Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτέμβριος 2008

Τι ψηφίσατε στις Βουλευτικές εκλογές; (16/09/2007)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Νέα Δημοκρατία (Ν.Δ.)

    Ψήφοι: 5 11.9%
  • Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)

    Ψήφοι: 4 9.5%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Κ.Κ.Ε.)

    Ψήφοι: 6 14.3%
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)

    Ψήφοι: 10 23.8%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναργεμός (ΛΑ.Ο.Σ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Αναγγένηση (ΔΗ.ΑΝΑ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φιλελεύθερη Συμμαχία

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α)

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 2 4.8%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άκυρο

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Κουμπάκιας (δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω)

    Ψήφοι: 5 11.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Mη αυτοδύναμη κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είτε το πιστεύουμε είτε όχι... ανακοινώθηκε κι επίσημα :P

16 Σεπτέμβρη οι εκλογές....
πως βλέπω την 17η Σεπτέμβρη... όπως ήταν όλες οι μέρες που πέρασαν τα τελευταία 36 χρόνια της ζωής μου...
όποιο κόμμα και να βγει τίποτα δε θα αλλάξει...
το μόνο που αλλάζει σε κάθε εκλογές είναι το πόσοι τόνοι χαρτί θα βρίσκονται στους δρόμους, το πόσοι θα βρουν ευκαιρία για να χωθούν σε μια θεσούλα κλπ κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εκείνη η φιλόδοξη "Φιλελεύθερη συμμαχία" τι απέγινε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
17-09-2007: Θα "ξανασπρίσουν" τα μάρμαρα της "φλεγόμενης Πεντέλης", με νέες οικοδομές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Τα ίδια κάθε 4ετία ρε παιδιά λέμε... Το θέμα είναι φως φανάρι... 11 εκατομμύρια χάνοι να γκρινιάζουμε για την κακή κατάσταση της χώρας, να μην είμαστε με κάποιο κόμμα αφού όλα τα ίδια χάλια είναι, αλλά κατα τ' άλλα όταν έρθει η ώρα, θα πάμε να το ρίξουμε ΝΔ ή Πασοκάρα ή Παντιέρα Ρόσα Κομμούνα για να μην πάει χαμένη η κακόμοιρη η ψήφος! Οι ίδιοι γελοίοι είμαστε από το 1830, το ίδιο γελοίο στυλάκι πολιτικών θα μας κυβερνάει.

Και ναι ομολογώ πως μου έχει περάσει κι εμένα η σκέψη να ψηφίσω αυτόν που θα με βοηθήσει περισσότερο γιατί πιστεύω πως οι ιδεολογίες έχουν χαθεί και σήμερα για να επιβιώσεις πρέπει να κοιτάς την πάρτη σου. Από την άλλη όμως σκέφτομαι πως όλοι είναι πραγματικά αρπακτικά και δεν αξίζουν να βρίσκονται στο τιμόνι μιας χώρας, οπότε θα πάρουν ότι μου δώσανε 24 χρόνια (ξέρετε, την γνωστή άσχημη λέξη), ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως δε θα βοηθηθώ προσωπικά. Θα βάλω κάτω το κεφάλι μου και θα παλέψω μόνος μου με τιμή και υπερηφάνεια.

Θα μου πείτε "αν δεν ψηφίσεις, θα έχεις κυρώσεις". Θα ψηφίσω, αλλά με ανοιχτά μυαλά.:)

Βέβαια η πρόβλεψή μου είναι πως πάλι η ΝΔ θα βγεί. Μη χαίρεστε οι πορωμένοι Νεοδημοκράτες γιατί μαντάρα τα έκανε ο Κωστάκης και η κομπανία του, αλλά μη γκρινιάζει και η Πασοκάρα και οι οπαδοί της γιατί είναι το ΠΑΣΟΚ τόσο έτοιμο για να κυβερνήσει, όσο έτοιμη είναι η διαστημική λεωφόρος Δία - Πλούτωνα - Γης.

