Κόστος για κουμπάρους... βάφτιση ή γάμος

silvestra

Νεοφερμένος

Η silvestra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
χα χα χα .... Ξεχασμένε .... έχεις χιούμορ !!
Μα τώρα σοβαρά... όταν εγώ παίρνω το μηνα καθαρά 360 ευρώ ΠΩΣ σε ρωτάω ΠΩΣ τολμάνε .... και με τουπέ μάλιστα ... να μου ζητάνε δύο μηνιάτικα μου για υπόθεση το πολύ τριών τετάρτων !!
Δεν ξέρω πόσα θα τσεπώσει ο παπάς , πάντως μιλάμε ότι είναι απλά ξεδιάντροποι μ αυτά που ζητάνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παλιά ιστορία, το κακό είναι πως υπάρχουν άτομα που τα δίνουν γι'αυτό κιόλας ζητάνε κι αυτοί. Το ότι είναι ξεδιάντροποι έχει φανεί εδώ και δεκαετίες αλλά τι να κάνεις, όσο υπάρχουν κορόιδα που τους υποστηρίζουν θα συνεχίσουν απτόητοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Κορίτσια και αγόρια Καλησπέρα !!
Δεν ξέρω αν έχετε ποτέ γίνει κουμπάρες ή νονές πάντως δεν σας εύχομαι να σας συμβεί αυτό που μου έτυχε.
Η κολλητή μου ( διπλανή μου απο το δημοτικό ) θα βαφτίσει το καλοκαίρι την μπέμπα της και θα είμαι νονά !
Θέλει όμως να κάνει πρίν τη βάφτιση και το θρησκευτικό γάμο .. (πολιτικό έκανε ήδη )
Ξεκίνησα να ψάχνω εκκλησίες Πλάκα, Ακρόπολη, Θησείο και ρώταγα ημερομηνίες και τιμές !!
Στις πιο πολλές με το που ρώταγα τον παπα , πόσα πρεπει να δωσει η κουμπάρα μου απάντησαν ότι έχετε ευχαρίστηση.
Όταν ομως τηλεφωνησα στην Αγια Σοφία Ακρόπολης μου απάντησε μια γυναικεία φωνη ( όχι ο παπάς ) ότι υπάρχει προκαθορισμένο ποσό ( ταρίφα θα το έλεγα εγώ ) που είναι 400 ευρώ για το γάμο και 300 ευρώ για την βάφτιση επειδη θα ειναι των ιδιων.
Δηλαδή 700 ευρώ !!!!!!!!!!!!! για δυο μυστήρια που θα κρατησουν λιγότερο από μια ώρα...
Εχουμε τρελλαθεί ???

Βρες πιο φθηνή εκκλησία εκεί που ρώτησες ήταν λογικό να ακούσεις τέτοια κουλαμάρα. Αν δεν μεγαλοπιάνεται η φίλη σου δες και καμία πιο bass class περιοχή...
Σε συμβουλεύω να μην βρεθείς σε αντιπαράθεση γιατί είναι κράτος εν κράτει. Κοίτα να κάνετε ωραία τελετή και σεμνή χωρίς παρατράγουδα...
Σε φίλη απείλησε ότι δεν θα κάνει τελετή για 50 ευρώ παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρες πιο φθηνή εκκλησία εκεί που ρώτησες ήταν λογικό να ακούσεις τέτοια κουλαμάρα. Αν δεν μεγαλοπιάνεται η φίλη σου δες και καμία πιο bass class περιοχή...
Σε συμβουλεύω να μην βρεθείς σε αντιπαράθεση γιατί είναι κράτος εν κράτει. Κοίτα να κάνετε ωραία τελετή και σεμνή χωρίς παρατράγουδα...
Σε φίλη απείλησε ότι δεν θα κάνει τελετή για 50 ευρώ παραπάνω...

Το ότι είναι υποχρεωμένος ο παπάς να τελέσει το μυστήριο γιατί πλέον δεν το λαμβάνει υπ'όψην του κανείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εννοειται ταριφα! Κανονικοτατη! Κι εξαρταται την καθε Μητροπολη. Η Μητροπολη οριζει τις τιμες κατα βαση, τωρα αν καθε εκκλησια βαζει επιπλεον, εξαρταται. Απο το προσωπικο κλπ κλπ.

