OpenOffice.org vs Microsoft Office: Όνειρο ή πραγματικότητα

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για ?40, δε λέει (δεν ανακατεύομαι και σε οικονομικά βέβαια)
Αλλά, γιατί να πληρώσεις για το open office αφού κατεβαίνει δωρεάν?:hmm:
Στη διάθεση σου,
Δεν πλήρωσα για τα open office:)
Moυ είπαν πως είναι δωρεάν..Άλλωστε λίγο που είδα εξωτερικά το cd, έχει και την μάρκα του καταστήματος που πήρα το laptop, άρα υπποθέτω πως δεν είναι γνήσιο or sth..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προσωπικά όλες μου τις εργασίες της σχολής τις έχω κάνει σε Open Office.


  • Είναι δωρεάν.
  • ΔΕΝ είναι της Micro$oft. Οι περισσότερες εφαρμογές αυτής της εταιρίας είναι τραγικά αργές... ακόμα και τα λειτουργικά τους. :P
  • Είναι εύχρηστο σε αντίθεση με το Office 2007 το οποίο το βρίσκω εντελώς κακόγουστο.
  • Έχει άμεση εξαγωγή σε PDF. Το M$ Office 2007 ίσως έχει τέτοια λειτουργία, πάντως το 2003 σίγουρα όχι. Προσωπικά όσες φορές στέλνω εργασία ηλεκτρονικά στους καθηγητές, τη στέλνω σε pdf, για να είμαι σίγουρος ότι μπορούν να την ανοίξουν. Ομοίως, άμα χρειαστείς να την τυπώσεις κάπου εξωτερικά θα της πας σε pdf, όχι σε doc. o_0
  • Το open office μπορεί να ανοίξει έγγραφα και του open-office και του M$ office. Το M$ office μόνο του M$ office.
  • Το open-office τρέχει και σε linux. :D

Και στην τελική δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις για το αυτονόητο δικαίωμά σου να γράψεις μία εργασία σε έναν επεξεργαστή κειμένου, να της βάλεις bold-underlined, κτλ. Απ' το open-office έχω μείνει υπερ-ευχαριστημένος προσωπικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι εύχρηστο σε αντίθεση με το Office 2007 το οποίο το βρίσκω εντελώς κακόγουστο.
Τι σχέση έχει το εύχρηστο με το κακόγουστο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Προσωπικά όλες μου τις εργασίες της σχολής τις έχω κάνει σε Open Office.


  • Είναι δωρεάν.
  • ΔΕΝ είναι της Micro$oft. Οι περισσότερες εφαρμογές αυτής της εταιρίας είναι τραγικά αργές... ακόμα και τα λειτουργικά τους. :P
  • Είναι εύχρηστο σε αντίθεση με το Office 2007 το οποίο το βρίσκω εντελώς κακόγουστο.
  • Έχει άμεση εξαγωγή σε PDF. Το M$ Office 2007 ίσως έχει τέτοια λειτουργία, πάντως το 2003 σίγουρα όχι. Προσωπικά όσες φορές στέλνω εργασία ηλεκτρονικά στους καθηγητές, τη στέλνω σε pdf, για να είμαι σίγουρος ότι μπορούν να την ανοίξουν. Ομοίως, άμα χρειαστείς να την τυπώσεις κάπου εξωτερικά θα της πας σε pdf, όχι σε doc. o_0
  • Το open office μπορεί να ανοίξει έγγραφα και του open-office και του M$ office. Το M$ office μόνο του M$ office.
  • Το open-office τρέχει και σε linux. :D

Και στην τελική δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις για το αυτονόητο δικαίωμά σου να γράψεις μία εργασία σε έναν επεξεργαστή κειμένου, να της βάλεις bold-underlined, κτλ. Απ' το open-office έχω μείνει υπερ-ευχαριστημένος προσωπικά. :)

Οκ μπορώ να δεχτώ για το user interface που απορώ πώς του 07 δεν σε βολεύει αλλά anyway. Η συμβατότητα του open office είναι εντελώς άθλια. Πόσες φορές έχω πάρει κείμενο και το βλέπω άλλα ντάλλον.

