Greece Gay Pride

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι τι φαντάστηκε ο εμπνευστής της... Το θέμα είναι τι θα σκεφτεί όλος ο υπόλοιπος κόσμος και τι επιπτώσεις θα έχει στους συμμετέχοντες...

Τι επιπτώσεις θα έχει στους συμμετέχοντες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Λοιπόν, make out που λέμε αγγλιστί... Θα στο έλεγα στα γαλλικά, αλλά δεν τα κατέχω:redface::redface:...
Συγγνωμη,και παλι δεν καταλαβαινω.Φασωνουμε στα ελληνικα δεν μπορει κανεις να μου πει τι θα πει για να καταλαβω ;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Συγγνωμη,και παλι δεν καταλαβαινω.Φασωνουμε στα ελληνικα δεν μπορει κανεις να μου πει τι θα πει για να καταλαβω ;:redface:

ούτε γω ξέρω, περιμένω τα φώτα της νεολαίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι εγώ το είχα ρωτήσει παλαιότερα, καθότι δεν την κατέχω τη γλώσσα. :redface:
Σας μεταφέρω από το slang.gr

Φάσωμα (1): Από το ρήμα «φασώνομαι». Μπαίνω σε φάση ερωτικών περιπτύξεων.
Φάσωμα (2): Το γλωσσόφιλο, το μπαλαμούτιασμα, το αλληλοχούφτωμα και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Κι εγώ το είχα ρωτήσει παλαιότερα, καθότι δεν την κατέχω τη γλώσσα. :redface:
Σας μεταφέρω από το slang.gr

Φάσωμα (1): Από το ρήμα «φασώνομαι». Μπαίνω σε φάση ερωτικών περιπτύξεων.
Φάσωμα (2): Το γλωσσόφιλο, το μπαλαμούτιασμα, το αλληλοχούφτωμα και τέτοια.


:laugh: :laugh: :laugh:

Να ρωτήσω και γω κάτι; Back to basics, εσείς πως το λέγατε το φάσωμα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χμ... μπαλαμούτιασμα, χούφτωμα, χαμούρεμα, "της έβαλα χέρι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τι επιπτώσεις θα έχει στους συμμετέχοντες;

Έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου... Δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Η ελευθερία του λόγου και των πράξεων του καθενός σταματά όταν αρχίζει να παραβιάζει τα δικαιώματα ενός άλλου..

Δηλαδή, οι επιπτώσεις είναι ότι παραβιάζονται τα δικαιώματα του άλλου;; Νόμιζα ότι λέγαμε για τους συμμετεχοντες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δηλαδή, οι επιπτώσεις είναι ότι παραβιάζονται τα δικαιώματα του άλλου;; Νόμιζα ότι λέγαμε για τους συμμετεχοντες..

Αναφερόμουν σε αυτό μου το ποστ...κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Διαβάζοντας τις αντιδράσεις νομίζω ότι οι ομοφυλόφιλοι και οι ομοφυλόφιλες της Ελλάδας πετυχαίνουν τον στόχο τους: να ακουστούν και να κάνουν εμφανή την παρουσία τους, θυμίζοντας σε όλους ότι, όσο και αν δεν αρέσει σε σημαντικό μέρος των συντηρητικών Ελλήνων (και κυρίως των ανδρών), είναι εδώ, υπάρχουν ανάμεσά μας, έχουν τα ίδια δικαιώματα με όλους και αισθάνονται ότι δεν χρειάζεται να καμουφλάρονται συνέχεια.

