• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Παρεμπιπτοντως στο εν λογω θεμα και στα πραπλησια βεβαιως αυτοι που ειναι στημενοι με τη μουρη τους στον τοιχο και το ενα ποδι ψηλα ειναι οι καπνιστες
Είδες; Έχει ο καιρός γυρίσματα! ;)
Τώρα μπορείς να καταλάβεις ΠΩΣ νοιώθανε οι άκαπνοι τόσα χρόνια, που σημειωτέον δεν είναι το ίδιο να σου φυσάνε τον καπνό κατάμουτρα, από το να μην σου επιτρέπεται να ανάψεις το μπουρί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Είδες; Έχει ο καιρός γυρίσματα! ;)
Τώρα μπορείς να καταλάβεις ΠΩΣ νοιώθανε οι άκαπνοι τόσα χρόνια, που σημειωτέον δεν είναι το ίδιο να σου φυσάνε τον καπνό κατάμουτρα, από το να μην σου επιτρέπεται να ανάψεις το μπουρί!

Τι ειναι αυτα που λες παλι?:eek:

Ενιγουει...καλυτερα να μονολογεις, γιατι κουραστηκα να επαναλαμβανομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ηλεκτρονικό ημερολόγιο

λολ , αν δεν υπάρχει έστω μία αναφορά σε κάποιο ηλεκτρονικό φλερτ , δεν θα πιστέψω ποτέ ότι είναι το ηλεκτρονικό σου ημερολόγιο

οντόπικ : άγγελε αν δεν βγάλεις την κασσέτττα από την πρίζα , θα με κάνεις να ανάψω τσιγάρο για να ηρεμήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
άγγελε αν δεν βγάλεις την κασσέτττα από την πρίζα , θα με κάνεις να ανάψω τσιγάρο για να ηρεμήσω
καλα..σταματαω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Θυμήθηκα την πρώτη φορά που προσπάθησα να το κόψω. Ήθελα να νιώσω πώς είναι να τα φέρνεις σκούρα απ' την στέρηση, μα εσύ να μην το βάζεις κάτω! Να διατηρείς τον έλεγχό του εαυτού σου, ακόμα κι όταν έρχονται οι στιγμές που το κορμάκι σου σπαρταράει για ένα τσιγαράκι. Γιατί σ' αυτές τις στιγμές, ως αντίδραση στο βάσανο της στέρησης, ένιωθα μία κρυφή ηδονή : το αίσθημα της κυριαρχίας επάνω στον εαυτό μου όταν τον φτάνω στα όριά του!

Όχι πως το πήρα και πολύ ζεστά το θέμα. Μάλλον κατα βάθος ήθελα μια πρόγευση του πώς είναι να έχεις ένα τέτοιο κίνητρο, ώστε να είμαι πιο ώριμος όταν θελήσω να το κόψω μετά από 10,20,30,40,50,60...κ.ο.κ.... χρόνια... Έτσι, αν και τις πρώτες μέρες προσπάθησα πολύ κι ένιωσα εφήμερες χαρές νίκης, από ένα σημείο και μετά τα βρήκα μπαστούνια.!. Προσπαθούσα ν' ανέβω στις ψηλές κορυφές της υπέρβασης του εαυτού κι αντί να το φχαριστιέμαι, ζαλιζόμουνα. Χώρια που ένιωσα να πέφτω κουτρουβαλώντας, όταν έβλεπα τους θεριακλήδες της παρέας να καπνίζουν. Απ' τα δόντια κρατιόμουνα να μην τους αρπάξω το τσιγάρο απ' το στόμα να το καπνίσω εγώ! (για να διασκεδάσω την κατάντια μου, τους φανταζόμουνα σύξυλους με τα δυο τους δάκτυλα να στέκουν άδεια μπροστά από τα χείλη τους). Ναι, έπεσα πολύ χαμηλά, γι' αυτό και το ξανάρχισα για να'ρθω στα ίσα μου.
Τουλάχιστον, η ηδονή του καπνίσματος δε με προδίδει ποτέ

Πάντως, αν ερχόταν κανας γιατρός - φτου φτου φτου- και μου έτριζε τα δόντια (όχι οδοντίατρος), τότε έχω την αμυδρήν υποψία πως ο φόβος θα μου έδινε πολύ περισσότερη ώθηση για ν'ανέβω κορυφές και κορφοβούνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
μερικές φορές διαβάζοντας τα ποστ σου :inlove:, αναρωτιέμαι τι έχουνε μέσα αυτά τα τσιγάρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.