Και οκ για το pdf.Αλλά άμα θέλει ο δάσκαλος να σου κοκκινήσει λάθη τον έσκισες απλά ><
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εγώ πάντως το παραδέχομαι...
Μου αρέσει το γαλάζιο:redface:
Το απέραντο γαλάζιο με τα χαοτικά κουμπάκια και τις ψιλοαισχρά φτιαγμένες εργαλειοθήκες (για όσους ήξεραν το 03)
Αλλά δε μπορώ τη μιζέρια να φυτρώνω στη δουλειά και να μην έχει λίγο χρωματάκι, σχηματάκι, μηνυματάκι το πράγμα:P

...πώς το είπε ο συγγραφεύς? η ζωή δεν αξίζει για τα απαραίτητα αλλά για τα περιττά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι σχέση έχει το εύχρηστο με το κακόγουστο; :worry:
Όταν κάτι είναι κακόγουστο δεν σου κεντρίζει το ενδιαφέρον για να ασχοληθείς περαιτέρο μαζί του:)
Πάντως το 2007 και εμένα δεν μου άρεσε και για αυτό χρησιμοποιούσα το 2003;)

Θα χρησιμοποιήσω αν είναι τα open και ή θα σας πρίξω ή θα βάλω τα 2003:P

Thanks παιδιά! Νομίζω κατατοπίστηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλλά ομορφιά και άλλο εύχρηστο (Usable)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αλλά ομορφιά και άλλο εύχρηστο (Usable)
Χαχα,σου αρέσει να παίζεις με τις λέξεις , i think!
Όταν κάτι δεν σου αρέσει αισθητικά, είναι πολύ πιθανό να μην σου αρέσει και ο τρόπος που είναι δομημένο το οποίο αυτομάτως το καταστά δύσχρηστο για κάποιον!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αλλά ομορφιά και άλλο εύχρηστο (Usable)
Για μένα η κακογουστιά και η ευχρηστία σχετίζονται μεταξύ τους. Στο office 2007 άλλαξαν τα πάντα όλα, δηλαδή αν ήτανε αυτοκίνητο θα έπρεπε να ξαναβγάλω δίπλωμα οδήγησης. ο_0

Απ' τη στιγμή που η Microsoft ανακάτεψε τα πάντα, εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε. Στη σχεδίαση Αρχιτεκτονικών Υπολογιστών, ακολουθούμε το εξής motto : make the common case fast, δηλαδή εάν ένα υπολογιστικό σύστημα εκτελεί συχνά προσθέσεις, κάνε τις προσθέσεις πιο γρήγορες από τις διαιρέσεις πχ.

Ε στο M$ office 2007 τα ανακάτεψαν όλα και για να κάνεις μια απλά δουλειά πρέπει να πας σε 42 διαφορετικά σημεία. Εγώ ακόμα κλαίω τα τζάμπα λεφτά που 'δωκα, αλλά τι να κάνω, μικρός ήμανε και δεν ήξερα. Η M$ μου δίνει ώρες ώρες την εντύπωση ότι πληρώνει τους υπαλλήλους της για να κάνουν τα προϊόντα τους ακόμα τραγικότερα over the time. (βλέπε εγκατάσταση του Vista -> 20 GB (!), τι τα θέλουν; Μια διανομή Debian τη στήνεις και σε 700 MB)

Άμα κάτι δεν με τραβά, για μένα δεν είναι εύχρηστο. Και αντίστροφα, αν κάτι δεν είναι εύχρηστο αυτόματα για μένα είναι και κακόγουστο. Βλέπε τα Windoze Vista, που όσα φρου-φρου κι αρώματα να βάλουν για μένα είναι κακόγουστα. ο_0

Φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι αυτό ισχύει για όλους, μιλάω για μένα. Κάλλιστα μπορεί να υπάρχει κόσμος που να κάνει την καρδιά του πέτρα και να χρησιμοποιεί το M$ Office 2007 γιατί το βρίσκει εύχρηστο, αν και κακόγουστο. Or the other way around, ωραίο, αλλά να τον παιδεύει.



