Η μόδα του περιθωρίου

Ισχύει όντως αυτο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)
  • Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι!

    Ψήφοι: 9 33.3%
  • Ναι, αλλά όχι με τα χαρακτηριστικά που έγραψες

    Ψήφοι: 7 25.9%
  • Nαι, αλλά δεν τους διέπει κάποιο κοινό χαρακτηριστικό, πέρα απο το ότι είναι δήθεν

    Ψήφοι: 8 29.6%
  • Υπάρχουν αυτοί οι τύποι που περιγράφεις, και είναι πολλοί, αλλά δεν είναι δήθεν

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Όχι, δεν υπάρχουν τέτοιοι, είναι αποκύημα της πλούσιας :P φαντασίας σου

    Ψήφοι: 1 3.7%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όσο για το ότι τα περισσότερα άτομα δεν τις γνωρίζουν καν, oh come on, βρες μου ένα. Δεν έγραψα κανένα ολοκλήρωμα, πράγματα που μαθαίνονται στο γυμνάσιο είναι αυτά.

Εγώ πάντως, ως γνήσια Νομικάρια, δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτές τις εξισώσεις! Αλλά μιλάμε για ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!! :redface::P (Συμφωνώ πάντως πως δεν είναι επιχείρημα, αφού τις έγραψες βοηθητικά, απλά είπα να πω κι εγώ την βλακεία μου! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προστέθηκε το poll :D

