Κρατικές αυθαιρεσίες

Πόσο συχνά ξεπερνιέται το όριο ανάμεσα σε αστυνόμευση και αστυνομοκρατία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Σύχνα

    Ψήφοι: 2 66.7%
  • Όταν χρειάζεται

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Όλοι οι άνθρωποι ξεφεύγουν καμιά φορά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πότε! Νιώθω υπέροχα. Φίλοι μας είναι είναι η αστυνομία

    Ψήφοι: 0 0.0%

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Έλεγα να το βάλω μόνο στον σχολιασμό ειδήσεων αλλά εξαιτίας του θράσους μερικών άλλαξα γνώμη και λέω καλύτερα να γίνει θέμα.

Υπάρχει κρατική αυθαιρεσία; Όχι αστυνομική αυθαιρεσία αλλά τακτικές οι οποίες επεκτείνονται κατά πολύ πέρα από την αστυνομία και της στοχοποίησης ανθρώπων εξαιτίας των ιδεών τους.

Αφορμή ήταν αυτό:

Ποινή κάθειρξης 7,5 ετών επέβαλε το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Θεσσαλονίκης στον 26χρονο Ηλία Νικολάου, για την έκρηξη αυτοσχέδιου εμπρηστικού μηχανισμού έξω από το κτίριο της Δημοτικής Αστυνομίας Ευόσμου, στις 2 τα ξημερώματα της 13ης Ιανουαρίου 2009. Το Δικαστήριο αποφάσισε η έφεση να μην έχει ανασταλτικό χαρακτήρα.

Μετά από ακροαματική διαδικασία δύο ημερών, που ολοκληρώθηκε αργά την Πέμπτη το απόγευμα, το δικαστήριο έκρινε ένοχο τον 26χρονο για τις πράξεις της κατοχής εκρηκτικών υλών (ομοφώνως) και της έκρηξης με κίνδυνο για άνθρωπο και πράγματα (κατά πλειοψηφία με ψήφους 4-3), ενώ του αναγνώρισε το ελαφρυντικό του πρότερου έντιμου βίου.

Στην απολογία του ο 26χρονος αρνήθηκε τις κατηγορίες, λέγοντας ότι στήθηκε μια σκευωρία από την αστυνομία σε βάρος του λόγω του παρελθόντος του στον αντιεξουσιαστικό χώρο. Μέλη του αντιεξουσιαστικού χώρου που βρέθηκαν στο πλευρό του κατηγορούμενου, αποδοκίμασαν την ετυμηγορία του δικαστηρίου, φωνάζοντας συνθήματα, ενώ η αποχώρησή τους ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα.

Στο μεταξύ, η Εναλλακτική Πρωτοβουλία Δικηγόρων Θεσσαλονίκης με ανακοίνωσή της καταδικάζει την έντονη αστυνομική παρουσία που σημειώθηκε στα Δικαστήρια με αφορμή τη διεξαγωγή της δίκης του Ηλία Νικολάου. Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση «η προκλητική αυτή παρουσία οδήγησε σε καταπάτηση δικαιωμάτων δικηγόρων και πολιτών και θύμισε δίκες που διεξάγονταν στα έκτακτα Στρατοδικεία επί Δικτατορίας, στη Χιλή του Πινοσέτ και στα Στρατοδικεία της Τουρκικής Χούντας».

Συγκεκριμένα, έξω από την αίθουσα που διεξαγόταν η δίκη υπήρχαν δύο σειρές ΜΑΤ που απαγόρευαν την είσοδο σε όσους δεν ήταν «αρεστοί», αναφέρεται στην ίδια ανακοίνωση, ενώ ακόμα και οι δικηγόροι έπρεπε να δείξουν την ταυτότητά τους σε τέσσερα διαδοχικά «μπλόκα» προκειμένου να εισέλθουν.

και η επιστολή του πατέρα του "επικίνδυνου εγκληματία":

Ανοιχτή επιστολή έστειλε ο Νικόλαος Νικολάου, πατέρας του Ηλία Νικολάου, ο οποίος καταδικάσθηκε σε ποινή κάθειρξης 7,5 ετών από το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Θεσσαλονίκης για την έκρηξη αυτοσχέδιου εμπρηστικού μηχανισμού έξω από το κτίριο της Δημοτικής Αστυνομίας Ευόσμου, στις 2 τα ξημερώματα της 13ης Ιανουαρίου 2009.

