Tips για κιμά σόγιας

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ξέρει κανείς/καμία πώς να φτιάχνω κιμά από σόγια για μακαρόνια; Έκανα σήμερα και απογοητεύτηκα από τη γεύση. Δεν περίμενα κάτι παραπλήσιο του μοσχαρίσιου κιμά που χρησιμοποιώ συνήθως, αλλά βγήκε κάτι σαν χυλός με σάλτσα και πολτοποιημένα δημητριακά :s . Καμία ιδέα για να βγαίνει πιο εύγευστο και συμπαγές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ξέρει κανείς/καμία πώς να φτιάχνω κιμά από σόγια για μακαρόνια; Έκανα σήμερα και απογοητεύτηκα από τη γεύση. Δεν περίμενα κάτι παραπλήσιο του μοσχαρίσιου κιμά που χρησιμοποιώ συνήθως, αλλά βγήκε κάτι σαν χυλός με σάλτσα και πολτοποιημένα δημητριακά :s . Καμία ιδέα για να βγαίνει πιο εύγευστο και συμπαγές;

Λεπόν , έτσι την είχα πατήσει κι εγώ την πρώτη φορά που την έφτιαξα αλλά ένας φίλος μου που μαγειρεύει ( τυχερή η νύφη :P ) μου είπε τα εξής τα οποία και πράττω από τότε , αν θέλεις σημείωσέ τα για την επόμενη φορά .
Η σόγια είναι κάτι άνοστο εως πολύ άνοστο γι αυτό θέλει προετοιμασία πριν την χρησιμοποιήσεις , από την προηγούμενη μέρα μουλιασέ τη σε νερό να φουσκώσει όπως λένε οι οδηγίες μετά σούρωσέ τη και στύψτην ώστε να φύγουν όλα τα υγρά της και μετά ανακάτεψε με ότι υλικό έχεις και σ' αρέσει , μαιντανό , άνιθο κρεμμύδι , σκόρδο κλπ , λάδι αλάτι αρκετό και πιπέρι. Άσε το μιγμα όλη τη νύχτα στο ψυγείο και το επόμενο πρωί - μεσημέρι μαγείρεψέ την με σάλτσα κρασί , καρότα , πράσσα ή ότι άλλο σου αρέσει .
Εγώ αυτό το μείγμα το κάνω μπιφτέκια προσθέντοντας βέβαια ψωμί ξερό ή παξιμάδι τα οποία βγαίνουν κα-τα-πλη-κτι-κά στο φούρνο εννοείται . Για όποιον αποφεύγει το κρέας ή προτιμά το ψάρι ή τες πα νηστεύει θα πρότεινα στη θέση της σόγιας για αλλαγή , ταραμά . Ναι , ναι ταραμά λευκό δεν χρειάζεται όλη αυτή την προετοιμασία της σόγιας βέβαια (απλά δεν θέλει αλάτι )τον φτιάχνεις την ίδια μέρα όπως και τα μπιφτέκια κρέατος, γίνονται επίσης υπέροχα , κι αν τα πλάσεις σε σχήμα μακρόστενο μπορείς ψήνοντας και πίτες να γίνουν ωραιότατα χορτοφαγικά-ψαροφαγικά σουβλάκια που αντί για τζατζίκι μπορείς να αναμίξεις πελτέ με μουστάρδα και να έχεις ένα απίστευτο σουβλάκιον !!
( εντάξει μετά βέβαια μπορείς να χτυπήσεις κι ένα πιτόγυρο άμα θες :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top