Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Όμως σε ένα 24ωρο μέσα πχ θα μπορούσες να δεις 10 ταινίες ενώ θα διάβαζες το πολύ 2 βιβλία αν και στις δυο περιπτώσεις είσαι ρομπότ. Θα μπορούσες βέβαια να δεις 3 ταινίες μόνο (μαντέψτε). Επίσης μια ταινία θα σου αφήσει λιγότερα από ένα βιβλίο γενικά αλλά στον χρόνο ενός βιβλίου θα δεις πολλές ταινίες. Γιαυτό και λέω ποιότητα ή ποσότητα. Προσωπικά ανέκαθεν προτιμούσα ποσότητα από ποιότητα.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου περί ποσότητας/ποιότητας. Η ανάγνωση ενός βιβλίου απαιτεί περισσότερο χρόνο ακριβώς επειδή σε υποχρεώνει να επεξεργαστείς περισσότερες πληροφορίες!

Τι νόημα έχει αυτό το ζύγισμα ("να πάρω 10 κιλά ταινίες η 2 1/2 κιλά βιβλία?...χμμμ...) που κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εν μερει κανω αυτο που αποφασισε να κανει η Μισελ. Περισσοτερο ψαχνω μονος μου , βλεπω εργα κλπ, παρα διαβαζω βιβλια. Οχι οτι δε μαρεσουν, απλα βαριεμαι ευκολα. Πρεπει να ναι πολυ καλο το βιβλιο. Επισης διαβαζω αργα αργα και αμα δε με τραβηξει, δε θα του αφιερωσω το χρονο που χρειαζομαι για να το διαβασω.

Επισης θελω και εικονες για να τα καταλαβαινω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger...

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης... άλλα πράγματα σου προσφέρει το βιβλίο, άλλα η ταίνια.

Σε καμία περίπτωση δεν θα αρκούμουν, εγώ προσωπικά, στο να δω μια ταινία (βασισμένη σε βιβλίο - εφόσον το θέμα είναι του ενδιαφέροντός μου). Θα προτιμούσα να διαβάσω το βιβλίο πρώτα και, μετά, να δω και την ταινία (χωρίς να είναι και απαραίτητο να την δω τελικά).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger...

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Επισης θελω και εικονες για να τα καταλαβαινω :P


Τις εικόνες τις πλάθεις με το μυαλό σου. Κλείνεις τα μάτια και φαντάζεσαι, δημιουργείς... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η ταινία είναι έτοιμη, μια ιστορία σε κονσέρβα, έτοιμες εικόνες, έτοιμες ερμηνείες, έτοιμα συναισθήματα.
Στο βιβλίο πάθεις τους χαρακτήρες και τις εικόνες μόνος σουλ, πολλές φορές φέρνοντας τους στα δικά σου μέτρα, και αυτή είναι η μεγαλύτερη απόλαυση, οι ορίζοντες που σου δίνει χωρίς περιορισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου περί ποσότητας/ποιότητας. Η ανάγνωση ενός βιβλίου απαιτεί περισσότερο χρόνο ακριβώς επειδή σε υποχρεώνει να επεξεργαστείς περισσότερες πληροφορίες!

Τι νόημα έχει αυτό το ζύγισμα ("να πάρω 10 κιλά ταινίες η 2 1/2 κιλά βιβλία?...χμμμ...) που κάνεις?
Εϊναι απλό. Μια ταινία μια ιστορία, Ένα βιβλίο μια ιστορία.
Στον ίδιο χρόνο
10 ταινίες =>10 ιστορίες μέτρια αποροφημένες αν θες την έκφραση
2 βιβλία => 2 ιστορίες πολύ καλύτερα αποροφημένες

Αν το κριτήριο είναι η διαφορετικές ιστορίες και όχι η μαγεία τότε η ταινία σίγουρα τα χώνει στο βιβλίο.
Καταλαβαίνεις τώρα?

Και αν θες να στο πάω και ένα βήμα παραπέρα, αν υποθέσεις ότι 1 στις 4 ιστορίες βγαίνουν καλές και σε ικανοποιούν τότε από τις 10 ταινίες οι 2 ή 3 θα είναι καλές ενώ στο βιβλίο μία ή καμία. Οκ τα νούμερα είναι από το μυαλό μου αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις την γενική ιδέα.

Αλλά και πάλι εξαρτάται από το κριτήριο που προσεγγίζεις το ζήτημα. 10 εξόδους το μήνα μέτριες ή μία και καλή αλλά με την αβεβαιότητα να είναι μάπα το καρπούζι? Όποιος πει και τα δύο κλέβει.

