Ποιος είναι ο συνηθέστερος τρόπος γνωριμιών σήμερα;

Ποιος είναι ο συνηθέστερος τρόπος γνωριμιών σήμερα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 97)
  • Στο πανεπιστήμιο/Σχολή/Σχολείο

    Ψήφοι: 34 35.1%
  • Σε Club/Bar

    Ψήφοι: 8 8.2%
  • Μέσω κοινής παρέας (φίλοι, συγγενείς κτλ)

    Ψήφοι: 59 60.8%
  • Μέσω Internet

    Ψήφοι: 40 41.2%
  • Τυχαία (π.χ. σε ταξίδι, στον δρόμο, στις διακοπές κτλ)

    Ψήφοι: 10 10.3%

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει πως ορισμένα άτομα τείνουν να γνωρίζουν κατ' επανάληψη νέα άτομα (=πιθανούς συντρόφους) σε συγκεκριμένα μέρη, π.χ. σε μπάρ. Εσείς πώς πιστεύετε πως ξεκινούν σήμερα οι περισσότερες ερωτικές γνωριμίες (δλδ οι σχέσεις)? Που κ πως μπορούμε να γνωρίσουμε πιθανούς συντρόφους? Ποιός είναι ο συνηθέστερος τρόπος γνωριμιών σήμερα?

Αναφέρω τυχαία παραδείγματα που σκέφτηκα πολύ πρόχειρα :
1) Στο πανεπιστήμιο
2) Σε Club ή μπαρ
3) Μέσω κοινής παρέας (φίλοι, συγγενείς κτλ)
4) Μέσω Internet
5) Τυχαία (π.χ. σε ταξίδι, στον δρόμο, στις διακοπές κτλ)
6) Στον χώρο εργασίας
7) Με προξενιό (λολ:D λέμε τώρα, τύπου σκόπιμη κ προγραμματισμένη συνάντηση 2 ατόμων)
8) άλλο...

Επίσης, πιστεύετε πως ο τρόπος γνωριμίας έχει σημασία για τις προοπτικές μιας σχέσης? Π.χ., αν γνωρίσει κάποιος κάποιον άλλον σε ένα μπάρ θεωρείται "χαλαρή" γνωριμία τύπου χαβαλέ ή μπορεί να έχει εξέλιξη η σχέση? (ναι ξέρω πως όλα είναι πιθανά, απλά θέλω να ακούσω κ τις δικές σας απόψεις :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Από ότι παρατηρώ,από γνωστούς μου κυρίως,αρκετοί προτιμούν το ίντερνετ ή τις κοινές παρέες για γνωριμίες.
Θεωρώ πώς ο τρόπος γνωριμίας δεν έχει μεγάλη σημασία για την προοπτική μιας σχέσης.Ότι είναι να γίνει θα πάρει το δρόμο του ,όποιος κι αν ήταν ο τρόπος γνωριμίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δε γνωρίζω ποιος μπορεί να είναι ο συνηθέστερος τρόπος γνωριμιών σήμερα. Μια γνωριμία μπορεί να γίνει οπουδήποτε και όποτεδήποτε εάν το επιδιώκεις΄, όπως επίσης μια γνωριμία μπορεί να μη γίνει ποτέ και πουθενά εάν δε το επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικά τις περισσότερες φορές μου συμβαίνει στο χώρο εργασίας.

Αλλά από όλα όσα αναφέρθηκαν, προτιμώ το τυχαίο, το αναπάντεχο.
Και φυσικά μιλάμε για πολύ "χαλαρές" γνωριμίες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Προσωπικά τις περισσότερες φορές μου συμβαίνει στο χώρο εργασίας.

Αλλά από όλα όσα αναφέρθηκαν, προτιμώ το τυχαίο, το αναπάντεχο.
Και φυσικά μιλάμε για πολύ "χαλαρές" γνωριμίες....

Σωστά, αυτό το ξέχασα. Θενκς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προστέθηκε και Poll
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έβαλα από γνωστούς, χώρο εργασίας Πανεπιστήμιο... άλλο αν τον ιχλίμπεντιχ τον γνώρισα εντελώς στην τύχη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απ' όσα έχω δει (από προσωπική πείρα) κυρίως μέσω κοινής παρέας, μέσω σχολής και αρκετά παίζει και μέσω internet.

Το τυχαία και το σε καφέ/μπαρ είναι λίγο... περίεργος τρόπος γνωριμίας. Έχω ωστόσο την εντύπωση ότι γενικά ο κόσμος είναι επιφυλακτικός σε τέτοιου είδους γνωριμίες, και ειδικά οι κοπελίτσες - αν κάνω λάθος πείτε μου.

