• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι με τοπική νάρκωση. Κλείσε τα μάτια και ρώτα αν μπορείς να βάλεις ακουστικά ν'ακούς μουσική. :)
Τώρα το πόσο κρατάει... τι να πω, εικοσάλεπτο; Δε θυμάμαι γιατί ήμουν αγχωμένη. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τέτοια να λέτε εσείς που φορούσατε σιδεράκια και κάνατε εξαγωγή φρονιμίτων...
Ιωάννα,τι πρόβλημα είχες και είχες βάλει σιδεράκια;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
κατα την διαρκεια της επεμβασεις εισαι τελιως νημφαλιος απλα ειναι ναρκωμενη η συγκεκρυμενη περιοχη??Εμενα ειναι ολοι εγκελιστοι.Περιπου ποσο διαρκει η ολη διαδικασια?? :P :P

αα ξεχασαα και η ναρκωση γινεται με ενεση στο ουλο???

(πολλα ρωταω ... ;) :P )

Η νάρκωση γίνεται με ένεση στο ούλο(μπορεί να χρειαστεί να κάνεις παραπάνω από μία ένεση).
Δεν νιώθεις πόνο, αλλά βλέπεις και ακούς τα πάντα και νιώθεις κάποια τραβήγματα πχ.
Η διαδικασία διαρκεί κανα μισάωρο.
Επίσης, μόλις τελειώσεις, μπορεί να κάνεις και μία ένεση στο χέρι για να μην πριστείς τόσο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Ιωάννα,τι πρόβλημα είχες και είχες βάλει σιδεράκια;:worry:

Είχα πολύ στραβά δόντια.:P
Τα κράτησα 3.5 καταραμένα χρόνια. Και τώρα βγάζω τους φρονιμίτες, γιατί οι γνάθοι μου είναι πολύ στενές, και αν δεν βγουν, κάποια στιγμή τα δόντια μου θα ξαναστραβώσουν ενδεχομένως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Είχα πολύ στραβά δόντια.:P
Τα κράτησα 3.5 καταραμένα χρόνια. Και τώρα βγάζω τους φρονιμίτες, γιατί οι γνάθοι μου είναι πολύ στενές, και αν δεν βγουν, κάποια στιγμή τα δόντια μου θα ξαναστραβώσουν ενδεχομένως.
Ωχ.Και΄γω 3,5 χρόνια φορούσα σιδεράκια και τώρα είμαι με μία μικρούλα μπάρα στο στόμα που θα΄ναι μόνιμη και δε φαίνεται πάλι καλά.
Εγώ είχα το πρόβλημα ότι η κάτω γνάθος ήταν μικρότερη από την πάνω.:P
Και μόνο που διάβασα για ράμματα έχω τρομάξει. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ωχ.Και΄γω 3,5 χρόνια φορούσα σιδεράκια και τώρα είμαι με μία μικρούλα μπάρα στο στόμα που θα΄ναι μόνιμη και δε φαίνεται πάλι καλά.
Εγώ είχα το πρόβλημα ότι η κάτω γνάθος ήταν μικρότερη από την πάνω.:P
Και μόνο που διάβασα για ράμματα έχω τρομάξει. :|

Α, δεν είναι τίποτα.:P
Και στο λέω εγώ, που μόλις περάσω την είσοδο νοσοκομείου, με πιάνει τρέμουλο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Α, δεν είναι τίποτα.:P
Και στο λέω εγώ, που μόλις περάσω την είσοδο νοσοκομείου, με πιάνει τρέμουλο.:P
Δε με πείθεις.:P
Και σκέψου ότι με 3,5 χρόνια σιδεράκια δε φοβάμαι καθόλου τον οδοντίατρο.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δε με πείθεις.:P
Και σκέψου ότι με 3,5 χρόνια σιδεράκια δε φοβάμαι καθόλου τον οδοντίατρο.:hehe:

Να πεισθείς.:P
Σου φοράνε και σκουφάκι, σαν αυτό που φοράς στις εγχειρήσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Να πεισθείς.:P
Σου φοράνε και σκουφάκι, σαν αυτό που φοράς στις εγχειρήσεις.:P
Ααα τόσο καλά.
Και μετά να φανταστώ πίνεις και τίποτα για να μην πονάς:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ααα τόσο καλά.
Και μετά να φανταστώ πίνεις και τίποτα για να μην πονάς:P

