Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία και αγάπη;

Yπάρχει στις μέρες μας φιλία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Ναι

    Ψήφοι: 53 71.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 21 28.4%

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Ακόμα και μετά από όσα έχουν γίνει αδυνατώ να πιστέψω πως δεν υπάρχει αληθινή αγάπη και φιλία.... Απλώς όποιος τα βρει ρε παιδιά ας με φωνάξει και μένα να δω μόνο για λίγο πως είναι... Να ξέρω τουλάχιστον για τι να ψάξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία η/και αγάπη? Αν ναι ποιοί οι λόγοι?
Αν όχι τότε γιατί τόσοι άνθρωποι είναι μόνοι, και ερωτικά και απο πραγματικούς φίλους.
Κάποτε πίστευα και στα 2, γιατί είμαι συναισθηματικό άτομο. Τώρα πια σε τίποτα απο τα 2.
Γιατί και τα 2 με προδίδουν επανηλημένα!... Και έχω φτάσει σε ένα συμπέρασμα.. Ότι όλοι ζούν για την πάρτυ τους..
Ακούω γνώμες..

Αυτό ακριβώς, όλοι ζουν για την πάρτυ τους. Λοιπόν μόνο οι γονείς σου και τα αδέρφια σου σε αγαπούν πραγματικά....(βέβαια καμιά φορά κι εκεί υπάρχουν θέματα) Αλλά από τους ξένους δεν μπορείς να ζητάς να είναι πιστοί, να σε αγαπούν χωρίς ανταλλάγματα, οι άνθρωποι πάντα υπολογίζουν στο συμφέρον τους, τουλάχιστον στην σημερινή εποχή όπως το θέτεις. Τώρα υπάρχουν και κάποιοι που ισχυρίζονται ότι τα έχουν βρει, μπορεί να είναι κι έτσι, αλλά μάλλον θα είναι λίγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ευτυχως υπαρχουν και αληθινη φιλια και αγαπη,δυστυχως ειναι δυσευρετες................
δυστυχως οι περισσοτεροι ανθρωποι συναπτουν σχεσεις με σκοπο το προσωπικο οφελος......κριμα γιατι ετσι πληγωνουν και αλλους οι οποιοι αγαπουν πραγματικα και τους <κουμπωνουν>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Αληθινή φιλία δεν πιστεύω πως υπάρχει..........αληθινή αγάπη υπάρχει και τη ζω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Δεν είμαστε πολύ μικροί για να απαντήσουμε σε αυτό ρε σεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
στην ζωη μου οι ερωτες που εχω ζησει δεν με εχουν σημαδεψει οσο οι φιλιες...

Ισως γιατι στις φιλιες παντα εδινα το κατι παραπανω που στον ερωτα φοβομουν να το δωσω.. εδινα τα παντα και στο τελος ολες οι μεγαλες φιλιες που εκανα με προδιδαν..
Εχω απογοητευτει πολυ, αλλα ακομη ελπιζω και πιστευω πως θα βρεθει στο δρομο μου ενας ανθρωπος που θα νιωθει ακριβως οπως εγω, ο οποιος ομως δεν θα φοβαται να αφεθει επειδη πληγωθηκε στο παρελθον, αλλα θα ειναι ανοιχτος στο να δωσει την ευκαιρια σε εναν νεο ανθρωπο να τον κερδισει και να αναπτυξει μαζι του μια δυνατη αλλα αληθινη σχεση

Δεν το πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι κοιτανε την παρτυ τους, υπαρχουν αυθεντικες σχεσεις ακομη σε αυτον τον κοσμο.. υπαρχουν ανθρωποι που νοιαζονται για σενα οσο και για τον ιδιο τους τον εαυτο.. κι ακομη περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Υπαρχει αληθινη φιλια και αγαπη,αλλα ειναι δυσκολο να την βρεις! Οταν την βρεις ομως συνηθως ειναι παντοτινη!!!!!!!!!!!!! :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Υπαρχει αληθινη φιλια και αγαπη,αλλα ειναι δυσκολο να την βρεις! Οταν την βρεις ομως συνηθως ειναι παντοτινη!!!!!!!!!!!!! :hug:
Αυτά έλεγα και εγώ μέχρι αποδείξεως του εναντίου. :P

Πώς ορίζουμε αν κάτι είναι αληθινό;
Το δείχνει ο χρόνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Υπαρχει αληθινη φιλια και αγαπη,αλλα ειναι δυσκολο να την βρεις! Οταν την βρεις ομως συνηθως ειναι παντοτινη!!!!!!!!!!!!! :hug:

Όπως η ΙΟΝ αμυγδάλου ένα πράγμα..
Btw μόλις παρατήρησα ότι εγώ είχα ανοίξει το παρόν topic. Ας εκφέρω λοιπόν την τωρινή μου άποψη.

