Ταξιδεύοντας με το Interrail

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Interrail (https://www.interrailnet.com) Το πρόγραμμα για όλους τους επίδοξους ταξιδιώτες.Προσφέρει τη δυνατότητα να ταξιδέψει κανείς σε όλη την Ευρώπη με το τρένο. Ποια είναι η άποψή σας για ένα τέτοιου είδους ταξίδι? Έχετε μήπως προσωπικές εμπειρίες?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τι να πω, είχα γράψει ένα τεράστιο κατεβατό, αλλά κάτι έγινε και χάθηκε όλο! Ξενέρωσα τόσο που βαριέμαι να το ξαναγράφω, ίσως άλλη μέρα. Τι εμπειρίες να πω; Ενδιαφέρεσαι να πας και θες να δεις αν αξίζει; Να πω τραγελαφικά πράγματα που μας συνέβησαν; Να πω πως μου φάνηκαν οι χώρες που πήγα;
Αυτά που θα πω για αρχή είναι ότι αν θες να δεις πράγματα, θέλει καλή οργάνωση και το interrail δεν συμφέρει. Αν θες απλά να ζήσεις την εμπειρία του να παίρνεις όποιο τραίνο σε βολέψει, τότε θες το πακέτο των 22 ημερών γιατί οι 16 είναι ελάχιστες. Για παραπάνω δεν το συζητάω γιατί είναι απίστευτα κουραστικό και σίγουρα θα πεθυμήσεις τις ανέσεις του σπιτιού σου. Επίσης καλύτερες περίοδοι για να πας, πιστεύω ότι είναι Μάης και Σεπτέμβρης. Εμείς που πήγαμε τον Ιούλη, πλέον (αφού μας έχει φύγει η κούραση) μπορούμε να πούμε ότι περάσαμε καλά. Είχαμε αρκετά απρόοπτα και κάποιες δυσκολίες, παρόλο που το είχαμε οργανώσει πολύ. Όπως και να έχει είναι μια αξέχαστη εμπειρία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Είναι στα to do list.. Ελπίζω να μου δοθεί ευκαιρία να το κάνω.... Αν δεν κάτσει erasmus θα κάνω αυτό τουλάχιστον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τι να πω, είχα γράψει ένα τεράστιο κατεβατό, αλλά κάτι έγινε και χάθηκε όλο! Ξενέρωσα τόσο που βαριέμαι να το ξαναγράφω, ίσως άλλη μέρα. Τι εμπειρίες να πω; Ενδιαφέρεσαι να πας και θες να δεις αν αξίζει; Να πω τραγελαφικά πράγματα που μας συνέβησαν; Να πω πως μου φάνηκαν οι χώρες που πήγα;

Ενδιαφέρομαι να πάω κάποια στιγμή, αλλά στο απώτερο μέλλον. Γιατί σας συνέβησαν τραγελαφικά? Δεν αξίζει τον κόπο?

Αν παράλληλα σου οργανώσει το ταξίδι ένα πρακτορείο π.χ.τα δρομολόγια, τα ξενοδοχεία που θα μείνεις κτλ., δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι όλα θα είναι εντάξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να πάω κάποια στιγμή, αλλά στο απώτερο μέλλον. Γιατί σας συνέβησαν τραγελαφικά? Δεν αξίζει τον κόπο?

