Ελληνική επαρχία: Είναι τελικά φτωχή ή μήπως πλούσια;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η τεχνολογία,
αυτο δεν λειπει..
η τεχνολογια παει παντου..

αλλα τα υπολοιπα κοινωνικα μερη ναι..

παντως εγω τοαν παω στην πατρα,,ή αθηνα απορω πώς ζουνε στις πολυκατοικιες οι ανθρωποι καθε μερα,,με πιανει μια κλειστοφοβια,,ειδικα οταν κοιταω κατι παραθυρακια στον φωτογωγο..
κλουβι ρε παιδι μου..(νιωθω οτι ειναι κατι μη φυσιολογικο ρε παιδι μου,,πως να το πω?)
το σπιτι σου δεν ειναι δικο σου,,ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει απο πανω ή κατω

εχω καλομαθει φαινεται με την μονοκατοικια και τον κηπο..
εδω το φυσιολογικο ειναι θανασιμη ηρεμια για την πολη..τοοσοος θορυβος..
αλλο πραγμα..

σιγουρα εδω οι επαρχιωτες εχουμε καλυτερη ακοη,,αν με πιανεται τι εννοω..
εδω ο λιγοτερος ηχος που ακουμε ειναι τα τζιτζικια εξω απο το παραθυρο,,στην πολη ειναι το μηχανακι που βουιζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλά, η Πάτρα δεν είναι και ο ορισμός της επαρχίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαστε βασιλιάδες!! Δε σας λέω τίποτα άλλο παρά μόνο τομάτες, λάδι και... γουρουνοπούλα (η) !! Και σύκα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
αυτο δεν λειπει..
παντως εγω τοαν παω στην πατρα,,ή αθηνα απορω πώς ζουνε στις πολυκατοικιες οι ανθρωποι καθε μερα,,με πιανει μια κλειστοφοβια,,ειδικα οταν κοιταω κατι παραθυρακια στον φωτογωγο..
κλουβι ρε παιδι μου..(νιωθω οτι ειναι κατι μη φυσιολογικο ρε παιδι μου,,πως να το πω?)
το σπιτι σου δεν ειναι δικο σου,,ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει απο πανω ή κατω

εχω καλομαθει φαινεται με την μονοκατοικια και τον κηπο..
εδω το φυσιολογικο ειναι θανασιμη ηρεμια για την πολη..τοοσοος θορυβος..
αλλο πραγμα...

Πάντως κι εγώ που ζω στην Αθήνα, σε μονοκατοικία ζω, με τεράστιο κήπο.. Υπάρχουν και στην Αθήνα μονοκατοικίες. Όχι στο κέντρο - κέντρο, αλλά στα Βόρεια Προάστεια για παράδειγμα, υπάρχουν και παραυπάρχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλά, η Πάτρα δεν είναι και ο ορισμός της επαρχίας...
σωστα

εγω ζω 13 χλμ απο πατρα προαστια ουσιαστικα

αλλα η απουσια μετρο ,τακτικης συγκοινωνιας κλπ,,σε κανουν να κατεβαινεις δυσκολα πατρα γιατι πρεπει να παρκαρεις κλπ

οποτε δεν πας ευκολα σε σινεμα θεατρο κλπ,,οπως αν μενεις στην πολη..

σε μονοκατοικία ζω, με τεράστιο κήπο.. Υπάρχουν και στην Αθήνα μονοκατοικίες. Όχι στο κέντρο - κέντρο, αλλά στα Βόρεια Προάστεια για παράδειγμα, υπάρχουν και παραυπάρχουν..
το ξερω,, και ειναι πολυ ωραιες γειτονιες
αλλα η πλειοψηφια ζει σε πολυκατοικιες


η πραγματικη επαρχια,,40-50 χλμ τουλαχιστον απο μεγαλη πολη,,ειναι αλλο πραγμα..πιο απομόνωση,,αλλα και πιο ηρεμια,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Στην επαρχία τα πράγμματα είναι πολύ καλύτερα καθώς υπάρχουν περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι και λιγότεροι άνεργοι.Επίσης αρκετοί ασχολούνται με την γεωργία και βγάζουν και από εκεί κάποια χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι και λιγότεροι άνεργοι
το αναποδο ειναι
ολοι πηγαν στην αθηνα ακριβως για δημοσιοι υπαλληλοι

ολες οι δεκο και τα υπουργεια τι ειναι?