Ένα καλό που έχουν τα μη μυθιστορικά βιβλία είναι ότι δεν υπάρχει ιστορία ώστε πχ να απογοητευθείς από το τέλος. Από την αρχή καταλαβαίνεις την ποιότητα του κειμένου αλλά και του θέματος που διαπραγματεύται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η ταινία είναι έτοιμη, μια ιστορία σε κονσέρβα, έτοιμες εικόνες, έτοιμες ερμηνείες, έτοιμα συναισθήματα.
Στο βιβλίο πάθεις τους χαρακτήρες και τις εικόνες μόνος σουλ, πολλές φορές φέρνοντας τους στα δικά σου μέτρα, και αυτή είναι η μεγαλύτερη απόλαυση, οι ορίζοντες που σου δίνει χωρίς περιορισμούς.

Είναι άδικος ο χαρακτηρισμός κονσερβοκούτι για τις ταινίες. Και γενικότερα θεωρώ οτι είναι άκυρη η σύγκριση ταινία-βιβλίο .

Και οι ταινίες, ο κινηματογράφος δηλαδή, αποτελούν τέχνη. Στο βιβλίο πλάθεις τις εικόνες, στην εικόνα πλάθεις τα συναισθήματα. Στο βιβλίο σου περιγράφει πως νιώθει ο χαρακτήρας ώστε να φανταστείς την έκφραση του, στην ταινία σου δείχνει την έκφραση του ώστε να φανταστείς τα συναισθήματα του. Και είναι εξίσου δύσκολο να περιγράψεις τα συναισθήματα του χαρακτήρα όπως τα σκέφτεσαι ακριβώς όσο και να τα προσδιορίσεις μέσω μίας έκφρασης του προσώπου σου. Δύο διαφορετικά είδη τέχνη εξίσου αγαπημένα, για εμένα τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
suspiria, είπα κονσέρβα και όχι κονσερβοκούτι, που σημαίνει "έτοιμο"
Το διευκρινίζω παρακάτω άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Δεν εχω τον χρονο ουτε να διαβασω ολη τη συζητηση ουτε να σχολιασω εκτενως.
Απλα αναφερω οτι μου θυμησες εναν φιλο μου που ενω βρισκομασταν στα πιο υπεροχα τοπια που εχω δει ποτε και εγω -αν και καθολου ρομαντικη- ειχα χαζεψει, εκεινος τραβαγε φωτογραφιες κι ελεγε οτι μετα το φωτοσοπ θα ειναι ακομα πιο ομορφα.
Ενιωσα να βραζω με τον ισχυρισμο του οτι η φωτογραφια θα του προσεφερε πιο πολλα απο την αισθηση του να εισαι εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
suspiria, είπα κονσέρβα και όχι κονσερβοκούτι, που σημαίνει "έτοιμο"
Το διευκρινίζω παρακάτω άλλωστε.

Τότε είναι η δική μου έκφραση λάθος. Και εγώ το έτοιμο εννοούσα.

Μία ταινία (εξαρτάται απο την ταινία πάντα, όπως και απο το βιβλίο) αν έχεις τη διάθεση μπορείς να την αναλύσεις και να βγάλεις δικά σου συμπεράσματα. Δεν σου τα δίνει πάντα όλα έτοιμα...σαν την κονσέρβα :P

Δεν εχω τον χρονο ουτε να διαβασω ολη τη συζητηση ουτε να σχολιασω εκτενως.
Απλα αναφερω οτι μου θυμησες εναν φιλο μου που ενω βρισκομασταν στα πιο υπεροχα τοπια που εχω δει ποτε και εγω -αν και καθολου ρομαντικη- ειχα χαζεψει, εκεινος τραβαγε φωτογραφιες κι ελεγε οτι μετα το φωτοσοπ θα ειναι ακομα πιο ομορφα.
Ενιωσα να βραζω με τον ισχυρισμο του οτι η φωτογραφια θα του προσεφερε πιο πολλα απο την αισθηση του να εισαι εκει.

