• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εμβόλια και παρενέργειες

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Σκέφτηκα να ρωτήσω με πιμί τον Λόριεν, αλλά τελικά είπα καλύτερα να γίνει ανοιχτή συζήτηση.

Ήρθε ο καιρός να ξεκινήσω εμβόλια στη μικρή, σύμφωνα με το ελληνικό σύστημα εμβολιασμών. Ψάχνοντας στο νετ όμως, βρήκα πληθώρα απόψεων που λένε ότι τα εμβόλια σε τόσο μικρή ηλικία, σε βρέφη δηλαδή, έχουν πολύ σοβαρές παρενέργειες. Ειδικά τα πολλαπλά εμβόλια (για 3,4,5,6 ασθένειες ταυτόχρονα), διάβασα ότι περιέχουν υδράργυρο. Είναι δυνατόν, ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ; Από τις σχολικές μου γνώσεις ξέρω ότι είναι τοξικός, μπορεί να μπει στον οργανισμό ενός μωρού 2 μηνών; Επίσης ανακάλυψα ότι το MMR κατηγορείται ότι συνδέεται με εμφάνιση αυτισμού!!!

Έχετε καθόλου εμπειρίες; Λόριεν, ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,320 μηνύματα.
ναι εχεις απολυτο δικιο μην του κανεις εμβολια μπορει να γινει αυτιστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
παλαντινάκι, καταρχήν χαίρομαι τόσο που σε ακούω έτσι (όχι προβληματισμενη, χαρούμενη)

αλλά ρε σύ, μη φτασεις στο σημείο να ερμηνεύεις τα ιατρικά δεδομένα εσύ πληζζζ

πάνε σε τρεις γιατρούς που εμπιστεύεσαι (αν η γνώμη του ενός δε σου φτάνει) και νομίζω ... αρκετά :)

η μπέμπα θα κάνει μπάνια φέτος? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
παλαντινάκι, καταρχήν χαίρομαι τόσο που σε ακούω έτσι (όχι προβληματισμενη, χαρούμενη)

αλλά ρε σύ, μη φτασεις στο σημείο να ερμηνεύεις τα ιατρικά δεδομένα εσύ πληζζζ

πάνε σε τρεις γιατρούς που εμπιστεύεσαι (αν η γνώμη του ενός δε σου φτάνει) και νομίζω ... αρκετά :)

η μπέμπα θα κάνει μπάνια φέτος? :)
Ναι καλέ, χαρούμενη είμαι:D Η μπέμπα μου σκάει χαμόγελα όλη μέρα με νάζι, μου λέει άγκου, έγου και μπάγου (θα μου το πάρει η ΝΑΣΑ:inlove:) αλλά τι να κάνω, το ψάχνω και λίγο το θέμα, αφού έχω εγκέφαλο (ναι, είναι εξακριβωμένο παρόλο που κάποιοι εδώ μέσα αμφιβάλλουν) μου αρέσει να τον χρησιμοποιώ. Μπάνια δεν θα κάνει, είναι πολύ μικρή, του χρόνου.

Σχετικά με τους γιατρούς, ΟΛΟΙ θα σου πουν να κάνεις τα εμβόλια. Κανένας δεν μπορεί να πάρει ευθύνη για το αντίθετο. Ξέρω όμως από τη μαμά μου που λόγω επαγγέλματος έχει καθημερινή επαφή με γιατρούς και παιδιάτρους, ότι πολλοί από αυτούς δεν έχουν εμβολιάσει τα παιδιά τους. Τώρα αυτό τι σου λέει; :hmm: Ένιγουέι την απόφασή μας την έχουμε σχεδόν πάρει, αλλά σε τέτοια θέματα μου αρέσει να ακούω πολλές απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,320 μηνύματα.
Ξέρω όμως από τη μαμά μου που λόγω επαγγέλματος έχει καθημερινή επαφή με γιατρούς και παιδιάτρους, ότι πολλοί από αυτούς δεν έχουν εμβολιάσει τα παιδιά τους

