Καύση ή Αποτέφρωση των νεκρών;

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το local κουτσομπολιό δεν το λες και υστεροφημία. Και αυτό μόλις πεθάνουν οι κουτσομπόλες σβήνει.

Πάντως η υστεροφημία του ανθρώπου είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος να κατακτήσεις την αθανασία. Είμαι πολύ λίγοι οι άνθρωποι που τους θυμομαστε ανά τους αιώνες.

Νομίζω έχεις έναν μοναδικό, χαρακτηριστικό σου τρόπο να εκμηδενίζεις τα λόγια του άλλου. Ακούς εκεί local κουτσομπολιό! :rofl:

Εννοώ βρε για ευεργέτες του τόπου και οικογένειες με πραγματική δραστηριότητα, όχι για την ωραία του χωριού που είχε προίκα και την ήθελαν πολλοί για νύφη.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ακούστηκαν πολλά ψέματα εδώ πέρα πάνω σε αυτό το θέμα και αυτό με νευρίασε.
Το ποιος βγάζει κόμπλεξ είναι γνωστό και ευτυχώς είναι και αλλά παιδιά που το βλέπουν.
Το ψέμα που σε νευρίασε ποιο είναι; Τα φακελάκια του παπαδαριού;
Επίσης τι εννοείς είναι βλακεία να έχει άποψη ο καθένας για το πως επιθυμεί να ταφεί; Φυσικά όταν πεθαίνει ο άνθρωπος δεν πρόκειται να καταλάβει τι θα τον κάνουν αλλά δεν αναιρεί ότι μπορεί να έχει ο άλλος μια επιθυμία για το πως θέλει να "καταλήξει" (ταφή, θρησκευτικά. μη θρησκευτικά, αποτέφρωση γουατεβερ).
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Απλά και οι κηδείες έχουν γίνει μια επιχείρηση όπως και άλλα υποτίθεται λειτουργήματα. Δυστυχώς έξω από το χορό λέμε πολλά (εγώ δε θέλω να πάω σε εκκλησια, είμαι άθεος οπότε δε θέλω να με διαβάσει παπάς κλπ) αλλά όταν έρθει η κακια ώρα θα ακολουθηθούν οι συνήθεις κανόνες. Όπως και με τα φακελάκια των γιατρών, τώρα μπορεί να λέμε "εγώ είμαι ενάντια στα φακελακια" αλλά αν χτύπα ξύλο αρρωστήσουμε και χρειαστεί μια εγχείρηση μια χαρά θα σκασουμε το 500αρικο. Απλά μας βρίσκουν σε δύσκολες στιγμές και το εκμεταλλεύονται.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όπως και με τα φακελάκια των γιατρών, τώρα μπορεί να λέμε "εγώ είμαι ενάντια στα φακελακια" αλλά αν χτύπα ξύλο αρρωστήσουμε και χρειαστεί μια εγχείρηση μια χαρά θα σκασουμε το 500αρικο. Απλά μας βρίσκουν σε δύσκολες στιγμές και το εκμεταλλεύονται.
Και τα δύο είναι ανήθικα αλλά λίγο διαφορετικά. Έστω ότι ο γιατρός (χειρούργος) ζητάει φακελάκι γιατί θεωρεί ότι δεν αμείβεται αρκετά για τη δουλειά που κάνει. Εκεί αυτός που θα βρεθεί στην ανάγκη τα δίνει γιατί έχει άμεσα αντίκτυπο στην υγεία του και θέλει να ξεμπερδεύει.