Απλά θα έχει πολύ πλάκα και φέτος γιατί θα σφάζονται τα δεξιά στοιχεία (Καρατζαφέρης-Παπαθεμελής) για το ποιός είναι ο πιο καλός αυλικός του Χριστόδουλου και πιο πατριώτης, και θα χουμε την Αλέκα να ελπίζει πως θα στήσει κυβέρνηση και θα εγκαταστήσει παράρτημα του εργοστασίου κατασκευής πούρων Αβάνας στον Περισσό!:P

Μισήστε με η αγαπήστε με ελεύθερα, εμένα αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά θα πράξω και αναλόγως!8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σχεδόν παντού (ακόμη και εδώ μέσα) διαβάζω ότι κάνεις δεν περιμένει κάποια αλλαγή από τις εκλογές. Σχεδόν πάντα η αιτία, για αυτούς, αυτής της ανυπαρξίας της αλλαγής είναι ότι ΌΛΑ τα κόμματα είναι έχουν την ίδια φιλοσοφία.

Η δικιά μου απορία είναι γιατί να φταίει το κόμμα και όχι ο ψηφοφόρος. Το κάθε κόμμα είναι μια επιλογή μέσα στις εκατοντάδες που υπάρχουν, γιατί η επιλογή να είναι η αιτία του αποτελέσματος και όχι αυτός που επέλεξε την συγκεκριμένη επιλογή; Που στην συγκεκριμένη περίπτωση συνήθως τα κριτήρια είναι αντι-δημοκρατικά. Και πιο συγκεκριμένα μήπως το λάθος για την πολιτική της Ελλάδας δεν είναι τα κόμματα αλλά οι ψηφοφόροι; Μήπως δεν χρειάζονται ανανέωση τα κόμματα αλλά οι ψηφοφόροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η δικιά μου απορία είναι γιατί να φταίει το κόμμα και όχι ο ψηφοφόρος.

Ακριβώς!

Δεν σου αρέσει, πήγαινε και ρίξε άκυρο. Πιστεύεις οτι κανένα κόμμα δεν σε αντιπροσωπεύει, θεωρείς οτι κανένα κόμμα δεν είναι ικανό να κυβερνήσει!

Τέρμα. Με το να κλαίγεισαι "Όλοι ίδιοι είναι", "Τίποτα δεν θα αλλάξει", "Και σε 4 χρόνια τα ίδια θα μας λένε", και "το έχουμε ξαναδεί το έργο" δεν καταφέρνεις τίποτα! Αν ρίξει το 100% άκυρο τι θα γίνει; Μάλλον θα γίνουν αλλαγές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ακριβώς!

Δεν σου αρέσει, πήγαινε και ρίξε άκυρο. Πιστεύεις οτι κανένα κόμμα δεν σε αντιπροσωπεύει, θεωρείς οτι κανένα κόμμα δεν είναι ικανό να κυβερνήσει!

Τέρμα. Με το να κλαίγεισαι "Όλοι ίδιοι είναι", "Τίποτα δεν θα αλλάξει", "Και σε 4 χρόνια τα ίδια θα μας λένε", και "το έχουμε ξαναδεί το έργο" δεν καταφέρνεις τίποτα! Αν ρίξει το 100% άκυρο τι θα γίνει; Μάλλον θα γίνουν αλλαγές!