ε ειδες αρα ειναι closed deal, ΜΗΝ τον εμβολιασεις, θα του κανει κακο, τοσος υδραργυρος στο αιματακι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγώ δε μπορώ να καταλάβω το λόγο, να μην του κάνεις του μικρού τα εμβόλια που είχες κάνει και εσύ, όταν ήσουν στην ηλικία του.... και δε μπορώ να καταλάβω το λόγο, που πλέον οι επιστήμονες συνειδητοποίησαν μετά από εκτενείς έρευνες, οτί τα συγκεκριμμένα εμβόλια είναι ζημιογόνα για τα σημερινά μπέμπια.... δηλ. τόσες γεννιές μεγάλωσαν με την πιθανότητα μιας μελλοντικής αστάθειας του οργανισμού.... πλέον είναι ολοφάνερο οτί ο σημερινός άνθρωπος διατρέχει μεγάλους κινδύνους, λόγω αλλαγής σύστασης της φύσης(ολόκληρου του πλανήτη)
πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που μπαίνεις στη διαδικασία να αποφασίσεις, εάν πρέπει να κάνουμε στα παιδιά μας τα εμβόλια.... και αν τελικά κάνεις τη σωστή επιλογή.... εγώ ενδεχομένως θα του έκανα τα εμβόλια που είχα κάνει και εγώ μπέμπι.... ελπίζω να κατάλαβα σωστά το θέμα σου, για τους εμβολιασμούς που κάνουμε για τις διάφορες ασθένειες.... τα βασικά εμβόλια δηλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,320 μηνύματα.
καλε τι λες καλυτερα να μην του κανει να μην μπει σε αυτο το σχεδιο των φαρμακευτικων και των γιατρων να μας γεμησουν ολους δηλητιριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαταρχην να σου πω οτι δε το εχω ψαξει σε οσο βαθος θα το εψαχνα εαν επρεπε να παρω την αποφαση για το παιδι μου. Εχω διαβασει ομως (αναφερθηκαμε σε ενα τοπικ προσφατα) οτι υπαρχουν ενωσεις με υδραργυρο που χρησημοποιουνται εδω και πολλα χρονια, σε μικρες ποσοτητες. Δεν γνωριζω τι μακροχρονιες επιπτωσεις εχουν και αν εχουν (δεδομενου οτι δε κανουμε εμβολια καθε 3 και λιγο), αλλά ειναι μαλλον πιθανοτερο να κινδυνευουμε περισσοτερο με το να μη τα κανουμε, παρα με το να τα κανουμε. Αλλωστε μη ξεχναμε οτι με τα εμβολια εχει σωθει ενα σωρο κοσμος και εχει ανεβει ο μεσος ορος ζωης. Τωρα οσον αφορα την ηλικια που πρεπει να γινουν, δλδ αν εχει διαφορά να γινουν στο 1ο ετος ή στο 3ο, εκει ισως θελει λιγο ψαξιμο. Τους παιδιατρους που ρωτησες, και δε τα εκαναν ακομα, δε τους ρωτησες το γιατι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τους ίδιους προβληματισμούς και ανησυχίες είχα κι εγώ όταν ήταν η ώρα μας. Τελικά τα έκανε όλα τα εμβόλια του με τη σειρά και δεν έχουμε παραλείψει κανένα.
Θα σου πω το σκεπτικό μου και πάρτο και κάντο ότι θες. Θα σου πω τι σκέφτηκα για το δικό μου παιδί.

Ο λόγος που πλέον δεν υπάρχει παρωτίτιδα, ιλαρά κλπ πλέον, είναι επειδή υπάρχουν τα εμβόλια.
Αν η πλειοψηφία των γονιών, σταματήσει να κάνει εμβόλια στα παιδιά του επειδή οι ασθένειες έχουν εκλείψει, τότε θα επανεμφανιστούν.
Ζούμε σε μία κοινωνία, που κύματα μεταναστών (ανεμβολίαστων) μας σαρώνουν. Το παιδί μου πηγαίνει σε παιδικό σταθμό και είναι καθημερινά σε επαφή με άλλα 30 παιδάκια. Αυτό μαθηματικά μεταφράζεται ότι
30 παιδάκια + 60 γονείς + έστω 10 αδερφάκια = 100 άτομα ημερησίως

Δεν το ρισκάρω λοιπόν να μην κάνω εμβόλια.... οι πιθανές παρενέργειες είναι μικρότερης σοβαρότητας από τις πιθανές παρενέργειες του να κολλήσει κάτι το παιδί μου επειδή δεν έκανε εμβόλιο.
Θεωρώ τους παιδιάτρους που δεν κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους ανεύθυνους απέναντι στην κοινωνία.
Το κάνουν με τις πλάτες όλων αυτών που "ρισκάρουν" και κάνουν στα παιδιά τους εμβόλια. Αν όλοι δεν έκαναν εμβόλια τότε θα είχαμε πρόβλημα