Ομως εγω αναρωτιεμαι κατι κι οποιος γνωριζει να μου απαντησει- καποιος που δε διαθετει ουτε ευρω, απαγορευεται να του αρνηθουν να παντρευτει η να βαφτισει. Ετσι δεν ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το ότι είναι υποχρεωμένος ο παπάς να τελέσει το μυστήριο γιατί πλέον δεν το λαμβάνει υπ'όψην του κανείς??


Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω.
Απλως ξερεις τι λαθος γινεται; Εχεις τη χαρα σου και λες αντε στο καλο θα κανω και το σκ μου παξιμαδι να τα δωσω... Που να μπλεκω τωρα κλπ...

Εχω κι αλλη απορια. Με ποια κριτηρια βαζουν τετοιες τιμες; Η πλευρα της εκκλησιας τι μας λεει; Ειναι καποιος γνωστης εδω να μας πει;

Παλιά ιστορία, το κακό είναι πως υπάρχουν άτομα που τα δίνουν γι'αυτό κιόλας ζητάνε κι αυτοί.

Κρυβε λογια... Κρυβε λογια...
Δεν ξερεις τι θα πληρωνεις κι εσυ οταν ερθει η δικη σου ωρα...:D
Εχεις δικιο παντως! Αλλα ξαναλεω... Κρυβε λογια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κρυβε λογια... Κρυβε λογια...
Δεν ξερεις τι θα πληρωνεις κι εσυ οταν ερθει η δικη σου ωρα...:D
Εχεις δικιο παντως! Αλλα ξαναλεω... Κρυβε λογια...:)

Ένα ταξί για το δημαρχείο θα πληρώσω όταν κι άμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Αυτη η γυναικα που σε ενημερωσε στο τηλ ποια ηταν ρωτησες; η μανατζερ του παπα;
αποδειξη ρωτησες αν δινουν;
αυτο σηκωνει τρελο ξεμπροστιασμα ...τα θεωρω τρομερα πολλα λεφτα παντως
εγω ουτε μισο ευρω δε θα δινα να σου πω..στη τελικη ειναι η δουλεοα του ...αμα δε παρει ταριφα τι θα γινει δηλαδη δε θα πει ολο τ τροπαρι και θα τελειωσει πιο γρηγορα; η θα πει δε σας βαφτιζω/παντρευω...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ένα ταξί για το δημαρχείο θα πληρώσω όταν κι άμα.

Καλα. Μακαρι. Αλλα περιμενε να συμφωνησει και η νυφη κι εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvestra

Νεοφερμένος

Η silvestra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τον Ξεχασμένο , και την mindcircus, και την merry poppins και τον klaus για τια απόψεις τους !!
Να απαντήσω στον Klaus ... Οχι η φίλη μου δεν είναι ψωνάρα απλά μένουν Κουκάκι ( δεν είναι δα και η πιο χαι περιοχή ) και οι επιλογές τους είναι δύο μεγάλες άχρωμες εκκλησίες και τα πιο μικρά εκκλησάκια πρός την Πλάκα, Ακρόπολη , Θησείο
Mindcircus δεν ξερω την επισημη θεση της Εκκλησιας, παντως επειδη ρωτάω δεξιά και αριστερά φίλες που έγιναν κουμπάρες τελευταία, μου ειπαν ότι οι παπάδες έχουν μαζευτεί και λένε ότι θέλετε, ότι έχετε ευχαρίστηση κλπ κλπ. Το χάλι με την Αγία Σοφία Ακροπόλεως δεν το είχαν ξαναδεί ούτε ξανακούσει.
Merry Poppins συμφωνώ ότι θέλουν ξεμπροστιασμα. Να σου πω έκανα google search για την Αγια Σοφια Ακρόπολης και τελικά βουίζει ο τόπος εδώ και πέντε χρόνια για την πολιτική τους με ταρίφα στα μυστήρια. Ο ναός ανηκει σε ένα Μεροπειο Σωματειο και γραφουν οτι παρανομως λειτουργει επειδη είναι ιδρυματικος ναός και δεν θα έπρεπε να κανει μυστηρια. Αλλοι γράφουν ότι υπάρχει πίσω σκάνδαλο παρόμοιο με αυτό στο Γηροκομείο Αθηνων. Πάντως καλά λόγια δεν έχω διαβάσει πουθενά.
Η ουσία είναι ότι κάποιοι έξυπνοι έχουν κάνει την υπόθεση σε μπίζνες και κονομάνε χοντρά την ώρα που όπως είπε και η mindcircus ο λαός κάνει το σκτ του παξιμάδι
Οπότε ΞΕΧΑΣΜΕΝΕ έχεις τελικα δίκιο. Όσο είμαστε εμείς τα κοροιδα που πάμε και τους τα ακουμπάμε, καλά να πάθουμε !!
Αντίδραση θέλει και ξεμπροστιασμα που λεει και η Merry Poppins
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Πλάκα Ακρόπολη και θησείο προφανώς θα έχουν μεγάλη επισκεψιμότητα κτλ οπότε βγάλτε τα από το μυαλό σας και σκεφτείτε και όσους έρθουν που θα παρκάρουν κτλ...
Αυτό με την αντίδραση έχω μεγάλη απορεία όσοι κράξανε τι ακριβώς κάνανε!Φέρατε κανάλια βριστήκατε εν ώρα μυστηρίου πώς ακριβώς αντιδράσατε εσείς πρώτα ώστε να αντιδράσει και η κοπελιά?

Ξεχασμένε όσον αφορά τις υποχρεώσεις ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει και ησυχία την ώρα της λειτουργίας αλλά όλες οι κυράτσες και οι θεοσεβούμενοι τυπάδες που το απόγευμα θα βρίσουν στο γήπεδο, μετατρέπουν τη λειτουργία σε πάρτυ. Μήπως λέω μήπως εμείς ευθυνόμαστε πρώτα για αυτή την κατάσταση σαν πιστοί? (όσοι είναι τέλως πάντων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε όσον αφορά τις υποχρεώσεις ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει και ησυχία την ώρα της λειτουργίας αλλά όλες οι κυράτσες και οι θεοσεβούμενοι τυπάδες που το απόγευμα θα βρίσουν στο γήπεδο, μετατρέπουν τη λειτουργία σε πάρτυ. Μήπως λέω μήπως εμείς ευθυνόμαστε πρώτα για αυτή την κατάσταση σαν πιστοί? (όσοι είναι τέλως πάντων)

Το ότι υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να σεβαστούν τους υπόλοιπους όση ώρα βρίσκονται στο μυστήριο σημαίνει πως ο παπάς πρέπει να παίρνει φακελάκι για να κάνει αυτό που πληρώνεται από το κράτος να κάνει? Δεν καταλαβαίνω τη σχέση μπορεί να υπάρχει ανάμεσα στα δύο αυτά πράγματα, αλλά ακόμα και αν υπήρχε υποτίθεται πως ο παπάς εκπροσωπεί (τρομάρα του) το Χριστιανισμό ως ιερέας. Πόσα να έπαιρνε άραγε ο Ιωάννης ο πρόδρομος για να βαφτίσει στο ποτάμι? Στο Χριστό είχε κάνει καλύτερη τιμή λόγο στάτους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το "ό,τι έχεις ευχαρίστηση" πόσο πολύ μου την δίνει... Αν εμένα με ευχαριστεί να μη δώσω τίποτα, τι θα γίνει; :mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Όταν παντρευτήκαμε εμείς, ο παπάς ζήτησε 250€, και μάλιστα μας έκοψε απόδειξη της Μητρόπολης με το ίδιο ποσό. Μας είπε πως τα χρήματα ήταν πολλά, επειδή παντρευτήκαμε σε ξωκλήσι (μέσα σε κτήμα), και όχι στον Ιερό Ναό, στον οποίο υπαγόταν το συγκεκριμένο ξωκλήσι.
Από την άλλη όμως, εμείς δεν αφήσαμε τους κουμπάρους να πληρώσουν τίποτα. Όλα τα πληρώσαμε μόνοι μας. Θέλαμε να κουμπαριασουμε για να αποκτήσουμε συγγένεια με δυο φίλους που αγαπήσαμε πολύ, όχι να ακολουθήσουμε ένα έθιμο που αναγκάζει τους κουμπάρους να ξηλώνονται, ειδικά σε καιρό κρίσης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Το ότι υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να σεβαστούν τους υπόλοιπους όση ώρα βρίσκονται στο μυστήριο σημαίνει πως ο παπάς πρέπει να παίρνει φακελάκι για να κάνει αυτό που πληρώνεται από το κράτος να κάνει? Δεν καταλαβαίνω τη σχέση μπορεί να υπάρχει ανάμεσα στα δύο αυτά πράγματα, αλλά ακόμα και αν υπήρχε υποτίθεται πως ο παπάς εκπροσωπεί (τρομάρα του) το Χριστιανισμό ως ιερέας. Πόσα να έπαιρνε άραγε ο Ιωάννης ο πρόδρομος για να βαφτίσει στο ποτάμι? Στο Χριστό είχε κάνει καλύτερη τιμή λόγο στάτους?