Από την άλλη ο παπάς που να μη γελιόμαστε δεν κάνει καμιά δουλειά που αξίζει τα λεφτά που παίρνει από το μισθό του πάει να κάνει ένα τρισάγιο λέει ένα κύριε ελέησον πάνω από το μνήμα και ζητάει 20αρικο. Δεν το κάνουν όλοι αλλά έχει σχεδόν καθιερωθεί αυτού του είδους η ταρίφα σε 3ημερα, 9μηνα, 3μηνα και άλλα τέτοια τελετουργικά σε σημείο που θεωρείται αυτονόητο. Επιπλέον είναι τα καραγκιοζιλίκια κάνουν σε γάμους/βαφτίσεις εκεί ζητάνε περισσότερα και πολλοί πλέον που είναι της μόδας να κάνουν δύο μυστήρια μαζί άρχισαν να το αρνούνται οι παπάδες γιατί δεν παίρνουν χώρια 2 φακελάκια. Και ουσιαστικά τα λεφτά τα παίρνουν για να κάνουν απολύτως τίποτα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και τα δύο είναι ανήθικα αλλά λίγο διαφορετικά. Έστω ότι ο γιατρός (χειρούργος) ζητάει φακελάκι γιατί θεωρεί ότι δεν αμείβεται αρκετά για τη δουλειά που κάνει. Εκεί αυτός που θα βρεθεί στην ανάγκη τα δίνει γιατί έχει άμεσα αντίκτυπο στην υγεία του και θέλει να ξεμπερδεύει.
Από την άλλη ο παπάς που να μη γελιόμαστε δεν κάνει καμιά δουλειά που αξίζει τα λεφτά που παίρνει από το μισθό του πάει να κάνει ένα τρισάγιο λέει ένα κύριε ελέησον πάνω από το μνήμα και ζητάει 20αρικο. Δεν το κάνουν όλοι αλλά έχει σχεδόν καθιερωθεί αυτού του είδους η ταρίφα σε 3ημερα, 9μηνα, 3μηνα και άλλα τέτοια τελετουργικά σε σημείο που θεωρείται αυτονόητο. Επιπλέον είναι τα καραγκιοζιλίκια κάνουν σε γάμους/βαφτίσεις εκεί ζητάνε περισσότερα και πολλοί πλέον που είναι της μόδας να κάνουν δύο μυστήρια μαζί άρχισαν να το αρνούνται οι παπάδες γιατί δεν παίρνουν χώρια 2 φακελάκια. Και ουσιαστικά τα λεφτά τα παίρνουν για να κάνουν απολύτως τίποτα.
Σε γάμους έχω ακούσει ότι πολλές φορές πάει και ανάλογα την περιοχή. Άλλο να παντρευτείς στο κατσικοχωρι στο Κιλκίς άλλο στη Σαντορίνη. Καί έχω ακούσει για εξωφρενικά ποσά. Είπαμε δεν το κάνουν όλοι αλλά απ'ότι έχω καταλάβει τό κάνουν οι περισσότεροι
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σε γάμους έχω ακούσει ότι πολλές φορές πάει και ανάλογα την περιοχή. Άλλο να παντρευτείς στο κατσικοχωρι στο Κιλκίς άλλο στη Σαντορίνη. Καί έχω ακούσει για εξωφρενικά ποσά. Είπαμε δεν το κάνουν όλοι αλλά απ'ότι έχω καταλάβει τό κάνουν οι περισσότεροι
Δεν έχει σημασία πόσα ζητάνε το θέμα είναι ότι παίρνουν έξτρα λεφτά από κάτι τέτοια γιατί έχουν πιάσει κότσο τον κόσμο και νομίζουν ότι είναι υποχρεωμένοι σε αυτήν την ταρίφα. Δηλαδή αν πιστεύεις και πας να κάνεις τρισάγιο σε δικό σου άτομο θα σε πουν σκάσε και 20 ευρώ γιατί διάβασα το μνήμα. Ε είναι να μη τον στείλεις στο διάολο μετά;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Θεος ειναι ενας. Το χρημα.
Τα ωφελη ειναι παρα πολλα παντως με την αποτεφρωση. Σκεψου να εχεις δικο σου θαμμενο και μετα απο λιγα χρονια να πρεπει να τον ξεθαψεις επειδη το νεκροταφειο δεν εχει χωρο ή επειδη δεν μπορεις να πληρωνεις. Σκεψου ολους αυτους που ξεθαβονται και δεν εχουν λιωσει και να αναγκαζεσαι να βιωνεις εναν 2ο θανατο.

