Καινούριος στην αγορά εργασίας: Φόβοι και απορίες

vasilis1989

Νεοφερμένος

Ο vasilis1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:redface:Καλημέρα παιδιά, είμαι καινούριος στην αγορά εργασίας και χτες πήγα σε μια συνέντευξη σε μια εταιρία telemarketing ( η θέση ειναι για γραμματειακή υποστήριξη και οχι για τηλεφωνικό κέντρο ) . Επίσης να επισημάνω οτι δεν είμαι ασφαλισμένος πουθενά ουτε υπήρξα ποτε. Στην συνέντευξη μου τα παρουσίασαν όλα too good το be true. Οτι θα με ασφαλίσουν και ο μισθός που θα παίρνω ειναι 740 μικτά, απλα την πρώτη βδομάδα δεν θα πληρωθώ γιατί ειναι εκπαίδευση και απο την μεθεπόμενη βδομάδα θα υπογράψω σύμβαση αορίστου, κανονικά με μισθο. Μου έδωσαν το παραπάνω έγγραφο να το συμπληρώσω και να το πάω την επόμενη μερα εκει. Την επόμενη μερα με έβαλαν και υπέγραψα μια σύμβαση αορίστου η οποία έγραφε για μισθό 500κατι μικτα, οταν ρώτησα τι συμβαίνει μου απάντησαν πως αυτη η σύμβαση ειναι μονο για την εβδομάδα εκπαίδευσης, για τα πρώτα 5 ένσημα και την μεθεπόμενη εβδομάδα θα υπογράψω την κανονική . Σας φαίνεται κατι περίεργο? Εφόσον δεν ειμαι ασφαλισμένος πως θα μου κολλήσουν ένσημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • εργασ.jpg
    εργασ.jpg
    188.5 KB · Εμφανίσεις: 285
  • εργασ 2.jpg
    εργασ 2.jpg
    188.3 KB · Εμφανίσεις: 287

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σας φαίνεται κατι περίεργο?
Όντως τώρα; Αλήθεια, πόσο σοβαρά μπορείς να πάρεις ένα ... συμβόλαιο που γράφει «οφείλετε να γνωρίζεται»; Χώρια που απ' την τελευταία παράγραφο, μόνο ο τίτλος «οδηγίες για να μην μας βάλει πρόστιμο το ΙΚΑ» της λείπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
500 μεικτά δηλαδή κάνα 400άρι καθαρά;

άντε και καλή σταδιοδρομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Βασίλη μου σου εύχομαι ότι καλύτερο! Και εγώ είμαι καινούρια στο εργασιακό στίβο, αλλά σε σύντομο διάστημα έχω αλλάξει 2 δουλείες για αυτό σου λέω ότι δεν ισχύει αυτό που σου είπαν η αορίστου είναι μια αυτή η σύμβαση που υπέγραψες των 500 μεικτών μηναίως. Τώρα υπάρχει πιθανότητα να σου δώσουν τα υπόλοιπα 200 μαύρα ή να στα φάνε. Συνήθως όμως έτσι κάνουν επειδή πλέον φοβούνται να παίρνουν κάποιον μαύρα τον ασφαλίζουν λιγότερο από όσα παίρνει. Σε γενικές γραμμές πρόσεχε πολύ οι εργοδότες έχουν ξεσαλώσει και οι απατεώνες είναι πάμπολλοι. Για κάθε περίπτωση να πας να ρωτήσεις στο ΙΚΑ, μη ντρέπεσαι γιατί τα ασφαλιστικά αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι.
Δεν πειράζει που δεν έχεις ξανασφαλιστεί θα σου πουν από την εταιρεία ακριβώς τι χαρτία να τους πας για να σε ασφαλίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά πείτε ότι βρίσκω δουλειά, τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω αμέσως μετά; Δεν έχω πάρει ακόμα πτυχίο, πρέπει να πάω στην εφορία να το δηλώσω (επειδή θεωρούμαι προστατευόμενο μέλος) ή γίνεται όλο αυτό μόνο του και μου αφαιρούν το φόρο; Γενικά τι πρέπει να γνωρίζει κανείς πριν πιάσει δουλειά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top