Δεν διακαιολογώ το χρηματισμό ούτε επαινώ την ταρίφα. Λέω ξεκάθαρα ότι όλοι είναι συνυπεύθυνοι και ότι αυτά τα έξοδα κατά κάποιο τρόπο τα καθιερώσαμε και εμείς γιατί έχουμε καταργήσει την ιδέα του μυστηρίου, το οποίο το εκλαμβάνουμε σαν εμποροπανήγυρη με αποτέλεσμα να χρίζουμε της ίδιας αντιμετώπισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Όταν παντρευτήκαμε εμείς, ο παπάς ζήτησε 250€, και μάλιστα μας έκοψε απόδειξη της Μητρόπολης με το ίδιο ποσό. Μας είπε πως τα χρήματα ήταν πολλά, επειδή παντρευτήκαμε σε ξωκλήσι (μέσα σε κτήμα), και όχι στον Ιερό Ναό, στον οποίο υπαγόταν το συγκεκριμένο ξωκλήσι.
Από την άλλη όμως, εμείς δεν αφήσαμε τους κουμπάρους να πληρώσουν τίποτα. Όλα τα πληρώσαμε μόνοι μας. Θέλαμε να κουμπαριασουμε για να αποκτήσουμε συγγένεια με δυο φίλους που αγαπήσαμε πολύ, όχι να ακολουθήσουμε ένα έθιμο που αναγκάζει τους κουμπάρους να ξηλώνονται, ειδικά σε καιρό κρίσης. :)



Κι εγω ειμαι της ιδιας αποψης οι κουμπαροι να μην πληρωνουν για τους λογους που ειπες κι εσυ.
Αν ο κουμπαρος επιμεινει για το καλο να συνεισφερει σε κατι, θα παω πασο. Αλλα η πεποιθηση μου ειναι να μην πληρωνουν. Με οσους το εχω συζητησει τους φαινεται λαθος. Εισαι η πρωτη που βλεπω να συμφωνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγω ειμαι της ιδιας αποψης οι κουμπαροι να μην πληρωνουν για τους λογους που ειπες κι εσυ.
Αν ο κουμπαρος επιμεινει για το καλο να συνεισφερει σε κατι, θα παω πασο. Αλλα η πεποιθηση μου ειναι να μην πληρωνουν. Με οσους το εχω συζητησει τους φαινεται λαθος. Εισαι η πρωτη που βλεπω να συμφωνει!

