Δημοσιογραφική γλώσσα

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να βοηθήσω λιγο την κουβέντα...

Δημοσιογράφος και παρουσιαστής δεν είναι συνώνυμα πράγματα. Είναι ένα πράγμα που το επαναλάμβανω ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο ischool, θα το κάνω και εδώ. Ειδικά η γενικά που βλέπουμε τώρα στην τηλεόραση δεν είναι σχεδόν κανείς δημοσιογράφος, γιατί όταν βγήκαν (στην αρχή της ιδιωτικής τιβί) δεν υπήρχαν αει. Υπήρχε μόνο το Δημοσιογραφικό Εργαστήρι λίγο πιο μετά, που έτρεξαν να πάρουν ένα χαρτί για να μη τους τη λένε ότι είναι άσχετοι. Άρα, συγγνώμη, αλλά εγώ δεν τους θεωρώ δημοσιογράφους.

Επίσης, οι παρουσιαστές αυτοί δεν γράφουν τα κείμενα οι ίδιοι. Νομίζω αυτό είναι γνωστό και στις πέτρες. Άρα, τα παράπονα στον κειμενογράφο που είναι ακόμα και φιλόλογοι.

Ο δημοσιογράφος που έχει σπουδάσει το αντικείμενο (όχι σε σχολές αντ1 κλπ-αν και αυτές είναι καλύτερες από το τίποτα, για κάποιους που το έχουν το μεράκι) είναι πολύ πιο μορφωμένος από τον ΜΟ, με γνώσεις από ιστορία και κοινωνιολογία, μέχρι αθλητισμό και ιστορία της τέχνης για να καλύπτει όλα τα αντικείμενα. Μπορεί να μιλήσει πολύ πιο περίπλοκα, αλλά ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ, ξέρει και που θα πει τι. Επίσης ξέρει και τον κώδικα δεοντολογίας και ξέρει ότι δεν πρέπει να τραβήξει έναν χτυπημένο άνθρωπο στον δρόμο, όπως έχω δει σε πολλά μπλογκς χάρη στη δημοσιογραφία των πολιτών.

Για τα αγγλικά....Νομίζω ότι κοροιδευόμαστε όταν κατηγορούμε την τηλεόραση γι αυτό, όταν το διαδίκτυο είναι τίγκα σε κακά ελληνικά, ΚΑΚΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ, και απαίσια greeklish. Και δεν νομίζω ότι η νεολαία επηρεάζεται από την τηλεόραση, γιατί πολύ απλά δεν βλέπει.

Οι δημοσιογράφοι που δεν έχουν ιδέα, είναι κακοί και επικίνδυνοι. Οι δημοσιογράφοι που λένε μόνο γνώμη και όχι είδηση, αλλά την πασάρουν σαν αυτή, είναι σκέτο επικίνδυνοι. Αλλά υπάρχουν και πολλοί νέοι, που αγαπάνε αυτό που κάνουν και που είναι εξαιρετικοί. Και είναι πάρα πολλοί. Δεν τους υπερασπίζομαι όλους, αλλά οκ, έχουμε καταντήσει να λέγονται κουτσοί-στραβοί δημοσιογράφοι και να χαλάνε το όνομα, οπότε κάποιος πρέπει να τα βάλει στη θέση τους.

(Σόρυ για το μεγάλο και το σχετικά-off) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Για να βοηθήσω λιγο την κουβέντα...

Για να βοηθήσω και εγώ όπως μπορώ, ( :P ) ας το ξαναγυρίσω στο χιουμοριστικό. Από το σοβαρό στο χιουμοριστικό και πίσω.
Ξέχασα να αναφέρω πριν, τον ΜΕΓΑ αθλητικό δημοσιογράφο και νέο προϊστάμενο της αθλητικής διεύθυνσης της ΕΡΤ :eek:



ο οποίος διδάσκει αθλητική δημοσιογραφία. Τα κλισέ του:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
:rofl:
Μπήκα στο YouTube να δω που το λέει και έχει ένα σχόλιο από κάτω "Αν τον έκλανε στα μούτρα θα έλεγε τι άνεμος δόξας είναι αυτός?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

padrino

Νεοφερμένος

Η padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πολύ κλασσικό τον τελευταίο καιρό είναι όταν θέλουν να δώσουν έμφαση σε αυτό που λένε να λένε "κυριολεκυικά".
Η πόλη έχει κυριολεκτικά πνιγεί στους επισκεπτες. (!!!!!!!!!!!!!!!!)
Τι λες κυρία μου;;;;;
Να φωνάξουμε έναν γιατρό να την βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i حليمة

Νεοφερμένος

Η i حليمة αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
"μια συνέντευξη που θα συζητηθεί"

interview with a vampire :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top