Lovecraft

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Το Necronomicon ειναι το βιβλιο που εγραψε ο Αραβας Αl Azif το 730 στη Δαμασκο.
Το ονομα του το πηρε απο ελληνικες λεξεις και συμαινει ονοματα νεκρων ή καπως ετσι. Μηλαει για τους Μεγαλους παλιους οι οποιοι ηρθαν στη γη, πριν απο το ανθρωπο, απο τα σκοτεινα αστρα. Ηταν πατερες των Na-Hag και Gaunts, που αυτοι εξουσιαζουνε την νυχτα. Ο μαγαλος αδελφος ειναι ο Cthulhuis(Κθουλου), που ειναι και ο πιο γνωστος απο το Νεκρονομικον. Εχουν διαφορες μορφες, οπως σκουλικια ή τερατα της θαλασσας κ.α. Εχω το Νεκρονομικον αλλα στα αγγλικα και μαλιστα ειναι σε περιεργη 'μορφη' (π.χ. το the το γραφει Ye) και ειναι πολυ δυσκολο να το μεταφρασω αν γνωριζει καποιος πως μπορω να το κανω ή αν υπαρχει η μεταφραση, σας παρακαλω να μου το πει. Ο Λαβκραφτ εχει γραψει πολλα διηγηματα βασησμενος στο Νεκρονομικον, και πολλοι ακομη εχουν επηρεαστει απο και εχουν γραψει ιστοριες βασισμενοι σε αυτο. Οπως π.χ. ο Κινγκ, εχει γραψει μια ιστορια που αναφερει αρκετα στοιχεια απο το Νεκρονομικον. η ιστορια λεγετε Κραουτς Εντ, και βρισκετε στο βιβλιο "Εφιαλτες και ονειροτοποι" που προσφατα εχει κυκλοφορησει σε dvd και φυσικα περιεχει και αυτη την ιστορια.
Το Νεκρονομικον το παιχνιδι, που αναφερθεικε πιο πριν, ειναι βασησμενο σε μια ιστορια του Λαβκραφτ. Δυστιχως δεν θυμαμαι τωρα τον τιτλο αλλα μπορω να το βρω αν ενδιαφερετε καποιος.
Απο Λαβκραφτ θα σας προτεινα να διαβασετε τα απαντα που εχει πολυ ωραιες ιστοριες.Αλλα και η ανθολογια επιστημονικης φαντασιας, ιστοριες ...,απο τις εκδοσεις Πηγασος ειναι φοβερη. Μην ξεχναμε πως η μεταφραση και ο σχολιασμος ειναι απ τον ανεπαναλυπτο ελληνα Γ. Μπαλανο.

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εχω το Νεκρονομικον αλλα στα αγγλικα και μαλιστα ειναι σε περιεργη 'μορφη' (π.χ. το the το γραφει Ye) και ειναι πολυ δυσκολο να το μεταφρασω αν γνωριζει καποιος πως μπορω να το κανω ή αν υπαρχει η μεταφραση, σας παρακαλω να μου το πει.

Εκδόσεις Κάκτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Εκδόσεις Κάκτος.
Εχω ψαξει για τις εκδοσεις Κακτος ειχε βγει το Νεκρονομικον στα τελη του '70. Αλλα και στις εκδοσεις που πηρα τηλεφωνο δεν μπορεσαν να με βοηθησουν.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εχω ψαξει για τις εκδοσεις Κακτος ειχε βγει το Νεκρονομικον στα τελη του '70. Αλλα και στις εκδοσεις που πηρα τηλεφωνο δεν μπορεσαν να με βοηθησουν.:(

https://www.perizitito.gr/product.php?productid=138421&page=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Κι εγώ από όσο γνωρίζω και το Necronomicon και ο Άραβας συγγραφέας του είναι φανταστικά πρόσωπα πλασμένα από τον Lovecraft.

Ο ίδιος ο Lovecraft δε φανταστικός συγγραφέας. Αν και ίσως καταντάει κάπως κουραστικός σε μερικά σημεία με τις περιγραφές που κάνει (όχι ότι αυτά που θέλει να μας περιγράψει περιγράφονται κι αλλιώς...). Διαβάστε το "Η περίπτωση του Charles Dexter Word". Το καλύτερό του βιβλίο κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Το Νεκρονομικον κυκλοφορει σε βιβλιο ΟΧΙ του Λαβκραφτ.

https://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1722816&prid=977055&deid=0


Δεν το εχω διαβασει και δεν μπορω να εκφερω αποψη παντως απο τη περιγραφη φαινεται αρκετά ενδιαφερον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"...Να βγoυν τα μάτια του με πυρωμένα κάρβουνα και να ραφτούν τα χείλη του με κερωμένη κλωστή παρά να προφέρει φωναχτά το όνομα αυτού του βιβλίου"


Νεκρονόμικον, Νεκρονόμικον, Νεκρονόμικον! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Προσφατα διαβασα τη μελετη του Γιώργου Ιωαννίδη για τη μυθολογια του Λαβκραφτ με τιτλο "Νεκρονομικον". Μπορουμε να πούμε με βεβαιοτητα οτι δεν υπάρχει νεκρονομικον που να γραφτηκε απο το Λάβκραφτ ή αλλον πριν απο αυτον. Όλα τα νεκρονομικον που κυκλοφορουν ειναι καλπικα ή μεταγενεστερα του Λαβκραφτ. Εννοείται πως δεν υπάρχει τρελος Αραβας που να εγραψε τετοιο βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kalanapathw

Νεοφερμένος

Ο Kalanapathw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
συμφώνω με τον V νεκρονομικον δεν υπάρχει και νόμιζω οτι το είχε δηλώσει και ο ίδιος ο Lovecraft.Πάντως είναι ο μοναδίκος συγγράφεας που με έχει κάνει να κοίταω πίσω μου ενώ διαβάζω το βιβλίο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Σόρυ δε κρατήθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top