Το 100% δεν θα υπάρξει ποτέ, ούτε καν ένα μεγάλο ποσοστό. Αλλαγές με το άκυρο ή την αποχή δεν θα γίνουν αλλά είναι ένας τρόπος βελούδινης επανάστασης που θα σοκάρει το σύστημα και μετά από μια μεταβατική φάση αναρχίας και ακυβερνησίας, θα έρθουν και οι αλλαγές. 'Ενα μεγάλο δόλωμα που έχουν ρίξει στο λαό από το 89 και μετά είναι ότι οι κυβερνήσεις συνεργασίας οδηγούν σε ακυβερνησία. Αυτό είναι λάθος γιατί για την ακυβερνησία ευθύνονται οι πολιτικοί που συνασπίζονται και όχι το μοντέλο της συγκυβέρνησης καθ'εαυτό. Επειδή νοιώθω προδομένος ακόμα και από τα μικρά κόμματα που υποστήριζα χρόνια και υπονόμευσαν τις ευκαιρίες για κυβερνήσεις συνεργασίας, καθώς και αποδείχθηκαν δεξιότερα της δεξιάς, άκυρο ψηφίζω, και αυτό ζητάω κι από τους άλλους. Ο λαός δεν είναι αποφασισμένος να σοκάρει το σύστημα και είναι ο μόνος υπεύθυνος για την κατάσταση. Μόνο για την Ευρωβουλή και τις δημοτικές πιστεύω ότι έχει πια νόημα η ψήφος. Ο κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το άκυρο είναι η λύση, για εμένα η λύση είναι να αποκτήσουμε πλήρη πολιτική συνείδηση και να ψηφίζουμε με βάση την κριτική ικανότητα και όχι με βάση το συμφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το άκυρο είναι η λύση, για εμένα η λύση είναι να αποκτήσουμε πλήρη πολιτική συνείδηση και να ψηφίζουμε με βάση την κριτική ικανότητα και όχι με βάση το συμφέρον.

Eντάξει, αλλά πες μου εσύ τί να κάνεις όταν βλέπεις ότι ούτε για αντιπολίτευση δεν είναι ικανοί. 'Οταν σύσωμη η αντιπολίτευση λέει ναι στο σχέδιο Ανάν, όταν λένε ναι στο θέμα της ονομασίας των Σκοπίων, όταν δεν λένε για τίποτα όχι πια. Η ευρωαριστερά θα φέρει το κόμμα της ακροδεξιάς στο ελληνικό κοινοβούλιο και αυτό θα είναι το κατόρθωμά της των τελευταίων ετών. Μόνο αυτοί ευθύνονται. Περιμένουμε μια δυνατή φωνή αντιπολίτευσης και ακούμε από την μία τον Yes Sir Γιωργάκη Παπανδρέου και από την άλλη τα ροχαλητά της Αριστεράς. 'Ηδη ο Καρατζαφέρης κομμουνιστοφέρνει (μόνο Τσε Γκεβάρα δεν μας το παίζει), ο Συνασπισμός ΠΑΣΟΚΟφέρνει και η Δεξιά έχει γίνει κι αυτή ΜΕΣΑΙΟΣ χώρος. Οι άλλοι πάλι του ΚΚΕ όταν μιλάνε νομίζεις ότι είναι Ιαχωβάδες, λένε όχι στα ιδιωτικά πανεπιστήμια και η Αλέκα έστειλε το παιδί της σε αμερικάνικο κολλέγιο. Μια κατάσταση τραβεστί έγνε η πολιτική σ'αυτή τη χώρα. Ξεφτύλα τελείως. Ούτε οι οικολόγοι δεν εκπροσωπούνται στο κοινοβούλιο. Ακόμα και η Οικολογία εκπροσωπείται από κάτι γραφικούς σαν τον Βεργή και τον Παπανικόλα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι θα έχουμε εκλογές το Σεπτέμβρη;
Όχι :upside:

Η δικιά μου απορία είναι γιατί να φταίει το κόμμα και όχι ο ψηφοφόρος. Το κάθε κόμμα είναι μια επιλογή μέσα στις εκατοντάδες που υπάρχουν, γιατί η επιλογή να είναι η αιτία του αποτελέσματος και όχι αυτός που επέλεξε την συγκεκριμένη επιλογή; Που στην συγκεκριμένη περίπτωση συνήθως τα κριτήρια είναι αντι-δημοκρατικά. Και πιο συγκεκριμένα μήπως το λάθος για την πολιτική της Ελλάδας δεν είναι τα κόμματα αλλά οι ψηφοφόροι; Μήπως δεν χρειάζονται ανανέωση τα κόμματα αλλά οι ψηφοφόροι;
Συμφωνώ. Τα κόμματα είναι τα δημιουργήματα των ψηφοφόρων. Λένε αυτά που θέλουν να ακούσουν οι ψηφοφόροι, κάνουν αυτά που θέλουν οι ψηφοφόροι, για να τα ψηφίζουν οι ψηφοφόροι.
Φυσικά και φταίει απόλυτα και μόνο το εκλογικό σώμα. Γιατί σκέφτεται με κριτήρια αγοράς στο τί θα ψηφίσει. "Ποιο κόμμα μου δίνει τα περισσότερα? Α! Αυτό το κόμμα έχει μαζί και dvd και βιβλίο με sudoku. Αυτό θα ψηφίσω!"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ίσως το 100% να μην γίνει ποτέ, αλλά να υπάρξει ένα ποσοστό πάνω από 50% που απέχει;