Η αισθητική της συγκεκριμένης εκδήλωσης προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά ούτως ή άλλως τις περισσότερες φορές δεν με αγγίζει η "gay αισθητική". Αλλά για ποιό λόγο να με ενοχλεί το πώς θα εκφραστεί ο καθένας; Και οι γκόμενες που πάνε με τα λαμέ και το σωβάτισμα στα μπουζούκια με ενοχλούν αισθητικά, και οι τύποι με τα ανοιχτά πουκάμισα και το trendy στυλ είναι κατά την γνώμη μου η επιτομή του κακού γούστου, όμως κανείς δεν ενοχλείται από την παρουσία τους. Για ποιό λόγο να αντιδρούμε με τους gay;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Καταρχήν δεν μου άρεσε η φολκλορική αφισούλα.... Απλά δεν μου άρεσε...
Το event λίγο καρναβαλικός κλαυσίγελος μου κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και οι γκόμενες που πάνε με τα λαμέ και το σωβάτισμα στα μπουζούκια με ενοχλούν αισθητικά, και οι τύποι με τα ανοιχτά πουκάμισα και το trendy στυλ είναι κατά την γνώμη μου η επιτομή του κακού γούστου, όμως κανείς δεν ενοχλείται από την παρουσία τους.
δεν κανουν παρελαση στο δρομο..

δεν υπαρχει συγκριση..

οι γκευ εχουν τασεις προσωπικης υπερπροβολης στο θεαμα,(eurovision πχ),το ξερουμε..
κοινως ειναι στη φυση τους να προκαλουν περισσοτερο..

ειναι πιο εξτριμ σεξουλικα και ενδυματολογικα..

οποτε αλλο η αποδοχη ως υπαρξης,,που το ξεραμε παντα..
και αλλο η εκτιμηση σεβασμος και αποδοχη ως ισοτιμο μελος της κοινωνιας..

λεμε θεωριες τωρα ,ενω ο αλλος κουναει τον κωλο του δημοσιως σε παρελαση με πολυχρωμα κολλαν ή με φτερα ή κατι τετοια?

γεμισαμε αποφοιτους του φρενοκομειου,,και πρεπει να μιλαμε σοβαρα γιαυτους?

οποτε ,οντως αποδεχομαι την υπαρξη αυτων των ανωμαλων..τους-τις αποδεχομαι..οτι υπαρχουν..ως ανωμαλιες και διαστροφες..ειτε εκ γενετης ειτε επικτητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KnightKostas

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν κανουν παρελαση στο δρομο..

δεν υπαρχει συγκριση..

οι γκευ εχουν τασεις προσωπικης υπερπροβολης στο θεαμα,(eurovision πχ),το ξερουμε..
κοινως ειναι στη φυση τους να προκαλουν περισσοτερο..

ειναι πιο εξτριμ σεξουλικα και ενδυματολογικα..

οποτε αλλο η αποδοχη ως υπαρξης,,που το ξεραμε παντα..
και αλλο η εκτιμηση σεβασμος και αποδοχη ως ισοτιμο μελος της κοινωνιας..

λεμε θεωριες τωρα ,ενω ο αλλος κουναει τον κωλο του δημοσιως σε παρελαση με πολυχρωμα κολλαν ή με φτερα ή κατι τετοια?

γεμισαμε αποφοιτους του φρενοκομειου,,και πρεπει να μιλαμε σοβαρα γιαυτους?

οποτε ,οντως αποδεχομαι την υπαρξη αυτων των ανωμαλων..τους-τις αποδεχομαι..οτι υπαρχουν..ως ανωμαλιες και διαστροφες..ειτε εκ γενετης ειτε επικτητες..

+1
Και επειδή με γράψατε κανονικά στην προηγούμενη απάντησή μου, θεωρώ πως είναι λογικό η κοινωνία να μην αποδέχεται το ανώμαλο και το μη φυσιολογικό ως κάτι αυτονόητο και νορμάλ, και πάντα θα υπάρχουν αντιδράσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τόσες γιορτές/ παγκόσμιες ημέρες της πλάκας έχουμε, το Gay Pride σας πείραξε; :P
Μια ημέρα και για τους gay, not bad.

