Δεσποινίς ή Κυρία;

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ΟΦτοπίκαρος: Τι θα γίνει δεσποινοκυρία & κυργιοδεσποινάκι (κεριά ρεσό και λιβάνια κλεμανσώ :confused:)
ρόθα αθούλ; :worry:
Πάω να ανοίξω το λινκάκι υπογραφής σας κι έπεσα πάνω σε ύμνους και ψαλτήρια
αγάπης (Εντιθ Πιάφ? π(ια)φφφ :eek::eek:ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ (με φωνή βέγγου)) αντί
για τζοαν μπαεζ και diamonds & rust. :confused:










Που σημαίνει πως αν προσφωνήσεις δεσποινίς μια μεγαλοκοπέλα
και θιχτεί θέλει τη καμπάνα της παναγιάς των παρισίων για να ξυπνήσει,
ή τούμπαλιν, αν τη πεις κυρία ενώ είναι ακόμα ανύπανδρη
και σκιαχτεί θα πρέπει να τη περιλούσεις με λίγη πορτοκαλάδα.

Το χάρισμα του διχασμού προσωπικότητας αναλόγως των λέξεων
είναι υποταγή στη ποιητικοποίηση, αλλιώς οι λέξεις μας χρησιμοποιούν
εκείνες...

Καταλάβατε δεσποινίς και κυρία μου?

Τώρα για τους σπεσιαλίστες της ευχαρίστησης,
ας λένε το πιο πετυχημένο "κ@υλα μου εσύ"...
:redface::redface:
Λυπαμαι που θα το πω ...αλλα πρεπει να ''τρωτε'' μεγαλη πικρα αγαπητε Lautreamont...ή οπως αλλιως σας λενε...προφανως δεν εχετε περασει ακομη το inferno των παθων σας και ουτε θα το περασετε ποτε... ο λοιπος κοσμος τι πταιει να υφισταται τις ειρωνειες σας....:whistle:Οσο για το ''κουλα μου μου εσυ'',προσωπικως δεν εχω ακουσει αυτη την ''πετυχημενη'' προσφωνηση ποτέ....,μηπως ετσι εχετε ακουσει να προσφωνουν θηλυκα μελη της οικογενειας σας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι θεοκρατορικό, quelle exquis? :hmm:
Λες η παναγιά ή το καλό θεο, το άγιο, ζωοποιό και θεμελιακά λαμπρό
να πέσουν σε κατάθλιψη επειδή δεν πατήθηκε caps lock?

Μόνο που το caps lock πατήθηκε...Μάλλον έχεις χάσει επεισόδια κ. Δεσμώτη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Λυπαμαι που θα το πω ...αλλα πρεπει να ''τρωτε'' μεγαλη πικρα αγαπητε Lautreamont...ή οπως αλλιως σας λενε...προφανως δεν εχετε περασει ακομη το inferno των παθων σας και ουτε θα το περασετε ποτε... ο λοιπος κοσμος τι πταιει να υφισταται τις ειρωνειες σας....:whistle:Οσο για το ''κουλα μου μου εσυ'',προσωπικως δεν εχω ακουσει αυτη την ''πετυχημενη'' προσφωνηση ποτέ....,μηπως ετσι εχετε ακουσει να προσφωνουν θηλυκα μελη της οικογενειας σας ;


πίκρα?

(υπάρχει κι η bitter παυλίδης κι ο ζύθος που μεριμνούν
να καταλαγιάζουν τη θέλησή μας να προσδίδουμε περισσότερη
πικρότητα από όση αντιστοιχεί στην λέξη πίκρα, μακια :redface:)

inferno de la passion?


αυτός ο συσχετισμός των παλαιών παθών γερμανών με την μεταφυσική ειρωνεία,
μου φέρνει στο νου έναν άλλο συσχετισμό, της σούζυ Q με την Q telecom. :redface:
Αν πάλι η αξιοπρέπεια της ειρωνείας μου εξαρτάται από το πυριφλεγές των οργασμών
και αν λιώνουν οι σκελετοί των bed from iron τότε θέτω από τούδε τις βάσεις
για να παίξω τον παπά (εδώ ειρωνεία εκεί ειρωνεία) με τίμημα μια χούφτα χυσίματα.