Περα απο το οικονομικο, η αποτεφρωση πιστευω θα ευννοησει και ολους αυτους που ξημεροβραδιαζονται στα νεκροταφεια οταν χανουν καποιον δικο τους. Αν δεν εχεις να τρεχεις σε 3ημερα, 9μερα, 40, ψυχοσαββατα, τριμηνα, 9μηνα, ετησια και δεν ξερω και εγω ποσα ακομα τετοια υπαρχουν, γλιτωνεις απο την υπενθυμιση του θανατου και προχωρας παρακατω πολυ πιο γρηγορα. Οταν εχεις εναν ταφο να τρεχεις καθε λιγο, ειναι σαν να μην μπορεις να αποχωριστεις τον δικο σου. Ειναι σαν να εχεις κατι να σε κραταει αλυσοδεμενο. Η εκκλησια εχει μια ταση να παταει πανω στον πονο...
200 ευρώ/χρόνο είναι να νοικιάσεις ένα τάφο. Οι τιμές φαίνονται παρακάτω.

https://www.economy365.gr/article/79087/poso-kostizei-mia-kideia
Η συνολική αμοιβή για την τέλεση φαίνεται στο παραπάνω link. Ένα 1000ρικο περίπου που τα 700 καλύπτονται από το ταμείο. Στην καύση στην Βουλγαρία είναι 2000 ευρώ. Όταν δημιουργηθεί η υπηρεσία αυτή στην Ελλάδα δεν παίζει να κάνει κάτω από 4000 ευρώ.

Τώρα αν ο άλλος θέλει μάρμαρα πολυτελείας, κεντρικό νεκροταφείο κ.λπ. και υπάρχουν 1000 άτομα να δώσει καφέ το κόστος ανεβαίνει.

Δεν διαφωνώ σε κάτι, η εκκλησία απλώς δεν θα βγει να πει "ξέρετε δεν γουστάρουμε την αποτέφρωση γιατί χάνουμε το φακελάκι" θα το ρίξει με κάποιο τρόπο στο θρησκευτικό κομμάτι. Το θέμα είναι αν υπάρχουν άνθρωποι που τους πιστεύουν.
Πάντως αυτό που αναγκάζεσαι να ξεθάψεις τον άλλον πρέπει να είναι τρομερά ψυχοφθόρο οπότε σε γενικές γραμμές την καύση τη θεωρώ καλύτερη λύση. Ξεμπερδεύεις μια και καλή.
Η εκκλησία θα βρει μια παράγραφο στην Αγία Γραφή ώστε να επιτρέψει μνημόσυνα κ.λπ. σε νεκρούς που έχουν μετατραπεί σε στάχτη.


Κοίταξε, η αλήθεια είναι ότι θεωρώ το λιγότερο απαράδεκτο να σου ζητάει ακόμα καί 10 ευρώ σε κάτι το οποίο θεωρητικά είναι λειτούργημα. Και δεν είναι μόνο στην περίπτωση του θανάτου αλλά καί του γάμου, των βαπτίσεων κλπ. Και απ'όσο το ξέρω το κάνουν οι περισσότεροι. Ίσως φταίει το γεγονός ότι δεν είμαι αρκετά πιστή ή ενήμερη για το μισθό ενός ιερέα.
Επειδή ακούγονται διάφορα για το φιλόπτωχο ταμείο της εκκλησίας, και γενικά εμένα προσωπικά μου κλωτσαει το γεγονός ότι ενώ πχ έχουν τόσα ακίνητα και τόσα χρήματα δεν τα αξιοποιούν τόσο πολύ, προσοχή δεν είπα καθόλου, για να μείνουν άνθρωποι που το έχουν ανάγκη. Οπότε τη δωρεά γενικά θα ήταν καλό να την κάνουμε κάπου όπου υπάρχει διαφάνεια και αξιοπιστία. Μπορεί ένας ιερέας μιας ενορίας όντως να βοηθάει πολλούς που τό έχουν ανάγκη δεν αντιλέγω, ωστόσο όπως είπα ακούγονται διάφορα.
Τώρα για το κόστος της κηδείας ειλικρινά δε γνώριζα ότι πχ σ ένα μοναστήρι βγαίνει πιο οικονομικά και είναι καλό που ακούγονται τέτοιες απόψεις.