Τα εμβόλια είναι κάποια υποχρεωτικά και αν δεν είναι συμπληρωμένα στο βιβλιάριο του παιδιού έχεις πρόβλημα με παιδικούς σταθμούς, σχολεία κλπ. Δε στο παίρνουν

Τέλος, σχετικά με τον υδράργυρο που αναφέρεις
Υδράργυρο περιέχουν τα διπλα τριπλα τετραπλά πενταπλά εμβόλια
Είναι κάτι σαν το "ενωτικό" των εμβολίων. Αν τόσο σε φοβίζει, ψάξε βρες γιατρό που θα σου γράφει τα εμβόλια στη μονή τους έκδοση κι οχι τετραπλό ή πενταπλό
Τέλος, "με βαθμό επικινδυνότητας εμβόλιο" θεωρείται με το γνωστό ΜΜR (Ιλαρά, παρωτίτιδα, ερυθρά) που κάποιοι το κατηγορούν για αυτισμό. Δεν είναι όμως σε καμία περίπτωση επιβεβαιωμένο και πίστεψε με το έψαξα πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ. Απλά το συγκεκριμένο εμβόλιο γίνεται την ίδια περίοδο που ο αυτισμός δηλώνει την παρουσία του. Κάποιοι το συνδύασαν γιατί έτσι ήταν πιο ανώδυνο για την ψυχολογία τους. Είναι προτιμότερο να φταίει το παλιοεμβόλιο από το να φταίει ο κανείς κι απλά έτσι έτυχε....
Το οποίο MMR όμως μπορείς να το κάνεις σε άλλη μάρκα που είναι πιο ελαφρύ. Ζήτα να κάνεις το priorix

Αυτά από μένα και φιλιά απ τον Ωρίων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
νομίζω, πως η Κακή επιρροή έβαλε το θέμα σε μία τάξη, γιατί απ' ότι φαίνεται είχε πάρει την κάτω βόλτα....με την απάντησή της, πήρε τα μπόσικα και το θέμα φαίνεται πιο σταθερό.... με το να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, επειδή ξύπνησαν μια ωραία μέρα και συνειδητοποίησαν, οτί τα εμβόλια που κάνουμε χρόνια τώρα, είναι υπεύθυνα για την ανευθυνότητά μας, δε μας καθιστά υπεύθυνους.... και καλύτερα θα ήταν να προσέχουμε περισσότερο σε τέτοια λεπτά θέματα, που αφορούν μάλιστα την υγεία των παιδιών.... και να μην μπαίνουμε τόσο εύκολα στο τρυπάκι της προπαγάνδας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,320 μηνύματα.
Να πουμε καπου εδω οτι τα εμβολια δεν εχουν "υδραργυρο" εχουν μια οργανικη ενωση του υδραργυρου η οποια αρχικα δεν ειναι τοξικη αλλα μεταβολιζεται σε εθυλυδραργυρο που ειναι τοξικος (νεφρα και ΚΝΣ κυριως).

Το χρησημοποιουσαν (-ουσαν, μεχρι το 1999 απο κει και μετα οχι) ως αντισηπτικο και αντιμικροβιακο παραγοντα (δεν "ενωνει" τα εμβολια...).

Στις δοσεις που το χρησημοποιουσαν ειχε κριθει εμπειρικα και κλινικα ως επαρκως ασφαλες. Ξεκινησαν να το χρησημοποιουν οταν καπου στο 1930 ενα εμβολιο που δεν περιηχε βακτηριοστατικα σκωτωσε καπου 40 παιδια απο μολυνση σταφυλοκοκου που υπο κανονικες συνθηκες θα μπορουσε ο οργανισμος να αντιμετοπισει λογο του εμβολιου ομως οχι.

Point is this: εμβολιαζονται καθε χρονο εκατομμυρια παιδια, με πιο συνηθησμενες αντιδρασεις πυρετο και πονο στις αρθρωσεις (ειδικα απο τα MMR II), οι σοβαρες παρενεργειες του ειναι τοσο σπανιες που δεν καταγραφονται στατιστικα καν (τι να γραψεις οτι στα 500.000.000 χωρηγησεις 4 περιπτωσεις εκαναν νευροπαθειες?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ, ειδικα ΚΕ και Λόριεν!
Κι όμως Λόριεν, στην ηλικία της μπέμπας κάθε 3 και λίγο γίνονται τα εμβόλια, για την ακρίβεια κάθε μήνα λέει το πρόγραμμα που μας έδωσε ο παιδίατρος.
Εν τω μεταξύ ΚΕ στη γειτονιά των γονιών μου υπάρχει παιδάκι που εμφάνισε αυτισμό την επόμενη ακριβώς ημέρα από το MMR και έχω μάθει και για άλλες περιπτώσεις, τι να πω, τέτοια σύμπτωση;