οπτιμιστικό και σχετικό με το θέμα μας, γιατί αν η ειρωνεία είναι στοιχείο κυριών
τότε η δεσποσύνη είναι στοιχείο καταγωγής που συγχωνεύεται με λογική σκέψη
και άλογη θέληση, και πόσο αυτά ζωογονούν τον κόσμο σας... αχ.

Το κολαστήριο των παθών είναι να προσπαθείς να αντικρούσεις μια συγκεκριμένη ψυχολογία
μπερξονικής συστασιολογίας και να περνιέσαι η ίδια για ΜΠΕΡΞΟΝ. :D
Κολαστήριο των παθών (χωρίς ειρωνείες, μη τα μπερδεύουμε) είναι μια αφορμή σύρραξης
του διαβόλου με μια μοναχή για τη τιμή της δεύτερης την ώρα ακριβώς που
στάζει ανάμεσα στα πόδια της με μια ροή ιστορική.
(διαβολάκο τι μου κάνετε, αχ αχχχ με τη φωνή της Ματσούκα :P)
Κολαστήριο των παθών είναι εσύ να πλένεις πιάτα με σκοτσμπράϊτ κι ο Δάντης
να φυλλομετρά την αυτοβιογραφία του σταματώντας στη σελίδα 18 περι αλληγορικής
ερμηνείας του όρου "διασάλευση του εγώ υπο τις μπουρμπουλήθρες ζεστού σπα".
Κολαστήριο των παθών είναι να το παίζεις detective του μέλλοντος μου(φτου φτου),
οne crazy tuesday night, ότι δε πρόκειται να ζήσω νοερά, να λύσω πανιά να δύσω ηλιόλουστα,
παίζοντας με τη σεξουαλικότητά σου σε αναζήτηση λύτρωσης με μουσική disco inferno,
αντι να κάνεις ολική επαναφορά διαγράφοντας ενα απαλό περίγραμμα γύρω από τις
αχνές σου ρυτίδες και να αναρωτηθείς π ο υ β ρ ί σ κ ε τ α ι η κ ό λ α σ η α ν ό χ ι
σ τ η ν α π ό χ ρ ω σ η τ ο υ χ ι ο ύ μ ο ρ π ο υ έ χ ω χ ά σ ε ι ?

Και με τα χρώματα που σου έχουν απομείνει ζωγραφίζεις ένα παράδεισο
που μοιάζει με βατραχολίμνη που θυμίζει ψυχή τραυματισμένη από την ασχήμια.
(ίσως κάποιος πρίγκηψ που φορούσε πράντα και περίμενε να φιληθεί,
παρόλη τη διαβολοβατραχομορφή του).

Ρε συ ρόζα αζούλ ποιος χέστηκε για τα ινφέρνοζ και τα πάθη
όταν όλα αυτά τα λογοπαίγνια δεν είναι ουτε καν η ζωη σου
αλλά η υποτιθέμενη ζωή μιας παρανοϊκής γραφής που προικίζει
την πραγματικότητα με παραπάνω μπιχλιμπίδια?

Αν ο λοιπός κόσμος είναι τόσο ευερέθιστος, ας εκμεταλλευτεί την ειρωνεία
για μια ένταξη στο "μελέτες εν όψει του καλύτερου"...

Έχουμε απεριόριστη αναμονή και όνειρα.


Και να μη ξεχάσω (πως άλλωστε θα μπορούσα? :)), το δόγμα του έρωτα
του Germain Nouveau (Doctrine de l'Amour) ή στις Valentines (:worry:)
δεν επιτρέπει σε εκτιμήσεις που δεν προκαλούν ούτε καν εντύπωση
που θα ισοδυναμούσε σε μισό ανοιγκλείσιμο του ενός μόνο βλεφάρου
όπως Δεσποινίς Ή κυρία, να καρδιοχτυπήσεις λίγο πιο έντονα..
...δηλ είναι ένα ερώτημα που δεν αυξάνει τη ροή αίματος στη καρδιά μου,
καρδιά μου και MON AMOUR. :redface::redface:

Τι κάθομαι και αφηγούμαι τώρα....
...δουλειά δεν είχε ο διάλος κι απαριθμούσε ινφέρνοζ. :mad:

Πέος πάντων, η μόνη δίκαιη μομφή ως προς μια ορισμένη σκοτεινάδα σας,
που πηγάζει ενμέρει από την ευρύτητα του πλάνου π ο λ ύ τ ι μ ο ι λ ί θ ο ι
εξαιτίας της οποίας δεν μπορούν να ειδωθούν τα διαμάντια με μια ματιά
που να εστιάζουν στον όρο "πεφωτισμένος άνθραξ" θα ήταν:

Λευκόχρυσος ftw :P:P:P


Μόνο που το caps lock πατήθηκε...Μάλλον έχεις χάσει επεισόδια κ. Δεσμώτη. :D

είμαι μαγεμένος από τα πειράγματα της ρόζαζούλενας και αφοσιώνομαι στη
γλαφυρότητα που με περιγράφει αλλά ποτέ όσο θα ήθελα.

Φακ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ποτέ επιεικής, πάντα επικός...
Καλό και ελπιδοφόρο είναι να υπάρχει και κάποιος που δεν χαϊδεύει με βελούδινα γάντια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γενικοτερα απεχθανομαι τις τυπικουρες και τα κουτακια...
Οπως ανεφερε και η Ρουμανα, σημασια εχει η προθεση και οχι το περιεχομενο της προσφωνησης...Θυμαμαι που με προσφωνουσε συνεχεια μια εργοδοτης μου "κοριτσακι μου" που ομως μονο ως κοριτσακι της δε με "εβλεπε"...πφφφφ τι υποκριτικο.
Προσωπικα προτιμω να με προσφωνουν ειτε με το ονομα μου ειτε σε συνδυασμο με το επιθετο αναλογα με την περιπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εργοδοτης μου "κοριτσακι μου"
αναλογα πώς το λεει το "κοριτσακι μου"..
και υπαρχουν τοοσοι διαφορετικοι τροποι..


ειδικα οι γυναικες πχ λενε πιο ευκολα αγαπη μου,κοριτσακι μου κλπ..και ειναι πολυυ εχθρικο..;)φτανει να δεις το βλεμμα.
και οι ανδρες το κανουν πχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μαρεσει να με λενε δεσποινις ατομα που δεν εχω οικειοτητα μαζι τους! ειναι χαριτωμενο! :D

το "κουκλιτσα μου" κλπ, το χρησιμοποιω και εγω αλλα μονο σε ατομα που πιστευω οτι ειναι ομορφα, οχι τοσο σε εμφανιση, αλλα ψυχικως ομορφοι και καλοπροαιρετοι ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Romantic-girl

Νεοφερμένος

Η Romantic-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Mήπως γιατί σου φαίνονται ψιλοϋποκριτικές και ψιλοψεύτικες προσφωνήσεις:;; (κουκλα μου, κουκλίτσα μου, χρυσό μου...)
Γιατί είναι ψεύτικο;
Εντάξει ....αυτό ισχύει αναλόγως με το ποιος στο λέει!!!
Σύμφωνα με ένα λεξικό στο ίντερνετ στο <<κούκλα μου >> χρησιμοποιείται ως οικεία ή τρυφερή προσφώνηση από γυναίκα σε γυναικα...Δηλ δεν σημαίνει πάντα όμορφη γυναίκα...Αντίθετα οι άντρες καμία φορά <<πετάνε >> το κοπέλα μου,το κούκλα μου ως απλές προσφωνήσεις της καθημερινότητας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Romantic-girl

