Κορίτσια, γιατί αργείτε τόσο να ετοιμασθείτε;

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Θα κάνω μια μικρή ανακεφαλαίωση μέχρι εδώ.

1) Γενικά ισχύει η αρχική υπόθεση ότι γενικά οι γυναίκες χρειάζονται περισσότερο χρόνο από τους άντρες για να ετοιμαστούν. Σίγουρα δε λείπουν και οι εξαιρέσεις.
2) Η καθυστέρηση αυτή είναι (ως ένα σημείο) λογική καθώς οι κοπέλες έχουν να κάνουν πολύ περισσότερα και πιο χρονοβόρα πράγματα από τους άντρες,
3) Μια βασική αιτία του φαινομένου είναι τα πρότυπα ομορφιάς που έχουν καθιερωθεί από την κοινωνία μας εδώ και χιλιετίες.
4) Η ηλικία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Τα κορίτσια που είναι μαθήτριες δεν καθυστερούν ακόμα. Σε μερικά χρόνια όμως κάποιοι θα τις περιμένουν και αυτές.
5) Υπάρχουν και άντρες που αργούν περισσότερο από τις γυναίκες και αγγίζουν την υπερβολή.
6) Τα αρσενικά μπορεί να γκρινιάζουμε από συνήθεια και να λέμε ότι θέλουμε τις κοπέλες μας άφτιαχτες, όμως καμαρώνουμε όταν τις έχουμε δίπλα μας κουκλίτσες και οι άλλοι μας ζηλεύουν.

Πάμε παρακάτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Μερικες φορες κατανταει ξεφτιλα να ετοιμαζεται μιση ωρα και γω να βαζω βερμουδα-μπλουζα και να μαι ετοιμος.Με κανει να νιωθω λες και βγαινω σαν γυφτος :P
Παντως οποια νομιζει οτι πρεπει να βαζει σκια-ρουζ πως το λενε και το αλλο στις βλεβαριδες στις 10 το πρωι για να βγει εξω ή να παει στην σχολη ας σημειωσει λαθος.Αντι να μας αρεσετε γινεται το αναποδο,γελαμε με την παρτη σας.Δηλαδη εχεις σε τοσο χαμηλη εκτιμηση τον εαυτο σου που ουτε εξω απο το σπιτι δεν βγαινεις χωρις 200 γραμμαρια σοβα στην μαπα σου;;Το λιγο make up οκ σας αναδεικνυει και το ''δειχνεις πιο ωραια χωρις make up'' ισχυει για το 1% των γυναικων οποτε ειναι δεκτο/επιθυμητο.Για να κλεισω αυτο το ποστ κραξιματος :P μην βαφετε τα νυχια σας στην καφετερια οταν ειστε με αντροπαρεα,φαινεστε πολυ ΜΑ ΠΟΛΥ χαζογκομενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
ιτ σμελσ λαικ κομπλεεξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Μη παραγνωριζουμε παντως, τις συνθηκες και τις περιστασεις.
Αλλη ωρα θα κανουμε,σα γυναικες, για να ετοιμαστουμε να βγουμε πρωτο ραντεβου( λεω εγω τωρα) και αλλη για να ειμαστε απλα περιποιημενες για μια εξοδο με την κολλητη.

Φυσικα,το ζητημα ειναι,οπως ειπαν και αλλα μελη, αν ξερουμε οτι θα αργησουμε, να εχουμε σχηματισει ενα αλφα πλανο ντυσιματος στο μυαλο μας η να αρχισουμε νωριτερα,για να μη φτασουμε αργοπορημενες,γιατι εννοειται σε κανεναν δεν αρεσει να περιμενει.
Το θεμα δεν ειναι ουτε ψυχολογικο,ουτε καμια ιδιαιτερη υπερβολη των περισσοτερων γυναικων να ειμαστε υπερφτιαγμενες και στην τριχα, αλλα η νορμα(με τα περιοδικα που επηρεαζουν μπλα μπλα που ειπωθηκε πριν,συμφωνω απειρα πολυ) στην οποια μαθαινουμε απο μικρες. Επισης ,ειναι πολυ φυσιολογικο να μην αισθανομαστε καλα με τον εαυτο μας, αν θεωρουμε οτι δεν εχουμε καλη εικονα βγαινοντας εξω οπως να ναι και το θεμα σε πρωτη φαση ειναι πως βλεπουμε εμεις τον εαυτο μας.
Επιπλεον το δειγμα 10-20 αντρων απο δω μεσα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο για το ποση ωρα σπαταλουν καποιοι μπροστα απο τον καθρεφτη τους οποτε δεν τιθεται καν θεμα παραπονων,για το ποσο αργουμε εμεις:P

