Ποιος φταίει για την 22χρονη που σκότωσε το μωρό της;

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αναμαρτητοι σιγουρα δεν ειμαστε,αλλα οκ σε αυτο το σημειο δυσκολα θα φτασουμε .
Εαν εχεις ερθει ποτε σε σημειο να κανεις κατι ακραιο θα παρατηρησεις οτι τελικα ολα ειναι θεμα εαν εχεις τα @@ to pull the trigger or not.Οτι και να λες πριν και μετα ειναι λεπτομερειες οταν ερθει η ωρα θα μιλησει η αληθινη σου φυση.Εγω προσωπικα πιστευω οτι καποιος πρεπει να ειναι πολυ σκατοψυχος για να κανει κατι τετοιο.

Εκτος αυτου ολοι τραβαμε ζορια κανεις δεν ξερει τι σταυρο κουβαλα ο καθενας,αλλα ακομα και οταν ολα εχουν γινει ενα χαος μπορεις να επιλεξεις να δεχτεις εσυ τις συνεπειες η να υποχωρησεις μπροστα στις αδυναμιες σου και να βλαψεις κοσμο.

ΥΓ.Εγω μιλησα για κακοποιηση νωριτερα.
Συμφωνώ απολύτως, όσο και αν σε έχουν γαμήσει ψυχολογικά από τα πάντα, μέχρι εκείνο το σημείο φτάνεις ΠΟΛΥ δύσκολα αν δεν έχεις κάποια ψυχιατρική σοβαρή ασθένεια, το αντιλαμβάνομαι.

Και εγώ έχω υπάρξει θύμα στο παρελθόν, έχοντας υποστεί κατάφορη συναισθηματική κακοποίηση και χειραγώγηση από άτομα που "αγαπούσα" και "εμπιστευόμουν", αλλά ως εκεί δεν έφτασα, ούτε καν είχε περάσει από το μυαλό μου δηλαδή οποιαδήποτε τέτοια σκέψη , όσα σκατά και αν πέρασα.
Δεν θα εκθέσω άτομα και καταστάσεις όμως, γιατί θα με πάνε νομικά.
Αν με πάνε όμως νομικά έχω άπειρα για τη γούνα τους και αποδείξεις όλων όσων έχω περάσει.


Γιατί φίλε μου Νίκο όχι,
δεν μπορεί ο κάθε καριόλης να κυκλοφορεί ελεύθερος ,να εκμεταλλεύεται και να χειρίζεται άτομα και να τη βγάζει στο τέλος καθαρή. Εγώ δεν θα εκθέσω [ακόμα] το τι πέρασα, αλλά όταν έρθει η ώρα να μιλήσω, να είστε σίγουροι πως θα φροντίσω να είμαι πάνω από όλα νομικά καλυμμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Η απάντηση είναι: Όλοι μας.
Αφενώς η κοινωνία που δεν δίνει σε άτομα με ψυχολογικά/ψυχιατρικά προβλήματα δωρεάν πρόσβαση σε άξιους επιστήμονες για να τα βοηθήσουν.
Αφετέρου η οικογένειά της, που δεν ήταν μαζί της, δεν την στήριξε, ίσως προερχόμενη και από συντηρητικό περιβάλλον ή μπορεί και η ίδια να έχει υποστεί στο παρελθόν κακοποίηση ή bullying ή οτιδήποτε που αυτά κανείς δεν τα λέει, έτσι;
Επιπλέον το γεγονός ότι ίσως λέω ίσως, η ίδια δεν είχε λεφτά να θρέψει το παιδί της και δεν άντεχε όλη αυτή τη συναισθηματική πίεση πράγμα που την εξώθησε εκεί.
Δεν φταίει πάντα ο θύτης, αρκετές φορές ο θύτης έχει υπάρξει στο παρελθόν πολλές φορές το θύμα.
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω, έχω να πώ.
Δεν θα πρέπει να κρίνουμε αυτά τα άτομα, ειδικά με ψυχιατρικά προβλήματα ως εγκληματίες,
αν όλη η ζωή της ήταν στρωμένη με ροδοπέταλα θα το έκανε αυτό νομίζετε; ΟΧΙ
Ποια μάνα θέλει να σκοτώσει το παιδί της; Πιστεύετε πως εκείνη δεν έχει μετανιώσει;
Όλοι φταίμε, από την κοινωνία, το οικογενειακό της περιβάλλον, οι φίλοι της που δεν την στήριξαν,
το κράτος που δεν δίνει λεφτά, η εκκλησία που έχει καταντήσει τόπος κολάσεως με το παπαδαριό,
αντί να πηγαίνουν οι πολίτες εκεί και να γαληνεύει η ψυχή τους. Όλοι φταίμε, αυτό να το ξέρετε