Νεοφερμένος

Η Romantic-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Mήπως γιατί σου φαίνονται ψιλοϋποκριτικές και ψιλοψεύτικες προσφωνήσεις:;; (κουκλα μου, κουκλίτσα μου, χρυσό μου...)
Το <<Κούκλα μου>> σύμφωνα με λεξικό χρησιμοποιείται για μια οικεία ή τρυφερή προσφώνηση κυρίως από γυναίκα σε γυναικα.Αντίθετα, για άντρες είναι κάτι το οποίο είναι πολύ συνηθισμένο να λένε στις κοπέλες και το χρησιμοποιούν πολύ συχνά.Συνήθως δηλ δεν το χρησιμοποιούν για τρυφερή προσφώνηση όπως κάποιες γυναίκες.Όντως υπάρχουν και κάποιοι δήθεν που δεν ξέρουν τι άλλο να πουν και τη χρησιμοποιούν έτσι απλα...Παρόλα αυτά η φραση αυτη πολλες φορες χρησιμοποιείται
και για τρυφερές προσφωνήσεις και για οικειες...
Δεν θεωρώ ότι το <<κούκλα μου>>χρησιμοποιείται για να πεις μια κοπέλα ντουβαρι,ή άψυχο αντικείμενο. Ούτως ή άλλως στις μέρες μας ή κούκλα είναι ή όμορφη γυναίκα οπότε δεν βρίσκω τίποτα υποτιμητικό,αν το δεις με βάση τα σημερινα δεδομενα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Δεν είναι η λέξη αυτή καθαυτή, αλλά κατ'αρχήν ο τόνος της φωνής εκείνου ή εκείνης που τη χρησιμοποιεί και της προσδίδει το χαρακτηρισμό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Romantic-girl

Νεοφερμένος

Η Romantic-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν είναι η λέξη αυτή καθαυτή, αλλά κατ'αρχήν ο τόνος της φωνής εκείνου ή εκείνης που τη χρησιμοποιεί και της προσδίδει το χαρακτηρισμό της.
Ισχύει σε συνδιασμό με τα προηγούμενα που ανεφερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εσας τις κοπέλες πώς σας αρέσει να σας προσφωνεί κάποιος άγνωστος ; Δεσποινίς ! ; κυρία ! ; κοπελιά ! ; ψιτ ! ; Εϊ εσύ απ'αυτού ! :P;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσας τις κοπέλες πώς σας αρέσει να σας προσφωνεί κάποιος άγνωστος ; Δεσποινίς ! ; κυρία ! ; κοπελιά ! ; ψιτ ! ; Εϊ εσύ απ'αυτού ! :P;

καλα το ''ψιτ'' ειναι το πιο ωραιο και πραγματικα το προτιμουμε!!! :(:worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
καλα το ''ψιτ'' ειναι το πιο ωραιο και πραγματικα το προτιμουμε!!! :(:worry::hmm:

Το "ψιτ" εμείς το λέμε μόνο στις γάτες, εσύ είσαι γάτα;;;Δεν νομίζω!!:P
Ειλικρινά όταν ακούω "ψιτ κοπελιά", "ψιτ εσύ" κι όλα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσω!! Τόσες λέξεις υπάρχουν για να μιλήσεις σε κάποιον αυτή βρηκες?! Αν είμαστε σε παρέα και πάνω στην πλάκα ακούσω κανένα "ψιτ" εντάξει αλλά από αγνώστους για πρώτη εντύπωση το "ψιτ" δεν είναι ότι το καλύτερο...
Και για να είμαι ον τοπικ...
Δεσποινίς ή κύρια δεν ξέρω τι προτιμώ... Συνήθως αυτά τα δύο πάνε με βάση την ηλικία και την οικογενειακή κατάσταση ξέρω αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από timonierhs:
Εσας τις κοπέλες πώς σας αρέσει να σας προσφωνεί κάποιος άγνωστος ; Δεσποινίς ! ; κυρία ! ; κοπελιά ! ; ψιτ ! ; Εϊ εσύ απ'αυτού ! :P;

Τίτλος ευγενείας είναι δεσποινίς για τις ανύπαντρες και κυρία για τις παντρεμένες, το κοπελιά και το ψιτ είναι κάτι πιο λαικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Αν κάποιος (στην Ελλάδα) θελήσει να εκνευρίσει μια γυναίκα, δεν έχει παρά να την προσφωνήσει "μαντάμ" (ή έστω "μανταμίτσα"). Μια (πιθανή) απάντηση που θα πάρει, θα είναι: "Μαντάμ να πεις τη μάνα σου".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Αν κάποιος (στην Ελλάδα) θελήσει να εκνευρίσει μια γυναίκα, δεν έχει παρά να την προσφωνήσει "μαντάμ" (ή έστω "μανταμίτσα"). Μια (πιθανή) απάντηση που θα πάρει, θα είναι: "Μαντάμ να πεις τη μάνα σου".


Φαντάζομαι ο Μουζουράκης κι ο Αμπαζής τι θα έχουν ακούσει... :blink: :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top