Εμπιστοσύνη: Από πού πηγάζει και πώς επηρεάζεται;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η διαφορά μας είναι νομίζω θέμα ορισμού. Αρνούμαι να χαρακτηρίσω ως Εμπιστοσύνη αυτό που περιγράφεις, ακριβώς για να μην την συγχέω με την πραγματική Εμπιστοσύνη. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δίκαιο έχεις. Δεν μπορείς να την χαρακτηρίσεις επειδή δεν την συγχέεις. Γι αυτούν που τη συγχέουν όμως "ονομάζεται" έτσι. Εμπιστοσύνη, χωρίς να είναι.

Μόνο η Εμπιστοσύνη με 'ε' κεφαλαίο αξίζει να λέγεται έτσι, να μπαίνει στις σχέσεις μας και να αναγνωρίζεται ως αξία και προτέρημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Προσωπικά έχω το εξής μότο....

"Σου δίνω την εμπιστοσύνη μου, είναι δικιά σου επιλογή αν θα την εκμεταλλευτείς- προδώσεις ή να την σεβαστείς".Εγώ έχω κάνει την δικιά μου επιλογή...

Πραγματικά το θεωρώ πολύ αγχωτικό για εμένα να φοβάμαι να εμπιστευτώ ή να εξετάζω τον άλλον...νομίζω δηλαδή ότι ασυνείδητα περιμένω την λαδιά ή την τρικλοποδιά από τον άλλον...

Δεν ξέρω αν είναι προτέρημα ή ελάττωμα αυτό... μέχρι στιγμής όμως νιώθω ότι έχω κερδίσει παρά χάσει... Κι αν κάποιος την προδώσει τι έγινε; Μέσα στην ζωή είναι όλα!

Και θα πληγωθώ είτε δείξω εμπιστοσύνη είτε όχι γιατί είναι και θέμα προσδοκιών που έχουμε από τους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρεφόμαστε έτσι κι αλλιώς ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
"Οι μόνες σχέσεις που μπορεί κανείς να εμπιστευτεί, είναι οι σχέσεις συναλλαγής", είπε ο Μαρκήσιος.

"The first sin was trust", τραγούδησαν οι Manowar.

Θα ήταν γελοίο να μιλάω για το Μέγα Χάος και να έλεγα έστω, τη λέξη "εμπιστοσύνη". Η εμπιστοσύνη είναι ουτοπία και το Χάος είναι ο τάφος της.

Έτσι κι εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτε. Έχω όμως πίστη στο παν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έτσι κι εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτε. Έχω όμως πίστη στο παν...
Θα μπορουσες να εξηγησεις λιγο την διαφορα αναμεσα στα 2 ; :)

Mια απορια προς οσους απαντησαν : αναφερεστε σε καθε ειδους ανθρωπινη σχεση, και ερωτικη/αγαπης, ή μονο σε φιλιες/γνωριμιες ;

Και μερικα ακομα γνωμικά :

"A man who doesn't trust himself can never really trust anyone else."
Cardinal De Retz

"The inability to open up to hope is what blocks trust, and blocked trust is the reason for blighted dreams."
Elizabeth Gilbert

"You may be deceived if you trust too much, but you will live in torment if you don't trust enough."
Frank Crane

"To be trusted is a greater compliment than to be loved."
George MacDonald

"You can't shake hands with a clenched fist."
Indira Gandhi

"It is better to suffer wrong than to do it, and happier to be sometimes cheated than not to trust."
Samuel Johnson

"I'm not upset that you lied to me, I'm upset that from now on I can't believe you”
Friedrich Nietzsche

“We're never so vulnerable than when we trust someone - but paradoxically, if we cannot trust, neither can we find love or joy”
Walter Anderson

“The key is to get to know people and trust them to be who they are. Instead, we trust people to be who we want them to be- and when they're not, we cry.”

“When mistrust comes in, love goes out.”
Irish Saying

"“I don't believe you have to be better than everybody else. I believe you have to be better than you ever thought you could be.”