Αν γίνει αυτό, δεν θα δώσει δύναμη σε κάποιους ανθρώπους, που τώρα φοβούνται να μπλεχτούν σε όλη αυτή τη βορθοειδές πολιτική, να βοηθήσουν και να φέρουν αλλαγές; Δεν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ίσως το 100% να μην γίνει ποτέ, αλλά να υπάρξει ένα ποσοστό πάνω από 50% που απέχει;

Αν γίνει αυτό, δεν θα δώσει δύναμη σε κάποιους ανθρώπους, που τώρα φοβούνται να μπλεχτούν σε όλη αυτή τη βορθοειδές πολιτική, να βοηθήσουν και να φέρουν αλλαγές; Δεν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;

'Ισως υπάρχουν. Πολλοί ρίχνουν ψήφο διαμαρτυρίας. Σε πρώτη φάση είναι θετικό, αλλά όλοι αυτοί οι δυσαρεστημένοι ψηφοφόροι δεν νοιώθουν ότι μπορούν να βρουν πολιτική στέγη κάπου και μπαίνουν στο περιθώριο.

Χρειάζεται να αφυπνιστούν τα υγιή στοιχεία μέσα σε κάθε κόμμα για να πείσουν τους δυσαρεστημένους ψηφοφόρους. Πάντα υπάρχουν καλά στελέχη σε κάθε κόμμα αλλά το πρόβλημα είναι ότι ψηφίζοντας πρόσωπα, ψηφίζεις και υποστηρίζεις και τα κόμματα τους. Η Δημοκρατία δεν είναι άμεση. Δημοψηφίσματα δεν γίνονται. Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας δεν εκλέγεται από το λαό άμεσα. Ο αρχιεπίσκοπος αναμιγνύεται στις πολιτικές υποθέσεις. Ε όλα αυτά είναι σοβαρά προβλήματα. Και είναι ιστορικός νόμος ότι οι τρίτοι πόλοι - μικρά κόμματα λειτουργούν υπονομευτικά και προδοτικά. Η ιστορία διδάσκει. Το κόμμα FPD έριξε τον σοσιαλιστή Helmut Schmidt στη Γερμανία, το ίδιο κόμμα έριξε και τους δεξιούς παλιότερα.
Και στην Ελλάδα η αριστερά, πάλι ως τρίτος πόλος έριξε τον Αντρέα τον Παπανδρέου το 89'. Οι συνεργασίες γίνονται με σκοπό την ανατροπή ηγετών κι όχι την πρόοδο δυστυχώς. Το ίδιο θα συμβεί και τώρα με τρίτο πόλο το κόμμα του Καρατζαφέρη που προωθείται την εποχή της δικτατορίας των ΜΜΕ για να ρίξει τη Νέα Δημοκρατία. Και αυτό πάλι δεν θα είναι δείγμα άμεσης δημοκρατίας. Ασκούν εκβιασμό στους ψηφοφόρους λέγοντας ότι αν ψηφίσετε Καρατζαφέρη κινδυνεύει να βγει το ΠΑΣΟΚ. Αυτά είναι κόλπα της σικέ Δημοκρατίας μας.
Οι τρίτοι πόλοι ποτέ δεν είχαν καθαρές προθέσεις ή κι αν είχαν χρησιμοποιούνταν από το πολιτικό σύστημα ως δεκανίκια. Αν δεν γίνει ανανέωση μέσα στα μεγάλα κόμματα και ύστερα κυβερνήσεις συνασπισμού με συμμετοχή σκληρών τεχνοκρατών στα κατάλληλα πόστα, η Ελλάδα έχει ξοφλήσει το πολύ μέσα σε μια δεκαετία από τώρα.
'Ενα πείραμα είχε γίνει την εποχή της οικουμενικής κυβέρνησης αλλά το υπονόμευσαν οι συνέταιροι της διαπλοκής. Και όσες προσπάθειες έγιναν τα επόμενα χρόνια να δημιουργηθούν νέοι τρίτοι πόλοι (βλέπε Τσοβόλα, Αβραμόπουλο, Σαμαρά κλπ), όλες αποδείχθηκαν υστερόβουλες και όλοι επέστρεψαν σαν τα καλά παιδιά στα "σπίτια" τους. Το παιχνίδι είναι στημένο. 'Ενας τυχερός τρίτος πόλος, ο αρχηγός της ΔΗΑΝΑ φάνηκε πιο τυχερός ή πιο έξυπνος και έγινε Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Χρειαζόμαστε ηγέτες που να το λέει η καρδιά τους, όχι πολιτικούς καριέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ έχω αφήσει στην άκρη μια μεταδημότευση [αύριο θα πάω στο ΚΕΠ αν είναι ανοιχτό] να την κάνω. Προλαβαίνω να αλλάξω το δήμο στον οποίο είμαι δηλωμένος και να ψηφίσω στην Αθήνα; :(