Προσωπικα και επιβεβαιωνω μαλλον μια απ τις γενικες αληθειες που λεει και ο Διας, οσο ημουν μικροτερη δε με ενοιαζε καν, βαριομουν κιολας να κανω πολυ ωρα να ντυθω και δεν πολυπροσεχα. Οσο μεγαλωνεις ομως,καταλαβαινεις ορισμενα πραγματα:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Όχι ρε ρουτ και συ με τα κραγιόν και τα αρώματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Όχι ρε ρουτ και συ με τα κραγιόν και τα αρώματα. :P

Ελα αφου το ειπα,τελευταια εχω κανει βηματα:P
Oχι ,δεν ειμαι και πολυ ακομα,υπαρχει κοσμος που μπορει να το επιβεβαιωσει:redface:

Περα απο την πλακα,την ατακα ΄΄για να γινεις αθλητικογραφος πρεπει να εισαι πολυ περιποιημενη'' δεν την ξεχναω.
Τωρα αντιληψη ειναι ,καλο-κακο , για τη διακριση αντρων-γυναικων σ αυτο τον τομεα ,δε ξερω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ετσι λειτουργουμε οι περισσοτερες γυναικες. Υπαρχουν ομως και ανδρες που καθυστερουν ειτε στον καθρεφτη, ειτε για κατι που θυμουνται τελευταια στιγμη. Εγω αλλοτε ειμαι ετοιμη στο τσακ μπαμ, αλλοτε μπορει να μαλωνω με την ντουλαπα μου για καμμια ωρα. Μου εχει τυχει στις διακοπες να ειμαι για καφε και να συζηταμε για την βραδινη εξοδο κι απο εκεινη την ωρα μεχρι την ωρα που θα ειναι να ετοιμαζομαι, να σκεφτομαι τι θα φορεσω πως και γιατι. Γιατι ειμαι γυναικα κι ολιγον ψωναρα με την μουρη μου. Θελω να ειμαι η καλυτερη με καθε λεπτομερεια προσεκτικα. Αυτο βεβαια στο τελος δε σημαινει πως οντως θα ειμαι η πιο ομορφη αντικειμενικα, αλλα εγω ετσι θα αισθανομαι και θα βγαζω προς τα εξω αυτοπεποιθηση. Επισης ο φιλος μου μπορει να μου πεταξει μετα απο ωρες ιεροτελεστιας ''δε σου παει αυτο'' κι εκει να παθω νευρικη παρακρουση '' μα πως? Αποκλειεται!'' :P
Οπως και να εχει, χρειαζεται υπομονη, οπως κι εμεις δειχνουμε σε εσας σε αλλα θεματα μπορει και σοβαροτερα. Ελπιζω μετα τοσες απαντησεις γυναικων να καταλαβες στο περιπου γιατι αργουμε καμμια φορα. Και κατι ακομα. Οσο εχω υπαρξει ελευθερη, πολυ λιγοτερο με ενδιεφερε το πως θα βαφτω και τι θα φορεσω-οχι πως δεν εδινα σημασια, εδινα- αλλα μεσα σε μια σχεση, αυτη η ιεροτελεστια αποδεικνυει ποσο θελουμε να γοητευουμε τους ανθρωπους μας. Γι αυτο καλο ειναι να ειστε παντα ευγενικοι και τις κυριες σας και να λετε ομορφες κουβεντες. Κι αν κατι δε σας αρεσει, με το μαλακο αγορια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Επισης ο φιλος μου μπορει να μου πεταξει μετα απο ωρες ιεροτελεστιας ''δε σου παει αυτο'' κι εκει να παθω νευρικη παρακρουση '' μα πως? Αποκλειεται!'' :P

