Πράσινο φως για τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες από το ΣτΕ

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Πράσινο φως για τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες από το ΣτΕ

Το Συμβούλιο της Επικρατείας έδωσε το πράσινο φως όσο αφορά τα στοιχεία των πολιτών τα οποία θα περιέχονται στις νέες ηλεκτρονικές αστυνομικές ταυτότητες, οι οποίες θα ενσωματώνουν RFID chip.

Παράλληλα όμως το ΣτΕ έκρινε πως τα στοιχεία που απαιτούνται για τις Υπηρεσίες Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης είναι παράνομο να συμπεριληφθούν στο ίδιο chip. Στο συμβούλιο αρχικά είχαν προσφύγει 70 πολίτες μεταξύ των οποίων ένας αρχιμανδρίτης και 3 πρωτοπρεσβύτεροι, δύο δικηγόροι, η «Εστία Πατερικών Μελετών» και το «Ελληνορθόδοξο Κίνημα Σωτηρίας». Οι 70 ζητούσαν ουσιαστικά να ακυρωθεί η υπουργική απόφαση για την έκδοση των νέων αστυνομικών ταυτοτήτων λόγω των προσωπικών στοιχείων που θα εμπεριέχουν. Οι προσφεύγοντες υποστήριζαν πως ο νέος τύπος ταυτοτήτων είναι αντίθετος με πλειάδα συνταγματικών διατάξεων που αφορούν θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα.

Οι νέες ταυτότητες θα περιλαμβάνουν εκτός των έως τώρα γνωστών στοιχείων, τον αριθμό ΑΜΚΑ, ομάδα αίματος και rhesus (προαιρετικά) και την ιδιότητα του κατόχου (συνταξιούχος κλπ). Επίσης θα έχουν αποθηκευμένα στοιχεία που απαιτούνται για τις υπηρεσίες Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ώστε ο πολίτης να καλύπτει τις συναλλαγές του με τους δημόσιους φορείς, όπως φορολογικές συναλλαγές, διακίνηση εγγράφων μεταξύ των δημοσίων υπηρεσιών κι άλλα.

Το ΣτΕ έκανε μερικά δεκτές τις αιτήσεις ακύρωσης, κρίνοντας ότι νόμιμα περιλαμβάνονται τα στοιχεία στις νέες ταυτότητες, παρά το γεγονός ότι αποτελούν προσωπικά δεδομένα τα οποία θα συμπεριλαμβάνονται ακόμη και χωρίς τη συγκατάθεση του πολίτη και κατόχου. Και αυτό διότι είναι αναγκαία τα στοιχεία αυτά για την εκτέλεση έργου που εμπίπτει στην άσκηση της δημόσιας εξουσίας και αφορά υπηρεσίες δημοσίου.

Την ίδια στιγμή όμως το συμβούλιο έκρινε ότι παρανόμως οι νέες ταυτότητες θα έχουν στοιχεία για τις υπηρεσίες ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, διότι αυτά δεν απαιτούνται για την απόδειξη της ταυτότητας των πολιτών.

