Ηχοσύστημα σε μαγαζί: Αξίζει ο υπολογιστής;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Α, και την οθόνη με visualization :D
Βεβαια μπορεί να μή θες απλώς ενα media player / winamp αλλά κάτι πιό εξειδηκευμένο για να παίζεις μουσική (πχ το zara radio που ειναι πρόγραμμα αυτοματισμού για ραδιοφωνικό σταθμό (τζαμπέ)).
.
Οπου έχω δεν την υλοποιηση με υπολογιστή σε μαγάζι ήταν με media player
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
.
Ότι σύγχρονο και να πάρεις θα σου κάνει IMHO. Θέλεις κάμποσο επεξεργαστή ειναι η αλήθεια γιατι θα βαλεις κανενα DSP plugin, πχ compressor για να ακούγεται καλύτερα και αυτά τρώνε CPU αλλά αμα ειναι καινούριο δεν έχεις νομιζω πρόβλημα.
ΗΤ δεν ξερω γιατι πρέπει να έχει ντέ και σών. Μαλιστα απο τη στιγμή που θα κανει μια απαιτητική δουλεια (DSP, γιατι το decoding πλέον δεν ειναι πολύ απαιτητικό) θα έλεγα οτι δεν θα δείς βελτίωση σημαντική απο την ύπαρξη HT.
Δλδ πιστεύεις οτι αξιζεί να προτείνω Semphron ... Μην ξεχνάς ότι κάνει 100Euro και η Pentium ξεκινανε απο 250....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σκεφτηκα να προτεινω το παρακατω μηχανιμα ...
AMD SEMPRON 64 2600+ που κανει γυρο στα 70Ε
MICROSTAR MSI S-K8MM-V BULK που κανει 60Ε διαλεξα αυτη επειδη εχει ενσωματομενη καρτα γραφικων ετσι θα γλυτωσω καποια λεφτα
RAM διαλεξα KINGSTON KVR400X64C3 1024MB PC3200 400MHz που κανει 115Ε νομιζω οτι ειναι απαρετητη ...
Καρτα ηχου διαλεξα CREATIVE SOUND BLASTER X-Fi PLATINUM κανει 170E μηπως ειναι πεταμενα λεφτα; Να διαλεξω κατι αλλο;
Σκληρο δισκο διαλεξα εναν WESTERN DIGITAL 250GB στα 110
τροφοδοτικο διαλεξα TAGAN TG480-U22 DUAL FAN 480W που κανει γυρο στα 110Ε Πιστευω επειδη θα δουλευει πολλες ωρες χρειαζετε να υπαρχει κατι καλο ....
Κουτι διαλεξα HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK που κανει 60Ε Συνολο 668.12 ?

Εσεις τι προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μια χαρά είναι...
με μόνη διαφωνία την Platinum...
δεν νομίζω ότι χρειάζεται...
η audigy 2 ή η SE (bulk φυσικά) θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους!

Και ίσως και η μνήμη να μην είναι απαραίτητη...
Αν τελικά βάλεις 1024, πάρε 2χ512... και πιο φθηνά θα σου βγούν και από άποψη απόδοσης είναι καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μηπως ομως με την audigy αν αγορασει καποιο συστημα ηχειων να μην μπορει να τα συνδεση;

οσο για την μνημη δεν το ηξερα οτι θα μου βγει πιο φτηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι θα πάρεις ένα ενισχυτή της προκοπής και εκεί θα βάλεις τα ηχεία...
οπότε απλά θα συνδέσεις το line-out της audigy στο line-in του ενισχυτή...;)
Δεν τίθεται θέμα συμβατότητας έτσι...

Αν πάρεις ηχεία υπολογιστή για να βάλεις, μέσα σε λίγο καιρό θα πεθάνουν!!!
Τα ηχεία για υπολογιστές δεν είναι φαιγμένα για τόσο βαρία χρήση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
απο τι καταλαβα καλα θα δωσει αρκετα λεφτα για ηχεια ... αρα δεν νομιζω να παρει ηχεια για υπολογιστη....