Αν παράλληλα σου οργανώσει το ταξίδι ένα πρακτορείο π.χ.τα δρομολόγια, τα ξενοδοχεία που θα μείνεις κτλ., δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι όλα θα είναι εντάξει?
Κοίτα, εμείς για να πάμε στη ζώνη αυτή (Ισπανία, Πορτογαλία, Μαρόκο) πήγαμε με αεροπλάνο, το οποίο είχαμε κλείσει 5 μήνες πριν. Ένα τραγελαφικό είναι ότι η πτήση του γυρισμού ακυρώθηκε. Επίσης εμείς είχαμε κλείσει απο πριν, μέσω ίντερνετ όλες τις διαμονές μας οπότε είχαμε περιορισμένα και συγκεκριμένα δρομολόγια. Μας έκατσε λοιπόν περίπτωση που δεν βρίσκαμε τραίνο να φύγουμε την ημέρα που θέλαμε, με αποτέλεσμα να αγωνιούμε μέχρι να καταφέρουμε να βρούμε μια λύση. Ίσως κάτι τέτοιο να μην σου συμβεί, αν πας τις περιόδους που είπα, που δεν θα έχει τόση κίνηση. Τώρα λες να σου κανονίσει ένα πρακτορείο τα πάντα, με το εισητήριο του interrail τις διαδρομές και τις διαμονές; Δεν νομίζω να το δεχτούν, αλλά επίσης δεν γίνεται κιόλας. Τις διαδρομές πρέπει να τις κλήσεις απο την χώρα στην οποία θέλεις να τις κάνεις. Εμέις πχ, όταν φτάσαμε μαρόκο έπρεπε να βρούμε εκεί τα εισητήρια που θέλαμε, γιατί δεν μπορούσαμε να τα κλείσουμε απο το εξωτερικό. Άρα τέτοιου είδους οργάνωση δεν γίνεται. Το interrail αξίζει για μένα, μόνο αν πας με πολύ καλή παρέα (ή μόνη σου) σε περιόδους μη αιχμής, χωρίς να έχεις κανονίσει τπτ και απλά να ξέρεις σε ποια hostels πχ να ψάξεις όταν θα χρειαστείς. Δηλαδή να παίρνεις όποιο τραίνο σου την δώσει (άρα θα χρειάζεται να υπάρχει διαθεσιμότητα) και να μένεις όσες μέρες θέλεις σε κάθε μέρος που θα πας (άρα πάλι θες διαθεσιμότητα στα hostels-hotels[πιο ακριβά]). Νομίζω σου απάντησα και στις δυο ερωτήσεις :). Αν θες κάποια άλλη διευκρίνιση, εδώ θα είμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Είναι στα to do list.. Ελπίζω να μου δοθεί ευκαιρία να το κάνω.... Αν δεν κάτσει erasmus θα κάνω αυτό τουλάχιστον!!!

sorry για το off topic αλλα τι ειναι το erasmus :confused: ? (εννοεις σωκρατης-erasmus :hmm: )


και για on -topic πολυ 8α με ενδιεφερε μια τετοια... εκδρομουλα :P αλλα απο αυτα που λεει o fandago μου φαινονται πολυ προχειρα :worry: εσυ fandago ειπες εχεις κανει το ιδιο προγραμμα ή παρομοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ναι, είναι πολύ πρόχειρα, αλλά ποιός είπε ότι πάει interrail για την πολυτέλειά του; Όσοι πάνε ή θέλουν να πάνε interrail θέλουν να νιώσουν την περιπέτεια που σου προσφέρει ένα τέτοιο εγχείρημα. Ναι μια περιπέτεια είναι τελικά, τώρα το συμπέρανα αυτό. Απλά, μην περιμένεις να είσαι καλοβολεμένος εκεί. Το σίγουρο είναι ότι σαν backpacker θα νιώθεις διαφορετικά, θα κατανοείς όλους τους άλλους όμοιους σου, που θα κουβαλάνε ότι έχουν και δεν έχουν σε ένα σάκο στην πλάτη, που ίσως είναι μεγαλύτερος απο αυτούς (ισχύει πιο συχνά στις κοπέλες). Όταν ξεκινάς να κάνεις κάτι τέτοιο, πρέπει να είσαι διατεθιμένος να γνωρίσεις νέο κόσμο, να περπατήσεις στα τυφλά, να περιμένεις έξω απο ένα hostel να ξυπνήσει κάποιος να σου ανοίξει στις 5 τα χαράματα (ναι, μας συνέβη και αυτό). Πρέπει να ξέρεις ότι θα βρωμέσεις κάποιες φορές σαν γουρούνι και κυρίως ότι μπορεί να κοιμηθείς σε ένα τραίνο. Ένα σωρό, που δεν θα άρεσαν σε κάποιον καλοβολεψάκια. Αυτό αν ακολουθήσεις την ψυχολογία του interrail. Γιατί εσύ πχ, μπορεί να πάρεις ένα εισητήριο interrail μόνο και μόνο για το εισητήριο, αλλά παρόλα αυτά να πας να αράξεις σε ένα ξενοδοχείο 5 αστέρων. Απλά αυτό δεν θα είναι interrail. :)

