Εργένης/εργένισσα εκ πεποιθήσεως;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Όταν πήρα πτυχίο μου λέγανε εμένα καλός γαμπρός τώρα , χαρα σε αυτή που θα σε πάρει και αλλά τέτοια εκνευριστικά. :confused:

Τώρα όμως μου λένε πάλι καλό πτυχίο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Σας έχει τύχει ποτέ ο κοινωνικός και κυρίως οικογενειακός σας περίγυρος να σας πει αυτό που λέει και ο τίτλος, την στιγμή που ούτε καν σας έχει περάσει από το μυαλό και εσείς αισθάνεστε καλά με τον εαυτό σας;

Πόσο πολύ ή λίγο επηρεάζεστε από τα λόγια των δικών σας για θέματα γύρω από την "συναισθηματική αποκατάσταση" σας ;


Δεν μου εχει τυχει αλλα μεσω συζητησεων εχω καταλαβει οτι η γιαγια μου πχ και ανθρωποι μεγαλυτερης κατα πολυ ηλικιας εχουν τετοιο σκεπτικο.Δηλαδη μου λενε ''αντε να μπαινει η ζωη σου σε καποια σειρα σιγα σιγα τωρα που πηρες το πτυχιο''.Δηλαδη,εφοσον εχω τελειωσει με θεματα σπουδων θα πρεπει να βρω μια καλη δουλιτσα (λεμε τωρα:P) και μετα τι απομενει και καλα; Μα φυσικα να παντρευτω και να κανω παιδια.Μου τη δινει ο προγραμματισμος και το οτι θεωρουν πως η πορεια του ανθρωπου βασιζεται στην πεπατημενη.Ευτυχως ,με τους γονεις μου δεν εχω προβλημα,ουτε με πιεζουν,ουτε τιποτα,εμπιστευονται παντα τις επιλογες μου και σεβονται απολυτα το χωρο μου,τις αποφασεις μου και τον τροπο ζωης μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.

Μου τη δινει ο προγραμματισμος και το οτι θεωρουν πως η πορεια του ανθρωπου βασιζεται στην πεπατημενη.Ευτυχως ,με τους γονεις μου δεν εχω προβλημα,ουτε με πιεζουν,ουτε τιποτα,εμπιστευονται παντα τις επιλογες μου και σεβονται απολυτα το χωρο μου,τις αποφασεις μου και τον τροπο ζωης μου.

Αυτό ακριβώς, μια πεπατημένη...Όλα βασίζονται σ ενα συγκεκριμένο πρόγραμμα, που αλίμονο σε όποιον δεν το ακολουθήσει ή βγει εκτός προγραμματισμού.. Είναι κάπως γελοίο και θα πω ένα παράδειγμα γι αυτό...Μια γνωστή μου, συνομήλικη μου, βρίσκεται σε σχέση εδώ και 3 χρόνια..Εεε αυτόν τον άνθρωπο, τον εχει κερατώσει με ότι κινείται και όμως μ είπε ότι σε 2 με 3 χρόνια θα ήθελε να παντρευτεί και να κάνει παιδιά μαζί του ...Είναι εντός προγράμματος αλλά θα είναι ευτυχισμένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
καλα οκ. το οτι μερικοι ανθρωποι αισθανονται ασφαλεις μονο μεσα σε μια σχεση και προτρεπουν και τους φιλους τους να κανουν, δε σημαινει οτι ζηλευουν την ελευθερια τους.:worry:

Σίγουρα δεν σημαίνει απαραίτητα αυτό. Σίγουρα όμως σημαίνει ότι έχουν ανασφάλεια και δεν πιστεύουν στον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς, μια πεπατημένη...Όλα βασίζονται σ ενα συγκεκριμένο πρόγραμμα, που αλίμονο σε όποιον δεν το ακολουθήσει ή βγει εκτός προγραμματισμού.. Είναι κάπως γελοίο και θα πω ένα παράδειγμα γι αυτό...Μια γνωστή μου, συνομήλικη μου, βρίσκεται σε σχέση εδώ και 3 χρόνια..Εεε αυτόν τον άνθρωπο, τον εχει κερατώσει με ότι κινείται και όμως μ είπε ότι σε 2 με 3 χρόνια θα ήθελε να παντρευτεί και να κάνει παιδιά μαζί του ...Είναι εντός προγράμματος αλλά θα είναι ευτυχισμένη...
Τρομερό.
Για έναν λόγο που δεν καταλαβαίνω, πολύς κόσμος έχει το ίδιο σκεπτικό. Εντάξει, όλοι από λίγο έως πολύ επηρεαζόμαστε από τον περίγυρο, αλλά τόση καταπίεση; This is what makes the world go round, πάντως. Από ό,τι βλέπω από τους γύρω, όλοι μα όλοι όσοι έκαναν έναν γάμο είτε γιατί θεωρούν κακό το να χωρίζεις είτε για να εξασφαλιστούν οικονομικά είτε πιστεύοντας ότι "θα γίνουν καλύτερα τα πράγματα με το γάμο, ανάμεσα στο ζευγάρι" σήμερα δυστυχούν. Και ναι, υπάρχει κέρατο άπειρο. Πώς μπορείς να κοιμάσαι το βράδυ με κάποιον ενώ από μέσα σου τον βρίζεις; Πιάσ' το αυγό και κούρευτο. Συμβαίνει, όμως. Ίσως έχουν εκείνοι δίκιο, τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σίγουρα δεν σημαίνει απαραίτητα αυτό. Σίγουρα όμως σημαίνει ότι έχουν ανασφάλεια και δεν πιστεύουν στον εαυτό τους.

Έχει ένα νόημα αυτό που λες και μάλιστα μεγάλο...Το θέμα είναι ότι συνήθως τη πληρώνει η απέναντι ομάδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έχει ένα νόημα αυτό που λες και μάλιστα μεγάλο...Το θέμα είναι ότι συνήθως τη πληρώνει η απέναντι ομάδα....

Τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τρομερό.
Και ναι, υπάρχει κέρατο άπειρο. Πώς μπορείς να κοιμάσαι το βράδυ με κάποιον ενώ από μέσα σου τον βρίζεις; Πιάσ' το αυγό και κούρευτο. Συμβαίνει, όμως. Ίσως έχουν εκείνοι δίκιο, τι να πω.

Από διάφορα παραδείγματα που έχω αυτή τη στιγμή δεν νομίζω ότι τους βρίζουν...Απλώς κάνουν το κομμάτι τους, δικαιολογούν το εαυτό τους ότι βρισκόντουσαν σε συναισθηματική φόρτιση και στη συνέχεια γυρίζουν στον ευτυχισμένο δεσμό τους, χωρίς κανένα πρόβλημα..Αυτό και αν είναι τρομερό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πώς μπορείς να κοιμάσαι το βράδυ με κάποιον ενώ από μέσα σου τον βρίζεις; Πιάσ' το αυγό και κούρευτο. Συμβαίνει, όμως. Ίσως έχουν εκείνοι δίκιο, τι να πω.
Η δύναμη της συνήθειας είναι πάρα πολύ μεγάλη. Μπορεί τις περισσότερες ώρες να βρίζεις τον άλλον, "χαζό" να τον ανεβάζεις, "ηλίθιο" να τον κατεβάζεις και γενικά να μην τον αντέχεις. Ίσως και να τον κερατώνεις. Αλλά να συνεχίζεις να κάθεσαι μαζί του.

Γιατί; Γιατί έτσι έχεις συνηθίσει, γιατί έτσι έχεις φτιάξει την ζωή σου και γιατί βαριέσαι (?) να την αλλάξεις τώρα. Ειδικά αν έχεις περάσει τα 25/27/30 και έχεις και την πίεση του περιβάλλοντος να παντρευτείς, τότε κάθεσαι και λες "πού να αλλάζω τώρα ... δε βαριέσαι!".