Δεν πιστεύω καθόλου πλέον στις ανθρώπινες σχέσεις. Για την ακρίβεια δεν με απασχολεί να αναπτύξω κάποιου είδους σχέση με κάποιον. Δεν με αφορά. Όλα κινούνται γύρω απο το συμφέρον. . . Εμένα λανθασμένα μου τα είχαν μάθει αλλιώς. Και παρόλο που άργησα να πάρω μπρος νιώθω αρκετά ευχαριστημένος που ξέρω πλεον τι ακριβώς συμβαίνει και έχω συμβιβαστεί με την πραγματικότητα.

Δεν περιμένω τίποτα απο κανέναν, δεν προσδωκώ τίποτα απο κανέναν και δεν δίνω τίποτα σε κανέναν.
Simple.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπαρχει αληθινη φιλια και αγαπη,αλλα ειναι δυσκολο να την βρεις! Οταν την βρεις ομως συνηθως ειναι παντοτινη!!!!!!!!!!!!! :hug:
Η Candy-Candy πότε μπαίνει στο σκηνικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Υπάρχουν...

Ίσως όμως να υπάρχουν με διαφορετική διάσταση από ότι παλαιότερα. Φυσικά και οι άνθρωποι έχουν γίνει πολύ καχύποπτοι και αυτό τους εμποδίζει από το να δουν την πραγματική αγάπη και φιλία. Μην αφήνετε απογοητεύσεις να σας αποτρέπουν από το να δίνετε τον εαυτό σας σε όποιον το αξίζει. Μόνο τότε πραγματικά ζείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
υπαρχει οσο υπηρχε παντα. απλα ειναι παντα τοσο δυσκολο, σπανιο και θαυμαστο και υπεροχο πραγμα η αγαπη που αναρωτιωμαστε μηπως τυχαινει μονο τωρα να μην υπαρχει, ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ σπανια....να μην πω λιγοτερη...τωρα ειμαστε πιο κοντα μεταξυ μας και δν μας εμποδιζουν οι τυπικοτητες....υποθετω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
να δίνετε τον εαυτό σας σε όποιον το αξίζει

:yes: αυτο ακριβως!

υπαρχουν μωρε και φιλιες και ανθρωποι που θα εκτιμησουν και θα ανταποδωσουν την αγαπη. απλα εμεις τα κανουμε πολυπλοκα. (με βαζω πρωτη μεσα στην κατηγορια:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πωπω που το ξεθαψατε αυτό βρε παιδιά;; Ειχα γράψει εδω στα πρώτα μου βήματα στο στέκι - μπουσούλαγα- :P
Δεν έχω αλλάξει ιδιαίτερα τις απόψεις μου, φιλία υπάρχει, πάντα υπήρχε αλλά θέλει αγώνα, Τι εννοώ; Για να έχουμε σωστούς φίλους, όπως τους εννοεί ο καθένας τελοσπάντων, οφείλουμε να'μαστε κι εμείς σωστοί. Πιστεύω γενικότερα στην καταννόηση,ανεξάρτητα αν διαφέρει ο ένας με τον άλλον, κοινή ιδέα περί φιλίας κι εκτίμηση και να σεβεται ο ένας τον άλλο. Μην μπερδεύουμε όμως, όπως κάπου είδα την τυπικότητα με τον σεβασμό. Οι τυπικές σχέσεις δεν είναι φιλία. Είναι απλώς κοινωνικές συναναστροφές, απαραίτητες κι αυτές.
Φίλοι δεν είναι μονο στις λύπες, είναι και στις χαρές. Σπανίζουν, κακά τα ψέμματα, ενίοτε οι άνθρωποι μεταφράζουν λάθος τα ''γαλλικά'' ενός ατόμου κι αναμένουν να τους φερθεί όπως φέρεται εκείνος. Εδώ βρίσκεται το λάθος θεωρώ, γι'αυτό και οι στεναχώριες. Καλό θα είναι εξάρχής να γνωρίζεις ο άλλος σε ποιά θέση σε βάζει για να φερθείς ανάλογα και το αντίστροφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
πιστευω οτι υπαρχει και αληθινη φιλια και αγαπη αρκει να ξερεις τι ζητας απο καποιον, να εχεις υπομονη, ν εισαι επιλεκτικος,να εχεις αναπτυξει κριτικη ικανοτητα και να μαθεις να τον αγαπας ειτε ειναι φιλος ή φιλη ειτε ειναι η σχεση σου με τα μειονεκτηματα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
κι ομως υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Θεωρω οτι υπαρχει και αληθινη φιλια και αγαπη και ειναι πραγματικα πολυτιμα συναισθηματα γι αυτους που τα προσφερουν ...ανεξαρτητα αν βρησκουν ανταποκριση ή οχι...καποιες φορες...​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Υπάρχουν...

