Οι χειρότερες διαφημίσεις

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Οι διαφημίσεις του Jumbo! Εκτός από το ραδιόφωνο, τις παίζουν κι όταν πας να ψωνίσεις στο μαγαζί, και θες να φύγεις να γλιτώσεις! Δεν καταλαβαίνουν οτι χάνουν πελάτες έτσι;:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα!Jumbo μακραν οι ποιο χάλια διαφημίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Οι διαφημίσεις του Jumbo! Εκτός από το ραδιόφωνο, τις παίζουν κι όταν πας να ψωνίσεις στο μαγαζί, και θες να φύγεις να γλιτώσεις! Δεν καταλαβαίνουν οτι χάνουν πελάτες έτσι;:wall:
Σαν τακτική να παίζει η διαφήμιση στο κατάστημα, μάλλον έξυπνο θα το έλεγα. Γτ όταν ξανακούσεις την διαφήμιση στο ράδιο, ασυνείδητα θα σου θυμίσει ψώνια. Αν έχεις συνδυάσει τον οποιοδήποτε ήχο με ένα μέρος, αυτόματα όταν ακούς τον ήχο, σε πάει εκεί. Ο σκύλος του Παβλόφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Σιγουρα η διαφημιση του Ριχαρδου... Πεντε λεπτα διαφημιση λεγοντας οοοοολα τα καταστηματα τους.... Μεχρι να τελειωσει η διαφημιση θα ειχαμε γινει σκελετοι... Και με την κλασσικη ατακα ''Αγοραζοντας τα κοσμηματα σε τιμη κοσμηματος και οχι απλως χρυσου'' ...Την εχω μαθει απ εξω...

Επισης διαφημισεις τηλεμαρκετινγκ που διαρκουν πολλη ωρα ειναι οτι χειροτερο μιλαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Οι διαφημίσεις του Jumbo! Εκτός από το ραδιόφωνο, τις παίζουν κι όταν πας να ψωνίσεις στο μαγαζί, και θες να φύγεις να γλιτώσεις! Δεν καταλαβαίνουν οτι χάνουν πελάτες έτσι;:wall:


Σου έμεινε στο υποσυνείδητο το τραγουδάκι; Σε πρήζουν τα παιδάκια που έτυχε να τα πάρεις μια φορά μαζί σου, να ξαναπάτε; Είναι το πρώτο μαγαζί που θα σκεφτείς για να ψωνίσεις ψευτοπράγματα χαμηλής ποιότητας και μικροδωράκια; Αυξάνει το κέρδος του όλο και περισσότερο;
Τότε είναι μια επιτυχημένη-καλή διαφήμιση.

Και δεν θα φύγεις για να γλιτώσεις, διότι έτσι κι αλλιώς τέτοιου είδους μαγαζιά αποσκοπούν σε πελάτες με χαμηλό επίπεδο αυτοεκτίμησης και αυτοσεβασμού στο σώμα τους που σε συνδυασμό με τις χαμηλές τιμές, εκ των πραγμάτων, δεν πρόκειται να χάσουν ουδένα πελάτη. Εδώ δεν τους πειράζει που με κάθε αναπνοή τους εκεί μέσα, κατεβάζουν ένα τόνο <<πλαστικίλας>> στα πνευμόνια τους κι αυτοί και τα παιδιά τους, χώρια όλα τα υπόλοιπα, οι διαφημίσεις και η διαπασών μουσική θα τους ενοχλήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Κωνσταντίνα δεν καταλαβαίνω τι λες. Εξήγησε το λίγο. Τι σχέση έχει η αυτοεκτίμηση κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κωνσταντίνα δεν καταλαβαίνω τι λες. Εξήγησε το λίγο. Τι σχέση έχει η αυτοεκτίμηση κλπ;


Καλά σηκώνει μεγάλη συζήτηση που δεν θέλω να κάνω για διαφόρους λόγους, αλλά θα δώσω ένα ελάχιστο παράδειγμα να μπεις στο νόημα.

