Δήλωση Χαλκιά

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Μα, αν στρώσει τα "πισινά" του ο καθείς μπορεί να φτάσει στην κορυφή. Δε χρειάζονται ούτε γονίδια ανωτερότητας, ούτε πράσινα άλογα.
Η δήλωση αυτή της Χαλκιά υπονοεί ότι ο Έλληνας έχει a priori ένα πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων λαών κάτι που είναι προφανώς ρατσιστικό.

Όλοι οι λαοί δεν θεωρούν εαυτούς ανώτερους απ όλους τους άλλους; Άρα όλοι είναι ρατσιστές! Πάρε παράδειγμα τους Γερμανούς! Οι Γερμανοί όμως ποτέ δεν υπήρξαν πρώτοι όπως οι Αρχαιοι Έλληνες. Οι Βόρειοι έχουν άλλες παραδόσεις...Βαλχάλλα, Θορ, το έθνος της Απολλωνίας και της Θούλης και δε συμμαζεύεται. Οι Εβραίοι...εκείνοι κι αν έχουν καβαλήσει καλάμι... Το εκλεκτό έθνος του Θεου...

Όλοι καβαλάνε καλάμι...Το θέμα είναι ποιοί ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ το αντέχουν. Οι Αρχαίοι Έλληνες το απέδειξαν και η Χαλκιά το μόνο που υποννόησε είναι οτι έχουμε πολύ βαριά ιστορία για να είμαστε σήμερα οι Έλληνες της φραπεδούμπας και του "ενα στα γρήγορα". Και συμφωνώ! Και ΝΑΙ να διδαχθεί και στα σχολεία! :)

Γιατί να φοβόμαστε να περηφανευθούμε για τη φυλή μας; Μηπως δεν το αξίζουμε; Δηλαδή αντε και καλά κάναμε μόδα τον ανθελληνισμό; :(

ΥΓ: Ναι υπάρχει και γενετική διαφορά ανάμεσα στους Έλληνες και στους άλλους λαούς. Θα βρώ το επίμαχο άρθρο και θα το παραθέσω όποτε αυτό καταστεί δυνατόν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σημφωνω απολιτα με τον Valder.

Και οσο για τα κυταρα οπως ειπε και ο Valder πραγματι υπαρχει μια διαφορα το ειχα διαβασει σε εφημεριδα. Και πιστευω οτι εχουμε ενα στιχιο ανεπτιμγμενο σε σχεση με τους αλλους. Γιατι οπου και αν μεταναστευσαν οι Ελληνες πετυχαν και δεν εγιναν "Αλβανοι" και "Ρωσιδες" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Σημφωνω απολιτα με τον Valder.

Και οσο για τα κυταρα οπως ειπε και ο Valder πραγματι υπαρχει μια διαφορα το ειχα διαβασει σε εφημεριδα. Και πιστευω οτι εχουμε ενα στιχιο ανεπτιμγμενο σε σχεση με τους αλλους. Γιατι οπου και αν μεταναστευσαν οι Ελληνες πετυχαν και δεν ............... ;

Μήπως θα ήταν πιό σωστό αυτοί οι όροι που αντικατέστησα με τελίτσες στο κουόουτ μου να αναφερθούν ως "δεν είχαν την τύχη που έχουν οι μετανάστες στη χώρα μας"; Για ρίξε μια ματιά. Ακριβώς επειδή υπάρχουν άνθρωποι απο εκείνα τα έθνη που δουλεύουν και τίμια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Όλοι οι λαοί δεν θεωρούν εαυτούς ανώτερους απ όλους τους άλλους; Άρα όλοι είναι ρατσιστές! Πάρε παράδειγμα τους Γερμανούς! Οι Γερμανοί όμως ποτέ δεν υπήρξαν πρώτοι όπως οι Αρχαιοι Έλληνες. Οι Βόρειοι έχουν άλλες παραδόσεις...Βαλχάλλα, Θορ, το έθνος της Απολλωνίας και της Θούλης και δε συμμαζεύεται. Οι Εβραίοι...εκείνοι κι αν έχουν καβαλήσει καλάμι... Το εκλεκτό έθνος του Θεου...

