• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

dimokidis

Νεοφερμένος

Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Οι γενικεύσεις είναι πράγματι επικίνδυνες, εξίσου επικίνδυνο είναι να οδηγούμαστε σε συμπεράσματα από μεμονομένες περιπτώσεις.
Δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνείς.
Θα συμφωνήσω, και το αναφέρει πάλι, οτι ο "κακός" ή ο ανεπαρκής γιατρός θα απορριφθεί στην πορεία από τους συναδέλφους του, ή τους προϊσταμένους του, όμως το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε εδώ μέσα, είναι η βία να αποδείξουμε αν οι γιατροί του εσωτερικού είναι ισάξιοι με αυτούς του εξωτερικού.

Δεν προσπάθησα να αποδείξω κάτι είπα οτι το ΔΙΚΑΤΣΑ παρά τα αμαρτήματα του, με τον βαθμό δυσκολίας των θεμάτων του, είναι ενα πέραν του δέοντος καλό φίλτρο

Γιατί όλοι θέλουν να γίνουν επιμελητές και διευθυντές σε μεγέλα αστικά κέντρα για ευνόητους λόγους.....

Μήπως αυτό απαντά στον ξύλινο λόγο:"Ωστόσο αυτή η υπερπαραγωγή γιατρών, από κάθε πόρτα και παράθυρο, δημιούργησε "πληθωρισμό" στο χώρο και ουσιαστικά "φθήνηνε" το επάγγελμα. Η υπερσυγκέντρωση γιατρών στο ελεύθερο επάγγελμα καθιστά τον ανταγωνισμό υπέρμετρα σκληρό και την εφαρμογή κάθε είδους ηθικού ή δεοντολογικού περιορισμού σχεδόν αδύνατο. Ας σταματήσουμε ν' αντιγράφουμε τον ξύλινο λόγο των πολιτικάντηδων της τηλεθέασης "
Μήπως αυτό σάς θυμίζει κάτι που ακούσατε στην τηλεόραση απο μεγαλογιατρούς; Είναι το καλύτερο άλοθι για να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους. Έχει και άλλα που δεν είναι της παρούσης, ομως είναι πολύ δύσκολο να μπεις βαθιά σε αυτά τα θέματα και να μην κάνεις λάθος. Οχι πως εγω εχω το αλάθητο.
Όπως βλέπεις Great Chaos δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα μην πιστεύεις ο,τι ακούς και μην κρίνεις αν δεν γνωρίζεις καλά από όλες τις πλευρές ενα θέμα. Ένας επιστήμονας και μάλιστα βιολόγος δεν πρέπει να επιτρέπει στον εαυτό του να βγάζει εύκολα συμπεράσματα, πόσο μάλλον να τα υποστηρίζει με τόσο σθένος και με επιχειρήματα που τα άκουσε απο άλλους. Στην επιστήμη αλλά και στην ζωή υπάρχει μονάχα 99,9 όχι 100. Όταν διάβαζα έκθεση έμαθα ακόμα, ότι μόνο όταν δεν έχουμε επιχειρήματα καταφεύγουμε στο να μειώνουμε την αξιοπιστία του άλλου, με οποιονδήποτε τρόπο. Αν και ξαναλέω οτι είχες δίκιο, ήταν καθαρό χτύπημα κάτω απο την ζώνη.
Υπάρχει πληθωρισμός αλλά δεν είναι τόσο μεγάλος οσο παρουσιάζεται και δεν έχει καμία σχέση με τον τρόπο που ασκείται η ιατρική στη χώρα μας.
Ισως κάπου ημουν σκληρός :oops: και γιαυτό θα ζητήσω μια ακόμα φορά συγνώμη.:sorry: Το έχει η μοίρα μου φαίνεται:sorry: Πραγματικά Great Chaos εχω ολη την καλή διάθεση να αρθεί κάθε δυσπιστία, μην το θεωρήσεις επίθεση, ήθελα να φανεί, πόσο εύκολο είναι να ξεγελαστούμε και να υποστηρίζουμε με κάθε τρόπο κάτι, χωρίς να είμαστε σίγουροι γιαυτό.:giveup: :flowers: :) Ξανά καλώς σας βρήκα :hello: :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνείς.
Διαφωνώ στο γεγονός οτι αναφέρεις ένα παράδειγμα απο το προσωπικό σου περιβάλλον, ως ένδειξη οτι στην προκειμένη περίπτωση ο γιατρός από το εξωτερικό είχε δίκιο. Ας ήταν καλά το παιδί, πρώτα από όλα, κι ας είχε δίκιο ο οποιοσδήποτε, όμως δεν κρίνει τίποτα ένα μεμονωμένο περιστατικό.