Προφανως δε γνωριζεις τη μεταφορικη εννοια του "τσουβαλιαζω".
Θα σου την παραθεσω απο το ηλεκτρονικο λεξικο
"Τριανταφυλλίδης On-Line" :
"
τσουβαλιάζω [tsuva<l>ázo] -ομαι P2.1 : .....δ. (λαϊκ.) αντιμετωπίζω διαφορετικούς ανθρώπους, πράγματα ή καταστάσεις με τον ίδιο, αρνητικό κυρίως, τρόπο"

Εσυ εκανες ακριβως αυτο.
Μπορει μεν να ειναι η αποψη σου, αλλα κατα γενικη ομολογια το τσουβαλιασμα, οι γενικευσεις ειναι το λιγοτερο ατυχεις. Και οταν πιστευεις οτι ολοι οι καπνιστες κραζουν, τουλαχιστον δωσε τα στοιχεια εκεινα που σε εκαναν να καταληξεις σε αυτο το συμπερασμα, οταν σου το ζητουν.

Το υφος του γραπτου λογου μου δε ειναι το αυτο χρονια τωρα στο e-steki. Τις χαριτωμενιες και τις γλυκες τις εχω για αλλα θεματα. Δεν υπαρχει κανενας λογος να το εκλαβεις προσωπικα. Απλα δε γνωριζεις πως γραφω. Σε αντιμετωπιζω ομως οπως θα αντιμετωπιζα τον οποιονδηποτε αλλον με αναλογες θεσεις σε αυτο το θεμα (τουλαχιστον).

Nεράϊδα, ηρέμησε λιγάκι, πολύ σωστά και εύστοχα τοποθετήθηκε η κοπέλα! Είναι αλήθεια ότι η mind, σε αντίθεση με κάποιους άλλους αντέδρασε με μετριοπάθεια, είναι προς τιμήν της, κι αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ επισήμανε η Λία, που σε έπιασε ο ...οίστρος για το τσουβάλιασμα!
Έλεος πια με δαύτο, αποποιηθήτε το μερικοί, κατάντησε αστείο να θιγόμαστε προσωπικά, εν ονόματι του!
Τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε... και δόξα τον πανάγαθο, έχουμε ουκ ολίγα θέματα!

Άσε που το ύφος από καθέδρας δεν σου πάει καθόλου, σου καταστρέφει την εικόνα της γλυκειάς κοπέλας αφ ενός και αφ ετέρου....δεν είμαστε μαθητές σου εδώ μέσα! :P

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Nεράϊδα, ηρέμησε λιγάκι, πολύ σωστά και εύστοχα τοποθετήθηκε η κοπέλα! Είναι αλήθεια ότι η mind, σε αντίθεση με κάποιους άλλους αντέδρασε με μετριοπάθεια, είναι προς τιμήν της, κι αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ επισήμανε η Λία, που σε έπιασε ο ...οίστρος για το τσουβάλιασμα!
Έλεος πια με δαύτο, αποποιηθήτε το μερικοί, κατάντησε αστείο να θιγόμαστε προσωπικά, εν ονόματι του!
Τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε... και δόξα τον πανάγαθο, έχουμε ουκ ολίγα θέματα!

Άσε που το ύφος από καθέδρας δεν σου πάει καθόλου, σου καταστρέφει την εικόνα της γλυκειάς κοπέλας αφ ενός και αφ ετέρου....δεν είμαστε μαθητές σου εδώ μέσα!


Καλως το συνηγορο...

Εγω ηρεμη ειμαι και καθως φαινεται εσυ αναστατωθηκες. Εαν η τοποθετηση της ηταν σαφης και ευστοχη, να εισαι σιγουρος πως δε θα ειχα αποριες και αντιδρασεις δε θα υπηρχαν.
Οταν καποιος αναφερεται σε "ολους" οσους εχουν γραψει σε ενα θεμα, καλο ειναι να γνωριζει και περι τινος μιλαει, ωστε να μπορει να δωσει εξηγησεις, οταν κι εαν ζητηθουν. Η δραση προκαλει αντιδραση. Κλιαρ ιναφ?!