Εν κατακλείδι βρίσκω το Open Office πολύ εύχρηστο για τη χρήση που το προορίζω εγώ. Και απ' τη στιγμή που μου κάνει δεν βρίσκω λόγο να προτιμήσω τα προϊόντα της Micro$oft! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρόλο που τελικά συμφωνώ μαζί σας ότι κάτι που είναι κακόγουστο ΔΕΝ μπορεί να είναι usable. Ωστόσο Γιώργο υπάρχει και η εξέλιξη. Δλδ τι θα έλεγε ένας χρήστης dos όταν είδε GUI για πρώτη φορά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί θεωρείς ότι οποιαδήποτε εξέλιξη θα πρέπει να βρίσκει θετικούς όλους τους ανθρώπους; Ναι μεν η εξέλιξη σε οποιοδήποτε τομέα έχει ως στόχο τη βελτίωση του τρόπου ζωής των ανθρώπων, την ελαχιστοποίηση του απαιτούμενου χρόνου για την πραγματοποίηση μιας εργασίας κτλ, αλλά δεν μπορείς να αγνοείς κάποιους άλλους παράγοντες όπως είναι οι απαιτήσεις, η συνήθεια, η κακογουστιά και πολλοί ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παρόλο που τελικά συμφωνώ μαζί σας ότι κάτι που είναι κακόγουστο ΔΕΝ μπορεί να είναι usable. Ωστόσο Γιώργο υπάρχει και η εξέλιξη. Δλδ τι θα έλεγε ένας χρήστης dos όταν είδε GUI για πρώτη φορά; :P
Αυτό ήταν πριν το 2006.... Μετά το 2006 η Microsoft είναι κάθε πέρσι και καλύτερα. :P
Αυτή δεν κάνει εξέλιξη, οπισθοχώρηση κάνει. :P

Άλλο πράγμα να εξελίσσεις και να βελτιώνεις κάτι και άλλο πράγμα να του αλλάζεις τα φώτα.

Πρώτο παράδειγμα τα XP, που ήταν και είναι άψογα. Τα Vista ήταν πρακτικά ένας κουβάς που αφενός τα 'χαν ανακατέψει όοοοοολα και αφετέρου σου δέσμευε 20 GB χωρίς λόγο. ο_0
20 GB να τα κάνει ΤΙ;

Το Windoze Live Messenger 2009 το 'δα λίγο. Μετά είπε ίου και ξαναγύρισα στο 8.5 :P


Το Office 2007 είναι δομημένο με τέτοιο τρόπο που δεν είναι φιλικό στην ξανθιά γραμματέα που πληκτρολογεί με το ένα χέρι και όλη μέρα λιμάρει τα νύχια της. Ένας έμπειρος χρήστης κάποια στιγμή θα τα βρει (αφού του σπάσουν τα νεύρα :P). Από σχετικά αρχάριους χρήστες, με την έννοια του ότι δεν είναι όλη τη μέρα στο PC σαν εμάς :P , έχω ακούσει άσχημες κριτικές για το 2007...

Μάλιστα στη δουλειά που 'μουν το καλοκαίρι είχαμε αναλάβει ένα "project" να βρούμε κάποιο "pack" που να αλλάξει τελείως το GUI του 2007 και να το κάνει να μοιάσει με του 2003, σε περίπτωση που η εταιρία έπαιρνε την απόφαση να άλλαζε στο 2007. Ακόμα και σήμερα, εν έτει 2007, υπάρχουν εταιρίες που χρησιμοποιούν το 2003 ακριβώς γιατί πολλοί χρήστες βολεύονται μ' αυτό και γιατί η πιθανή "αναβάθμιση" σε 2007 θα σημαίνει χαμηλότερη παραγωγικότητα μέχρι να μάθει ο κόσμος να το χρησιμοποιεί.
Όπως και η πιθανή αναβάθμιση του λειτουργικού των υπολογιστών.... ακόμα κι αν είχαν βγει τα Vista, οι υπολογιστές ήταν σε XP, ακριβώς γιατί ήταν φιλικοί προς τον χρήστη.


