Πάσχα

Dimitrios

Νεοφερμένος

Ο Dimitrios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τα πράγματα θα ήταν κάπως έτσι αν ο άνθρωπος αποτελείτο μόνο από ύλη.
Αν όμως ο άνθρωπος έχει και πνευματικά στοιχεία τότε τα πράγματα αλλάζουν.
Κατά το ευαγγέλιο ο άνθρωπος αποτελείται από πνεύμα, ψυχή και σώμα.
( Α Θεσσα ε΄23 )

Αν όντως προηγείται το πνεύμα και η ψυχή του σώματος, η ερμηνεία της Γραφής στέκει.

Αν πάλι κατά την γνώμη σου ο άνθρωπος δεν είναι πνευματικό όν αλλά μόνο ζωικό τότε πρέπει να συζητήσουμε αυτό πρώτα.
.
Η ύπαρξη της ψυχής απο πού προκύπτει;και πως θεωρείς οτι η ψυχη υπάρχει μόνο στο ανθρώπινο είδος;
Και οδευοντας πισω χρονικά,που οδηγουμαστε;Σε εναν ανθρωπο ο οποιος εξελίχτηκε απο προηγούμενες μορφες ζωης,η σε εναν ανθρωπο ο οποιος δημιουργήθηκε απο τον Θεο;Και αν δημιουργήθηκε απο τον Θεο,οπως προφανως πιστέυεις,μπορουμε να το προσδιορίσουμε και χρονικά;Εγινε ας πουμε πρίν την εξαφανιση των δεινοσαυρων η μετά;Η γυναίκα πλάστηκε απο το πλευρό του ανδρα;Και το αρχικό αυτό ζευγαρι ανθρώπων ηταν σε εναν παράδεισο;
Φιλε Ipal, αυτό που επικρατει σήμερα δεν είναι κατα βάση ο Χριστιανισμός αλλα ο Παυλιανισμός,η θρησκεία που ιδρυσε ο Απόστολος Παυλος.Και μας κληροδότησε δυστηχώς πολλά.Μίσος για τον έρωτα,για τις γυναίκες,για την γυναίκα,για την γνώση,υποταγή στην εξουσία και στους ισχυρούς,μισαλλοδοξια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τα πράγματα θα ήταν κάπως έτσι αν ο άνθρωπος αποτελείτο μόνο από ύλη.[...] Κατά το ευαγγέλιο [...]
Μία διόρθωση: Τα πράγματα ΕΙΝΑΙ έτσι, ΑΦΟΥ ο άνθρωπος αποτελείται μόνο από ύλη. Κατα την βιολογία.

Υπάρχει ένα ενδιαφέρον thread (θέμα) στο e-steki. Καλά θα κάνεις να του ρίξεις μια ματιά για αρχή;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Εγω παλι θα σε συμβουλευα να χτυπας το κεφαλακι σου στον τοιχο για πιο σημαντικα πραγματα απο το χιουμορακι μου!;)
Θινκ αμπαουτ ιτ!;)

Έρχεται κάποια ώρα που τα σημαντικά και τα ασήμαντα είναι συστατικά της ίδιας συνταγής...
Αμπελόφυλλα που τυλίγουν λαίμαργα την άπατη βλακεία μας.

Αλήθεια μόνο για το δικό σας χιούμορ έχετε τα διαπιστευτήρια της αναγνώρισης; :hmm:
Σπιτσλες. :eek:

Κατά το ευαγγέλιο ο άνθρωπος αποτελείται από πνεύμα, ψυχή και σώμα.
( Α Θεσσα ε΄23 )

Κατά το ευαγγέλιο επίσης, ο Αδάμ δάγκωσε το μήλο κατόπιν παραίνεσης της Εύας και επήλθε εξορία from heaven's gate.
Στην εποχή μας, ένα μήλο την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα.

Διάλεξε τον συμβολισμό που ταιριάζει στον χαρακτήρα σου.
Εγώ πάντως, είμαι παιδί των φρούτων. :D

Αν όντως προηγείται το πνεύμα και η ψυχή του σώματος, η ερμηνεία της Γραφής στέκει.

Τι εννοείς προηγείται; Σε ράλυ βρίσκονται;
Το ένα δεν κάνει δίχως τ'άλλο για όσο ζούμε. Φαινομενολογικά δε, μόνο να εικάσουμε μπορούμε για την άνιμα και τις εκφάνσεις της.
Ακόμα κι όταν αυτή νοσεί, από το σώμα το καταλαβαίνεις...

Οι γραφές θέλουν κι αυτές το ε-στέκι τους. :P Είναι από καιρό γνωστό πως δε στέκουν κι αυτό το λέει ο κοινός νους, απαλλαγμένος από φραγμούς ευαισθησίας και φόβο Θεού που κρύβεται πίσω από λέξεις όπως "ιερό κι όσιο", "ευαγγελίζω", "διακονία διαθηκών"...

Η αλήθεια δεν είναι θαμμένη, όποιος ερευνάει με ειλικρίνεια τη βρίσκει.

Η αλήθεια είναι μία: δεν υπάρχει μόνο μία αλήθεια.
Άσε που συχνά τα συγκρουόμενα αυτοκινητάκια στα luna-parks ζηλεύουν την συγκρουσιακή ένταση της αλήθειας...

Η αλήθεια μέσα σε παπυρικά κασόνια αιώνων, είναι μια αλήθεια που δεν "πίνεται" πλέον. Είναι κρασί που έγινε ξύδι.
Η μόνη ετυμολογική επαφή μιας τέτοιας αλήθειας στο σήμερα είναι η σύνδεσή της με τον Πλατωνικό ορισμό που αναφέρει την εκδοχή της γνώσης ως ανάμνηση. :D

Ειρωνείες ειρωνείες και από ουσία τζίφος

Όλα τα γλυκανάλατα φάτσα φόρα.
Προσφέρεται εξάλλου η εβδομάδα. Και τα στερεότυπα, και οι φράσεις κλισέ, όλα έχουν την τιμητική τους αυτές τις μέρες (σταθερά, χωρίς αντίκρισμα).

Οπότε εγώ ήμουν ειρωνικός κι εσύ μεθοδικά ουσιαστικός.
Τι ήθελες; Να τα καταπίνουμε αμάσητα κι αβασάνιστα όλα όσα παραθέτεις;
Για αυτό διαβάζουμε, για να σκεπτόμαστε, i-pal.

Αφειδώς ξοδεύεσαι, κι έπειτα αναρωτιέμαι αν συνεχίζεις να έχεις απόθεμα από ατακαδόρικα θρησκευτικά λογύδρια.
Έπειτα, αυτό που εύκολα διανέμεται, που μοιράζεται σπάταλα δεν μένει πολύ για να αποδοθεί εκεί που πρέπει, ειδικά αν δε συνοδεύεται κι από κρίσεις...

Σου εύχομαι να διατηρήσεις την αισιόδοξη ερμηνεία σου εν μέσω Διαθηκών, ότι ένας καλύτερος κόσμος μας περιμένει (αλλά στο μεταξύ τα γόμορα είναι καθ'οδόν) και πως όλα είναι καλώς καμωμένα.