Ίσως όμως να υπάρχουν με διαφορετική διάσταση από ότι παλαιότερα. Φυσικά και οι άνθρωποι έχουν γίνει πολύ καχύποπτοι και αυτό τους εμποδίζει από το να δουν την πραγματική αγάπη και φιλία. Μην αφήνετε απογοητεύσεις να σας αποτρέπουν από το να δίνετε τον εαυτό σας σε όποιον το αξίζει. Μόνο τότε πραγματικά ζείτε.

Με καλυψες! Ακριβως αυτο που ειχα στο μυαλο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια σε όλες τις εποχες και σε καθε εποχη γενικά θα υπαρχουν και σωστοί και σκάρτοι Ανθρωποι.Η πραγματική φιλία όπως υπήρχε απο πάντα έτσι υπάρχει και τώρα.Αν παρουμε την εννοια του Κακου θα δουμε ότι απο την αρχή της Αρχη της Δημιουργίας του Ανθρώπου υπαρχει το Καλό και το Κακό και υπάρχει το Καλό και το Κακό και σήμερα.

Ο πόλεμος ας πουμε δεν είναι Καλός ωστόσο στην ανθρώπινη Ιστορία όπως υπηρχε ο πόλεμος έτσι υπήρχε και η Ειρήνη και ισχύει και σήμερα.

Ετσι λοιπόν και στην Φιλία αν κάποιος σε προδώσει για το συμφέρον και γιατί είναι προδότης και δεν ειναι σε θέση να εκτιμήσει την Φιλία δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν Ανθρωποι που δεν εκτιμούν και δεν σέβονται την Φιλία και να είστε σίγουροι ότι υπάρχουν σωστοί και Δίκαιοι Ανθρωποι.

Οπως υπάρχουν οι Σκάρτοι έτσι υπάρχουν και οι Σωστοί και πάντα θα υπάρχουν οι Σκάρτοι και οι Σωστοί.

Στο θέμα της Φιλίας ξεκαθαρίζω ότι αν κάποιος Ανθρωπος δεν μας αρμοζει στον χαρακτήρα μας και δεν μας ταιρίαζει ως Φίλος τότε του κάνουμε παρατήρηση για την ασχημη Ομιλία και Αντίδραση και ετσι κρατάμε αποστάσεις.

Κανεις δεν είναι τέλειος ωστοσο οσο μεγαλωνουμε και κατανοούμε σε μεγάλο βαθμό το Καλό και το Κακο απο καποιο σημειο και ύστερα οταν πρσβαλλουμε και εξευτελίζουμε την προσωπικότητα και την Αξιοπρέπεια ενός Ανθρώπου τότε είμαστε Ανθρωποι χωρίς Ανθρωπιά και είμαστε Αναιδείς και Αχάριστοι.

Το γεγονός ότι κανείς δεν είναι τέλειος δεν αποτελεί δικαιολογία για να κάνουμε συνεχεια λάθη και να πληγώνουμε τον Συνάνθρωπο μας.

Ο Αριστοστέλης λέει ότι σε όλες τις καταστάσεις και στις πράξεις και Αντιδράσεις και στα λόγια πρεπει να υπάρχει και να ακολουθουμε το μέτρο.

Η πραγματικη Φιλια,η αληθινή Αγάπη,ο Ερωτας ισχύει και θα εξακολουθέι να υπάρχει για πάντα και σε όλες τις εποχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayram999

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει φιλία και αγάπη στις μέρες μας αλλά είναι λίγοι οι άνθρωποι που μπορούν να στα δώσουν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top