Φρίκη στη Λέρο: Τα παιδιά καταθέτουν για όσα έζησαν στα χέρια των γονιών- βιαστών τους

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι παιδοψυχίατροι στάλθηκαν αμέσως κοντά στα παιδιά και ειναι καλα σωματικά παρόλα αυτά ο χρόνος αποκατάστασης του δε θα ειναι καθόλου βραχύς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν νομίζω να ήταν κανένα μεγάλο κεφάλι. Νομίζω υπάλληλος είναι μπορεί απλά για καθαρισμό ή κάτι τέτοιο.
Αυτό που έγραψες πιο πάνω γιαα την μητέρα το έψαξα, και όντως ο ίδιος ο δικηγόρος είπες ότι δεν μπορούσε εύκολα να επικοινωνήσει μαζί της καθώς αυτή έλεγε και κάποιες εκφράσεις όπως "μα το είπε ο σύζυγος".
Όμως , όσο χαμηλού νοητικού επιπέδου είναι ο άλλος, τόσες λιγότερες πιθανότητες έχει να μπει στην λογική να βιάσει το παιδί του νομίζω.:/:

Γιατι;
Πιστευω η ευφυια ειναι ανεξαρτητη του εγκληματος.Απλα εαν εισαι και εξυπνος καταφερνεις να τα διαπραττεις περισσοτερο καιρο χωρις να σε πιασουν :P .Βεβαια ενταξει εαν μου πεις για ληστεια τραπεζας προφανως ο ληστης εχει ενα σχετικα καλο νοητικο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Γιατι;
Πιστευω η ευφυια ειναι ανεξαρτητη του εγκληματος.Απλα εαν εισαι και εξυπνος καταφερνεις να τα διαπραττεις περισσοτερο καιρο χωρις να σε πιασουν :P .Βεβαια ενταξει εαν μου πεις για ληστεια τραπεζας προφανως ο ληστης εχει ενα σχετικα καλο νοητικο επιπεδο.

Όταν είσαι χαμηλού νοητικού επιπέδου, δεν είσαι και πονηρός. Εξού και πολλοί άνρθωποι με νοητικά προβλήματα πολλές φορές έχουν συμπεριφορά 5χρονου παιδιού. Έχεις δει πολλά 5χρονα να βιάζουν άλλα μωρα;
Και ανεξαρτήτως εφυίας, όταν βλέπεις κάποιον να κλαίει, καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά. Εδώ τα έμβρυα καταλαβαίνουν και αισθάνονται την μητέρα τους , η άλλη βίαζε το παιδί της και δεν καταλάβαινε ότι έκανε κάτι κακό?
Αυτό που θέλω να πω είναι, μου φαίνεται δύσκολο για κάποιον με νοητικό πρόβλημα να είναι σε θέση να βιάζει, αλλά να μην καταλαβαίνει οτι κάνει κάτι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Όταν είσαι χαμηλού νοητικού επιπέδου, δεν είσαι και πονηρός. Εξού και πολλοί άνρθωποι με νοητικά προβλήματα πολλές φορές έχουν συμπεριφορά 5χρονου παιδιού. Έχεις δει πολλά 5χρονα να βιάζουν άλλα μωρα;
Και ανεξαρτήτως εφυίας, όταν βλέπεις κάποιον να κλαίει, καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά. Εδώ τα έμβρυα καταλαβαίνουν και αισθάνονται την μητέρα τους , η άλλη βίαζε το παιδί της και δεν καταλάβαινε ότι έκανε κάτι κακό?
Αυτό που θέλω να πω είναι, μου φαίνεται δύσκολο για κάποιον με νοητικό πρόβλημα να είναι σε θέση να βιάζει, αλλά να μην καταλαβαίνει οτι κάνει κάτι λάθος.

Αρα ουσιαστικα συμφωνουμε στο οτι το νοητικο σου επιπεδο ειναι ανεξαρτητο απο το εαν εισαι ικανος να διαπραξεις εγκλημα.
Εκτος εαν μιλαμε για σοβαρο φυσικο προβλημα οπως καποια αναπηρια η κατι σε στυλ λοβοτομης :hehe: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι, μου φαίνεται δύσκολο για κάποιον με νοητικό πρόβλημα να είναι σε θέση να βιάζει, αλλά να μην καταλαβαίνει οτι κάνει κάτι λάθος.