Α, και για να υπάρξει ουσία πρέπει να υπάρχει περιεχόμενο, και παρόντος περιεχομένου, απόπειρες απαντήσεων επι των ερωτημάτων του τραπεζίου, όχι μετέωρη απορητική σαν το jesus walking upon the blue waters....

Ουσία εκ του μηδενός δε νοείται. :whistle:

Τα ερωτήματα, σκούζουν. Αλλά δε συγκινείσαι, ανελέητε aipal.:)

Όταν δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις τον προφητικό Λόγο λες ένα Βρε άϊ κορέψου... και το θεωρείς απάντηση.

O προφητικός λόγος, φίλε μου καλέ (καλέ μου φίλε) είναι αφρώδης και συναγωνίζεται τα καλύτερα bubble (όχι bible) wines. ;)

Με το παραπάνω είδωμα, ένας τέτοιος ανταγωνισμός είναι utopic.
Δεν μπορείς να μπεις σε διαμάχη με φούσκες.
Γιατί εκεί που αρχίζει ο αγών, έχει κιόλας τελειώσει ηχηρά. Μ'ένα "σπλατς".

Ελεύθερος είσαι να δέχεσαι η να μην δέχεσαι τη σωτηρία του Χριστού,
Αν για σένα έχει μεγαλύτερη αξία η σωτηρία των αμνών πάλι κανείς δεν σε εμποδίζει να ασχολείσαι με αυτήν.

Σε ευχαριστώ κι εγώ κι ο Νωέας (only assuming) για την από γραπτού κατοχύρωση της ελευθερίας της σωτηρίας του χριστού εν τας κοιλίας. :smartass:
Οταν θα μασαμπουκοχλαμπουνιάζω το κοκορετσάκι, παίζει και να σε σκεφτώ και να "κατεβάσω" ένα γλυκάδι με διπλή απόλαυση, για σένα μόνο.

Κι ύστερα να πιω στην υγειά σου. :beer:

Όταν διαβάζω τέτοιες αναφορές, πάντα στην αρχή αισθάνομαι θλίψη, κι αμέσως μετά, συνυπαίτιος. Το θέμα για μένα δεν είναι τι κάνει ο Θεός, αλλά τι κάνω εγώ εν προκειμένω.

Έτσι γίνεσαι ο Θεός του θεού σου.
Τόσο φιλεύσπλαχνος μαζί του, σχεδόν πούδρα για τον συγκαμένο του ποπό.

Γίνεσαι αυτό που θα έπρεπε να ήταν κι εκείνος προτού τον υποδυθείς (εν αγνοία σου).

Μακάρι να σκεπτόταν κι αυτός, έτσι :/: Ακριβώς έτσι....
Αλλά ευκολότερο να ρίχνεις τα βέλη από το να τα μαζεύεις, έτσι;

Τα βέλη Του στον άνθρωπο. Το ίδιο ένοχος όσο και όταν αθωώνεται.
Προσωπικά (για να μη τον δικάζουμε κιόλας, ερήμην :worry:) δεν πιστεύω πια ούτε στοχοποιώ σκοτεινά κέντρα (εβραιομασονοσιωνιστές), ασσύμετρες απειλες-εξωγήινους ούτε Θεούς ή δαίμονες.

Κάποτε φτάνει μια μέρα
που λες μπάστα και άντε γ@μηθείτε, θεοί και άνθρωποι. Συνεχίζεις να υπάρχεις και δίνεις τόση αγάπη όση να μην καθίστασαι εσύ ψυχικά ανισόρροπος.

Και δε με νοιάζει διόλου αν αυτό θα σταμπιλαριστεί με τίτλο στο περιθώριο του κειμένου "αμιγώς αντιχριστιανικό", "συμπαγές μίσος" και άλλα ευτράπελα...

Εύκολα λέω, γιατί Θεέ μου δεν κάνεις τίποτα για όλα αυτά τα δεινά;

Για να μην προδώσει το "ελεύθερα βούλονται"...
Ούτε παιδάκια τρίτης τάξης δεν σκέφτονται τόσο αναληθοφανή άλλοθι προσωπικής αναλγησίας.

Δεν παρεμβαίνει. Όχι.
Ή μάλλον παρεμβαίνει. Κατόπιν προσευχής (κατα το τρόπο που ο ευφυής Παϊσιος την ερμήνευσε) πολυδιάστατα (i mean, την ίδια στιγμή σώζει στη Βραζιλία, θεραπεύει στην Ελλάδα, αλλά και σκοτώνει στην Ιταλία).

Ερώτηση γέροντα μοναχού: Οκ, να τον σώσω τον φίλο σου. Θες να κάνουμε καλά το σώμα ή την ψυχή του;
- Και τα δύο..
- Χαμόγελο..
- Τι λες, να τον πάρουμε εμείς οι δύο τον καρκίνο μισό μισό;
- Τι δηλ. Γέροντα, θα σωθεί εκείνος και θα πάθουμε εμείς τον καρκίνο;
- Ο θεός δίνει όσο μπορεί να αντέξει ο άνθρωπος. Άλλο 100 κι άλλο 50.
- Τζογάρει ο Θεός, δηλ.;
- Όχι δε τζογάρει. Αλλά αν έλεγες, δώστον σε μένα με αυτοθυσία, τότε θα τον συγκινούσες και θα πίστευε ότι έχεις αγνές προθέσεις και εκείνον θα έσωζε και σε σένα δε θα τον έδινε.
Ο Θεός θέλει στη προσευχή να είσαι αληθινός...έτσι θέλει να προσεύχεσαι για να σε πάρει στα σοβαρά.
Α, και καμιά φορά μπορεί να στον δώσει κιόλας (τον καρκίνο) αν δει ότι τον σηκώνεις...για αυτό πρέπει να προσέχουμε σε τι προσευχόμαστε. :hmm:

Δεν νομίζω ότι ο Χριστός ήρθε να εξαλείψει την πίνα, την αρρώστια, τον πόνο, την δυστυχία ή και τον θάνατο ακόμα, από αυτόν εδώ τον κόσμο. Τα βίωσε άλλωστε όλα. Κάτι άλλο είναι. Μη ρωτήσετε οι ενδιαφερόμενοι εμένα τί. Ρωτήστε τους εαυτούς σας. Όπως αναρωτιέμαι κι εγώ.

Είσαι προ των πυλών του μοναστηρίου.

Μου θυμίζεις κάποιον γνωστό μου που μου πιπιλούσε (μέχρι που το έκανε πράξη) για τα περι αφιέρωσης του ανθρώπου στον άνθρωπο και τελικά άφησε μούσι κι έφυγε μια μέρα...:(

Εκτιμώ πολύ τις βάσεις της προβληματικής σου.
Η γραφή σου είναι πλήρως αισθηματοποιημένη, για αυτό και μοιάζει αδύνατο να αποκοπεί από τα ενδιαφέροντα αναγνωστικά βάθη...

