Μήλογιαουρτόπιτα με σοκολάτα λιωμένη

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Την συνταγή αυτή την θέλει το μωρό μου, οπότε την γράφω εδώ να βρίσκεται για όλους :D

Μήλογιαουρτόπιτα με σοκολάτα λιωμένη (αυτοσχεδίαζα :redface:)
Υλικά:
Περίπου δύο κούπες αλεύρι, κατά προτίμηση φαριν απ
Μια κούπα ζάχαρη
Δύο αυγά, ξεχωριστά ασπράδια και κρόκοι
150 γρ. βούτυρο βιτάμ
Ένα κεσεδάκι γιαούρτι (200 γρ)
Ένα μήλο ξεφλουδισμένο και κομμένο σε τετράγωνα κομματάκια
4 βανίλιες
Ξύσμα από μισό πορτοκάλι
Μια σοκολάτα κουβερτούρα 200 γρ
Λίγο ζεστό φρέσκο γάλα
Εκτέλεση:
Χτυπάτε τα ασπράδια σε σφιχτή μαρέγκα και ανάβετε τον φούρνο να προθερμανθεί. Χτυπάτε το βούτυρο με τους κρόκους και την ζάχαρη μέχρι να ασπρίσουν. Προσθέτετε το αλεύρι σιγά σιγά ανακατεύοντας διαρκώς μέχρι να πήξει το μείγμα (βάλτε όσο αλεύρι χρειαστεί, με το μάτι έριχνα εγώ). Ρίχτε και τις βανίλιες και το ξύσμα. Μετά τα γιαούρτια και ανακατέψετε απαλά. Στο τέλος ρίχτε την μαρέγκα και βάλτε το σε ένα μικρό ταψάκι για κέικ (εγώ χρησιμοποίησα ένα από εκείνα τα τετράγωνα, για μεγαλύτερο θα χρειαστείτε περισσότερα υλικά), αφού πρώτα ρίξετε τα κομματάκια του μήλου. Ψήστε στους 150 βαθμούς για περίπου μισή ώρα μέχρι να ροδίσει.
Για να φτιάξετε το σιρόπι ζεσταίνετε το γάλα και λιώνετε την σοκολάτα σε μπεν μαρί (ή αν δεν έχετε σε πολύ χαμηλή φωτιά). Στη συνέχεια κι ενώ η σοκολάτα είναι ακόμα ζεστή ρίχνετε σιγά σιγά το γάλα και ανακατεύετε μέχρι να γίνει ένα ομοιογενές μείγμα που όμως δεν είναι τόσο πηχτό όσο το αρχικό. Μη το κάνετε βιαστικά, θα σας χαλάσει. Για μια σοκολάτα 200 γραμμαρίων θα χρειαστείτε περίπου μισή κούπα του τσαγιού ζεστό γάλα.
Περιχύνετε το κέικ σας με την σοκολάτα και ..φωνάζετε τον V.ice να έρθει να φάει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ααα Καγίρι, θέλουμε και φωτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χμμ δύσκολα βάζεις, είμαι με Pstn συνδεση και λείπει και πάνω από το μισό κέικ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top