Χρεώνεστε για την γκλαμουριά και για δήθεν καταστάσεις ;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.

Και φυσικά δεν θα κρίνω κανέναν που έχει τις πλάτες πίσω του. Και φυσικά δεν θα κρίνω για τους γονείς που παρέχουν το καλύτερο αυτοκίνητο και την καλύτερη ποιότητα ζωής στα παιδιά τους. Για ποιο λόγο να το κάνω αυτό ; Και εγώ δεν θα είχα κανένα απολύτως προβλημα να μένω σε μία βίλα με μία πισίνα, να μπορώ να αγοράζω ότι θέλω οποιαδήποτε στιγμή και να μην περιμένω το τέλος του μήνα. Γιατί πρέπει να κριθούν οι άνθρωποι/γονείς που έχουν προσφέρει στα παιδιά τους το καλύτερο ; Αυτό θα τους διαμορφώσει δηλ. διαφορετικό χαρακτήρα ; Και πάλι είναι μόνο θέμα παιδείας.

Ούτε εμένα με ενοχλεί αυτό. Ας κάνει ο καθένας ό,τι θεωρεί καλύτερο για τα παιδιά του. Με ενοχλεί όμως να βλέπω ένα 20χρόνο με ύφος χιλίων καρδιναλίων να οδηγεί ένα πανάκριβο τζιπ που του αγόρασε ο μπαμπάς του και να νομίζει πως επειδή έχει χρήματα (τα οποία δεν έχει δουλέψει και δεν ξέρει πως βγαίνουν) μπορεί να κάνει και ό,τι θέλει. (Προφανώς το ίδιο λέμε, αλλά λεω :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ni hamesteriko!
εσυ πρεπει να βλεπεις μπολικους τετοιους ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα οι "μικροσπατάλες" δίνουν νοστιμιά στην καθημερινότητά μας. Δεν τις θεωρώ κατακριτέες, αλλά στα πλαίσια του νορμάλ! Για μένα το να πληρώσεις τα κέρατά σου για φαγητό ή να πάρεις τσάντα των 1500 ευρώπουλων είναι τραγικό, όσο πλούσιος και να είσαι. Επειδή υπάρχουν παιδάκια με τυμπανισμό από την πείνα. Τόσο απλοϊκά, αλλά έτσι το βλέπω.

Τα άτομα του φαίνεσθαι μόνο την αποστροφή μου έχουν. Και είναι πάρα πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Για μένα το να πληρώσεις τα κέρατά σου για φαγητό ή να πάρεις τσάντα των 1500 ευρώπουλων είναι τραγικό, όσο πλούσιος και να είσαι. Επειδή υπάρχουν παιδάκια με τυμπανισμό από την πείνα.
μου αρέσει που έχετε δέσει ότι αυτός που σπαταλά 1500 ευρώ για μια τσάντα, δεν έχει δώσει ποτέ του αντίστοιχο ποσό στη Unicef πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
μου αρέσει που έχετε δέσει ότι αυτός που σπαταλά 1500 ευρώ για μια τσάντα, δεν έχει δώσει ποτέ του αντίστοιχο ποσό στη Unicef πχ.

Και οι γλαμουράτες κυρίες στα κοσμικά όλο φιλανθρωπίες κάνουν, αυτό δεν με κάνει να εκτιμώ τόσο αυτές όσο και τον τρόπο ζωής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και οι γλαμουράτες κυρίες στα κοσμικά όλο φιλανθρωπίες κάνουν, αυτό δεν με κάνει να εκτιμώ τόσο αυτές όσο και τον τρόπο ζωής τους.
οκ. αν και δε βρίσκω να καταλογήσω τίποτα εναντίον της μαριάννας β. ... άσε που δε βρίσκω και λόγο να μην εκτιμώ τη συγκεκριμένη κυρία (παράδειγμα φέρνω, για το υπόλοιπο άπερ κλας της κοινωνίας μας, δεν έχω άποψη).

