Ζαχαρωτά σπιτάκια με μπισκότα

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Τι θα λέγατε φέτος τις γιορτές να μαγειρέψετε μερικά διακοσμητικά για το σπίτι; :D

Θα χρειαστείτε:

  • Μπισκότα petit beurre (για κάθε σπιτάκι χρειαζόμαστε 11 μπισκότα, υπολογίστε και 1-2 παραπάνω κάθε φορά και για εσάς :redface:).
  • Κρυσταλλική ζάχαρη, για να φτιάξουμε "κόλλα".
  • Ασπράδια από δύο αυγουλάκια.
  • Άχνη ζάχαρη ενάμισι ποτήρι (330γρ για τις κυρίες που διαθέτουν και ζυγαριά).
  • Μια βανίλια (την κάψουλα με το κόκκινο καπάκι, εγώ έβαλα δύο, μου αρέσει το άρωμα).
  • Δύο κουταλάκια του γλυκού χυμό από λεμόνι.
  • Πολύχρωμες καραμέλες, τρούφα και ό,τι άλλο σας περνάει από το μυαλό!

Εκτέλεση:
  • Σε ένα αντικολλητικό σκεύος ρίχνουμε την κρυσταλλική ζάχαρη και τη λιώνουμε σε πολύ χαμηλή φωτιά ανακατεύοντας με ένα κουταλάκι.
  • Όταν πια η ζάχαρη έχει γίνει σιρόπι καραμέλα (γιάμι, δοκιμάστε λίγο, όχι ζεστό θα καείτε!) παίρνουμε τέσσερα μπισκότα και τα βουτάμε μέσα στις πλευρές που θα ενωθούν ώστε να σχηματίσουν ένα τετράγωνο, όπως φαίνονται στο σχήμα. (εκεί που είναι τα κόκκινα ενώνουμε, μην τα απλώσετε έτσι :P)
  • Έπειτα, παίρνουμε άλλα 4 μπισκότα και σχηματίζουμε ένα ορθογώνιο επάνω στη βάση που φτιάξαμε στο προηγούμενο βήμα. (κι εδώ βουτάμε τις ακρούλες για να κολλήσουν μεταξύ τους)
  • Το πιο δύσκολο σημείο... Παίρνουμε ένα μπισκότο και κόβουμε με ένα μαχαίρι όπως ακριβώς στο σχήμα ώστε να σχηματιστούν δύο τρίγωνα. Αυτό που περισσεύει φάτε το, δε μας χρειάζεται :redface:.
  • Κολλάμε το ένα τρίγωνο στο "μπροστά" μέρος του σπιτιού και το άλλο στο "πίσω" και παίρνουμε δύο ολόκληρα μπισκότα για τα πλάγια μέρη της σκεπής. (σας φώτισα ελπίζω)
  • Με ένα κουταλάκι τελειοποιούμε τις κολλήσεις σε όλο το σπίτι και καλύπτουμε τυχόν κενά. Αυτά βέβαια μπορείτε να τα καλύψετε κι αργότερα με το γλάσο αλλά και τώρα καλά είναι να κλείσουν. Όπως βολεύεστε. :hmm:

    Προσοχή!Οι κολλήσεις πρέπει να γίνουν γρήγορα, καθώς το σιρόπι σταθεροποιείται σχεδόν αμέσως.

    Για να ετοιμάσουμε το γλάσο:
    Χτυπάμε τα ασπράδια και το λεμόνι, μέχρι να αφρίσουν. Ύστερα προσθέτουμε την άχνη και τη βανίλια και χτυπάμε μέχρι να γίνει σφιχτή μαρέγκα.

    Βάζουμε το μείγμα σε ένα κορνέ και το διακοσμούμε! :clapup: Αν δεν έχετε κορνέ και τα πάτε καλά με τις χειροτεχνίες, μπορείτε να το κάνετε και με το χέρι. Τα αφήνουμε να σταθεροποιηθούν όλο το βράδυ.

    Καλή διασκέδαση! :D
    Σε περίπτωση που δεν καταλάβατε κάτι ρωτήστε με να σας εξηγήσω καλύτερα. :redface:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


Τα δικά μας σπιτάκια δεν πέτυχαν πάααρα πολύ, αλλά τουλάχιστον περάσαμε πολύ ωραία φτιάχνοντάς τα και σίγουρα τα επόμενα θα μας βγουν καλύτερα! :pfff:
Προσέξτε πολύ με τη λιωμένη ζάχαρη. Εγώ έκαψα τα δάκτυλά μου! (Ouch!)

