Αντιμετωπίζει κάθε πολιτισμός διαφορετικά το Internet;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Aντιμετωπίζει κάθε πολιτισμός διαφορετικά το ίντερνετ ;

Φυσικά ναι. Επίσης δείξε μου το ίντερνετ μιας χώρας να σου πω τί επίπεδο έχεις. Δείξε μου επίσης το ίντερνετ μιας χώρας να σου πω τί είδους Δημοκρατία έχει και τί δήμο έχει, τί λαό.

Παράδειγμα : Πριν από μερικές μέρες είπα να κάνω εγγραφή στο φόρουμ με την ονομασία phporum. Μου είχε μιλήσει για αυτό κάποια "δικιά" μας (στεκίτισα) που βρεθήκαμε τις προάλλες. Ούτε με καλά λόγια, ούτε με κακά. Απλά μου μίλησε το κορίτσι και επειδή μου είναι εξαιρετικά συμπαθής και καμμιά σχέση με υπόκοσμο, ίσα ίσα το αντίθετο, είναι ένα πολύ ευγενές πλάσμα, είπα γιαααααα να δούμε κι εκεί, τί παίζει. 'Εκανα λοιπόν την εγγραφή μου, έμεινα σχεδόν τελείως σιωπηλός, εννοώ δεν έγραφα σχεδόν τίποτα, έτσι ώστε να ερευνήσω πρώτα τί γράφει εκεί ο ένας και ο άλλος και τι καπνό φουμάρουν (και αυτοί). Διαβάζοντας τόσες μέρες τα posts, ζήτημα είναι να τους διαβάζω καμμιά εβδομάδα, το 50% των δημοσιευμάτων των μελών είδα ότι είναι βρισιές, βωμολοχίες, σεξισμός, αδικαιολόγητες επιθέσεις σε μέλη, χαβαλές, αμορφωσιά, κακή αισθητική, τσακωμοί και μια γλώσσα γενικά βόθρος, μια γλώσσα υπόκοσμου. Δεν μιλάμε να πεις που και που ένα "άντε ρε μαλάκα" ή να ειρωνευτείς ή να γίνεις επιθετικός όταν τα πράγματα φτάσουν στο απροχώρητο, αλλά σε καθημερινή βάση συνεχής χρήση λέξεων και φράσεων όπως μπουρδέλο, σου γαμώ το σόι, τον παίρνεις, άντε τράβα καμμιά μαλακία και άλλα τέτοια χαριτωμένα. 'Ισως τα 2 στα 3 δημοσιεύματα των περισσότερων μελών είναι έτσι. Τα υπόλοιπα δείχνουν γενικά αμορφωσιά, ημιμάθεια, θρησκευτικό ή εθνικιστικό φανατισμό και επίπεδο πολιτικού καφενείου αμόρφωτων ανθρώπων της εποχής του παππού μου. Τα μέλη αυτού του διαδικτυακού βόθρου - πραγματικά δεν έχω γνωρίσει ποτέ στη ζωή μου άλλο forum με τόσο χαμηλό επίπεδο μελών -, διακρίνονται επίσης ένα κράμα παιδικής και θρασύδειλης συμπεριφοράς, όλα τα παραπάνω τυπικά δείγματα ψευτο-"Ελληναράδων" δηλαδή. Φαλλοκράτες, εθνικιστές, θρησκόληπτοι, αμόρφωτοι, σεξιστές, ξερόλες, με χείριστο λεξιλόγιο, ανορθόγραφοι κ.α. Ε πόσοι άλλοι μένουν αν αφαιρέσεις όλους αυτούς ; 'Ισως το πιο αφιλόξενο forum για ευγενείς και καλλιεργημένους ανθρώπους και πιστεύω ότι αυτό είναι ένα καλό δείγμα νεοελληνικής κουλτούρας. Είναι πολύ χαρακτηριστικό "ελληνικό" forum.


Ασφαλώς δεν είμαστε αρκετά πολιτισμένοι ως λαός. Είμαστε φριχτοί για την ακρίβεια. Γιατί το ίντερνετ να αποτελεί εξαίρεση ; O λαός αυτός είναι για τα μπάζα. Σε όλα σχεδόν. Και μια υπογραφή κάποιου μέλους που είδα στο εν λόγω forum και ήταν σχεδόν το μόνο που μου άρεσε γιατί είναι επίκαιρη : ''Ο κάθε λαός έχει την επανάσταση που του αξίζει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
αυτό που έχω παρατηρήσει στα ελληνικά φόρα είναι ότι αν πεις κάτι ριζοσπαστικό ή κάτι που δεν συμβαδίζει με τα πιστεύω των περισσότερων πέφτουν πάνω σου σαν τα κοράκια. Για κάποιο λόγο οι περισσότεροι δεν δέχονται την αντίθετη άποψη και αντί να κάτσουν να κάνουν διάλλογο, αρχίζουν τις βρισιές, την ειρωνια, τον σαρκασμό και κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους να σε μετατρέψουν σε σκουπίδι.

Φυσικά, αν μπαίνουν καιρό σε ένα φορουμ , νιώθουν ότι τους ανήκει. Αν τολμήσει κάποιος κάκιστος συντονιστής να τους κάνει παρατήρηση, θα βρει τον μπελά του. Αυτοί οι παλιοί θεωρούν τον εαυτό τους ότι βρίσκεται πάνω από όλους. Δεν τους αγγίζει τίποτα. Φυσικά το ίδιο ισχύει και με μερικούς συντονιστές οι οποίοι έχουν καβαλήσει το καλάμι και κάνουν ότι θέλουν (δεν αναφέρομαι στο στέκι).

Υπάρχει και το κουτσομπολιό στην μέση. Ή μήπως καλύτερα να πω το θάψιμο; Ο ένας θάβει τον άλλον. Οι τσακωμοί είναι καθημερινό φαινόμενο.

Όσα ξένα φόρα έχω παρακολουθήσει, δεν έχω δει τέτοιες καταστάσεις και τόση αγένεια προς τον συνομιλητη τους.

Προσωπικά τα περισσότερα ελληνικά φόρα μου προκαλούν δυσφορία (το είπα ευγενικά). Έχω φτάσει σε σημείο να γράφω ένα κείμενο και να το αλλάζω κάμποσες φορές πριν το δημοσιεύσω για να μην ενεργοποιηθεί ο μαλακομαγνήτης και βρω τον μπελά μου από ορισμένα άτομα-ύαινες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ο Υπουργός προστασίας του πολίτη, Νικόλαος Δένδιας, με αφορμή το πρόσφατο (?) περιστατικό στη Μυτιλήνη όπου 35αρης ροφός "ψάρεψε" 11χρονη ζαργάνα στο internet, τόνισε την ανάγκη "πλαισίου" για ασφαλή περιήγηση :pfff:

Πιστεύετε πως ο Νικόλαος..... ακολουθώντας τα χνάρια του άλλου προστάτη της κοινωνίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερτογάν που είναι ένα κλικ πριν απαγορεύσει το facebook, κλείσει το youtube, ξεριζώσει το twitter, στην Τουρκία...δια του "πλαισίου" σωτηρίας κορασίδων στοχεύει κάπου "αλλού" ή τον έπιασε πραγματικά ο καημός μη και πάρουν το πονηρό μονοπάτι από πολύ νωρίς τα....κοριτσάκια, που οδηγεί βεβαίως στην....κατηφόρα τη μεγάλη, αργότερα! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ναι, σε μερικούς πολιτισμούς άργησε να έρθει. Και... μόνο στα κρατικά ίντερνετ καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top