Μήπως αυτό απαντά στον ξύλινο λόγο:"Ωστόσο αυτή η υπερπαραγωγή γιατρών, από κάθε πόρτα και παράθυρο, δημιούργησε "πληθωρισμό" στο χώρο και ουσιαστικά "φθήνηνε" το επάγγελμα. Η υπερσυγκέντρωση γιατρών στο ελεύθερο επάγγελμα καθιστά τον ανταγωνισμό υπέρμετρα σκληρό και την εφαρμογή κάθε είδους ηθικού ή δεοντολογικού περιορισμού σχεδόν αδύνατο. Ας σταματήσουμε ν' αντιγράφουμε τον ξύλινο λόγο των πολιτικάντηδων της τηλεθέασης "
Μήπως αυτό σάς θυμίζει κάτι που ακούσατε στην τηλεόραση απο μεγαλογιατρούς; Είναι το καλύτερο άλοθι για να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους. Έχει και άλλα που δεν είναι της παρούσης, ομως είναι πολύ δύσκολο να μπεις βαθιά σε αυτά τα θέματα και να μην κάνεις λάθος. Οχι πως εγω εχω το αλάθητο.
Ειλικρινά, εδώ σε έχασα, δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να πεις..... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ Δημοκίδη (με αυτό το νικ μου φαίνεται σαν να είμαστε στην Αρχαία Αθήνα και να αγορεύουμε στην εκκλησία του Δήμου:D). Με συγχωρείς που σε προκάλεσα λίγο, όμως βλέπω ότι με αυτόν τον τρόπο τα γραπτά σου βελτιώθηκαν καθέτως. Εμένα με ενδιαφέρει ο διάλογος και δεν φοβάμαι την διαφωνία, μόνο την κακοπιστία. Όπως βλέπω κάτι τέτοιο δεν υπάρχει από την πλευρά σου, έτσι η αρχική μας κόντρα θα καταλήξει, είμαι βέβαιος σε κάτι πιο εποικοδομητικό. Μην παρεξηγείς το Μέγα Χάος, αν ρωτήσεις τους υπόλοιπους που με ξέρουν λίγο περισσότερο θα σου πουν ότι κατά βάθος (αβυσαλαίο βέβαια) είμαι καλό παιδί:D. Νομίζω ότι στο θέμα της απάντησης περί του "Μην ισοπεδώνουμε και Υπάρχουν καλοί και κακοί" είχα τα δίκια μου, όπως και άλλοι συμφώνησαν. Συγνώμη που σε πήρε εσένα η μπάλα, ήσουν ο πρώτος που βρέθηκε μπροστά μου και χρησιμοποίησε αυτά τα "επιχειρήματα", τα οποία μας έχουν πλέον κουράσει και έχω αποφασίσει ότι δεν θα περάσουν πλέον, όσο είμαι εγώ μπροστά. Οι ερωτήσεις που έκανα εφαρμόζονται σε μπάτσους, δικαστικούς, πολιτικούς, εφοριακούς και όλους τους άλλους που τους πιάνουν στα πράσα να κλέβουν και οι μόνιμοι απολογητές του συστήματος, αντί να παραδεχτούν το αυταπόδεικτο βγαίνουν στο γυαλί και αναμασάν τις ίδιες δικαιολογίες. Δεν θέλω να σε χαρακτηρίσω εσένα προσωπικά απολογητή κανενός, νομίζω ότι οι τύποι αυτοί μας έχουν επηρρεάσει να μιλάμε σαν αυτούς. Έτσι θέλω να διευκρινίσω ότι το περί ξύλινου λόγου των πολιτικάντηδων το ανέφερα ακριβώς γι' αυτό το θέμα, οπότε κακώς το συνέραψες με τα άλλα που είπα για τον πληθωρισμό των γιατρών, εκτός βέβαια αν ήθελες να εννοήσεις ότι αυτά είναι του ίδιου επιπέδου. Ειλικρινά δεν έχω ακούσει μεγαλογιατρό να λέει αυτά στην τηλεόραση, αν κάτι τέτοιο έχει γίνει χρήζει πράγματι διερεύνησης και μπορούμε να το συζητήσουμε.
Λοιπόν, να εξηγηθώ: Σήμερα υπάρχει ανεργία στους γιατρούς, πράγμα που ήταν αδιανόητο κατά τη δεκαετία του '80 ας πούμε. Επίσης υπάρχει το νοσηρό φαινόμενο γιατροί που έκαναν σπουδές τουλάχιστον 12 χρόνια να εξαναγκάζονται από μεγαλοκαρχαρίες που κάνουν αλυσίδες με διαγνωστικά και άλλα ιατρικά κέντρα να παραχωρήσουν την άδειά τους και το όνομά τους στα απρόσωπα κέντρα ιατρικής εκμετάλλευσης έναντι πινακίου φακής και να κάθονται στα σπίτια τους, ενώ παρασκευαστές και άλλοι διεξάγουν εξετάσεις και άλλες ιατρικές πράξεις επ ονόματί τους. Οι γιατροί έχουν γίνει πάρα πολλοί (είμαστε η πρώτη χώρα σε αναλογία γιατρών/πληθυσμό στην Ευρώπη, εξάγουμε και στην Αγγλία γιατρούς, όπως ξέρεις, ενώ σωστά επισημαίνεις ότι είμαστε η τελευταία χώρα σε αναλογία γιατρών στην επαρχία. Αυτό το θέμα χρειάζεται πολλή περισσότερη συζήτηση και μου φαίνεται ότι κι εσύ έχεις να συνεισφέρεις σε αυτήν). Ταυτόχρονα, όχι μόνο δεν έχουν προκηρυχθεί θέσεις στο ΕΣΥ τα τελευταία χρόνια αλλά μάλλον έχουν μειωθεί ή τουλάχιστον οι θέσεις ανοίγουν με το σταγονόμετρο. Ο παραπάνω συνδυασμός θέτει έναν τεράστιο αριθμό γιατρών στον ανταγωνισμό του ελεύθερου επαγγέλματος, όπου υπόκεινται στη δαμόκλειο σπάθη της ωμής επιβίωσης. Πόσο εύκολο είναι να επιβάλεις έλεγχο δεοντολογίας και αξιοπιστίας μέσα σε αυτές τις συνθήκες; Έχω δει μικροβιολόγους να δίνουν αποτελέσματα εξετάσεων που ουδέποτε έκαναν, έτσι με το μάτι (πίστεψέ με αυτό είναι κοινοτοπία στο χώρο των ιδιωτών μικροβιολόγων). Έχω δει μαιευτήρες να κάνουν δήθεν έκτρωση σε γυναίκες που δεν ήταν καν έγκυες!!! Να κάνουν εξωσωματικές γονιμοποιήσεις σε γυναίκες γόνιμες που αμέσως μετά έμειναν έγκυες με το φυσικό τρόπο. Έχω δει γαστεντερολόγους να θέλουν να κάνουν εγχειρήσεις τοποθέτησης διαφράγματος σε άτομα με κανονικό βάρος ή και ελλιποβαρή. Στη Θεσ/νίκη υπάρχει γιατρός που ενώ δεν έχει πάρει τίτλο ειδικότητας κάνει εγχειρήσεις πλαστικής χειρουργικής. Ο Ιατρικός Σύλλογος το γνωρίζει, τον έχει καταδικάσει, όμως αυτός έχει φτάσει μέχρι το Συμβούλιο Επικρατείας και συνεχίζει ακάθεκτος να χειρουργεί, ακόμη και αν τα θύματά του φωνάζουν και χτυπιούνται. Κακά τα ψέμματα, ο όρκος του Ιπποκράτη δεν εφαρμόζεται εύκολα σε περιβάλλον σκληρού καπιταλιστικού ανταγωνισμού και δεν συνδυάζεται καλά με τους νόμους της αγοράς.
Όσο για το αν ξέρω τα πράγματα από μέσα, είμαι 19 χρόνια παντρεμένος με γιατρό (τι τό' θελα) και έχω μεγάλη επαγγελματική εμπειρία στο χώρο της διαγνωστικής. Έχω γνωρίσει κάθε λογής γιατρούς (ίσως περισσότερους απ' όσους θα ήθελα), κακούς, καλούς, από Ελλάδα, από το εξωτερικό, πανεπιστημιακούς, νοσοκομειακούς, ιδιώτες, τη μισή μου ζωή συγχνωτίζομαι με γιατρούς.
Τέλος θέλω να πω ότι μου άρεσε ο ένθερμος τρόπος που υποστηρίζεις την προσωπική σου προσπάθεια και πράγματι με πείθεις ότι την επιστήμη σου την παίρνεις στα σοβαρά. Να είσαι βέβαιος ότι δεν υπάρχουν εχθροί των γιατρών ανάμεσά μας, όλοι όμως έχουμε τις ενστάσεις και τις αγωνίες μας.
Με φιλικούς χαιρετισμούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το παράδοξο είναι, δε γνωρίζω αν συμβαίνει σε άλλη χώρα, οτι έχουμε πληθωρισμό ιατρών ταυτόχρονα με έλλειψη αυτών στα νοσοκομεία.