Η παράγραφος 4 του άρθρου 3 της υπουργικής απόφασης που αφορά τα στοιχεία τα οποία θα περιλαμβάνονται στις ηλεκτρονικές ταυτότητες αναφέρει αναλυτικά:
4. Στο ενσωματωμένο ηλεκτρονικό μέσο αποθήκευσης, αποθηκεύονται φωτογραφία του κατόχου σε ψηφιακή μορφή, τα στοιχεία της Μηχανικώς Αναγνώσιμης Ζώνης του δελτίου (MRZ) και δύο (2) δακτυλικά αποτυπώματα των δεικτών και των δύο χεριών του αιτούντος. Σε περίπτωση μόνιμης ή προσωρινής αδυναμίας λήψης δακτυλικού αποτυπώματος δείκτη, λαμβάνεται κατά σειρά αποτύπωμα του αντίχειρα, μέσου ή παράμεσου του ιδίου χεριού, ενώ στην περίπτωση μονόχειρα λαμβάνεται αποτύπωμα και δεύτερου δακτύλου από το υπάρχον χέρι, με την ίδια ως άνω σειρά. Η μόνιμη ή προσωρινή αδυναμία λήψης δακτυλικών αποτυπωμάτων, πέραν των περιπτώσεων εμφανούς ακρωτηριασμού, αποδεικνύεται με ιατρικό πιστοποιητικό, το οποίο φέρει την υπογραφή ιατρού αντίστοιχης ειδικότητας με την πάθηση που βεβαιώνεται. Επιπλέον, στο ως άνω ηλεκτρονικό μέσο αποθηκεύονται το επώνυμο πατέρα, επώνυμο μητέρας, το ύψος του κατόχου (μετά τη συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας), ο Δήμος εγγραφής, ο αριθμός δημοτολογίου και ο τόπος έκδοσης του δελτίου, ενώ θα δύναται να αποθηκευτούν τα στοιχεία που απαιτούνται για τις Υπηρεσίες Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, εάν αποφασισθεί να συμπεριληφθούν στο εν λόγω μέσο.
Πηγή: insomnia.gr
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,245 μηνύματα.
Επιτέλους!!!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ουρές από τη μαύρη νύχτα στα αστυνομικά τμήματα. Τρέχουν να προλάβουν να βγάλουν ταυτότητα πριν αρχίσουν οι καινούριες με το ...τσιπάκι του αντίχριστου. Οι θεούσοι προσπαθούν να αντισταθούν στη ...νέα τάξη, στην ...παγκοσμιοποίηση και στο ...σύστημα. Έλεος!!!

1692461481821.png
1692461518977.png

Περισσότερα ΕΔΩ:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,715 μηνύματα.
Καλά τώρα για σταύρωμα και ανοησίες δεν πιστεύω αλλά και εγώ είμαι τέρμα κατά των ψηφιακών ταυτοτήτων.

Η ψηφιοποίηση των πάντων πρέπει να σταματήσει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,403 μηνύματα.
Καλά τώρα για σταύρωμα και ανοησίες δεν πιστεύω αλλά και εγώ είμαι τέρμα κατά των ψηφιακών ταυτοτήτων.

Η ψηφιοποίηση των πάντων πρέπει να σταματήσει.
Το ηλεκτρικο ρευμα πρεπει να σταματησει.Θα ελεγαν οι παλιοι.Καλυτερα τα κερια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,715 μηνύματα.
Το ηλεκτρικο ρευμα πρεπει να σταματησει.Θα ελεγαν οι παλιοι.Καλυτερα τα κερια.
Το θέμα είναι η τεχνολογία εν τέλει που βοηθάει και που όχι. Το ρεύμα ήταν κάτι το χρήσιμο για την εποχή του (για την σημερινή εποχή αν κρίνω από τις τιμές του ρεύματος μάλλον τα κεριά και οι λάμπες πετρελαίου θα κάνουν το comeback τους). Η ψηφιακή ταυτότητα είναι κάτι το μη πρακτικό. Δεν είναι πρόβλημα να κουβαλάς την κανονική σου ταυτότητα.

Οι χρεωστικές/πιστωτικές μπαίνουν σε τελευταία φάση με την δυνατότητα NFC. Τα εισιτήρια των ΜΜΜ γίνονται μια κάρτα και σε λίγο και αυτά ένα κινητό, οι ακαδημαϊκές ταυτότητες ήδη ψηφιοποιήθηκαν, τώρα και οι αστυνομικές ταυτότητες σιγά σιγά. Εν τέλει στο τέλος όλη μας η ζωή θα είναι ένα σκρολάρισμα προσωπικών εγγράφων στο κινητό. Δεν θα υπάρχει τίποτα εκτός της οθόνης. Is that a Matrix?
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Καλά τώρα για σταύρωμα και ανοησίες δεν πιστεύω αλλά και εγώ είμαι τέρμα κατά των ψηφιακών ταυτοτήτων.

Η ψηφιοποίηση των πάντων πρέπει να σταματήσει.
Υπάρχει η ευεργετική ψηφιοποίηση, βλέπε Εξουσιοδότηση/Υπεύθυνη Δήλωση από το να τρέχεις κάθε λίγο και λιγάκι στα ΚΕΠ κλπ υπηρεσίες είτε μπορείς είτε ακόμα καλύτερα και ευεργετικά για σένα αν δεν μπορείς λόγω διαφόρων κωλυμάτων.

