Σέρβις, αξεσουάρ, απορίες σχετικά με το αυτοκίνητο

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Καλημερουδια!!
Πηγα σε αλλη αντιπροσωπεια και βρηκαν πως ειναι οντως γνησια και πως δεν εχουν προβλημα. Μου τα καθαρισαν και τελος ο απαισιος ηχος!!! Βεβαια μολις πιασουν παλι μακα θα ξανακανουν αλλα αγορασα αυτο το σπρευ και ειμαι πανετοιμη να τα αντιμετωπισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andartis7

Νεοφερμένος

Ο andartis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γειασας εχω ανα παλιο mazda323f και χθες μου σταματησε ξαφνικα στον δρομο η πατουσα γκαζι και δεν προσωρουσε σαν να ειχα κενο,,η μπαταρι αδουλευε ειχα ραδιο ενδειξεις στο κατραν σημερα με παει κανονικα προς το παρων ,,ειναιμ θεμα βενζινης>? εχω κανιε σερβις πριν 3μηνες ευχαριστω,νικο=ς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
γειασας εχω ανα παλιο mazda323f και χθες μου σταματησε ξαφνικα στον δρομο η πατουσα γκαζι και δεν προσωρουσε σαν να ειχα κενο,,η μπαταρι αδουλευε ειχα ραδιο ενδειξεις στο κατραν σημερα με παει κανονικα προς το παρων ,,ειναιμ θεμα βενζινης>? εχω κανιε σερβις πριν 3μηνες ευχαριστω,νικο=ς


Τι ενοεις οτι πατουσες γκαζι και δεν πηγενε; Μπουκονε; Η ανεβαζε στροφες χωρις να μεταδιδει στον αξονα; Αν το δευτερο παιζει να μην κουμποσε καλα η ταχυτιτα, παιζει να εχεις προβλημα με τον δισκο σου η με το κιβωτιο ταχυτιτων η να ειναι κατι πιο περιπλοκο.
Στην θεση σου θα ρωταγα καποιον μηχανικο να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα παθω καμια ζημια εν κινιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andartis7

Νεοφερμένος

Ο andartis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τι ενοεις οτι πατουσες γκαζι και δεν πηγενε; Μπουκονε; Η ανεβαζε στροφες χωρις να μεταδιδει στον αξονα; Αν το δευτερο παιζει να μην κουμποσε καλα η ταχυτιτα, παιζει να εχεις προβλημα με τον δισκο σου η με το κιβωτιο ταχυτιτων η να ειναι κατι πιο περιπλοκο.
Στην θεση σου θα ρωταγα καποιον μηχανικο να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα παθω καμια ζημια εν κινιση.
ανεβαζε στροφες χωρις κινηση παντω ςευχαριστω πολυ θα παω σε μηχανικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εισαι σιγουρος οτι δεν παταγες συμπλεκτη; :P πιθανοτατα να ειναι θεμα δισκου παντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το έχω πάθει κι εγώ αυτό! Ημουν σε ένα φανάρι στο Περιστέρι και ξαφνικά ανέβαζε τρελές στροφές με νεκρά. Με κοιτάει ο διπλανός και νόμιζε ότι ήθελα κόντρες :D
Δεν θυμάμαι τι είχε τελικά γιατί πάνε χρόνια, αλλά θυμάμαι ότι δεν το έκανε συνέχεια όπως λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KateThom

Νεοφερμένος

Η Katerina ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας γεια σας!!! τι κανετε? πως ειστε?
Λοιπον εδω και καμποσο καιρο εχω ενα θεματακι με το αυτοκινητο. Οταν η θερμοκρασια του περιβαλλοντος ειναι 35 με 40 βαθμους κελσιου σβηνει η μηχανη. Αυτο συμβαινει ακομα πιο συχνα οταν ανοιγω το κλιματιστικο. Το πηγα στο σερβις 5 φορες αλλα τιποτα. Το συνεδεσαν και με υπολογιστη παλι τιποτα. Εχω επικοινωνησει με μεγαλη βρετανια αλλα δεν μπορουν να κανουν τιποτα γιατι ειμαι ελλαδα. Οι ελληνες με εχουν στα αζητητα και ετσι εγω προσευχομαι μην με βρουν σε καμια κολωνα της Δεη καμια ωρα :P Δεν με ανυσυχει τοσο πολυ οταν ειμαι στην πολη, αλλα να θελω να παω διακοπες στην κρητη και απο το ηρακλειο μεχρι την σητεια ειναι καποια αποσταση. Εχει τις στροφες της, τις ευθειες τις, τα στενα τις, τους μανιακους οδηγους της... :worry: γενικα τα εχει ολα. Μηπως εχετε καμια ιδεα τι γινεται?
Σας χιλιο ευχαριστω εκ των προτερων!