Πάντως, ακόμα κι εσείς που διαθέτετε κάποια απο τα χαρακτηριστικά που γράφω, δεν θα έπρεπε να προσβάλλεστε. Δεν είπα ότι όλοι όσοι τα έχουν ανήκουν σε αυτή την ομάδα, αλλά ότι όσοι ανήκουν σε αυτή την ομάδα, τα έχουν. Αν εσείς έχετε κάποια από αυτά τα χαρακτηριστικά και ξέρετε ότι δεν είστε ψευτοκουλτουριάρηδες είναι ένας λόγος παραπάνω να εκνευρίζεστε από την ομάδα που περιγράφω που δίνει "κακό όνομα" στα εν λόγω χαρακτηριστικά. Προσωπικά αν έγραφε κάποιος ένα παρόμοιο θέμα με χαρακτηριστικά που διαθέτω εγώ, είτε θα εκνευριζόμουν αν είχα παρατηρήσει κι εγώ δήθεν άτομα με αυτά τα χαρακτηριστικά, είτε αν δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο, θα χαιρόμουν που είμαστε πολλοί και θα έλεγα να μου τους γνωρίσει κιόλας :D
Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν προς τι η τόση αρνητική αντίδραση...
Άλλωστε είναι χαρακτηριστικό πολλών χιουμοριστικών κειμένων (όπως προσπάθησα να είναι το κείμενο μου) να κατηγοριοποιούν και έγραψα και disclaimer ότι τα λέω με μια δόση υπερβολής, ώστε να το καταστήσω σαφές ακόμα και σε όσους δεν έβρισκαν αστείο το κείμενο.
Μπορώ ίσως να καταλάβω την αντίδραση σας όσοι θεωρήσατε ότι λίγο πολύ σας φωτογραφίζει, αλλά τη θεωρώ λάθος, για τους παραπάνω λόγους.
Επίσης, μπορώ να κατανοήσω ότι επικεντρωθήκατε κυρίως στο πολιτικό κομμάτι λόγω του θέματος που έπαιζε τελευταία "κομμουνισμός vs Καπιταλισμός". Ωστόσο σας διαβεβαιώ ότι είχα σκεφτεί να κάνω το παρόν θέμα πολλούς μήνες πριν, πολύ πριν αποκτήσει ξανά κίνηση το θέμα "κομμουνισμός vs Καπιταλισμός", και απλά δεν το είχα κάνει μέχρι στιγμής και λόγω έλλειψης χρόνου και επειδή φοβόμουν μήπως παρεξηγηθεί (όπως τελικά και έγινε, δυστυχώς).
Πάντως θα αλλάξω τον τίτλο σε "Η μόδα του περιθωρίου", μιας και όπως πολύ σωστά μου επισήμανε η roumana, υπάρχουν και ψευτοκουλτουριάρηδες που δεν είναι αριστεροί: Όταν είσαι μεγάλος επιχειρηματίας είναι must να παρακολουθείς παραστάσεις μπαλέτου(για παράδειγμα) να συζητάς για επαγγελματικά στην διάρκεια της παράστασης, να φωτογραφηθείς στην τοπική εφημερίδα ως λάτρης της τέχνης, και ας αναρωτιέσαι επί μιάμιση ώρα τι το ξεχωριστό έχει να στέκεσαι στις μύτες των ποδιών…:P
Ενώ και κάτι τέτοιοι είναι σαφώς ψευτοκουλτουριάρηδες, δεν ανήκουν στην ομάδα που ήθελα να εξετάσω, μιας και δεν έχω δει αυτή την υποκατηγορία των ψευτοκουλτουριάρηδων να γίνεται μόδα. Οπότε μετονομάζω το θέμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ θα ψήφιζα αν υπήρχε κάτι αλά υπάρχει, αλλά μόδες υπάρχουν πολλές κι οι "περιθωριακοί" είναι απλά ένα είδος, οπότε wgaf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ψήφισα Nαι, αλλά δεν τους διέπει κάποιο κοινό χαρακτηριστικό, πέρα απο το ότι είναι δήθεν
ΟΚ, υπάρχουν ψευτοκουλτουριάρηδες, οι οποίοι ακούν διάφορα είδη μουσικής, από κλασσική μέχρι Στανίση (στα κρυφά), η ψήφος τους μοιράζεται σε πολλά κόμματα (όλο το εύρος από ακροαριστερά μέχρι ακροδεξιά), έχουν χίλιες δυο διαφορετικές απόψεις για το Θεό και τους εξωγήινους επίσης, και άλλα πολλά. Τα μόνα κοινά τους στοιχεία κατ'εμέ, είναι ότι είναι δήθεν και με κάθε ευκαιρία αυτοπροβάλλονται και επιδεικνύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πάντως θα αλλάξω τον τίτλο σε "Η μόδα του περιθωρίου", μιας και όπως πολύ σωστά μου επισήμανε η roumana, υπάρχουν και ψευτοκουλτουριάρηδες που δεν είναι αριστεροί: Όταν είσαι μεγάλος επιχειρηματίας είναι must να παρακολουθείς παραστάσεις μπαλέτου(για παράδειγμα) να συζητάς για επαγγελματικά στην διάρκεια της παράστασης, να φωτογραφηθείς στην τοπική εφημερίδα ως λάτρης της τέχνης, και ας αναρωτιέσαι επί μιάμιση ώρα τι το ξεχωριστό έχει να στέκεσαι στις μύτες των ποδιών…:P
Ενώ και κάτι τέτοιοι είναι σαφώς ψευτοκουλτουριάρηδες, δεν ανήκουν στην ομάδα που ήθελα να εξετάσω, μιας και δεν έχω δει αυτή την υποκατηγορία των ψευτοκουλτουριάρηδων να γίνεται μόδα. Οπότε μετονομάζω το θέμα :)
Εγώ πάλι, θεωρώ ότι αυτό που αναφέρεις εδώ, μπορεί να θεωρηθεί μόδα (η οποία πάλι κρατάει χρόνια) και πιάνει κυρίως τους νεόπλουτους και τους wannabe famous. Σαφώς για μένα, τέτοια άτομα είναι περισσότερα από αυτά που φωτογραφίζεις στο πρώτο post. Χαίρομαι πάντως, που καταλήξαμε ότι όντως οι ψευτοκουλτουριάρηδες υπάρχουν με οποιαδήποτε πολιτικά πιστεύω.

Προσωπικά ψήφισα "Ναι, αλλά όχι με τα χαρακτηριστικά που έγραψες" γιατί μπορεί το ότι είναι δήθεν να χαρακτηρίζει το ψεύτικο της συμπεριφοράς τους (και άρα το πρώτο συνθετικό του χαρακτηρισμού τους ψευτο-κουλτουριάρηδες), αλλά η συγκεκριμενοποίηση γίνεται πάνω στην κουλτούρα. Εκεί υπάρχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά, αλλά κανείς δεν τα έχει όλα, ούτε όλοι έχουν τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και σίγουρα δεν είναι αυτά που αναφέρονται στο πρώτο post, με τον τρόπο που αναφέρονται.

Για παράδειγμα, ψευτοκουλτουριάρης είναι κάποιος που όπως είπε η Michelle πάει στην παράσταση μπαλέτου χωρίς να καταλαβαίνει γιατί βρίσκεται εκεί και το κάνει μόνο και μόνο επειδή έτσι κάνει η high class, αλλά αυτό ΔΕΝ το κάνουν όλοι οι ψευτοκουλτουριάρηδες [ψκλτρ].
Μπορεί κάποιος ψκλτρ να λέει ότι ο Φρόιντ είπε αυτό και εκείνο χωρίς να καταλαβαίνει τι πραγματικά εννοούσε ή γιατί το είπε, αλλά ΔΕΝ ασχολούνται όλοι οι ψκλτρ με τον Φρόιντ.

Αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Χαρά στο κουράγιο σου να τα σκεφτείς και να τα γράψεις όλα αυτά. Κατά τα άλλα εμένα δε μου κολλάει τίποτα με το άλλο. Ούτε καν κατάλαβα τι είναι ο ψευτοδιανοούμενος. Και εν τέλει, τι ακριβώς θέλεις να δείξεις μέσα από το κείμενό σου; Να μάθουμε να ξεχωρίζουμε ποιά είναι αυτή η νέα ομάδα ανθρώπων για να τους κατακρίνουμε;



Απλά εγώ έχω κουραστεί να ακούω ανθρώπους να λένε ο,τι τους συμφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ποιος επιχειρηματιας μουμπλε μουμπλε παει στα μπαλετα ρε παιδια; Ολοι στην Πεγκυ τα σπανε :P
Κατα τ'αλλα καλυπτομαι απ'αυτους πουψηφιζω θετικα :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Σημερα πηγα στην καφετερια της σχολης μου. Η σχολη μου ειναι ΙΕΚ. Πρωτη φορα πηγαινα στην καφετερια αυτη. Ηταν κατι τυποι απο αυτους που σε καθε προταση λενε το "ρε μ*****". Και γενικα το ΙΕΚ ειναι γεματο τετοιο ατομα. Αυτο με κανει να νιωθω παραταιρος, οτι δεν ανηκω εκει. Με ξενερωνουν αυτα τα ατομα. Νιωθω πολυ μονος οταν βρισκομαι γυρω απο τετοια ατομα. Με νιωθει κανεις; Δεν ειναι πολυ εκνευριστικο που μιλανε ετσι; Επισης οι κοπελες συνεχεια "μωρη". Γελουσαν δυνατα, φωναζαν, ειχαν ολοι και ολες ενα υφακι, τα αγορια το παιζανε μαγκες. Και τετοια ατομα ειχα ενα σωρο και στο σχολειο. Στα ΙΕΚ ειναι περισσοτερα αυτα τα ατομα υποθετω. Ξενερωνω παντως. Ενταξει, ξερω, δεν χρειαζεται να ασχολουμαι, αλλα χαλιεμαι γιατι οταν ειναι συνεχεια γυρω σου τετοια ατομα δε γινεται να μη σε επηρεαζει. Τελευταια μου φαινεται πως δεν υπαρχουν καλα παιδια. Παντου ψευτομαγκες, ψωνια, ποζερακηδες, δηθεν. Μηπως να γινω σαν αυτους; Μα να γινω αυτο που μισω;
Περιμενω τη γνωμη σας.

Σημείωση:
Τα μηνύματα από 108 έως 117 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Ψευτόμαγκες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κανένας άλλος πιο φυσιολογικός δεν υπάρχει να κάνεις παρέα? Όλοι τους έτσι είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Συνήθως αυτοί οι δήθεν είναι που φαίνονται με την πρώτη ματιά.
Ξέρεις τι λένε - "οι φελλοί επιπλέουν". :)

Είναι στο χέρι σου να αποδεχτείς ότι είσαι διαφορετικός και να ψάξεις και τους υπόλοιπους ομοίους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σημερα πηγα στην καφετερια της σχολης μου. Η σχολη μου ειναι ΙΕΚ. Πρωτη φορα πηγαινα στην καφετερια αυτη. Ηταν κατι τυποι απο αυτους που σε καθε προταση λενε το "ρε μ*****". Και γενικα το ΙΕΚ ειναι γεματο τετοιο ατομα. Αυτο με κανει να νιωθω παραταιρος, οτι δεν ανηκω εκει. Με ξενερωνουν αυτα τα ατομα. Νιωθω πολυ μονος οταν βρισκομαι γυρω απο τετοια ατομα. Με νιωθει κανεις; Δεν ειναι πολυ εκνευριστικο που μιλανε ετσι; Επισης οι κοπελες συνεχεια "μωρη". Γελουσαν δυνατα, φωναζαν, ειχαν ολοι και ολες ενα υφακι, τα αγορια το παιζανε μαγκες. Και τετοια ατομα ειχα ενα σωρο και στο σχολειο. Στα ΙΕΚ ειναι περισσοτερα αυτα τα ατομα υποθετω. Ξενερωνω παντως. Ενταξει, ξερω, δεν χρειαζεται να ασχολουμαι, αλλα χαλιεμαι γιατι οταν ειναι συνεχεια γυρω σου τετοια ατομα δε γινεται να μη σε επηρεαζει. Τελευταια μου φαινεται πως δεν υπαρχουν καλα παιδια. Παντου ψευτομαγκες, ψωνια, ποζερακηδες, δηθεν. Μηπως να γινω σαν αυτους; Μα να γινω αυτο που μισω;
Περιμενω τη γνωμη σας.