Για τον χώρο εργασίας ναι, υπάρχει - πιστεύω - μια αξιοσημείωτη μάζα που τον επιλέγει, αλλά προσωπικά - και αρκετός κόσμος ακόμα - το αποφεύγω αυτό. Προτιμώ αν γίνεται να μην είμαι στον ίδιο χώρο, κυρίως εάν υπάρξει περίπτωση χωρισμού με το αμόρε. Δεν θέλω να τη βλέπω μετά κάθε μέρα μπροστά μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Θα ελεγα μεσω κοινων γνωστων αλλα οχι με προξενια, αυτα δεν πετυχαινουν ποτε.
Αλλα οσο γνωριζεις κοσμο, ανοιγει ο κυκλος σου, βγαινεις με μεγαλες παρεες, γνωριζεις φιλους φιλων φιλων φιλων, ε ολο και με καποιον θα γινει το κλικ.
Αλλα το κυριοτερο σ'αυτο θεωρω οτι ειναι το να περνας καλα με τις παρεες σου. Οταν ψαχνεις να βρεις καποιον θεωρω οτι δυσκολα βρισκεις. Ενω οταν το μονο που σε νοιαζει ειναι να περνας καλα, ολα τ'αλλα συμβαινουν απο μονα τους.
Και με τις γνωριμιες στα μπαρ δεν ειμαι αντιθετη, απλα σπανια γινονται σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Απ' όσα έχω δει (από προσωπική πείρα) κυρίως μέσω κοινής παρέας, μέσω σχολής και αρκετά παίζει και μέσω internet.

Το τυχαία και το σε καφέ/μπαρ είναι λίγο... περίεργος τρόπος γνωριμίας. Έχω ωστόσο την εντύπωση ότι γενικά ο κόσμος είναι επιφυλακτικός σε τέτοιου είδους γνωριμίες, και ειδικά οι κοπελίτσες - αν κάνω λάθος πείτε μου.

Για τον χώρο εργασίας ναι, υπάρχει - πιστεύω - μια αξιοσημείωτη μάζα που τον επιλέγει, αλλά προσωπικά - και αρκετός κόσμος ακόμα - το αποφεύγω αυτό. Προτιμώ αν γίνεται να μην είμαι στον ίδιο χώρο, κυρίως εάν υπάρξει περίπτωση χωρισμού με το αμόρε. Δεν θέλω να τη βλέπω μετά κάθε μέρα μπροστά μου. :P

Δηλαδή σου φαίνεται πιο νορμάλ και περισσότερο αποδοτική η γνωριμία μέσω νετ και όχι σε καφέ/μπαρ; :worry:

Νομίζω διαφωνούμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δηλαδή σου φαίνεται πιο νορμάλ και περισσότερο αποδοτική η γνωριμία μέσω νετ και όχι σε καφέ/μπαρ; :worry:

Η γνωριμία σε καφέ/μπαρ είναι λίγο.... άκυρη μάλλον. Δηλαδή απ' την άποψη του ότι σε προσεγγίζει κάποιος χωρίς να 'χετε απολύτως τίποτα κοινό - απλά βρισκόσασταν στον ίδιο χώρο την ίδια στιγμή.

Οι πλέον κατάλληλες να σου απαντήσουν είναι οι κοπέλες του forum: πώς θα τις φαίνονταν αν κάποιος τις προσέγγιζε σε καφέ/μπαρ με τον Χ, Ψ, Ζ τρόπο, αν δεν το 'χουν ήδη βιώσει αυτό.


Νομίζω διαφωνούμε :P

Καλά κάνεις! Να πούμε τίποτα να περάσει η ώρα γιατί βαράω μύγες σήμερα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ναι μπορει να μην εχετε τιποτα κοινο αλλα πολυ πολυ γρηγορα θα ανακαλυψετε αν υπαρχει σωματικη ελξη, το πιο βασικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Τζωρτζ:
Η γνωριμία σε καφέ/μπαρ είναι λίγο.... άκυρη μάλλον. Δηλαδή απ' την άποψη του ότι σε προσεγγίζει κάποιος χωρίς να 'χετε απολύτως τίποτα κοινό - απλά βρισκόσασταν στον ίδιο χώρο την ίδια στιγμή.