“The best proof of love is trust.”
Dr. Joyce Brothers

“You must trust and believe in people or life becomes impossible.”
Anton Chekhov
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έτσι κι εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτε. Έχω όμως πίστη στο παν...

Θα μπορουσες να εξηγησεις λιγο την διαφορα αναμεσα στα 2 ; :)

Καθόλου εύκολο θα έλεγα, άλλωστε αυτό προέρχεται από τα βιώματά μου και η ζωή είναι συχνά αντιφατική. Ακριβώς αυτό είναι και το σημείο εστίασης. Τα πάντα ρέουν ακατάπαυστα, όλοι και όλα αλλάζουν, με τρόπο που δεν ελέγχεται από την αντίληψη κανενός από εμάς. Αυτός που εμπιστεύομαι σήμερα, ακόμη κι αν έχει κάθε καλή διάθεση, να είναι έμπιστος μ' όλη του την ψυχή, δεν είναι βέβαιο πως θα είναι έτσι κι αύριο. Μπορεί να κάνει λάθος και τα λάθη είναι ανθρώπινα. Μπορεί η εμπιστοσύνη μου να συγκρουστεί με κάποια υπέρτερη δική του ανάγκη και να ηττηθεί. Μπορεί απλά να καταλάβει πως η υπόσχεση που μου έδωσε ήταν λανθασμένη, ότι αισθάνεται δυστυχισμένος κοντά μου ή αδύναμος ν' ανταποκριθεί στις προσδοκίες μου και η αδυναμία είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό, όπως και η μετάνοια ανθρώπινο δικαίωμα. Ας κοιτάξουμε καλά τον εαυτό μας στον καθρέφτη, ας δούμε πόσο απίστευτα αντιφατικοί είμαστε στην καθημερινότητά μας, παρά την ορθολογιστική παιδεία μας κι ας αναλογιστούμε κατά πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε τον εαυτό μας, για να μπορούμε να εμπιστευτούμε κι έναν άλλο.

Αυτό που θεωρώ αρκετά βάσιμο ώστε να στηριχτώ επάνω του, αύριο μπορεί να αποδειχθεί χίμαιρα. Μπορεί να είναι ένα από τα χιλιάδες ψέματα που κατά καιρούς προσκυνήσαμε ως θεϊκές αλήθειες. Ένας ακόμη πύργος που χτίζαμε στην άμμο, ένα ακόμη είδωλο που προσκυνήσαμε. Ο καθένας ακολουθεί τον προσωπικό του δρόμο και κάποτε μπορεί μοιραία οι δρόμοι να χωρίσουν, δίχως να κοιτάζουν τη δική μας μελαγχολία. Συνεπώς, ακόμη κι αν στηρίζομαι σε κάποιον ή σε κάτι, γνωρίζω μέσα μου βαθιά πως δεν μπορώ να εμπιστευτώ τυφλά και κυρίως όχι για πάντα. Άλλωστε, η Ζωή, ο Έρωτας, η Φιλία, η Εμπιστοσύνη, κρατάνε μόνο για μια μέρα κι αύριο ίσως νά 'ναι αργά.

Από την άλλη πλευρά, ο κόσμος των φαινομένων είναι πλασματικός. Ό,τι το εκδηλωμένο, απέχει από το Αληθές, αφού για να εκδηλωθεί πρέπει ν' αναμετρηθεί με την ατέλεια των όντων. Ο Τροχός μας διδάσκει ν' αφήνουμε τα φαινόμενα να περιδινίζονται γύρω μας, ενώ εμείς πρέπει να κρατούμε σταθερό το κέντρο του, δηλαδή να επικεντρωνόμαστε στο βαθύτερο Θέλημά μας. Έτσι, έχω την πίστη (και η πίστη δεν στηρίζεται στη λογική, αλλά ίσως στο βίωμα ή στην ανάγκη), ότι με κάθε λάθος, κάθε απόρριψη, κάθε προδοσία, κάθε αποτυχία, κάθε κύκλο του Τροχού, είτε αυτός με φέρνει επάνω, είτε κάτω, στην πραγματικότητα το Μέγα Χάος με πηγαίνει ένα βήμα πιο κοντά στο βαθύτερό μου Θέλημα. Μ' αυτόν τον τρόπο, ενώ δεν έχω εμπιστοσύνη, μπορώ να δίνομαι σε ανθρώπους και καταστάσεις, χωρίς να με δηλητηριάζει ο φόβος, η κακοπιστία, η δυσπιστία ή η καχυποψία, που μας καταδικάζουν στη μοναξιά και στην δυστυχία.