Μη το λες αυτό. Έχει παρατηρηθεί πολλές φορές σε ψυχιατρικά ιδρύματα οι ασθενείς να μη θέλουν να φορέσουν ρούχα και να εμφανίζουν έντονη σεξουαλική συμπεριφορά και δραστηριότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σε αντιδιαστολή με αυτή την ιστορία:
Ζάκυνθος: Προσωρινά κρατούμενος ο 26χρονος για τη δολοφονία του πατέρα του

Προσωρινά κρατούμενος κρίθηκε, με σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα, ο 26χρονος φερόμενος ως δράστης της δολοφονίας του 70χρονου συνταξιούχου και πατέρα του, στις Βολίμες Ζακύνθου. Η ομολογία ξεκίνησε στις 11 το πρωί και κράτησε για περίπου έξι ώρες.
Ο 26χρονος, έφθασε στο Δικαστικό Μέγαρο Ζακύνθου, συνοδευόμενος από το δικηγόρο του κ. Παναγιώτη Κεφαλληνό. Πριν απολογηθεί ενώπιον του ανακριτή Ζακύνθου, προηγήθηκε η εξέταση, της ετεροθαλούς αδελφής του και ενός ακόμη άνδρα ο οποίος είχε καταγγείλει την κακοποίηση και την παραμέληση των παιδιών στο Χαμόγελο του Παιδιού.
Μόλις ολοκληρώθηκε η διαδικασία ο δικηγόρος του Παναγιώτης Κεφαλληνός, δήλωσε πως «ήταν μια συγκλονιστική από άποψη περιεχομένου απολογία» και ότι ο ίδιος είναι απόλυτα ικανοποιημένος από τον πελάτη του.
Κατά την άφιξη του στο Δικαστήριο πλήθος κόσμου τον υποδέχτηκε εκφράζοντας συναισθήματα συμπαράστασης και στήριξης προς το νεαρό φερόμενο ως δράστη. Μεταξύ αυτών ήταν τα αδέρφια του 26χρονου αλλά και συγγενείς και φίλοι.
Και πάλι οι αρχές δεν ενήργησαν όπως έπρεπε αφού υπήρξαν τρεις καταγγελίες από το 2009 ως το 2017. Μα σε τί χώρα ζούμε;

Μόνο που δεν προσκύνησαν το δολοφόνο του πατέρα του οι κάτοικοι της Ζακύνθου. Ώρα είναι τώρα να αρχίσουμε όλοι να σκοτώνουμε αυτούς που μάς αδικούν...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στην Ζακυνθο δεν υπήρχε επώνυμη καταγγελία έγινε ανώνυμη στο χαμόγελο του παιδιού το οποίο δε μπορούσε να το παίξει αστυνομία παρόλα αυτά ενεργησε σωστά αφού ο νεκρός πατέρας δεν είχε την επιμέλεια των παιδιών και τα κατείχε παράνομα, Η Ψυχιατρική και οι κοινωνικές υπηρεσίες στο νησί ειναι ανύπαρκτες και τα ψυχοφάρμακα τρέχουν βροχή.


Στην Λερο τα παιδιά είχαν εξεταστεί παλιά στο Αγια Σοφία αλλα δεν υπήρχε ένδειξη για σεξουαλικη κακομεταχείριση συνεπώς δε μπορούσε να γίνει εισαγγελική όποτε δεν ευθύνεται το νοςοκομειο και στις 2περιπτωσεις φταίνε οι τοπικές κοινωνίες.