να το πω πιο κομψά, καλά κάνει που έχει λεφτά, εμένα δε με κόφτει. Ο άξιος άνθρωπος φαίνεται στο πως τα διατηρεί και τα αυγατίζει-γιατί όχι;- με δουλειά δική του και μόνο, όχι στο πόσα έχει τη παρούσα χρονική στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πιασάρικο τελικά το θέμα σου χαμστεράκι. Τόσες σελίδες σε 2 μέρες καλοκαιριάτικα, σόρρυ αλλά δεν προλαβαίνω να τις διαβάσω αναλυτικά όλες.
Πάντως σίγουρα έχει καλυφθεί από όλα τα παιδιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδια εγω καταλαβα πως το θεμα μιλαει για καπιιον ο οποιος κανει αλλογιστες σπαταλες ενω ΔΕΝ εχει τους απαραιτητους πορους.
Το να τα εχει καποιος και να ζει την ζωη του ξοδευοντας οσα γουσταρει προσωπικα καθολου δεν με ενοχλει κια πραγματικα "μαγκια" του...
Ουτε μ'ενοχλει εαν καποιος εχει μπαμπα με πολλα λεφτα και του τα σταζει κτλ κτλ.
Απλως εγω μιλησα για ατομα που καταχρεωνονται για να ζησουν κατι πολυ εφημερο και το χρυσοπληρωνουν κιολας ενω θα μπορουσαν να ζησπυν κατι εξισου καλο χωρις να μπουν στα χρεη μεχρι το λαιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Παιδια εγω καταλαβα πως το θεμα μιλαει για καπιιον ο οποιος κανει αλλογιστες σπαταλες ενω ΔΕΝ εχει τους απαραιτητους πορους.
Το να τα εχει καποιος και να ζει την ζωη του ξοδευοντας οσα γουσταρει προσωπικα καθολου δεν με ενοχλει κια πραγματικα "μαγκια" του...
Ουτε μ'ενοχλει εαν καποιος εχει μπαμπα με πολλα λεφτα και του τα σταζει κτλ κτλ.
Απλως εγω μιλησα για ατομα που καταχρεωνονται για να ζησουν κατι πολυ εφημερο και το χρυσοπληρωνουν κιολας ενω θα μπορουσαν να ζησπυν κατι εξισου καλο χωρις να μπουν στα χρεη μεχρι το λαιμο.
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Για μένα οι "μικροσπατάλες" δίνουν νοστιμιά στην καθημερινότητά μας. Δεν τις θεωρώ κατακριτέες, αλλά στα πλαίσια του νορμάλ! Για μένα το να πληρώσεις τα κέρατά σου για φαγητό ή να πάρεις τσάντα των 1500 ευρώπουλων είναι τραγικό, όσο πλούσιος και να είσαι. Επειδή υπάρχουν παιδάκια με τυμπανισμό από την πείνα. Τόσο απλοϊκά, αλλά έτσι το βλέπω.

Τα άτομα του φαίνεσθαι μόνο την αποστροφή μου έχουν. Και είναι πάρα πολλά!


ακριβως αυτο!!!
γιαυτο ειπα και πιο πανω οτι θεωρω τραγικο, ακομα και να τα εχεις, να σκας 300ε για ενα δειπνο.
και μαλιστα, συχνα! σε καθημερινη βαση!
τη στιγμη που πεθαινει κοσμος!
ελεος.


πσ. ειδικα αν δεν ειναι δικα σου, αλλα του....καταναλωτικου δανειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με την σκέψη σου, μόνο με αυτό το κομμάτι. Γιατί σκέφτεσαι μόνο πως η κοπέλα του παραδείγματος σου που μαθαίνει πως ο άλλος το έπαιζε "γιαλαντζί" πλούσιος ενοχλείται από την έλλειψη χρημάτων που τελικά ανακαλύπτει πως υπάρχει και δεν σκέφτεσαι πως ενοχλείται από το ότι ο άλλος την παραπλάνησε παρουσιάζοντας κάτι που δεν είναι; Γιατί δεν σκέφτεσαι πως ίσως αυτό την θίγει γιατί υποννοεί πως εκείνος θεωρούσε πως εκείνη δεν θα πήγαινε ποτέ μαζί του αν δεν είχε χρήματα;

Πιστεύω είναι πολύ λίγες αυτές οι περιπτώσεις. Μακάρι να κάνω λάθος, δεν ξέρω.

Δεν αναφέρομαι στο θέμα που μένει ο άλλος και πώς τα τρώει (αν είναι του μπαμπά του δηλ. αν τα έχει έτοιμα ή αν τα έχει δουλέψει).

Έμεινα σε ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερες. That's all.

Δεν φταίει σε τίποτα ο ανταγωνισμός, ο ανταγωνισμός είναι το καλλίτερο όπλα της ανθρωπότητας. Το πρόβλημα υπάρχει σε αυτούς που δεν μπορούν να παίξουν με τους κανόνες του ανταγωνισμού με αποτέλεσμα να βρίσκουν ηλίθια μονοπάτια

Δεν χαρακτήρισα τον ανταγωνισμό, απλά τον ανέφερα.

Το αν βρίσκουν ή όχι ηλίθια μονοπάτια είναι σχετικό. Εγώ δεν θα τα χαρακτήριζα ηλίθια αλλά ανθρώπινα. Δε συμφωνώ με αυτό που κάνουν αλλά το κατανοώ από όσο μπορώ να καταλάβω τους ανθρώπους.