Μπορεί κάποιος που πετάει, να εμπιστευτεί ότι δεν θα πέσει ποτέ; Κι όμως, το να πετάς είναι που αξίζει τον κόπο. Μπορεί κανείς ν' αγαπήσει χωρίς τον κίνδυνο να πληγωθεί; Κι όμως, το ν' αγαπάς είναι το παν. Καμμία σιγουριά, καμμιά ασφάλεια, καμμία παραμυθεία. Μόνο ο ίλιγγος της πτήσης, ο ρυθμός που σκιρτάει σε κάθε πράξη, η έκσταση του να είσαι ζωντανός σερφάροντας σαν ψαραετός στα κύματα της Θάλασσας του Χάους.

"Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτε. Έχω όμως πίστη στο παν.":hmm:

Μόνο μια φράση, ήθελε ένα σεντόνι απλά για να την προσεγγίσουμε ακροθιγώς. Καλά λένε λοιπόν, ότι "Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν". Μη λέτε όμως μετά, ότι γράφω σεντόνια από διαστροφή και κόλλημα...:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό που θεωρώ αρκετά βάσιμο ώστε να στηριχτώ επάνω του, αύριο μπορεί να αποδειχθεί χίμαιρα. Μπορεί να είναι ένα από τα χιλιάδες ψέματα που κατά καιρούς προσκυνήσαμε ως θεϊκές αλήθειες.
Ναι όμως δεν υποτίθεται μια από τις ικανότητες που πρέπει να χρησιμοποιούμε εκτός από την κρίση είναι και η πρόβλεψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι, όμως κάθε πρόβλεψη εμπεριέχει ένα ρίσκο αποτυχίας. Όλα βρίσκονται πάντα στην κόψη του ξυραφιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σαφώς και υπάρχει και το ρίσκο, όπως υπάρχει και το ρίσκο και σε πιο απλές ικανότητες του ανθρώπου. Ωστόσο αναφέρεις αυτή την ρευστότητα ως ένα μη ελέγχο φυσικό αίτιο. Η ένσταση μου περιορίζεται στο ότι ο άνθρωπος έχει την διακριτική ευθύνη και υποχρέωση να μπορεί να εκμεταλλεύεται στην ρευστότητα αυτή προς όφελος του. Αν σε μια κατάσταση εκτιμηθεί ότι η εμπιστοσύνη θα μεταβληθεί σε διχόνοια, θα πρέπει η κινήσεις να λαμβάνουν υπόψιν και αυτή την εκτίμηση. Άρα αν μπορείς να εκτιμήσεις ότι αν πετάξεις και σε αυτή την κατάσταση τότε θα πέσεις, γιατί όταν έρθει η κατάσταση να μην προτιμήσεις κάποια άλλη κίνηση;

Νομίζω ότι δεν λέμε κάτι διαφορετικό, απλά για εμένα η εκτίμηση δεν είναι κάτι αμελητέο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
εμπιστοσυνη????
ουτε στην ιδια μου τη φατσα στον καθρευτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
"Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτε. Έχω όμως πίστη στο παν.":hmm:

Μόνο μια φράση, ήθελε ένα σεντόνι απλά για να την προσεγγίσουμε ακροθιγώς. Καλά λένε λοιπόν, ότι "Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν". Μη λέτε όμως μετά, ότι γράφω σεντόνια από διαστροφή και κόλλημα...:D:P
Φιλε chaos αυτοι καλα λενε, αλλά εμεις δε βλεπω να το προσπαθουμε. Διαβασα 2 φορες ολο το σεντονι και ειμαι none the wiser. Δεν πηρα απαντηση σε αυτο που ρωτησα και δεν ειδα αναλυση αυτου που ειπες. Μόνο παραπλευρα σχετικά θεματα και ιδεες, τα οποια ειναι πολυ σωστα και ομορφα και με τα οποία συμφωνω. Ομως δεν εγινε η "συνδεση" με τη φραση που αποπειραθηκες να αναλυσεις. Νομιζω οτι μπορεις πολυ πιο απλα και πιο ουσιαστικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Προσωπικά έχω το εξής μότο....