Σε διαβάζω μετα μανίας, να ξέρεις. :redface:

Ακολουθούμε την αντίθετη πορεία (πως σε λένε; :redface:): απʼ τα περίχωρα προς την Ιερουσαλήμ εσύ κι εγώ τ'ανάποδο. Εσύ, όμως, φαίνεται ότι ξανανιώνεις, κι εμπράκτως τοις πάσι μας το αποδεικνύεις.

Να που συναντιόμαστε. Το αγκαζέ το αποκλείω, όμως. :P

Κάτω απʼ τα λάβαρα της Ρώμης
στην τέντα της Μαγδαληνής
εσύ πατέρας της συγγνώμης
κι εμείς παιδιά της ηδονής. :D

Ζοφώδης και ασέληνος ο έρως της αμαρτίας, που θα'λεγε κι ο Γκάτσος, χμ; :hmm:

αυτό που έγραψες ας γίνει η ευχή μου για τις ημέρες αυτές, μαζί με τις ευχές μου για αγάπη τόσο προς όλους εσάς, όσο και προς όσους αγαπάτε.

Κι όταν φυτρώνουν σκοτάδια, ας ανάβουμε ένα κεράκι αρωματικό.
Ξεριζώνεις το σκοτάδι μόνο φυτρώνοντας λίγο φως.

Έχει άγριες ρίζες.

Καλό Πάσουα Value. Η υπεραξία (σου) σκέπασε νωρίς το σκοτάδι της Παρασκευής.:)

(...τελικά η ιστορία του χριστιανισμού θα έπρεπε να διδάσκεται στα μεταπτυχιακά του marketing)

Και στις μανούλες. :confused:

Ενδεικτικά ένα poem για στήριγμα του συνειρμού:

"Αυτές οι μαμάδες, άμα δεν ρίξουν τη νυχιά τους στην έξοδο από το σπίτι…
Δεν τις σταματάει ούτε Μεγάλη Παρασκευή…

Αμάν ρε μάνα, ούτε με τον κρίνο μʼ έκανες ούτε γέννησες τον Ιησού Χριστό…

Ούτε μακρύς ο λάκκος που άνοιξε και κλει το γίγαντά σου…

Έχεις δει την Πλατυτέρα πίσω από το ιερό, έτσι απλώνεις τις χερούκλες σου…

Παναγιά, μάνα του Χριστού, μάνα του Χρήστου που σκοτώθηκε με τη μοτοσυκλέτα, πάρε τις μητέρες μας κοντά σου κι άσε μας λίγο νʼ ανασάνουμε…

Κι όχι αυτός ο γκρεμισμένος άγγελος στο βλέμμα τους γεμάτος οράματα παντοδυναμίας και ανημπόρια στα σκαλιά της πολυκατοικίας…"

Η προσευχή του ασεβούς, δείγμα ποιητικής απομυθοποίησης για τις μάνες που κατατρώνε τις σάρκες των παιδιών τους…στο όνομα της όποιας διαπαιδαγώγησης…Πάει κουτί με την επιμονή σε εθιμοτυπικά νηστειών, μεταλήψεως κι εξομολογήσεως που τα κάνω όλα μπλιαχ. :mad:

Και μια γενικόλογη σκέψη, άνευ quoting...

Η αισθητική της ζωής του Χριστού είναι εν πολλοίς η ηθική των πράξεών του. Με αυτό το σκεπτικό μπορεί να είναι ένας αξιόλογος ποιητής αλλά αναποτελεσματικός σωτήρας.
Κι αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να κρίνουμε το κίνητρο κι όχι το αποτέλεσμα….

Σα να κρίνουμε μια θεωρία από ένα καλοδιατυπωμένο μανιφέστο κι όχι από το αν λειτούργησε ή ακολουθήθηκε, όχι σποραδικά (μόνο Πάσχα και χριστούγεννα) αλλά με μια χρονική συνέχεια και συνέπεια.
Με δεύτερους μισθούς πάντως, δε φτάνει για να πιστέψει ο άνθρωπος που στοχάζεται παραπάνω από το τι θα τρωγοπιούμε, στις 25/12 και την πασχαλιά..

Σε ένα από τα πενήντα ποιήματα του Βαρβέρη, το «Ιωάννης της κλίμακος 1», παρέχεται μια ενδιαφέρουσα εξομολόγηση, για μένα.

Αντιγράφω:

Είμαι ανεβασμένος σε μια σκάλα / και κοιτώ τον κόσμο/ πίσω από το φράχτη. / Σκοπεύω για τους συνανθρώπους μου/ τούτης της όχθης/ της άλλης να φωτογραφίσω τα μεράκια/ ό,τι κινείται δηλαδή με σχετική ζωηράδα:/ καΐκια φευγαλέα φώτα γιορτών πλοίων/ σεκλέτια αφραγκίες και μεζεκλίκια/ ανθρώπους αξεδιάλυτους των μπαρ/ τους ίδιους καθώς τρέχουν να κρυφτούν/ σε υπόστεγα θυέλλης κηδειών γάμων/ πολιτικής αντάρας/ κι άλλα/ της οπτασίας/ της Ιστορίας/ τρεχάτα γεγονότα/ αλλά πάνω στη σκάλα/ σα να τα βλέπω τώρα επί ματαίω/ τρέμουν τα γόνατα/ και πρέπει να κατέβω/ μ΄ ένα μονάχα δίλημμα:/ ήταν η σκάλα μου ασταθής/ ή οι εικόνες άστατες / και δεν φωτογραφίζονται.

Θα μπορούσε κάλλιστα στη θέση του photographer, να βρισκόταν ο Θεός ή o εκ του πατρός γεννηθέντας.

Κι ακόμη ένα ολιγόστιχο εκ του ιδίου, από την Παλαιά Διαθήκη ορμώμενο, δηλωτικό της "θεολογικής μηχανής κι αμηχανίας" που εύστοχα παρατήρησε και το Βήμα που παρουσιάζει το έργο του. Τιτλοφορείται «Εν αρχή»:

Σπαρτά της γης θυσίασε ο Κάιν/ μα προτιμήθηκε η θυσία των αμνών του Αβελ.// Κι έγινε ο φόνος.// Λοιπόν ποιος Πρώτος ζήτησε αίμα;