Amoxil & Ponstan.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παγωτό λέμεεεεεε η καλύτερη δικαιολογία!!! Θυμάμαι όταν έβγαλα τους πρώτους δύο, με τη γάζα ακόμα στο στόμα, έκανα νοηματική στον πατέρα μου να με πάει από το ζαχαροπλαστείο. Πήραμε έξι μερίδες κρέμα, βανίλια και σοκολάτα, και δύο κιλά παγωτό. Η κοπέλα με είδε ζαβλακωμένη και πρησμένη, και μου χάρισε και ένα μικρό παγωτάκι, για κουράγιο.
Όταν έβγαλα τους άλλους δύο, είχαμε ήδη γεμίσει το ψυγείο με τα απαραίτητα πριν καν πάω για την αφαίρεση :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Παγωτό λέμεεεεεε η καλύτερη δικαιολογία!!! Θυμάμαι όταν έβγαλα τους πρώτους δύο, με τη γάζα ακόμα στο στόμα, έκανα νοηματική στον πατέρα μου να με πάει από το ζαχαροπλαστείο. Πήραμε έξι μερίδες κρέμα, βανίλια και σοκολάτα, και δύο κιλά παγωτό. Η κοπέλα με είδε ζαβλακωμένη και πρησμένη, και μου χάρισε και ένα μικρό παγωτάκι, για κουράγιο.
Όταν έβγαλα τους άλλους δύο, είχαμε ήδη γεμίσει το ψυγείο με τα απαραίτητα πριν καν πάω για την αφαίρεση :hehe:
Όχι όχι όχι. Θυμάμαι όταν προς στο τέλος της θεραπείας μου με τα σιδεράκια μου ευθυγράμμιζε τα δόντια και φορούσα κάτι ηλίθια λαστιχάκια και πονούσαν όλα μου τα δόντια φριχτά σε σημείο που έκλαγα το κακόμοιρο (πρώτη γυμνασίου ήμουν:redface: ) ευτυχώς που ήταν χειμώνας γιατί για 1 εβδομάδα μόνο κρέμα έτρωγα και εννοείται το μεσημεριανό περασμένο από το multi.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Φρονιμίτης ό,τι χειρότερο.Ύπουλο δόντι. Πέρυσι πάω να τον βγάλω ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες μετά από φρικτούς πόνους. Ο οδοντίατρος δεν κατάλαβα καν πως μου τον έβγαλε, δεν πόνεσα καθόλου, και έλεγα μετά σε όλους ότι τι φρονιμίτες και μαλακίες, μια απλή εξαγωγή ήταν. Μιλούσα με τις γάζες τις πρώτες ώρες φυσιολογικά μέχρι που μετά από κάνα 6ωρο όταν πέρασαν οι ενέσεις και ξύπνησα από το μεσημεριανό ύπνο, σηκώνομαι, πάω να αλλάξω γάζα, πάω να ανοίξω το στόμα μου, αισθάνομαι έναν δυνατό πόνο και δεν κατάλαβα και γω πότε ξανάνοιξα τα μάτια μου! Λιποθύμησα, ναι!Με χτυπούσαν και από το μάγουλο που τον είχα βγάλει και γω δεν καταλάβαινα τίποτα. Ε μετά από αυτό, δεν ξαναπόνεσα, περδίκι! Τώρα έχει κλείσει και η τρύπα! Μάλλον είχαν συσσωρευτεί όλα μαζί εκείνο το διάστημα και η εξαγωγή του φρονιμίτη ήρθε να αποτελειώσει την κατάσταση! Πάντως το καλό ήταν ότι έχασα 2 κιλά επειδή έτρωγα όλο σούπες, κρέμες, και διάφορα τέτοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Και εγω γαμώτο πρέπει να τους βγάλω. :(
Φορούσα σιδεράκια για καιρό, έχω και ένα ψεύτικο δόντι στο στόμα (όχι μόνιμο) επειδή μια τρελή μου το έβγαλε χωρίς να πρέπει και στην τελευταία επίσκεψη για καθαρισμό μου έκανε μια ακτινογραφία και τους είδε πλάγιους. Τρέμω στην ιδέα ότι θα μου κόψει το ούλο και θα βγάλει ένα πράγμα από εκεί μέσα και εγώ θα έχω 4 τρύπες μέσα στο στόμα μου. Η μαμά μου με πιέζει να πάω να τους βγάλω αλλά έχω πάθει τέτοιο ψυχολογικό με αυτά που τράβηξα για να ισιώσω τα δόντια μου από 5η δημοτικού μέχρι πέρυσι που δεν θέλω καν να το σκέφτομαι. :/: Ολική νάρκωση δεν γίνεται να μου κάνει να μην νιώσω τίποτα? Πόσο καιρό πρεπει να τρωω σούπες και τέτοια? Και τα 4 μαζί δεν γίνεται να τα βγάλω γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι αν βγάλω το 1 θα πρέπει να με τραβάνε με αλυσίδες μετά για να βγάλω και τα υπόλοιπα. :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ ούτε σούπες τρώω, ούτε τίποτα.:P
Απλά δεν μασάω από την μεριά που έχω την πληγή.