Τέλος πάντων, κατέληξα ότι τα εμβόλια θα της τα κάνω μεν, αλλά με καθυστέρηση, εφόσον δεν πηγαίνει παιδικό δεν θέλω να βιαστώ. Ας γίνει πρώτα 1 ή 2 ετών και μετά.


έδιτ: πολλά φιλιά στον Ωρίωνα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,320 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ ΚΕ στη γειτονιά των γονιών μου υπάρχει παιδάκι που εμφάνισε αυτισμό την επόμενη ακριβώς ημέρα από το MMR και έχω μάθει και για άλλες περιπτώσεις, τι να πω, τέτοια σύμπτωση;

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

εμφανισε αυτισμο την επομενη μερα?:P για το ονομα του θεου και της καλης της παναγια, τι ειναι ο αυτισμος σπυρακι?

λοιπον κοιτα να δεις, ο αυτισμος ειναι μια συνδρομη παθηση που χαρακτηριζεται απο προβληματικη κοινονικη αλληλεπιδραση και επαναλαμβανομενες συμπεριφορες. Για να διαγνωσθει ενα βρεφος με αυτισμο χρειαζονται ενα καρο τεστ τα οποια σιγουρα παιρνουν πολυ περισοτερο απο μια μερα, το να αντιληφθει δε ο γονιος οτι το βρεφος του πιθανον να εχει αυτισμο ειναι υποθεση οχι απλη.

ακομα και εκεινη η μελετη που συνδιαζε την εμφανιση αυτιστικων συμπτοματων ελεγε "συντομα μετα τη χωριγηση του εμβολιου" και το συντομα αφορουσε ΜΗΝΕΣ οχι την επομενη μερα.

educate yourselfs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
epote εννοώ ότι το παιδί είχε αρχίσει να μιλάει, δηλαδή να λέει απλές λεξούλες όπως μαμά, νάνι κλπ και έκτοτε δεν ξαναμίλησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Mα ο αυτισμός είναι μία παλινδρόμηση που εμφανίζεται ξαφνικά μετά το 2ο έτος της ζωής του μωρού (πριν την ηλικία τουλάχιστον των 3 ετών)
Το μωρό ενώ μιλάει και αντιδράει σε εξωτερικά ερεθίσματα ξαφνικά κλείνετε στον εαυτό του και αρνείται την επικοινωνία με το περιβάλλον....
Εμφανίζεται ξαφνικά και δεν μπορεί να διαγνωσθεί με την γέννηση του μωρού...
Αλλά αυτιστικός γεννιέσαι...δεν γίνεσαι...

Κάποιες πληροφορίες εδώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Vkey πολύ χαίρομαι που διαβάζω την γνώμη σου!
Ερώτηση: ο αυτισμός αν δεν κάνω λάθος παρουσιάζει έξαρση τα τελευταία χρόνια; Ισχύει αυτό; Αν ισχύει, ξέρουμε τι είναι αυτό που πυροδοτεί αυτή την έξαρση;

Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον, να καταλάβω προσπαθώ, και δηλώνω παντελή άγνοια σε αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το όλο ζήτημα σχετικά με την σύνδεση αυτισμού και βαρέων μετάλλων με είχε προβληματίσει όταν ήμουν μικρότερη. Παρόλα αυτά, δεν είναι κάτι που η λογική μου και η ως τώρα γνώση μου μπορεί να δεχτεί. Όπως ανέφερε κι η Βίκυ, ο αυτισμός δεν είναι κάτι που σου συμβαίνει μετά την γέννηση, προϋπάρχει στον άνθρωπο κι εκδηλώνεται λίγα χρόνια μετά. Πιθανώς κάποιες προσλήψεις της εγκύου να σχετίζονται με το όλο θέμα (κάτι που υπάρχει σαν υποψία αλλά χωρίς ασφαλή κατεύθυνση), αλλά όχι αφού γεννηθεί το μωρό. Τώρα ενοχοποιούν και τα κινητά για τον αυτισμό και νομίζω ότι όλο κάτι επιπλέον θα βγαίνει, αλλά αν ρωτήσεις την άποψή μου, θεωρώ γελοίο να τρομοκρατούν τον κόσμο χωρίς να υπάρχει η παραμικρή απόδειξη.