Σκέφτεσαι πολύ....συναισθηματικά, άρα και εντελώς λάθος!
Δεν θα σε ήθελα στην έδρα δικαστηρίου :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σκέφτεσαι πολύ....συναισθηματικά, άρα και εντελώς λάθος!
Δεν θα σε ήθελα στην έδρα δικαστηρίου :down:
Δεν είμαι Νομικός, αγαπητό μου καγκουρό,
είμαι διεθνολόγος με expertise στα νομικά και την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Aσκούμενη στην έδρα UNESCO, η οποία ειδικεύεται στην προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων,
σχετική με τη ρητορική μίσους σε κοινωνικά ευαίσθητες ομάδες όπως: γυναίκες, παιδιά, μετανάστες και πρόσφυγες.


Αλλά συνεργάζομαι με εξαίρετους νομικούς και ξέρω τι μου γίνεται, μην ανησυχείς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν είμαι Νομικός, αγαπητό μου καγκουρό,
είμαι διεθνολόγος με expertise στα νομικά και την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Aσκούμενη στην έδρα UNESCO, η οποία ειδικεύεται στην προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων,
σχετική με τη ρητορική μίσους σε κοινωνικά ευαίσθητες ομάδες όπως: γυναίκες, παιδιά, μετανάστες και πρόσφυγες.
Αλλά συνεργάζομαι με εξαίρετους νομικούς και ξέρω τι μου γίνεται, μην ανησυχείς. ;)

Είμαι βέβαιος ότι ξέρεις, και σίγουρα σε θέλω κάτω από τις έδρες των δικαστηρίων να δίνεις την δική σου άνιση μάχη, αλήθεια το λέω, μόνο που μένει να μάθεις καλά....τους ανθρώπους! :)

Υγ γιατί παρεμβαίνετε κυρία μου στα....δικαιώματα επεξεργασίας του κειμένου μου όμως? :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Είμαι βέβαιος ότι ξέρεις, και σίγουρα σε θέλω κάτω από τις έδρες των δικαστηρίων να δίνεις την δική σου άνιση μάχη, αλήθεια το λέω, μόνο που μένει να μάθεις καλά....τους ανθρώπους! :)

Υγ γιατί παρεμβαίνετε κυρία μου στα....δικαιώματα επεξεργασίας του κειμένου μου όμως? :sly:
Γιατί ξέρω ποιος είστε. ;)

Άνιση δεν θα είναι πάντως, το μόνο σίγουρο! :bye: :air_kiss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Γενικά έβαλα σε όλους μια θετική ψήφο, όλοι λένε και θετικά πράγματα, σε κάποια διαφωνώ βέβαια.


Ακόμα και με την Πουπουλίνα που αντιμετωπίζει το ζήτημα πολύ κάθετα και ανελέητα συμφωνώ στο θέμα της ευθύνης των γονιών και της ευθύνης που έχει η κοπέλα, αλλά όχι τόσο απόλυτα.


Η Χιμέλα πάλι βλέπει την αντιπαιδαγωγική στάση της οικογένειας να έχει κεντρική ευθύνη.


Γενική δική μου αρχή είναι ότι "ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΛΑΘΟΣ" δεν μπορεί να είμαστε τόσο σκληροί με το κορίτσι αλλά ούτε και με τους γονείς ακόμα και με το αγόρι που την άφησε έγκυο.... βέβαια ευθύνες θα δοθούν είναι ενήλικη δεν παύει να είναι μια δολοφονία (όπως δολοφονία είναι και η έκτρωση)...