Ναι, δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλο πρόγραμμα εκτός απο το Socrates-Erasmus, το οποίο είναι πιο γνωστό ως απλό Erasmus, άρα αυτό θα εννοούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
. Μας έκατσε λοιπόν περίπτωση που δεν βρίσκαμε τραίνο να φύγουμε την ημέρα που θέλαμε, με αποτέλεσμα να αγωνιούμε μέχρι να καταφέρουμε να βρούμε μια λύση.

Mα δεν είναι δυνατό να κλείσεις εκ των προτέρων θέσεις για τα δρομολόγια που επιθυμείς?
Δεν νομίζω ότι το πρακτορείο έχει πρόβλημα να σου κλείσει τα εισιτήρια που επιθυμείς. Οι υπηρεσίες εξάλλου που προσφέρει δεν είναι μόνο τα πακέτα-ολόκληρα δηλαδή ταξίδια, αλλά και το κλείσιμο εισιτηρίων.

, να περιμένεις έξω απο ένα hostel να ξυπνήσει κάποιος να σου ανοίξει στις 5 τα χαράματα (ναι, μας συνέβη και αυτό). Πρέπει να ξέρεις ότι θα βρωμέσεις κάποιες φορές σαν γουρούνι και κυρίως ότι μπορεί να κοιμηθείς σε ένα τραίνο. Ένα σωρό, που δεν θα άρεσαν σε κάποιον καλοβολεψάκια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά να πάω σε hostel . Εντάξει, δε θα πάω και σε ξενοδοχείο 5 αστέων,αλλά υπάρχουν και οι ενδιάμεσες καταστάσεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Mα δεν είναι δυνατό να κλείσεις εκ των προτέρων θέσεις για τα δρομολόγια που επιθυμείς?
Δεν νομίζω ότι το πρακτορείο έχει πρόβλημα να σου κλείσει τα εισιτήρια που επιθυμείς. Οι υπηρεσίες εξάλλου που προσφέρει δεν είναι μόνο τα πακέτα-ολόκληρα δηλαδή ταξίδια, αλλά και το κλείσιμο εισιτηρίων.
Τις διαδρομές πρέπει να τις κλήσεις απο την χώρα στην οποία θέλεις να τις κάνεις. Εμέις πχ, όταν φτάσαμε μαρόκο έπρεπε να βρούμε εκεί τα εισητήρια που θέλαμε, γιατί δεν μπορούσαμε να τα κλείσουμε απο το εξωτερικό. Άρα τέτοιου είδους οργάνωση δεν γίνεται.
Νομίζω ότι αυτό σου δίνει μια απάντηση. Τώρα αν εσύ θες να μείνεις σε μία μόνο χώρα, τότε μπορείς απο την στιγμή που θα φτάσεις σε αυτήν να κλείσεις όλες τις διαδρομές σου σε αυτήν τη χώρα. Εμείς το κάναμε αυτό κάθε φορά που αλλάζαμε χώρα, αλλά στην αρχή δεν ξέραμε καν ότι δεν θα βρίσκαμε θέσεις, οπότε στο πρώτο τραίνο μείναμε χωρίς εισητήρια. Μετά που το μάθαμε φυσικά κλείναμε όσα μπορούσαμε. Το γραφείο λοιπόν, αν δεν έχει και εξωτερικά γραφεία σε εκείνη τη χώρα δεν νομίζω ότι μπορεί να σου κλείσει με interrail.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά να πάω σε hostel . Εντάξει, δε θα πάω και σε ξενοδοχείο 5 αστέων,αλλά υπάρχουν και οι ενδιάμεσες καταστάσεις.;)