Έπισης οι δημοσιογράφοι γράφουν ένα σωρό σαχλαμάρες και κατευθύνουν δυστυχώς την κοινή γνώμη σε λάθος μονοπάτια,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οπότε ίσως γι' αυτό τον φοβόντουσαν τον πατέρα, γιατί θα ήταν κάνα μεγάλο κεφάλι εκεί. Τι να πω. Ας γίνει αυτό η αφορμή να ανοίξουν στόματα και για άλλες περιπτώσεις. Αλλά και η αστυνομία πρέπει να μεταδώσει μια ασφάλεια στους πολίτες ρε παιδιά, τα έχουμε ξαναπεί. Αυτά που κατατίθενται να παραμένουν μυστικά κι όχι να το διαδίδει ο ένας στον άλλον και να το μαθαίνει ο δράστης. Πόσες περιπτώσεις έχουμε δει ειδικά στη Νικολούλη που για χρόνια ο κόσμος έκρυβε αυτά που είχε δει ή που ήξερε από φόβο οτι θα μαθευτεί; Το πρόβλημα είναι βαθύτερο από το να λέμε με ευκολία "γιατί δε μιλούσαν;". Το καταλαβαίνω εν μέρει. :/:

Δεν γίνονται ανώνυμες καταγγελίες. Δεν μπορεί ο καθένας να πηγαίνει και να τρολλάρει την αστυνομία. Ο καθένας ότι έχει να το πει θα το λέει επώνυμα. Αν έχει δίκιο δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σε αντιδιαστολή με αυτή την ιστορία:

Και πάλι οι αρχές δεν ενήργησαν όπως έπρεπε αφού υπήρξαν τρεις καταγγελίες από το 2009 ως το 2017. Μα σε τί χώρα ζούμε;

Μόνο που δεν προσκύνησαν το δολοφόνο του πατέρα του οι κάτοικοι της Ζακύνθου. Ώρα είναι τώρα να αρχίσουμε όλοι να σκοτώνουμε αυτούς που μάς αδικούν...:/:


διαφωνώ λίγο με το τελευταίο που είπες. Δεν ήταν απλά ότι τον αδικούσε. Δεν ήταν μια απλή αδικία. ο πατέρας κακοποιούσε χρόνια και ήθελε να βιάσει την γυναίκα του και την κόρη του.
Εντάξει , η κοινή λογική λέει οτι θα μπορούσε να βρει άλλες εναλακτικές απο το να τον σκοτώσει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
διαφωνώ λίγο με το τελευταίο που είπες. Δεν ήταν απλά ότι τον αδικούσε. Δεν ήταν μια απλή αδικία. ο πατέρας κακοποιούσε χρόνια και ήθελε να βιάσει την γυναίκα του και την κόρη του.
Εντάξει , η κοινή λογική λέει οτι θα μπορούσε να βρει άλλες εναλακτικές απο το να τον σκοτώσει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.


Σε αυτή την περίπτωση ήταν όντως "δίκαιο" να πληρώσει ο πατέρας (σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε, δεν ξέρουμε την πλήρη αλήθεια). Αν όμως γίνει θεμιτό να σκοτώνει κάποιος όποιον νομίζει οτι τον αδικεί δε θα γίνουμε πάλι ζούγκλα; Δεν μπορούμε εμείς να γίνουμε δικαστές και εκτελεστές της ποινής. Αν εγώ αύριο θεωρήσω οτι η γειτόνισσά μου με αδικεί γιατί μού πετάει τα νερά από τον πάνω όροφο δικαιούμαι να τη σκοτώσω; Πού θα φτάσει αυτή η αυτοδικία; Αυτό εννοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σε αυτή την περίπτωση ήταν όντως "δίκαιο" να πληρώσει ο πατέρας (σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε, δεν ξέρουμε την πλήρη αλήθεια). Αν όμως γίνει θεμιτό να σκοτώνει κάποιος όποιον νομίζει οτι τον αδικεί δε θα γίνουμε πάλι ζούγκλα; Δεν μπορούμε εμείς να γίνουμε δικαστές και εκτελεστές της ποινής. Αν εγώ αύριο θεωρήσω οτι η γειτόνισσά μου με αδικεί γιατί μού πετάει τα νερά από τον πάνω όροφο δικαιούμαι να τη σκοτώσω; Πού θα φτάσει αυτή η αυτοδικία; Αυτό εννοούσα.

Συμφωνώ, αλλά δεν συμβαίνει και καθημερινά ένας πατέρας να θέλει να βιάσει την γυναίκα του και την κόρη του (αν και τώρα τελευταία όλο κατι τέτοιες ιστορίες βγαινουν στην φόρα.)
Δηλαδή το να σε ενοχλεί ο γείτονάς σου ειναι συνηθισμένο, αλλά το να σε κακοποιεί για χρόνια ο πατέρας σου και να σε απειλεί....εκεί είναι λίγο διαφορετικές οι καταστάσεις.