Αχ ελλάδα σ΄αγαπώ :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimokidis

Νεοφερμένος

Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Έτσι θέλω να διευκρινίσω ότι το περί ξύλινου λόγου των πολιτικάντηδων το ανέφερα ακριβώς γι' αυτό το θέμα, οπότε κακώς το συνέραψες με τα άλλα που είπα για τον πληθωρισμό των γιατρών, εκτός βέβαια αν ήθελες να εννοήσεις ότι αυτά είναι του ίδιου επιπέδου. Ειλικρινά δεν έχω ακούσει μεγαλογιατρό να λέει αυτά στην τηλεόραση, αν κάτι τέτοιο έχει γίνει χρήζει πράγματι διερεύνησης και μπορούμε να το συζητήσουμε.
Αυτό ακριβώς εννοώ. Δεν θα πω ονόματα αλλά δυστιχώς πολύ μεγάλα και με πολλά χρήματα. Που οταν βλέπουν οτι ο κανακάρης τους ,στο μέλλον θα βγάζει τα μισά, ή οτι οι επιχειρήσεις τους κινδυνεύουν, κάνουν τα πάντα για να το αποτρέψουν. Χρεισιμοποιούν λοιπόν τον πληθωρισμό για να πιέσουν και να δικαιολογίσουν τα αδικαιολόγητα. Τίποτα απο όσα αναφέρεις πιο κάτω δεν τα δικαιολογεί ο πληθωρισμός.
Λοιπόν, να εξηγηθώ: Σήμερα υπάρχει ανεργία στους γιατρούς, πράγμα που ήταν αδιανόητο κατά τη δεκαετία του '80 ας πούμε. Επίσης υπάρχει το νοσηρό φαινόμενο γιατροί που έκαναν σπουδές τουλάχιστον 12 χρόνια να εξαναγκάζονται από μεγαλοκαρχαρίες που κάνουν αλυσίδες με διαγνωστικά και άλλα ιατρικά κέντρα να παραχωρήσουν την άδειά τους και το όνομά τους στα απρόσωπα κέντρα ιατρικής εκμετάλλευσης έναντι πινακίου φακής και να κάθονται στα σπίτια τους, ενώ παρασκευαστές και άλλοι διεξάγουν εξετάσεις και άλλες ιατρικές πράξεις επ ονόματί τους.[
Θες να πεις οτι δεν έβρισκαν αλλού εργασία και αναγκάστηκαν να το κάνουν; Δεν νομίζω, απλά το αλλού δεν τους αρέσει. Ειδικά για ακτινολόγους πολλές θέσεις. Αν και αυτό που αναφέρεις το έχω δει μονάχα από 60ριδες που έχουν βαρεθεί ή γυναίκες που προτιμούν τα παιδιά και γιαυτό κάθονται σπίτι. Επίσης γνωρίζω ιατρούς που το πρωί νοσοκομείο, το μεσημέρι γηροκομείο, το απόγευμα ιατρείο, και το Σ/Κ στο χωριό να δούμε και άλλους ασθενείς και το καλοκαίρι εξετάζουν εκεί όπου κάνουν διακοπές. Μέτρησε θέσεις εργασίας και πες μου. (δεν είναι ενας που το κάνει) Ο ίδιος φωνάζει οτι υπάρχει πληθωρισμός τι να του πεις.
Οι γιατροί έχουν γίνει πάρα πολλοί (είμαστε η πρώτη χώρα σε αναλογία γιατρών/πληθυσμό στην Ευρώπη, εξάγουμε και στην Αγγλία γιατρούς, όπως ξέρεις, ενώ σωστά επισημαίνεις ότι είμαστε η τελευταία χώρα σε αναλογία γιατρών στην επαρχία. Αυτό το θέμα χρειάζεται πολλή περισσότερη συζήτηση και μου φαίνεται ότι κι εσύ έχεις να συνεισφέρεις σε αυτήν). Ταυτόχρονα, όχι μόνο δεν έχουν προκηρυχθεί θέσεις στο ΕΣΥ τα τελευταία χρόνια αλλά μάλλον έχουν μειωθεί ή τουλάχιστον οι θέσεις ανοίγουν με το σταγονόμετρο. Ο παραπάνω συνδυασμός θέτει έναν τεράστιο αριθμό γιατρών στον ανταγωνισμό του ελεύθερου επαγγέλματος, όπου υπόκεινται στη δαμόκλειο σπάθη της ωμής επιβίωσης. Πόσο εύκολο είναι να επιβάλεις έλεγχο δεοντολογίας και αξιοπιστίας μέσα σε αυτές τις συνθήκες; Έχω δει μικροβιολόγους να δίνουν αποτελέσματα εξετάσεων που ουδέποτε έκαναν, έτσι με το μάτι (πίστεψέ με αυτό είναι κοινοτοπία στο χώρο των ιδιωτών μικροβιολόγων). Έχω δει μαιευτήρες να κάνουν δήθεν έκτρωση σε γυναίκες που δεν ήταν καν έγκυες!!! Να κάνουν εξωσωματικές γονιμοποιήσεις σε γυναίκες γόνιμες που αμέσως μετά έμειναν έγκυες με το φυσικό τρόπο. Έχω δει γαστεντερολόγους να θέλουν να κάνουν εγχειρήσεις τοποθέτησης διαφράγματος σε άτομα με κανονικό βάρος ή και ελλιποβαρή. Στη Θεσ/νίκη υπάρχει γιατρός που ενώ δεν έχει πάρει τίτλο ειδικότητας κάνει εγχειρήσεις πλαστικής χειρουργικής.
Εξετάσεις με το μάτι πρώτη φορά ακούω.
Έχω την αίσθηση οτι τα άκουσα στις αποδείξεις. Το περιστατικό της Θεσσαλονίκης αν δεν κάνω λάθος είναι χειρουργός, όχι πως αυτό του δίνει το δικαίωμα να κάνει οτι έκανε, διόρθωσε με . Όλοι αυτοί που αναφέρεις, αν έκαναν αυτά που λες, δεν δικαιολογούνται .Δεν τα έκαναν ομως γιατι δεν μπορούσαν να επιβιώσουν όπως αφήνεις να εννοηθεί. Επαναλαμβάνω αυτό είναι το άλλοθι τους. Θα γνωρίζεις τότε και πόσο είναι το κέρδος απο μια εξωσωματική γονιμοποίηση. Αυτός που το έκανε, εαν το έκανε, δεν είχε ανάγκη αυτά τα χρήματα, για να ζήσει την οικογένεια του αλλά για να αλλάξει την Mercedes του, συγνώμη ξέχασα ο νεοπλουτισμός στις μέρες μας επιβάλει SUV. Το έκαναν γιατι θέλουν να πλουτίσουν. Με πληθωρισμό ή οχι πάλι τα ίδια θα έκαναν.
Μην ξεχνάς οτι χρειάστηκε ο πληθωρισμός για να ξεκινήσει επιτελούς η στελέχωση με γενικούς ιατρούς των αγροτικών ιατρείων . Γιατι το 80 πιος πήγαινε να ζήσει στην κωμόπολή; Πρέπει να καταλάβουν ομως κάποιοι οτι ιατρός δεν σημαίνει πλούσιος.
Αν αναπτυχθεί σωστά το ΕΣΥ υπάρχουν θέσεις για όλους. Κάποιοι ομως δεν θέλουν να αναπτυχθεί σωστά το ΕΣΥ ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε. Δεν φταίνε λοιπόν οι φουρνιές αποφοίτων.
Κακά τα ψέματα, ο όρκος του Ιπποκράτη δεν εφαρμόζεται εύκολα σε περιβάλλον σκληρού καπιταλιστικού ανταγωνισμού και δεν συνδυάζεται καλά με τους νόμους της αγοράς.
Συμφωνώ για μένα καπιταλισμός και ιατρική δεν συνδυάζονται. Οι νόμοι τις αγοράς καμία επαφή δεν θα έπρεπε να έχουν με την ιατρική. Και εδω πάμε στις φαρμακευτικές, αιτίες καρκίνων, διατροφή κτλ Άλλη μια πραγματικά τεράστια συζήτηση. Στην οποία πιστεύω έχεις πολλά να προσφέρεις. Για μένα ίσως πολύ πιο σημαντική απο την επάρκεια των ιατρών.
Όσο για το αν ξέρω τα πράγματα από μέσα, είμαι 19 χρόνια παντρεμένος με γιατρό (τι τό' θελα) και έχω μεγάλη επαγγελματική εμπειρία στο χώρο της διαγνωστικής. Έχω γνωρίσει κάθε λογής γιατρούς (ίσως περισσότερους απ' όσους θα ήθελα), κακούς, καλούς, από Ελλάδα, από το εξωτερικό, πανεπιστημιακούς, νοσοκομειακούς, ιδιώτες, τη μισή μου ζωή συγχνωτίζομαι με γιατρούς.
Οπότε γνωρίζεις πολύ καλά γιατι δεν αρκούν οι ΜΕΘ,ΜΑΦ οι τομογράφοι, γιατι υπάρχουν ράντζα κτλ
Για τις παλιές καλές εποχές, οπως λανθασμένα τις ονομάζουν, ανοίγεις ακόμα μεγαλύτερη κουβέντα και θα βγούμε OF TOPIC.Το γνωστό φακελάκι απο πότε υπάρχει; Και δεν ήταν μόνο αυτό εκείνη την εποχή.
Οι απαντήσεις κρύβονται στα λεγόμενα σου. Θέσεις υπάρχουν αλλά παραμένουν κενές , γιατί όλοι θέλουν να γίνουν επιμελητές , να μένουν στα μεγάλα αστικά κέντρα και γιατι το ιατρικό και φαρμακευτικό κατεστημένο και πρέπει να διατηρήσει τα κεκτημένα του . Διαγνωστικά κέντρα, κλινικές , κλίνες ΜΕΘ κτλ.
Πληθωρισμός που πραγματικά δημιουργεί προβλήματα υπάρχει μονάχα στους ανειδίκευτους, στην διάρκεια δηλαδή αναμονής για ειδικότητα. (μέχρι τώρα) Αλλά αυτή η ανεργία δεν επηρεάζει τον τρόπο άσκησης της ιατρικής. Αν και εκεί υπάρχουν λύσεις.
Αυτοί είναι που εγκαταλείπουν την Ελλάδα και πιθανόν σε λίγο καιρό να είμαι ενας απο αυτούς. Οι περισσότεροι επιστρέφουν. Για τους υπόλοιπους δεν είναι ο πληθωρισμός στην ελλάδα που τους κρατά εκει. Είναι οι ίδιοι λόγοι που αποτρέπουν όλους τους Έλληνες επιστήμονες να επιστρέψουν. Φοβάμαι ότι η κουβέντα μας όμως κινδυνεύει να παρεκτραπεί. Δεν πιστεύω οτι εδώ είναι ο χώρος για να αναλύσουμε αυτό το θέμα εσύ, εγώ, ο Κάπταιν καταλαβαίνουμε τι λέμε. Κινδυνεύουμε, ομως να δημιουργήσουμε λανθασμένες εντυπώσεις και τελικά να βλάψουμε όσους τα διαβάζουν. Πιστεύω οτι κάτι τέτοιo θα ηταν καλύτερο να γίνει σε pm. Το πως βγήκε το Δημοκίδης ισως το αναφέρω οταν γνωριστούμε καλύτερα, μου ταιριάζει ομως γάντι! Βλέπεις ορισμένα πράγματα στην Ελλάδα δεν αλλάζουν ποτέ.
Φιλικά :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimokidis

Νεοφερμένος

Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Διαφωνώ στο γεγονός οτι αναφέρεις ένα παράδειγμα απο το προσωπικό σου περιβάλλον, ως ένδειξη οτι στην προκειμένη περίπτωση ο γιατρός από το εξωτερικό είχε δίκιο. Ας ήταν καλά το παιδί, πρώτα από όλα, κι ας είχε δίκιο ο οποιοσδήποτε, όμως δεν κρίνει τίποτα ένα μεμονωμένο περιστατικό.
Το περιστατικό το ανέφερα για να δείξω, οτι αυτή η γενίκευση που έχει επικρατήσει τα τελευταία χρόνια σε σχέση με τους απόφοιτους εξωτερικού, εχει ξεπεράσει τα όρια και αρχίζει να γίνεται επικίνδυνη για τους ασθενείς. Δυστυχώς δεν είναι το μόνο περιστατικό. Γνωρίζω άλλα δυο, χωρίς ευτυχώς αυτά τα αποτελέσματα.Όλα αφορούσαν πρωτοβάθμια περίθαλψη και ουδεμία σχέση είχαν με αγροτικό. Δεν αναφέρομαι στο ποιος είναι καλύτερος για να μην παρεξηγούμαι. Είπα οτι οι ασθενείς πρέπει να ακούνε και την δεύτερη γνώμη, να την παίρνουν σοβαρά υπόψη τους , από όπου και αν προέρχεται και να καταφεύγουν και σε 3 άποψη αν υπάρχει διαφωνία.
Ειλικρινά, εδώ σε έχασα, δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να πεις..... :confused:
Νομίζω οτι θα καταλάβεις απο την απάντηση μου στο Μεγάλο χάος. Αν οχι εδω είμαστε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συμφωνώ για μένα καπιταλισμός και ιατρική δεν συνδυάζονται. Οι νόμοι τις αγοράς καμία επαφή δεν θα έπρεπε να έχουν με την ιατρική. Και εδω πάμε στις φαρμακευτικές, αιτίες καρκίνων, διατροφή κτλ Άλλη μια πραγματικά τεράστια συζήτηση. Στην οποία πιστεύω έχεις πολλά να προσφέρεις. Για μένα ίσως πολύ πιο σημαντική απο την επάρκεια των ιατρών.

Πραγματικά αυτό είναι από την αρχή το θέμα μας και αν κοιτάξεις τα πρώτα post σε αυτό το thread θα δεις ότι αρχικά ήθελα να αποφύγω τη συζήτηση για τους απλούς γιατρούς. Ωστόσο οι υπόλοιποι συνομιλητές επιμένουν να θέτουν αυτό το ζήτημα και είμαστε υποχρεωμένοι να απαντήσουμε.
Συμφωνώ με πολλά από αυτά που γράφεις, για τα συμφέροντα που δεν αφήνουν το ΕΣΥ να ορθοποδήσει κλπ. Απλά να ξέρεις ότι αυτά που έγραψα για γιατρούς που κάνουν ατιμίες (μικροβιολόγους, χειρούργους κλπ) δεν τα άκουσα, τα έχω διαπιστώσει ιδίοις όμμασιν, ειδικά αυτό με τις εξετάσεις με τα "ζωγραφιστά" αποτελέσματα (ο όρος στο χώρο αυτόν είναι "ζωγραφίζω" ή "σφυρίζω" τα αποτελέσματα). Δεν κατανοώ πάντως γιατί αμφισβητείς το προφανές, περί του πληθωρισμού των γιατρών, άσχετα αν θεωρείς ότι είχες κι εσύ το δικαίωμα να σπουδάσεις όπως οι άλλοι. Δεν είναι κανόνας στην κοινωνία της αγοράς, ότι η αυξημένη προσφορά μειώνει τις "τιμές" δηλαδή την ονομαστική αξία του προϊόντος; Όσο κι αν μας φρικάρει λίγο να μιλάμε για τους γιατρούς ως προϊόντα, η λογική αυτή ισχύει σε όλα. Και κάτι άλλο. Ναι, το λέω κι επιμένω ότι οι ειδικοί γιατροί παραχωρούν την άδειά τους, χωρίς να δουλεύουν, λόγω της υπερπληθώρας ιατρών στην αγορά, μιλάμε για γιατρούς που μου έχουν προσωπικά ομολογήσει ότι το κάνουν καθαρά για βιοποριστικούς λόγους, αφού δεν μπορούν ν' ανοίξουν ιατρείο, να διοριστούν ή να βρουν δουλειά ως υπάλληλοι. Ξαναλέω ότι αυτά δεν τα άκουσα τα έχω δει με τα μάτια μου. Άλλωστε πριν 10 χρόνια η Ευροδιάγνωση είχε κάνει παρόμοια πρόταση στη σύζυγό μου, μόλις είχε τελειώσει ειδικότητα, πρόταση που βέβαια αρνηθήκαμε μετά βδελυγμίας. Τότε μας έδιναν 500.000 δρχ. Τώρα η ταρίφα είναι 1000 Ευρώπουλα (=340.000 δρχ). Με δεδομένο ότι κατά τη μετάβαση στο Ευρώ απωλέσαμε περίπου το 40-50% της αγοραστικής μας αξίας, μη μου πεις ότι δεν επιβεβαιώνεται η άποψή μου περί πληθωρισμού. Με τόσους πολλούς γιατρούς, σχετικούς και άσχετους, όσο και να αρνείται κανείς τέτοιες "ανήθικες προτάσεις" θα βρεθεί κάποιος άλλος να δεχτεί. Αυτό εννοώ όταν λέω ότι δεν μπορούν εύκολα να βρεθούν αντιστάσεις και ηθικοί φραγμοί στην κατρακύλα της εμπορευματικής ιατρικής. Γενικά θα πρέπει να σημειώσω ότι είμαι εναντίον της εισόδου τόσου κόσμου στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ. Το μόνο που καταφέραμε είναι να γεμίσουμε με άνεργους πτυχιούχους. Ξέρεις τι ποσοστό ανεργίας έχουμε; Τέλος ν' απαντήσω περί του περιβόητου γιατρού της Θεσ/νίκης: Επισήμως είναι γνωστό, μέσω του οικείου ιατρικού συλλόγου ότι ο τύπος έχει κάνει ειδικότητα, όμως δεν πήγε να δώσει εξετάσεις, συνεπώς δεν θεωρείται ειδικευμένος γιατρός. Αυτά προς το παρόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimokidis

Νεοφερμένος

Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν κατανοώ πάντως γιατί αμφισβητείς το προφανές, περί του πληθωρισμού των γιατρών, άσχετα αν θεωρείς ότι είχες κι εσύ το δικαίωμα να σπουδάσεις όπως οι άλλοι. Δεν είναι κανόνας στην κοινωνία της αγοράς, ότι η αυξημένη προσφορά μειώνει τις "τιμές" δηλαδή την ονομαστική αξία του προϊόντος; Όσο κι αν μας φρικάρει λίγο να μιλάμε για τους γιατρούς ως προϊόντα, η λογική αυτή ισχύει σε όλα. Και κάτι άλλο. Ναι, το λέω κι επιμένω ότι οι ειδικοί γιατροί παραχωρούν την άδειά τους, χωρίς να δουλεύουν, λόγω της υπερπληθώρας ιατρών στην αγορά, μιλάμε για γιατρούς που μου έχουν προσωπικά ομολογήσει ότι το κάνουν καθαρά για βιοποριστικούς λόγους, αφού δεν μπορούν ν' ανοίξουν ιατρείο, να διοριστούν ή να βρουν δουλειά ως υπάλληλοι. Ξαναλέω ότι αυτά δεν τα άκουσα τα έχω δει με τα μάτια μου. Άλλωστε πριν 10 χρόνια η Ευροδιάγνωση είχε κάνει παρόμοια πρόταση στη σύζυγό μου, μόλις είχε τελειώσει ειδικότητα, πρόταση που βέβαια αρνηθήκαμε μετά βδελυγμίας. Τότε μας έδιναν 500.000 δρχ. Τώρα η ταρίφα είναι 1000 Ευρώπουλα (=340.000 δρχ). Με δεδομένο ότι κατά τη μετάβαση στο Ευρώ απωλέσαμε περίπου το 40-50% της αγοραστικής μας αξίας, μη μου πεις ότι δεν επιβεβαιώνεται η άποψή μου περί πληθωρισμού. Με τόσους πολλούς γιατρούς, σχετικούς και άσχετους, όσο και να αρνείται κανείς τέτοιες "ανήθικες προτάσεις" θα βρεθεί κάποιος άλλος να δεχτεί. Αυτό εννοώ όταν λέω ότι δεν μπορούν εύκολα να βρεθούν αντιστάσεις και ηθικοί φραγμοί στην κατρακύλα της εμπορευματικής ιατρικής.
Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος αλλά θα τα πω μια φορά ακόμα.
1 Θέσεις που παραμένουν κενές γιατί ή δεν είναι αρκετές για την αγορά SUV ή βρίσκονται εκτός αστικών κέντρων.
2 Θέσεις απολύτως απαραίτητες που δεν έχουν δημιουργηθεί ποτέ ή παραμένουν κενές για να εξυπηρετηθεί το κατεστημένο. ( και είναι πάρα πολλές )
3 Ιατροί που κρατάνε 2-3 ή και παραπάνω θέσεις εργασίας .
4 Το να συγκρίνουμε πληθυσμό και αριθμό ιατρών είναι τελείως λανθασμένο. Η ιατρική στην χώρα μας δεν εξυπηρετεί μόνο τους 11000000 Έλληνες αλλά πάρα πολύ περισσότερους.( γνωρίζουμε όλοι ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε περίπου 1500000 επιπλέον μόνιμους κατοίκους που δεν φαίνονται στα χαρτιά, αν οχι περισσότερους ) Α και μην ξεχνάμε τους τουρίστες, μια επίσκεψη σε εφημερία κέντρου υγείας σε νησί θα σε πείσει. Ο αριθμός είναι τεράστιος και αφορά 6-8 μήνες. Μήπως να θυμίσω οτι εκεί παρουσιάζονται και οι μεγαλύτερες ελλείψεις: Ξέρω πολλά μέρη εκει και αλλού που δεν έχουν μικροβιολόγο. Ασθενείς αναγκάζονται να κάνουν 40 χιλ. για μια απλή γενική. Επιπλέον η γεωγραφία της δημιουργεί ή θα έπρεπε να δημιουργεί ακόμα περισσότερες θέσεις. :hmm:
Οι ανάγκες για ιατρούς επηρεάζονται από πολλούς ακόμα παράγοντες όπως η σύνθεση του πληθυσμού, γεωγραφικό μήκος, βιομηχανική ανάπτυξη κτλ Δεν θα τα πω όλα γιατί μετά 10 χρόνια το Health management της σχολής, σίγουρα θα κάνω λάθη. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
5 Δέχομαι οτι υπάρχει μείωση αποδοχών αλλά συγκρινόμενη με άλλα επαγγέλματα ακόμα προσφέρει ικανοποιητική ζωή στη χειρότερη των περιπτώσεων. Πρέπει να καταλάβουν κάποιοι οτι δεν γίνεσαι ιατρός για να πλουτίσεις. Πολλοί έγιναν γιαυτό το λόγο και τώρα φωνάζουν.
6. Ποτέ δεν είπα οτι δεν υπάρχει πληθωρισμός. Είπα οτι εν μέρη είναι πλασματικός και οτι δεν έχει φτάσει ακόμα σε σημείο που πραγματικά να ευθύνεται για τα φαινόμενα που μας είπες. Αλλά οτι χρησιμοποιείται ως άλλοθι, για φαινόμενα που πάντα υπήρχαν με την σημερινή ή άλλη μορφή και απλώς δεν γίνονταν γνωστά.
7 Εάν είχε αναπτυχθεί σωστά το ΕΣΥ τίποτα απο όσα ανέφερες και από όσα γνωρίζουμε οτι γίνονται χρόνια στην Ελλάδα δεν θα έβρισκε έδαφος να συμβει. δεν είναι ο πληθωρισμός η πραγματική αιτία οσο και αν θέλουν κάποιοι να μας κάνουν να το πιστέψουμε. Στην Γερμανία πχ όλα οσα συζητάμε θα ήταν επιστημονική φαντασία.
Μήπως κοιτάμε το δέντρο και το δάσος το έχουμε χάσει;
Πάντα μιλάω για ειδικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μεγάλο Χάος, ο φίλος μας Διμοκίδης, σε ότι αφορά τον πληθωρισμό των ιατρών έχει σε πολύ μεγάλο ποσοστό δίκαιο. Υπάρχουν πολλές θέσεις ιατρών στην επαρχία που προκυρήσονται και επαναπροκυρήσονται επί ματαίω. Κανείς δεν ενδιαφέρεται.
Αν μιλήσουμε με πραγματικά στοιχεία, δεν θα μείνουν τρίχες στο κεφάλι σας για να τραβάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οι ανάγκες για ιατρούς επηρεάζονται από πολλούς ακόμα παράγοντες όπως η σύνθεση του πληθυσμού, γεωγραφικό μήκος, βιομηχανική ανάπτυξη κτλ Δεν θα τα πω όλα γιατί μετά 10 χρόνια το Health management της σχολής, σίγουρα θα κάνω λάθη. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

5 Δέχομαι οτι υπάρχει μείωση αποδοχών αλλά συγκρινόμενη με άλλα επαγγέλματα ακόμα προσφέρει ικανοποιητική ζωή στη χειρότερη των περιπτώσεων. Πρέπει να καταλάβουν κάποιοι οτι δεν γίνεσαι ιατρός για να πλουτίσεις. Πολλοί έγιναν γιαυτό το λόγο και τώρα φωνάζουν.

6. Ποτέ δεν είπα οτι δεν υπάρχει πληθωρισμός. Είπα οτι εν μέρη είναι πλασματικός και οτι δεν έχει φτάσει ακόμα σε σημείο που πραγματικά να ευθύνεται για τα φαινόμενα που μας είπες. Αλλά οτι χρησιμοποιείται ως άλλοθι, για φαινόμενα που πάντα υπήρχαν με την σημερινή ή άλλη μορφή και απλώς δεν γίνονταν γνωστά.

7 Εάν είχε αναπτυχθεί σωστά το ΕΣΥ τίποτα απο όσα ανέφερες και από όσα γνωρίζουμε οτι γίνονται χρόνια στην Ελλάδα δεν θα έβρισκε έδαφος να συμβει. δεν είναι ο πληθωρισμός η πραγματική αιτία οσο και αν θέλουν κάποιοι να μας κάνουν να το πιστέψουμε. Στην Γερμανία πχ όλα οσα συζητάμε θα ήταν επιστημονική φαντασία.
Μήπως κοιτάμε το δέντρο και το δάσος το έχουμε χάσει;
Πάντα μιλάω για ειδικούς.

1) Σωστό, το δέχομαι!!!
2) Αυτό που μπόλντιασα (κάτσε καλά Ελληνικά ε;)) πες το και ξαναπές το φίλε!! Επιτέλους πρέπει να το καταλάβουμε όλοι αυτό και χαίρομαι που το ακούω.
3) Ωραία τώρα έχουμε βρει μια ισορροπία στην κουβέντα μας. Δηλαδή εσείς (μαζί και ο Καπετάνιος) θέλετε να πείτε ότι το μεγάλο πλήθος των γιατρών χρειαζόταν για να καλύψει όλη την ελληνική επαρχία, τις ανάγκες για πρωτοβάθμια περίθαλψη και τις ελλείψεις του ΕΣΥ, αλλά το άθλιο κατεστημένο δεν άφησε να προχωρήσει αυτό το project και χρησιμοποίησε τους νέους γιατρούς που έμειναν ρέστοι για να αποκτήσει φτηνό εργατικό δυναμικό.(Απλουστευμένα μιλάω τώρα έτσι; ) Αν και πάλι νομίζω ότι έπρεπε οι γιατροί να είναι αρκετά λιγότεροι, ώστε να μπορούν να έχουν απολαβές ανάλογες της προσπάθειας, των κινδύνων και της ευθύνης που συνεπάγεται το επάγγελμα (όχι να γίνουν πλούσιοι, συμφωνώ), θα δεχτώ αυτό το σκεπτικό, γιατί νομίζω ότι στέκει.

4) Τώρα οι απόψεις αρχίζουν να συντίθενται! Συμφωνώ και επαυξάνω! Τελικά με όλη αυτή την ανακατωσούρα που κάναμε, καταφέραμε ν' απεικονίσουμε, αρκετά σφαιρικά μια ακόμη πτυχή του ιατρικού κατεστημένου. Μάλλον λίγος καυγάς κάνει καλό, ανάβει τα πνεύματα και αναγκάζει όλους τους συνομιλητές να σταθούν στο ύψος τους. Χαίρομαι αγαπητέ Δημοκίδη, ειλικρινά. :)
Σε αυτό το τμήμα της συζήτησης είδατε μια επίδειξη των μεθόδων του Μεγάλου Χάους. :D Ακόμη και ο χαμός μπορεί να καταλήξει σε αρμονία, αν αυτές είναι οι προθέσεις μας.

Μεγάλο Χάος, ο φίλος μας Διμοκίδης, σε ότι αφορά τον πληθωρισμό των ιατρών έχει σε πολύ μεγάλο ποσοστό δίκαιο. Υπάρχουν πολλές θέσεις ιατρών στην επαρχία που προκυρήσονται και επαναπροκυρήσονται επί ματαίω. Κανείς δεν ενδιαφέρεται.
Αν μιλήσουμε με πραγματικά στοιχεία, δεν θα μείνουν τρίχες στο κεφάλι σας για να τραβάτε.

