Πανικός στο μετρό Αμπελοκήπων: Έκλεισαν οι μπάρες και έτρεχαν να βγάλουν εισιτήριο!

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εμένα δεν μου αρέσει που στα μηχανήματα δεν έχει μειωμένο εισητήριο! Αν είναι κλειστά τα εκδοτήρια μπαίνω χωρίς εισητήριο καθώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή. €1.40 δεν δίνω αφού δικαιούμενο των 60 λεπτών!

ακριβώς. την Παρασκευή έγινα μπίλιες με μια γριά στην ουρά του γκισέ γιατί ήθελα να πάρω μειωμένα εισιτήρια κι ενώ είχε αρκετό κόσμο, επέμενε ότι της πήρα τη θέση. τελικά αφού έχασα 2 τρένα πήγα κι έβγαλα από το κωλομηχάνημα γιατί βιαζόμουν. γενικά φροντίζω να ανανεώνω συχνά την κάρτα, συνήθως με καθυστέρηση καμιά δεκαριά μέρες κάθε μήνα. τζάμπα τα λεφτά που έβαλα τον προηγούμενο μήνα και πήγαν στράφι λόγω διακοπών Πάσχα που έλειπα :( τώρα ακόμα να την ανανεώσω και ακούω πολλά για ελεγκτες στο 040 τελευταία αρά το κόβω να πηγαίνω με τα πόδια σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Μην κάνετε online κράτηση εισητηρίου θα χάσετε τα λεφτά σας όπως τα έχασα και εγώ.

Μαλλον είσαι η εξαίρεση. Εγώ κάνω online booking και λειτουργεί το σύστημα μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μαλλον είσαι η εξαίρεση. Εγώ κάνω online booking και λειτουργεί το σύστημα μια χαρά.

Δηλαδή πηγές στο μηχάνημα, πάτησες το κωδικό που σου στείλανε στο μηχάνημα και το εισητηριο προστέθηκε;

:bye2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ακριβώς. την Παρασκευή έγινα μπίλιες με μια γριά στην ουρά του γκισέ γιατί ήθελα να πάρω μειωμένα εισιτήρια κι ενώ είχε αρκετό κόσμο, επέμενε ότι της πήρα τη θέση. τελικά αφού έχασα 2 τρένα πήγα κι έβγαλα από το κωλομηχάνημα γιατί βιαζόμουν. γενικά φροντίζω να ανανεώνω συχνά την κάρτα, συνήθως με καθυστέρηση καμιά δεκαριά μέρες κάθε μήνα. τζάμπα τα λεφτά που έβαλα τον προηγούμενο μήνα και πήγαν στράφι λόγω διακοπών Πάσχα που έλειπα :( τώρα ακόμα να την ανανεώσω και ακούω πολλά για ελεγκτες στο 040 τελευταία αρά το κόβω να πηγαίνω με τα πόδια σχολή.

Αν βγάλεις προσωποιημένη κάρτα και είσαι φοιτητής, δεν σου βγάζει το μειωμένο απο τα μηχανήματα;

Δεν είχα θέμα να πληρώνω το μετρό.

Να πληρώνω το μετρό όμως.

Όχι τον κάθε "έξυπνο".

Οχι 2 μήνες να τους λέω ΣΤΟ ΤΑΔΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ, ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΚΑΙ ΩΡΑ υπήρξε το τάδε πρόβλημα, και να με γράφουν .

Η ηθική μου με έκανε να βγάλω κάρτα και να πληρώνω από την πρώτη μέρα. Είμαι όμως ηθικός και προς τον εαυτό μου, όταν πρέπει.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτο το πράγμα. Ότι ο καθένας όταν νιώσει ότι αδικείται δεν πληρώνει το μετρό λες και δεν τρέχει τπτ. Γι αυτό καλά έκαναν και έκλεισαν τις πύλες.