ωραία, πήγες στην καφ της σχολής
υποθέτω, φυσιολογικά, πως δεν ήταν πολύ πρωί, ούτε πολύ αργά το απόγευμα.
ας πούμε ότι πήγες και παρακολούθησες ένα πεντάωρο μαθήματα. :worry:
τότε κατά τις 8 το απόγευμα θα είχες τελειώσει.
είχες όλο το χρόνο να γυρίσεις σπίτι σ μέχρι τις 10 μαξ.
και όλο το χρόνο να φας, να κανεις ενα μπανιο (να πλενεσαι και πισω απο τα αυτιά βτγ)
και να ποστάρεις τις σκέψεις που ωρίμασαν μέσα σου, από τις 11 και μετά (ας πούμε.)
Εσύ ομως ποσταρες στις 5 το πρωί.
...Που ήσουν ντουντ;

Εάν είχες βγεί εξω, εκει που μαζεύονται περισσότερα ψώνια και ποζεράδες,
οσα γινονταν στο κυλικείο της σχολής
θα σου φαινόταν μικροπράγματα.
Άρα έμεινες μέσα.
Υποθέτω δεν κοιμήθηκες (φοιτητές παουερ)
Άρα έμεινες μεσα και έχεις και πισι.
Φιλάρα... τσατάριζες.
Αρα είτε κουτσομπόλευες, είτε βρηκες ενα τσατ,
το οποίο δεν έχει μέσα ψώνια και ποζεράδες :P
και έτσι πέρασαν
...6 ώρες κοντά,
μέχρι να μπείς εδω και να καταθέσεις
την απογευματινή σου εμπειρία


...


μαν, μάντεψε
εσύ είσαι ο ποζεράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εσενα εφοσων, δεν σ αρεσει αυτη η ομιλια και αυτος ο τροπος ζωης προσπαθησε να βρεις ατομα σαν εσενα.. δεν χρειαζεται να αλλαξεις για κανενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
ωραιο νικνειμ κ-κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
ωραία, πήγες στην καφ της σχολής
υποθέτω, φυσιολογικά, πως δεν ήταν πολύ πρωί, ούτε πολύ αργά το απόγευμα.
ας πούμε ότι πήγες και παρακολούθησες ένα πεντάωρο μαθήματα. :worry:
τότε κατά τις 8 το απόγευμα θα είχες τελειώσει.
είχες όλο το χρόνο να γυρίσεις σπίτι σ μέχρι τις 10 μαξ.
και όλο το χρόνο να φας, να κανεις ενα μπανιο (να πλενεσαι και πισω απο τα αυτιά βτγ)
και να ποστάρεις τις σκέψεις που ωρίμασαν μέσα σου, από τις 11 και μετά (ας πούμε.)
Εσύ ομως ποσταρες στις 5 το πρωί.
...Που ήσουν ντουντ;

Εάν είχες βγεί εξω, εκει που μαζεύονται περισσότερα ψώνια και ποζεράδες,
οσα γινονταν στο κυλικείο της σχολής
θα σου φαινόταν μικροπράγματα.
Άρα έμεινες μέσα.
Υποθέτω δεν κοιμήθηκες (φοιτητές παουερ)
Άρα έμεινες μεσα και έχεις και πισι.
Φιλάρα... τσατάριζες.
Αρα είτε κουτσομπόλευες, είτε βρηκες ενα τσατ,
το οποίο δεν έχει μέσα ψώνια και ποζεράδες :P
και έτσι πέρασαν
...6 ώρες κοντά,
μέχρι να μπείς εδω και να καταθέσεις
την απογευματινή σου εμπειρία


...