Δε γνωριζω ποιο υφος εχεις την εντυπωση πως μου ταιριαζει, αλλα εγω αυτο εχω και σε οποιον αρεσει.
Εαν λοιπον δε σου "κανει", μη με "διαβαζεις". Σιμπλ ας δατ...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
μη με "διαβαζεις"
Αμ δε θα γλιτώσεις τόσο εύκολα...;)
Μπα! Αντέδρασε κι άλλος όπως εσύ; ΠΟΥ ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αμ δε θα γλυτώσεις τόσο εύκολα...;)
Μπα! Αντέδρασε κι άλλος όπως εσύ; ΠΟΥ ; :confused:

Ο πληθυντικος στις λεξεις "αποριες" και "αντιδρασεις" αφορουν στο προσωπο μου...
Κι απο ποτε θα επρεπε να αντιδρασουν κι αλλοι μαζι με μενα? Δε θελω να φερω πισω καμμια "ανοιξη"...Μου κανει μια χαρα και το καλοκαιρι...
Κατανοητο τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Αν κάποιος κάπνιζε ενα χρόνο (1 πακέτο τις 2 εβομάδες), ποσο καιρό θέλει ο οργανισμός του (τα πνευμόνια) να καθαρίσουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αν κάποιος κάπνιζε ενα χρόνο (1 πακέτο τις 2 εβομάδες), ποσο καιρό θέλει ο οργανισμός του (τα πνευμόνια) να καθαρίσουν ;

Σκέψου το αναλογικά, ένας καπνιστής που καπνίζει 20 χρόνια, κάνει να επανέλθει 10 χρόνια.
Και μη σκέφτεσαι τα πόσα τσιγάρα κάνεις και ανά πόσο, από τι στιγμή που καπνίζεις είτε 2 κάνεις την ημέρα είτε 10 το ένα και το αυτό, το ίδιο κακό προκαλείς (εξαιρούνται βέβαια αυτοί που κάνουν ένα τσιγάρο στους 6 μήνες).

Αν νιώθεις ενοχλήσεις στα πνευμόνια σου ή θέλεις να είναι "καθαρά" να πίνεις πολύ γάλα, βοηθάει πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Αν νιώθεις ενοχλήσεις στα πνευμόνια σου ή θέλεις να είναι "καθαρά" να πίνεις πολύ γάλα, βοηθάει πάρα πολύ.

lol? οτι νανε ομως?

προφανως αυτα ειναι χαζομαρες και η υγεια των πνευμονων δεν εχει καμια σχεση με το γαλα.

Σκέψου το αναλογικά, ένας καπνιστής που καπνίζει 20 χρόνια, κάνει να επανέλθει 10 χρόνια.
Και μη σκέφτεσαι τα πόσα τσιγάρα κάνεις και ανά πόσο, από τι στιγμή που καπνίζεις είτε 2 κάνεις την ημέρα είτε 10 το ένα και το αυτό, το ίδιο κακό προκαλείς (εξαιρούνται βέβαια αυτοί που κάνουν ένα τσιγάρο στους 6 μήνε

να το σκεφτει αναλογικα με τι? ποιος λεει οτι καποιος που καπνιζει 20 χρονια κανει να επανελθει 10? what a load of horceshit?

2 την ημερα δεν εχουν καμια σχεση με δεκα οπως καταλαβαινεις.

Αν κάποιος κάπνιζε ενα χρόνο (1 πακέτο τις 2 εβομάδες), ποσο καιρό θέλει ο οργανισμός του (τα πνευμόνια) να καθαρίσουν ;

δεν ξερω κατα ποσο ενα πακετο τις δυο βδομαδες ειναι αρκετο για να προκαλεσει οποιαδηποτε ειδους ζημια στα πνευμωνια (εικαζω πως δεν ειναι) παντος η ζημια που κανει το καπνισμα ειναι ψιλομονιμη, τα πνευμονια σκληραινουν (κατα βαση δημιουργηται ουλωδης ιστος) πραγμα το οποιο δεν φτιαχνει ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το κάπνισμα σε μερικές περιπτώσεις κανει καλό στην υγεία και σε μερικές περιπτώσεις κάνει κακό. Αλλά είναι κουτό να καπνίζεις για να προστατευθείς από κάτι αφού δημιουργεί περισσότερο κακά παρά καλά.