Πάντως θεωρώ κατάντια καινούριο σύστημα και να μην υπάρχει εφαρμογή για iPhone παραμόνο Android...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
ακριβώς. την Παρασκευή έγινα μπίλιες με μια γριά στην ουρά του γκισέ γιατί ήθελα να πάρω μειωμένα εισιτήρια κι ενώ είχε αρκετό κόσμο, επέμενε ότι της πήρα τη θέση. τελικά αφού έχασα 2 τρένα πήγα κι έβγαλα από το κωλομηχάνημα γιατί βιαζόμουν. γενικά φροντίζω να ανανεώνω συχνά την κάρτα, συνήθως με καθυστέρηση καμιά δεκαριά μέρες κάθε μήνα. τζάμπα τα λεφτά που έβαλα τον προηγούμενο μήνα και πήγαν στράφι λόγω διακοπών Πάσχα που έλειπα :( τώρα ακόμα να την ανανεώσω και ακούω πολλά για ελεγκτες στο 040 τελευταία αρά το κόβω να πηγαίνω με τα πόδια σχολή.

1ον) Ανανεωνε την καρτα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο ελεγκτες και γερους.
2ον)Μην το προσπαθεις με τους γερους/γριες ζουν μια μερα ακομα καθε μερα για να πουν οτι τους εφαγες την θεση.Ζωα απολιτιστοι ουτε μια θεση δεν μπορουν να κρατησουν.

Εκτος αυτου ξερει κανενας εαν μπορω να φαω προστημο επειδη παιρνω το μετρο προς αεροδρομιο;Συνηθως πετυχαινω αυτο και βαριεμαι να περιμενω 5-10 λεπτα για το προς Δουκ.Πλακεντιας. .
πρακτικα δεν πηγαινω στο αεροδρομιο οποτε... :P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν πειράζει να πάρεις το μετρό προς αεροδρόμιο εφόσον κατέβεις μέχρι τη Δουκίσσης Πλακεντίας. Από κει και πέρα είσαι υποχρεωμένος να έχεις εισιτήριο προς αεροδρόμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν πειράζει να πάρεις το μετρό προς αεροδρόμιο εφόσον κατέβεις μέχρι τη Δουκίσσης Πλακεντίας. Από κει και πέρα είσαι υποχρεωμένος να έχεις εισιτήριο προς αεροδρόμιο.

Ευχαριστω πολυ himela :) .
Ελεγα και εγω για 5 λεπτα διαφορα αναμεσα στα δρομολογια μην φαω κανα προστιμο στα καλα καθουμενα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εμένα δεν μου αρέσει που στα μηχανήματα δεν έχει μειωμένο εισητήριο! Αν είναι κλειστά τα εκδοτήρια μπαίνω χωρίς εισητήριο καθώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή. €1.40 δεν δίνω αφού δικαιούμενο των 60 λεπτών!
Δεδομένου ότι οι έλεγχοι κομίστρου στο Μετρό/ΗΣΑΠ αναμένεται να ατονίσουν ακόμη περισσότερο με το οριστικό κλείσιμο των πυλών, εάν δινόταν η δυνατότητα που λες, τότε κάποιος, που δεν είναι πραγματικά δικαιούχος μειωμένου κομίστρου, θα μπορούσε να αγόρασει μειωμένο αντί για κανονικό εισιτήριο από τους αυτόματους πωλητές και να περάσει κανονικά από τις πύλες. Έτσι, προκειμένου να αποφευχθεί αυτό το ενδεχόμενο, οι αυτόματοι πωλητές έχουν ρυθμιστεί έτσι ώστε να δίνουν εισιτήρια μειωμένου κομίστρου μόνο στους κατόχους προσωποποιημένων καρτών, οι οποίοι κατά την έκδοση της κάρτας, έχουν δείξει στον εκδότη το πάσο τους.

Αυτό το μήνυμα βγάζει όταν πατάτε online κράτηση εισητηριου.
Τι ακριβώς ήθελες να κάνεις και πάτησες την "online κράτηση"; :P

Πάντως θεωρώ κατάντια καινούριο σύστημα και να μην υπάρχει εφαρμογή για iPhone παραμόνο Android...
Απ' ό,τι έχω ακούσει, το NFC είναι "κλειδωμένο" στο ios, γεγονός που δεν θα επέτρεπε στην εφαρμογή να φορτώνει την προσωποποιημένη κάρτα με κόμιστρα, γι' αυτό δεν έβγαλαν εφαρμογή.

