Windows 10

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στο παλιο μου λαπτοπ (2.5 ετων, με i5 και 6GB ram) εκανα downgrade στα 8.1. Τα 10 το εκαναν υπερβολικα αργο και δεν μπορουσες να το χρησιμοποιησεις ουτε καν για σερφαρισμα με 2 tabs ανοιχτα. Πηγαινες να ανοιξεις το file explorer και περιμενες γυρω στα 5 δευτερολεπτα μεχρι να ανοιξει!!! Ενιοτε πληκτρολογουσες στο word ή στο firefox και το lag ηταν τοσο χαλια που σου ερχοταν να το σπασεις απο τα νευρα σου. Με τα 8.1 ειναι μια χαρα και πεταει.

Στο αλλο μου λαπτοπ που το χρησιμοποιω και στην δουλεια, δεν προκειται να τα βαλω. Προτιμω χιλιες φορες τα 7 pro, απο οτιδηποτε αλλο, αλλα μπορει να εβαζα τα 8 με το classic start menu στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/dev/null

Νεοφερμένος

Η /dev/null αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
"If you're not paying for it then you are the product".
Ναι τρέχουν αρκετά smoothly ακόμα και σε πιο παλιές συσκευές και ναι δείχνουν πιο όμορφα, αλλά από θέματα ιδιωτικότητας σαπίλα. Δεν ξέρω πιστεύω ότι θα έπρεπε να μας νοιάζει λίγο παραπάνω το θέμα ασφάλεια&ιδιωτικότητα.
Όσο για το linux: αν θες να το μάθεις το μαθαίνεις. Το ubuntu είναι ίσως ότι πιο user-friendly εκεί έξω (όπως και το linux mint) και κυριολεκτικά μπορεί να το μάθει ο οποιοσδήποτε έχει λίγη όρεξη και ελεύθερο χρόνο. Δεν είναι όλα τα distros της ίδιας δυσκολίας και υπάρχουν άπειρα tutorials στα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
"If you're not paying for it then you are the product".
Ναι τρέχουν αρκετά smoothly ακόμα και σε πιο παλιές συσκευές και ναι δείχνουν πιο όμορφα, αλλά από θέματα ιδιωτικότητας σαπίλα. Δεν ξέρω πιστεύω ότι θα έπρεπε να μας νοιάζει λίγο παραπάνω το θέμα ασφάλεια&ιδιωτικότητα.
Όσο για το linux: αν θες να το μάθεις το μαθαίνεις. Το ubuntu είναι ίσως ότι πιο user-friendly εκεί έξω (όπως και το linux mint) και κυριολεκτικά μπορεί να το μάθει ο οποιοσδήποτε έχει λίγη όρεξη και ελεύθερο χρόνο. Δεν είναι όλα τα distros της ίδιας δυσκολίας και υπάρχουν άπειρα tutorials στα ελληνικά.
Βλέπεις την αντίφαση στο μήνυμά σου με το να προτείνεις ubuntu, ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Πήρα τα Windows 10 Education απο το Dreamspark του ΑΠΘ, αλλά δεν μου δόθηκε πουθενά το product key. Δεν το χρειάζομαι ή έγινε παράλειψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τσέκαρε το mail σου αν στο δωσαν θα είναι στο link με την παραγγελία, μη περιμένεις κάνα text μες στο iso δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορείς να τσεκάρεις και τα προϊόντα που έχεις ήδη αγοράσει, λογικά θα λέει κάπου το key.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Thankx, το βρήκα στο καλάθι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Thankx, το βρήκα στο καλάθι. ;)
Έχεις έξυπνο e-mail client, ξέρει πώς να χειρίζεται τις Microsoft-related πληροφορίες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Έχεις έξυπνο e-mail client, ξέρει πώς να χειρίζεται τις Microsoft-related πληροφορίες. :P
Και όμως στο e-mail που μου ήρθε με επιβεβαίωση της παραγγελίας δεν αναφερόταν πουθενά το product key... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εδώ και αρκετό καιρό, μου βγάζει ειδοποίηση ότι μπορώ να κάνω την αναβάθμιση και είμαι σε δίλημμα!Έχω τα Windows 8 και είναι οκ...
Αισθητικά, όντως φαίνονται πιο όμορφα τα 10 αλλά έχω ακούσει από πολλούς ότι όταν έκαναν την αναβάθμιση αντιμετώπιζαν θέματα ταχύτητας και ότι γενικά κολλούσε το σύστημα.Βέβαια, τότε ήταν αρχή ακόμα...φαντάζομαι ότι πλέον η Microsoft θα έχει διορθώσει τυχόν προβληματάκια.
Εσείς τι λέτε;Αντιμετωπίζετε προβλήματα;Αξίζει να κάνω την αναβάθμιση;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω θα περιμενα τουλαχιστον μεχρι την ανοιξη. Σε ενα laptop που τα εβαλα που ετρεχε 8.1 κολλουσε παρα πολυ και αναγκαστηκα να κανω downgrade. Σε ενα αλλο laptop μου που χαλασε ο σκληρος δισκος και εβαλα SSD και εγκατεστησα τα 10 παει σφαιρα. Βασικα αν ψηνεσαι τοσο πολυ, κανε backup ολα σου τα αρχεια και κανε αναβαθμιση στα 10 και αν δεις οτι εχεις προβληματα κανεις υποβαθμιση στα 8. Εγω ετσι εκανα και δεν εχασα κανενα αρχειο, αλλα χρειαστηκε να εγκαταστησω ξανα καποια προγραμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε παιδιά μόνο στον δικό μου υπολογιστή δεν έχει βγάλει ειδοποίση για να γίνει windows 10; Σε όλες μου τις φίλες το έχει βγάλει δηλαδή. :P Δεν έχω θέμα με τα windows 7 αλλά είναι καλά από όσο ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:P μένοντας 6 μήνες με τα ubuntu αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και να περάσω στα 10. Έκανα clean install τα windows 10 και μπορώ να πω πως εντυπωσάστηκα. Παιδιά ο υπολογιστής πάει πολύ γρηγορότερα οχι μόνο από τα Linux αλλα και από τα 7 που είχα προηγουμένως. Επίσης μυ αναγνωρίστηκαν όλοι οι Drivers χωρίς κανένα πρόβλημα. Mεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε ο νέος browser της Microsoft (EDGE) πλέον το Chrome θα τον έχω διακοσμητικό.