-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ έχω αφήσει στην άκρη μια μεταδημότευση [αύριο θα πάω στο ΚΕΠ αν είναι ανοιχτό] να την κάνω. Προλαβαίνω να αλλάξω το δήμο στον οποίο είμαι δηλωμένος και να ψηφίσω στην Αθήνα; :(






-petros

Είχα σκοπό να πάω Ικαρία εκείνη την εποχή και μου χάλασε τα σχέδια ο μπούλης. Τί κυρώσεις έχω αν βρίσκομαι εκεί την μέρα των εκλογών και δεν ψηφίσω ; Θα βρεθώ σε ένα μεγάλο ύψωμα σε απόσταση πολλών χιλιομέτρων από τον "πολιτισμό" τους και κάθε πρωί θα φτύνω από ψηλά και θα τους σκέφτομαι όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Kυρώσεις δεν υπάρχουν αν δεν ψηφίσετε στην ουσία του (δοκιμασμένο ;)). Και υπάρχει και κάτι σχετικό με τα χλμ, οπου αν είναι πάνω απο 300 νομίζω (ή 250) δεν πειράζει να μη ψηφίσεις (θες χαρτί όμως από το τοπικό αστυνομικό τμήμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Επειδή τον τελευταίο καιρό έχω δει τον μέσο Έλληνα πολίτη... πώς φέρεται, πώς σκέφτεται και πώς ενεργεί.... θεωρώ απολύτως φυσιολογικό γιατί τα τελευταία χρόνια βγαίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι και αλλαγή δεν πρόκειται να γίνει ποτέ όσο είναι έτσι...

Η τύχη βασίζεται σε βλάκες... κατά μεγάλο ποσοστό... :mad:

Αλλά το πιο γελοίο της υπόθεσης είναι ότι οι ίδιοι που ψηφίζουν ένα κόμμα να βγει, είναι οι ίδιοι που εμφανίζονται σε ρεπορτάζ στις ειδήσεις και κλαίγονται ότι άλλα τους έταζαν και δεν πήραν τίποτα.... Αμμμμ δεν ήξερες τόσα χρόνια πώς πάει το παραμύθι;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
To σάπιο πολιτικό κατεστημένο συντηρείται από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης. Είναι δυο πολιτικές οικογένειες που εναλάσσονται στην εξουσία εδώ και δεκαετίες. Οι ηγεσίες των δυο μεγάλων κομμάτων πρέπει να αλλάξουν. Αλλά αυτό δεν αρκεί γιατί έχει ξανασυμβεί προσωρινά και το αποτέλεσμα δεν ήταν καλύτερο. Θα πρέπει να επακολουθήσει εσωτερική κάθαρση μέσα στα κόμματα, ακόμα και με το κόστος της διάσπασης τους.