Συμπέρασμα; Καταλήγεις δυστυχισμένη στην υπόλοιπη ζωή σου γιατί συμβιβάστηκες με έναν "μέτριο" έρωτα, πέφτοντας θύμα της "συνήθειας" και του "βολέματος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Από διάφορα παραδείγματα που έχω αυτή τη στιγμή δεν νομίζω ότι τους βρίζουν...Απλώς κάνουν το κομμάτι τους, δικαιολογούν το εαυτό τους ότι βρισκόντουσαν σε συναισθηματική φόρτιση και στη συνέχεια γυρίζουν στον ευτυχισμένο δεσμό τους, χωρίς κανένα πρόβλημα..Αυτό και αν είναι τρομερό..
Όταν είπα "βρίζουν" εννοούσα= υποτιμούν.
Πάντως, είναι να μην μπλέξεις. Αν έχεις σχέση στην οποία έχεις επενδύσει συναισθηματικά, είναι δύσκολο να χωρίσεις. Η κατάσταση δυσκολεύει αν υπάρχουν παιδιά. Επίσης, αν υπάρχει πχ στεγαστικό δάνειο. Σκέφτεται ο άλλος: να χωρίσω, ωραία, ποιος θα πάρει το σπίτι; Αυτός που θα μείνει με το παιδι, εντάξει. Θα φέρει κάποιον άλλον σύντροφο να μείνουν εδώ, στο σπίτι ΜΟΥ, που το έχω πληρώσει ΚΙ ΕΓΩ κλπ κλπ. Δεν το παρεξηγώ αυτό, το θεωρώ ανθρώπινο, αν και προσωπικά θα επέλεγα άλλον δρόμο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η υποκρισία, το να μη μιλούν για τα προβλήματα και να κάνουν πώς δεν τα βλέπουν. Γιατί προβλήματα εχουν όλες οι σχέσεις. Το θέμα είναι αν μπορείς να τα λύσεις. Οι περισσότεροι άνθρωποι έτσι πορεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τι εννοείς;

Ότι είναι όλο σε μια σχέση γιατί νιώθουν ανασφάλεια,έχεις δίκιο..Αλλά με τον τρόπο τους και τα λεγόμενα τους (όχι πάντα βέβαια), δημιουργούν διάφορα ερωτηματικά και σ εκείνους που έχουν επιλέξει ν είναι εκείνο το διάστημα μόνοι τους..Βέβαια, έχει να κάνει και με το πόσο ευάλωτος είναι κανείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Σίγουρα δεν σημαίνει απαραίτητα αυτό. Σίγουρα όμως σημαίνει ότι έχουν ανασφάλεια και δεν πιστεύουν στον εαυτό τους.

Πολύ σίγουρη είσαι για κάτι που δεν μπορεί να είναι απόλυτο και ίδιο για κάθε άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πολύ σίγουρη είσαι για κάτι που δεν μπορεί να είναι απόλυτο και ίδιο για κάθε άνθρωπο.

Τι άλλο θα μπορούσε να είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Τι άλλο θα μπορούσε να είναι;

Οτι δεν τους αρέσει η μοναξιά και ζουν καλύτερα όντας ζευγάρι παρά single. Τόσο απλά. Οτι τους αρέσει να δίνονται σε κάποιον άνθρωπο και να δίνουν κι οι ίδιοι πράγματα σε αυτόν, να τον φροντίζουν, να υπάρχουν μαζί με αυτόν.

Επειδή δεν μπορείς ίσως να το καταλάβεις μην το βαφτίζεις ανασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Όταν δεν μπορείς να ζήσεις μόνος σου αλλά αισθάνεσαι ασφάλεια μόνο όταν είσαι σε σχέση τι σημαίνει; Ανασφάλεια σημαίνει και έλλειψη αυτοπεποίθησης/αυτοεκτίμησης.