Αναλόγως σε τι μαγαζί θα είσαι...π.χ. υπάρχουν μαγαζιά που παίζουν μια πολύ συγκεκριμένη μουσική ή έχουν μια ιδιαίτερη αισθητική, που δεν αφορά πολύ κόσμο. Προφανώς λοιπόν για να είστε και οι 2 στο ίδιο μαγαζί, όλο και κάτι κοινό θα έχετε για να ξεκινήσει η προσέγγιση. :);)

Και εγώ πάντως τις κοινές παρέες ψήφισα. Με καλύπτει η άποψη της hakuna, όταν δεν τα περιμένεις έρχονται τα καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι μπορει να μην εχετε τιποτα κοινο αλλα πολυ πολυ γρηγορα θα ανακαλυψετε αν υπαρχει σωματικη ελξη, το πιο βασικο.
Δεν θα είσαι ωστόσο επιφυλακτική σε μια τέτοια γνωριμία; Γιατί εκεί ξέρεις απ' την αρχή ότι ο άλλος σε προσεγγίζει για να σου την "πέσει", για να σου κάνει "καμάκι" ή τέλως πάντων για να σε φλερτάρει. :hmm:

*φυσικά δεν χρειάζεται κατ' ανάγκην να 'ναι αυτός ο σκοπός... αλλά αναφέρομαι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων



ps: το ερώτημα δεν απευθύνεται μόνο στο χακούνι προφανώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
προτιμω να γνωρισω καποιον οπως πινω τον καφε μου στα φλο, παρα καποιον απο το νετ.
δε λεω οτι δε μπορει να συμβει. συμβαινει και μπορει να εξελιχθει και σε μεγαλο ερωτα βεβαια, απλα αλλη αισθηση εχει οταν το ζεις ζωντανο απο την αρχη ως το τελος.

και πραγματικα ελεος εχουμε καταντησει να σνομπαρουμε οποιοδηποτε αρσενικο μας πλησιαζει επειδη σκεφτομαστε οτι θελει να μας ριξει στο κρεβατι?
και ποιος σου πε οτι δεν θελουμε και μεις να τον ριξουμε??:P

σοβαρα τωρα, αν ο αλλος ερθει εχοντας μονο το πονηρο και το προστυχο στο μυαλο του συνηθως το καταλαβαινεις, το νιωθεις ρε παιδι μου. ειναι η ''χημεια'' που θα νιωσεις μολις ανταλλαξετε δυο-τρεις κουβεντες. το πως θα σε κανει να νιωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μμμ είναι ανάλογα την ηλικία που έχει ο καθένας.

αν είσαι κάτω των 23, τότε αυτά που κάνεις είναι να πηγαίνεις σχολή-σχολείο και σε καφέ και μπαρ. επομένως είναι πιο λογικό να γνωρίσεις κάποιον σε αυτους τους χώρους.

αν είσαι πάνω απο 23, μη πω καλύτερα πάνω από 30 τότε παίζει η δουλειά και οι γνωστοί και φίλοι.
Ας μην ξεχνάμε πως κάποιος που δουλεύει δεν έχει και πολύ ελευθερο χρόνο, καθώς βρίσκεται στον εργασιακό χώρο 8-10 πέντε φορές την εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Απλώς επισημαίνω ότι κουβέντα και ενδεχομένως γνωριμία σε ένα μπαρ μπορεί να πιάσεις χωρίς να σημαίνει ότι σώνει και καλά θα πρέπει να κινηθείς ερωτικά στο άλλο άτομο αλλά επειδή έχεις όρεξη να μιλήσεις με κάποιον. Μπορεί να έχει κυριαρχήσει ο φόβος μεταξύ των ανθρώπων να πουν μια κουβέντα σε κάποιον άγνωστο αλλά δεν το θεωρώ και άκυρο τρόπο γνωριμίας. Και για να φανώ αντιπαθητικός σε ένα ηλεκτρονικό μέσο συνδιαλλαγής απόψεων και γνωριμιών μπορεί να είναι κατανοητός ο λόγος (όπως είπα παραπάνω) της δια net γνωριμίας αλλά συγνώμη για την έκφραση τον βρίσκω τουλάχιστον λυπηρό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akula