Μου αρέσει πάντως το σλόγκαν "Είμαστε παντού", μιας που αποτελεί μια μεγάλη αλήθεια.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μου αρέσει πάντως το σλόγκαν "Είμαστε παντού", μιας που αποτελεί μια μεγάλη αλήθεια.
δυστυχως πια,,ναι..:/::worry:


(καλα ,ακομα δεν πηρα αρνητικη για το ποστ?:eek:)παει χαλασε ο κοσμος...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Βέβαια η φράση "Είμαστε παντού" έχει και - προφανώς- τον επιπλέον στόχο να ενοχλήσει τους ομοφοβικούς. :hmm:
Πέρα από την αλήθεια που εκφράζει.

Ελπίζω πάντως να μη συμβαίνουν γεγονότα με τίποτα ομοφοβικούς / ΛΑΟΣ/ Χρυσή Αυγή και λοιπά διαμάντια στο Gay Pride...

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βέβαια η φράση "Είμαστε παντού" έχει και - προφανώς- τον επιπλέον στόχο να ενοχλήσει τους ομοφοβικούς. :hmm:
Πέρα από την αλήθεια που εκφράζει.

Ελπίζω πάντως να μη συμβαίνουν γεγονότα με τίποτα ομοφοβικούς / ΛΑΟΣ/ Χρυσή Αυγή και λοιπά διαμάντια στο Gay Pride...

-petros

μπα δεν νομίζω το πολιτικό φρόνημα να επηρεάζει. Ο καλός σκίνχεντ ναζί είναι ένα βήμα απόσταση από τον leather man, κοινώς γκέι της βόρειας ευρωπαικής ακτιβιστικής σκηνής. Μοιάζουν και ενδυματολογικώς αλλά και στα μυαλά:P Ο πρώτος θέλει να επιβάλλει πολιτική άποψη, ο δεύτερος (ο ακτιβιστής γκέι - όχι ο cool του στυλ "σας έχω γραμμένους όλους τους στρέιτ τι θα πείτε") θέλει να επιβάλλει σεξουαλική άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πέτρο το πιο σίγουρο είναι,απλά και μόνο επειδή έχει δημοτικότητα το ιβέντ,να μη γίνει σοβαρό ντου.
Το πολύ πολύ να κάνουν καμιά χαζοαντιπορεία τα σκυλιά τους,τίποτα χαζοδηλώσεις τα μεγαλοστελέχη και κάτι μας είπαν τώρα.

Το σύνθημα "είμαστε παντού" το βρίσκω και εγώ εξαιρετικό γιατί μου θυμίζει ένα βιβλίο που μιλάει για τον παγκόσμιο αντικαπιταλιστικό αγώνα και μου φέρνει όμορφα πράγματα στο μυαλό.Δηλώνει την πανταχού παρουσία των διαφορετικών ανθρώπων.Είτε τορμάζει αθώους στρέιτ,είτε όχι(αχ αλήθεια και μένα μου λείπει ο τσέλιγκας από την κουβέντα...μόνο το κοπάδι του βλέπω εδώ).

Το γκέι πράιντ είναι μια γιορτή.
Πως εμείς γιορτάζουμε τα γενέθλιά μας,με τούρτες,σημαιάκια,καπελάκια,καραμούζες και λοιπές μαλακίες;
Η υπερβολή με τα μπιχλιμπίδια σε σχέση με το,προαναφερόμενο από κάποιους,παρδαλό ντύσιμό τους,δηλώνει απλά τη χαρά του ιβεντ.
Βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις τα πράιντ έχουν και ακτιβιστικό χαρακτήρα (για τα δικαιώματά τους).