Αν είναι να καπνίσει κανείς καλύτερα να το κάνει μετά τα 21
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
πρωτα απο ολα περαστικα στην μαμα του φιλου που ανοιξε το θεμα :)
ειμαι στεναχωρημενη γιατι η μαμα μου καπνιζει κα δν το ελεγχει η αδερφη μου καπνιζει και το ελεγχει αλλα δεν το κοβει τελειως και ενω ο μπαμπας μ π καπνιζε μανιωδως το εκοψε πριν γεννηθω αυτες δεν το κοβουν.δν θελω να κανω την μαμα απλα ειναι κριμα δεν λεω οτι εγω ειμαι τελεια κ εγω τρωω τα νυχια μου αλλα το ελεγχω.
παιδια σοβαρα το καπνισμα ειναι το χειροτερο ναρκωτικο,περνάς τον αντίπαλο ανευ σημασιας θεωρεις οτι ειναι στο χερι σ να τον σταματησεις αλαδν ειναι.
καλα λεω για αντιπαλο,οι ανθρωποι πολεμουν.πολεμουν τον χρόνο,τις ασθενειες τα αφεντικα και μεσα σε ολα ξεχνανε τον ''μικρο φιλαρακο'' που τους κραταει απο τον σημαντικοτερο πολεμο της ζωης ξεκινηστε τον αγωνα .αααααααααααα και απο μενα ..............................................................................................................................................:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
lol? οτι νανε ομως?
προφανως αυτα ειναι χαζομαρες και η υγεια των πνευμονων δεν εχει καμια σχεση με το γαλα.
Δεν μίλησα για την υγεία των πνευμόνων,ούτε είναι ότι το γάλα θα του καθαρίσει τα πνευμόνια :confused:
Είπα απλά ότι το γάλα βοηθάει να νιώθεις έτσι.Εμένα προσωπικά με ανακουφίζει από τα φλέματα ή μετά από 30 τσιγάρα, τι να σου πω.

να το σκεφτει αναλογικα με τι? ποιος λεει οτι καποιος που καπνιζει 20 χρονια κανει να επανελθει 10? what a load of horceshit?
Το είχα διαβάσει κάπου ρε φίλε τι να σου πω τώρα αν μπορέσω αν το βρω να στο δείξω καλώς, ότι θέλει χρόνια κάτι τέτοιο θέλει χρόνια κάτσε ψάξ'το και θα το δεις.

2 την ημερα δεν εχουν καμια σχεση με δεκα οπως καταλαβαινεις.
δεν ξερω κατα ποσο ενα πακετο τις δυο βδομαδες ειναι αρκετο για να προκαλεσει οποιαδηποτε ειδους ζημια στα πνευμωνια (εικαζω πως δεν ειναι) παντος η ζημια που κανει το καπνισμα ειναι ψιλομονιμη, τα πνευμονια σκληραινουν (κατα βαση δημιουργηται ουλωδης ιστος) πραγμα το οποιο δεν φτιαχνει ποτε
Όταν μιλάμε για καπνιστή το ποσοστό που καπνίζει παίζε ρόλο, απλά η ζημιά είναι ζημιά όπως και να το κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Καταρχήν δεν έκανα ποτέ συστηματικά. Ξεκίνησα το καλοκαίρι και καλά θα βοηθούσε να μειώσω το άγχος των εξετάσεων.
Απο το καλοκαίρι μέχρι τα Χριστούγεννα να έκανα 2 πακέτα περίπου.
Απο Χριστούγεννα μέχρι Πάσχα 4. Απο Πάσχα μέχρι τώρα 1.
Δεν μπορώ να πω οτι είναι εθιστικό. Και να μην κάνω για τα επόμενα 1000 χρόνια, ψιλο-χέστηκα. Εξάλλου δε θα κάθομαι να πετάω τα λεφτά μου. Τις περισσότερες φορές μου έδιναν στο φροντιστήριο.

Περίπου πείτε 10 πακέτα έχω κάνει. Ακριβώς δε μπορώ να υπολογίσω. Τι μπορώ να κάνω για να «θεραπευτώ» πλήρως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεν μίλησα για την υγεία των πνευμόνων,ούτε είναι ότι το γάλα θα του καθαρίσει τα πνευμόνια
Είπα απλά ότι το γάλα βοηθάει να νιώθεις έτσι.Εμένα προσωπικά με ανακουφίζει από τα φλέματα ή μετά από 30 τσιγάρα, τι να σου πω.