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Scenic II Πρόβλημα με τη μηχανή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To αμάξι το έχεις πάρει καινούριο ή μεταχειρισμένο; αν είναι μεταχειρισμένο μήπως είναι εισαγώμενο από άλλη χώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KateThom

Νεοφερμένος

Η Katerina ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οχι καινουργιο ειναι. του 2008 περιπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ότι σβήνει ευθύνεται σίγουρα η μπαταρία, αν είναι παράλληλα και το air condition ανοιχτό είναι λογικό να να δυσκολεύεται παραπάνω να πάρει μπρος και να σβήνει πιο εύκολα.

Το πρόβλημα ίσως είναι η θερμοκρασία της εσωτερικής μηχανής (θεωρώ με τα σερβις πως σου αλλάξανε τα λάδια), και ότι ελέξανε εσωτερικά την μηχανή ότι δεν κόλλησε κάτι μέσα. Αφου ο υπολογιστής δε δείχνει κάποιο πρόβλημα αυτό σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις του είναι σωστές και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εσωτερικά.

Συνεπώς το πρόβλημα που υποψιάζομαι είναι στην μπαταρία .... και το αυτοκίνητο σε λίγο θα σβήνει και σε κανονικές θερμοκρασίες αν ισχύει αυτό.

Τα γαλλικά αυτοκίνητα έχουν συχνά πρόβληματα με τα ηλεκτρονικά τους (αλλά αφού ο υπολογιστής τα έδειξε όλα εντάξει δε νομίζω να βρίσκεται στις λειτουργίες του τουτου το πρόβλημα.

Είναι απλά μια υπόθεση :( (δε μπορώ να συνδέσω κάπως αλλιώς)
το καλύτερο είναι να γραφτείς σε ένα πιο εξειδικευμένο φορουμ όπως οι 4τροχοί του γνωστού περιοδικού
https://www.4tforum.gr/phpBB3/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KateThom

Νεοφερμένος

Η Katerina ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
δεν νομιζω να ειναι η μπαταρια την αλλαξα προχθες για ευνοητους λογους. Απο τοτε εχει κλεισει γυρω στις 5 με 8 φορες, ισως να ειναι η θερμοκρασια αλλα και παλι γιατι να κλεινει? Μπορω να κανω κατι? Οποιαδιποτε ιδεα ευπροσδεκτη! ΕΓΙΝΕ!!!!

Ευχαριστω πολυ και μονο για την απαντηση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν νομιζω να ειναι η μπαταρια την αλλαξα προχθες για ευνοητους λογους. Απο τοτε εχει κλεισει γυρω στις 5 με 8 φορες, ισως να ειναι η θερμοκρασια αλλα και παλι γιατι να κλεινει? Μπορω να κανω κατι? Οποιαδιποτε ιδεα ευπροσδεκτη! ΕΓΙΝΕ!!!!

Ευχαριστω πολυ και μονο για την απαντηση!!!!

:( αφού την άλλαξες δεν είναι αυτό
Το airconditοn βγάζει έξω ζεστό αέρα και βάζει κρύο (όπως ο κλιματισμός του σπιτιού) αν λειτουργεί αυξάνει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος της μηχανής.