Νεοφερμένος

Ο akula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το ίντερνετ και το facebook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν ήμουν στο Πανεπιστήμιο θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου. Μπορείς να βρεις ευκολότερα ανθρώπους με πραγματικό επίπεδο, κουλτούρα και φρεσκάδα. Τα κλαμπ και τα μπαρ τα αποκλείω τουλάχιστον για μένα, γιατί δεν πάω μόνος μου, πόσο μάλλον για να κάνω καμάκι το οποίο το θεωρώ τελείως βλακεία αν δεν ξέρεις την άλλη, να την πλησιάσεις μόνο επειδή σου αρέσει οπτικά, άσε που δεν έχω τόσο θράσος με την καλή έννοια, οπότε δεν μου βγαίνει να το κάνω στα καλά καθούμενα. Οι ιδανικότερες συνθήκες είναι τα τυχαία (τραίνα, θέατρα, κινηματογράφοι, ιντιτούτα αισθητικής, κομμωτήρια, γυμναστήρια, καφετέριες, εστιατόρια :P αλλά το λέει και από μόνη της η λέξη, τυχαία σημαίνει ότι πρέπει να'χεις πάρα πολύ τύχη, και δεν σου έρχεται όποτε το θες. 'Οσο για το ίντερνετ είναι απογοητευτικό τουλάχιστον για μένα ως τώρα, και μια δυο φορές που μου έτυχε το λαχείο, μετά από πάρα πολύ καιρό ευχόμουν να μην το είχα κερδίσει ποτέ αν ήξερα την κατάληξη και την αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παντου και πουθενα μπορεις να κανεις γνωριμιες και φιλιες.
Απο κει που δεν το περιμενεις.
Τωρα αν οι συγκεντρωσεις σε ενα σημειο συγκεκριμενο (πχ οι δημοσιογραφοι συχναζουν στο κολωνακι, γιατι απο κει θα βγαλουν το φαι των πολιτιστικων, οι πολιτικοι συντακτες εξω απο Βουλη και Υπουργεια κλπ) ειναι αυτοσκοπος για γνωριμιες δεν ξερω κατα ποσο τελικα ευννοει το ατομο. Κι εχω και παραδειγματα απο τη δικη μου ζωη, απο προσωπικες δηλαδη εμπειριες που μου διδαξαν πως τις γνωριμιες μπορει να τις κανεις απο το πουθενα κι οταν γινεται κατι αυτοσκοπος δυσκολα επιτυγχανεται.
Εχω βρεθει σε απειρα μερη, ειμαι γυροφερτζου και πωπο δε βαζω κατω, απο τα πιο κυριλε μαγαζια και τα χαι κλας που μπαινεις ως vip αυστηρως με προσκλησεις ως τις υπογες βρωμομαγαζων. Πχ τις προαλλες ημουν σε γκοθαδικο και αυριο θα παω στην Αλεξιου:P Η την κυριακη θα παω σε ενα εκθεσιακο κεντρο (τσαρουχης, λεει, χαζεψα στο νετ, να πατε οσοι σας αρεσει) και κατα πασα πιθανοτητα μες στη βδομαδα να επισκεφτω τα μπουζουκια της πιο χαμηλης κατηγοριας(δε λεω που:P)
Παντου λοιπον, και κεντραρω (η με κεντραρουν ενιοτε:redface:) αυτους που μου αγγιζουν περισσοτερο την ψυχη, που μου κανουν ενα κλικ, που διακρινω μια χημεια. Γνωριμιες, φιλιες εχω κανει απο παντου, (οι φιλιες ειναι πολυ λιγες γιατι αλλο γνωρμια, αλλο βαθυτερη σχεση), ισως επειδη ειμαι ατομο που μπορω να σταθω σε ολα τα επιπεδα.

Τωρα, ατομα που ειναι λιγοτερα ξανοιγμενα και αρεσκονται στη συνηθεια, στην τοπικη κουζινα μεταφορικα και δεν αρεσκονται στο να περιπλανιουνται, τοτε το πιο φρονιμο και αυτο που θεωρω πιο υγιες ειναι να συχναζει κανεις εκει που πραγματικα του αρεσει και ο κοσμος και το επιπεδο. Αν αρεσει σε καποιον, δηλαδη ναναι ολη μερα στο νετ και να μιλα με κοσμο πρωτα απο μηνυματα κι επειτα απο κοντα, κανει αυτο.
Αν του αρεσει η μουσικη η ροκ πχ και ο κοσμος της ροκ τεχνης τοτε θα συχνασει και στα καταλληλοτερα γιαυτο μερη. Αν του αρεσει η τεχνη και τα γραμματα θα συχνασει στις τοπικες ακαδημαικες λεσχες(βρεθηκα σε μια τετοια προσφατα σε διημεριδα για την επαγγελματική και παιδαγωγικη κατάρτιση εκπαιδευτικων, πολυ ενδιαφερουσα κι εμαθα πολλα και γνωρισα κοσμο.)

Γενικα εγω ειμαι ανθρωπος του περα δωθε και βαριεμαι τα ιδια και τα ιδια. Κανω εναλλαγες. για να μη μακρυγορω νομιζω πως τα καλυτερα στεκια ειναι αυτα που περναμε καλα;) και ειναι καθαρα ατομικο αυτο, στον καθενα δηλαδη θα αρεσει κατι δαφορετικο. Οποιος παει με πιεση καπου μονο και μονο για να γνωριστει, νομιζω εχει χασει την μπαλα. Δε νομιζω οτι ειναι σωστο -συνηθεστερος τροπος γνωριμιων γιατι μου μοιαζει λιγακι τυποποιημενο, δε νομιζω να υπαρχει στανταρ-. Οπου μας αρεσει, λοιπον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top