Κάποιος που μπορεί να αφιερώσει ακόμη και 1000? για ένα γεύμα γιατί να μην το κάνει; Γιατί να στερηθεί την ποιότητα (ή έστω την πολυτέλεια);

Προσωπικά δεν είμαι κατά αυτού. Φαίνεται πολύ καθαρά ποιος απλά θέλει να έχει ένα ποιοτικό γεύμα και ποιος θέλει να δείξει οτι πλήρωσε πολλά για ένα γεύμα ;)

Και φυσικά δεν θα κρίνω κανέναν που έχει τις πλάτες πίσω του. Και φυσικά δεν θα κρίνω για τους γονείς που παρέχουν το καλύτερο αυτοκίνητο και την καλύτερη ποιότητα ζωής στα παιδιά τους. Για ποιο λόγο να το κάνω αυτό ; Και εγώ δεν θα είχα κανένα απολύτως προβλημα να μένω σε μία βίλα με μία πισίνα, να μπορώ να αγοράζω ότι θέλω οποιαδήποτε στιγμή και να μην περιμένω το τέλος του μήνα. Γιατί πρέπει να κριθούν οι άνθρωποι/γονείς που έχουν προσφέρει στα παιδιά τους το καλύτερο ; Αυτό θα τους διαμορφώσει δηλ. διαφορετικό χαρακτήρα ; Και πάλι είναι μόνο θέμα παιδείας.

Αυτά τα παιδιά συνήθως είναι που μαθαίνουν να ζουν έχοντας ως βάση την παροχή υλικών αγαθών και χρημάτων και όταν θα βγουν στην κοινωνία αυτά τα παιδιά είναι που θα κρίνουν τον φτωχό και θα αξιολογήσουν την αναγνώριση του συνάνθρωπου βάσει του αυτοκινήτου του.

Τα άτομα του φαίνεσθαι μόνο την αποστροφή μου έχουν. Και είναι πάρα πολλά!

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Για μένα οι "μικροσπατάλες" δίνουν νοστιμιά στην καθημερινότητά μας. Δεν τις θεωρώ κατακριτέες, αλλά στα πλαίσια του νορμάλ! Για μένα το να πληρώσεις τα κέρατά σου για φαγητό ή να πάρεις τσάντα των 1500 ευρώπουλων είναι τραγικό, όσο πλούσιος και να είσαι. Επειδή υπάρχουν παιδάκια με τυμπανισμό από την πείνα. Τόσο απλοϊκά, αλλά έτσι το βλέπω.

Τα άτομα του φαίνεσθαι μόνο την αποστροφή μου έχουν. Και είναι πάρα πολλά!

Για το παιδακι με τον τυμπανισμο ομως, οικτρη σπαταλη ειναι κι η δικη μου που ξοδευω 50 ευρω παραπανω απ'οσα χρειαζομαι για να ζησω, και του αρκουν για να φαει εκεινο μια βδομαδα.. Θελω να πω, οι μικροσπαταλες γι'αυτον που δεν ξερει τι εχει ειναι το χιλιαρικο, για μενα το πενηνταρικο, για το παιδακι στην Αιθιοπια τραγικα ειναι και τα δυο, ειδικα οταν κανεις απ'τους δυο δε βοηθαει. (εννοειται δε μιλαω για σενα, ε? :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κάποιος που μπορεί να αφιερώσει ακόμη και 1000? για ένα γεύμα γιατί να μην το κάνει; Γιατί να στερηθεί την ποιότητα (ή έστω την πολυτέλεια);
Για το συγκεκριμενο παντως, γευμα 1000 ευρω σημαινει οτι λες σε αυτους που το πουλανε "κλεψτε μας εχουμε να σκορπαμε" και ταυτοχρονα επειδη το γευμα ουτε 300 ευρω δε θα εχει πραγματικο κοστος, καλυτερα με τα 700 να ταιζες 30-40 παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι λίγο σκεπτικός με όλα αυτά.
Εντάξει ο γιαλαντζί λεφτάς που θέλει να το παίξει Ωνάσης με την πιστωτική του κάρτσ υπερχρεωμένη μέχρι το λαιμό.
Εντάξει και το πλουσιόπαιδο που τα βρήκε όλα έτοιμα και κάνει το κομάτι του με τις πλάτες του μπαμπά.
Ομως υπάρχουν και κάποιοι που έχουν από μόνοι τους δημιουργήσει μια περιουσία, και για να το κάνουν αυτό, δούλεψαν, μόχθησαν, κουράστηκαν, ρίσκαραν, περισσότερο από κάποιον που δεν έχει.
Μπορεί να έχει μεγάλο και ακριβό σπίτι, ακριβό αυτοκίνητο, να κάνει διακοπές με μεγάλο σκάφος και να γυρίζει τον κόσμο όλο, αλλά αφού τα κατάφερε, δεν του αξίζει;
Γιατί λοιπόν να κατηγορηθεί αυτός ο άνθρωπος. Καλή η δημοκρατία, αλλά δεν λέει πουθενά οτι ο πλούσιος πρέπει να τα μοιράζεται με τους φτωχούς.
Αλλά είμαστε τόσο μίζεροι μερικές φορές, που η ζήλια μας οδηγεί σε απόλυτα συμπεράσματα του τύπου:
" Να ήξερες τι έχει κάνει αυτός για να φτάσει εκεί..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το θέμα εδώ Πειρατή μου δεν είναι γι αυτούς, είναι ξεκάθαρα για όσους ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ για να φτιάξουν μια εικόνα που δεν αντιστοιχεί σε αυτό που πραγματικά είναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν είναι έτσι τότε οκ.
Νομίζω τους έχουμε ήδη καταδικάσει όλοι και με το παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top