Και πάλι καλή Ανάσταση σε όλους, αύριο.
Κυρίως ανάσταση στα μυαλά και τις καρδιές μας.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μια σκέψη που ταιριάζει στο θέμα και με προβλημάτισε ιδιαιτέρως φέτος.. Ενώ δεν πιστεύω, σέβομαι όσους έχουν πίστη και αγάπη στον Χριστιανισμό. Είπα λοιπόν φέτος να συνοδεύσω τον παππού μου στην εκκλησία μιας και θα χαιρόταν ιδιαιτέρως να είμαι μαζί του (είναι επίτροπος) και ας ξέρει τι ρεμάλι-βαριεστημένη είμαι. Έδεσα το μαλλιούρδο κοτσίδα, έβαλα ένα φουστί και πήγα. Στην λειτουργία δεν έβγαλα άχνα αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν πρόσεξα ότι το 90% των "πιστών" που βρίσκονταν εκεί , αντί να παρακολουθούν ή έστω να χαζεύουν το κενό (όπως εγώ) κουτσομπόλευαν, ίσιωναν το μαλλί , χαζογελούσαν και έπαιζαν με το κινητό. Ποιο το νόημα να πάνε στην εκκλησία αν είναι να κάνουν λες και βρίσκονται σε νυφοπάζαρο ή σε καφετέρια χωρίς καρέκλες και χωρίς φραπέ ένα πράμα; Είχα δίπλα μου μια κυρία η οποία γυρνούσε το κεφάλι 360 μοίρες, σαν ραντάρ, σαν το κοριτσάκι στον Εξορκιστή και γελούσε δυνατά. Παραδίπλα, μια κοπελιά ανανέωνε το μακιγιάζ ανά 15' και πιο πίσω 3-4 νεαροί έβαζαν βαθμούς σε κάτι κοπέλες μπροστά. Τζίζας Κράηστ σούπερ σταρ. Ο λαός αυξήθηκε κατά 90% 5' πριν την Ανάσταση και αφού χτύπησαν οι καμπάνες μείναμε τρεις και ο κούκος (όπου κόυκος ο παπάς με έκπληκτο βλέμμα). Κανένα νόημα πια. Θα προτιμούσα να κάτσω σπίτι και να λύνω σουντόκου παρά να πάω εκκλησία για πασαρέλα και κουτσομπολιό. Ειλικρινά,αν δεν μου ζητούσε ο παππούς να πάω μαζί του, θα άραζα με πυτζαμάκια και σουντόκου στο σπίτι με τον άθεο θείο και τον βρωμιάρη σκύλο του, παρά να ενοχλώ όσους θέλουν να παρακολουθήσουν τη λειτουργία. Συγγνώμη για τον μονόλογο, απλά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν έχεις κι άδικο σε αυτά που γράφεις.
Το ότι πήγαν όλα αυτά τα άτομα στην εκκλησία δεν σημαίνει ότι είναι και συνειδητοποιημένοι χριστιανοί, μπορεί κάποιοι να μην πιστεύουν καν, απλώς το βλέπουν σαν έθιμο, στο να συναντήσουν κάποιους γνωστούς, να κουτσομπολέψουν, να κάνουν βαβούρα με βαρελότα, καθιερωμένα πράγματα δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δεν έχεις κι άδικο σε αυτά που γράφεις.
Το ότι πήγαν όλα αυτά τα άτομα στην εκκλησία δεν σημαίνει ότι είναι και συνειδητοποιημένοι χριστιανοί, μπορεί κάποιοι να μην πιστεύουν καν, απλώς το βλέπουν σαν έθιμο, στο να συναντήσουν κάποιους γνωστούς, να κουτσομπολέψουν, να κάνουν βαβούρα με βαρελότα, καθιερωμένα πράγματα δηλαδή.

Ναι εχεις δικιο. Ξερω π.χ ενα ζευγαρι φιλους των γονιων μου που ειναι αθειοι αλλα στην Ανάσταση πάνε καθε χρόνο. Το βλέπουν σαν εθιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Μιλάμε πλέον για μια αποπνευματοποίηση των εορτών καθώς έχουν εκφυλιστεί κυρίως σε μια κοινωνική εκδήλωση εθιμοτυπικού χαρακτήρα. Τα Χριστούγεννα και το Πάσχα αποτελούν για τον πολύ κόσμο μια ευκαιρία για να ξεφύγουν από την flat καθημερινότητα περισσότερο, παρά ευκαιρία για πνευματική αλλαγή. Μια ευκαιρία να συναντηθούν με συγγενείς και γνωστούς που έχουν να τους δουν κάτι μήνες, να πάνε στο χωριό τους, να τσουγκρίσουν τʼ αβγά, να σουβλίσουν τον οβελία, να κουτσομπολέψουν, να μάθουν τα νέα…να περάσουν καλά. Δεν είναι κακό αυτό, απλώς συμβαίνει μονάχα …αυτό. Τώρα αν μέσα σʼ όλη αυτή την ατμόσφαιρα βρουν την ευκαιρία να αναδυθούν και κάποια θρησκευτικά συναισθήματα, δεν ξέρω πόσο βαθιά είναι αυτά για να κάνουν την διαφορά. Ίσως οι περισσότεροι – όχι όλοι φυσικά- αν βιώνουν τέτοια συναισθήματα, να το κάνουν κι αυτό από… συνήθεια. Εγώ δεν δεν βιώνω τέτοια συναισθήματα πλέον.


Στην λειτουργία δεν έβγαλα άχνα αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν πρόσεξα ότι το 90% των "πιστών" που βρίσκονταν εκεί , αντί να παρακολουθούν ή έστω να χαζεύουν το κενό (όπως εγώ) κουτσομπόλευαν, ίσιωναν το μαλλί , χαζογελούσαν και έπαιζαν με το κινητό. Ποιο το νόημα να πάνε στην εκκλησία αν είναι να κάνουν λες και βρίσκονται σε νυφοπάζαρο ή σε καφετέρια χωρίς καρέκλες και χωρίς φραπέ ένα πράμα; Είχα δίπλα μου μια κυρία η οποία γυρνούσε το κεφάλι 360 μοίρες, σαν ραντάρ, σαν το κοριτσάκι στον Εξορκιστή και γελούσε δυνατά. Παραδίπλα, μια κοπελιά ανανέωνε το μακιγιάζ ανά 15' και πιο πίσω 3-4 νεαροί έβαζαν βαθμούς σε κάτι κοπέλες μπροστά. Τζίζας Κράηστ σούπερ σταρ.
[...]Συγγνώμη για τον μονόλογο, απλά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.


Το φαντάζεσαι όμως, στην ακριβώς αντίθετη περίπτωση, όλοι αυτοί να παρακολουθούσαν γεμάτη κατάνυξη την τελετή με μάτια που αναβλύζουν δάκρυα!! Ε, λοιπόν, τότε ήταν που θα έπεφτα απʼ τα σύννεφα!:P
Βέβαια δεν τους κρίνω αφʼ υψηλού… :angelnot:
Οφείλω να ομολογήσω πάντως πως ένας απʼ τους λόγους που τα τελευταία χρόνια δεν πάω εκκλησία είναι γιατί στην ενορία του πατέρα μου διαδραματίζονται κωμικά γεγονότα και ιδιαίτερα στα σημεία που η τελετή γίνεται αρκετά βαρετή, μου' ρχεται να ξεσπάσω σε νευρικό γέλιο.

Συγκρατούμαι όμως, οπότε θα ξεσπάσω τώρα γράφοντας κάτι παραπάνω...