Μια αλλη ερωτηση αν αγορασει windows τοτε ο media player θα τον καλυψει; η θα χρειαστει καποιο αλλο;
Το Linux θα του κανει την δουλεια δυσκολη; Δεν εχει ιδεα απο Linux ... αλλα ο υπολογιστης κυριος μουσικη θα παιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μπορείς εύκολα να βρείς κάποιον καλό και δωρεάν player...
(winamp, iTunes....) η ακόμα και κάποιο πρόγραμμα για dj....

Όσο για το Linux...
αν του στήσεις ένα γραφικό περιβάλον εύκολο (πχ mandrake, suse) και του δείξεις τα βασικά δεν θα έχει σοβαρό πρόβλημα...
αν θες δοκίμασε να το βάλεις στην αρχή με linux και αν δεις ότι δεν μπορεί τότε αγοράζεις win...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Σκεφτηκα να προτεινω το παρακατω μηχανιμα ...
AMD SEMPRON 64 2600+ που κανει γυρο στα 70Ε
MICROSTAR MSI S-K8MM-V BULK που κανει 60Ε διαλεξα αυτη επειδη εχει ενσωματομενη καρτα γραφικων ετσι θα γλυτωσω καποια λεφτα
RAM διαλεξα KINGSTON KVR400X64C3 1024MB PC3200 400MHz που κανει 115Ε νομιζω οτι ειναι απαρετητη ...
Καρτα ηχου διαλεξα CREATIVE SOUND BLASTER X-Fi PLATINUM κανει 170E μηπως ειναι πεταμενα λεφτα; Να διαλεξω κατι αλλο;
Σκληρο δισκο διαλεξα εναν WESTERN DIGITAL 250GB στα 110
τροφοδοτικο διαλεξα TAGAN TG480-U22 DUAL FAN 480W που κανει γυρο στα 110Ε Πιστευω επειδη θα δουλευει πολλες ωρες χρειαζετε να υπαρχει κατι καλο ....
Κουτι διαλεξα HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK που κανει 60Ε Συνολο 668.12 ?

Εσεις τι προτεινετε;

Προσωπικα διαφωνω στα εξης:
1.AMD SEMPRON 64 2600+ :Προτιμησε Pentium 4 στα 3Ghz τουλάχιστον .
2.KINGSTON KVR400X64C3 1024MB PC3200 400MHz : 533Mhz

Καρτα ηχου βαλε τουλαχιστον την προαναφερομενη,εξαλου 170€ δεν ειναι πολλα οταν το pc που θες θα το εχεις καθαρα για μουσικη και τιποτα αλλο.
Αυτα απο εμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από openopen:
Προσωπικα διαφωνω στα εξης:
1.AMD SEMPRON 64 2600+ :Προτιμησε Pentium 4 στα 3Ghz τουλάχιστον .
2.KINGSTON KVR400X64C3 1024MB PC3200 400MHz : 533Mhz

Γιατί να το κάνει αυτό;
Αναπαραγωγή mp3 αρχείων θα κάνει...
Και ένας ΡΙΙ θα την έκανε αυτή τη δουλειά χωρίς κανένα πρόβλημα!!!


Αρχική Δημοσίευση από openopen:
Καρτα ηχου βαλε τουλαχιστον την προαναφερομενη,εξαλου 170? δεν ειναι πολλα οταν το pc που θες θα το εχεις καθαρα για μουσικη και τιποτα αλλο.
Αυτα απο εμενα...

Γιατί να δώσει 170ευρώ μόνο για αναπαραγωγή σε μαγαζί;;;
Δεν πρόκειται να κάνει σύνθεση ή ανάλυση της μουσικής!
Να την αναπαράγει με κάποια νορμάλ ποιότητα θέλει!
Η κάρτα που ανέφερε, προορίζεται για επαγγελματίες μουσικούς...


