανισμούς και τα τηλεοπτικά συνεργεία να μειώσουν την προβολή των γυναικών κατά τη διάρκεια των αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Ρωσία, καθώς θεωρείται ότι εμπεριέχουν σεξιστικά χαρακτηριστικά.
Αυτό δήλωσε ο επικεφαλής του τμήματος κοινωνικής ευθύνης της FIFA, Φεντερίκο Αντιέκι, σύμφωνα με αναφορές του πρακτορείου AP. Ο Αντιέκι επισήμανε πως κατά τη διάρκεια του Μουντιάλ της Ρωσίας, που βρίσκεται σε εξέλιξη, οι περιπτώσεις σεξισμού ήταν συχνότερες από αυτές του ρατσισμού.

Ειδικότερα, περίπου τριάντα περιπτώσεις παρενόχλησης καταγράφηκαν μόνο εις βάρος γυναικών δημοσιογράφων που εργάζονται στην τηλεόραση. Ο αξιωματούχος της FIFA πρόσθεσε ότι η απόφαση είναι μια «κανονική εξέλιξη», επισημαίνοντας ότι σε σύγκριση με το προηγούμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, οι σκηνές των αγώνων έχουν βελτιωθεί σημαντικά.

Στη συνέχεια, ο Αντιέκι υπενθύμισε ότι η FIFA είχε ήδη παρεμβληθεί στο έργο των τηλεοπτικών σταθμών στο παρελθόν, αλλά μόνο σε «ατομικές και μάλλον προφανείς περιπτώσεις».
πηγή
------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν, δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί αυτή η τρέλα αλλά
συμφωνείτε ή διαφωνείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
έτσι όπως πάμε θα καταντήσουμε να φοράμε ειδικά γυαλιά να κάνει blur ο,τι βλέπουμε και ο,τι λέμε θα περνάει από AI για να κριθεί εάν είναι σεξιστικό/ρατσιστικό/κλπ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top