Πόσες φορες όμως μου έχει περάσει απο το μυαλό να σφάξω τους γείτονές μου που κάνουν τρομερή φασαρία στις 6 το πρωί? :whistle::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Δεν γίνονται ανώνυμες καταγγελίες. Δεν μπορεί ο καθένας να πηγαίνει και να τρολλάρει την αστυνομία. Ο καθένας ότι έχει να το πει θα το λέει επώνυμα. Αν έχει δίκιο δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Γίνονται ανώνυμες καταγγελίες, στην Εθνική Γραμμή SOS , με τηλεφωνικό αριθμό 1056, που λειτουργεί το χαμόγελο του παιδιού. Οι άνθρωποι που παίρνουν την καταγγελία, ειδοποιούν την αστυνομία για επιτόπια παρέμβαση.

https://www.hamogelo.gr/gr/el/paidia-thimata-vias:sos-1056/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τι συμβαίνει εδώ; Ενώ οι γονείς έχουν ομολογήσει με λεπτομέρειες ότι βίαζαν τα παιδιά τους και τα ίδια τα παιδιά περιέγραψαν αυτά που περνούσαν, πόρισμα του ιατροδικαστή δείχνει ότι σε κανένα από τα παιδιά δεν υπάρχουν ενδείξεις από σεξουαλική κακοποίηση

Ανατροπή - σοκ: Ο ιατροδικαστής δεν διαπιστώνει σεξουαλική κακοποίηση στα παιδιά της Λέρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τι συμβαίνει εδώ; Ενώ οι γονείς έχουν ομολογήσει με λεπτομέρειες ότι βίαζαν τα παιδιά τους και τα ίδια τα παιδιά περιέγραψαν αυτά που περνούσαν, πόρισμα του ιατροδικαστή δείχνει ότι σε κανένα από τα παιδιά δεν υπάρχουν ενδείξεις από σεξουαλική κακοποίηση

Ανατροπή - σοκ: Ο ιατροδικαστής δεν διαπιστώνει σεξουαλική κακοποίηση στα παιδιά της Λέρου

δεν μπορεί να υπάρχει βιασμός χωρίς διείσδυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
δεν μπορεί να υπάρχει βιασμός χωρίς διείσδυση?


Μα οι γονείς ομολόγησαν οτι βίαζαν τα παιδιά και τα παιδιά οτι βιάστηκαν. Και τα 4 παιδιά όμως βγήκαν οτι δεν είχαν ποτέ σεξουαλική κακοποίηση. Κοινώς οτι ποτέ δεν έχουν κάνει σεξ. Τί κουφό είναι αυτό;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Μα οι γονείς ομολόγησαν οτι βίαζαν τα παιδιά και τα παιδιά οτι βιάστηκαν. Και τα 4 παιδιά όμως βγήκαν οτι δεν είχαν ποτέ σεξουαλική κακοποίηση. Κοινώς οτι ποτέ δεν έχουν κάνει σεξ. Τί κουφό είναι αυτό;