Ακολουθεί το κείμενο της επιστολής:

«Στις 13/1/2009 πρώτες πρωινές ώρες, συλλαμβάνεται ο γιος μου, σε αρκετή απόσταση από τα γραφεία της δημοτικής αστυνομίας, ως ύποπτος για εμπρησμό στην είσοδο του κτηρίου.
Ξυλοκοπείται άγρια, προσάγεται στη ΓΑΔΘ κάτω από βάρβαρη συμπεριφορά των διωκτικών αρχών, έχοντας πέραν των άλλων και δύο κατάγματα στο αριστερό του χέρι, όπου του τοποθετείται γύψος. «Γλίστρησε κατά την καταδίωξη» θα δηλώσουν οι διωκτικές αρχές. Πώς να μην τους πιστέψουμε, πώς να μην είναι όπως τα λένε; Έτσι είχε γλιστρήσει και ο φοιτητής με τη ζαρντινιέρα…
Σύνηθες φαινόμενο. Όπως πιστέψαμε πριν λίγο καιρό ότι ο αστυνομικός επέστρεψε επειδή κινδύνεψε από ένα 15χρονο αγόρι (Αλέξη) και
αναγκάσθηκε να πυροβολήσει για να προστατευθεί. Εξοστρακισμός θα πει το σύστημα. Τους πιστέψαμε και πάλι!!!
Την ίδια μέρα της Τρίτης 13/1/2009 εκτυλίσσεται το «θέατρο του παραλόγου». Είκοσι και πλέον αστυνομικοί της ασφάλειας εισβάλλουν στο σπίτι του γιου μου στην Θεσσαλονίκη και ποδοπατούν όποιο βιβλίο βρίσκουν στο γραφείο του. Εισβάλλουν στο εστιατόριο όπου εργάζεται, αδειάζουν τα ράφια της κουζίνας, τρομοκρατούν τους πελάτες που επέλεξαν το συγκεκριμένο μαγαζί για φαγητό.

Λίγη ώρα αργότερα άλλοι τόσοι αστυνομικοί της ασφάλειας έρχονται στο σπίτι μου στην Κοζάνη. Με βρίσκουν τυχαία στο γκαράζ του αυτοκινήτου και χωρίς καν να πουν ποιοι είναι, ποιος τους στέλνει, για ποιο λόγο ήρθαν, αρπάζουν τα κλειδιά του αυτοκινήτου από τα χέρια μου και το κάνουν φύλλο και φτερό. Ύστερα με πάνε σηκωτό μέσα στο σπίτι μου, όπου ο έλεγχος συνεχίζεται χωρίς κανένας να δώσει μια εξήγηση ούτε σε μένα, ούτε στην γυναίκα μου.

Το απόγευμα της ίδιας μέρας οι ίδιοι αστυνομικοί εισβάλλουν στο πατρικό μου σπίτι στο χωριό (είκοσι χιλιόμετρα από την πόλη), όπου διαμένει μόνη της, η ηλικίας 83 χρονών μητέρα μου. Βλέπετε λίγη ώρα πριν ενώ βρισκόταν στο σπίτι μου στην Κοζάνη, μου ζητούσαν επίμονα να τους ακολουθήσω στο χωριό. Αρνήθηκα λέγοντας τους, ότι το σπίτι στο χωριό είναι της μάνας μου. Εκεί αφού μίλησε κάποιος τηλεφωνικά μπροστά μου με κάποιον ανώτερο, μου είπαν χαρακτηριστικά.

«Αφού το σπίτι στο χωριό δεν είναι δικό σου τότε δεν θα πάμε».
Πάλι τους πιστέψαμε !!!
Αφηνιασμένοι έψαχναν παντού μπας και εντοπίσουν το παραμικρό και «δέσει το πράγμα», σε μια κακοφτιαγμένη αστυνομική ιστορία.