Δεν υπαρχει βιολογικος λογος να συμβαινει αυτο, το γαλα ενδεχομενος να σου καθαριζει τη γευση, τιποτα αλλο. Ισως επισις το γεγονος οτι ενυδατωνεις τον οργανισμο σου (με αποτελεσμα να γινεται η βλενα πιο ευρευστη και να αποχρευεται πιο ευκολα να ειναι ανακουφηστικο-αλλα το νερο θα εκανε την ιδια δουλεια).

on a sidenote, ενα πολυ καλο βλενολυτικο (που εχει και το μπονους οτι κανει καλο στο συκωτι) ειναι η ν-ακετυλοκυστεινη - την πουλανε με την εμπορικη ονομασια trenbon.

Το είχα διαβάσει κάπου ρε φίλε τι να σου πω τώρα αν μπορέσω αν το βρω να στο δείξω καλώς, ότι θέλει χρόνια κάτι τέτοιο θέλει χρόνια κάτσε ψάξ'το και θα το δεις.

Οι κροσοι των βρογχων παιρνει καμια 10ρια χρονια να επανελθουν. Ασχετα απο το ποσο καπνιζες. Δυστυχως η μηχανικη ζημια που εχει προκληθει στους πνευμονες (σκληρηνση και ουλωδης ιστος) δεν θεραπευεται ποτε. So αν καπνιζεις πολυ δεν επανερχεσαι ποτε ειναι η απαντηση. Παρολα αυτα οι περισοτεροι αρχιζουν και αισθανονται τα πνευμονια τους καλυτερα μετα απο 3-4 μερες, και το μεγαλυτερο μερος του βηχα εχει φυγει σε 6 μηνες.

ασχετο αλλα ειχα δει μια μελετη στην οποια πηραν την πισα απο 2000 τσιγαρα (οσο θα καπνισει καποιος που καπνιζει μισο πακετο τη μερα για ενα χρονο ξερω γω) και την απλοσαν στο δερμα ποντικιων. Το 60% ανεπτυξε καρκινο του δερματος.


Περίπου πείτε 10 πακέτα έχω κάνει. Ακριβώς δε μπορώ να υπολογίσω. Τι μπορώ να κάνω για να «θεραπευτώ» πλήρως;

Τιποτα χαλαρωσε, μια χαρα εισαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solon

Νεοφερμένος

Ο Solon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τι θα συμβεί στο σώμα σου αν κόψεις το κάπνισμα τώρα:

20 λεπτά μετά η πίεση του αίματος επανέρχεται στο κανονικό της επίπεδο.

8 ώρες μετά το επίπεδο του μονοξειδίου του άνθρακα στο αίμα πέφτει στο μισό και το οξυγόνο επιστρέφει στο κανονικό του επίπεδο.

2 μέρες μετά δεν έχει απομείνει καθόλου νικοτίνη στο σώμα. Ο κίνδυνος για έμφραγμα αρχίζει να μειώνεται. Η αίσθηση της όσφρησης και της γεύσης επιστρέφουν σε κανονικό επίπεδο.

3 μέρες μετά οι βρογχικοί σωλήνες των πνευμόνων θα χαλαρώσουν και θα νοιώσεις μια απότομη αύξηση της ενέργειας και των γενικών επιπέδων δραστηριότητάς σου.

2 εβδομάδες μετά η κυκλοφορία του αίματος αρχίζει να αυξάνεται και να βελτιώνεται σταδιακά για τις επόμενες 10 εβδομάδες.

3-9 μήνες μετά ο βήχας, η δύσπνοια, ο συριγμός και άλλα αναπνευστικά προβλήματα εξαφανίζονται και η χωρητικότητα των πνευμόνων αυξάνεται κατά 10%.

1 χρόνο μετά ο κίνδυνος για έμφραγμα μειώνεται στο μισό.

5 χρόνια μετά ο κίνδυνος για εγκεφαλικό εξισώνεται με αυτόν του μη καπνιστή.

10 χρόνια μετά ο καρκίνος του πνεύμονα εξισώνεται με αυτόν του μη καπνιστή.

15 χρόνια μετά ο κίνδυνος για έμφραγμα εξισώνεται με αυτόν του μη καπνιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι θα συμβεί στο σώμα σου αν κόψεις το κάπνισμα τώρα:

θα περπατάω πάνω κατώ, μεσα στα νεύρα, και θα μου φταίνει όλοι και όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top