Παίζουν ρόλο και τα φάρμακα που έχει πάρει ο θανών καθώς και αν πχ χρειάστηκε η κηδεία να γίνει μετά απο μέρες οπότε του έβαλαν κάτι σαν φορμόλη. Κι εγώ έχω ακούσει διάφορες τέτοιες ιστορίες από εδώ και από κει και είναι κάτι στο οποίο δε θά ήθελα να παρευρεθώ αν χρειαστεί
Είμαι της άποψης να βγει τιμοκατάλογος από την εκκλησία για να ξέρει ο πιστός πόσα θα πληρώσει. Τώρα έχω την εντύπωση ότι σου λέει ο παπάς "ότι έχετε ευχαρίστηση" και στους γάμους χρεώνουν το κλιματιστικό, καθαρισμός και άλλα facilities.

Επίσης παιδιά η εκκλησία δεν έχει κανένα λόγο να χρέωση γιατί σε μια κηδεία που θα πάνε 500 άτομα θα βγάλει από τους πιστούς κάνα 1000ρικο. Αν μια ενορία σας ζητήσει χρήματα το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αλλάξετε ενορία όταν ξαναχρειαστείτε τις υπηρεσίες της.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
200 ευρώ/χρόνο είναι να νοικιάσεις ένα τάφο. Οι τιμές φαίνονται παρακάτω.

https://www.economy365.gr/article/79087/poso-kostizei-mia-kideia
Η συνολική αμοιβή για την τέλεση φαίνεται στο παραπάνω link. Ένα 1000ρικο περίπου που τα 700 καλύπτονται από το ταμείο. Στην καύση στην Βουλγαρία είναι 2000 ευρώ. Όταν δημιουργηθεί η υπηρεσία αυτή στην Ελλάδα δεν παίζει να κάνει κάτω από 4000 ευρώ.

Τώρα αν ο άλλος θέλει μάρμαρα πολυτελείας, κεντρικό νεκροταφείο κ.λπ. και υπάρχουν 1000 άτομα να δώσει καφέ το κόστος ανεβαίνει.


Η εκκλησία θα βρει μια παράγραφο στην Αγία Γραφή ώστε να επιτρέψει μνημόσυνα κ.λπ. σε νεκρούς που έχουν μετατραπεί σε στάχτη.



Είμαι της άποψης να βγει τιμοκατάλογος από την εκκλησία για να ξέρει ο πιστός πόσα θα πληρώσει. Τώρα έχω την εντύπωση ότι σου λέει ο παπάς "ότι έχετε ευχαρίστηση" και στους γάμους χρεώνουν το κλιματιστικό, καθαρισμός και άλλα facilities.

Επίσης παιδιά η εκκλησία δεν έχει κανένα λόγο να χρέωση γιατί σε μια κηδεία που θα πάνε 500 άτομα θα βγάλει από τους πιστούς κάνα 1000ρικο. Αν μια ενορία σας ζητήσει χρήματα το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αλλάξετε ενορία όταν ξαναχρειαστείτε τις υπηρεσίες της.