Όλοι καβαλάνε καλάμι...Το θέμα είναι ποιοί ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ το αντέχουν. Οι Αρχαίοι Έλληνες το απέδειξαν και η Χαλκιά το μόνο που υποννόησε είναι οτι έχουμε πολύ βαριά ιστορία για να είμαστε σήμερα οι Έλληνες της φραπεδούμπας και του "ενα στα γρήγορα". Και συμφωνώ! Και ΝΑΙ να διδαχθεί και στα σχολεία! :)

Γιατί να φοβόμαστε να περηφανευθούμε για τη φυλή μας; Μηπως δεν το αξίζουμε; Δηλαδή αντε και καλά κάναμε μόδα τον ανθελληνισμό; :(

ΥΓ: Ναι υπάρχει και γενετική διαφορά ανάμεσα στους Έλληνες και στους άλλους λαούς. Θα βρώ το επίμαχο άρθρο και θα το παραθέσω όποτε αυτό καταστεί δυνατόν :)
Valder τα πράγματα κατά τη γνώμη μου είναι πολύ απλά:
1. Ήταν ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός κάτι ξεχωριστό; Ασφαλώς! Οι αρχαίοι Έλληνες ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ διέθεταν πνευματική υπεροχή που τους οδήγησε στα έργα που όλοι ξέρουμε.
2. Αυτή η πνευματική υπεροχή των αρχαίων Ελλήνων έχει κάποια σχέση με τη σημερινή Ελλάδα; Τα γονίδια αυτά δηλ. μεταλαμπαδεύτηκαν με κάποιο τρόπο στη δικιά μας, σημερινή γενιά;
Εγώ πιστεύω πως όχι. Δε βλέπω στη συμπεριφορά του σημερινού Έλληνα κάτι που θα μπορούσε να με οδηγήσει σε αυτό το συμπέρασμα και ως εκ τούτου, για μένα το θέμα λήγει εκεί.
Εσύ πιστεύεις πως ναι. For the sake of the argument, ας το δεχτούμε. Τι συμβαίνει όμως και με όλους τους υπόλοιπους αρχαίους λαούς που επίσης δημιούργησαν ξεχωριστούς πολιτισμούς; Βαβυλώνιοι, Κινέζοι, Αιγύπτιοι, Ινδοί, Ιάπωνες, Ίνκας, Αζτέκοι... Η λίστα συνεχίζεται επ' άπειρον... Τι παίζει μ' αυτούς; Δε θα πρέπει κι αυτοί να κληρονόμησαν τα γονίδια της ανωτερότητας των προγόνων τους; Ποιος είναι πιο ανώτερος από τον άλλον;
3. Δεν τίθεται θέμα ανθελληνισμού (προσωπικά μιλωντας). Τίθεται θέμα αξιοπιστίας μιας άποψης που υποστηρίζει κάτι που (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) δεν μπορεί να αποδειχτεί, ότι δηλ. η πνευματική υπεροχή ενός λαού στο παρελθόν "κληροδοτείται" στους απογόνους του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
ναι ναι...και ο δημοσιογραφος χαρηκε...και ολοι μπορουμε να ξεχασουμε τα προβληματα της χωρας μας γιατι ειμαστε οι πρωτοι...οι καλυτεροι...ταραμ ταραμ...ξεχαστε λοιπον ομορφοι και ικανοτατοι ελληνες τα 100αδες προβληματα της χωρας μας και ξεχαστητε λιγακι ο θεος σας.... η tv του σαλονιου σας μηλαει για σας!!!...
ετσι ετσι το εθνικο αισθημα πρεπει να μας εξυπσωνει για να μη βλεπουμε απο εκει ψηλα την καταντια μας...
ωραιοι σαν ελληνες και αφελης σαν νεοευρωπαιοι λοιπον!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Γιατί να φοβόμαστε να περηφανευθούμε για τη φυλή μας; Μηπως δεν το αξίζουμε; Δηλαδή αντε και καλά κάναμε μόδα τον ανθελληνισμό; :(
Valder, δεν το αξίζουμε να περηφανευθούμε, γιατι το μόνο που κάνουμε είναι να διαλύουμε ότι μας έχει αφήσει η φυλή μας. Νομίζει ότι οι αρχαίοι Ελλήνες θα άφηναν κάποιον να πάρει κομμάτια από τον πολιτισμό τους και να τα βάλει σε δικό του μουσείο; Νομίζεις ότι θα άφηναν κάποιον να παραβιάζει όποτε το θελήσει τα σύνορα; Επίσης άξιοι για πρωτίες πλέον είμαστε μόνο στους χορούς και τα πανηγύρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Μήπως θα ήταν πιό σωστό αυτοί οι όροι που αντικατέστησα με τελίτσες στο κουόουτ μου να αναφερθούν ως "δεν είχαν την τύχη που έχουν οι μετανάστες στη χώρα μας"; Για ρίξε μια ματιά. Ακριβώς επειδή υπάρχουν άνθρωποι απο εκείνα τα έθνη που δουλεύουν και τίμια :)