Δεν μπορώ να συγκρατηθώ :redface:


Ένας απʼ τους ψάλτες της εκκλησίας έχει φωνή που μοιάζει με την πιο παραμορφωμένη έκδοση της ψιλής φωνής του Τσιτσάνη και οι επίτροποι τον σαμποτάρουν κλείνοντας τα μικρόφωνα την ώρα που ψάλλει, για να μην εκτίθεται, λέει, η ενορία στον "έξω κόσμο." :P Το αποκορύφωμα όμως συμβαίνει την μεγάλη Πέμπτη, όπου είθισται ο παπάς (ωραίος τύπος, αλλά και μεγάλη ψωνάρα :D ) να υποβαστάζει τον σταυρό περιφέροντάς τον κυκλικά εντός του ναού. Τώρα θα πει κανείς, μα είναι δυνατόν να βρίσκεις κωμικό ένα τέτοιο γεγονός!! Κι όμως είναι από αυτά που σε διδάσκουν πως τα πάντα μπορεί να γίνουν κωμωδία σʼ αυτή τη ζωή...

Περπατάει με αργό και βαρύ βηματισμό, στο πρόσωπό του είναι έκδηλη η οδύνη, λυγίζοντας ταυτόχρονα την πλάτη του ωσάν να είναι αβάσταχτο γιʼ αυτόν το βάρος του Σταυρού!! Το θέμα είναι ότι είναι τόσο ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ, που γίνεται κωμικός!! Απʼ αυτούς που τον ξέρουν και τον έχουν συνηθίσει, άλλοι ρίχνουν κάνα χαμόγελο εν είδει συμβιβασμού, άλλοι μειδιούν ειρωνικά κι άλλοι απλώς περιμένουν να τελειώσει η παράσταση.:mad: Ε, τι να κάνουμε, σε μένα μουʼ ρχεται να ξεκαρδιστώ. Έλα όμως που δεν θα ήθελα να κάνω και κάτι τέτοιο, γιατί κι εγώ σέβομαι αυτό που αναπαρίσταται, παρόλο που δεν το πιστεύω. Γιʼ αυτό θα μου μείνει αλησμόνητη η στιγμή που ανύψωσε το "πονεμένο του βλέμμα" προς τον τρούλο σα να ζητούσε απʼ τον θεό να του δώσει κουράγιο!! Ούτε κι εγώ ξέρω πώς συγκρατήθηκα και δεν ξέσπασα στα γέλια!:crazy: Πώς ήταν η σκηνή στην ταινία των Monty Pythons, "the life of Brian", όπου ο ψευδόθ Καίθαραθ :Pεκστομίζει λέξεις προς τους στρατιώτες του κι αυτοί καταβάλλουν απέλπιδες προσπάθειες να μην γελάσουν, ώστε να μην φανούν ασεβείς;;
Anyway...άλλο να το λες κι άλλο να το βλέπεις...
...ξέφυγα λιγάκι...πάντως αυτό που μου έχει μείνει απʼ τις γιορτές του πάσχα είναι κυρίως οι ανθρώπινες συμπεριφορές.... Το μήνυμα της γιορτής αυτό καθʼ αυτό δεν σημαίνει πλέον κάτι το ιδιαίτερο για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εμένα με συγκινεί το πάσχα. Με συγκινεί η Ανατολή,
η υπόσχεση της ανάστασης.

Τότε που θα επιστρέψει,
εν δόξα μεγίστη,
ο αδικοσφαγμένος αμνός
ενδεδυμένος τον λευκό μανδύα της αθωότητας
και θα τα κάνει όλα λίμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Εμένα με συγκινεί το πάσχα. Με συγκινεί η Ανατολή,
η υπόσχεση της ανάστασης.

Τότε που θα επιστρέψει,
εν δόξα μεγίστη,
ο αδικοσφαγμένος αμνός
ενδεδυμένος τον λευκό μανδύα της αθωότητας
και θα τα κάνει όλα λίμπα.

..ένα μεγάλο βέλασμα θ'ακουγόταν τότε σαν μέσʼ από χωνί τεράστιου τηλεβόα, ενα μέγα βέλασμα αμνού (ενός αμνού που στο Περού θα μπορούσε κάλλιστα και λάμα νά'ναι) το βέλασμα νεαρού κριού με ωραίους ευμεγέθεις όρχεις, το βέλασμα του αγαθού αμνού (μπεέ-μπεέ, μπεέ – ω δόξα, δόξα Αλληλούια!) το βέλασμα του ωραίου αμνού, του αμνού-κριού του αίροντος τας αμαρτίας του κόσμου.

Στο μεταξύ όλοι οι πιστοί στο δόγμα "σφάξτε-σουβλίστε-χλαπακιάστε" θα είχαν πρώτοι κάνει εμετό τις αρνομπουκιές γιατί...πως να αναστηθούν τα φαγωμένα; :hmm:

Στην ανάσταση των αρνιών, όλη η χώρα θα μύριζε εμετό...
Θα'χει κάποιο μυσταγωγικό νόημα η οσμή της ανάστασης των τετράποδων, δε μπορεί...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
του Αμνού βρε απατεώνα, με κεφαλαίο, όπως Τον περιγράφουν στην Αποκάλυψη,
εκεί με τις σφραγίδες (ή και ελαφρώς πιο πριν...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
του Αμνού βρε απατεώνα, με κεφαλαίο, όπως Τον περιγράφουν στην Αποκάλυψη, εκεί με τις σφραγίδες (ή και ελαφρώς πιο πριν...)




:teasing:

Μη φας και τα μουστάκια σου για ένα πάτημα καπσλοκ. :worry:

Εμ εκεί, στις σφραγίδες έλεγαν για α/Aμνούς,
και βγήκε η φήμη για τo barcode sheep. :P



Ρε μπας και το εθιμοτυπικό των blue/green σφραγίδων εις τα κοιλίας των,
είναι επίδειξη θρησκολαγνείας, τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μη φας τα μουστάκια σου


κρίμα, κ' ήθελα ένα σνακ.


πς. τι ναι τούτο πάλι; ανασκουμπώθηκα :worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aipal

Νεοφερμένος

Ο aipal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
...Γι' αυτό αργεί η σωτηρία τόσες χιλιάδες χρόνια; Τόσο λοιπόν "ακριβά"; Ούτε κάτοχος "τοξικών ομολόγων" να ήταν ...ο "Κύριος"! Για ποιον Θεό, δηλαδή, μιλάμε, αδελφέ μου; Κάτι τέτοια έμαθαν, φαίνεται, και οι Έλληνες αμνοπαραγωγοί, και κάθε χρόνο μας τα ζαλίζουν ...με τις "ελληνοποιήσεις των εισαγώμενων" (αμνών, εννοείται!) !


Ξέρεις εδάφια της γραφής, αυτό δεν το διάβασες;

Δεν καθυστερεί ο Κύριος την εκπλήρωση της υπόσχεσής του, όπως μερικοί το εκλαμβάνουν για καθυστέρηση, μα δείχνει μακροθυμία σ' εμάς, επειδή δε θέλει να χαθούν μερικοί, αλλά όλοι να έρθουν σε μετάνοια.» ( Β Πετ γ΄9 )

Η σωτηρία δεν αργεί αγαπητέ, απλά ο Θεός μακροθυμεί γιατί περιμένει ακόμα και αυτούς που ειρωνεύονται την υπομονή του μήπως και μετανοήσουν.