Ο τρίτος πόλος που πάει να δημιουργηθεί λέγεται Λαικός Ορθόδοξος Συναγερμός, που ενώ καυτηριάζει τα κακώς κείμενα, υπονομεύει τον ελληνικό πολιτισμό και την αισθητική του, ονειρευόμενο ένα νέο Βυζάντιο. Μιλάει πατριωτικά και κάνει πολύ καλή δουλειά στην Ευρωβουλή, αλλά δεν τολμά να καυτηριάσει τα σκάνδαλα και τον φαρισαισμό της Εκκλησίας και κυρίως δεν μπορεί να αποκοπεί από το φιλοβασιλικό παρελθόν. Ξεχνά ότι και ο ίδιος ήταν διαπλεκόμενος διατηρώντας ένα κανάλι που έκανε προπαγάνδα ανάλογη με αυτήν τoυ αντιπάλου του, της πιο θλιβερής εφημερίδας, της Αυριανής. Θα μπει τώρα στην Βουλή. Θα υπάρξουν ευκαιρίες πιθανόν για δημοψηφίσματα, καθώς και μια φωνή αντιπολίτευσης. Προσωρινά αυτό θα λειτουργήσει επιβοηθητικά.

Αυτό, καθώς και η πεντακομματική Βουλή που θα προκύψει μετά τις εκλογές, μαζί με την μη αυτοδύναμη κυβέρνηση (είτε τυπικά είτε ουσιαστικά μην αυτοδύναμη) θα είναι μια επίφαση ανανέωσης της κοινοβουλευτικής ζωής, αλλά μην καταπιεί κανείς την καραμέλα του Συναγερμού. Δεν είναι ο Ελληνας Σαρκοζύ. Δεν είναι γκολικός, είναι ένας έξυπνος χαρισματικός άνθρωπος που θα χρησιμοποιηθεί κι ύστερα θα γίνει ουρά της ΝΔ. Την ίδια εθνική προδοσία έκανε και ο Σαμαράς παλιότερα. Ως υπερπατριώτης και αβεροφικός είχε προβληθεί κι εκείνος τότε από τα μέσα αλλά τον βομβαρδισμό της Γιουγκοσλαβίας τον υπέγραψε όπως κι όλα τα μειοδοτικά για το Σκοπιανό.
'Οχι στους νεοβυζαντινούς. 'Οχι στον Καρατζαφέρη που το 1974 κυκλοφορούσε εφημερίδα με τίτλο ''Το Στέμα''. 'Οχι στον άνθρωπο που αποκαλούσε "κύριε Πρόεδρε" τον Πατακό σε τηλεοπτική συνέντευξη.

'Οχι και στην διεφθαρμένη Αριστερά που πρόδωσε τα ιδανικά των αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης, που χρησιμοποιήθηκε από το ΠΑΣΟΚ, αργότερα από τη Νέα Δημοκρατία, και σήμερα ξανά από το ΠΑΣΟΚ. Που σε θέματα εξωτερικής πολιτικής λειτούργησε προδοτικά, που περιθωριοποίησε σοβαρούς ανθρώπους της αριστεράς και διαννοούμενους και τους αντικατέστησε με ανθρώπους αμφιβόλου πολιτικού σθένους.

'Οχι στους στους διαπλεκόμενους των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Πρετεντέρηδες, Χατζινηκολάου, Ζαχαρέα (σύζυγο του αρχιδιαπλεκόμενου πρώην ΠΑΣΟΚΟΥ Ρουσόπουλου που μετά έγινε εκπρόσωπος της ΝΔ).

'Οχι στον Αρχιεπίσκοπο, πρώην χουντικό, νεοβυζαντινό, που επεμβαίνει στα πολιτικά πράγματα της χώρας και που όταν ερωτήθηκε "τί κάνατε στην χούντα ;'' απάντησε ''εγώ κοίταγα τα μαθήματά μου".

