Δαναοί φέροντες δώρα;

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η επίκαιρη επίσκεψη του απο την απέναντη πλευρά του Αιγαίου Πρωθυπουργού Ερντογκάν, άραγε είναι πραγματικά αγνή ή μήπως αποτελεί ανταπόδωση της επίσκεψης <<των φερόντων δώρα Δαναών>>
(ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ) ;
Ο Λαοκόωντας τους Τρώες είχε προειδοποιήσει να αρνηθούν το δώρο τους.
Πιστεύετε πως η ιστορία θα διαπράξει το έγκλημα της πεπατημένης;
Το οποίο είναι, οτι κατα κανόνα επαναλαμβάνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η επίκαιρη επίσκεψη του απο την απέναντη πλευρά του Αιγαίου Πρωθυπουργού Ερντογκάν, άραγε είναι πραγματικά αγνή ή μήπως αποτελεί ανταπόδωση της επίσκεψης <<των φερόντων δώρα Δαναών>>
(ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ) ;
Ο Λαοκόωντας τους Τρώες είχε προειδοποιήσει να αρνηθούν το δώρο τους.
Πιστεύετε πως η ιστορία θα διαπράξει το έγκλημα της πεπατημένης;
Το οποίο είναι, οτι κατα κανόνα επαναλαμβάνεται.
Και ο εξωστρακισθείς, Αλκιβιάδης, είπε στον Τισαφέρνη .
Θα πρέπει να μειώσεις την αμοιβή των κωπηλατών και να δίνεις τρεις οβολούς, όσους δίνει και η Αθήνα…
Και το ΔΝΤού, συμβούλεψε τον Γιωργάκη.
Μείωση μισθών, γιατι όταν παίρνουν αρκετά χρήματα, ως αμοιβή, τότε θα τους περισσεύουν και αντί να παίρνουν δάνεια, θα έχουν και στην άκρη.
Είπα κάτι, εγώ τώρα έ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.. <<των φερόντων δώρα Δαναών>>
(ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ) ;
...

Τελικά, πολύτιμε φίλε μου Μάξιμε, θεωρείς, ότι οι "Δαναοί" από το Ισραήλ είναι λιγότερο πονηροί, από τους απογόνους των πρώην Ιώνων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τελικά, πολύτιμε φίλε μου Μάξιμε, θεωρείς, ότι οι "Δαναοί" από το Ισραήλ είναι λιγότερο πονηροί, από τους απογόνους των πρώην Ιώνων;
Αρχικά, πολυτιμότατε φίλε μου Νωεύ, θεωρώ ότι η πονηριά είναι παμπάλαιο φαινόμενο και απλά συνεχώς ανακυκλώνεται.
Όταν παρουσιάζεται εκ νέου όπως καλή :hmm: ώρα η κεκαλυμμένη σημερινή κρίση, τότε θα πρέπει να συνεξετάζεται ως προϊόν εξαιρετικά ευφυών ανθρώπων.
Πίστεψέ με όμως, αν μπορούσα να τεκμηριώσω κάτι, απλά θα το έκανα.
Επίσης, για τους "Δαναούς", δεν έχω να προσθέσω κάτι, μόνο ότι υπάρχουν γύρω μας και διαδραματίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Και κάτι ακόμα, εσύ γιατί με ρωτάς για τους "Δαναούς" από το Ισραήλ;:hmm:
Σε ποιο σημείο εγώ τους έχω συνδέσει ;
Το ποστ, είχε συγκεκριμένη αφορμή για να γραφεί τότε. (βλέπε ημερομηνία)


Αφήνοντας όμως την ιστορία να συνεχίσει την δουλειά της, έχω να πω ότι με ενδιαφέρει η επανάληψη της. Και διαβάζοντας τον ΘΟΥΚΥΔΙΔΗ, είδα την ομοιότητα εκείνης της εποχής με την σημερινή.
Αλκιβιάδης και Τισαφέρνης.
Ο πρώτος, συμβούλεψε τον δεύτερο να μειώσει τους οβολούς που έδινε στους κωπηλάτες του, από πέντε σε τρεις.
Είπε και διάφορα προκειμένου να τεκμηριώσει την πρόταση του.
Αρκεί να δεις τι γίνεται σήμερα.

Και κάτι άσχετο. Θέλω να σε ρωτήσω για την κάρτα του πολίτη, δε βλέπω να σε απασχολεί ;
Να θεωρήσω οτι έριξες νερό στο κρασί σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Και κάτι ακόμα, εσύ γιατί με ρωτάς για τους "Δαναούς" από το Ισραήλ;:hmm:
...


Αφήνοντας όμως την ιστορία να συνεχίσει την δουλειά της, έχω να πω ότι με ενδιαφέρει η επανάληψη της. Και διαβάζοντας τον ΘΟΥΚΥΔΙΔΗ, είδα την ομοιότητα εκείνης της εποχής με την σημερινή.
Α....
Αρκεί να δεις τι γίνεται σήμερα.