Οτι δεν τους αρέσει η μοναξιά και ζουν καλύτερα όντας ζευγάρι παρά single. Τόσο απλά. Οτι τους αρέσει να δίνονται σε κάποιον άνθρωπο και να δίνουν κι οι ίδιοι πράγματα σε αυτόν, να τον φροντίζουν, να υπάρχουν μαζί με αυτόν.

Επειδή δεν μπορείς ίσως να το καταλάβεις μην το βαφτίζεις ανασφάλεια.

Εννοείται ότι σε όλους (σχεδόν) μας αρέσει να δινόμαστε, να φροντίζουμε και να συνυπάρχουμε με κάποιον, όμως αυτό είναι άλλο από αυτό που λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Το τελευταίο καιρό που είμαι μόνη μου,ακούω όλο και πιο συχνά ατάκες του στυλ, αντε τώρα και μ ενα καλό παιδί, τι περιμένεις, δεν είσαι και τόσο μικρή...Και το χειρότερο είναι ότι τ ακούω από φίλες μου, οι οποίες είναι σε σχέση και οι περισσότερες απ αυτές, ήταν πάντα σε σχέση..

Προφανώς ζηλεύουν την ελευθερία σου.

καλα οκ. το οτι μερικοι ανθρωποι αισθανονται ασφαλεις μονο μεσα σε μια σχεση και προτρεπουν και τους φιλους τους να κανουν, δε σημαινει οτι ζηλευουν την ελευθερια τους.:worry:

Σίγουρα δεν σημαίνει απαραίτητα αυτό. Σίγουρα όμως σημαίνει ότι έχουν ανασφάλεια και δεν πιστεύουν στον εαυτό τους.

Οτι δεν τους αρέσει η μοναξιά και ζουν καλύτερα όντας ζευγάρι παρά single. Τόσο απλά. Οτι τους αρέσει να δίνονται σε κάποιον άνθρωπο και να δίνουν κι οι ίδιοι πράγματα σε αυτόν, να τον φροντίζουν, να υπάρχουν μαζί με αυτόν.

Επειδή δεν μπορείς ίσως να το καταλάβεις μην το βαφτίζεις ανασφάλεια.

Όταν δεν μπορείς να ζήσεις μόνος σου αλλά αισθάνεσαι ασφάλεια μόνο όταν είσαι σε σχέση τι σημαίνει; Ανασφάλεια σημαίνει και έλλειψη αυτοπεποίθησης/αυτοεκτίμησης.
Εννοείται ότι σε όλους (σχεδόν) μας αρέσει να δινόμαστε, να φροντίζουμε και να συνυπάρχουμε με κάποιον, όμως αυτό είναι άλλο από αυτό που λέμε.

Αυτή είναι η συζήτηση που είχαμε. Αν κατάλαβα άλλο από αυτό που λέμε, συγνώμη. Μάλλον δεν εννοούσα να αισθάνεσαι ασφάλεια ΜΟΝΟ όταν είσαι σε σχέση, αλλά να είσαι έτσι πιο ευτυχισμένος, να το αποζητάς. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν το θέλουν αυτό τόσο απελπισμένα, είτε έχουν είτε δεν έχουν σχέση είναι το ίδιο κι άλλοι που αισθάνονται ελλειπείς χωρίς σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αλλά να είσαι έτσι πιο ευτυχισμένος, να το αποζητάς
Είσαι όντως πιο ευτυχισμένος ή νομίζεις ότι είσαι; Γιατί αυτό το "προτιμώ να είμαι σε σχέση παρά μόνος μου" μου είναι της φιλοσοφίας "οτιδήποτε απ' το τίποτε".