Η μόνη λύση είναι η αποχή και το άκυρο. Αν αυτό συμβεί θα ακολουθήσει αφύπνιση των υγειών στοιχείων μέσα στα κόμματα και θα δημιουργηθούν εστίες εσωτερικής αντιπολίτευσης. Υπάρχουν δυνάμεις στον ελληνισμό του εξωτερικού που παλεύουν για την αληθινή Δημοκρατία, την στιγμή που οι δικοί μας μειοδοτούν.

Η ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ :
Το σύστημα θα χτυπηθεί μόνο εκ των έσω και όταν τα πράγματα θα έχουν ωριμάσει. Καμμία πορεία, καμμία βία, καμμία αναρχική πράξη, καμμία τρομοκρατία δεν θα αλλάξει τα πράγματα. Ο όχλος είναι όχλος και θα παραμείνει όχλος. Η κυβέρνηση θα είναι τυπικά ή ουσιαστικά μη αυτοδύναμη, δεν θα έχει την άνεση που είχε ως τώρα.
Η τετραετία που θα ακολουθήσει θα χαρακτηριστεί από φανατισμό, προβοκάτσιες της άκρας αριστεράς και της άκρας δεξιάς, σκληρότητα της όποιας κυβέρνησης όποτε σταθεροποιηθεί, και μεγάλες εντάσεις μέσα και έξω από το κοινοβούλιο. 'Οχι στη βία! Η τρομοκρατία είναι μητέρα του φασισμού και δίνει τροφή και επιχειρήματα σε κόμματα με ακραίες θέσεις. Αμαυρώνει επίσης το κύρος της χώρας μας στο εξωτερικό και υπονομεύει τις διπλωματικές επαφές. Αριστερά πάψε να κουβαλάς νερό στον μύλο της Δεξίας και των σοσια-ληστών. Ψηφοφόροι της Αριστεράς διαμαρτυρηθείτε για τις ηγεσίες σας πριν να είναι πολύ αργά, σας οδηγούν στον αφανισμό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
To σάπιο πολιτικό κατεστημένο συντηρείται από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης. Είναι δυο πολιτικές οικογένειες που εναλάσσονται στην εξουσία εδώ και δεκαετίες. Οι ηγεσίες των δυο μεγάλων κομμάτων πρέπει να αλλάξουν. Αλλά αυτό δεν αρκεί γιατί έχει ξανασυμβεί προσωρινά και το αποτέλεσμα δεν ήταν καλύτερο. Θα πρέπει να επακολουθήσει εσωτερική κάθαρση μέσα στα κόμματα, ακόμα και με το κόστος της διάσπασης τους.

Όσο κυβερνούν οι γέροι πως να πάει μπροστά η χώρα;
Και εντάξει, όσο μεγαλύτερος είσαι, θα απαντήσει κάποιος, τόσες περισσότερες οι εμπειρίες. Τόση περισσότερη όμως η εμμονή στα παλιά και στις παγιωμένες ιδέες και στην τάση για μιζέρεια.
Οι μεγάλοι πολιτικοί έφυγαν.
Οι δικοί μας απλώς συμβιβάζονται και στηρίζονται στο φανατισμό που προκαλούν τα ονόματα των σπουδαίων που ξεκίνησαν τα κόμματα αυτά.
Δεν είναι γελοίο να κυκλοφορούν αφίσες της Αριστεράς με φωτογραφία του Ανδρέα Παπανδρεόυ;
Εγώ το θεωρώ προσβολή. Ανακατεύουν έναν άνθρωπο που άφησε το έργο του, όποιο κι αν ήταν αυτό, για να μαζέψουν αυτοί ψήφους και να κρατήσουν μια δυναμική εικόνα της παράταξής τους.
Αν δεν δωθεί τόπος στα νέα μυαλά ώστε να γίνει εσωτερική αλλαγή στο κάθε κόμμα, δεν θα υπάρξει άλμα, σ'οποιοδήποτε τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top