Γενικά δεν υπάρχει λόγος να δώσει πολλά λεφτά για ένα τέτοιο μηχάνημα!
Το PC μου έχει πάνω Athlon XP 1800 και 512 μνήμη και δεν έχει κανένα πρόβλημα στο να αναπαράγει mp3 για μέρες.... (το έχω δοκιμάσει;))
Αυτό που θέλει να κάνει δεν έχει απαιτήσεις σε υλικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
AMD SEMPRON 64 2600+ :Προτιμησε Pentium 4 στα 3Ghz τουλάχιστον .
Γιατι; Ακόμα και πολύ μικρότερος επεξεργαστής απο τον Sempron που λέει τον καλύπτει για να παίζει mp3 και για ο,τι απλό plugin βάλει (καλα αμα κανει κανενα chain τεράστιο δεν τον σώζει τίποτα, αλλά απ ότι κατάλαβα δέν έχει και πολύ μεγάλες απαιτήσεις).Εκτώς αν δε θεωρείς οτι έχει πρόβλημα απο ισχη και το λές για κάποιον άλλο παράγοντα (πχ συμβατότητα η αξιοπιστία) που και πάλι δεν νομίζω να υστερεί τόοοσο πολύ ο P4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ η πλειοψηφια συμφωνει στον υπολογιστη που θα προτεινω αρκει να βαλω την audigy 2 ..σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Γιατί να το κάνει αυτό;
Αναπαραγωγή mp3 αρχείων θα κάνει...
Και ένας ΡΙΙ θα την έκανε αυτή τη δουλειά χωρίς κανένα πρόβλημα!!!




Γιατί να δώσει 170ευρώ μόνο για αναπαραγωγή σε μαγαζί;;;
Δεν πρόκειται να κάνει σύνθεση ή ανάλυση της μουσικής!
Να την αναπαράγει με κάποια νορμάλ ποιότητα θέλει!
Η κάρτα που ανέφερε, προορίζεται για επαγγελματίες μουσικούς...


Γενικά δεν υπάρχει λόγος να δώσει πολλά λεφτά για ένα τέτοιο μηχάνημα!
Το PC μου έχει πάνω Athlon XP 1800 και 512 μνήμη και δεν έχει κανένα πρόβλημα στο να αναπαράγει mp3 για μέρες.... (το έχω δοκιμάσει;))
Αυτό που θέλει να κάνει δεν έχει απαιτήσεις σε υλικό...


Από όσο έχω παρατηρήσει όσο προχωράει η τεχνολογία προχωράει και η ανάπτυξη κάποιων προγραμμάτων. Για παράδειγμα ας πούμε ότι θα θελήσει να παίξει μουσική με το Winamp 5.11 το τελευταίο που κυκλοφορείi, θα πρέπει να προσέξει τα Minimum system requirements και Recommended system requirements τα οποία είναι τα εξής :

What are Winamp's minimum system requirements?

  • Minimum system requirements
  • 500MHz Pentium III or comparable
  • 64MB RAM
  • 15MB Hard Disk Space
  • 16bit Sound Card
  • Windows 98 SE, Windows ME, Windows 2000, Windows XP, Windows 2003
  • Recommended system requirements
  • 1.5 GHz Pentium IV or comparable
  • 128MB RAM
  • 30MB Hard Disk Space
  • 32bit Sound Card
  • Windows 2000, Windows XP
ΠΗΓΗ : https://www.winamp.com/player/faq/index.php#30

Όπως καταλαβαίνεις οι απαιτήσεις αυξάνονται με τον καιρό , οπότε καλό θα είναι να είναι προετοιμασμένος. Επίσης προτείνω να αγοράσει μια αρκετά καλή κάρτα ήχου διότι εάν η κάρτα ήχου είναι καλή τότε το σήμα που θα στείλει στον ενισχυτή θα είναι καλό με αποτέλεσμα η ακουστική και ποιοτική απόδοση να είναι σε καλά επίπεδα. Σε περίπτωση που η κάρτα ήχου είναι μέτριας απόδοσης , τότε το σήμα που θα στείλει στον ενισχυτή θα είναι μέτριας απόδοσης οπότε ο ενισχυτής θα ενισχύσει ένα μέτριο σήμα , συνεπώς το σήμα θα παραμείνει μέτριο , άρα θα έχει μέτριο αποτέλεσμα.
Αυτό αφορά άποψη μου δική μου βέβαια . Η τελική του κίνηση αγοράς είναι δική του απόφαση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
γμτ φοβαμαι οτι με το Pentium θα ανεβει πολυ η τιμη...