Χιμέλα η οικογένειά μου είναι μια παιδοκεντρική οικογένεια με σχέσεις γονέων - παιδιών πολύ καλές. Είχα ένα σοβαρό πρόβλημα ανάλογης μορφής (ζήτημα σχέσεων) με την κόρη μου, το θέμα είναι ότι αυτό θα είχε σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία της και δεν το ανέφερε ... μας το σφύριξε όμως ο γιός μου και επεμβήκαμε, η ίδια όταν μας είδε να είμαστε γνώστες και να ζητάμε την αντιμετώπιση έγινε άγρια θάλασσα με όλους μας (πολύ δύσκολη κατάσταση). Πιστεύω ότι τώρα θα είναι ευγνώμων... αλλά αν δεν μας το έλεγε ο γιός μου πως θα επεμβέναμε; .... Είναι δύσκολα πράγματα αυτά και δεν μπορούμε να δογματίζουμε. Θέλει σφαιρική κατανόηση... αλλά όλοι κάνουμε λάθη που ενδεχομένως σφραγίζουν την ζωή μας, το ζήτημα είναι να μη σου κάτσει η στραβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ σε αυτό ότι για τέτοια εγκλήματα πάντα να έχουμε τα "ψυχολογικά προβλήματα" ως ελαφρυντικό και όλα καλά. Μου έρχονται στο μυαλό εγκλήματα όπως ο αποκεφαλισμος της δασκάλας στην Σαντορίνη και η υπόθεση της Άννυ και απορώ δηλαδή επειδή αυτοί οι άνθρωποι έχουν ψυχολογικά προβλήματα αυτό σημαίνει ότι τους τα δημιούργησαν άλλοι; Όχι τις περισσότερες φορές γεννιόυνται με αυτά και είτε θα εκδηλωθούν είτε όχι ανάλογα με τα ερεθίσματα που θα λάβουν. Δεν χρειάζεται κάτι τραυματικό, ένα γεγονός που για εμάς είναι απλό μπορεί να είναι αρκετό για να εκδηλωθεί ενα ψυχολογικό πρόβλημα. Αλλά και πάλι τι σημαίνει ότι επειδή κάποιος είναι ψυχολογικά άρρωστος δεν είναι και επικίνδυνος; Ή ότι αν είχε δεχτεί ψυχιατρική βοήθεια θα ειχε γίνει Καλά; Οι ψυχικές ασθένειες δεν είναι σαν τις αρρώστιες του σώματος. Δεν υπάρχει ούτε μαγικό φάρμακο που θα αλλάξει το μυαλό του ψυχασθενους ούτε και δέχεται την θεραπεία πάντα. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων με ψυλογικες διαταραχές δεν δέχονται θεραπεία, δεν "θέλουν" να γιατρευτουν. Αν ήταν κάθε φορά που νιώθαμε συναισθηματικά φορτισμενοι να βγάζαμε τα ψυχολογικά μας με φόνους κλπ τότε θα ήμασταν μπ******. Απ'την άλλη πάλι και τα άτομα που έχουν σοβαρές ψυχικές διαταραχές δεν περνούν άφεση αμαρτιών πάντα. Οι ψυχικές ασθένειες είναι ύπουλες και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τις ελέγξει το οικογενειακό περιβάλλον. Ακομα και ο ειδικός μπορεί να ξεγελάστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως, όσο και αν σε έχουν γαμήσει ψυχολογικά από τα πάντα, μέχρι εκείνο το σημείο φτάνεις ΠΟΛΥ δύσκολα αν δεν έχεις κάποια ψυχιατρική σοβαρή ασθένεια, το αντιλαμβάνομαι.

Και εγώ έχω υπάρξει θύμα στο παρελθόν, έχοντας υποστεί κατάφορη συναισθηματική κακοποίηση και χειραγώγηση από άτομα που "αγαπούσα" και "εμπιστευόμουν", αλλά ως εκεί δεν έφτασα, ούτε καν είχε περάσει από το μυαλό μου δηλαδή οποιαδήποτε τέτοια σκέψη , όσα σκατά και αν πέρασα.
Δεν θα εκθέσω άτομα και καταστάσεις όμως, γιατί θα με πάνε νομικά.
Αν με πάνε όμως νομικά έχω άπειρα για τη γούνα τους και αποδείξεις όλων όσων έχω περάσει.


