Τι φακό να πάρω;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, γι' αυτό επιφυλάσσομαι μήπως και δεν το είδα. :P:redface:

Λοιπόοον...
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πάρω, αφού δεν έχω δουλέψει ποτέ με άλλο φακό πέραν του 50αρη (ο οποίος είναι λατρεμένος φακός, χωρίς πλάκα). :hmm:
Αυτή τη στιγμή έχω τον kit φακό 18-55mm f/3.5-5.6 της NIKON 3100, δεν είναι όμως αρκετά φωτεινός (για τα μαγειρικά θέματα που τραβάω π.χ.).
Όταν είμαι έξω μου λείπει ο τηλεφακός ώστε να πλησιάσω κάποια θέματα (καθότι είμαι ντροπιάρα :redface:) κι όταν είμαι μέσα μου λείπει το μεγάλο διάφραγμα.
Δεν συνδυάζονται όμως αυτά ειδικά όταν έχεις μόνο μέχρι 200 ευρώ να διαθέσεις. :/:

Τι να πάρω λοιπόν; Βοηθήστε!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Με μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτούς τους δύο που πιθανότατα να κάνουν για τις απαιτήσεις σου...

AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED

AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED (αν θες πιο πολύ τηλεφακό αλλά χάνεις από φωτεινότητα)

Προσωπικά, είμαι κατά των zoom φακών, όποτε θα σου προτείνω μιας και έχεις ήδη τον σταθερό 50αρη να πάρεις πρώτα έναν ευρυγώνιο φωτεινό και έπειτα όταν θα μαζέψεις και άλλα χρήματα έναν φωτεινό επίσης τηλεφακό. Στο λέω αυτό γιατί από τότε που κούμπωσα τον σταθερό 2.8 24άρη πάνω στην μηχανή, ο φακός κιτ της μηχανής αχρηστεύτηκε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτούς τους δύο που πιθανότατα να κάνουν για τις απαιτήσεις σου...

AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED

AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED (αν θες πιο πολύ τηλεφακό αλλά χάνεις από φωτεινότητα)

Προσωπικά, είμαι κατά των zoom φακών, όποτε θα σου προτείνω μιας και έχεις ήδη τον σταθερό 50αρη να πάρεις πρώτα έναν ευρυγώνιο φωτεινό και έπειτα όταν θα μαζέψεις και άλλα χρήματα έναν φωτεινό επίσης τηλεφακό. Στο λέω αυτό γιατί από τότε που κούμπωσα τον σταθερό 2.8 24άρη πάνω στην μηχανή, ο φακός κιτ της μηχανής αχρηστεύτηκε! ;)

Εμ... όχι. Δεν έχω τώρα 50άρη. :( Μακάρι να είχα. Είπα ότι είναι ο μόνος που έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία (όταν ακόμη είχα αναλογική μηχανή :P). Μια σκέψη είναι να πάρω τον 50άρη... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εμ... όχι. Δεν έχω τώρα 50άρη. :( Μακάρι να είχα. Είπα ότι είναι ο μόνος που έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία (όταν ακόμη είχα αναλογική μηχανή :P). Μια σκέψη είναι να πάρω τον 50άρη... :hmm:

Έχω δουλέψει με 50άρη και γω...και νομίζω πως για τις απαιτήσεις σου είναι αρκετά καλός...Για φαγητά κτλ κτλ είναι φωτεινός και μπορεί να σου κάνει πολύ καλό βάθος πεδίου, ενώ για δρόμο ΙΣΩΣ να βολέψει. Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει για δρόμο. Συνήθως ο 50άρης είναι πολύ καλός για πορτραίτα. :)

Ψηφίζω 50άρη! :D

Ποια μηχανή έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Α ναι, το ξέχασα να το πω αυτό. :redface:
Έχω μια NIKON D3100.

Δεν πειράζει...απλά ρώτησα γιατί αν δεν είναι full frame τότε μιλάμε ότι πρέπει να πάρεις έναν 35άρη (περίπου) για να έχεις 50άρη στην μηχανή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
για 35άρη νίκον υπάρχει στα λεφτά που διαθέτεις ο εξαιρετικός af-s 35mm f/1.8 που το κάδρο που δίνει σε μια μηχανή με aps-c sensor όπως η δική σου είναι αντίστοιχο με του παλιού σου 50αρή σε μια φιλμάτι που πέρνει 135μμ φίλμ δλδ είναι fullframe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top