Evangelie, όπως είπα και πριν, πήγα εγώ, που βλέπω νοσοκομείο και τρέμω, άρα δεν είναι τίποτα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ ήμουν πολύ αρνητική στο να βγάλω τους φρονιμήτες. Είχα ακούσει άπειρες ιστορίες για πόνο, πρήξιμο, ταλαιπωρία και πίστευα ότι αν τους έβγαζα θα υπέφερα κατά τη διάρκεια της εγχείρησης και για καιρό μετά.

Τελικά χρειάστηκε να τους βγάλω όλους μέσα σε δύο μέρες και μπορώ να πω ότι ήταν μια ιδιαίτερα αναίμακτη εμπειρία. Το σημαντικό είναι να πας σε γναθοχειρούργο, όχι σε οδοντίατρο. Ο γναθοχειρούργος έχει άλλο "χέρι" να το πούμε έτσι. Επιπλέον μπορεί να σου κάνει ράμματα ώστε να μην έχεις τρύπα μέσα στο στόμα, ούτε να χρειαστείς γάζες.

Αν θυμάμαι καλά, την πρώτη μέρα έφαγα παγωτό και μετά μου είχε δώσει ειδική διατροφή για τις επόμενες 4-5 μέρες, να τρώω μαλακά φαγητά όπως μακαρόνια και βραστές πατάτες. Κρέμες δεν έφαγα, ούτε χρειάστηκε να κάνω το φαγητό μου νιανιά στο μούλτι. Πάντως επιμένω, πηγαίνετε σε γναθοχειρούργο και όχι σε οδοντίατρο, η διαφορά είναι τεράστια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πήρα πριν παγωτό, και αντί να με ανακουφίσει, άρχισε πάλι να με ψιλοπονάει.:/:
Καλά την είχα βρει με το Ponstan.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarilis3001

Νεοφερμένος

Ο xarilis3001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα.!
Εδώ κ 5 μέρες έχω οξεία ουλίτιδα με απίστευτο πόνο κ είμαι με αντιβιωση.
Χθες το βράδυ αρχισαν να βγαίνουν οι κάτω φρονιμίτες.
Υπάρχει περίπτωση να ευθύνονται αυτοί για την ουλίτιδα ή κάποιος με μουτζωσε κ περναω κ τα δύο μαζί... :-P ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι σου είπε αυτός που έκανε τη διάγνωση της οξείας ουλίτιδας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarilis3001

Νεοφερμένος

Ο xarilis3001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συγγνωμη για την καθυστερηση..Ο οδοντίατρος μου είπε πως η ουλίτιδα δημιουργήθηκε απο ενα μικρόβιο.
Να πάρω μια συγκεκριμένη αντιβιωση με παυσίπονα , κάλος καθαρισμος δοντιών με βούρτσισμα κ ενα στοματικό διάλυμα που μου σύστησε να πάρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top