"Σου δίνω την εμπιστοσύνη μου, είναι δικιά σου επιλογή αν θα την εκμεταλλευτείς- προδώσεις ή να την σεβαστείς".Εγώ έχω κάνει την δικιά μου επιλογή...

Πραγματικά το θεωρώ πολύ αγχωτικό για εμένα να φοβάμαι να εμπιστευτώ ή να εξετάζω τον άλλον...νομίζω δηλαδή ότι ασυνείδητα περιμένω την λαδιά ή την τρικλοποδιά από τον άλλον...

Δεν ξέρω αν είναι προτέρημα ή ελάττωμα αυτό... μέχρι στιγμής όμως νιώθω ότι έχω κερδίσει παρά χάσει... Κι αν κάποιος την προδώσει τι έγινε; Μέσα στην ζωή είναι όλα!

Και θα πληγωθώ είτε δείξω εμπιστοσύνη είτε όχι γιατί είναι και θέμα προσδοκιών που έχουμε από τους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρεφόμαστε έτσι κι αλλιώς ...

...είσαι το άλλο μου μισό!!! Έχω ακριβώς το ίδιο πιστεύω με το ίδιο σκεπτικό, χωρίς καμιά παραλλαγή!!! Μπράβο, κι έλεγα μόνο εγώ αισθάνομαι και λειτουργώ έτσι? Πράγματι μου είναι πολύ κουραστικό να κάνω τον ντεντέκτιβ για να διαπιστώσω αν ο άλλος αξίζει την εμπιστοσύνη μου.

Όταν είμαι με κάποιον φίλος, τότε ως δείγμα της αγάπης μου του χαρίζω την εμπιστοσύνη μου. Το πως θα τη διαχειριστεί είναι δικό του θέμα. Αν, όμως, με προδώσει και μετά θέλει να συνεχίσει να την απολαμβάνει θα πρέπει αυτή τη φορά να την κερδίσει με το σπαθί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως Buggs. Συμπληρώνω οτι εαν είμαστε ισορροπημένοι και άρα, βλέπουμε καθαρά τα πράγματα, δεν έχουμε κανένα λόγο να φοβόμαστε τον άλλον. ¨οποιος κι αν είναι, άξιος εμπιστοσύνης ή όχι...θα πράξουμε αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλό θα ήταν όταν βλέπετε οι ίδιοι ότι ξεφεύγετε από το θέμα, να κάνετε report το μήνυμα που σας αναγκάζει να ξεφύγετε και να συνεχίζετε μέσω pm. Τα off topic μηνύματα ακόμα και αυτά που είχαν ελάχιστον ποσοστό σχετικότητας με το θέμα αλλά ήταν αιτία για flame απομακρύνθηκαν. Παρακαλώ να συνεχίσετε πάνω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δυστυχώς έχω δώσει την εμπιστοσύνη μου σε αρκετά άτομα που αποδείχτηκαν ανάξιά της. Και αυτό μου στοίχισε πολλά.
Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον από εσάς να πέσει θύμα κλοπής από το άτομο που θεωρούσε τον καλύτερό του φίλο...
Και το ακόμα χειρότερο είναι ότι δεν έδωσα την εμπιστοσύνη μου, σε άτομα τα οποία στις δύσκολες στιγμές με βοήθησαν, ενώ περίμενα βοήθεια από άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τέτοια θέματα αν τα διαβάσεις στατιστικά καταλήγεις σε ενα απο τα δυο συμπεράσματα:

1. Ότι εδώ έχουν μαζευτεί όλοι οι αφελείς, καλοί, θύματα των κακών,

2. Ότι δυστυχώς οι άνθρωποι στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν αξίζουν καμία εμπιστοσύνη, δεν έχουν καμία αξιοπρέπεια η αριστοκρατία και, όπως λένε οι αυστραλοί, you can trust them as far as you can kick them
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τέτοια θέματα αν τα διαβάσεις στατιστικά καταλήγεις σε ενα απο τα δυο συμπεράσματα:

1. Ότι εδώ έχουν μαζευτεί όλοι οι αφελείς, καλοί, θύματα των κακών,

2. Ότι δυστυχώς οι άνθρωποι στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν αξίζουν καμία εμπιστοσύνη, δεν έχουν καμία αξιοπρέπεια η αριστοκρατία και, όπως λένε οι αυστραλοί, you can trust them as far as you can kick them

Μηπως δεν ειμαστε θεοι και εχουμε ολοι τα μειονεκτηματα μας...?! Λεω εγω τωρα....
Δεν εμπνεουμε σε ολον τον κοσμο εμπιστοσυνη, οπως και ολο και καποιον, αθελα μας ή συνειδητα (καλως ή κακως), θα πληγωσουμε...Ουδεις τελειος....οπως επισης δεν ειναι και ολοι καθαρματα....
Απλα πρεπει να φροντισουμε να δουλεψουμε με τον εαυτο μας και να κανουμε καλυτερες επιλογες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τέτοια θέματα αν τα διαβάσεις στατιστικά καταλήγεις σε ενα απο τα δυο συμπεράσματα:

1. Ότι εδώ έχουν μαζευτεί όλοι οι αφελείς, καλοί, θύματα των κακών,

2. Ότι δυστυχώς οι άνθρωποι στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν αξίζουν καμία εμπιστοσύνη, δεν έχουν καμία αξιοπρέπεια η αριστοκρατία και, όπως λένε οι αυστραλοί, you can trust them as far as you can kick them

Θα είχε ενδιαφέρον αν ανοιγόταν το αντίστροφο θέμα, όπου εμάς μας έδειξαν εμπιστοσύνη κι εμείς την προδώσαμε.
Αλλά μάλλον δεν θα λάβαινε πολλές απαντήσεις για ευνοητους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

__Ntepi__

Νεοφερμένος

Η __Ntepi__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
mwatsi=.jpgΛοιπον.........πιστευω πως ο καθενας εχει περασει πολλα για να ξερει πλεον ποιον να εμπιστευτει..............εχω ακουσει που λενε ξερω την ταδε 5-6-10 χρονια οποτε την εμπιστευομαι..εγω αυτο το θεωρω λαθος...ακυρο τελειως.....ο καθενας μπορει να καταλαβει κατα 75% τι κρυβει το αλλο τομο....υπαρχουν πολλοι τροποι π.χ τροπος ομιλιας ,φιλιες που εχει και ενεργειες του παρελθοντος..μεχρι τα 25 πραγματικοι φιλοι δεν υπαρχουν σπανια θα βρεις γι αυτο οσοι εχουν να προσεξουν μην την χασουν..δεν μπορεις να γνωρισεις πραγματικα καποιον απο μια ματια!!!!πιστευω να καταλαβενετε τι θελω να πω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Η εμπιστοσύνη για μένα είναι κάτι που πρέπει να κερδίζεται ή τουλάχιστον να τεστάρεται..Συχνά εμπιστεύομαι εύκολα ανθρώπους, αλλά όσο εύκολα τους εμπιστεύομαι τόσο εύκολο είναι να χαθεί αυτό το συναίσθημα για πάντα... Δεν ξέρω αν είναι καλή τακτική ή όχι, αλλά σίγουρα πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα, έστω και μικρό, μέχρι να εμπιστευτούμε κάποιον αρκετά... Αλλά, προσωπικά ακόμα και αν θεωρώ κάποιον πολύ δικό μου, πολύ κολλητό και άξιο εμπιστοσύνης, ακόμα και αν αυτός μου ανοίγεται, πολύ σπάνια αποκαλύπτω μέγαλα μυστικά ή γενικά κάτι που θέλω να μη το ξέρουν πολλοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top