Ναι δεν είμαστε αρκετοί που έχουμε αυτή την άποψη, όμως υπάρχουν κι άλλοι.
Ή μάλλον, πολλοι έχουν αυτή την άποψη όταν οι ίδιοι είναι αυτοί που θα παντρέψουν και θα βάλουν το χέρι στην τσέπη, όχι όμως όταν παντρεύονται οι ίδιοι.
Και ο αδελφός μου δεν άφησε τον κουμπάρο του να πληρώσει ούτε ένα Ευρώ.
Εμείς το πήγαμε ακόμα παρακάτω. Ένα μήνα πριν το γάμο, καθόμασταν με τους κουμπάρους και συζητήσαμε για τα δώρα. Το δώρο που θα μας έκαναν αυτοί, και το δώρο που θα τους κάναμε εμείς, το περιβόητο δώρο των κουμπάρων.
Ε συμφωνήσαμε και οι 4, να κάνουμε δώρα καρδιάς, όχι δώρα αξίας. Δηλαδή μικρά πράγματα χωρίς αξία, που όμως θα τα έχουμε πάνω μας και θα μας θυμίζουν τη νέα μας σχέση μαζί τους. Έτσι εμείς πήραμε στην κουμπάρα ένα ζευγάρι μαργαριτάρια για τα αυτιά από το Li La Lo (90 €), στον κουμπάρο ένα ρολόι (85 €) που το διάλεξε μόνος του, εκείνοι μου πήραν ένα βραχιόλι πολύ όμορφο σαν ριβιέρα και στον άντρα μου κάτι άλλο. Τα δώρα για τον καθένα, δεν ξεπέρασαν τα 100 Ευρώ και ήταν πραγματικά δώρα αγάπης. Γιατί όλοι μας τα φοράμε συνέχεια, και πάντα μας θυμίζουν την επιλογή μας.
Γιατί δηλαδή να τους πάρουμε ένα βάζο ασημένιο, που θα το χουν στο σπίτι τους, και το οποιο δεν θα σημαίνει τίποτα???

Και παιδί να κάνουμε, που ήδη θέλουν να το βαφτίσουν όταν με το καλό έρθει, πάλι δεν θα τους αφήσουμε να πληρώσουν το παραμικρό. Το μόνο που θα θέλουμε θα ειναι να αγαπάνε το παιδί μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvestra

Νεοφερμένος

Η silvestra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Πάντως γενικά το να αναλάβεις να κάνεις κουμπαριά είναι όντως πολυ ακριβό χόμπυ !
Και το έξοδο που δεν φανταζόμασταν ήταν αυτο της εκκλησίας. Δεν μπορούσαμε να φανταστουμε τέτοια ποσά. Πάντως και άλλες φίλες που ρώτησα και από εκεί άκουσα παρόμοια παράπονα για την ταρίφα που έχει βάλει η Αγια Σοφια Ακροπολης και το Μεροπειο για να κάνουν ένα μυστήριο. Οικτρή εκμετάλλευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvestra

Νεοφερμένος

Η silvestra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
:clapup:ΞΕΧΑΣΜΕΝΕ :clapup:
Τωρα περα από την πλακα ! 700 ευρώ είναι παλαβη τιμή !
Και θα σου πω δεν ειναι όλοι οι παπάδες ίδιοι !!
Ακου και θα καταλάβεις !
Μετα την Αγια Σοφια στην Ακροπολη που έγραψα , ψάξαμε και άλλες εκει γυρω.
Τελικά κλείσαμε για μια διπλανη εκκλησία τον Αγιο Δημητρη τον Λουμπαρδιάρη
Τωρα δες διαφορά και πες μου !
Η Αγια Σοφια Ακροπολης ζηταει για γαμο και βαφτιση 700 ευρώ !!
Ο Αγιος Δημήτριος Λουμπαρδιάρης .... πόσα λες ?? ΜΗΔΕΝ ευρώ !
Πήγαμε προχθες την Πέμπτη που ήταν εκεί ο παπάς εγω με την κουμπάρα μου
Του είπαμε ότι θέλαμε βαπτιση και γάμο και ότι μας είχαν ζητησει 700 ευρώ απο την άλλη Εκκλησία
Όταν τον ρωτήσαμε πόσα θέλει τι απάντησε ??
ΤΙΠΟΤΑ !! Όταν του είπαμε μα καλά , για τον ναό, για τον ψάλτη τι είπε ??
Ενα κεράκι να ανάψουν οι καλεσμένοι σας και τα έξοδα για το ναό και τον ψάλτη βγήκαν
Και εσείς...του λέμε ... για εσάς τίποτα ??
Ουτε να το διανοηθείτε ...
Εγω κοπέλες μου, έχω τον μισθό μου, δεν θέλω παραπάνω !
Μείναμε
Τι να πώ ?
Το καταθέτω για να δείτε ότι από την μία υπάρχουν Ναοί και ιερείς που πάνε να τα αρπάξουν από τον κόσμο για μια βαφτιση κι ενα γαμο ( βλεπε Αγια Σοφια Ακροπολεως ) και από την άλλη υπάρχουν Ναοι και ιερείς που είναι διπλα στον κόσμο αφιλοκερδώς ( βλεπε Αγιο Δημητριο Λουμπαρδιαρη )
Αυτα !!