Ευχαριστούμε πολύ για τις οδηγίες! :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Houses.jpg
    Houses.jpg
    73.3 KB · Εμφανίσεις: 4,851

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
... (γιάμι, δοκιμάστε λίγο, όχι ζεστό θα καείτε!)

Αν κάτι είναι πολύ καυτό για τη γλώσσα μας, είναι και για τα χέρια. :whistle: :redface:
Είναι πολύ όμορφα και πραγματικά πολύ διασκεδαστικό να τα φτιάχνεις! Τα κενά εγώ τα έκλεισα με καραμέλα και τα κάλυψα με γλάσο. Επίσης την επόμενη φορά, χτυπήστε περισσότερο το μείγμα της μαρέγκας, γιατί νομίζω σας έσταξε. :hmm: Εκτός κι αν το κάνατε εσείς να πέφτει έτσι στο πλάι.
Και του χρόνου! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εκτος απο μπισκοτα παπαδοπουλου μπορειτε να φτιαξετε gingerbread cookies, ετσι θα εχετε περισσοτερες επιλογες (μεγαλυτερα σπιτακια, περισσοτερα σχεδια) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν κάτι είναι πολύ καυτό για τη γλώσσα μας, είναι και για τα χέρια. :whistle: :redface:
Είναι πολύ όμορφα και πραγματικά πολύ διασκεδαστικό να τα φτιάχνεις! Τα κενά εγώ τα έκλεισα με καραμέλα και τα κάλυψα με γλάσο. Επίσης την επόμενη φορά, χτυπήστε περισσότερο το μείγμα της μαρέγκας, γιατί νομίζω σας έσταξε. :hmm: Εκτός κι αν το κάνατε εσείς να πέφτει έτσι στο πλάι.
Και του χρόνου! :clapup:

Μωρέ εννοείται ότι αν κάτι είναι πολύ καυτό για τη γλώσσα μας, καίει και τα χέρια μας, αλλά προσπαθώντας να βάλω λιωμένη ζάχαρη σε όλες τις πλευρές του μπισκότου, έπεσε και στο χέρι μου :/:
Η μαρέγκα φαινόταν αρκετά πηχτή όταν τελείωσα με το χτύπημα, ίσως να ήθελε λίγο παραπάνω, δεν είμαι σίγουρη. Ωστόσο πιστεύω ότι έπρεπε να κάνω μικρότερη τρύπα στο αυτοσχέδιο κορνέ (σακουλάκι polybag) διότι έπεφτε μάλλον πολύ και αυτό δεν βοήθησε. :hmm:

Άλλη ιδέα είναι να πάρω την Ηρώ, να μου κάνει μια στατική μελέτη την επόμενη φορά! :D :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
εκτος απο μπισκοτα παπαδοπουλου μπορειτε να φτιαξετε gingerbread cookies, ετσι θα εχετε περισσοτερες επιλογες (μεγαλυτερα σπιτακια, περισσοτερα σχεδια) :)
Τα petit beurre τα βάζουμε ακριβώς για να μη μπούμε στη διαδικασία να φτιάξουμε gingerbread cookies. :P
Η παρούσα συνταγή προφανώς αποτελεί παραλλαγή των gingerbread houses. Απλώς, επειδή στα μέρη μας το να βρεις φόρμα για να κόψεις ωραία σχέδια για σπιτάκια είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, χρησιμοποιούμε απλά μπισκοτάκια που προμηθεύεσαι από οπουδήποτε. :D
Μωρέ εννοείται ότι αν κάτι είναι πολύ καυτό για τη γλώσσα μας, καίει και τα χέρια μας, αλλά προσπαθώντας να βάλω λιωμένη ζάχαρη σε όλες τις πλευρές του μπισκότου, έπεσε και στο χέρι μου :/:
Η μαρέγκα φαινόταν αρκετά πηχτή όταν τελείωσα με το χτύπημα, ίσως να ήθελε λίγο παραπάνω, δεν είμαι σίγουρη. Ωστόσο πιστεύω ότι έπρεπε να κάνω μικρότερη τρύπα στο αυτοσχέδιο κορνέ (σακουλάκι polybag) διότι έπεφτε μάλλον πολύ και αυτό δεν βοήθησε. :hmm:

Άλλη ιδέα είναι να πάρω την Ηρώ, να μου κάνει μια στατική μελέτη την επόμενη φορά! :D :lol:

Μάλλον αυτό είναι. Βάρυνε το πολύ χιόνι κι έπεσε. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top