Εννοείται πως δεν πειράζει να πάρεις το μετρό προς αεροδρόμιο εφόσον κατέβεις μέχρι τη Δουκίσσης Πλακεντίας. Από κει και πέρα είσαι υποχρεωμένος να έχεις εισιτήριο προς αεροδρόμιο.
Mέχρι το Κορωπί μπορείς να μετακινηθείς με το απλό εισιτήριο. Ειδικό εισιτήριο απαιτείται μόνο στο τμήμα Κορωπί-Αεροδρόμιο. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Μια ερώτηση: ok στο μετρό υπάρχουν οι μπάρες εισόδου - εξόδου που σε περιορίζουν. Στα λεωφορεία πως θα πατάξουν ακριβώς τους μη έχοντες φορτισμένο εισιτήριο;
Θα υπάρχουν δηλαδή ελεγκτές που θα μπαίνουν σε λεωφορεία και θα χτυπάνε σε ειδικό μηχανάκι τα εισιτήρια ώστε να δουν αν είναι ενεργά; (κάτι σαν εκσυγχρονισμό / μηχανικό έλεγχο των εισιτηρίων αντί αυτού που κάνανε να "διαβάζουν" την εκτυπωμένη ημερομηνία από τα παλιά μηχανήματα) ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Μια ερώτηση: ok στο μετρό υπάρχουν οι μπάρες εισόδου - εξόδου που σε περιορίζουν. Στα λεωφορεία πως θα πατάξουν ακριβώς τους μη έχοντες φορτισμένο εισιτήριο;
Θα υπάρχουν δηλαδή ελεγκτές που θα μπαίνουν σε λεωφορεία και θα χτυπάνε σε ειδικό μηχανάκι τα εισιτήρια ώστε να δουν αν είναι ενεργά; (κάτι σαν εκσυγχρονισμό / μηχανικό έλεγχο των εισιτηρίων αντί αυτού που κάνανε να "διαβάζουν" την εκτυπωμένη ημερομηνία από τα παλιά μηχανήματα) ; :)
Κάποιο ειδικό μέτρο, προκειμένου να αποφευχθεί η λαθρεπιβίβαση στα λεωφορεία, δεν αναμένεται να εφαρμοστεί (π.χ. επιβίβαση από την πρώτη πόρτα). Απλώς, με την εφαρμογή του ηλεκτρονικού εισιτηρίου, οι ελεγκτές έχουν μαζί τους συσκευές σαν POS και διαβάζουν τα δεδομένα του εισιτηρίου/κάρτας (τύπος κομίστρου, τελευταία επικύρωση, κλπ). :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Μια ερώτηση: ok στο μετρό υπάρχουν οι μπάρες εισόδου - εξόδου που σε περιορίζουν. Στα λεωφορεία πως θα πατάξουν ακριβώς τους μη έχοντες φορτισμένο εισιτήριο;
Θα υπάρχουν δηλαδή ελεγκτές που θα μπαίνουν σε λεωφορεία και θα χτυπάνε σε ειδικό μηχανάκι τα εισιτήρια ώστε να δουν αν είναι ενεργά; (κάτι σαν εκσυγχρονισμό / μηχανικό έλεγχο των εισιτηρίων αντί αυτού που κάνανε να "διαβάζουν" την εκτυπωμένη ημερομηνία από τα παλιά μηχανήματα) ; :)