Να σου πω ότι τα hostel στα οποία πήγαμε, ήταν πολύ καλά και προσωπικά τα προτιμούσα απο ξενοδοχεία. Αυτό γιατί το πνεύμα της εκδρομής ζητούσε κάτι τέτοιο. Όταν πας σε ξενοδοχεία (το κάναμε και αυτό στο Μαρόκο) δεν νιώθεις ότι είσαι backpacker. Πίστεψε με, όταν ένα hostel είναι καλοφτιαγμένο (μπορείς να δεις στο internet, έχει και βαθμολογίες), έχει πολύ καλή ατμόσφαιρα, κάτι το οποίο επιζητάς σε τέτοιες εκδρομές. Για παράδειγμα, στην Μαδρίτη, πήγαμε σε ένα στο οποίο ήμασταν σε δωμάτιο 3χ3μ 4 άτομα σε δυόροφα κρεβάτια με κοινόχρηστο ντουζ και τουαλέτα με όλα τα άτομα του hostel (χωριστά άντρες γυναίκες). Αυτό είχε μεν αυτό το αρνητικό, αλλά είχε πλάκα να ξυπνάς και να πηγαίνεις στην κουζίνα, όπου φτιάχνανε το πρωινό τους 3 γάλλοι, 2 γερμανοί, 3 ισπανοί κτλ. Αν θες να ζήσεις την ατμόσφαιρα αυτή δλδ, η οποία συνεπάγεται με το ineterrail (το χύμα δλδ), τότε δεν έχει νόημα να πηγαίνεις σε ξενοδοχείο.
Αν δεν θες κάτι τέτοιο, τότε θα σε συμφέρει να κλείσεις μια οργανωμένη εκδρομή με ένα τουριστικό γραφείο. Εκεί θα σου έχουν κλείσει όλες τις διαδρομές, διαμονές και δεν θα έχεις καμία έννοια. Καμία όμως σχέση με το interrail. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κόρη Καραβοκύρη

Νεοφερμένος

Η Χιόνι Ericson ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά σας , γειά σας !!!
Κατ'αρχην συγνώμη αν το thread που ανοιγώ δεν ταιριάζει εδώ...ειλικρινά, δεν ήηηηξερα που στο κάλο να το δημοσιέυσω :hmm:...
Αυτό που yάχνω είναι πληροφορίες , πολλές , οσο γινεται περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα Interrail Pass....

Απο τα λίγα που αναφέρονται στο διαδίκτιο ( και ΚΥΡΙΩΣ) στα ελληνικά sites ) ειναι πως προκειται για ένα εισιτήριο τρένου, το οποιο σου επιτρέπει να γυρίσεις ΟΛΗ την ευρώπη ( με την προυπό9εση πως εισαι φοιτήτης )...

Δηλαδή , δηλαδή........:hmm:.....?
Διακοπες σε τρένο, γυρνάς ολες τις Ευρωπαίκες Χώρες με τρένο , κάθεσαι ΟΣΟ γουστάρεις εσυ σε μια χωρα ( 3 μερες, μια ώρα , 10 μέρες) μέχρι να πάρεις το επομένο τρένο ...και να πας στην γειτόνισσα χώρα....:clapup:...κοιμασαι τρενα , σε Hostels, παγκακια, bed&breakfast, camping , πας χυμα , οργανώμενα , γυρνας ολη την πολή σαν τρελάρας ή απλά άραζεις για καφέ..:clapup:

Εχει κανει κανεϊς σας αυτο του ειδούς ταξίδι ??? Εχετε να πείτε κατι παραπάνω ?
ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ANTIΣΤΟΙΧΑ του interrail PAss ?
Σας παρακαλώ διαθέστε λιγα λέπτα απο τον χρονό σας , και γράψ΄τε μου αν εχετε εμπειρια , ή παραπάνω πληροφοριες...:D:D:D...οτιδήποτε που ξέρετε , εστώ ενα καλο cafe στην Αυστρια:P

Υ.Γ. ναι. ναι , ναι :P εχώ ήδη επισκεφτει το επισημο site :P
αυτό που γυρεύω ειναι κατι πιο....πως να το πω:hmm:..πιο προσωπικό, πιοοοο....ναι ! το έζησα πριν 2 χρονια :clapup::clapup:....Ευχαριστώ και x1000000 συγνώμες αν σας ζάλισα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το ιδανικό θέμα για να μας γράψει τις εμπειρίες του ο Eupatridis μόλις γυρίσει - έχω την εντύπωση ότι ταξιδεύει με αυτό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κόρη Καραβοκύρη

Νεοφερμένος

Η Χιόνι Ericson ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ααχ τι ωραια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! σε ευχαριστώ !! μακαρι να απντησει κιολας !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Που είναι αυτός ο Ευπατρίδης επιτέλους;;

Εγώ έχω να σου πω για ένα καλό καφέ σ.../ ή μήπως να σου πω για φαγάδικα σε..../Λες να σου πω καλύτερα τι ρούχα να πάρεις για κει..../ ή μήπως για.../ αν σου έλεγα για εκτός Ευρώπης;...
Θα νυχτώσουμε.
Το ζήτημα είναι πως με φάγαν τα αεροπλάνα στα ταξίδια που έχω κάνει. Ετσι σαν εσένα ξεκίνησα μικρή να ονειρεύομαι και να ταξιδεύω, μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά...
Αν κι έχω κάνει ταξίδι εκτός κι οδικώς.
Και ο κόσμος είναι τόοσο μεγάλος(και μικρός καμμιά φορά:D) κι εγώ θέλω να τον γυρίσω όλον, όχι σε 80 βέβαια μέρες όπως ο Βερν :D
Με κάνουν ευτυχισμένη τα ταξίδια, τα αγαπάω τα ταξίδια, τη ζωή όλη νιώθω ταξίδι.
Καλά δε λέω άλλα, γιατί θα συγκινηθούμε.:D (εγώ δηλαδή)
Πάντως αυτό με το τρένο το θέλω κι εγώ. 10 μέρες-15 μέρες αραλίκι και χυμαδιό με ένα σωρό εικόνες να σου γεμίζουν το μυαλό/ να περνούν σαν κινηματογραφική ταινία...
Μάλιστα έχω και την κατάλληλη παρέα που αγαπάει τις όμορφες και διαφορετικές εικόνες, τα ταξίδια και τις εμπειρίες..

Το θέμα είναι τωρα να μπει ο Ευπατρίδης να δώσει πιο πολλά data για το interrail
Υπάρχει βέβαια και το άλλο. Να κάνεις ένα κλικ έδω, απο τα πιο αγαπημένα μου σάιτς, και να ρωτήσεις, να διαβάσεις και να ενημερωθείς.
Καλό ταξίδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Δυστυχώς ,δεν μπορώ να σας πω πολλά πράγματα ,καθώς σε λίγο καιρό ,θα φύγω για το πολυαναμενόμενο ταξίδι!
Έχω όμως εναν γνωστό - ο οποίος ενέπνευσε εμένα και έναν φίλο μου - για αυτό το ταξίδι και θα του προτείνω να γράψει εδω τις εμπειρίες του :)

Στο θέμα μας , θα σας συστήσω δυο sites ,τα οποία αποδείχτηκαν ιδιαίτερη βοήθεια σε μένα και αξίζουν μια ματιά ,για περαιτέρω πληροφορίες !
https://www.raildude.com/gr/
https://eurotripz.blogspot.com/2007/10/interrail.html

Ελπίζω να βοήθησα ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Ελα Χριστααρααα γιουροτριπααα!!! Και ναι κυριες και κυριοι εγω ειμαι ο γνωστος - αγνωστος nex !