Επίσης παιδιά μη τολμήσετε για κανένα λόγο να κάνει upgrade να κάνετε format και στην συνέχεια Clean install μόνο έτσι θα καταλάβετε την πραγματική αξία αυτού του λειτουργικού.

Δεν ξέρω αν θα σας αρέσουν ή όχι αυτά τα windows είναι το μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ήμουν επιφυλακτικός και έλεγα οτι δύσκολα θα άφηνα τα 7, αλλα αποφάσισα να μήν μοιάσω σε όλους εκείνους τους τύπους που όταν εμφανίστηκαν τα smartphones έλεγαν δεν οτι δεν μπορούν χωρίς κουμπιά:P, και έκανα την αναβάθμιση.

τα 10 ειναι γαμάτα!
τα προτείνω ανεπιφύλακτα. απλα, λειτουργικά και όμορφα, σαν να έχουν πάρει όλα τα θετικά των 7 και των 8 μαζί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συνεχίζω να πιστεύω ότι τα 8.1 είναι καλύτερα, τουλάχιστον μέχρι σήμερα. Αν βγει κανένα σωστό update στα 10 τότε ίσως σκεφτώ να τα αλλάξω. Σαν ημιτελές λειτουργικό μου φαίνονται, και παίζουν γενικά διάφορα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ειχαν τα 8 θετικα; :P

Εγω ακομα το σκεφτομαι και εχω περιπου 6 μηνες να αποφασισω. Με ενοχλει πολυ το privacy των 10. Με τα updates δεν θα εχω προβλημα γιατι θα παρω τα pro, αλλα φοβαμαι οτι το λαπτοπ μου δεν θα ειναι οπως παλια. Αναρωτιεμαι αν γινεται να κρατησω τα 7 και να βαλω τα 10 σε εναν SSD στο ultrabay ωστε να τρεχω το καθε λειτουργικο στον δικο του σκληρο δισκο. Σε αυτη την περιπτωση, αν κανω clean install τα 10 και χρησιμοποιησω το serial number των 7, θα ειναι εγκυρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στα 8/8.1 το metro ήταν τρελό fail δε χρησίμευε σε τίποτα απολύτως. Στο 8.1 τουλάχιστον σου φόρτωνε το desktop by default και έβαλε το start σε κανονικό κουμπί. Κατά τα άλλα εμένα μου φανηκαν οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα 8.1 είναι σχετικά καλά, περίπου ίδιες επιδόσεις με τα 10 έχουν αλλά χωρίς αυτούς τους τόνους παράξενων ρυθμίσεων privacy από την MS και κάποια προβλήματα λειτουργικότητας και compatibility issues που έχουν.