Υπάρχει και η ανόητη ψηφιοποίηση αλα Νουδούλα (μάρκετινγκ και φραμπαλάδες) : Να ψηφιοποιήσουμε την ταυτότητα αλλά αμα σε σταματήσουν στο δρόμο και σου ζητησει ο μπασκίνας στοιχεία, θα πρέπει να κάνεις λογκιν στο αππ, να ρθει επιβεβαιωτικος κωδικός, να επιβεβαιώσεις τον επιβεβαιωτικο κωδικο εισάγοντας τον επιβεβαιωτικο κωδικό, να χορέψεις με το κινητό το χορό της βροχής και καλού κακού να το επιβεβαιώσεις με επιβεβαιωτικό κωδικό αλλά ακόμα πιο καλού κακού να έχεις και την πλαστικια ταυτότητα στην τσέπ...ΖΜΠΑΜ! **λιποθυμία**



Να μη τα κάνεις όλα πουρέ στο μυαλό σου, να μάθεις να ξεχωρίζεις τα ευεργετικά από τα μη ευεργετικά.

Σαν τότε που κλαίγονταν όλοι για το θρήσκευμα στις ταυτότητες και τις Κυριακές πουθενά στην Εκκλησία ή μόλις πλακώνει Πάσχα πάνε 23:45 ενα τεταρτάκι στην τρίχα με κοστούμια και φορέματα να δειχθούν οι σκατίβλαχοι ο ένας στον άλλο και μετα πανε και ρουφάνε τη μαγειρίτσα σα τις σαύρες και στα απαλά τους η πίστη. Και η Χριστοπαναγία να πηγαίνει σύννεφο όλη τη χρονιά.


Ας παίξουμε μπαλίτσα σωστά και μη υποκριτικά, όπως πρέπει δηλαδή, οι συντηρητικοί, και μετά ας κλαφτούμε για το Χ Υ πράγμα.

Κριτική σκέψη θέλει. Το να είσαι αντιδραστικός για την αντίδραση και μόνο χωρίς να συνυπολογίζεις και το αν υπάρχει θετική πλευρά σε κάποια έστω ελάχιστα πράγματα, δεν ωφελεί τον συντηρητισμό.

Ο συντηρητισμός στη σωστή του μορφή είναι η συντήρηση, η διατήρηση κάποιων ευεργετικών αξιών που προσφέρουν στην κοινωνία. Το να θέλεις να γράφεις την εξουσιοδότηση σε χαρτί χειρόγραφα αντί για ψηφιακά δεν είναι συντηρητισμός, είναι δεινοσαυριανή στενομυαλιά και αναίτια τεχνοφοβία.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ο συντηρητισμός στη σωστή του μορφή είναι η συντήρηση, η διατήρηση κάποιων ευεργετικών αξιών που προσφέρουν στην κοινωνία.
Συμφωνώ. Εν τέλει ο συντηρητισμός (στη σωστή του μορφή και για τα πράγματα που πρέπει να διατηρηθούν) είναι πολύ πιο υγιής από τον «προοδευτισμό» της σύγχρονης υλιστικής και χαοτικής εποχής. Κι αυτό από έναν άνθρωπο που έχει γυρίσει αρκετές φορές τη «μπιφτέκα» στα πιστεύω του :P
(βέβαια το να μην είσαι απόλυτος στα πιστεύω σου είναι υγεία για εμένα, αλλά οκ, δεν το βλέπουν όλοι έτσι.)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Από αρχές της εβδομάδας, η είδηση διά στόματος του νέου υπουργού Προστασίας του Πολίτη, Νότη Μηταράκη, για την υλοποίηση (έπειτα από καθυστερήσεις) του πλάνου μετάβασης σε νέο σύστημα ταυτοτήτων στη χώρα, ήταν σαν σπίθα σε αχυρώνα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Ανυπομονώ αν είναι να γίνει η ζωή μας πιο εύκολη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,245 μηνύματα.
Πάμε λίγο να αρχίσουν να Conspiracy theories από μερικούς μερικούς.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,891 μηνύματα.
Πάμε λίγο να αρχίσουν να Conspiracy theories από μερικούς μερικούς.
Ακόμη και οι φτωχές βαλκανικές χώρες που ο κόσμος κοροϊδεύει ως κατώτερες (πχ Αλβανία) έχουν ταυτότητες σε μορφή κάρτας. Εμείς τόσα χρόνια με το χαρτί έχουμε γίνει ρεζίλι.
Επίσης να τονίσουμε ότι η ΕΕ μας είχε βαρεσει καμπάνα γιατί οι Ελληνικές ταυτότητες εύκολα πλαστοποιουνται. Απλά ανοίγεις το πλαστικό και βάζεις την φωτό σου και τσουπ.