Τόσο πολύ ενοχλεί τη συντιριτικοπουριτανική αισθητική σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Τί ¨είμαστε παντού¨ την στιγμή που οι περισσότεροι όντως είστε παντού φορώντας μάσκες;;
Ναι, είστε παντού, στρουθοκαμηλίζοντας και κρυμμένοι πίσω από το δάχτυλό σας... Οπότε μια καλή αρχή είναι να τα βρείτε πρώτα με την ταυτότητά σας και τον εαυτό σας, και μετά να ξεχυθείτε στους δρόμους πανηγυρίζοντας γ'αυτό και ζητώντας από την πλειοψηφία να σας αποδεχτεί, την στιγμή που πρώτα εσείς νιώθετε αμφιθυμικά αισθήματα για τον εαυτό σας...Συμφιλιωθείτε πρώτα με την πάρτη σας και τις σεξουαλικές επιλογές σας, και μετά βγάλτε ντελάλη ..
Η μόνη διαφορά με τα καρναβάλια, ότι στα καρναβάλια φοράνε μάσκες, και με το τέλος του καρναβαλιού τις βγάζουν, ενώ εδώ νιώθοντας σιγουριά και απενοχοποίηση ταμπουρωμένοι πίσω από τη συλλογική συνοχή, θα ξεσπαθώσετε και θα βγάλετε προς στιγμήν την μάσκα, και με το τέλος του καρναβαλιού θα την ξαναβάλετε...Οπότε, η αρχή μάλλον πρέπει να γίνει από εσας τους ίδιους ,πριν ζητήσετε να το κάνουν οι γύρω σας...
Τη μία υποστηρίζεις ¨δικαίωμα μου να κάνω ό,τι θέλω στην κρεβατοκάμαρά μου¨ (και συμφωνώ), και την άλλη μου βγάζεις την κρεβατοκάμαρά σου σε παρέλαση...
υγ. Οι δύο κολλητοί μου που είναι gay , δεν νιώθουν την ανάγκη να πάνε και δεν θα πάνε.. Μια χαρά νιώθουν , δεν έχουν ανάγκη να ζητήσουν σε κανέναν να τους αποδεχτεί ,δεν το κρύβουν σαν ένοχο μυστικό,-ούτε στις οικογένειές τους- όποιος θέλει να τους αποδεχτεί το κάνει, χωρίς ικεσίες και παρελάσεις...Όποιος δεν θέλει, δικό του θέμα, ούτως ή άλλως, εκείνοι μια χαρά νιώθουν... Δεν νιώθουν την ανάγκη ούτε να το διατυμπανίσουν, ούτε να το κρύψουν, και κάπως έτσι κινούμενοι, σε αυτή την ισορροπία, είναι και στην καθημερινότητά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...Αυτή η ιστορία, μου θυμίζει τη γιορτή της γυναίκας και με ενοχλεί για τον ίδιο λόγο: Όσο χρειάζεται να γιορτάζεται η ομοφυλοφιλία μια συγκεκριμένη ημέρα του χρόνου, κάτι θα παραμένει σάπιο στον όμορφο κόσμο μας... :hmm:
Καταλαβαίνω πως το gay pride δεν απευθύνεται τόσο σε εμάς, όσο στον νεαρό άνθρωπο που νιώθει διαφορετικά και δεν βρίσκει το θάρρος να το αποδεχτεί ή να το εκφράσει. Υπό αυτήν την έννοια καλώς υπάρχει.
Τι περιλαμβάνει όμως ένα gay pride εκτός από ξεσάλωμα στους δρόμους; Γίνεται καμία πιο ουσιαστική κίνηση στα πλαίσια του εορτασμού του;
(Ειλικρινής απορία λόγω άγνοιας)

Κατά τα άλλα δεν με ενοχλεί που θα γεμίσει χρώματα και χορούς το κέντρο της Αθήνας.
Δεν είναι καλύτερη αυτή η εικόνα:

από αυτήν την εικόνα:


Αν υπάρχουν άνθρωποι στις δύσκολες μέρες που περνάμε, που έχουν ακόμη κάτι να γιορτάσουν, ας το κάνουν.
Είναι ευχάριστο για όλους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top