«Και τη μακροθυμία του Θεού να τη θεωρείτε σαν ευκαιρία για σωτηρία, όπως σας έγραψε και ο αγαπητός μας αδελφός Παύλος με τη σοφία που του δόθηκε.»( Β Πετ γ΄ 15 )

Ο Απόστολος Πέτρος σε προτρέπει να θεωρήσεις αυτή την μακροθυμία ως ευκαιρία για να σωθείς.

Αν πάλι θέλεις να επιμένεις στην ειρωνεία έχεις το δικαίωμα της επιλογής.



Η ύπαρξη της ψυχής απο πού προκύπτει;και πως θεωρείς οτι η ψυχη υπάρχει μόνο στο ανθρώπινο είδος;
Και οδευοντας πισω χρονικά,που οδηγουμαστε;Σε εναν ανθρωπο ο οποιος εξελίχτηκε απο προηγούμενες μορφες ζωης,η σε εναν ανθρωπο ο οποιος δημιουργήθηκε απο τον Θεο;Και αν δημιουργήθηκε απο τον Θεο,οπως προφανως πιστέυεις,μπορουμε να το προσδιορίσουμε και χρονικά;Εγινε ας πουμε πρίν την εξαφανιση των δεινοσαυρων η μετά;Η γυναίκα πλάστηκε απο το πλευρό του ανδρα;Και το αρχικό αυτό ζευγαρι ανθρώπων ηταν σε εναν παράδεισο;
Φιλε Ipal, αυτό που επικρατει σήμερα δεν είναι κατα βάση ο Χριστιανισμός αλλα ο Παυλιανισμός,η θρησκεία που ιδρυσε ο Απόστολος Παυλος.Και μας κληροδότησε δυστηχώς πολλά.Μίσος για τον έρωτα,για τις γυναίκες,για την γυναίκα,για την γνώση,υποταγή στην εξουσία και στους ισχυρούς,μισαλλοδοξια κλπ.



Για να μην πολυλογώ πιστεύω στα γεγραμμένα της Γραφής.

Όσα γράφεις και βγαίνουν μέσα από τη Γραφή τα πιστεύω όσα δεν βγαίνουν τα αμφησβητώ.

Επειδή τυγχάνει να έχω ρίξει κάποιες ματιές μέσα στο ευαγγέλιο δεν έχω διαπιστώσει από πουθενά τον ονομαζόμενο Παυλιανισμό, μόνο Χριστιανισμό έχω διαπιστώσει, μήπως μπορείς να μου γράψεις που στηρίζεις αυτή τη θεωρία.
Έβγαλες αυτό το συμπέρασμα διαβάζοντας το ευαγγέλιο, η το διάβασες ιντερνετικά και το υιοθέτησες;


Μία διόρθωση: Τα πράγματα ΕΙΝΑΙ έτσι, ΑΦΟΥ ο άνθρωπος αποτελείται μόνο από ύλη. Κατα την βιολογία.

Υπάρχει ένα ενδιαφέρον thread (θέμα) στο e-steki. Καλά θα κάνεις να του ρίξεις μια ματιά για αρχή;).



Μάλιστα
Δεν υπάρχει ψυχή επιστημονικώς, αλήθεια κατά την βιολογία η ψυχιατρική επιστήμη με τι ασχολείται;
Όταν ένας άνθρωπος έχει μια βαριά μελαγχολία η μια σχιζοφρένεια κατά την βιολογία φταίει κάποιο κέντρο του εγκεφάλου όπως συμβαίνει στην ημιπληγία;


Έρχεται κάποια ώρα που τα σημαντικά και τα ασήμαντα είναι συστατικά της ίδιας συνταγής...
Αμπελόφυλλα που τυλίγουν λαίμαργα την άπατη βλακεία μας.

Αλήθεια μόνο για το δικό σας χιούμορ έχετε τα διαπιστευτήρια της αναγνώρισης; :hmm:
Σπιτσλες. :eek:



Κατά το ευαγγέλιο επίσης, ο Αδάμ δάγκωσε το μήλο κατόπιν παραίνεσης της Εύας και επήλθε εξορία from heaven's gate.
Στην εποχή μας, ένα μήλο την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα.

Διάλεξε τον συμβολισμό που ταιριάζει στον χαρακτήρα σου.
Εγώ πάντως, είμαι παιδί των φρούτων. :D





Κατά το ευαγγέλιο
Μάλιστα

Χα χα χα

Αλήθεια μπορείς να μου βρεις ένα εδάφιο του ευαγγελίου που να λέει ότι ο Αδάμ έφαγε μήλο, γιατί δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο, μηπως λέω μήπως διάβασα κάνα αιρετικό ευαγγέλιο.



Τι εννοείς προηγείται; Σε ράλυ βρίσκονται;
Το ένα δεν κάνει δίχως τ'άλλο για όσο ζούμε. Φαινομενολογικά δε, μόνο να εικάσουμε μπορούμε για την άνιμα και τις εκφάνσεις της.
Ακόμα κι όταν αυτή νοσεί, από το σώμα το καταλαβαίνεις...

Οι γραφές θέλουν κι αυτές το ε-στέκι τους. :P Είναι από καιρό γνωστό πως δε στέκουν κι αυτό το λέει ο κοινός νους, απαλλαγμένος από φραγμούς ευαισθησίας και φόβο Θεού που κρύβεται πίσω από λέξεις όπως "ιερό κι όσιο", "ευαγγελίζω", "διακονία διαθηκών"...



Η αλήθεια είναι μία: δεν υπάρχει μόνο μία αλήθεια.
Άσε που συχνά τα συγκρουόμενα αυτοκινητάκια στα luna-parks ζηλεύουν την συγκρουσιακή ένταση της αλήθειας...

Η αλήθεια μέσα σε παπυρικά κασόνια αιώνων, είναι μια αλήθεια που δεν "πίνεται" πλέον. Είναι κρασί που έγινε ξύδι.
Η μόνη ετυμολογική επαφή μιας τέτοιας αλήθειας στο σήμερα είναι η σύνδεσή της με τον Πλατωνικό ορισμό που αναφέρει την εκδοχή της γνώσης ως ανάμνηση. :D

δεν υπάρχει μόνο μία αλήθεια.

Να σαι καλά φίλε μου, χα χα χα, τι ατάκα ήταν αυτή πάλι που ξεφούρνισες!!!

Δεν στέκουν οι Γραφές;
Από πόσο καιρό είναι γνωστό και δεν το πήρα χαμπάρι;
Εννοείς κοινό νου αυτόν που πιστεύει ότι υπάρχουν πολλές αλήθειες;

Χι χι χι
Να σαι καλά



Όλα τα γλυκανάλατα φάτσα φόρα.
Προσφέρεται εξάλλου η εβδομάδα. Και τα στερεότυπα, και οι φράσεις κλισέ, όλα έχουν την τιμητική τους αυτές τις μέρες (σταθερά, χωρίς αντίκρισμα).

Οπότε εγώ ήμουν ειρωνικός κι εσύ μεθοδικά ουσιαστικός.
Τι ήθελες; Να τα καταπίνουμε αμάσητα κι αβασάνιστα όλα όσα παραθέτεις;
Για αυτό διαβάζουμε, για να σκεπτόμαστε, i-pal.