Τα αποτελέσματα της έρευνας ? ΕΥΡΗΜΑΤΑ Τ Ι Π Ο Τ Α.

Το βράδυ της ίδιας μέρας ο γιος μου οδηγείται κάτω από δρακόντεια μέτρα ασφαλείας (!) στην ανακρίτρια όπου παίρνει 48ωρη προθεσμία να απολογηθεί. Την Πέμπτη το μεσημέρι απολογείται στην ανακρίτρια. Η εικόνα των διωκτικών αρχών έξω από τα γραφεία ανακριτή και εισαγγελέα, εικόνα έντονης βαρβαρότητας. Αστυνομικοί έχουν περικυκλώσει τον γιο μου και το δικηγόρο του, ενώ δεκαπέντε και πλέον άνδρες των ΜΑΤ, με πανοπλίες, ασπίδες, δημιουργούν ασφυκτικό κλοιό ανάμεσα στο γιο μου, στο δικηγόρο του από την μια και σε μένα, τη μάνα του, τον αδελφό του, την κοπέλα του και τη θεία του από την άλλη. Οι ασπίδες των ΜΑΤ είναι καρφωμένες στα πρόσωπα μας.

Στόχος ? Να μη μπορούμε να βλέπουμε έστω από μακριά το παιδί μας. Ίσως έτσι προστάτευαν τη χώρα, τη δημοκρατία από εξωτερικό κίνδυνο (ασύμμετρη απειλή;).

Η δημοκρατία σε όλο της το μεγαλείο.

Ούτε το κλάμα, ούτε τα λόγια της μάνας του γιου μου, «Σας παρακαλώ αφήστε με τουλάχιστον να βλέπω το παιδί μου έστω από μακριά», δεν τους συγκίνησε.

Η απόλυτη τάξη στο αποκορύφωμα της !!!!

Ε Λ Ε Ο Σ!
Το κατηγορητήριο ?

Δύο (2) πλημμελήματα και ένα (1) κακούργημα. Μόνη μαρτυρία, η κατάθεση ενός αστυνομικού.

«Μαρτυρίες καρμπόν από ΜΑΤατζήδες », θα γράψει γενικά η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία σε άρθρο της, τρεις μέρες αργότερα στις 18/1/2009. Αναφέρει χαρακτηριστικά.

« Συλλήψεις στο σωρό έκανε η ΕΛ.ΑΣ, ενώ δεκάδες συλληφθέντες παραπέμπονται με μόνο στοιχείο έ ω λ ε ς κ α τ α θ έ σ ε ι ς α σ τ υ ν ο μ ι κ ώ ν. Ωστόσο τις περισσότερες φορές οι κατηγορίες της ΕΛ.ΑΣ καταρρέουν. Οι μαρτυρίες των αστυνομικών αποδεικνύονται δ ι κ α σ τ ι κ ά α ν α ξ ι ό π ι σ τ ε ς ».

Το αποτέλεσμα όμως είναι ότι οι προφυλακίσεις συνεχίζονται και τα παιδιά παραμένουν φυλακισμένα.

Ο γιος μου αρνείται επίμονα τις κατηγορίες. Αρνείται τα πάντα, όπως και την υποτιθέμενη «επʼ αυτοφώρω σύλληψη του ». Απλά γιατί είχε μεταφέρει έναν συνάδελφό του στο σπίτι του στην περιοχή μετά τη δουλειά και δεν έχει καμιά σχέση με το γεγονός.

Παρʼ όλα αυτά όμως κρίνεται προφυλακιστέος.
Οι αστυνομικοί της Ασφάλειας με το που ακούν την απόφαση αυτή πανηγυρίζουν μπροστά του, μπροστά μας. Πέτυχαν αυτό που ήθελαν. Την προφυλάκιση του.
Ο γιος μου οδηγείται με συνοπτικές διαδικασίες την ίδια μέρα στις φυλακές της Άμφισσας. Η οδύσσεια του γιου μου συνεχίζεται.

Σε μένα, στην οικογένεια μου, μένει Ο ΤΡΟΜΟΣ, Ο ΘΥΜΟΣ, Η ΝΤΡΟΠΗ, Η ΝΤΡΟΠΗ, Η ΝΤΡΟΠΗ…

Όχι για τον γιο μου. Α Ν Τ Ι Θ Ε Τ Α.