akikos, μη βασιζεσαι στο τι βλεπεις στο ιντερνετ. Αν δεν το ζησεις δεν ξερεις το κοστος. Ειναι τοσα πολλα πραγματα που το κοστος εκτινασσεται. 450 ευρω ταφος; Που; Αστειο. 1200 μας κοστισε παρολο που ηταν δικος μας και ειχε ηδη μαρμαρα. Δεν ειναι μονο η κηδεια, ειναι τα μνημοσυνα, τα 3ημερα, 9μερα και δεν ξερω και εγω τι αλλα. Εμεις καναμε μονο ενα μνημοσυνο και τελος. Ολα αυτα μεχρι τα 40, μας κοστισαν πανω απο 3000 ευρω και δεν καναμε τιποτα συνθετο, αντιθετα μαλιστα, προσπαθησαμε να κρατησουμε το κοστος οσο πιο χαμηλο γινεται. Η καυση θα ειναι πιο φτηνη στην ελλαδα γιατι δεν εχεις τα μεταφορικα και οτι αλλα διαδικαστικα τελος παντων υπαρχουν για να στειλεις το πτωμα βουλγαρια. Οταν στελνεις πτωμα στο εξωτερικο πληρωνεις ΠΟΛΛΑ. Στην περιοχη μου, που το κοστος διαβιωσης ειναι στον θεο, η αποτεφρωση κοστιζει ενα χιλιαρικο. Σε ευρω, γυρω στα 700.
Στην Ριτσωνα ειναι 600 ευρω: https://www.huffingtonpost.gr/entry...frose-sten-ellada_gr_5d9f3cc9e4b02c9da045e768
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μου έχει σηκωθεί μόνον η τρίχα αλλά και το δέρμα μαζί!!!΄Ημαρτον βρε παιδιά, μέρες που είναι! ΄Οταν χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε κάτι τέτοιο (που εύχομαι να είναι όσο γίνεται αργότερα) θα το ψάξουμε τότε! Και συ βρε Ανδρέα μόνο τα μοντέλα των φερέτρων δεν έβαλες σε φωτογραφία!:cold:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν μου έχει σηκωθεί μόνον η τρίχα αλλά και το δέρμα μαζί!!!΄Ημαρτον βρε παιδιά, μέρες που είναι! ΄Οταν χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε κάτι τέτοιο (που εύχομαι να είναι όσο γίνεται αργότερα) θα το ψάξουμε τότε! Και συ βρε Ανδρέα μόνο τα μοντέλα των φερέτρων δεν έβαλες σε φωτογραφία!:cold:
Ο θανατος θα ερθει, δεν μπορεις να τον αποφυγεις. Καλα ειναι να τα σκεφτεσαι απο τωρα γιατι εκεινη την στιγμη το μυαλο σου θα ειναι εντελως αλλου και μπορει να κανεις λαθη που θα κοστισουν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν μου έχει σηκωθεί μόνον η τρίχα αλλά και το δέρμα μαζί!!!΄Ημαρτον βρε παιδιά, μέρες που είναι! ΄Οταν χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε κάτι τέτοιο (που εύχομαι να είναι όσο γίνεται αργότερα) θα το ψάξουμε τότε! Και συ βρε Ανδρέα μόνο τα μοντέλα των φερέτρων δεν έβαλες σε φωτογραφία!:cold:
Τα πάντα στη ζωή κοστίζουν ακόμα και ο θάνατος.


Έχουμε αποτεφρωτήριο :D στην Ελλάδα. 2000 ευρώ περίπου κάνει η όλη διαδικασία.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Ο θανατος θα ερθει, δεν μπορεις να τον αποφυγεις. Καλα ειναι να τα σκεφτεσαι απο τωρα γιατι εκεινη την στιγμη το μυαλο σου θα ειναι εντελως αλλου και μπορει να κανεις λαθη που θα κοστισουν.

Ο νεκρός δεν μπορεί να αποφασίσει, μετά τον θάνατο οι συγγενείς μόνο έχουν τον λόγο και μάλλον τους είναι πολύ βαρύ να τον ρίξουν στην φωτιά.
 

kastoras

Νεοφερμένος

Ο kastoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Υπάρχει στην Αμερική και η "κομποστοποίηση" των νεκρών. Γίνεσαι χωμα και φυτευουν ενα δέντρο μετά από αυτό. Ετσι κατα μια έννοια "μετουσιώνεσαι". Δεν εχω προβλημα να το φερουν και εδω για οσους το επιθυμούν και δεν τους αγγίζει η καυση ή η ταφή.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ο νεκρός δεν μπορεί να αποφασίσει, μετά τον θάνατο οι συγγενείς μόνο έχουν τον λόγο και μάλλον τους είναι πολύ βαρύ να τον ρίξουν στην φωτιά.