Δε λέω, η δύναμη της συνήθειας είναι ενίοτε "οπισθοδρομικός" παράγοντας. Εάν δουλεύει κάτι, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το αλλάξουμε γιατί δουλεύει, αλλά θα το βελτιώσουμε. Αλλά άλλο "εξελίσσω κάτι" κι άλλο "του αλλάζω τα φώτα βάζοντας και 2-3 πατέντες από τα MAC". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν θα σας πείσω εγώ για το από τα παρακάτω είναι καλύτερο αλλά η ιστορία.
Office2007ribbon.pngOffice2003_screenshot.PNG

Και νομίζω ότι μέχρι στιγμή κερδίζω αφού δεν θεωρώ τυχαίο:

  1. Ενώ επιτρέπει η Microsoft στους developers να χρησιμοποιούν το Ribbon GUI, απαγορεύει στους ανταγωνιστές του Office. Από την θεωρία παιγνίων δεν οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι οι αναλυτές της Microsoft το θεώρησαν ΣΙΓΟΥΡΟ ότι θα το χρησιμοποιήσει και το Open Office;
  2. Προγράμματα που απευθύνονται στον ΜΟ, αρχίζουν και ενσωματώνουν πολλές τέτοιες φιλοσοφίες. π.χ. Opera 10.50 και Firefox 4.0
  3. Η Autodesk (3D studio, autocad) έχει υπογράψει σχετική συμφωνία με την Microsoft για την χρήση του GUI αυτού.
AutoCAD ribbon.jpg

Y.γ.: Επειδή γνωρίζω το στυλ σου, το Office 2007/2010 θα έπρεπε να το είχες λατρέψει. Όλο το Design έχει μια ευφυΐα, τα πάντα βρίσκονται σε ένα απόλυτα λογικό μέρος. Στην σχολή μου, σε όσους συμφοιτητές είχα δώσει Access 2007 την είχαν λατρέψει, χαρακτηριστά θυμάμαι το σχόλιο μιας κοπέλας που είχε πει "Τώρα τα πάντα είναι κατανοητά". Δώσε μια ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Μάλιστα στη δουλειά που 'μουν το καλοκαίρι είχαμε αναλάβει ένα "project" να βρούμε κάποιο "pack" που να αλλάξει τελείως το GUI του 2007 και να το κάνει να μοιάσει με του 2003, σε περίπτωση που η εταιρία έπαιρνε την απόφαση να άλλαζε στο 2007.
Classic menu for office
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
...και μετά (φυσικά πριν καταλάβουμε εντελώς τί παίζει με το 07:down:)

ΗΡΘΕ ΤΟ 2010!
:yahoo:
ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ! :drunk:

https://www.microsoft.com/office/2010/en/default.aspx


Δηλαδή απ' ότι είδα, μαζέψανε την εργαλειοθήκη - καρνάβαλο του 07 και την έκαναν πιο ξεκάθαρη όπως στο 03?

Και πολύ κίτρινο βρε παιδί μου...

Όποιος κατεβάσει beta,
:crazy: ας κάνει κανένα σχολιάκι, please!
(αν και δε με κόβω να αντέχω για πολύ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και πολύ κίτρινο βρε παιδί μου...

Όποιος κατεβάσει beta,
:crazy: ας κάνει κανένα σχολιάκι, please!
(αν και δε με κόβω να αντέχω για πολύ...)
Την δουλεύω εδώ και μερικές εβδομάδες, ειδικά το outlook 2010 ..
Ενώ σαν αισθητική δεν μου άρεσε, και ίσως να μην μου αρέσει ακόμη ωστόσο τα feature τα λάτρεψα ειδικά του outlook 2010 (βασικά word και excel δεν είδα κάτι σημαντικό ή εκτός τις συναρτήσεις για την τυπική απόκλιση και ο διάστημα εμπιστοσύνης δεν τις είχαν αλλάξει από το 07)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά open office.org και πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο από το MS office, το οποίο είναι όλο φρου φρου και αρώματα και από ουσία τίποτα. Το openoffice μπορείς να ανταγωνιστεί άνετα το office την microsoft. Εξάλλου και η τιμή του είναι απαγορευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εγω γυρισα τελικα στο ms office γιατι το αλλο δεν ειχε ορθογραφικο ελεγχο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Δουλεύω το MS Office 2007 EnterPrice και το MS Office 2010 beta ταυτοχρόνως και μπορώ να πω ότι δεν έχω βρει διαφορές στη λειτουργικότητα του δευτέρου από το πρώτο. Στα βασικά το 2010 κάνει ό, τι κάνει και το 2010. Δεν υπάρχει, όμως, κανένας λόγως για να κάνει κάποιος αναβάθμιση σε Office 2010. Το μόνο + που προσφέρει το 2010 είναι στην 64 bit ο μεγάλος χώρος (4Gb αν δεν κάνω λάθος) των xlsx αρχείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top