το αντρο των δημοσιων υπαλληλων και των πιο βυσματουχων ειναι παντα η αθηνα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
το αναποδο ειναι
ολοι πηγαν στην αθηνα ακριβως για δημοσιοι υπαλληλοι

ολες οι δεκο και τα υπουργεια τι ειναι?

το αντρο των δημοσιων υπαλληλων και των πιο βυσματουχων ειναι παντα η αθηνα..
.
εννοώ ότι οι περισσότεροι που μένουν στην επαρχία δουλεύουν σε δημόσιο τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Οπα ρε παιδιά.Όταν σκέφτεστε επαρχία τι σας έρχεται στο μυαλό;;
Χωράφια,ερημιές,κότες και λάσπη;Επαρχία θεωρείται και μια πόλη.Σαν εσάς ζούμε απλά σε μικρότερο νούμερο.Και σινεμά έχουμε,και μαγαζιά και δρόμους και συγκοινωνίες.Ζούμε σαν και σας.Απλά εδώ οι άνθρωποι όλο και κάποιο χωραφάκι θα έχουν,κανα σπιτάκι στο χωριό,οικονομίες του παππού και της γιαγιάς που στερήθηκαν μια ζωή να τα μαζέψουν και δεύτερο βρακί δεν είδε ο κ@λος τους...οι άνθρωποι και βέβαια ζούνε πιο άνετα γιατί

1ον:τρώνε τα έτοιμα και
2ον:υπάρχει πολύ μέσον.Χωρίς αυτό δεν πας πουθενά.Όλοι μεταξύ τους γνωρίζονται και βοηθάνε ο ένας τον άλλον.Είναι ρε παιδί μου οικογένεια.

(Αυτά δεν ισχύουν παντού και για όλους.Αλλά για το μεγαλύτερο κομμάτι της επαρχίας.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όλοι μεταξύ τους γνωρίζονται και βοηθάνε ο ένας τον άλλον.Είναι ρε παιδί μου οικογένεια.
σωστα

αλλα γιαυτο ειναι και δυσκολα να μπεις σαν ξενος στην επαρχια,,και να σε δεχτουν..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
σωστα

αλλα γιαυτο ειναι και δυσκολα να μπεις σαν ξενος στην επαρχια,,και να σε δεχτουν..;)

αυτό ξαναπες το!

αν δεν ανήκεις εκεί και ήρθες χωρίς να ανήκεις σε κάποια οικογένεια από κει,έχεις πρόβλημα.

αυτοί που υποφέρουν στην επαρχία είναι κυρίως οι "ξένοι" για την περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Είναι φτωχή η επαρχία.......στο μυαλό. Ο ένας βγάζει το μάτι του άλλου και όλοι μαζί των ξένων......

Αντικειμενικά, υπάρχουν πλούσιες περιοχές, αλλά υπάρχουν και άλλες φτωχές που δεν κάνουν καμία προσπάθεια να ξεφύγουν από τη μιζέρια τους.

Κουτσομπολεύουν στα πανηγύρια και ζουν για το επόμενο. Το μόνο που ξέρουν είναι να το παίζουν πλούσιοι σε......μαγκιά!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτό ξαναπες το!

αν δεν ανήκεις εκεί και ήρθες χωρίς να ανήκεις σε κάποια οικογένεια από κει,έχεις πρόβλημα.

αυτοί που υποφέρουν στην επαρχία είναι κυρίως οι "ξένοι" για την περιοχή.
και γω το εζησα εδω,,ημουν αθηναιος μαζι με την οικογενεια,,και ειχαμε πολυ θεμα μεχρι να μας δεχτουν,πολεμοςς
πηγα εδω δημοτικο,,και μετα,,αλλα ζορικα..