Αφειδώς ξοδεύεσαι, κι έπειτα αναρωτιέμαι αν συνεχίζεις να έχεις απόθεμα από ατακαδόρικα θρησκευτικά λογύδρια.
Έπειτα, αυτό που εύκολα διανέμεται, που μοιράζεται σπάταλα δεν μένει πολύ για να αποδοθεί εκεί που πρέπει, ειδικά αν δε συνοδεύεται κι από κρίσεις...

Σου εύχομαι να διατηρήσεις την αισιόδοξη ερμηνεία σου εν μέσω Διαθηκών, ότι ένας καλύτερος κόσμος μας περιμένει (αλλά στο μεταξύ τα γόμορα είναι καθ'οδόν) και πως όλα είναι καλώς καμωμένα.

Α, και για να υπάρξει ουσία πρέπει να υπάρχει περιεχόμενο, και παρόντος περιεχομένου, απόπειρες απαντήσεων επι των ερωτημάτων του τραπεζίου, όχι μετέωρη απορητική σαν το jesus walking upon the blue waters....

Ουσία εκ του μηδενός δε νοείται. :whistle:

Τα ερωτήματα, σκούζουν. Αλλά δε συγκινείσαι, ανελέητε aipal.:)



Χα χα χα
Είπα ποτέ να καταπίνεται αμάσητα όσα γράφω;
Ό καημένος ένα διάλογο επί της ουσίας ζήτησα.
Να απαντώ σε ότι γράφετε, θες να βάλεις μπουρλότο στο φόρουμ;
Δεν είναι καλύτερα να κάνω τον κουφό και τον αόμματο;

Να συγκινηθώ με τα ερωτήματα;

Καλό!!! Χα χα χα

Τα ερωτήματα αυτά μοιάζουν με το σκυλάκι που βλέπει τη σελήνη και την γαυγίζει για να τη φοβίσει.




O προφητικός λόγος, φίλε μου καλέ (καλέ μου φίλε) είναι αφρώδης και συναγωνίζεται τα καλύτερα bubble (όχι bible) wines. ;)

Με το παραπάνω είδωμα, ένας τέτοιος ανταγωνισμός είναι utopic.
Δεν μπορείς να μπεις σε διαμάχη με φούσκες.
Γιατί εκεί που αρχίζει ο αγών, έχει κιόλας τελειώσει ηχηρά. Μ'ένα "σπλατς".

Αλήθεια έχει τελειώσει και μάλιστα ηχηρά.

Χα χα χα

Μπας και είμαι εντελώς κουφός ώστε να μην πάρω είδηση.

Μέχρι στιγμή δεν έχω δει κάποιο επιχείρημα εναντίων του προφητικού Λόγου, περιμένω λοιπόν.


Σε ευχαριστώ κι εγώ κι ο Νωέας (only assuming) για την από γραπτού κατοχύρωση της ελευθερίας της σωτηρίας του χριστού εν τας κοιλίας. :smartass:
Οταν θα μασαμπουκοχλαμπουνιάζω το κοκορετσάκι, παίζει και να σε σκεφτώ και να "κατεβάσω" ένα γλυκάδι με διπλή απόλαυση, για σένα μόνο.

Κι ύστερα να πιω στην υγειά σου. :beer:
Ελπίζω να ήπιατε στην υγειά μου

Κι εγώ εύχομαι ολόψυχα να είστε καλά και το γέλιο που ριξα όσο σε διάβαζα να βγει σε καλό όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ξέρεις εδάφια της γραφής, αυτό δεν το διάβασες;

Δεν καθυστερεί ο Κύριος την εκπλήρωση της υπόσχεσής του, όπως μερικοί το εκλαμβάνουν για καθυστέρηση, μα δείχνει μακροθυμία σ' εμάς, επειδή δε θέλει να χαθούν μερικοί, αλλά όλοι να έρθουν σε μετάνοια.» ( Β Πετ γ΄9 )

Η σωτηρία δεν αργεί αγαπητέ, απλά ο Θεός μακροθυμεί γιατί περιμένει ακόμα και αυτούς που ειρωνεύονται την υπομονή του μήπως και μετανοήσουν.

Εσύ τα εδάφια της γραφής τα έχεις διαβάσει?

Αποκ 7:13-7:14:
και τους είπε· “περιμένετε, μη εξαπολύσετε ακόμη καταστροφήν εις την γην, ούτε εις την θάλασσαν, ούτε εις τα δένδρα, μέχρις ότου σφραγίσωμεν με την σφραγίδα του ζώντος Θεού και σημαδέψωμεν επάνω εις τα μέτωπά των τους πιστούς δούλους του Θεού μας, ώστε να μη επέλθουν εναντίον αυτών αι καταστροφαί”.

Και ήκουσα τον αριθμόν των εσφαγισμένων· ήσαν εκατόν σαράντα τέσσαρες χιλιάδες (144.000) σφραγισμένοι από όλας τας φυλάς των απογόνων του Ισραήλ.

Πιστεύεις πραγματικά πως ανήκεις στους 144.000 Εβραίους που θα σώσει ο καλός Θεός σου?

Χαλάς τον χρόνο σου πιστεύω.


Μάλιστα
Δεν υπάρχει ψυχή επιστημονικώς, αλήθεια κατά την βιολογία η ψυχιατρική επιστήμη με τι ασχολείται;
Όταν ένας άνθρωπος έχει μια βαριά μελαγχολία η μια σχιζοφρένεια κατά την βιολογία φταίει κάποιο κέντρο του εγκεφάλου όπως συμβαίνει στην ημιπληγία;
Κατά την βιολογία η ψυχιατρική δεν είναι ακριβώς επιστήμη. Ανοίγεις ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα που δεν νομίζω πως το παρών thread είναι το κατάλληλο μέρος για να το συζητήσουμε. Εγώ προσωπικά πιστεύω στην βιοψυχιατρική και όχι στη ψυχιατρική. Δυστυχώς, η ψυχή εξηγείται βιολογικά ' οι πράξεις μας, η συνείδηση μας, είναι χημικά προϊόντα του εγκεφάλου μας. Δεν υπάρχει κάτι το υπερφυσικό μέσα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aipal

Νεοφερμένος

Ο aipal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εσύ τα εδάφια της γραφής τα έχεις διαβάσει?

Αποκ 7:13-7:14:
και τους είπε· “περιμένετε, μη εξαπολύσετε ακόμη καταστροφήν εις την γην, ούτε εις την θάλασσαν, ούτε εις τα δένδρα, μέχρις ότου σφραγίσωμεν με την σφραγίδα του ζώντος Θεού και σημαδέψωμεν επάνω εις τα μέτωπά των τους πιστούς δούλους του Θεού μας, ώστε να μη επέλθουν εναντίον αυτών αι καταστροφαί”.
Και ήκουσα τον αριθμόν των εσφαγισμένων· ήσαν εκατόν σαράντα τέσσαρες χιλιάδες (144.000) σφραγισμένοι από όλας τας φυλάς των απογόνων του Ισραήλ.