Αρχικα Δαναη μην ζητας συγγνωμη γιατι υποτιθετε οτι ειναι forum (και καλα).Ευχαριστηση μου να δωσω πληροφοριες σε οποιον σχεδιαζει ενα τετοιο ταξιδι με οση εμπειρια εχω.
Λιγα λογια για εμενα : στις 4 ιουλιου εγω και αλλο ενα φιλαρακι μου πηραμε εναν σακο πλατης βαλαμε λιγα ρουχα και την φωτογραφικη και εχοντας ενα εισιτηριο για τρενα μπουκαραμε σε ενα πλοιο απο πατρα για Μπαρι ! πηγαμε ΙΤΑΛΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΒΕΛΓΙΟ ΓΑΛΛΙΑ ΙΤΑΛΛΙΑ και ξανα πισω (ψινομασταν και για ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΔΑΝΙΑ ) .Το ταξιδι διερκισε οσο και η ''ζωη'' του εισιτηριου δλδ 23 μερες.Συνολικα επισκευθηκα γυρω στις 20 πολεις .Ξοδεψα ακριβως 1100€. Ητελευταια μου σταση ηταν η Ανκονα οπου και πηρα πλοιο για επιστροφη . Ειδα πιζα, κολοσεο, βενετια, τειχος βερολινου , αμστερνταμ...,πυργο του αιφελ , παναγια των παρισιων , λουβρο και παρα πολλα αλλα . Κοιμηθηκα σε δωματιο πολυτελες δυκλινο με 25 € κοιμιθηκα και σε δωματιο 20 € 14 ατομα . Την εβγαλα με κονσερβα τονο και νερο ολοκληρη μερα , την εβγαλα με λουκανικα και προσουτο την επομενη. Κοιμομουν 4ωρα μεσα σε τρενο με ζεστη φασαρια και ταρακουνιμα , κοιμονουν 12ωρα σε ανετα κρεβατακια με δροσια . Πολυ εναλλαγη . Οπου και αν πηγα , χρησιμοποιησα τρενο . Εντος πολεων χρησιμοποιησα και μετρο. Υπηρξαν μερες ανυποφορης ζεστης και κουρασης μεχρι ψοφου , υπρξαν βραδια δροσερα με μια παγωμενη μπυρα και πολυεθνικη παρεα !!! Υπηρξαν εντασης ,δυσκολιες αλλα μπροστα σε οτι ειδα -εκανα ειναι αμελητεα αν οχι ανυπαρκτα !!

Για οποια απορια εχετε μην δυστασεις , ειμαι σηγουρος οτι ειναι πολλες !

Και ... συγγνωμη αν σας βγηκαν τα ματια απ τα ορθογραφικα : D

Ενταξει παιδια , μην σκοτωθειτε , ενας ενας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έλεν Τσέρι