αλλα με τον καιρο ολα γινονται,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Οπα ρε παιδιά.Όταν σκέφτεστε επαρχία τι σας έρχεται στο μυαλό;;
Χωράφια,ερημιές,κότες και λάσπη;Επαρχία θεωρείται και μια πόλη.Σαν εσάς ζούμε απλά σε μικρότερο νούμερο.Και σινεμά έχουμε,και μαγαζιά και δρόμους και συγκοινωνίες.Ζούμε σαν και σας.Απλά εδώ οι άνθρωποι όλο και κάποιο χωραφάκι θα έχουν,κανα σπιτάκι στο χωριό,οικονομίες του παππού και της γιαγιάς που στερήθηκαν μια ζωή να τα μαζέψουν και δεύτερο βρακί δεν είδε ο κ@λος τους...οι άνθρωποι και βέβαια ζούνε πιο άνετα γιατί

1ον:τρώνε τα έτοιμα και
2ον:υπάρχει πολύ μέσον.Χωρίς αυτό δεν πας πουθενά.Όλοι μεταξύ τους γνωρίζονται και βοηθάνε ο ένας τον άλλον.Είναι ρε παιδί μου οικογένεια.

(Αυτά δεν ισχύουν παντού και για όλους.Αλλά για το μεγαλύτερο κομμάτι της επαρχίας.)


Για το μέσον συμφωνώ. Κι εγώ απο οσο κόσμο ξέρω που ζει στην επαρχία, το ιδιο έχω ακούσει.

Όμως για σινεμά, συγκοινωνίες κτλ δεν συμφωνώ. Εκτός αν εννοείς ότι κάποιος ζει στην Πάτρα - άρα επαρχία. Που και στην Πάτρα που είχα πάει, λίγες μέρες μετά, τα είχα δει όλα, τα είχα κάνει όλα. Στην Αθήνα δεν σου φτάνει ο χειμώνας να δεις όλες τις παραστάσεις, όλες τις ταινίες. Γενικά δεν έχει πολλά πράγματα να κάνεις στην επαρχία και ακόμα κι αν έχει σινεμά, δεν έχει τα τόσα σινεμά της Αθήνας που δεν ξέρεις ποια ταινία να πρωτοδείς, ούτε τα θέατρα, ούτε τα εμπορικά κέντρα, ούτε... ούτε.. ούτε... Ακόμα και σε επαρχιακή πόλη να ζει κανείς, πάλι δεν είναι το ίδιο. Είναι πολύ μικρότερη η προσφορά σε διασκέδαση. Βεβαίως είναι μικρότερη και η εγκληματικότητα στην επαρχία, όμως απ ότι βλέπω εξαπλώνεται μια χαρά κι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis1992

Νεοφερμένος

Ο pantelis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Είναι φτωχή η επαρχία.......στο μυαλό. Ο ένας βγάζει το μάτι του άλλου και όλοι μαζί των ξένων......

Αντικειμενικά, υπάρχουν πλούσιες περιοχές, αλλά υπάρχουν και άλλες φτωχές που δεν κάνουν καμία προσπάθεια να ξεφύγουν από τη μιζέρια τους.

Κουτσομπολεύουν στα πανηγύρια και ζουν για το επόμενο. Το μόνο που ξέρουν είναι να το παίζουν πλούσιοι σε......μαγκιά!!!!!
Ε τότε πάνε στην πόλη που είναι πολύ μπροστά στο μυαλό ρε παιδί μου,ακομλεξάριστοι και πολύ cool δεν κουτσομπολεύουν και αμα κάποιος πεθαίνει στην πλατεία πατάνε απο πάνω του για να πάνε στη δουλειά τους που έχουν αργήσει.Όσο για τα πανηγύρια άμα δε σου αρέσουν και τα σνομπάρεις πήγαινε και άκου τα ελληνικότατα τραγούδια στο club που είναι πιο in.Όσο για την φτώχεια και τη μιζέρια μας που δεν κάνουμε τίποτα για να ξεφύγουμε απο αυτά όπως λες έχω να σ πω ότι ζω στο νόμο με τη μεγαλύτερη ανεργία και που κάθε μέρα τρώμε την τέφρα από τα εργοστάσια στη μάπα για να έχεις εσύ το ρεύμα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Για το μέσον συμφωνώ. Κι εγώ απο οσο κόσμο ξέρω που ζει στην επαρχία, το ιδιο έχω ακούσει.