Καρτες και εισητηρια εαν εχεις παρατηρησει εχουν ενα πηνιο μεσα,στα εισητηρια φαινεται στις καρτες οχι,εαν το βαλεις κατω απο το φως θα το παρατηρησεις ειναι θηλια με πολλες γραμμουλες.
Οταν εσυ τις περνας "γρηγορα" μεσα απο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο πεδιο,παραγεται στιγμιαια ρευμα το οποιο ειναι ικανο ενεργοποιησει μια κεραια και να στειλει τα δεδομενα της καρτας/εισητηριου που ειναι αποθηκευμενα μεσα σε αλλο chip της καρτας στο μηχανημα που τις ελεγχει(Φαινομενο Faraday)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
χεχε ναι το έχω παρατηρήσει το πηνίο. Μάλιστα στο παρά δίπλα forum, hlektronika.gr, ένας είχε βγάλει το πηνίο - τσιπ και το είχε βάλει σε μπρελόκ για κλειδιά. Άντε να εξηγεί μετά ότι είναι φευγάτος ηλεκτρονικός, στους ελεγκτές με τα POS :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
χεχε ναι το έχω παρατηρήσει το πηνίο. Μάλιστα στο παρά δίπλα forum, hlektronika.gr, ένας είχε βγάλει το πηνίο - τσιπ και το είχε βάλει σε μπρελόκ για κλειδιά. Άντε να εξηγεί μετά ότι είναι φευγάτος ηλεκτρονικός, στους ελεγκτές με τα POS :loltooth:

@jj!
Δεν εισαι ο μονος τελικα που θα τον πηγαινουν στο τμημα,θελουν και αλλοι βολτα :P .
Ωραιος ο τυπος παντως :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
Στο μετρο πάντως ειδικά στο Συνταγμα μπαινουν συχνά ελεγκτές. Μια φορα ειχε μπει ένας σε ένα λεωφορείο. Δυο ειχαν μπει βασικα ο ένας ερχοταν προς τα πισω. Ειχα αφησει το αμάξι στον Περισσο για να μην μπλέκομαι μεσα στη κινηση και ειχα πάρει τρένο και μετα λεωφορειο. Τελοςπαντων σε κάποια φάση φτανει και σε μενα. Μου λεει .... το εισιτηριο σας παρακαλώ. Του κάνω ποιος εισαι εσυ; και τον κεντράρω στα μάτια. χαχαχαχ

αυτος σαστισε λιγο μου λεει ο ελεγκτης. Λέω και που ειναι το καρτελάκι σου. Και εκεινη την ώρα μου το εδειξε. Λεω οκ να το εισιτηριο μου με κοιταξε λιγο στραβά και έφυγε χαχαχ =D

Mιά αλλη φορά ειχα γλιτώσει εναν πιτσιρικά απο έναν ελεγκτη. Μπαινει μέσα δεν ειχε εισιτηριο και του λεει θα σου κοψω προστιμο δωσε ταυτοτητα λεει δεν την έχω μαζι ενα παιδάκι ζητημα να ηταν 15 χρονων αγχώθηκε κιολας άρχισε να τρέμει. Πετάγομαι εγω και λέω ρε φιλε τοσοι λαθραιοι μπαινουν τον πιτσιρικά βρηκες να κοψεις προστιμο. Λεει ποιος αλλος ειναι λεω αυτους εκει και έδειξα κάτι μαυριδερους γιατι δεν τους κοβεις προστιμο. Πετάγεται μια λεει ρατσιστης ειστε. Σε παρακαλω της κανω κυρια μου. Δεν καταλαβα πολιτες με ισα δικαιωματα δεν ειμαστε ολοι; ή θα πάνε στο τμημα ολοι ή κανεις.

Μετα τη μανούρα τον άφησαν και αυτον να φυγει τους κατεβασαν ολους στην επομενη στάση και εγω έμεινα μέσα με κάτι αλλους και ξεφράκαρε και απο κοσμο. χαχαχα λεω απο μεσα μου θα φάμε ξυλο καμια μέρα!

Αυτους εν τω μεταξυ τους ειχα δει εγω δεν ειχαν κτυπησει εισιτηριο μολις μπηκαν. Ουτε κάρτα ειχαν έβαζα και στοιχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τι ακριβώς ήθελες να κάνεις και πάτησες την "online κράτηση"; :P
Να φορτίσω στη κάρτα μου τις διαδρομές που αγόρασα online. Σου δίνει ένα μακρινάρι κωδικό για τη ταυτοποίηση.