Γιατί φίλε μου Νίκο όχι,
δεν μπορεί ο κάθε καριόλης να κυκλοφορεί ελεύθερος ,να εκμεταλλεύεται και να χειρίζεται άτομα και να τη βγάζει στο τέλος καθαρή. Εγώ δεν θα εκθέσω [ακόμα] το τι πέρασα, αλλά όταν έρθει η ώρα να μιλήσω, να είστε σίγουροι πως θα φροντίσω να είμαι πάνω από όλα νομικά καλυμμένη.

Λυπαμαι οποιον σε πειραξε...την εχει μαλλον γαμησει :loltooth: .
Δικηγορινα εισαι;Την μαχιτηκοτητα παντως την διαθετεις :P
Αλλα ναι θεωρω οτι ειναι ολα θεμα επιλογης,σιγουρα ολοι εχουν το breaking point τους αλλα θεωρω οτι οι συνθηκες πρεπει να ειναι κυριολεκτικα ακραιες ωστε καποιος να αρχισει να λειτουργει οπως τον σχεδιασε η φυση του μεσα στην αγρια ζουγκλα.

Καμια φορα ακομα και οταν εχεις καθε δικιο να φτασεις το breaking point σου πρεπει να κανεις τα αδυνατα δυνατα ωστε να μην το ξεπερασεις διοτι μετα η "επιστροφη" δεν υπαρχει ειναι πολυ δυσκολη.Ορισμενα λογια και πραξεις δυσκολα τα παιρνεις πισω απαξ και τα πεις η τα κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γιατί ξέρω ποιος είστε. ;)
Άνιση δεν θα είναι πάντως, το μόνο σίγουρο! :bye: :air_kiss:

Ποιός είμαι σαν....άνθρωπος ή σαν άτομο :worry:
Εύχομαι να έχεις δίκιο αλλά η διαφορά με σας είναι ότι πάτε με το + στο χέρι ενώ εκείνοι σας την έχουνε στημένη!
Πάντως καλό είναι να πιστεύει κανείς σε ουτοπίες, έστω μέχρι τα... 26 (το πολύ) :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Με τη διάγνωση "ψυχολογικά προβλήματα", δεν δίνουμε άφεση αμαρτιών. Το έγκλημα είναι έγκλημα, πάει τελείωσε και καλό είναι, ανεξαρτήτως της αιτίας τα άτομα αυτά να υπόκεινται στις συνέπειες των πράξεών τους.

Αλλά δεν παύω να αναρωτιέμαι, αν η συγκεκριμένη κοπέλα όταν διαπίστωσε την εγκυμοσύνη της, είχε υποστήριξη -κατ'αρχάς- από τη μητέρα της και μετά από τους ανάλογους φορείς της πολιτείας, θα έφτανε σ'αυτή την αποτρόπαια πράξη;
Αν η απάντηση παραμείνει καταφατική, τότε της αξίζουν τα χειρότερα, κι ας "καρατομηθεί" από νόμο και κοινωνία.
Όμως κανείς δεν ξέρει, οπότε και η ερώτησή μου παραμένει ρητορική, αλλά όχι χωρίς σημασία, με την έννοια οτι είναι ένα "καλό" μάθημα για τους γονείς να είναι δίπλα στα παιδά τους όχι μόνο τυπικά, αλλά ουσιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καμια φορα ακομα και οταν εχεις καθε δικιο να φτασεις το breaking point σου πρεπει να κανεις τα αδυνατα δυνατα ωστε να μην το ξεπερασεις διοτι μετα η "επιστροφη" δεν υπαρχει ειναι πολυ δυσκολη.Ορισμενα λογια και πραξεις δυσκολα τα παιρνεις πισω απαξ και τα πεις η τα κανεις.
Συμφωνώ απολύτως και εκεί ακριβώς φαίνονται, στο breaking point σου, το τι πραγματικά είσαι. ;)

Με το καλό ή το κακό.

Γιατί δεν υπάρχει η μεσότητα, κατά την άποψή μου.

Όλοι γεννιόμαστε "καλοί", αλλά το τι γινόμαστε μετά και το πως διαχειριζόμαστε τα όσα μας πήγαν πίσω,
είναι προσωπική επιλογή μας.

Και στο τέλος, ξέρετε, είμαστε οι επιλογές μας.

Σε αυτή τη ζωή ή είσαι καλός ή κακός.