* Για τις διωκτικές μας αρχές.
* Για την κοινωνία μας που επιτρέπει να συμβαίνουν όλα αυτά με την απάθεια, την αδράνεια που τα αντιμετωπίζει.
* Για όλους τους γονείς που τα βλέπουμε, που τα παρακολουθούμε, που τα ζούμε και παρʼ όλα αυτά μας δέρνει η «απάθεια του καναπέ».
* Για όλους εμάς, τη γενιά μας, τους «βολεμένους της καθημερινότητας ».
* Για μένα που επέλεξα τα τελευταία χρόνια να παρακολουθώ όλα αυτά και να τα σχολιάζω από μακριά και αφʼ υψηλού.
* Για μένα που από τα δεκαοκτώ μου χρόνια φοιτητής, επέλεξα, εντάχθηκα, αγωνίστηκα, με όλες μου τις δυνάμεις σε έναν πολιτικό χώρο, ο οποίος πρότεινε, ψήφισε και πρώτος εφάρμοσε τον αντιτρομοκρατικό νόμο (τρομονόμο), όχι για τους πραγματικούς τρομοκράτες, αλλά για τους νέους, τους μαθητές, τους φοιτητές, τα παιδιά μας, για όλα τα παιδιά. Που ακόμα και σήμερα, διστάζει πολιτικά να αναγνωρίσει ότι έκανε λάθος.
* Για τα μέσα ενημέρωσης που σε μια σύμπλευση με την κυβερνητική αντίληψη, βλέπουν στην καθημερινότητα μόνο «κουκουλοφόρους», «ταραξίες», «κατεστραμμένες περιουσίες».
* Για την σημερινή πολιτεία που δεν «ακούει», αγανακτεί και αντιδρά παράνομα, βάρβαρα, επειδή υπάρχουν μερικά ζωντανά κύτταρα στην κοινωνία μας, που δεν συμβιβάζονται, διαμαρτύρονται με όλη αυτή την οργανωμένη κρατική ασχήμια.

Από την άλλη μεριά, νιώθω περήφανος για τον γιο μου που είναι σήμερα προφυλακισμένος με ένα ψεύτικο, στημένο, φτιαγμένο στα μέτρα των διωκτικών αρχών κατηγορητήριο.

Γ Ι Α Τ Ι ?

* Γιατί απλά διαμαρτύρεται.
* Γιατί νοιάζεται.
* Γιατί έχει άποψη, την οποία και κοινοποιεί.
* Γιατί διεκδικεί την δική του καθημερινότητα.
* Γιατί δεν συμβιβάζεται με τα κακώς κείμενα της κοινωνίας μας.
* Γιατί βιώνει όπως όλοι μας, την οικονομική κρίση σε συνθήκες αστυνομικής, πολιτικής, οικονομικής και θρησκευτικής διαφθοράς και απορρίπτει όπως οι περισσότεροι νέοι τον «εφιάλτη του φρικτού μέλλοντος».
* Γιατί απλά είναι Α ν α ρ χ ι κ ό ς και θέλουν να πλήξουν τον ιδεολογικό και πολιτικό του χώρο.

Ότι δεν πέτυχε η αστυνομία με την ενεργοποίηση του καθεστώτος ομηρίας που βρισκόταν για ένα (1) χρόνο ο γιος μου, μαζί με άλλους δύο φίλους του, μετά το απίστευτο διογκωμένο κατηγορητήριο που έστησαν και τότε οι διωκτικές αρχές, επεδίωξαν και το κατάφεραν τώρα, στέλνοντας τον στην φυλακή. Έτσι εκδικητικά. Γι αυτό και πανηγυρίζουν.

Η χώρα μας μαστίζεται καθημερινά από κάθε είδους σκάνδαλα και είναι όλοι τους σήμερα ελεύθεροι. Άλλοι φορτωμένοι με ένα σωρό σκάνδαλα στην πλάτη τους, αρνούνται ακόμα και να παρουσιαστούν στην δικαιοσύνη για να απολογηθούν, προκαλώντας έτσι την κοινωνία μας. Όμως δεν τους αγγίζει, δεν τους πειράζει κανείς.