Μηπως για καρτα να προτιμησω την CREATIVE SOUND BLASTER X-Fi XTREΜΕ την απλη και οχι την Platimum που ειναι 70Ε πιο φτηνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
γμτ φοβαμαι οτι με το Pentium θα ανεβει πολυ η τιμη...

Μηπως για καρτα να προτιμησω την CREATIVE SOUND BLASTER X-Fi XTREΜΕ την απλη και οχι την Platimum που ειναι 70Ε πιο φτηνη;

Αν νομιζεις οτι με Pentium θα ανεβει πολυ η τιμη τοτε παρε εναν AMD να τρεχει στην ιδια συχνοτητα με τον Pentium στα 3ghz. Αν και απο οτι ειχα δει στο πλαισιο για παραδειγμα , κυκλοφορουν ακομα και AMD 64bit που ειναι και πιο φτηνοι και απο Pentium στα 3ghz. Κανε και εκει μια ερευνα...

Παραθετω αυτα που διαβασα/βρηκα :

1)Extreme music-Είναι σκέτη η κάρτα μόνο με το συνοδευτικό λογισμικό.
2)Platinum-Η κάρτα μαζί με το panel της για θέση 5 1/4 και το τηλεκοντρολ.
3)Fatality FPS-Ίδια κάρτα με την platinum αλλά με την προσθήκη 64MB X-RAM για επιτάχυνση των παιχνιδιών
4)Elite PRO-Εδώ η κάρτα αλλάζει αφού αντί για ένα 8-channel DAC έχει τέσσερεις στερεοφωνικούς (καλύτερης ποιότητας) όπως η audigy 4. Η κάρτα επίσης έχει ένα κουτί που τοποθετείται έξω από το pc με όλες της επιπλέον εισόδους/ εξόδους και το τηλεκοντρόλ.


και ριξε και μια ματια ΕΔΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ωραία και καλά όλα αυτά..
αλλά ΔΕΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!!

πχ. το PC σου μπορεί να αναπαράγει mp3 με καλή ποιότητα και χωρίς κολλήματα;
Προφανώς και μπορεί!!
Οι απαιτήσεις που ζητάει το winamp είναι για να μπορεί να σηκώσει και plug-in (visualizations)...
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να έχεις τέτοια πράγματα σε ένα μαγαζί (εκτός κι αν ανοίγεις club...)
Η αναπαραγωγή mp3 δεν χρειάζεται τίποτα τόσο φοβερό!!
Επαναλαμβάνω: Και ένας ΡΙΙ θα έκανε τη δουλειά του!!!

Τώρα για την κάρτα ήχου:
Έχω την Audigy 2 (την απλή)
Την έχω χρησιμοποιήσει με διάφορα σετ ηχείων επαγγελματικά και μη...
Σε καμία περίπτωση δεν υπήρχε πρόβλημα στην ποιότητα του ήχου!
Για ποιόν λόγο χρειάζεται κάτι παραπάνω;;;;;
Μήπως πρόκειται να φέρει τη συμφωνική του Μονάχου για live και θέλει τον απόλυτο ήχο;;;;
Ούτε παιχνίδια, ούτε DVD ούτε τίποτα τραγικό...
Θέλει απλά έναν αξιόπιστο τρόπο να αναπαράγει μουσική και να μεταφέρει ένα στερεοφωνικό σήμα από τον υπολογιστή στον ενισχυτή... τίποτα παραπάνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι και ένας PII θα έκανε δουλειά , αλλά όταν θα πας να φορτώσεις μια μεγάλη playlist θα φάει το σχετικό κόλλημα το pc . Επίσης πιστεύω ότι παίζει σημαντικό ρόλο το τι ποιότητα σήματος θα φτάσει στον τελικό ενισχυτή, έτσι ώστε ο ενισχυτής θα το ενισχύσει. Δεν είπα να δώσει και 1000 ευρώ για ένα pc απλά αφού τον αφορά ο ήχος, ας δώσει βάση εκεί , στην ποιότητα και στην απόδοση του ήχου. Και αυτό το λέω γιατί έχω ακούσει σε καφετέρια να παίζουνε με υπολογιστή και η ποιότητα του ήχου ήταν απλά ένα μαύρο χάλι, από εκεί και πέρα καταλαβαίνεις ότι αυτός ο άνθρωπος έχει κάνει κάποια αστοχία σε κάρτα ήχου και ποιότητα mp3, διότι εάν έβλεπες τους ενισχυτές και τα υπόλοιπα μηχανήματα που είχε θα πάθαινες πλάκα… Τελοσπάντων , πιστεύω ότι εάν είναι να δώσει 600€ για ένα pc και να έχει αμφιβολίες για την απόδοση του ας δώσει καλύτερα 700€ για να είναι πιο σίγουρος .