Ανυπομονώ να βγάλω καινούργια! Αν και τσιμπιμενη η τιμή για μόνο 10 χρόνια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,245 μηνύματα.
Ακόμη και οι φτωχές βαλκανικές χώρες που ο κόσμος κοροϊδεύει ως κατώτερες (πχ Αλβανία) έχουν ταυτότητες σε μορφή κάρτας. Εμείς τόσα χρόνια με το χαρτί έχουμε γίνει ρεζίλι.
Επίσης να τονίσουμε ότι η ΕΕ μας είχε βαρεσει καμπάνα γιατί οι Ελληνικές ταυτότητες εύκολα πλαστοποιουνται. Απλά ανοίγεις το πλαστικό και βάζεις την φωτό σου και τσουπ.

Ανυπομονώ να βγάλω καινούργια! Αν και τσιμπιμενη η τιμή για μόνο 10 χρόνια.

Όταν επι 50 χρόνια είσαι ένας λαός που ζεις με δανεικά χρήματα, μπαίνεις με βύσμα στο δημόσιο, θεωρείς ότι η Ευρώπη σε εκμεταλλεύεται παρολο που έχεις πάρει 100 δις για υποδομές από την ΕΕ όμως τα ξόδεψες σε Porsche, όταν χορεύεις στο Σύνταγμα για το όχι στο δημοψήφισμα, όταν θεωρείς ότι τα εμβόλια έχουν chip και αλλά τόσα πολλά είναι δεδομένο ότι έχεις μετατραπεί σε ψεκασμένο λαό χωρίς βούληση και λογική.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Μια ιδέα για αυτούς που προσπαθούν να βγάλουν ταυτότητα πριν έρθουν οι ψηφιακές, θα ήταν μια απόφαση οι ταυτότητες που θα εκδοθούν με το παλιό σύστημα να έχουν ισχύ μόνον 3 μηνών.
2) Το πρόβλημα των χρισταλιμπάν το καταλαβαίνω. Οι φασιστοειδείς γιατί αντιδρούν; Μάλλον νομίζουν ότι έτσι αντιστέκονται στη (φανταστική τους) "νέα τάξη".
3) Πέρα από το γελοίο της υπόθεσης, παντού και πάντα είμαστε υπό επιτήρηση. Κινητά τηλέφωνα, κάμερες, τραπεζικές κάρτες μας προδίδουν. Δεν είναι απαραίτητο οι ταυτότητες να έχουν τσιπάκι.


1692521975077.png
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,202 μηνύματα.
Μου θυμίζει την μάνα μου που δεν παίρνει smartwatch για να μην την παρακολουθούν και έχει το κινητό παντού μαζί της και στα σόσιαλ μίντια μόνο τη ληξιαρχική πράξη γέννησης δεν έχει ανεβάσει..
Και πάρα πολύ άργησε η ψηφιοποίηση, εγώ ντρέπομαι να δείχνω την τρέχουσα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Μου θυμίζει την μάνα μου που δεν παίρνει smartwatch για να μην την παρακολουθούν και έχει το κινητό παντού μαζί της και στα σόσιαλ μίντια μόνο τη ληξιαρχική πράξη γέννησης δεν έχει ανεβάσει..
Και πάρα πολύ άργησε η ψηφιοποίηση, εγώ ντρέπομαι να δείχνω την τρέχουσα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τα οφέλη μιας ψηφιακής ταυτότητας; :hmm: Τι παραπάνω μου δίνει εμένα τον πολίτη σε σχέση με αυτή που έχω τώρα; Αν είναι, να την προτιμήσω κι εγώ.

Κανένας δεν αρνείται την ψηφιοποίηση των δημόσιων υπηρεσιών αλλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μία ταυτότητα την οποία είσαι υποχρεωμένος να κουβαλάς πάνω σου με ένα smart phone.