Σαφώς και είναι αρκετά όμορφο να έχεις έναν άνθρωπο δίπλα σου με τον οποίο ταιριάζετε, έχετε χημεία και συννενοείστε. Αλλά είναι και θέμα τύχης για να βρεις έναν τέτοιον άνθρωπο.
Αλλά αν δεν τον βρεις τι κάνεις; Τα βάφεις μαύρα και κάνεις μία οποιαδήποτε σχέση για να καλύψεις το κενό σου; Γιατί αυτό ακριβώς μας λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
έλα ντε???τι κάνεις???Και αν έχεις βγει μετά από μια μακροχρόνια, σημαντική σχέση για σένα, πόσο έτοιμος είσαι να προχωρήσεις, δεν πρέπει να ζήσεις αυτό το τέλος...Και αν έχεις χωρίσει άσχημα και βρίσκεσαι σε άσχημη ψυχολογία, πόσο έτοιμος είσαι ν ερωτευτείς ??? Και κει βρίσκεται και ένα άλλο ερώτημα, δηλαδή αν χωρίσεις στα 24 σου και αποφασίσεις να συνεχίσεις το δρόμο σου, ψάχνοντας κάτι καλύτερο, τι σημαίνει, ότι στα 25 θα είσαι μεγάλος και ότι έχεις χάσει το παιχνίδι..Ηλιθιότητες...Ηλίθια κοινωνικά καλούπια που μας καταπιέζουν και μας κάνουν δυστυχισμένους χωρίς λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Με κάλυψε ο Γιώργος.

Απλά ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος "θα πρέπει" να είναι σε θέση να μπορεί να αισθάνεται ασφαλής πρώτα με τον εαυτό του και μετά να αποζητά την ασφάλεια από κάποιον άλλο. Γιατί αν μη τι άλλο αν δεν μπορείς και μόνος να ζήσεις, δεν μπορείς να "στεριώσεις" και μία σχέση, λόγω των ανασφαλειών που "δηλητηριάζουν" το πάθος και τον έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν φανταζεσαι ποσο καταλαβαινω τι εννοεις...:(
τι πραγμα και αυτο πια ; ελεος.!αυτα τα καταλειπα εχει αναγκη η ιδια κοινωνια να τα ξεπερασει...
μια γειτονισσα μου παντρευτηκε στα 18.ναι και; πιστευω οτι εκανε μεγαλο λαθος...ή για να το θεσω πιο κομψα εγω με το τιποτα δεν θα το εκανα αυτο!
δεν εχει ζησει την ζωη καλα καλα,με το που τελειωσε το σχολειο και γνωρησε εναν παντρευτηκε και εκανε παιδι τοσο νωρις; αφηστε που εχει πελαγωσει και αρχιζει τα μπινελικια μεστη νυχτα.....μερικες φορες λεω....το "παιδι" (η εφηβη)εκανε παιδι .η γιαγια της παινευεται λες και πηρε η εγγονη της 10 νομπελ! εχουν αλλους προσανατολισμους και στοχους αυτοι βεβαια...αμα ακουγε ο ταδε πηρε νομπελ θαλεγε,εκαι; το καημενο το γεροντοπαλικαρο...τον φαγανε τα γραμματα!
σε αυτη την ηλικια δεν νομιζω οτι καποια ειναι ετοιμη για κατι τετοιο.
χωρις παρεξηγηση για οσους διαφωνουν ,οχι μονο δεν ζηλευω αλλα την λυπαμαι..
και για να μην λεω πολλα....οχι εμενα δεν με απασχολει τι θα πει ο γειτονας ή η οικογενεια.με γεμιζουν πολλα αλλα πραγματα.αν παντρευομουν απλως και μονο για να ευχαριστησω την οικογενεια μου ή τον περιγυρο νομιζω θαμουν δυστυχισμενη..η οικογενεια μου που ξερω οτι νοιαζεται αληθινα νομιζω δεν το θελει αυτο και ας υπαρχει ακομα το καταλειπο,να παντρευτεις να παρεις ενα καλο παιδι πριν σε παρουν τα χρονια(θα ξερασω και μονο που το ακουω) .για τον περιγυρο δεν ξερω...και προσωπικα νομιζω οτι 25 χρονων....εισαι μικρη ακομα για τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top