Κάποιος πχ που εκτιμά τον εαυτό του, δεν πίνει νερό από χαμηλής ποιότητας πλαστικά ποτήρια και όχι γιατί είναι φαντασμένος πλούσιος που πίνει μόνο από κρυστάλλινα... Ούτε σκουπίζει,ντύνει πχ το μωρό του με αγνώστου ποιότητας μωρομάντηλα, εσώρουχα κλπ.
Στο ελεύθερο εμπόριο βέβαια (θα μου πεις) κάποιος πουλάει και κάποιος αγοράζει, δικαίωμα του καθενός είναι να κάνει ό,τι θέλει. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Επιπλέον, κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν και σχετίζεται με τις διαφημίσεις και την δυνατή μουσική. Έχεις κάτσει ποτέ να σκεφτείς πόσο πιο ευάλωτη σε αγορές σε κάνει αυτή η κατάσταση; Δεν σου επιτρέπει να έχεις και <<πολλή>> - καθαρή σκέψη και στην όψη του 0,99 και ειδικά όταν πρόκειται για κάτι που θα χαροποιήσει το παιδάκι σου ή θα σε εξυπηρετήσει στο τακτοποίημα του σπιτιού, δεν διστάζεις και πολύ και... τσουπ το πετάς κι αυτό μέσα στο καλάθι. Σωρευτικά φτάνεις ταμείο και χτυπάς 50-100ε πολλές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Κωνσταντίνα αυτό π λες είναι πάρα πολύ σωστό κ σηκώνει κ μεγάλη συζήτηση (σε κάποιο άλλο θρεντ ενδεχομένως). Εκεί που θα διαφωνήσω είναι στο να χαρακτηρίζουμε ανθρώπους που δεν έχουν την ίδια οπτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Καλά σηκώνει μεγάλη συζήτηση που δεν θέλω να κάνω για διαφόρους λόγους, αλλά θα δώσω ένα ελάχιστο παράδειγμα να μπεις στο νόημα.

Κάποιος πχ που εκτιμά τον εαυτό του, δεν πίνει νερό από χαμηλής ποιότητας πλαστικά ποτήρια και όχι γιατί είναι φαντασμένος πλούσιος που πίνει μόνο από κρυστάλλινα... Ούτε σκουπίζει,ντύνει πχ το μωρό του με αγνώστου ποιότητας μωρομάντηλα, εσώρουχα κλπ.
Στο ελεύθερο εμπόριο βέβαια (θα μου πεις) κάποιος πουλάει και κάποιος αγοράζει, δικαίωμα του καθενός είναι να κάνει ό,τι θέλει. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Επιπλέον, κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν και σχετίζεται με τις διαφημίσεις και την δυνατή μουσική. Έχεις κάτσει ποτέ να σκεφτείς πόσο πιο ευάλωτη σε αγορές σε κάνει αυτή η κατάσταση; Δεν σου επιτρέπει να έχεις και <<πολλή>> - καθαρή σκέψη και στην όψη του 0,99 και ειδικά όταν πρόκειται για κάτι που θα χαροποιήσει το παιδάκι σου ή θα σε εξυπηρετήσει στο τακτοποίημα του σπιτιού, δεν διστάζεις και πολύ και... τσουπ το πετάς κι αυτό μέσα στο καλάθι. Σωρευτικά φτάνεις ταμείο και χτυπάς 50-100ε πολλές φορές.
Ναι έχεις δίκιο σε όλα αυτά αλλά θα σου πω δύο πράγματα:

Σχετικά με το φθηνά που λες, ποιος μας λέει οτι αυτά που φαίνονται ακριβά (συνήθως επειδή είναι μάρκες) δεν είναι και κακής ποιότητας; Θέλω να πω, στην εποχή που ζούμε τα περισσότερα που αγοράζουμε είναι κινέζικα. Πριν λίγα χρόνια είχαμε πάει μια τηλεόραση που είχαμε για φτιάξιμο και μάς είχε πει ο μάστορας οτι όλα τα εσωτερικά μηχανήματα είναι κινέζικα, άσχετα αν έξω λέει LG, Samsung ή οτιδήποτε άλλο. Τα ρούχα μας, επειδή λέει lewis ή benetton; Πού ξέρουμε με τί υλικά κατασκευάζονται και πού; Θέλω να πω οτι δεν κρίνω κάτι από το ακριβό - φτηνό ή από τις μάρκες.

Νομίζω οτι τέτοια είδη (μωρομάντηλα κλπ) από το jumbo αγοράζουν οι πραγματικά φτωχοί άνθρωποι ή άνθρωποι που δε γνωρίζουν τί είναι καλό ή όχι και δε νομίζω οτι έχει σχέση με την εκτίμηση στο σώμα τους κλπ. Δεν είναι δηλαδή οτι έχουν να αγοράσουν μωρομάντηλα των 5 ευρώ και αγοράζουν του ενός ευρώ. Απλά δεν έχουν να διαθέσουν παραπάνω.

Εγώ προσωπικά όταν πάω στα jumbo (συνήθως τέτοια εποχή) πάω για να αγοράσω κάνα παιχνιδάκι για παιδιά, κάνα στολίδι για το δέντρο, κάποιο ημερολόγιο τοίχου, τέτοια πράγματα. Ξέρω οτι μπαίνοντας εκεί μέσα μπορεί να αγοράσω και καμιά βλακεία αλλά είμαι aware, δεν ξαφνιάζομαι. Αλλά σίγουρα αυτή η τρελαμάρα που επικρατεί με τις διαφημίσεις και τον κόσμο και τα φωτάκια και όλη τη βαβούρα (συν οτι δεν υπάρχουν παράθυρα) σε κάνει να χαζεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κωνσταντίνα αυτό π λες είναι πάρα πολύ σωστό κ σηκώνει κ μεγάλη συζήτηση (σε κάποιο άλλο θρεντ ενδεχομένως). Εκεί που θα διαφωνήσω είναι στο να χαρακτηρίζουμε ανθρώπους που δεν έχουν την ίδια οπτική.