Θα πρέπει να αναφέρω ότι πάνω στο θέμα των βαρέων μετάλλων έχει στηθεί τρελή μπίζνα, κι αυτό με προβληματίζει αρκετά. Υπάρχουν διάφορα χαπάκια και παρόμοια σκευάσματα για την ''απομεταλλοποίηση'' του αυτιστικού παιδιού, τα οποία κάποιοι γονείς δίνουν στα παιδιά συνδυαστικά με συγκεκεριμένες δίαιτες. Ξέρω παιδάκι που έπαιρνε με το κιλό τέτοια από 1 νευρωτική μαμά που το ζήτημα της είχε γίνει ψύχωση και που, από την στιγμή που μπήκε σε όλο αυτό, το παιδάκι άρχισε να χειροτερεύει, ακόμα κι αν θεωρητικά το σώμα του απαλλασσόταν από τα ενοχοποιητικά μέταλλα. Επίσης να αναφέρω ότι διάσημη γιατρός ειδικευμένη σε αυτό (η οποία έχει ''λανσάρει'' δική της σειρά σκευασμάτων) είχε έρθει Αθήνα και καλά για ενημέρωση γονέων (για προώθηση της σειράς της λέω εγώ) με διόλου ευκαταφρόνητη τιμή εισόδου. Όταν παίζονται τόσο τρελά λεφτά πάνω σε 1 τόσο λεπτό θέμα, για ποιό λόγο να μην προωθείται τρελά το θέμα των βαρέων μετάλλων?

Αν μπορώ να συμβουλέψω κάτι είναι να μην παθαίνουμε υστερία.

Όσον αφορά την διάγνωση περισσότερων κρουσμάτων αυτισμού, είναι γεγονός, αλλά κατά την γνώμη μου όχι επειδή τώρα λαμβάνουμε περισσότερα βαρέα μέταλλα, αλλά επειδή υπάρχουν πιο σύγχρονα διαγνωστικά εργαλεία, ο κόσμος ψάχνεται, το σύνδρομο Asperger (πολύ λειτουργική μορφή αυτισμού) έχει γίνει ευρέως γνωστό. Κάποια αυτιστικά άτομα παλιά θεωρούνταν ''εκκεντρικά'' και ''δύσκολα'', τώρα γίνεται διάγνωση συχνότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,320 μηνύματα.
Ερώτηση: ο αυτισμός αν δεν κάνω λάθος παρουσιάζει έξαρση τα τελευταία χρόνια; Ισχύει αυτό; Αν ισχύει, ξέρουμε τι είναι αυτό που πυροδοτεί αυτή την έξαρση;

Κατα βαση το γεγονος οτι κανουμε περισοτερες διαγνωσεις τωρα πια...(1)

Αh το ειπε και ο/η underwater.

Κοιτα ο αυτισμος ειναι συνδρομη παθηση, ειναι σαν να λεμε σχιζοφρενεια, η πυρετος. Δεν ειναι ενα πραγμα, περιγραφει μια ολοκληρη γκαμα απο ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ τα οποια μπορει να εχουν πολυ διαφορετικες αιτιες, πχ αυτιστικος μπορεις να γινεις και ως εννηλικος απο τραυμα στον εγγεφαλο (δυσκολο, αλλα παιζει). Το οριο αναμεσα στο τι θεωρηται αυτισμος και τι οχι ειναι τελειως αυθαιρετο, ειναι οπως η ιστορια με την διασπαση της προσοχης, αν αρχισεις και ψαχνεις θα το βρεις παντου χωρις να σημαινει τιποτα αυτο.

hell αν χαλαρωσεις λιγακι τα κρητιρια του αυτισμου τοτε *ολοι* οι αντρες ειναι αυτιστικοι

1) "The epidemiology of autism spectrum disorders".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evlo

Νεοφερμένος

Η Evlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Το ενα παιδι μιας γνωστης μου οταν ηταν 2,5 μηνων αρρωστησε και επρεπε επειγοντως να κανει καποια εμβολεια...!Τωρα αυτο το παιδι ειναι αυτιστικο εδω και πολλα χρονια...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εεεμμ, δεν γίνεται κάποιο άτομο αυτιστικό από εμβόλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top