Είναι η τάση της δημιουργίας. Κρατάει μία φωτογραφική μηχανή και είναι στη θέση όπου το μόνο που σκέφτεται είναι πως θα δημιουργήσει κάτι με αυτήν και μιας και έχει photoshop σκέφτεται συνεχώς τρόπους να κάνει τη δημιουργία του (τη φωτογραφία) ακόμα καλύτερη. Και αυτό τέχνη είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Oχι, δεν στα δίνει όλα έτοιμα.
Σου δίνει όμως την εικόνα έτοιμη, την οποία προτιμώ να τη φτιάξω μόνος μου, τους χαρακτήρες, τις αντιδράσεις, την πλοκή.
Επιπλέον, προσωπικά πάντα, το βιβλίο ικανοποιεί όλες τις αισθήσεις μου, ακόμα και αυτή της όσφρησης, αλλά θεωρώ ως μεγαλύτερο πλεονέκτημα το γεγονός οτι χωράει άνετα σε μια τσάντα, το κουβαλάω πάντα όπου κι αν πάω και πολύ εύκολα μπορεί να με συντροφεύει παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Oχι, δεν στα δίνει όλα έτοιμα.
Σου δίνει όμως την εικόνα έτοιμη, την οποία προτιμώ να τη φτιάξω μόνος μου, τους χαρακτήρες, τις αντιδράσεις, την πλοκή.

Αυτό ακριβώς είναι που έχει να επιλέξει ο καθένας. Αν θα φτιάξει την εικόνα απο την περιγραφή, ή την περιγραφή απο την εικόνα. Χωρίς το ένα να υποβαθμίζει το άλλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Είναι η τάση της δημιουργίας. Κρατάει μία φωτογραφική μηχανή και είναι στη θέση όπου το μόνο που σκέφτεται είναι πως θα δημιουργήσει κάτι με αυτήν και μιας και έχει photoshop σκέφτεται συνεχώς τρόπους να κάνει τη δημιουργία του (τη φωτογραφία) ακόμα καλύτερη. Και αυτό τέχνη είναι..

Συμφωνω οτι ειναι τεχνη και μαλιστα ο συγκεκριμενος ειναι και πολυ καλος σ'αυτην. Αλλα και παλι, δεν συγκρινεται η αισθηση του ιδιου του τοπιου με την αισθηση της φωτογραφιας. Τεσπα το ειπα σαν παραδειγμα, αν το συνεχισουμε μαλλον θα ειμαστε οφφτοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger...

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αλλά και πάλι εξαρτάται από το κριτήριο που προσεγγίζεις το ζήτημα. 10 εξόδους το μήνα μέτριες ή μία και καλή αλλά με την αβεβαιότητα να είναι μάπα το καρπούζι? Όποιος πει και τα δύο κλέβει.

Δεν τίθεται καν σύγκριση για μένα... ούτε αναλογία. :hmm:

Επιπλέον, προσωπικά πάντα, το βιβλίο ικανοποιεί όλες τις αισθήσεις μου, ακόμα και αυτή της όσφρησης, αλλά θεωρώ ως μεγαλύτερο πλεονέκτημα το γεγονός οτι χωράει άνετα σε μια τσάντα, το κουβαλάω πάντα όπου κι αν πάω και πολύ εύκολα μπορεί να με συντροφεύει παντού.

Ακριβώς αυτό και για μένα! Πόσο πιο γρήγορη και απολαυστική γίνεται η διαδρομή με το τρένο διαβάζοντας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά, το θέμα έχει ξεφύγει λίγο. Εγώ ουδέποτε αμφισβήτησα την αξία των βιβλίων γενικώς, αντιθέτως τα λατρεύω και κουβαλάω κι εγώ συχνά μαζί μου κάποιο. Μίλησα για τα καθαρά λογοτεχνικά βιβλία, τα μυθιστορήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bella2

Νεοφερμένος

Η bella2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για μένα η γλώσσα και ο χειρισμός της είναι τέχνη και είναι εφυΐα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_intelligences

Βρίσκω μαγικό, το ότι είχα ήδη ταξιδέψει στην Τσεχία, λόγω του Κούντερα, κι ας μην είχα ξαναπάει.
Βρίσκω απίστευτο, το ότι θυμάμαι στίχους του Ελύτη για την Ελλάδα και μου μυρίζει αλάτι και ρίγανη, ενώ είμαι στις Άλπεις.

Για μένα είναι σημαντικό, το ότι μιλάμε και εξηγούμε, και δεν επικοινωνούμε μόνο με εικόνες και νοήματα. Εϊναι μέρος της εξέλιξής μας, ως ζώων...

Και αυτό δεν έχει τίποτα να κάνει με το περιεχόμενο του τι λέμε.

Τι λες;
Ε όχι που δεν έχει να κάνει τίποτα με το περιεχόμενο!!
Στην αρχή μας είπες ότι ο χειρισμός της γλώσσας είναι τέχνη και εφυία.
Ασχέτως περιεχομένου? Αν τα συνδιάζεις και τα δύο τι ορισμό δίνεις στην Τέχνη και στην εφυία? Μήπως να αρχίσουμε από εκεί γιά να έχει νόημα η κουβέντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Παιδιά, το θέμα έχει ξεφύγει λίγο. Εγώ ουδέποτε αμφισβήτησα την αξία των βιβλίων γενικώς, αντιθέτως τα λατρεύω και κουβαλάω κι εγώ συχνά μαζί μου κάποιο. Μίλησα για τα καθαρά λογοτεχνικά βιβλία, τα μυθιστορήματα.