Τους προφυλάσσει το ίδιο το σύστημα.

Δυστυχώς η ασφάλεια, οι διωκτικές αρχές, στην προσπάθεια τους να κάνουν τους πολίτες κάθε πόλης να νοιώθουν ασφαλείς, κατασκευάζουν ενόχους, στερώντας σήμερα από μένα, από την γυναίκα μου και από πολλούς άλλους γονείς τα παιδιά μας.

Φ Τ Α Ν Ε Ι Π Ι Α!

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΟ ΜΑΣ!

Νικόλαος Νικολάου, Κοζάνη»

Πηγή tvxs.gr

Είναι το μόνο συμβάν όπου έννοιες όπως ελευθερία ιδεών, δίκαιη μεταχείριση και ισονομία δεν έχουν περιεχόμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είναι το μόνο συμβάν όπου έννοιες όπως ελευθερία ιδεών, δίκαιη μεταχείριση και ισονομία δεν έχουν περιεχόμενο;
Α έτσι ε; Τώρα η ελευθερία ιδεών, η ισονομία και η ισοπολιτεία δεν έχουν περιεχόμενο ε; Τότε γιατί ρε φίλε, όταν έλεγα πως δεν έχουμε δημοκρατία με προπηλάκιζες, μάλιστα ως "επικίνδυνο"; Βλέπεις που ήρθες στα λόγια μου τώρα;

Το μόνο που διδάσκουν τέτοιες πρακτικές, ιδιαίτερα συνηθισμένες από πλευράς αστυνομίας, είναι ότι εάν έχεις διαφορετική άποψη για τη λειτουργία του κράτους ή της "δημοκρατίας" τους, εάν στέκεσαι ενάντιος στην καθεστηκυία τάξη τους, τελικά κινδυνεύεις να βρεθείς στη φυλακή με στημένες κατηγορίες, να καταντήσεις συνήθης ύποπτος και να σε μαζεύουν κάθε τρεις και λίγο, έτσι ώστε να μην μπορείς να φτιάξεις τη ζωή σου, να βρεις δουλειά, να ζήσεις φυσιολογικά, αλλά να βρίσκεσαι πάντοτε στο περιθώριο, όπως εκείνος ο συγχωρεμένος ο Χριστόφορος Μαρίνος, που στο τέλος τον αυτοκτόνησαν.

Συμπέρασμα: Μη μιλάς, δεν είναι απαραίτητο, γιατί θα βρεις τον μπελά σου κι άντε μετά ν' αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας και να ξεμπλέξεις. Θα σου καταστρέψουν τη ζωή και κάθε φορά που θ' αθωώνεσαι, θα έχεις κάνει τουλάχιστον ενάμιση χρόνο στη στενή, προφυλακισμένος. Τελικά, θα κάνεις καμιά δεκαριά χρονάκια, μετά από αλλεπάλληλες συλλήψεις και αθωώσεις, θα χρειαστούν και μια-δυο απεργίες πείνας για να διατηρήσεις τη σιλουέτα σου, ενώ ο κάθε δολοφόνος θα εκτίει τα ισόβιά του σε δεκαέξι χρόνια και ο κάθε Μελίστας θα αθωώνεται πανηγυρικά ή ο κάθε Κορκονέας θα κάνει γύρω στον ενάμιση με δύο χρόνια για τη δολοφονία ενός 15χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όταν λες "δεν έχουμε δημοκρατία" ακυρώνεις ουσιαστικά όλους τους θεσμούς, τους φορείς τους και γενικότερα ασκείς μια μετωπική επίθεση στα πάντα χωρίς εναλλακτικές ιδέες (πέρα από ουτοπίες) πράγμα το οποίο με τρομάζει, ειδικά όταν είμαι και πολέμιος του μηδενισμού.