Το βλέπω Καπετάνιο, το βλέπω. Παρατηρούμε τα ίδια γεγονότα από διαφορετική οπτική γωνία, γι' αυτό και ο διάλογος είναι πολύτιμος, αφού μπορεί να δώσει μια πιο σφαιρική άποψη σε όλους μας. Μάλλον την πρώτη φορά ο φίλος μας πράγματι πιάστηκε στον ύπνο και τον παρεξήγησα. Από την άλλη μεριά, όποιος έρχεται και δηλώνει γιατρός δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας. Υπάρχουν και εγκάθετοι στα φόρουμ και το ξέρεις, γι' αυτό ήμουν αρχικά τόσο επιφυλακτικός. Τελικά ο φίλος μας ο Δημοκίδης, πράγματι έχει να προσθέσει πολλά στην κουβέντα μας. Ελπίζω το θέμα να συνεχίζει να είναι ενδιαφέρον και για τους υπόλοιπους συνομιλητές μας.
Αλήθεια, δεν μας δίνεις μερικά στοιχεία από αυτά που αναφέρεις, τελευταία μου χρειάζεται μια αποτρίχωση!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το αδίστακτο κατεστημένο είναι εδώ (ενωμένο δυνατό)!!! Θα ήθελα να τονίσω, αν και πλέον μάλλον μόνος μου θα το διαβάζω το θέμα, Γιάννης (όχι ο μοντεράτορας) κερνάει και Γιάννης πίνει, ότι τελευταία το θέμα των κακών γιατρών έχει γίνει "πρωτοσέλιδο" σε όλα τα κανάλια και τις ουρές τους, τις εφημερίδες δηλαδή. Αυτό που κάποιοι μέσα στο στέκι έχουν προσθέσει στις υπογραφές τους, να είναι δηλαδή οι άσχετοι και οι φακελλάκηδες η εξαίρεση και όχι ο κανόνας, και φτάνει πια κλπ,φαίνεται πως έχει γίνει δημόσια συνείδηση. Μπορεί φίλοι μου γιατροί να το θεωρείτε άδικο, ίσως κρίνοντας από τους εαυτούς σας και κάποιους συναδέλφους που γνωρίζετε προσωπικά, όμως αυτό που ο ελληνικός λαός έχει κάνει παροιμία (το φακελλάκι του γιατρού είναι παροιμιώδες πλέον) έχει πάντα μια ισχυρή δόση αλήθειας. Αγαπητοί μου γιατροί, το έχετε χάσει το παιχνίδι της επικοινωνίας. Ας έρθει τώρα ο Δημοκίδης να μας ξαναπεί ότι υπάρχουν καλοί, υπάρχουν και κακοί και ότι δεν είναι όλοι έτσι (Αλήθεια, χάθηκε αυτός. Όλη η ιστορία ήταν για να μου μοιώσει το κάρμα μου ρε παιδιά. Τελικά το εν λόγω θέμα μάλλον είχε θορυβήσει κάποιους σε άλλα φόρουμ). Η συντονισμένη επίθεση προπαγάνδας από τα ΜΜΕ συνδέεται με το θέμα των εφημεριών των γιατρών, θέμα που έχει τελεσιδικίσει στα ευρωπαϊκά δικαστήρια, μετά από προσφυγή των γιατρών του νοσοκομείου του Πύργου, νοσοκομείο που δεν γλίτωσε πρόσφατα από τις κάμερες. Το νοσοκομείο υπολειτουργεί, χωρίς προσωπικό και εξοπλισμό και γενικά φαίνεται ότι το εγκαινίασαν για εντελώς προεκλογικούς λόγους το 2004 (Το όνομα του νοσοκομείου είναι πολύ χαρακτηριστικό της μούφας: Ανδρέας Παπανδρέου, ο αλησμόνητος:clapup: ). Εν πάσει περιπτώσει, η λύση για τις εφημερίες των γιατρών έπρεπε να είχε δοθεί από 1ης Ιανουαρίου, όμως επειδή η ελληνική κυβέρνηση δεν ήταν έτοιμη, ο Αβραμόπουλος ζήτησε και πήρε σιωπηρή παράταση, από τους γιατρούς του ΕΣΥ εννοώ, μέχρι και το τέλος Ιουνίου. Με το που μπήκε λοιπόν ο Ιούνης, άρχισαν τα όργαναααα... Κάθε φορά που θέλουν να πάρουν μέτρα κατά του ΕΣΥ και των γιατρών του, θυμούνται τους γιατρούς με τα φακελλάκια, τους οποίους το ίδιο το σύστημα χαϊδεύει παρέχοντάς τους πλήρη ατιμωρησία, θα έλεγα ότι τους καλλιεργεί κιόλας, θυμούνται ότι οι γιατροί φεύγουν από τις εφημερίες τους, τις οποίες ο Γεννηματάς είχε θεσμοθετήσει ως πλασματικές για να μην δώσει εκείνη την εποχή στους γιατρούς επίσημη αύξηση μισθού, πράγμα που θα συμπαρέσυρε και μια σειρά άλλων μισθών (πανεπιστημιακών, δικαστικών, στρατιωτικών κλπ) προς τα πάνω, ξαφνικά ανακαλύπτουν όλα τα κακά και υπόσχονται να τα λύσουν, αφού πρώτα πείσουν τον κόσμο ότι τους γιατρούς, τέτοιοι που είναι, τους αξίζει κάθε νέο μέτρο και καλά να πάθουν.
Ξέρετε ο Αβραμόπουλος είναι μετρ στην επικοινωνία, γιατρώνια μου (που θά' λεγε και η Αννίτα) τη βάψατε. Πρόσφατα και όλως τυχαίως, "διέρευσε" προς το γνωστό φερέφωνο της εξουσίας Τριανταφυλλόπουλο το πόρισμα των ελεγκτών δημόσιας υγείας, πριν αυτό ανακοινωθεί επισήμως. Μάλιστα ο Μάκης μας ανήγγειλε ότι θα ανακοινωθεί από το υπουργείο σε λίγες ημέρες. Το πόρισμα παρουσιάζει σημεία και τέρατα, όχι μόνο για τον δημόσιο τομέα της υγείας αλλά και για τον ιδιωτικό, ο οποίος αποδεικνύεται εφάμιλλος σε μαύρα χάλια. (Το έχω ξαναπεί, το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο ο δημόσιος τομέας, ο ιδιωτικός είναι πολύ χειρότερος, ίσως γιατί έχει μάθει να ζει κυρίως μέσω των κρατικών προμηθειών και των κομπινών στο χρηματιστήριο, με τη συμμετοχή βεβαίως βεβαίως και των απαραίτητων λαμογίων της πολιτικής εξουσίας). Βλέπω να σας παίρνουν μέτρα για κοστουμάκι γιατρώνια μου γλυκά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Λες να μην τα ξέρουμε όλα αυτά ρε Χάο;
Είναι πολύ παλιά ιστορία δυστυχώς, καταλαβαίνεις τώρα λοιπόν κάτω από ποιες συνθήκες καλούμαστε να δουλέψουμε;
Τολμώ λοιπόν να πω οτι καμιά άλλη δουλειά στην Ελλάδα, δεν έχει τόσο πολύ ευθύνη σε αντιστοιχία με τόσο κακές οικονομικές απολάβές και τόσο άθλιες συνθήκες εργασίας.
Το ρεκόρ μου είναι 3 24ωρα κλεισμένος μέσα σε ένα χειρουργείο, απολαμβάνοντας μερικά δεκάλεπτα με κλειστά μάτια ανάμεσα σε χειρουεγικές επεμβάσεις και εξωτερικά ιατρεία.
Δίπλα μου ένας συνάδελφος στρατιωτικός γιατρός, ολυμπιακών διαστάσεων, κατέρευσε λιποθυμόντας.
Απέναντί μου, ο καθηγητής μου κοντά στα 60 να χειρουργεί 3 μέρες συνεχόμενα, ακατάπαυστα, με ένα δαχτυλάκι ελληνικού καφέ ως μόνη τροφή.
Να γιατί, κάθε φορά που δεχόμαστε επίθεση, γίνομαι λιγάκι παραπάνω ευαίσθητος.
Γιατί, σκέφτομαι, δεν μπορεί ρε μαμώτο μου να μην εκτιμά κανείς αυτά τα πράγματα.
Και δεν έχω ακούσει ποτέ και από κανέναν ούτε ένα ευχαριστώ, άλλο αν δεν με νοιάζει, αλλά συγνώμη κιόλας ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω πως την έχετε δει έτσι και θεωρείτε δεδομένο, οτι μετά το χειρουργείο ο ασθενής σας θα είναι όπως και πριν, λες και θα του κάνουμε hard reset.!!!
Σε παιδάκι που είχε υποστεί ένα εκτεταμένο έγκαυμα στα πόδια, μιλώντας με τη μητέρα του, μου είχε αναφέρει με ένα ύφος εντελώς απαξιωτικό:
"πιστεύω να μην του αφήσετε σημάδι ε;"
Βέβαια η απάντηση δεν της άρεσε καθόλου:
"Κυρία μου, ας περπατήσει πάλι το παιδί, κι ας μείνει και σημάδι"
:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι τα ξέρεις Καπετάνιο μου. Το θέμα είναι ότι όλοι οι άλλοι τα ξέρουν διαφορετικά. Αυτό γιατί ο Τριανταφυλόπ**στας (όπως λέει ένας φίλος μου γύφτος) ουδέποτε ήρθε με την κάμερα να πιάσει τον γιατρό να λιποθυμάει από την εφημερία. Αντιθέτως βγάζει στη φόρα όσα του δίνει ο φίλος του ο υπουργός. Το χειρότερο όμως είναι ότι οι συνδικαλιστές σας, ακόμη και όταν είναι παρόντες στις εκπομπές όπου λέγονται τα μύρια όσα, ουδέποτε βγήκαν να τα πουν όλα αυτά. Εγώ κι εσύ θα κάνουμε τους συνδικαλιστές των γιατρών; Γιατί συνεχίζετε να ψηφίζετε αυτούς που δεν σας εκπροσωπούν; Για ποιον δουλεύουν αυτοί;
Αν θέλετε αγαπητοί μου συνομιλητές μια απ' έξω απ' έξω απάντηση περί αυτού, ακούστε: Θυμάστε (ο Καπετάνιος φαντάζομαι θα τη θυμάται) την κυρία Χριστίνα Παπανικολάου, πρόεδρο της ΕΙΝΑΠ (ένωσης νοσοκομειακών γιατρών Αθήνας και Πειραιά) επί των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ; Ξέρετε πώς ανταμοίφθηκε η κυρία αυτή για την αποσιώπηση των ιατρικών προβλημάτων και την αδράνεια της ένωσης κατά τη θητεία της; Μα φυσικά καταλαμβάνοντας θέσεις γ. γραμματέως (ποια είναι ρε η Παπαρήγα;:D) στο υπουργείο υπανάπτυξης (γνωστό υπουργείο αρπαχτής) και αργότερα προέδρου στη γενική γραμματεία (να την πάλι η Αλέκα) καταναλωτή ! Άμα έχεις τέτοιους συνδικαλιστές, τι τους θέλεις τους εχθρούς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αφού δίνεις μόνος σου τις απαντήσεις, τι θέλεις και ρωτάς; Για να σκαλίζεις πληγές;
Αλλά καλά κάνεις, έτσι για να γίνεται κουβέντα και να μαθαίνουν και όσοι δε γνωρίζουν.
Δεν είμαι βέβαιος για όλο το συνδικαλιστικό ιατρικό κίνημα, αλλά έχω ακούσει πολλές φορές τους συνδικαλιστές μας να φωνάζουν για αυτά που είπα.
Αλλά τι περιμένεις, εδώ ρε συ Χάο, πρώην πρόεδρος της ΓΣΕΕ, βρέθηκε λίγα φεγγάρια μετά υπουργός Εργασίας, έτσι ανερυθρίαστα και κυκλοφορεί ακόμα.
Μα ποιοι τους ψηφίζουν τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μετά εγώ φταίω που φτιάχτηκα το αναρχόσκυλο με τη μπλε μαραίν μούρη του Πολυζωγόπουλου; Ν' αγιάσει το χεράκι των κακών αυτών παιδιών. Οι συνδικαλιστές των γιατρών φωνάζουν εκεί που δεν ακούγονται. Στις τηλεοπτικές εκπομπές "κάνουν μώκο" που λέμε και...:whistle:.
Πράγματι, για να τα βλέπουν και κάποιοι από τους υπόλοιπους τα γράφω. Δυστυχώς, και σε μεγάλο βαθμό δικαιολογημένα, το κλίμα έναντι των γιατρών δεν είναι καθόλου θετικό αυτές τις εποχές. Δεν ξέρουν όμως οι αδαείς ότι αν υποβαθμιστεί το ΕΣΥ, θα πέσουν στα χέρια των ιδιωτικών συμφερόντων που θα τους μαδήσουν κυριολεκτικά. Ξέρεις αυτήν τη στιγμή πόσο μεγάλο πρόβλημα έχουν τα χειρουργία του Διαβαλκανικού της Θεσσαλονίκης που έχουν αποικιστεί από ενδονοσοκομειακά στελέχη βακτηρίων που δεν μπορούν με τίποτε να ελέγξουν; Βλέπει ο κόσμος τη χλίδα και την ξενοδοχειακή υποδομή και νομίζει ότι και το επίπεδο της περίθαλψης είναι ανάλογο. (Προσοχή, το τελευταίο προέρχεται από προσωπικές μου πληροφορίες και δεν μπορεί να διασταυρωθεί. Πιστέψτε με το έχω διασταυρώσει πριν το γράψω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Το αδίστακτο κατεστημένο είναι εδώ (ενωμένο δυνατό)!!! Θα ήθελα να τονίσω, αν και πλέον μάλλον μόνος μου θα το διαβάζω το θέμα, Γιάννης (όχι ο μοντεράτορας) κερνάει και Γιάννης πίνει, ότι τελευταία το θέμα των κακών γιατρών έχει γίνει "πρωτοσέλιδο" σε όλα τα κανάλια και τις ουρές τους, τις εφημερίδες δηλαδή.