:( Εγώ οδηγούσα ένα παλιό golf και όταν είχα το aircondition έχανε σημαντικά την ιπποδύναμη του και στις χαμηλές στροφές μου έσβηνε πιο εύκολα, αλλά δε φαίνονται ίδιες οι περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Το να σβήνει αναμμένη μηχανή λόγω μπαταρίας πρώτη φορά το ακούω. Είμαι περίεργος να ακουσω πως μπορει να γινει κατι τετοιο απο μηχανολογικη αποψη.
Μια σκέψη που κάνω ειναι ότι ίσως κατι τρέχει με την ρυθμιση του ρελαντί. Οπως και να εχει, μηχανικος δεν ειμαι και διαγνωση εξ αποστασεως δεν γινεται. Οποτε καλυτερα να πας και σε καποιο αλλο συνεργειο να παρεις και μια αλλη γνωμη
Καλές διακοπές στην Κρήτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η θερμοκρασια της μηχανης ακριβως πριν σου σβησει ειναι ανεβασμενη;
Μηπος εχεις κανενα προβλημα με το ψυγειο; Για service που λες οτι το πηγες, τους το πηγες και ειπες πως εχει αυτο και αυτο, σου ειπαν οτι το εφτιαξαν αλλα τιποτα; Μπουζι εχεις αλλαξει;

Παρομοια ζημια εχω συναντισει σε μηχανακι αλλα δεν ειχε να κανει με την θερμοκρασια του περιβαλλοντος, περαν του οτι οσο πιο ζεστη ειχε τοσο πιο γρηγορα εσβηνε φυσικα, το προβλημα ητανε η υπερθερμανση του κινιτιρα και το προβλημα βρισκοτανε μεσα στον κινιτιρα, δεν θυμαμε ομως αν ητανε φλαντζα ή στροφαλος ομως.

Αλλιως ισως καποιο βραχυκυκλωμα καπου, το οποιο ομως καλη τυχη στο να το βρεις!...!


Επισης ενα πολυ τραβιγμενο σεναριο ειναι να εχει προβλημα στην παροχη καυσιμου, το οποιο δεν μπορω να το συνδεσω αμεσα με την θερμοκρασια ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εμάς είχε τα εξής συμπτώματα: έσβησε 2-3 φορές σε στάση, δεν έπαιρνε πάντα μπρος με τη μια, έβγαλε 3-4 φορές χαμηλή πίεση στα λάδια (φουλ από λάδια) και υπερθέρμανση κινητήρα (σε 2 διαδρομές αυτά) κι έχανε ψυκτικό υγρό ενώ κάποια ποσότητα την έκανε ζελέ. Η διάγνωση είναι καμμένη φλάντζα, θα αλλάξουμε θερμοστάτη και ίσως χρειαστεί πλανιάρισμα (που δεν ξέρω τι είναι αλλά ντρεπόμουν να ρωτήσω :redface:). Γύρω στα 500 ευρώ για C2 του '07.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λέμε μάρκα αυτοκινήτου έτος κατασκευής 77.000 χιλιόμετρα και τιμή service του αυτοκινήτου σας.


Έχω ένα opel corsa του 2005 και με χρέωσαν 200 ευρώ το service από την αντιπροσωπεία της opel (μου βρήκαν και κάτι πράγματα που θέλαν αλλαγή) που δε ξέρω τι ειναι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φτηνα σου πηγε σε αντιπροσωπεια νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω αν ξερετε, αυριο θα το παω σε μηχανικο. Μου μυριζε σαν κατι ψοφιο δυο μερες και συνειδητοποιησα πως το πατακι του οδηγου ειχε ποτισει με κατι σαν λαδια μια αηδια. Σκαλισα λιγο να δω απο που βγαινει και βγαινει απο τον συμπλεκτη... Ελεγξα ολς τα υγρα και ειναι ολα οκ. Τι μπορει να συμβαινει, εχετε ιδεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Άνοιξε το καπό να δεις μήπως έχει κομματιάσει καμία γάτα το βεντιλατέρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω bo σκεφτηκα μην ειχε ψοφισει καμμια γατα. :PΗ θα χε ξεπεσει τιποτα φαι....:P Τετοια δυσωδια....
Νταξ, βρηκαμε τι φταιει. Μου ραγισε η καρδια και η τσεπη αλλα αντεχω! :D :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top