Η είσαι Θύμα ή o Θύτης.
Και μην γελιέστε, ακόμα και σε μια σχέση που εσείς την βλέπετε ως ότι ο ένας είναι θύμα και ο άλλος ο θύτης,
θα εκπλαγείτε όταν πραγματικά κατανοήσετε πως μερικές φορές, το θύμα είναι ή μπορεί να γίνει ο πραγματικός Θύτης.
In the end, Karma is a bitch. ;)
And Justice shall Prevail.

Για να ελαφρύνω και το κλίμα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αλλά δεν παύω να αναρωτιέμαι, αν η συγκεκριμένη κοπέλα όταν διαπίστωσε την εγκυμοσύνη της, είχε υποστήριξη -κατ'αρχάς- από τη μητέρα της και μετά από τους ανάλογους φορείς της πολιτείας, θα έφτανε σ'αυτή την αποτρόπαια πράξη;
Δεν απευθύνθηκε σε αυτούς, αλλά στο facebook. Έχεις δει την διαφήμιση που λέει όσοι γεννήθηκαν όταν υπήρχε internet να κάνουν ένα βήμα μπροστά?
Και δυο πίσω δεν θα έβλαπτε, λέω εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως και εκεί ακριβώς φαίνονται, στο breaking point σου, το τι πραγματικά είσαι. ;)

Με το καλό ή το κακό.

Γιατί δεν υπάρχει η μεσότητα, κατά την άποψή μου.

Όλοι γεννιόμαστε "καλοί", αλλά το τι γινόμαστε μετά και το πως διαχειριζόμαστε τα όσα μας πήγαν πίσω,
είναι προσωπική επιλογή μας.

Και στο τέλος, ξέρετε, είμαστε οι επιλογές μας.

Σε αυτή τη ζωή ή είσαι καλός ή κακός.

Η είσαι Θύμα ή o Θύτης.
Και μην γελιέστε, ακόμα και σε μια σχέση που εσείς την βλέπετε ως ότι ο ένας είναι θύμα και ο άλλος ο θύτης,
θα εκπλαγείτε όταν πραγματικά κατανοήσετε πως μερικές φορές, το θύμα είναι ή μπορεί να γίνει ο πραγματικός Θύτης.
In the end, Karma is a bitch. ;)
And Justice shall Prevail.

Για να ελαφρύνω και το κλίμα! :P


;)

Ναι συμφωνω το karma ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων,δεν ειναι κατι μαγικο που νομιζουν πολλοι και οτι δεν σε πιανει.
Οταν μπαινεις σε ενα δωματιο που ολοι οπλοφορουν για παραδειγμα και αρχισεις να τους προσβαλλεις και δεν εχεις ουτε εναν φιλο τοσο το καρμα αλλα και η λογικη δειχνουν οτι αργα η γρηγορα θα καταληξεις νεκρος.Οτι δινεις παιρνεις συνηθως.

Για το θυτης-θυμα το βλεπω πιο πολυ σαν γιν-γιανγκ,αμυνα επιθεση, επιθεση αμυνα,κανεις δεν κατεχει σε ολα τα σεναρια την ιδια σταση εαν θελει να "επιβιωσει".

Η διαφορα ειναι οτι ολοι γεννιουνται καλοι,μετα ειναι που χαλανε,οταν αρχισεις να δινεις σημασια στο καθε κολλημα του αλλου.Η καλυτερη τακτικη για να πας μακρια και να μην μαζευεις πραγματα θεωρω πως ειναι απλα να συνεχισεις να προχωρας.Αυτο δεν σημαινει να ξεχασουμε την ιστορια,αλλα δεν πρεπει να την αφησουμε και να κυριευσει το μελλον.

Για να μεινω on-topic ελπιζω η κοπελα εστω και με βοηθεια να καταλαβει τι εκανε.Εαν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο καποιος να καλλιεργησει την ενσυναισθηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ποιός είμαι σαν....άνθρωπος ή σαν άτομο :worry:
Εύχομαι να έχεις δίκιο αλλά η διαφορά με σας είναι ότι πάτε με το + στο χέρι ενώ εκείνοι σας την έχουνε στημένη!
Πάντως καλό είναι να πιστεύει κανείς σε ουτοπίες, έστω μέχρι τα... 26 (το πολύ) :flowers:
Δεν πάω με το σταυρό στο χέρι.
Πάω με την νομολογία στο χέρι, αγαπητό μου καγκουρό! :air_kiss:

Στο αφιερώνω! ;)

Kαι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Δεν απευθύνθηκε σε αυτούς, αλλά στο facebook. Έχεις δει την διαφήμιση που λέει όσοι γεννήθηκαν όταν υπήρχε internet να κάνουν ένα βήμα μπροστά?
Και δυο πίσω δεν θα έβλαπτε, λέω εγώ :)

Μα αυτό είναι το ζήτημα. Η αιτία που προτίμησε να απευθυνθεί στο δίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Τώρα που έβλεπα αυτό το ζήτημα, μου κάνει κατάπληξη, όλα τα πρωινάδικα μέχρι και τα βραδυνάδικα ασχολούνται με το ζήτημα... Ο Ελληνικός λαός ζει μια τραγική περίοδο (με ευθύνη του βέβαια, να πρόσεχε)... στις περιόδους αυτές η υπογεννητικότητα και η εγκατάλειψη βρεφών είναι κανόνας. Ας γίνεται τουλάχιστον με ανθρωπιά, έβλεπα τις πιο κάτω εικόνες από την δεκαετία του πενήντα φαντάζομαι.







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
:whistle:
Μα αυτό είναι το ζήτημα. Η αιτία που προτίμησε να απευθυνθεί στο δίκτυο.
Η αφορμή θέλεις να πεις, εντάξει η κοπελίτσα κάπου "χάνει" αυτό είναι προφανές κι επίσης έχει μια ροπή προς το ...σεχ και όποιον πάρει ο χάρος. Τι να κάνουμε τώρα, αναθεώρηση των ηθικών αξιών για χάρη της?
'Οπως θα γούσταρε η....aegloswen! Ε όχι βέβαια :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η αφορμή θέλεις να πεις, εντάξει η κοπελίτσα κάπου "χάνει" αυτό είναι προφανές κι επίσης έχει μια ροπή προς το ...σεχ και όποιον πάρει ο χάρος. Τι να κάνουμε τώρα, αναθεώρηση των ηθικών αξιών για χάρη της?
'Οπως θα γούσταρε η....aegloswen! Ε όχι βέβαια

Οι φιλες της δεν το ηξεραν το κρατησε κρυφο απο ολους και με καποιον μαγικο τροπο εκρυψε ολοκληρη κοιλια.Τι σου λεει αυτο;Εγω προσωπικα ακομα γελαω,τυφλα να εχουν τα VFX στο now you see me αφου καταφερε να κρυψει αυτο σε φιλους+γονεις+ολοκληρο πανεπιστημιο :

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Οι φιλες της δεν το ηξεραν το κρατησε κρυφο απο ολους και με καποιον μαγικο τροπο εκρυψε ολοκληρη κοιλια.Τι σου λεει αυτο;Εγω προσωπικα ακομα γελαω
Φίλε μου, κι εγώ "γελάω" αλλά η ιστορία δεν είναι για γέλια, μια ψυχούλα έχασε την ζωή της την ώρα που άρχιζε, επειδή μια (καβλωμένη-ανεγκέφαλη) φοιτήτρια που διαθέτει σύστημα αναπαραγωγής και δυνατότητα τεκνοποιίας, αποφάσισε έτσι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Φίλε μου, κι εγώ "γελάω" αλλά η ιστορία δεν είναι για γέλια, μια ψυχούλα έχασε την ζωή της την ώρα που άρχιζε, επειδή μια (καβλωμένη-ανεγκέφαλη) φοιτήτρια που διαθέτει σύστημα αναπαραγωγής και δυνατότητα τεκνοποιίας, αποφάσισε έτσι !
Eίναι γνωστό πως κανείς δεν μπορεί να το παίξει Θεός, να κρίνει σύμφωνα με τον δικό του εγκέφαλο.


Αψηφώντας πρώτα από όλα τις ανώτερες δυνάμεις του Σύμπαντος [Ύβρις],
έπειτα οι Θεοί τους στέλνουν την Άτη [για να τους θολώσει και να διαπράξουν περισσότερες εξώφθαλμα κακές πράξεις ].
έπειτα τους στέλνουν την [Νέμεσις] ,
δηλαδή την τιμωρία τους και στο τέλος... την Τίσις.
Ή αλλιώς, την Καταστροφή τους.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top