Και κάτι άσχετο. Θέλω να σε ρωτήσω για την κάρτα του πολίτη, δε βλέπω να σε απασχολεί ;
Να θεωρήσω οτι έριξες νερό στο κρασί σου ;
-Αρχίζοντας από το ...τέλος, θεωρώ ότι η "Κάρτα του Πολίτη" δεν θα είναι παρά κάτι που μας θέλει Α-πολίτες, ούτως ειπείν, πειθήνιους υποτακτικούς του "Συστήματος"!
-Με ενδιαφέρει παρομοίως η επίκαιρη φάρσα της ιστορίας, που μοιάζει ως επανάληψή της:mad:!
-Σε ρωτάω για τους "Δαναούς εξ Ισραήλ", πχ για κάτι τύπους σαν τον Νεντανιάχου και τον Λήμπερμαν( ο Χίτλερ μπροστά τους θα έμοιαζε Αρχάγγελος, θαρρώ:redface:!), επειδή τελευταία, ξαναδιάβασα και τα βιβλία των Μακκαβαίων (πλην του Ηροδότου)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
-Αρχίζοντας από το ...τέλος, θεωρώ ότι η "Κάρτα του Πολίτη" δεν θα είναι παρά κάτι που μας θέλει Α-πολίτες, ούτως ειπείν, πειθήνιους υποτακτικούς του "Συστήματος"!
-Με ενδιαφέρει παρομοίως η επίκαιρη φάρσα της ιστορίας, που μοιάζει ως επανάληψή της:mad:!
-Σε ρωτάω για τους "Δαναούς εξ Ισραήλ", πχ για κάτι τύπους σαν τον Νεντανιάχου και τον Λήμπερμαν( ο Χίτλερ μπροστά τους θα έμοιαζε Αρχάγγελος, θαρρώ:redface:!), επειδή τελευταία, ξαναδιάβασα και τα βιβλία των Μακκαβαίων (πλην του Ηροδότου)...
Ενα έχω να πω και είναι αυστηρώς για το παρόν.
Η ιστορία των Μακαβαίων, αυτή που ο ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ έγραψε, ακόμα και οποιαδήποτε άλλα παραδείγματα και η επανάληψη της, έχει διδακτικό χαρακτήρα. Με ενδιαφέρει όμως στο παρόν η ανατριχιαστική ομοιότητα κατά την επανάληψη της.
Τέσσερις αιώνες π.χ. ο Αλκιβιάδης έδωσε τις συμβουλές του.
Εμείς μετά από εικοσιτέσσερις αιώνες τι δυνάμεθα να πράξουμε ; :hmm:
Είμαστε σε θέση να δούμε την επανάληψη ;
Είμαστε σε θέση να δούμε από πού ξεκίνησε η υποτιθέμενη κρίση στην Ελλάδα ;
Αφού οι Ελληνικές τράπεζες, δεν είχαν επενδύσει στα Αμερικανικής προέλευσης τοξικά ομόλογα, όπως είχαν κάνει σε άλλες χώρες, τότε γιατί άρχισε ο πόλεμος (οικονομικός) εναντίον της χώρας μας;

Για να μη βγώ of topic, εκείνο που θέλω να επισημάνω είναι ότι
<<οι όποιοι Δαναοί έρχονται και συνήθως φέρουν δώρα>> .
Τώρα, μπορεί να μην είναι γλυκά και λουλούδια, αλλά πάντα κάτι θα είναι.
Μπορεί να είναι κάποια συμμαχία,

μπορεί να είναι βοήθεια αποσόβησης κρίσης σε κάποιον ευρύτερο χώρο με κάποιον υποτιθέμενο εχθρό, (π.χ. τι κάνει νιάου – νιάου),
μπορεί τέλος πάντων πάρα πολλά, ακόμα τόσα που το μυαλό μου απλά να μην επαρκεί.

Υ.Γ. θέλω να τοποθετηθώ σχετικά με τους "Δαναούς εξ Ισραήλ" όπως τους ονοματίζεις.
Αν δεν ξεχνούν τους Μακαβαίους, τότε τεκμηριωμένα θα βρίσκονται μαζί μας για όσο τα συμφέροντά τους εξυπηρετούνται.
Από την στιγμή που τα συμφέροντα τους βρεθούν στην άλλη μεριά του Αιγαίου, τότε τα πράγματα θα αλλάξουν .
Και αν λάβω υπόψη τον τρόπο που ενεργούν, π.χ. πόλεμος των εξι ημερών, τότε δε βλέπω τι θα είναι αυτό που θα τους σταματήσει, δεδομένου της δύναμης που διαθέτουν.

Υπάρχει και η άποψη να έχουν ενεργήσει προληπτικά !

Αυτοί έτσι σκέφτηκαν, έτσι έπραξαν .

Από τα δικά μας ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΑ ανδρείκελα, υπάρχει ένας να αποδείξει ότι έπραξε το ορθό για τον τόπο ;
Υπάρχει ένας που να μπορεί να μας αποδείξει ότι έβλεπε το τυράκι στην φάκα ;
Η μήπως το βλέπανε και μας το δίνανε μαζί με την φάκα να το καταπιούμε ;

Οι κάθε Δαναοί, υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν.
Εμείς έχουμε χρέος να προσπαθούμε να τους δούμε, να τους καταδείξουμε και να αγωνιστούμε δίχως να κλαίμε την μοίρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top