Νεοφερμένος

Η Έλεν Τσέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω. Πες ότι ξαναπηγαίνεις αυτό το ταξίδι. Υπάρχει κάτι το οποίο θα ήθελες να αλλάξεις; Κάτι ίσως που θα οργάνωνες, κάτι που θα ήθελες να είναι διαφορετικό... Επίσης, ποιες ήταν οι πιο σημαντικές δυσκολίες κατά την γνώμη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Αρχικα αν ξανα εκανα τετοιο ταξιδι , δεν θα πηγαινα στα ιδια μερη !! Επειτα , το ταξιδι μου δεν ειχε καμια οργανωση οσον αφορα την διαμονη ή τον επομενο προορισμο ! Οταν φταναμε σε καινουργιο τοπο ψαχναμε την ιδια μερα για χοστελς . Σε καποιες πολεις δεν βρικα και αναγκαστηκα να μεινω ξαγρυπνος ! Συναντησαμε παρεα που τα ειχε ολα οργανομενα , αφιξεις , αναχωρισεις , δωματια . Κατα τα αλλα επειδη ειμουν με αλλον ενα ατομο δεν πιστευω οτι συναντησα ιδιαιτερη δυσκολια . Ισως διαλεξω το couchsurfing οπου φιλοξενουμε σε σπιτι με δωρεαν διαμονη (για περισσοτερες πληροφοριες google it ) Για θεμα οργανωσεις παντως ειναι τα δωματια και τα τρενα , κατα τα αλλα ολα ειναι απροβλεπτα , αλωστε αυτο εχει και την φινετσα !
Οι πιο μεγαλες δυσκολιες ειναι για εμενα ηταν οτι εφοσον κοινουμασταν με την φιλοσοφια ''οσα λιγοτερα χρηματα'' στεριθηκαμε οδικη μετακινηση με αποτελεσμα να κανουμε ποδαρατο . Στη γαλλια για παραδειγμα πηγαμε λουβρο πυργο του αιφελ παναγια των παρισιων και αψιδα του θριαμβου με τα ποδια .Αλλη μια δυσκολια ειναι να μην βρεις διαμονη και να πρεπει να μηνεις ξυπνιος το βραδυ να προσεχεις τα πραγματα σου και εσενα ! Επισης επειδη ολη η φαση ειναι backpacking κουβαλας ενα σακιδιο στην πλατη σου που ζιγιζει μεχρι και 20 κιλα !
Δεν ξερω αν ετυχε , παντως δεν συναντησα καποιο φοβερο προβλημα ,, να ξεχασω κατι ή να με κλεψουν ή κατι τετοιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έλεν Τσέρι

Νεοφερμένος

Η Έλεν Τσέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Και τι γνώμη έχεις στο να πάνε κορίτσια σ'αυτό το ταξίδι και μόνα τους; Ποιες πιστεύεις ότι θα είναι οι παραπάνω δυσκολίες που θα συναντήσουν;
(Πέρα από το σακίδιο, που 10-20 κιλά και ποδαρόδρομο έιναι ασήκωτα.............)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Εχει να κανει με τις αντοχες σου και την θεληση σου . Συναντησαμε παρεα κοριτσιων απο καναδα που ταξιδευε 1 μηνα ( ηταν σε καλη φυσικη κατασταση ). Εχει να κανει επισης με το budget σου ! Οσο πιο πολυ ειναι τοσο πιο λιγο κουραζεσε ! Δεν θελω να κανω καπια διακριση στο φυλο , απο οσα προανεφερα πιθανον να τα συναστησεις ολα ! Ακομη , εσεις μαλλον θα εχετε προβλημα με την περιποιηση , γιατι οπως και να το κανουμε , δεν μπορεις να παρεις και πολλα ρουχα ... και καλοκαιρι θα ειναι , ζεστη θα εχει ! θα μπορουσαμε καλλιστα να χρησιμοποιησουμε πληντηριο καπου . Αλλα επειδη το θεωρουσαμε πολυτελεια δεν το καναμε.
Εγω ενα θα σου πω . Ξεκινησα αυτο το ταξιδι σκεπτομενος το τι αξιοθεατα , πολεις , και κοσμο θα δω !! και δεν με απασχολουσαν οι δυσκολιες που τυχον θα συναστουσα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
...Ισως διαλεξω το couchsurfing οπου φιλοξενουμε σε σπιτι με δωρεαν διαμονη (για περισσοτερες πληροφοριες google it ) ...

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το couchsurfing, μπορείτε να δείτε κι εδώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top