Πιστεύεις πραγματικά πως ανήκεις στους 144.000 Εβραίους που θα σώσει ο καλός Θεός σου?

Χαλάς τον χρόνο σου πιστεύω.
Δεν πιστεύω σε 14400 αγίους αλλά σε εκατομμύρια.
Κάποιοι συνομιλητές έχουν δώσει λάθος ερμηνεία στο θέμα, αν διαπιστώσω ότι συζητάς και δεν χαλάω τον χρόνο μου, θα γράψω αναλυτικά πως κατά την γνώμη μου ερμηνεύεται η συγκεκριμένη Γραφή.



Κατά την βιολογία η ψυχιατρική δεν είναι ακριβώς επιστήμη. Ανοίγεις ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα που δεν νομίζω πως το παρών thread είναι το κατάλληλο μέρος για να το συζητήσουμε. Εγώ προσωπικά πιστεύω στην βιοψυχιατρική και όχι στη ψυχιατρική. Δυστυχώς, η ψυχή εξηγείται βιολογικά ' οι πράξεις μας, η συνείδηση μας, είναι χημικά προϊόντα του εγκεφάλου μας. Δεν υπάρχει κάτι το υπερφυσικό μέσα μας...

Καλώς, ας τα βρει πρώτα η επιστήμη της βιολογίας με αυτή της ψυχιατρικής και τότε συζητάμε πάνω σ αυτή τη βάση.
Αν σ ενδιαφέρει να συζητήσουμε το θέμα της ψυχής κατά την Βίβλο, εδώ είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Φέτος πήγα με τους συγγενείς σε μία εκκλησία και έξω από αυτή είχαν στήσει μια κρεμάλα και μια κούκλα γεμάτη μπαρούτι η οποία υποτίθεται ήταν ο Ιούδας. Στο τέλος της λειτουργίας κρεμάσανε την κούκλα στην κρεμάλα και της βάλανε φωτιά.

Κατά πόσο χριστιανικό θεωρείται το έθιμο κατά το οποίο καίνε/κρεμάνε τον Ιούδα; Η εκκλησία δε διδάσκει τη συγχώρεση; Ο Ιούδας συγχωρέθηκε από το Χριστό;

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Φέτος πήγα με τους συγγενείς σε μία εκκλησία και έξω από αυτή είχαν στήσει μια κρεμάλα και μια κούκλα γεμάτη μπαρούτι η οποία υποτίθεται ήταν ο Ιούδας. Στο τέλος της λειτουργίας κρεμάσανε την κούκλα στην κρεμάλα και της βάλανε φωτιά.

Κατά πόσο χριστιανικό θεωρείται το έθιμο κατά το οποίο καίνε/κρεμάνε τον Ιούδα; Η εκκλησία δε διδάσκει τη συγχώρεση; Ο Ιούδας συγχωρέθηκε από το Χριστό;

-petros

- Με σκανδαλίζεις, φίλε μου και θα ενδώσω:
- Είμαι σίγουρος πως αυτός ακριβώς ο χριστεπώνυμος όχλος είναι ολόιδιος και μ' άλλα ρούχα, μ' εκείνον που κραύγαζε,
" Σταύρωσον, σταύρωσον αυτόν!", για τον Ιησού Χριστό.
-Δυστυχώς, η εκκλησία δεν ...διδάχθηκε τη συγχώρεση!
-Δεν υπάρχει ύπαρξη, από καταβολής κόσμου και μέχρι αύριο, ασυγχώρετη από τον Ιησού Χριστό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Παλιά ήθη και έθιμα του τόπου μας
Υπάρχουν κάλαντα και το Πάσχα τα γνωστά Λαζαρίτικα κάλαντα,
τα οποία έλεγαν οι Λαζαρίνες από σπίτι σε σπίτι κρατώντας ένα καλάθι στολισμένο με άνθη!

Ήρθε ο Λάζαρος ήρθαν τα Βάγια, ήρθε των Βαγιών η εβδομάδα.
Ξύπνα Λάζαρε και μην κοιμάσαι,
ήρθε η μέρα σου και η χαρά σου.
Πού ήσουν Λάζαρε; Πού ήσουν κρυμμένος;
Κάτω στους νεκρούς στους πεθαμένους.
Δε μου φέρνετε, λίγο νεράκι,
που το στόμα μου πικρό φαρμάκι.
Δε μου φέρνετε λίγο λεμόνι.
που το στόμα μου, σαν περιβόλι.
Ήρθε ο Λάζαρος, ήρθαν τα Βάγια,
ήρθε η Κυριακή που τρων τα ψάρια.
Bάγια, Bάγια και Bαγιώ.
τρώνε ψάρι και κολιό.
Και την άλλη Κυριακή,
τρώνε το ψητό τ' αρνί.
Ήρθε ο Λάζαρος ήρθαν τα Βάγια,
ήρθε η Κυριακή που τρων τα ψάρια.
Σήκω Λάζαρε και μην κοιμάσαι,
ήρθε η μάνα σου από την πόλη,
σου φέρε χαρτί και κομπολόι.
Γράψε Θόδωρε και συ Δημήτρη,
γράψε Λεμονιά και Κυπαρίσσι.
Το κοφνάκι μου θέλει αυγά,
κι η τσεπούλα μου θέλει λεφτά.
Βάγια, Βάγια των Βαγιών,
τρώνε ψάρι και κολιό
και την άλλη Κυριακή
τρώνε το παχύ τ' αρνί.

Μπορεί καποιοι να πιστεύουν κάποιοι άλλοι να μην πιστεύουν αλλά η παράδοση ειναι κομματι από εμάς!
Η ουσιαστική παράδοση όχι η απομίμησή της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά ποτέ δεν την συμπάθησα ιδιαίτερα αυτή τη γιορτή.. Δηλαδή σε σχέση με τα χριστούγεννα που τα λατρεύω (όχι λόγω θρησκείας σίγουρα) το πάσχα με είναι αδιάφορο απλά 2 βδομάδες καθισιό..
Γενικά δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο στο όλο κλίμα που επικρατεί, τα έθιμα του δεν με αρέσουν, πιστή δεν είμαι οπότε δεν μπορώ να βρω κάτι καλό σε αυτή τη γιορτή πέρα από τις διακοπές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά ποτέ δεν την συμπάθησα ιδιαίτερα αυτή τη γιορτή.. Δηλαδή σε σχέση με τα χριστούγεννα που τα λατρεύω (όχι λόγω θρησκείας σίγουρα) το πάσχα με είναι αδιάφορο απλά 2 βδομάδες καθισιό..
Γενικά δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο στο όλο κλίμα που επικρατεί, τα έθιμα του δεν με αρέσουν, πιστή δεν είμαι οπότε δεν μπορώ να βρω κάτι καλό σε αυτή τη γιορτή πέρα από τις διακοπές..

το κατσικακι στο φούρνο με πατάτες
είναι ένας καλός λόγος να συμπαθήσεις το πάσχα :P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top