ινδεεδ.:tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Πρώτα μπάνιο και μετά κακάκια; :hmm:
Δεν υπάρχει πιο σπαστικό από το να σου έρχονται αμέσως μετά το μπάνιο.
Επισης ο φιλος μου μπορει να μου πεταξει μετα απο ωρες ιεροτελεστιας ''δε σου παει αυτο'' κι εκει να παθω νευρικη παρακρουση '' μα πως? Αποκλειεται!'' :P
Αυτή κρατάει δύο φορέματα "Ποιο από τα δύο σ' αρέσει?" - Αυτός της δείχνει το ένα - Αυτή φοράει το άλλο.
Γι αυτο καλο ειναι να ειστε παντα ευγενικοι και τις κυριες σας και να λετε ομορφες κουβεντες. Κι αν κατι δε σας αρεσει, με το μαλακο αγορια. :D
Αφού βρε το ξέρετε πως ότι και να κάνετε εμείς σας αγαπάμε...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Προσωπικα και επιβεβαιωνω μαλλον μια απ τις γενικες αληθειες που λεει και ο Διας, οσο ημουν μικροτερη δε με ενοιαζε καν, βαριομουν κιολας να κανω πολυ ωρα να ντυθω και δεν πολυπροσεχα. Οσο μεγαλωνεις ομως,καταλαβαινεις ορισμενα πραγματα:whistle::whistle:
Δηλαδή παράλληλα με το μπάνιο δεν μπορεί να σκεφτεί και το τι θα φορέσει κιόλας; Ή αν εκτός από μπάνιο θέλει και να περιποιηθείς τον εαυτό σου περισσότερο, δεν είναι παράλογο όλα αυτά να τα κάνεις από το μεσημέρι ή απόγευμα. Η ασυνέπεια κάποιους τους εκνευρίζει και γι'αυτό υπάρχει και ο προγραμματισμός.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Δηλαδή παράλληλα με το μπάνιο δεν μπορεί να σκεφτεί και το τι θα φορέσει κιόλας; Ή αν εκτός από μπάνιο θέλει και να περιποιηθείς τον εαυτό σου περισσότερο, δεν είναι παράλογο όλα αυτά να τα κάνεις από το μεσημέρι ή απόγευμα. Η ασυνέπεια κάποιους τους εκνευρίζει και γι'αυτό υπάρχει και ο προγραμματισμός.:P

Μα ναι,δε διαφωνω.Απλα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις ,σε φαση να εχεις γυρισει μολις απο τη σχολη,να εχεις με εκεινον ας πουμε ραντεβου σε μια ωρα και να τρεχεις να προλαβεις. Κοινως, το χειμωνα με τις υπολοιπες υποχρεωσεις, μερικες φορες ο προγραμματισμος παει για βρουβες. Οποιος ειναι παντα συνεπης ,ενα μεγαλο μπραβο και να μας πει κ εμας το μυστικο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μα ναι,δε διαφωνω.Απλα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις ,σε φαση να εχεις γυρισει μολις απο τη σχολη,να εχεις με εκεινον ας πουμε ραντεβου σε μια ωρα και να τρεχεις να προλαβεις. Κοινως, το χειμωνα με τις υπολοιπες υποχρεωσεις, μερικες φορες ο προγραμματισμος παει για βρουβες. Οποιος ειναι παντα συνεπης ,ενα μεγαλο μπραβο και να μας πει κ εμας το μυστικο.:P
Πάλι και τρέχοντας τα καταφέρνεις. Όταν διαβάζω πως μισή ώρα κοιτάτε την ντουλάπα να βρείτε το ρούχο. Πόσες ντουλάπες είναι δυνατόν να υπάρχουν σε ένα σπίτι;:P Ο καλός προγραμματισμός είναι το μυστικό.:P Αν μία στο τόσο τύχει κάποιο απρόοπτο, δεν τίθεται θέμα ασυνέπειας,διότι δεν αποτελεί πάγια συμπεριφορά, αλλά μία εξαίρεση εκ των συνθηκών. Όταν μιλάμε για "φαινόμενο", αυτό σημαίνει πως επαναλαμβάνεται και μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί ασυνέπεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Πάλι και τρέχοντας τα καταφέρνεις. Όταν διαβάζω πως μισή ώρα κοιτάτε την ντουλάπα να βρείτε το ρούχο. Πόσες ντουλάπες είναι δυνατόν να υπάρχουν σε ένα σπίτι;:P Ο καλός προγραμματισμός είναι το μυστικό.:P Αν μία στο τόσο τύχει κάποιο απρόοπτο, δεν τίθεται θέμα ασυνέπειας,διότι δεν αποτελεί πάγια συμπεριφορά, αλλά μία εξαίρεση εκ των συνθηκών. Όταν μιλάμε για "φαινόμενο", αυτό σημαίνει πως επαναλαμβάνεται και μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί ασυνέπεια.:)