Απ' ό,τι έχω ακούσει, το NFC είναι "κλειδωμένο" στο ios, γεγονός που δεν θα επέτρεπε στην εφαρμογή να φορτώνει την προσωποποιημένη κάρτα με κόμιστρα, γι' αυτό δεν έβγαλαν εφαρμογή.
H apple έδωσε api για το NFC με το iOS 11 (διαβάζει NFC NDEF tags). Παρόλα αυτά έχει περιορισμούς για λόγους ασφαλείας. Δεν επιτρέπει στις τράπεζες να χρησιμομοποιήσουν τα δικά τους NFC συστήματα γιατί είναι λιγότερο ασφαλή από τη δικιά της τεχνολογία "Apple Pay".


Στο μετρό του Λονδίνου έχει μπει apple pay και δουλεύει άψογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.

Αυτό το μήνυμα βγάζει όταν πατάτε online κράτηση εισητηριου.
Ερώτηση: στο Google Image Search βρήκε ο developer τα εικονίδια της εφαρμογής; Φαίνεται δεν υπάρχουν χρήματα για designer / ειδικότητα για το user interface :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Να φορτίσω στη κάρτα μου τις διαδρομές που αγόρασα online. Σου δίνει ένα μακρινάρι κωδικό για τη ταυτοποίηση.
Έχεις δοκιμάσει να φορτώσεις το κόμιστρο μέσω android smartphone με NFC ή να πας σε άλλο αυτόματο πωλητή; Εφόσον τα έχεις δοκιμάσει όλα και ακολούθησες όπως πρέπει τα βήματα, αλλά το πρόβλημα παραμένει, τότε εκτύπωσε την απόδειξη πληρωμής από το προφίλ σου στο www.athenacard.gr (Αγορά / Τραπεζικό Σύστημα -> Αγορά -> Συναλλαγές. H απόδειξη είναι σαν κι αυτή που παραθέτω παρακάτω) και στη συνέχεια πήγαινε σε εκδοτήριο για να στο περάσουν εκείνοι.


Εγώ πάντως όταν μου έτυχε παρόμοιο περιστατικό πριν κανένα 5μηνο περίπου, ευτυχώς δεν ταλαιπωρήθηκα. Μετά την αποτυχία φόρτωσης του κομίστρου (μήνυμα σφάλματος: "αποτυχία κωδικοποίησης προϊόντος"), ο αυτόματος πωλητής έβγαλε εκείνη την στιγμή απόδειξη επιστροφής χρημάτων, τον κωδικό της οποίας τον πληκτρολόγησα στον αυτόματο πωλητή (επιλέγοντας στο αρχικό μενού "Επιστροφή χρημάτων") και έλαβα τα χρήματά μου πίσω σε ψιλά.

H apple έδωσε api για το NFC με το iOS 11 (διαβάζει NFC NDEF tags). Παρόλα αυτά έχει περιορισμούς για λόγους ασφαλείας. Δεν επιτρέπει στις τράπεζες να χρησιμομοποιήσουν τα δικά τους NFC συστήματα γιατί είναι λιγότερο ασφαλή από τη δικιά της τεχνολογία "Apple Pay".

Στο μετρό του Λονδίνου έχει μπει apple pay και δουλεύει άψογα.

Εδώ, το κακό είναι και από τις δύο μεριές: Ούτε ο ΟΑΣΑ σχεδίασε με τέτοιο τρόπο το σύστημα έτσι ώστε να δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιεί κάποιος το apple pay, αλλά ούτε και η apple με τους περιορισμούς που θέτει δίνει τη δυνατότητα σε άλλο προγραμματιστή και εν προκειμένω στην LG, να φτιάξει ένα app, το οποίο να μπορεί να εγγράφει δεδομένα στις προσωποποιημένες κάρτες.