Οι κρατικές αυθαιρεσίες είναι μια πραγματικότητα (σκληρή πραγματικότητα), αυτό δεν σημαίνει ότι όλα πρέπει να καούν στο όνομα της κάθαρσης. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το δικαστικό σύστημα συμπεριφέρθηκε με βαναυσότητα καταδικάζοντας ένα πολίτη σε μια παράλογη ποινή μόνο και μόνο για να δώσει "μηνύματα" το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κοίταξε, δεν θα διαφωνήσω κατά βάσιν με αυτά που λες. Πράγματι, ο μηδενισμός δεν είναι καλός σύμβουλος για κανέναν.

Εντούτοις, μερικές φορές είναι καλό να επισημαίνουμε κάποιες καταστάσεις, προκειμένου να σταματήσουμε να θρέφουμε αυταπάτες. Το πολίτευμα το οποίο βιώνουμε, περισσότερο προσομοιάζει σε ολιγαρχικό και λιγότερο σε δημοκρατικό, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Το ότι έχουμε κάποιες κατοχυρωμένες ελευθερίες δεν είναι από μόνο του αρκετό για να προσδώσει στο πολίτευμά μας δημοκρατικά εύσημα, αφού άλλωστε κανείς δεν έχει πει ότι σ' ένα ολιγαρχικό πολίτευμα οι πολίτες δεν απολαμβάνουν κάποιων ελευθεριών. Όπως όμως παρατήρησες κι από μόνος σου, τούτες οι ελευθερίες σταματούν όταν το πολίτευμα, ή εάν θέλεις το σύστημα, νιώθει άβολα απέναντί τους.

Η δημοκρατία φίλε μου, δεν κρίνεται από τη διενέργεια εκλογών ή δημοψηφισμάτων, τέτοια άλλωστε διεξήγαγε και η χούντα. Δεν κρίνεται ούτε από τον πολυκομματισμό, τέτοιον έχουν και στην Κολομβία ή στο Μεξικό. Πολύ περισσότερο, όταν τα παραπάνω φαλκιδεύονται από την ανάγκη των πολιτικών για "χορηγούς" (δηλαδή αφεντικά) ώστε να εκλεγούν, ή από τη δύναμη της λεγόμενης "τηλεοπτικής δημοκρατίας" να επιβάλει υποψήφιους της αρεσκείας της, μέσω της προπαγάνδας και της πλύσης εγκεφάλου, που κατ' ευφημισμόν αναφέρεται ως "προβολή" ή "πολιτική διαφήμιση". Γνωρίζεις άλλωστε, ότι κι άλλα δημοκρατικά δικαιώματα, τα οποία υποτίθεται ότι στη χώρα μας απολαμβάνουμε, όπως ο συνδικαλισμός, έχουν καταπέσει στην κοινή συνείδηση, φαλκιδευμένα από τον άκρατο κομματισμό, πράγμα που πιστεύω ότι το έχεις διαπιστώσει και προσωπικά μέσα στο πανεπιστήμιο.

Η ποιότητα και η ουσία της δημοκρατίας, κρίνεται κατά τη γνώμη μου από τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει τις κοινωνικές αντιθέσεις και συγκρούσεις, ιδιαίτερα από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στις μειονότητες και στους αντιφρονούντες της, πολύ δε περισσότερο από τη στάση της έναντι των λαϊκών κεκτημένων και των ατομικών δικαιωμάτων. Η περίπτωση που αναφέρεις δυστυχώς δεν είναι μεμονωμένη, αλλά αποτελεί απλώς έναν ακόμη κρίκο σε μια μακρά σειρά περιπτώσεων κατασκευής ενόχων ή συνήθων υπόπτων, την οποία παρακολουθούμε να μακραίνει χρόνο με το χρόνο, εδώ και πολλά έτη. Η καταστολή που παρατηρείς και την οποία έχεις επανειλημμένα καυτηριάσει, έναντι κάθε λογής λαϊκής διεκδίκησης, ακόμη και των πιο δίκαιων εξ αυτών, δεν είναι χαρακτηριστική ενός πολιτεύματος, το οποίο υποτίθεται πως στηρίζεται στη "λαϊκή βούληση". Όταν τα όργανα της τάξης μετατρέπονται σε ψευδομάρτυρες, προκειμένου να περιορίσουν τη λαϊκή αντίδραση προς την καθεστηκυία τάξη, η δημοκρατία οδηγείται στο απόσπασμα.