μαν, μάντεψε
εσύ είσαι ο ποζεράς

που το σκέφτηκες όλο αυτό ρε θηρίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
δεν καταλαβα να γινουν αυτοι σαν εσενα που στην τελικη εχεις και καλυτερη συμπεριφορα.be yourself no matter what they say;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σημερα πηγα στην καφετερια της σχολης μου. Η σχολη μου ειναι ΙΕΚ. Πρωτη φορα πηγαινα στην καφετερια αυτη. Ηταν κατι τυποι απο αυτους που σε καθε προταση λενε το "ρε μ*****". Και γενικα το ΙΕΚ ειναι γεματο τετοιο ατομα. Αυτο με κανει να νιωθω παραταιρος, οτι δεν ανηκω εκει. Με ξενερωνουν αυτα τα ατομα. Νιωθω πολυ μονος οταν βρισκομαι γυρω απο τετοια ατομα. Με νιωθει κανεις; Δεν ειναι πολυ εκνευριστικο που μιλανε ετσι; Επισης οι κοπελες συνεχεια "μωρη". Γελουσαν δυνατα, φωναζαν, ειχαν ολοι και ολες ενα υφακι, τα αγορια το παιζανε μαγκες. Και τετοια ατομα ειχα ενα σωρο και στο σχολειο. Στα ΙΕΚ ειναι περισσοτερα αυτα τα ατομα υποθετω. Ξενερωνω παντως. Ενταξει, ξερω, δεν χρειαζεται να ασχολουμαι, αλλα χαλιεμαι γιατι οταν ειναι συνεχεια γυρω σου τετοια ατομα δε γινεται να μη σε επηρεαζει. Τελευταια μου φαινεται πως δεν υπαρχουν καλα παιδια. Παντου ψευτομαγκες, ψωνια, ποζερακηδες, δηθεν. Μηπως να γινω σαν αυτους; Μα να γινω αυτο που μισω;
Περιμενω τη γνωμη σας.

Γίνε, αλλά μην τρέξεις πίσω σε μας κλαίγοντας αν σε αποκαλέσουν "ρε μαλάκα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poetofmadness

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Το περιθώριο πάντα ήταν μόδα...την δεκαετία του 80 και του 90 το να ήσουν περιθώριο βέβαια ήταν μαγκιά χωρίς τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς υπήρχαν αυθεντικοι ροκάδες επαναστάτες που παίζαν ξύλο με τα ΜΑΤ οχι γιατί τους κάβλωσε έτσι και δεν έχουν τι να κάνουν αλλά για το ρατσισμό που δεχόντουσαν τότε το να εισαι μακριά μαλλιά και μουσια και σκουλαρίκια ήταν κάτι το εξαιρετικό...ακούστε ιστορία απο παλιους εξαρχιώτες που τους έχω προλάβει(βλέπε Χρηστάκη) για το πως ήταν οι ροκάδες-αναρχικοι και πως συμπεριφερόντουσαν...σήμερα στα εξάρχεια πάνε βολεμένα καλοπαιδά των ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΡΟΣΤΙΩΝ με κολλέγια Αθηνών κλπ που το παίζουν επαναστάτες και σε κρίνουν κιόλας όταν τους θίγει τα δήθεν πιστεύω τους!!!
Ο Παύλος ειχε μιλήσει για αυτά τα σκηνικά τα παλιά...ακούστε το άσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι στο χέρι σου να αποδεχτείς ότι είσαι διαφορετικός και να ψάξεις και τους υπόλοιπους ομοίους.

ζορικο αυτο
πολυδυσκολο..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
σήμερα στα εξάρχεια πάνε βολεμένα καλοπαιδά των ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΡΟΣΤΙΩΝ με κολλέγια Αθηνών κλπ που το παίζουν επαναστάτες και σε κρίνουν κιόλας όταν τους θίγει τα δήθεν πιστεύω τους!!!
Ο Παύλος ειχε μιλήσει για αυτά τα σκηνικά τα παλιά...ακούστε το άσμα

οπως ο σιδηροπουλος δηλαδη?

αν δεν κανω λαθος οι φιλοι του τον λεγανε "πριγκιπα" γιατι ειχε μεγαλωσει στα πατησια και την κυψελη του 50-60 που ηταν η εκαλη και η δροσια της εποχης με ντανταδες και λεφτα και το μονο που εκανε μονος του ηταν καφες, ουτε αυγο δεν εβραζε.

για το πως ήταν οι ροκάδες-αναρχικοι και πως συμπεριφερόντουσαν...

μην αγχωνεσαι αδερφε μου να σου δωσω το τηλεφωνο του πατερα μου που *ηταν* (και ως ενα βαθμο ειναι) ροκας και αναρχικος των εξαρχειων να σου πει τη γνωμη του.

μπορω να στη συνοψισω "μαλακισμενα κωλοπαιδα που δεν ειχαμε τιποτα καλυτερο να κανουμε απο το να το παιζουμε διαφορετικοι στην σκια της χουντας αντι να ασχοληθουμε με τις ζωες μας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top