Ποιος «άρρωστος» διαβάζει αυτό το θέμα;:P

Εγώ φοιτητής, είχα συγκάτοικο γιατρό. Έχει τελειώσει τώρα το παιδί και κάνει ειδικότητα στα νοσήματα θώρακος (απωθημένο απʼ τον πατέρα του που πέθανε από έμφραγμα). Πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο, αν και δεν κάναμε παρέα τότε. Πανέξυπνο και καλλιεργημένο άτομο και για να περάσει στο Πανεπιστήμιο έγραψε 19+ με την πρώτη (19 20 19 20). Το λέω αυτό γιατί, κάποιοι άλλοι μας έρχονται γιατροί από Ιταλία, Ρουμανία και καπαρώνουν θέσεις σε δημόσια νοσοκομεία. Δεν θα έπρεπε ιεραρχικά, η χώρα να προσλαμβάνει πρώτα τα δικά της παιδιά;

Έτσι λοιπόν είχα την ευκαιρία επί μια 4ετία να γνωρίσω πολλούς μελλοντικούς γιατρούς. Επειδή από μικρός φαίνεσαι, οι καλοί, ιδεολόγοι, μη φακελάκηδες, ΥΠΑΡΧΟΥΝ και είναι το στατιστικά το 10%. Από εκεί και πέρα, δεν θέλω να πω περισσότερα απʼ το να καταθέσω μόνο ένα δικό μου περιστατικό.

Πρόσφατα έσπασε η γιαγιά μου το πόδι της και την τρέχαμε στον Ευαγγελισμό. Νύχτα μέρα εκεί, ούτε μια αποκλειστική δεν πήραμε. Αφού όλα είχαν τελειώσει, λίγο πριν βγει η γιαγιά, η θεία μου έκρινε σωστό, ηθικό και δίκαιο να δώσει ένα φακελάκι των 800 ευρώ στον ορθοπεδικό (όσα βγάζω εγώ σε ένα μήνα) και άλλα 500 στον αναισθησιολόγο (για εγχείρηση ρουτίνας μιας ώρας) αφού πρώτα είχαμε βάλει συγγενή μας γιατρό ιδιωτικού νοσοκομείου να μας υποδείξει εκείνος την ταρίφα. Οδοντίατρος η θεία μου στο επάγγελμα μας είπε: «Στους γιατρούς πρέπει να δίνουμε». Τώρα αν αυτή δουλεύει για την ψυχή της κουράροντας τους λαθρομετανάστες του Κέντρου και το έχει απωθημένο, τι να πω;