Ερώτηση: στο Google Image Search βρήκε ο developer τα εικονίδια της εφαρμογής; Φαίνεται δεν υπάρχουν χρήματα για designer / ειδικότητα για το user interface :loltooth:
Παρεμπιπτόντως, η LG είναι η εταιρεία που έχει αναλάβει το UI και το λογισμικό γενικότερα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει να φορτώσεις το κόμιστρο μέσω android smartphone με NFC ή να πας σε άλλο αυτόματο πωλητή; Εφόσον τα έχεις δοκιμάσει όλα και ακολούθησες όπως πρέπει τα βήματα, αλλά το πρόβλημα παραμένει, τότε εκτύπωσε την απόδειξη πληρωμής από το προφίλ σου στο www.athenacard.gr (Αγορά / Τραπεζικό Σύστημα -> Αγορά -> Συναλλαγές. H απόδειξη είναι σαν κι αυτή που παραθέτω παρακάτω) και στη συνέχεια πήγαινε σε εκδοτήριο για να στο περάσουν εκείνοι.
Έχω ενημερώσει 3 υπαλλήλους πληροφοριών και 2 σταθμάρχες πριν το Πάσχα. Όλοι μου είπα ότι δεν είναι αυτοί υπεύθυνοι για τα μηχανήματα. Την απόδειξη τους την έδειχνα από το κινητό μου. Θα δοκιμάσω να την εχτυπώσω και θα ξαναπάω.

Εγώ πάντως όταν μου έτυχε παρόμοιο περιστατικό πριν κανένα 5μηνο περίπου, ευτυχώς δεν ταλαιπωρήθηκα. Μετά την αποτυχία φόρτωσης του κομίστρου (μήνυμα σφάλματος: "αποτυχία κωδικοποίησης προϊόντος"), ο αυτόματος πωλητής έβγαλε εκείνη την στιγμή απόδειξη επιστροφής χρημάτων, τον κωδικό της οποίας τον πληκτρολόγησα στον αυτόματο πωλητή (επιλέγοντας στο αρχικό μενού "Επιστροφή χρημάτων") και έλαβα τα χρήματά μου πίσω σε ψιλά.
Δεν με αφήνει καν να πληκτρολογήσω το κωδικό. Το δοκίμαζα συνεχώς για 3 εβδομάδες πριν το Πάσχα. Πιθανόν να το έχουν φτιάξει

Θα εχτυπώσω την απόδειξη μήπως τους τρομάζει η οθόνη του κινητού:whistle:
Εδώ, το κακό είναι και από τις δύο μεριές: Ούτε ο ΟΑΣΑ σχεδίασε με τέτοιο τρόπο το σύστημα έτσι ώστε να δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιεί κάποιος το apple pay, αλλά ούτε και η apple με τους περιορισμούς που θέτει δίνει τη δυνατότητα σε άλλο προγραμματιστή και εν προκειμένω στην LG, να φτιάξει ένα app, το οποίο να μπορεί να εγγράφει δεδομένα στις προσωποποιημένες κάρτες.

Παρεμπιπτόντως, η LG είναι η εταιρεία που έχει αναλάβει το UI και το λογισμικό γενικότερα. :P
Το apple Pay δουλεύει όπου δουλεύει η ασύρματη χρεωστική/πιστωτική. Το σύστημα έπρεπε να έχει τη δυνατότητα να χρεώνει κατευθείαν nfc credit/debit και όχι να γίνεται η δουλειά αποκλειστικά μόνο μέσω προσωποποιημένων καρτών ή εισητηρίων. Αν πρέπει να στήνομαι στις ουρές με τους γέρους δεν έχω κανένα όφελος με το νέο σύστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως με όσα είπατε ΟΛΟΙ σας.
Κοίτα δεν λέω, υπάρχουν κάποιες φορές που και εγώ δεν χτύπησα εισητήριο αλλά είναι ξεκάθαρα μετρημένες και για αποστάσεις τύπου 4 στάσεις ξέρωγω, όχι ξεφτίλα για 4 στάσεις να κάτσω να κόψω 50 λεπτά φίλε όχι, δεν τους τα δίνω.