Η πραγματική αιτία έκδοσης αυτής της κάρτας είναι ο αποτελεσματικότερος έλεγχος των μεταναστευτικών ροών. Με άλλα λόγια, το καπιταλιστικό σύστημα εξουσίας θέλει να επιβάλλει ένα ψηφιακό γκούλαγκ. Με το που έρχεσαι θα αποκτάς και τη στάμπα, σαν τη σφραγίδα που βάζουνε στα αμνοερίφια. Το οξύμωρο είναι ότι οι ακροδεξιοί φασίστες θα έπρεπε λογικά να το γουστάρουν αυτό.

Η κατάργηση επίσης του ΑΜΚΑ και του ΑΦΜ σε έναν αριθμό που φέρεται πάνω στην ταυτότητά σου καταργεί την εθνική συγκρότηση των υπηρεσιών. Ο ένας, μοναδικός, παγκόσμιος αριθμός σου θα υπάρχει για κάποιο λόγο. Γιατί πρέπει να υπάρχει παγκόσμια μοναδικότητα; Που αποσκοπεί αυτό;

Όλες αυτές οι αλλαγές επίσης κοστίζουν να ξέρετε ακριβά στον φορολογούμενο πολίτη. Τα πακέτα "Πιερρακάκη" έχουν γεμίσει πολλές τσέπες. Τα δε στοιχεία των πολιτών θα αποθηκεύονται στο cloud κατά συνέπεια θα είναι προσβάσιμα σε όλα τα big data συστήματα αναλύσεων. Μπορεί για παράδειγμα η ήδη απαξιωμένη Υπηρεσία Προσωπικών Δεδομένων να βάζει φρένο στην έκθεση του ατομικού σου φακέλου υγείας ( άραγε για πόσο ακόμα; ) αλλά το ΑΙ θα αποφασίζει για τα trends της οικονομίας, της υγείας και άλλων ανθρωπίνων δραστηριοτήτων.

Welcome to the machine. :playboy:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,891 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τα οφέλη μιας ψηφιακής ταυτότητας; :hmm: Τι παραπάνω μου δίνει εμένα τον πολίτη σε σχέση με αυτή που έχω τώρα; Αν είναι, να την προτιμήσω κι εγώ.
Θα έχει και τον αμκα πάνω και ομάδα αίματος, όχι σαν τις ταυτότητες τώρα που ζήτημα αν την γράφουν.
Επίσης
Κανένας δεν αρνείται την ψηφιοποίηση των δημόσιων υπηρεσιών αλλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μία ταυτότητα την οποία είσαι υποχρεωμένος να κουβαλάς πάνω σου με ένα smart phone.
Θα την παραλαμβάνεις από το ΑΤ της περιοχής σου σε μορφή καρτας σαν το πάσο.
Η πραγματική αιτία έκδοσης αυτής της κάρτας είναι ο αποτελεσματικότερος έλεγχος των μεταναστευτικών ροών
Η πραγματική αιτία είναι ότι έχουμε
Γινει ρεζίλι πανευρωπαϊκως στις πλαστές ταυτότητες. Μόνο στις εκλογές πιάνουν τόσους Ρομά με 100+ πλαστές ταυτότητες για να ψηφίζουν πάνω από μια φορά. Η τωρινή ελληνική ταυτότητα πλαστοποιειται/παραβιάζεται έχοντας απλά ένα μαχαίρι κουζίνας, λίγο ουχου υγρή κόλλα και μια φωτογραφία. Πλέον δεν μπορεί να "παραβιάσει" κάνεις το έγγραφο γιατί θα είναι απλα πλαστικό.

Τα δε στοιχεία των πολιτών θα αποθηκεύονται στο cloud κατά συνέπεια θα είναι προσβάσιμα σε όλα τα big data συστήματα αναλύσεων.
Εννοείται πως όλα τα στοιχεία μας είναι διαθέσιμα ηλεκτρονικα, κωδικούς τάξις δεν έχεις; Κάρτα τραπέζης δεν έχεις;
Πολύ τα πολυσκεφτεσαι χωρίς λόγο. Ήμαστε μαζί με άλλες δύο χώρες οι μόνες που έχουμε μείνει με απαρχαιωμένες ταυτότητας που δεν έχουν καμία ασφάλεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top