Αναφεροντας τους δεν ενοουσα την τιμιοτιτα στην δουλια τους γιατι τωρα πλεων ειναι καλυτεροι απο πριν (στην Ροδο τουλαχιστων) αλλα σαν τους πρωτους να ειναι απλα φτηνη εργατες σε οικοδομες (η πληοψηφια παντα) και της δευτερες ιεροδουλες. Η δουλια δεν ειναι ντροπη, αλλα και η δυο δουλιες αυτες ειναι η "ευκολες" που της κανεις οπιαδηποτε στιγμη χωρις γνωσης. Και το θεμα ειναι πως εχουν 10 χρονια και δεν εχουν παει μπροστα, απλα ζητανε περισσοτερα

οσο για αυτα που λες O'Zorgnax εχεις ενα δικιο. Οι τεραστοιει αυτη πολυτησμοι ειναι ακομα μεγαλη πολιτισμοι που τους σεβομαι πιο πολυ απο ολους και συγουρα εχον τα κλυταρα των προγωνων τους (οπος και οι Ελληνες) απλα οσοι απο αυτους υπαρχουν ακομα υποφερουν απο το α ή β προβλημα και δεν καταφερνουν να το αποδειξουν. Η Ελληνες και εκει εδηξαν υπεροχη, καταφεραν να ξεπερασουν τα μεγαλα προβληματα και να τους μεινουν τα μικρα την στιγμη που αλλοι πολιτισμοι εχουν ακομα μεγαλα.

Gilie, δλδ οι υπολιπει ειναι τελειοι; Ξερεις ποσος κοσμος πεινα στην Αμερικη; Εχεις παει ποτε Σουηδια; Νομιζεις οτι στην Γερμανια ολα ειναι μελη γαλα; Εγω πιστευω πως αυτην στιγμη τα καλυτερα κρατι ειναι η Ελβετια το Μονακο και το Λουξεμβουργο, και η Ελλαδα εχει πολλα πραγματα τα οπια δεν μιαζουν με αυτον των λαων αλλα μππορει να την βαλει μεσα στης 5-10 καλυτερες του κοσμου

Exposed εχεις δικιο οπως το βλεπεις αλλα δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα. Νομιζεις οτι δεν προσπαθουμε για τα μαρμαρα; Ισως τωρα τελευτεα να εχει πεσει καπως το ενδιαφερων αλλα εγω εχω δει πολλες φορες στην τηλεωραση προσπαθειες και εχω υπογραπψει 3 φορες (παρολο που ειμαι τοσο μικρος) για να γυρισουν πισω, αλλα το θεμα ειναι μονο τι θελουμε,ειναι και αλλα στην μεση, το ιδιο και με της παραβιασεις και με ολα




Και παρτε το αποφαση, συμφωνα με στατιστηκες ειμαιστε οι 20οι πλουσιοτεροι στον κοσμο, και ναι, η Αθηνα ειναι οι πιο συνχρονοι πολυ του κοσμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Gilie, δλδ οι υπολιπει ειναι τελειοι; Ξερεις ποσος κοσμος πεινα στην Αμερικη; Εχεις παει ποτε Σουηδια; Νομιζεις οτι στην Γερμανια ολα ειναι μελη γαλα; Εγω πιστευω πως αυτην στιγμη τα καλυτερα κρατι ειναι η Ελβετια το Μονακο και το Λουξεμβουργο, και η Ελλαδα εχει πολλα πραγματα τα οπια δεν μιαζουν με αυτον των λαων αλλα μππορει να την βαλει μεσα στης 5-10 καλυτερες του κοσμου
Κανείς δεν είναι τέλειος. Ουτε και η Ελλάδα. Ως προς τι είναι μέσα στις 5-10 καλλίτερες χώρες η ελλάδα; Ως προς την οικονομία; Ως προς το ποσοστό της ανεργίας; Ως προς την εκπευδευσή;
Χμμ δεν νομίζω.