Ο ΟΑΣΘ της Θεσσαλονίκης από τότε που κρατηκοποιήθηκε έχει γίνει ένα αίσχος , έχουν μειώσει τα δρομολόγια και όλοι οι Θεσσαλονικείς πραγματικά στοιβάζωνται στα γαμωλεωφορεία που αργούν και 20 λεπτά.
Γιατί αν υπάρχει πορεία στο Σαλόνικα, κλείνουν τα πάντα, δηλαδή μιλάμε κατά τα άλλα κράτος της Ε.Ε.

Πέραν τούτου σε περιοχές όπως π.χ. που μένω εγώ δηλαδή ανατολικά, στην Θέρμη Θεσσαλονίκης μας γαμάν πατόκορφα και πρέπει να τα δίνουμε στα ταξί ή να είμαστε στο σπίτι μας π.χ. σε αργίες από τις 10:30 [τελευταίο λεωφορείο Κυριακής για Θέρμη , δλδ μιλάμε για αίσχος και ντροπή με τους μαλακισμένους. ]

Ας γίνει επιτέλους αυτό το μετρό που το τραβάνε 24032-42- χρόνια, έχουν κλείσει επιχειρήσεις και ειδικά δυτικά της Θεσσαλονίκης λόγω των έργων τους.
Υπάρχει απίστευτη κυκλοφοριακή συμφόρηση στη Θεσσαλονίκη, ο κόσμος πραγματικά δεν αντέχει τα λεωφορεία.


Είναι λοιπόν αδιανόητο σε μια συμπρωτεύουσα ενός ευρωπαικού κράτους να γαμάς τόσο εργατικό δυναμικό,
επιστήμονες που τρέχουν όλη μέρα για τις έρευνες τους κλπ.

Σε καταδικάζουν στο να πάρεις δίπλωμα και αυτοκίνητο θές δεν θές.
Και άντε εγώ όκ δίπλωμα και αυτοκίνητο μπορώ να πάρω, άλλοι συμπολίτες μου όμως ΔΕΝ μπορούν και έχουν τεράστιο θέμα.

Το μεγάλο αλλά μου όμως καθώς και ο κύριος λόγος που πληρώνω εισιτήρια είναι για την ανθρώπινη μεταφορά που απαιτώ να έχω ως πολίτης ενός γαμημένου κράτους της Ε.Ε. και όχι να μαι όρθια και να μπαίνουν όλοι μέσα τζάμπα.


Όχι φίλε αν θές τζάμπα, πάρε ποδηλατάκι ή πάνε με τα ποδαράκια σου, μην μου στερείς την θέση από το λεωφορείο , που εγώ έκανα έρευνα στο πανεπιστήμιο όλη μέρα όντως ντυμένη κιουρία και να κάθεται ο κάθε τυχάρπαστος που δεν κάνει τίποτα και δεν κόβει και εισητήριο γιατί απλά δεν έχει λεφτά.
Να πάει να δουλέψει και να βρεί λεφτά και να μην μου τρώει τη θέση μου ο κάθε τυχαίος.
Χώρια που κολλάνε όλοι πάνω σου γιατί δεν έχουν που να κάτσουν οι άνθρωποι.

Δηλαδή γιατί εγώ η γυναίκα να δέχομαι να είμαι τόσο κοντά με οποιονδήποτε τυχαίο, να είναι δηλαδή κυριολεκτικά πάνω μου.
Κάτσε ρε φίλε, τι είμαστε? Βιζιτούδες να ανεχόμαστε τον καθένα επάνω μας δηλαδή ήμαρτον Κύριε. :loltooth:


Στην Ελβετια οταν το Λεωφορειο αργει 10 λεπτα οι Ελβετοι κοιτανε με στραβο ματι τον οδηγο ο οποιος ζηταει συγγνωμη . Στην Ελλαδα και ειδικοτερα στον Οασθ παρακαλας η καθυστερηση να ειναι 10 λεπτα.
Καλά τους κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως με όσα είπατε ΟΛΟΙ σας.
Κοίτα δεν λέω, υπάρχουν κάποιες φορές που και εγώ δεν χτύπησα εισητήριο αλλά είναι ξεκάθαρα μετρημένες και για αποστάσεις τύπου 4 στάσεις ξέρωγω, όχι ξεφτίλα για 4 στάσεις να κάτσω να κόψω 50 λεπτά φίλε όχι, δεν τους τα δίνω.