Ο άνθρωπος μπορεί να αποφασίσει πρίν το θάνατο του και είναι αυτονόητο ότι η επιθυμία του πρέπει να γίνει σεβαστή. Είτε είναι βαρύ στον άλλον (φαγητό είναι καί τούς κάθεται βαρύ?) είτε όχι δεν παύει να είναι κάτι που τους συγγενείς δεν τους αφορά.
 

kastoras

Νεοφερμένος

Ο kastoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν ξερω (ευτυχως) από τιμες γυρω απο κηδειες. Αλλά εχω απορία αν καποιος ειναι τελειως αδεκαρος τι γινεται? Που παει? Και αν δεν υπαρχουν συγγενεις ή δεν εχουν και αυτοι ή δεν θελουν να δωσουν μια για τον χ συγγενη που πεθανε?
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Ο άνθρωπος μπορεί να αποφασίσει πρίν το θάνατο του και είναι αυτονόητο ότι η επιθυμία του πρέπει να γίνει σεβαστή. Είτε είναι βαρύ στον άλλον (φαγητό είναι καί τούς κάθεται βαρύ?) είτε όχι δεν παύει να είναι κάτι που τους συγγενείς δεν τους αφορά.

Να το δηλώσει ρητά όμως σε αυτή την περίπτωση συμφωνώ, συνήθως δεν τον ενδιαφέρει καθόλου.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατα τη γνωμη μου το μονο που πρεπει να κρατησει καποιος απο ολη αυτη την συζητηση ειναι να ζησεις τωρα γιατι δεν ξερεις ποτε θα σου ερθει η ωρα.
Καλο ειναι να αφιερώσεις λιιιιγο χρονο να τα σκεφτεις αυτα λιγο γενικα αλλα τωρα αν κατσουμε να σκεφτουμε ποσο μεγαλος θα ειναι ο σταυρος η αν θα ειναι απο ξυλο η μαρμαρο κλπ,αστα.

Λενε οτι με το να ανησυχείς υποφερεις δυο φορες.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ρε παιδια, αλλο το φοβαμαι τον θανατο και αλλο το οργανωνω την κηδεια μου. Το να οργανωσεις κατι που θα διευκολυνει τους δικους σου στο μελλον το θεωρω πολλες φορες απαραιτητο. Καποιοι απο εσας ισως να μην ξερετε πως ειναι να εισαι κομματια και να τρεχεις για τα διαδικαστικα. Εγω ημουν τυχερη γιατι τα περιουσιακα ειχαν μεταβιβαστει στο ονομα μου, αλλα το να κανονιζεις κηδειες, ταφους, κτλ ειναι ψυχοφθορα διαδικασια. Σκεψου να μη σου αφησει χρηματα και να μην εχεις ουτε για τα απολυτως απαραιτητα; Κανονικα οι περισσοτεροι πρεπει να εχουμε ενα ποσο στην ακρη για τετοια πραγματα. Εγω δεν θα ηθελα να γινω βαρος μετα θανατον.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εμένα πάντως η γιαγιά μου από δεκαετίες πριν είχε χρήματα στην άκρη, όπως έλεγε για την κηδεία της. Και όλα έγιναν όπως τα είχε σκεφτεί. Τα χρήματα της χρειάστηκαν για τους τελευταίους μήνες που πέρασε στο νοσοκομείο και για τα της κηδείας της χωρίς να επιβαρύνει στο παραμικρό οικονομικά τα παιδιά της. Α ρε κυρά Γιωργαινα ήσουν πάντα περήφανη. :)
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλό είναι να συζητάμε με τους δικούς μας για τον θάνατο γενικά χωρίς ταμπού.
Ο καθένας θα έπρεπε να επιλέγει όσο είναι ζωντανός πως θα ήθελε να ταφεί έτσι ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις..:morning1:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top