Exposed εχεις δικιο οπως το βλεπεις αλλα δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα. Νομιζεις οτι δεν προσπαθουμε για τα μαρμαρα; Ισως τωρα τελευτεα να εχει πεσει καπως το ενδιαφερων αλλα εγω εχω δει πολλες φορες στην τηλεωραση προσπαθειες και εχω υπογραπψει 3 φορες (παρολο που ειμαι τοσο μικρος) για να γυρισουν πισω, αλλα το θεμα ειναι μονο τι θελουμε,ειναι και αλλα στην μεση, το ιδιο και με της παραβιασεις και με ολα
Αν πραγματικά νοιαζόμασταν δεν θα χάναμε ποτέ το ενδιαφέρον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Gilie, δλδ οι υπολιπει ειναι τελειοι; Ξερεις ποσος κοσμος πεινα στην Αμερικη; Εχεις παει ποτε Σουηδια; Νομιζεις οτι στην Γερμανια ολα ειναι μελη γαλα; Εγω πιστευω πως αυτην στιγμη τα καλυτερα κρατι ειναι η Ελβετια το Μονακο και το Λουξεμβουργο, και η Ελλαδα εχει πολλα πραγματα τα οπια δεν μιαζουν με αυτον των λαων αλλα μππορει να την βαλει μεσα στης 5-10 καλυτερες του κοσμου

απο αυτο που εγραψα αυτο καταλαβες? Θα σου εξηγησω με ποιο απλα λογια τι εννοω
το ζουμι σ'αυτο που γραφω δεν ειναι η συγγριση μας με αλλες χωρες (αντιθετως η προτελευταια μου λεξη στην τελευταια προταση δειχνει ποσο ιδιοι εχουμε γινει), δεν εχω παει στα μερη που προανεφερες ομως γνωριζω πολυ καλα την κατασταση της οικονομιας τους διοτι με επιερεαζει στην δουλεια μου.

Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι η ολη φαση με τα Εθνικα επιτευματα (Ολυμπιακα μεταλια, εθνικη ποδοσφαιρου, Παπαριζου κτλ) περα απ'το οτι ολα αυτα ειναι γεγονος και μπραβο σ'αυτους που τα πετυχαν, ειναι και μια καραμελα για τον λαο (εμας) που οι κυβερνησεις χαιρονται ιδιετερα οταν πιπιλαμε γιατι τα ΜΜΕ αρα και ο κοσμος δεν ασχολουμαστε με αλλα σοβαροτερα προβληματα της καθημερινοτητας μας.

Αυτο συμβαινει σε ολα τα κρατη και αυτο ακριβως θελω να τονισω οτι η διαφορετηκοτητα μας και τα προνομια της φιλης μας που με ενθουσιασμο προαναφερθηκαν δε μας εχουν επιτρεψει δυστηχως να πραξουμε κατι για ολα αυτα
ΥΓ: η Ελβετια αντιμετωπιζει εδω και 2 χρονια οικονομικη κριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
οι κυβερνησεις χαιρονται ιδιετερα οταν πιπιλαμε γιατι τα ΜΜΕ αρα και ο κοσμος δεν ασχολουμαστε με αλλα σοβαροτερα προβληματα της καθημερινοτητας μας.
Και τα ΜΜΕ εφταίνε για αυτό; Αυτά να πουλήσουν θέλουν, δείχνουν οτι οι πλειοψηφία θέλει. Δυστυχώς η πλειοψηφία θέλει γιορτές και πανηγύρια να να βλέπει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Και τα ΜΜΕ εφταίνε για αυτό; Αυτά να πουλήσουν θέλουν, δείχνουν οτι οι πλειοψηφία θέλει. Δυστυχώς η πλειοψηφία θέλει γιορτές και πανηγύρια να να βλέπει :(
ρε παιδια θα με τρελανετε? θα με γυρισετε πισω στα θρανια? ποτε ειπα εγω οτι φταινε τα ΜΜΕ? τι γλωσσα μηλαω ρε γμτ??????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
ρε παιδια θα με τρελανετε? θα με γυρισετε πισω στα θρανια? ποτε ειπα εγω οτι φταινε τα ΜΜΕ? τι γλωσσα μηλαω ρε γμτ??????????
Ηρέμησε χαλάρωσε, δεν εννούσα με το ποστ μου ότι εννοείς οτι φταίνε τα MME απλώς πρόσθεσα την αποψή μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ηρέμησε χαλάρωσε, δεν εννούσα με το ποστ μου ότι εννοείς οτι φταίνε τα MME απλώς πρόσθεσα την αποψή μου.:)
πεστο βρε πουλακι μου και παραλιγο να παθω υστερια η γυναικα... :) :) :teasing: :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
πεστο βρε πουλακι μου και παραλιγο να παθω υστερια η γυναικα... :) :) :teasing: :teasing:

Ηρέμισε βρε gilie!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top