To κορυφαιο ειναι οτι εγω συνηθιζα να βγαινω αβαφη σχεδον και οπως να ναι για αρκετα χρονια.:redface:
Εν παση περιπτωση,καθενας εχει τους δικους του ρυθμους και ο,τι και να κανει ειναι σωστο για εκεινον.
Αρκει να μην επηρεαζει την υπολοιπη παρεα που θα περιμενει και θα περιμενει και θα περιμενει..
Θεμα χαρακτηρα ειναι σε ενα βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
To κορυφαιο ειναι οτι εγω συνηθιζα να βγαινω αβαφη σχεδον και οπως να ναι για αρκετα χρονια.:redface:
Εν παση περιπτωση,καθενας εχει τους δικους του ρυθμους και ο,τι και να κανει ειναι σωστο για εκεινον.
Αρκει να μην επηρεαζει την υπολοιπη παρεα που θα περιμενει και θα περιμενει και θα περιμενει..
Θεμα χαρακτηρα ειναι σε ενα βαθμο.
Αν περιμένει μία ώρα την επηρεάζει, επειδή μου είχε συμβεί κι είχα εκνευριστεί άπειρα. Υγεία πάνω απ'όλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μωρε ας τους παρει(βαζω μεσα και τα αγορια) οση ωρα θελουν να ετοιμαστουν , ειλικρινα δε με ενδιαφερει, αρκει να ειναι στην ωρα τους κατι που τις περισσοτερες φορες και που μου σπαει απιστευτα τα νευρα (συνηθως ειμαι πολυ συνεπης).Εδω εχει τυχει να περιμενω ποσες φορες τον κολλητο μου γι αυτο το πραγμα...
Οσο για εμενα , μου παιρνει περιπου μιση ωριτσα μεχρι να ντυθω και να μακιγιαριστω λιγουλακι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Η καθυστέρηση έχει να κάνει πολλές φορές και με τη κίνηση, τα ΜΜΜ κι όλα αυτα, δεν είναι απλά μια κλασσική δικαιολογία. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Η καθυστέρηση έχει να κάνει πολλές φορές και με τη κίνηση, τα ΜΜΜ κι όλα αυτα, δεν είναι απλά μια κλασσική δικαιολογία. :pfff:
Η καθυστέρηση από ΜΜΜ και κίνηση δικαιολογείται πάντα, έτσι κι αλλιώς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατί συγχέουμε την περιποίηση με την καθυστέριση; Το ότι κάποιος η κάποια θέλει τον χρόνο του να ετοιμάστει δεν σημένει ότι θα καθυστερίσει, ούτε ότι κάποιος καθυστερεί συμένει οτι το κάνει επειδή αργεί να ετοιμαστεί. Η καθυστέριση είναι ένα ξεχωριστό συνίθιο, που δυστιχός το έχουν πολλοί. Και πρέπει να χαιρώμαστε που κάποιοι άθρωποι γύρο μας περιποιούνται τον ευατό τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δηλαδή παράλληλα με το μπάνιο δεν μπορεί να σκεφτεί και το τι θα φορέσει κιόλας;
Δεν μπορούν όλοι να κάνουν 2 πράγματα ταυτόχρονα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top