Nelliel γιατί θες να τρέχεις 2 λειτουργικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σε αυτη την περιπτωση, αν κανω clean install τα 10 και χρησιμοποιησω το serial number των 7, θα ειναι εγκυρο;

Δε θα είναι έγκυρο η κάλύτερη λύση θαρρώ είναι να κάνεις clean install τα 7 συ πάλι και να ξαναπεράσεις πάνω τα τα 10ρια.
Τα 8.1 είναι σχετικά καλά, περίπου ίδιες επιδόσεις με τα 10 έχουν αλλά χωρίς αυτούς τους τόνους παράξενων ρυθμίσεων privacy από την MS και κάποια προβλήματα λειτουργικότητας και compatibility issues που έχουν.;

έχω δοκιμάσει windows 9x windows 95 , windows 98 , windows me, windows xp, windows vista, windows 7, windows 8 windows 10

τα windows 10 μου θύμιζαν την εποχή που ήμουνα μπέμπης και βάζαμε windows 95 πρόκειται για μια νέα λογική τα επόμενα windows ουσιαστικά αναβαθμίζανε τα προηγούμενα.

Στα 8 ουσιαστικά κάνανε το λάθος να δημιουργήσουν 2 διαφορέτικά λειτουργικά (τα tiles και αυτά που ξέραμε ως τώρα) να τα ενώσουν χωρίς να συνεργάζονται μεταξύ τους όσο πρέπει.

Στα 10 αυτά τα 2 τα παντρέψανε . Είναι πολύ πιο ελαφρία από τα 8 στα 10 και από ότι φαίνεται η Microsoft απλά τελειοποίησε την δουλεια που έκανε στα 8. Τα προβλήματα που είχαν μερικοί ήταν λόγω του νέου λειτουργικού (Drivers κοκ) που ουσιαστικά τώρα επιλύθηκαν και άλλοι απειδή δε κάνουν clean install.


Mε τα windows 8.1 ο φορητός μου ένας acer είχε πολύ μεγάλη ασυμβατότητα με τους drivers και για να λυθεί έπρεπε να εγκαταστήσω μη επίσημους drivers. Έλυσα το πρόβλημα δεν εφταιγε η microsoft σε αυτό αλλά με νευρίασε το λειτουργικό κατέβαζα από το store Π.χ. το skype στα τετραγωνάκια αργούσε να μου στείλει ειδοποιήσεις όταν έγραφα αρχείο στο word.

Η καλύτερη έκδοση των 8 ήταν αυτή αυτή που είχε το πρωτό μικρό surface που δεν έτρεχε exe αρχεία. Αν το βρώ αυτό μεταχειρισμένο θα το πάρω χωρίς δεύτερη σκεψη. Έκανα χαζομάρα που δε το πήρα όταν το έδινε το e-shop.... σε τιμή σοκ.


Είχα νευριάσει με τα 8 τόσο που είχα αποφασίσει να αλλάξω λειτουυργικό για αυτό κινήθηκα στα UBUNTU. Δυστυχώς νευρίασα και με τα ubuntu για πολλους και διάφορους λόγους πάντως ήταν απείρως καλύτερα από τα 8.

Με τα 10 ο υπλογιστής μου σεταρίστηκε όπως είναι και είναι ταχύτατος. Νομίζω αν σου αρέσουν τα 8 θα λατρέψεις τα 10. Αν δεν έχεις δυνατο pc η πολύ μνήμη απλά βάζεις τα 32 bit τα οποία μπαίνουν και σε netbook 5ετίας..

____
:worry:
εγώ έβαλα τα 10 και δεν είναι ενεργοποιημένα να βάλω το σπαστηρι από τα γνωστά site ή να χρησιμοποιήσω το κωδικό από το πανεπιστήμιο;;
Μπορώ να τα αφήσω και έτσι χωρίς να τα ενεργοποιήσω απλά δε θα μπορώ να αλλάξω φόντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τα windows 10 είναι η μεγαλύτερη αλλαγή στο λειτοργικό της microsoft μετά από τη μετάβαση από τα windowsn 98/me στα xp. Προσπαθεί να αντικαταστήσει την λογική του παραθύρου και να φέρει στη θέση τους τη λογική των pages. Είναι η πρώτη που κάνει ουσιαστικά Universal εφαρμογές. Η ίδια εφαρμογή που θα τρέχει στο desktop θα τρέχει και στα windows mobile 10. Σχεδιαστικά η microsoft έχει κάνει βήματα μπροστά και σίγουρα είναι το ομορφότερο λειτουργικό που δημιούργησε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top