Αν και πιστεύω ότι και το πιο φτηνό σύστημα εάν θελήσει να φτιάξει με τα βασικά και μονό CPU motherboard τροφοδοτικό, κουτί, οθόνη, πληκτρολόγιο/ποντίκι, λειτουργικό σύστημα, DVD,οθόνη κάτω από 700€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ δεν θα φτάσει , διότι ο AMD Semphon 2800+ 64bit ( 1,8ghz ) που πιστεύω είναι ο ποιο φτηνός έχει 80€ , οπότε πόσο πιο χαμηλά να πέσει σε CPU? Μια απλή μητρική έχει 60€ περίπου ( ASUS ) ποσό πιο χαμηλά να πέσει? Οπότε? Τι να πάει να πάρει? μεταχειρισμένο PIII ? Ε δεν νομίζω να αξίζει….Απλά το monitor παίζει ρόλο τι θα πάρει, εάν θελήσει CRT ή LSD…. Εκεί ναι μπορεί να γλιτώσει λεφτά…Από την κάρτα ήχου που θα είναι και η πηγή ενέργειας του σκοπού που θα έχει αυτό το pc προσωπικά δεν θα σκεφτόμουνα να δώσω και 50€ και 80 € παραπάνω προκειμένου να είμαι σίγουρος για το ηχητικό αποτέλεσμα… και ας μην ξεχνάμε είναι καφετέρια όχι σπίτι….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
τελικα εχω μπερδευτει τελειως ... ειχα σκοπο σημερα να του δωσω μια απαντηση :(
μηπως θα ηταν το καλλιτερο να αλλαξω καρτα ηχου και να παρω την CREATIVE SOUND BLASTER X-Fi XTREΜΕ (οχι την platinum ) και να αφησω τον ιδιο επεξεργαστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πάνο μου θα σου πω τι μηχάνημα έχω εγώ, το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί πολλάκις σε πάρτυ με επαγγελματικά ηχεία χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα...

AMD ATHLON XP 1800+
512ΜΒ RAM (αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στο τελευταίο πάρτι είχα 256...)
SoundBalster Audigy (την πιο απλή που υπήρχε πριν 3+ χρόνια που την πήρα...)


Αν πιστεύεις ότι πρέπει να πάρεις την κάρτα ήχου που λες πάρτην...
αλλά προς θεού μην ξεπαραδιαστείς για επεξεργαστή κλπ....
πραγματικά δεν υπάρχει λόγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Πάνο μου θα σου πω τι μηχάνημα έχω εγώ, το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί πολλάκις σε πάρτυ με επαγγελματικά ηχεία χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα...

AMD ATHLON XP 1800+
512ΜΒ RAM (αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στο τελευταίο πάρτι είχα 256...)
SoundBalster Audigy (την πιο απλή που υπήρχε πριν 3+ χρόνια που την πήρα...)


Αν πιστεύεις ότι πρέπει να πάρεις την κάρτα ήχου που λες πάρτην...
αλλά προς θεού μην ξεπαραδιαστείς για επεξεργαστή κλπ....
πραγματικά δεν υπάρχει λόγος...
Οκ... τουλαχιστον εχω κατι να προτεινω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top