Έτσι, όταν η δημοκρατία αποτυγχάνει σε βασικούς τομείς, όπως η δικαιοσύνη, η δυνατότητα έκφρασης αντίθετης άποψης, οι ατομικές ελευθερίες, ακόμη ακόμη και η αρχή της λαϊκής κυριαρχίας, τα δικαιώματα του εκλέγειν και του εκλέγεσθαι, ή του συνδικαλίζεσθαι, τελικά φτάνουν ν' αποτελούν απλώς τα "Προσχήματα της Δημοκρατίας", όπως τα είχε αποκαλέσει και ο Ανδρέας Παπανδρέου, συμπληρώνοντας μάλιστα με την περίφημη φράση: "Το ζήτημα για τους Αμερικάνους, είναι το ποιος θα τους πείσει ότι μπορεί να ελέγξει αυτόν το λαό"...

Ζητώ συγνώμη, εάν στην προσπάθειά μου να ρίξω τις μάσκες, έχω γίνει κάποιες φορές υπερβολικός, όμως θεωρώ ότι η συνειδητοποίηση ενός προβλήματος αποτελεί το 50% της λύσης του, όπως και το ότι μερικά οικοδομήματα με σαθρά θεμέλια, πρέπει πρώτα να τα γκρεμίσεις, προκειμένου να τα χτίσεις σε υγιείς βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Έλεγα να το βάλω μόνο στον σχολιασμό ειδήσεων αλλά εξαιτίας του θράσους μερικών άλλαξα γνώμη και λέω καλύτερα να γίνει θέμα.

Υπάρχει κρατική αυθαιρεσία; Όχι αστυνομική αυθαιρεσία αλλά τακτικές οι οποίες επεκτείνονται κατά πολύ πέρα από την αστυνομία και της στοχοποίησης ανθρώπων εξαιτίας των ιδεών τους.

Οι 850 προληπτικές συλλήψεις του τριημέρου 5-6-7 Δεκεμβρίου '09 τι άλλο συνιστούν , αν όχι την επιτομή του όρου "κρατική αυθαιρεσία"; Το ελληνικό Σύνταγμα απαγορεύει σαφώς τις προληπτικές συλλήψεις, αλλά σε μέρες σοσιαλιστικής Δημοκρατίας ξεπερνάμε κι αυτό το εμπόδιο μ' ένα "πηδηματάκι": βαφτίζουμε το μπουζούριασμα ανθρώπων ως "προσαγωγή" :clapup:, και μπορούμε να κοιμηθούμε με ήσυχη τη δημοκρατική μας συνείδηση (αν έχουμε κιόλας). Και φυσικά αυτό δεν είναι πολιτική της ΕΛ.ΑΣ, γιατί η Αστυνομία δεν χαράσσει, παρά μόνο εφαρμόζει πολιτική. Η επόμενη συνταγματική πρόνοια που μέλλει να καταπατηθεί είναι το πανεπιστημιακό "άσυλο", η ανάγκη κατάργησης του οποίου έχει γίνει ιδεολογία/ιδεοληψία για τα σώματα ασφαλείας :P από το 1974 και εντεύθεν... Μετά τι έχει άραγε σειρά; Το οικιακό άσυλο; Κάποια άλλη συνταγματική ελευθερία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οι όροι αστυνομοκρατία ή αστυνομικό κράτος περιγράφουν το κράτος στο οποίο η κυβέρνηση χρησιμοποιεί την αστυνομία ως μηχανισμό ελέγχου των πολιτών και καταπίεσης των πολιτικών ή άλλων αντιπάλων της, συνήθως με τρόπο βίαιο και αντισυνταγματικό, παραβιάζοντας τις ατομικές ελευθερίες