Ο ΟΑΣΘ της Θεσσαλονίκης από τότε που κρατηκοποιήθηκε έχει γίνει ένα αίσχος , έχουν μειώσει τα δρομολόγια και όλοι οι Θεσσαλονικείς πραγματικά στοιβάζωνται στα γαμωλεωφορεία που αργούν και 20 λεπτά.
Γιατί αν υπάρχει πορεία στο Σαλόνικα, κλείνουν τα πάντα, δηλαδή μιλάμε κατά τα άλλα κράτος της Ε.Ε.

Πέραν τούτου σε περιοχές όπως π.χ. που μένω εγώ δηλαδή ανατολικά, στην Θέρμη Θεσσαλονίκης μας γαμάν πατόκορφα και πρέπει να τα δίνουμε στα ταξί ή να είμαστε στο σπίτι μας π.χ. σε αργίες από τις 10:30 [τελευταίο λεωφορείο Κυριακής για Θέρμη , δλδ μιλάμε για αίσχος και ντροπή με τους μαλακισμένους. ]

Ας γίνει επιτέλους αυτό το μετρό που το τραβάνε 24032-42- χρόνια, έχουν κλείσει επιχειρήσεις και ειδικά δυτικά της Θεσσαλονίκης λόγω των έργων τους.
Υπάρχει απίστευτη κυκλοφοριακή συμφόρηση στη Θεσσαλονίκη, ο κόσμος πραγματικά δεν αντέχει τα λεωφορεία.


Είναι λοιπόν αδιανόητο σε μια συμπρωτεύουσα ενός ευρωπαικού κράτους να γαμάς τόσο εργατικό δυναμικό,
επιστήμονες που τρέχουν όλη μέρα για τις έρευνες τους κλπ.

Σε καταδικάζουν στο να πάρεις δίπλωμα και αυτοκίνητο θές δεν θές.
Και άντε εγώ όκ δίπλωμα και αυτοκίνητο μπορώ να πάρω, άλλοι συμπολίτες μου όμως ΔΕΝ μπορούν και έχουν τεράστιο θέμα.

Το μεγάλο αλλά μου όμως καθώς και ο κύριος λόγος που πληρώνω εισιτήρια είναι για την ανθρώπινη μεταφορά που απαιτώ να έχω ως πολίτης ενός γαμημένου κράτους της Ε.Ε. και όχι να μαι όρθια και να μπαίνουν όλοι μέσα τζάμπα.


Όχι φίλε αν θές τζάμπα, πάρε ποδηλατάκι ή πάνε με τα ποδαράκια σου, μην μου στερείς την θέση από το λεωφορείο , που εγώ έκανα έρευνα στο πανεπιστήμιο όλη μέρα όντως ντυμένη κιουρία και να κάθεται ο κάθε τυχάρπαστος που δεν κάνει τίποτα και δεν κόβει και εισητήριο γιατί απλά δεν έχει λεφτά.
Να πάει να δουλέψει και να βρεί λεφτά και να μην μου τρώει τη θέση μου ο κάθε τυχαίος.
Χώρια που κολλάνε όλοι πάνω σου γιατί δεν έχουν που να κάτσουν οι άνθρωποι.

Δηλαδή γιατί εγώ η γυναίκα να δέχομαι να είμαι τόσο κοντά με οποιονδήποτε τυχαίο, να είναι δηλαδή κυριολεκτικά πάνω μου.
Κάτσε ρε φίλε, τι είμαστε? Βιζιτούδες να ανεχόμαστε τον καθένα επάνω μας δηλαδή ήμαρτον Κύριε. :loltooth:



Καλά τους κάνουν.

Στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι ο πιο μαλάκας ανθρωπος στο κόσμο το έχουμε ξαναπεί.Τα λεφτά μεγαλύτερη αξία θα έχουν να τα θάψεις παρά να τα δώσεις στο ελληνικό δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top