Νομιζω οτι σχεδον ολοι σε λογοτεχνικα βιβλια αναφερονται, ακομα και αν δεν το δηλωνουν ρητα! :hmm: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παιδιά, το θέμα έχει ξεφύγει λίγο. Εγώ ουδέποτε αμφισβήτησα την αξία των βιβλίων γενικώς, αντιθέτως τα λατρεύω και κουβαλάω κι εγώ συχνά μαζί μου κάποιο. Μίλησα για τα καθαρά λογοτεχνικά βιβλία, τα μυθιστορήματα.
Mα όλοι σε λογοτεχνικά βιβλία αναφερόμαστε....

Ε όχι που δεν έχει να κάνει τίποτα με το περιεχόμενο!!
Στην αρχή μας είπες ότι ο χειρισμός της γλώσσας είναι τέχνη και εφυία.
Ασχέτως περιεχομένου? Αν τα συνδιάζεις και τα δύο τι ορισμό δίνεις στην Τέχνη και στην εφυία? Μήπως να αρχίσουμε από εκεί γιά να έχει νόημα η κουβέντα?
Εγώ συμφωνώ με το Γιδάκι.
Το περιεχόμενο δεν έχει πάντα σημασία, μπροστά στην τέχνη του χειρισμού της γλώσσας. Κι εγώ μπορώ να σας πω τι όμορφη που είναι η θάλασσα, όχι όμως όσο καλά μπορεί ο Jose Sarney.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
δεν πιστεύω ότι είναι χάσιμο χρόνου, καθώς μόνο ένα μικρό ποσοστό λογοτεχνικών βιβλίων γίνεται ταινία. άρα όλα τα άλλα που δεν γίνονται ταινίες...... δεν αξίζει να τα διαβάσουμε????
επίσης με το βιβλίο φαντάζεσαι τα πάντα, από εμφάνιση, ρούχο, τοπία, μέχρι και χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Τώρα οι περισσότεροι θα με κράξετε, είμαι σίγουρη.

Λοιπόν, προσωπικά ανέκαθεν μου άρεσε πολύ το διάβασμα. Απο τα 2-3 μου που έμαθα να διαβάζω, διάβαζα ο,τι έπεφτε στο χέρι μου ή έβλεπα. Μέχρι την εφηβεία περίπου διάβαζα και λογοτεχνικά βιβλία αν και όταν πήγαινα σε κάποιο βιβλιοπωλείο, δεν έψαχνα λογοτεχνικά βιβλία σχεδόν ποτέ και έπαιρνα κάποιο μόνο αν μου κινούσε πολύ το ενδιαφέρον.
Τελικά μετά απο χρόνια κατέληξα στην ακόλουθη άποψη:
  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  2. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
Συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη; Και αν όχι, ποιά είναι τα επιχειρήματα σας για να την αντικρούσετε;

Εγώ πιστεύω οτι εξαρτάται από το βιβλίο που θα επιλέξεις να διαβάσεις. Η λογοτεχνία δεν έχει σαν κύριο στόχο να σε διδάξει, ή τουλάχιστον δεν έχει μόνο αυτό. Έχει κυρίως να κάνει με το πώς περιγράφει κάτι ο συγγραφέας.
Αν λοιπόν διαβάσει κανείς ένα βιβλίο το οποίο θα είναι πραγματικά καλογραμμένο και όντως θα είναι λογοτεχνικό κι όχι εμπορικό όπως είναι τα περισσότερα σύγχρονα ελληνικά βιβλία "λογοτεχνίας" που κυκλοφορούν, τότε θα νιώσει και ο ίδιος οτι δεν είναι χάσιμο χρόνου. Αν το βιβλίο αξίζει τότε με την ανάγνωση και της τελευταίας σελίδας ο αναγνώστης αισθάνεται βαθιά προβληματισμένος κάποιες φορές λυτρωμένος μα και μια γαλήνη μέσα του.
Διάβασα πολλά λογοτεχνικά βιβλία και μέσα σ'αυτά και αρκετή σαβούρα. Όλα όμως με βοήθησαν πέρα από το να μπω σε σκέψεις για διάφορα ζητήματα και να αποκτήσω μια, έστω μικρή, ικανότητα στο να εκφράζομαι κι εγώ κάπως καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top