Θα έλεγε κανείς ότι έχει μεγάλη διαφορά το προστατεύω τον πολίτη, από το επιβάλω την παρουσία μου στην ζωή του πολίτη καθημερινά είτε με ελέγχους, είτε με την καθημερινή απλή παρουσία αστυνομικών. Εσείς, είστε ικανοποιημένοι από την αστυνόμευση και τις πολιτικές της; Πόσο συχνά θεωρείτε ότι ξεπερνιέται το λεπτό όριο ανάμεσα σε αστυνόμευση και αστυνομοκρατία; Θεωρείτε ότι αυτό το όριο είναι απαραίτητο να ξεπερνιέται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οπως ειχε πει και ο Commander Adama στο BSG. Υπαρχει λογος που η αστυνομια και ο στρατος ειναι δυο διαφορετικα σωματα. Ο σκοπος την αστυνομια ειναι να προστατευει και να υπηρετει τον πολιτη, του στρατου να πολεμαει τον εχθρο ης πολιτειας. Οταν ο στρατος γινεται και τα δυο, ο εχθρος της πολιτειας τινει να γινεται ο πολιτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομίζω αρκεί να παρατηρήσουμε ένα τυχαίο δελτίο ειδήσεων για να διαπιστώσουμε ότι σαν «αστυνομική επικαιρότητα» πλέον επικρατεί περισσότερο θέματα για την καταστολή διαδηλωτών παρά την αποτροπή εγκληματικών πράξεων όπως ληστειών ή δολοφονιών. Ένα θέμα που τίθεται κατά την γνώμη είναι ποία πρέπει είναι τα κριτήρια για να θεωρηθεί μια διαδήλωση επικίνδυνη για τους πολίτες όποτε χρειάζεται η επέμβαση της αστυνομίας. Ένα θέμα που σαφώς που δεν είναι αυστηρά και ξεκάθαρα ορισμένο με αποτέλεσμα να έχουμε αποτυχημένες, επικίνδυνες και τραγελαφικές παρεμβάσεις της αστυνομίας (link)

Αξιοπρόσεχτη είναι και η εξής αντίφαση: Από την μία η Δύση κατηγορεί διάφορους ηγέτες χωρών της Αφρικής και της Μ. Ανατολής να εγκαταλείψουν την εξουσία επειδή δεν έχουν χάσει την νομιμοποίηση του λάου, ενώ παράλληλα στην Δύση υπάρχουν τόσος ισχυρός μηχανισμός αστυνόμευσης που κάθε εξέγερση του λάου χαρακτηρίζεται χουλιγκανικής νοοτροπίας και "ακυρώνεται".

Δίνοντας το λόγο σε αναρχικούς και άλλης φύσεως αντιεξουσιάστων, η συνιστώσα άποψη είναι «Εντυπωσιασμός και επίδειξη δύναμης». Συγκεκριμένα ότι η πρόθεση της κυβέρνησης είναι να περάσει ένα μήνυμα, ότι η αστυνομία είναι ισχυρή και ότι πλέον κλασικά στέκια παράνομων πράξεων (κατά την αστυνομία - αναφέρομαι πχ στα εξαρχία) πλέον είναι υπό τον έλεγχο αυτής.

Μια βίντεο-άποψη που με εκφράζει αρκετά


Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η αστυνομία δεν θα έπρεπε να ασχολείται με πολιτικά θέματα. Τα όρια είναι δυσδιάκριτα. Οι ελευθερίες και ειδικότερα σε ένα δημοκρατικό πλαίσιο είναι ένα δύσκολο θέμα και θα ήταν πιο υγιές να μην υπήρχε η διαιτησία. Σε θεωρητικό επίπεδο η αστυνομία είναι προστάτης των πολιτών και όμως στις διαδηλώσεις όχι μόνο δεν το προστατεύουν αλλά και το χτυπούν. Και δεν δέχομαι την άποψη ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση μεταξύ των άλλων κινδυνεύει η πόλη και η ιδιωτική περιουσία από βανδαλισμούς. Ακόμη και αν οι διαδηλωτές χαρακτηρίζονται από βίαιες τάσεις, αυτές οι τάσεις είμαι πεπεισμένος ότι εκτονώνονται επειδή κάποιος προσπαθεί να τις καταστείλει. Σε καμιά διαδήλωση οι διαδηλωτές δεν συγκρούστηκαν μεταξύ τους, δεν υπάρχει λόγος για προληπτικά μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top