Ας έδινε και κάτι σε μια αποκλειστική, δεν θα την κάκιωνε ο Θεός. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μετά εγώ φταίω που φτιάχτηκα το αναρχόσκυλο με τη μπλε μαραίν μούρη του Πολυζωγόπουλου; Ν' αγιάσει το χεράκι των κακών αυτών παιδιών. Οι συνδικαλιστές των γιατρών φωνάζουν εκεί που δεν ακούγονται. Στις τηλεοπτικές εκπομπές "κάνουν μώκο" που λέμε και...:whistle:.
Πράγματι, για να τα βλέπουν και κάποιοι από τους υπόλοιπους τα γράφω. Δυστυχώς, και σε μεγάλο βαθμό δικαιολογημένα, το κλίμα έναντι των γιατρών δεν είναι καθόλου θετικό αυτές τις εποχές. Δεν ξέρουν όμως οι αδαείς ότι αν υποβαθμιστεί το ΕΣΥ, θα πέσουν στα χέρια των ιδιωτικών συμφερόντων που θα τους μαδήσουν κυριολεκτικά. Ξέρεις αυτήν τη στιγμή πόσο μεγάλο πρόβλημα έχουν τα χειρουργία του Διαβαλκανικού της Θεσσαλονίκης που έχουν αποικιστεί από ενδονοσοκομειακά στελέχη βακτηρίων που δεν μπορούν με τίποτε να ελέγξουν; Βλέπει ο κόσμος τη χλίδα και την ξενοδοχειακή υποδομή και νομίζει ότι και το επίπεδο της περίθαλψης είναι ανάλογο. (Προσοχή, το τελευταίο προέρχεται από προσωπικές μου πληροφορίες και δεν μπορεί να διασταυρωθεί. Πιστέψτε με το έχω διασταυρώσει πριν το γράψω).
Χάο, δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω, είναι κάτι που το θεωρώ απολύτως λογικό.
Είναι γνωστό οτι η εκάστοτε κυβερνήσεις εδώ και χρόνια προσπαθούν να υποβαθμίσουν το ΕΣΥ εις βάρος του ιδιωτικού τομέα. Εχουν πολλούς λόγους να το κάνουν και σε διαβεβαιώ οτι είναι και πολύ εύκολο. Ηδη πλέον στην Αθήνα, οι ασθενείς που επιλέγουν το δημόσιο νοσοκομείο, είναι στην πλειονότητά τους αλλοδαποί, ή χαμηλών κοινωνικοοικονομηκών δυνατοτήτων. Οι έχοντες, έστω και το κάτι λίγο παραπάνω, επιλέγουν τον ιδιωτικό τομέα απολαμβάνοντας την ξενοδοχειακή χλιδή, και πληρώνοντας τα ίδια που θα πλήρωναν και στο δημόσιο.
Το ίδιο ακριβώς, μα ακριβώς όμως, γίνεται και στην Παιδεία μας.


Ποιος «άρρωστος» διαβάζει αυτό το θέμα;:P

Εγώ φοιτητής, είχα συγκάτοικο γιατρό. Έχει τελειώσει τώρα το παιδί και κάνει ειδικότητα στα νοσήματα θώρακος (απωθημένο απʼ τον πατέρα του που πέθανε από έμφραγμα). Πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο, αν και δεν κάναμε παρέα τότε. Πανέξυπνο και καλλιεργημένο άτομο και για να περάσει στο Πανεπιστήμιο έγραψε 19+ με την πρώτη (19 20 19 20). Το λέω αυτό γιατί, κάποιοι άλλοι μας έρχονται γιατροί από Ιταλία, Ρουμανία και καπαρώνουν θέσεις σε δημόσια νοσοκομεία. Δεν θα έπρεπε ιεραρχικά, η χώρα να προσλαμβάνει πρώτα τα δικά της παιδιά;

Με την ίδια λογική, κανείς έλληνας δεν θα έβρισκε δουλειά σε ξένη χώρα.
Δεν είναι κριτήριο για την ποιότητα κάποιου το αν σπούδασε στην ελλάδα ή το εξωτερικό.
Υπάρχουν εξαίρετοι συνάδελφοι που έχουν σπουδάσει σε χώρες της Ανατολικής Ευρώπης, και αρκετοί ανεπαρκείς παρά την ελληνικότητα των σπουδών τους.

Έτσι λοιπόν είχα την ευκαιρία επί μια 4ετία να γνωρίσω πολλούς μελλοντικούς γιατρούς. Επειδή από μικρός φαίνεσαι, οι καλοί, ιδεολόγοι, μη φακελάκηδες, ΥΠΑΡΧΟΥΝ και είναι το στατιστικά το 10%. Από εκεί και πέρα, δεν θέλω να πω περισσότερα απʼ το να καταθέσω μόνο ένα δικό μου περιστατικό.

Πρόσφατα έσπασε η γιαγιά μου το πόδι της και την τρέχαμε στον Ευαγγελισμό. Νύχτα μέρα εκεί, ούτε μια αποκλειστική δεν πήραμε. Αφού όλα είχαν τελειώσει, λίγο πριν βγει η γιαγιά, η θεία μου έκρινε σωστό, ηθικό και δίκαιο να δώσει ένα φακελάκι των 800 ευρώ στον ορθοπεδικό (όσα βγάζω εγώ σε ένα μήνα) και άλλα 500 στον αναισθησιολόγο (για εγχείρηση ρουτίνας μιας ώρας) αφού πρώτα είχαμε βάλει συγγενή μας γιατρό ιδιωτικού νοσοκομείου να μας υποδείξει εκείνος την ταρίφα. Οδοντίατρος η θεία μου στο επάγγελμα μας είπε: «Στους γιατρούς πρέπει να δίνουμε». Τώρα αν αυτή δουλεύει για την ψυχή της κουράροντας τους λαθρομετανάστες του Κέντρου και το έχει απωθημένο, τι να πω;

Ας έδινε και κάτι σε μια αποκλειστική, δεν θα την κάκιωνε ο Θεός. :confused:

Κάτι τέτοια λόγια είναι που κάνουν κάτι μεγαλοκαρχαρίες να λένε:
"Ολοι έχουν στην άκρη ένα ποσό για ώρα ανάγκης. Αφού για μένα τα έχεις ρε φίλε. Φέρτα...!!!" *
*Αληθινό περιστατικό !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, κανείς έλληνας δεν θα έβρισκε δουλειά σε ξένη χώρα.
Δεν είναι κριτήριο για την ποιότητα κάποιου το αν σπούδασε στην ελλάδα ή το εξωτερικό.
Υπάρχουν εξαίρετοι συνάδελφοι που έχουν σπουδάσει σε χώρες της Ανατολικής Ευρώπης, και αρκετοί ανεπαρκείς παρά την ελληνικότητα των σπουδών τους.

Μα αν δεν είναι κριτήριο το 19, 20, 19, 20 σε ένα τέτοιο χωνευτήρι εξετάσεων όπως οι Πανελλαδικές και εν συνεχεία ο βαθμός πτυχίου, τότε τι είναι; Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι τα μοναδικά, ούτε φυσικά πρέπει να κλείνονται οι πόρτες σε όσους γιατρούς σπούδασαν σε άλλες χώρες. Αλλά εδώ βάζουν εξετάσεις ΑΣΕΠ στους καθηγητές που έχουν ήδη πτυχίο στο χέρι τους, οι Ελληνοσπουδασμένοι γιατροί δεν αξίζουν μια μοριοδότηση παραπάνω;

Στο κάτω κάτω, απέδιξαν εμπράκτως μια σχετική εφυία όταν κάποιοι άλλοι γίνανε γιατροί με εξαγωγή συναλλάγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα αν δεν είναι κριτήριο το 19, 20, 19, 20 σε ένα τέτοιο χωνευτήρι εξετάσεων όπως οι Πανελλαδικές και εν συνεχεία ο βαθμός πτυχίου, τότε τι είναι; Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι τα μοναδικά, ούτε φυσικά πρέπει να κλείνονται οι πόρτες σε όσους γιατρούς σπούδασαν σε άλλες χώρες. Αλλά εδώ βάζουν εξετάσεις ΑΣΕΠ στους καθηγητές που έχουν ήδη πτυχίο στο χέρι τους, οι Ελληνοσπουδασμένοι γιατροί δεν αξίζουν μια μοριοδότηση παραπάνω;

Στο κάτω κάτω, απέδιξαν εμπράκτως μια σχετική εφυία όταν κάποιοι άλλοι γίνανε γιατροί με εξαγωγή συναλλάγματος.
Καλά όλα αυτά που λες όμως φίλε μου καλέ,
σαν έρθει η ώρα να κάνεις διαφορική διάγνωση ή να πιάσεις το νυστέρι στα χέρια σου, πίστεψέ με, δεν έχει καμιά μα καμιά σημασία τι έγραψες στις πανελλήνιες.
Μπορώ να σου αναφέρω συγκεκριμένα παραδείγματα, γι' αυτό και επιμένω άλλωστε, παιδιών που αρίστευσαν στις πανελλήνιες, αλλά μετέπειτα, είτε αναγκάστηκαν να παρατήσουν τη σχολή, είτε έγιναν ανεπαρκείς, για να μην πω επικίνδυνοι γιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το αδίστακτο κατεστημένο είναι εδώ (ενωμένο δυνατό)!!! Θα ήθελα να τονίσω, αν και πλέον μάλλον μόνος μου θα το διαβάζω το θέμα

Το διαβάζουμε κι άλλοι! Το ότι δεν έχουμε κάτι να προσθέσουμε στις πολύ εποικοδομητικές αντιπαραθέσεις σας δε σημαίνει πως δε σας ρουφάμε! :)

Please proceed! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top