Το στοματικό σεξ, δεν θεωρείται σεξ? Μπορεί αυτό να εννούσαν όταν λέγανε "τα βιάζαμε"
ή μπορεί με κάποιους άλλους τρόπους όπου δεν υπάρχει διείσδυση. Και αυτό βιασμός θεωρείται γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Κοιτάξτε να σας πω εδώ μια άποψη που έχω και πολλές φορές έχω κατακριθεί γι αυτό.
Τέτοια εγκλήματα είναι σαφέστατα ειδεχθή και καταδικαστέα. Πιστεύω ότι αν όντως οι γονείς, και οποιοσδήποτε άλλος φυσικά, έχει βιάσει ανήλικα παιδιά δεν πρέπει να βλέπει ξανά το φως του ηλίου.
ΟΜΩΣ πιστεύω ότι τα στοιχεία αυτών των ανθρώπων δεν πρέπει να βλέπουν το φως το δημοσιότητας, ξέρετε, φωτογραφίες, ονοματεπώνυμα κλπ, πριν τελεσιδικήσει η υπόθεση και βγουν στην επιφάνεια όλα τα στοιχεία που αφορούν μια υπόθεση. Στο ποινικό μας σύστημα ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας, δηλαδή όλοι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου, με άλλα λόγια εναπόκειται στη δικαιοσύνη και στους κατήγορους να αποδείξουν την ενοχή των κατηγορουμένων και όχι το αντίθετο, να αποδείξουν δηλαδή οι κατηγορούμενοι την αθώοτητα τους.
Ας υποθέσουμε, εντελώς υποθετικά, ότι βλέπουν το φως της δημοσιότητας στοιχεία που ανατρέπουν την υπόθεση, και δείχνουν ότι οι γονείς είναι αθώοι, για χίλιους δυο λόγους, θα μπορούσα να παραθέσω ένα σωρό υποθετικούς λόγους αλλά θα ήταν αστήρικτοι καθώς δεν έχω καμία σχέση με την υπόθεση, ποιος θα αποκαθιστούσε την τιμή και την υπόληψη τους; Έχουν, ναι ή όχι, καταστραφεί κοινωνικά, επαγγελματικά, ηθικά και οικονομικά;
Ποιος θα τους αποκαταστήσει αυτούς τους ανθρώπους, ΑΝ φυσικά είναι αθώοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
grtt το έχω πει κι εγώ αυτό που λες για το θέμα των σεξουαλικών κατηγοριών εναντίον διασήμων οι οποίοι θεωρούνται ένοχοι πριν γίνει καν η δίκη τους. Ειδικά για τον Kevin Spacey που είχε εκδιωχθεί από τη σειρά στην οποία πρωταγωνιστούσε μόνο κρίνοντας από τις κατηγορίες οι οποίες δεν ήξεραν αν είναι καν αληθινές. Πάντως δυστυχώς έχουμε την τάση οι άνθρωποι να καταδικάζουμε κάποιον προτού δούμε αν είναι όντως έτσι.


Ίντα οι γονείς έδωσαν λεπτομέρειες βιασμού των παιδιών, δε θέλω να γίνω πιο περιγραφική. Βιασμός σημαίνει ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Μην καταναλωνετε τσαμπα ''σαλιο''.Τωρα το πρωι ειπαν τα καναλια οτι ο ιατροδικαστης που εξετασε τα παιδια,ειναι Ο ΙΔΙΟΣ με αυτον που ειχε εξετασει τον φοιτητη στην καλυμνο και που δεν βρηκε ΤΙΠΟΤΑ,απο τα ευρηματα που βρηκε ο δευτερος ιατροδικαστης ,μετα απο τοσο καιρο μαλιστα.
Αν ισχυει οτι ειναι ο ιδιος,παντως το ακουσα τωρα πριν λιγο,η απολυση ειναι το λιγοτερο που πρεπει να γινει καταρχην σε αυτον .
Πηγη δεν εχω να βαλω,καθως ετοιμαζομαι για δουλεια και δενε χω χρονο να το ψαξω,αλλα σας λεω,ειπωθηκε στα καναλια τωρα το πρωι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Έφη τι σκοπό μπορεί να είχε ο ιατροδικαστής σε αυτή την περίπτωση στην οποία οι δράστες έχουν ομολογήσει; Δηλαδή δεν είναι κάτι αμφιλεγόμενο το αν έχει κακοποιηθεί σεξουαλικά κάποιος ή όχι, είναι πιστεύω από τα πιο εύκολα πορίσματα. Θα είναι πολύ τραβηγμένο να βγει και να πει άλλος ιατροδικαστής οτι τα παιδιά ήταν όντως βιασμένα, δηλαδή θα πρέπει πια ο άνθρωπος να είναι ή ηλίθιος ή άσχετος ή να χρηματίζεται από κάποιους το οποίο δεν βρίσκω πιθανό. Εδώ δεν βρισκόταν καν δικηγόρος να τους εκπροσωπήσει, θα κάτσουν να χρηματίσουν τον ιατροδικαστή για κάτι που με ευκολία διαπιστώνεται από άλλον ιατροδικαστή; Κάτι περίεργο συμβαίνει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top