Αυτη η γυναικα που σε ενημερωσε στο τηλ ποια ηταν ρωτησες; η μανατζερ του παπα;
αποδειξη ρωτησες αν δινουν;
αυτο σηκωνει τρελο ξεμπροστιασμα ...τα θεωρω τρομερα πολλα λεφτα παντως
εγω ουτε μισο ευρω δε θα δινα να σου πω..στη τελικη ειναι η δουλεοα του ...αμα δε παρει ταριφα τι θα γινει δηλαδη δε θα πει ολο τ τροπαρι και θα τελειωσει πιο γρηγορα; η θα πει δε σας βαφτιζω/παντρευω...;
Merry Poppins, καλησπέρα !
Δεν σου απάντησα επειδη τρεχαμε με την κουμπαρα μου
Ρωτησαμε και μαθαμε.
Τελικά είμαστε τυχερές !! 700 ευρώ είναι ΛΙΓΑ ! Κελεπούρι λόγω κρίσης :mad::)
Ψάξαμε στο google για την Αγια Σοφια Ακροπολεως και το Μεροπειο που ανηκει !
Λοιπόν !
Πριν δυο τρια χρονια είχαν ζητήσει από άλλη κοπέλα 400+400 οκτακόσια ευρώ !!
Μιλάμε αν το γκουκλάρεις θα τρομάξεις από το ότι όλοι κάνουν μόνο παράπονα για το Μεροπειο και την εκκλησία του
Ευτυχως κοιτάξαμε λίγο παραπάνω .
200 μέτρα από την Αγία Σοφία, πάλι με θέα Ακροπολη, είναι ο Αγιος Δημητριος ο Λουμπαρδιάρης !
Πήγαμε και τι μας ζήτησε για ένα γάμο και μία βάπτιση !
ΤΙΠΟΤΑ
Πρεπει να το ομολογησω, ότι ευτυχως υπαρχουν ακόμη καλοι ιερείς

Η Αγια Σοφια Ακροπολης που εχει βαλει την ταριφα με τα 700 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannis_k

Νεοφερμένος

Ο giannis_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μου αρέσει και που το λέτε "οι υποχρεώσεις του κουμπάρου".

Η υποχρέωση του ζευγαριού απέναντι στον κουμπάρο ποιά είναι; Να του πάρουν τα λεφτά;

Κουμπάρο κάνουμε έναν άνθρωπο που εκτιμούμε για είναι συμπαραστάτης μας σε όλη μας τη ζωή, όχι για να μας πληρώνει μπιχλιμπίδια και βλακείες με 1000 και 2000 ευρώ. Τα έξοδα του γάμου είναι έξοδα του ζευγαριού αν έχει αξιοπρέπεια.

Βέβαια για τον ελληνικό μέσο όρο "σου κάνουμε την τιμή να σε θέλουμε για κουμπάρο, και δεν πιστεύουμε να αρνηθείς τέτοια τιμή να πληρώνεις κομμώτριες νύφης, δαντέλες εκκλησίας, δωράκια παπάδων, δίσκους κλπ"

τα Ελληνικά ζευγάρια έχουν κατορθώσει ακόμα και τη σημασία της φιλίας να ξεφτιλίσουν. μπράβο μπράβο. κοιτάξτε μην σας ρίξει κανένας κουμπάρος από τις "υποχρεώσεις του".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top