Όμως για σινεμά, συγκοινωνίες κτλ δεν συμφωνώ. Εκτός αν εννοείς ότι κάποιος ζει στην Πάτρα - άρα επαρχία. Που και στην Πάτρα που είχα πάει, λίγες μέρες μετά, τα είχα δει όλα, τα είχα κάνει όλα. Στην Αθήνα δεν σου φτάνει ο χειμώνας να δεις όλες τις παραστάσεις, όλες τις ταινίες. Γενικά δεν έχει πολλά πράγματα να κάνεις στην επαρχία και ακόμα κι αν έχει σινεμά, δεν έχει τα τόσα σινεμά της Αθήνας που δεν ξέρεις ποια ταινία να πρωτοδείς, ούτε τα θέατρα, ούτε τα εμπορικά κέντρα, ούτε... ούτε.. ούτε... Ακόμα και σε επαρχιακή πόλη να ζει κανείς, πάλι δεν είναι το ίδιο. Είναι πολύ μικρότερη η προσφορά σε διασκέδαση. Βεβαίως είναι μικρότερη και η εγκληματικότητα στην επαρχία, όμως απ ότι βλέπω εξαπλώνεται μια χαρά κι εκεί.



Ε,εντάξει.Κι εμείς ένα σινεμά το χουμε.Έχεις ταινίες αρκετές.Αλλά μη φανταστείς πως όλοι είναι όλη μέρα κάθε μέρα έξω.Έχομε κι άλλες δουλειές.Άλλωστε είναι ακριβά.Που λεφτά;Συγκοινωνίες έχουμε.Παντού.Σε κάθε χωριό σε κάθε γωνιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βεβαίως είναι μικρότερη και η εγκληματικότητα στην επαρχία, όμως απ ότι βλέπω εξαπλώνεται μια χαρά κι εκεί.
η εγκληματικοτητα πει με τον πλουτο και με την ποικιλια υπηρεσιων παρεα

δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα..
ετσι ειναι οι κοινωνιες..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εχω να πω και για τον Νομό Πέλλης παρακαλώ.
Ολοι αυτοί που μένουν σε χωριά είναι λεφτάδες.Συνήθως επειδή όλοι τους έχουν χωράφια.(Και φυσικά επωφελήθηκαν από τις επιδοτήσεις της ΕΕ :P)
Και στις πόλεις φυσικά όπως τα Γιαννιτσά και η Βέροια που ξέρω σίγουρα.Οταν λένε πως δεν έχουν λεφτά εννοούν πως δεν έχουν για 5ο αυτοκίνητο.
Εντάξει βέβαια τώρα τελευταια έχουν κάτι προβληματάκια.Δεν ξέρουν που να κρύψουν τα σπίτια τα διαμερίσματα και τα χωράφια τους,αλλά άλλο αυτό.
Σε καμιά 5 χρόνια που θα έχουν φάει όλα τους τα λεφτά θα δουν τι σημαίνει πραγματικά το να μην έχεις λεφτά.

Μπορείτε να δείτε πόσο αγαπώ τους ανθρώπους του τόπου μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Στα χωρια μια χαρα λεφτα εχουνε, απ'οσο ξερω τουλαχιστον.. Εχουνε χωραφια, δικη τους παραγωγη. Μια χαρα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο αποψης χρηματων,,ειναι σαφως πιο φτωχτοερη η επαρχια εναντι των αστικων κεντρων και της αθηνας ειδικα

μονο την τεραστια ανεργια δειτε,,την απουσια εργασιων και εταιριων να δουλεψει καποιος εκτος χωραφιων,κλπ

απλα τα χρηματα στην επαρχια μετρανε περισσοτερο,ενω στην αθηνα φευγουν σαν νερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top