Δεν είναι θέμα προσβολής (αν και έτσι εκλαμβάνεται η πραγματικότητα όταν δεν συμφέρει), είναι θέμα ψυχαναλυτικής προσέγγισης (ας μου επιτραπεί ο όρος), δεδομένο στο οποίο <<πατάνε>> , συνειδητά ή ασυνείδητα, οι διαφημιστικές για να έλξουν καταναλωτές.

Αρχική δημοσίευση από: Himela
Σχετικά με το φθηνά που λες, ποιος μας λέει οτι αυτά που φαίνονται ακριβά (συνήθως επειδή είναι μάρκες) δεν είναι και κακής ποιότητας;

Άλλη τεράστια συζήτηση... Κανείς δεν μας το λέει, γιατί ισχύουν όσα γράφεις. Βέβαια και το κακό έχει διαφοροποιήσεις. Κάποιοι διαλέγουν το λιγότερο κακό, κάποιοι το πιο οικονομικό ασχέτως παρενεργειών και λίγοι κάποιοι τρώνε τις ώρες τους και τα χρήματά τους επιλέγοντας να βρουν κάτι καλό.


Δεν είναι δηλαδή οτι έχουν να αγοράσουν μωρομάντηλα των 5 ευρώ και αγοράζουν του ενός ευρώ. Απλά δεν έχουν να διαθέσουν παραπάνω.



Η γνώμη μου είναι να μην αγοράσουν, όσο ακραίο και αν ακούγεται. Και εντάξει τα μωρομάντηλα ίσως είναι είδος πολυτελείας ας πούμε, αλλά υπάρχουν και είδη απαραίτητα. Οπότε ή εξοικονομείς ψάχνοντας συνάμα το καλύτερο δυνατό ανάλογα τα οικονομικά σου, ή στερείσαι.

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολα και <<δύσπεπτα>> αυτά που λέω και ενέχουν μεγάλα διλήμματα, αλλά έτερον εκάτερον. Θέλω να πω ότι το να επιλέγεις να βαπτίζεις τη μπριζόλα, φακές δεν σημαίνει ότι νηστεύεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κάποιος πχ που εκτιμά τον εαυτό του, δεν πίνει νερό από χαμηλής ποιότητας πλαστικά ποτήρια και όχι γιατί είναι φαντασμένος πλούσιος που πίνει μόνο από κρυστάλλινα... Ούτε σκουπίζει,ντύνει πχ το μωρό του με αγνώστου ποιότητας μωρομάντηλα, εσώρουχα κλπ.


Κοίτα δεν νομίζω ότι είναι μόνο θέμα αυτοεκτίμησης. Π.χ. εγώ θέλω να αγοράσω κάποια μικροδωράκια για παιδιά φίλων, ή να πάρω τίποτα μικρά στολιδάκια για την κλινική ή για τα παιδάκια μέσα. Συμβολικά δωράκια πιο πολύ για την κίνηση και για την χαρά του να δίνεις δηλαδή. Το jumbo έχει τεράστια ποικιλία σε αυτά σε χαμηλές τιμές, και αν πρόκειται να αγοράσω ποσότητα και να δώσω 10 ευρώ συνολικά, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το κάνω.
Το ίδιο ισχύει και για την γραφική ύλη (κυρίως για τετράδια που έχει μεγάλη ποικιλία σε σχέδια). Επίσης εγώ το καλοκαίρι που μετακόμισα έκανα μια μεγάλη παραγγελία από το jumbo για διάφορα πράγματα στο σπίτι (κάδους απορριμάτων, απλώστρα, σιδερώστρα κλπ), και μου βγήκαν συνολικά πολύ φθηνότερα από το να τα αγόραζα χώρια ή από μαγαζιά με είδη σπιτιού.

Οκ προφανώς δεν θα πάω να αγοράσω μωρομάντηλα, χαρτομάντηλα, αντισηπτικά, σερβιέτες, ρούχα ή και γω δεν ξέρω τι άλλο είδος (και εννοείται ότι ακόμα και για συμβολικό δωράκι που έγραψα παραπάνω ειδικά σε παιδί δεν θα έπαιρνα ρουχαλάκι).

Επιπλέον, κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν και σχετίζεται με τις διαφημίσεις και την δυνατή μουσική. Έχεις κάτσει ποτέ να σκεφτείς πόσο πιο ευάλωτη σε αγορές σε κάνει αυτή η κατάσταση; Δεν σου επιτρέπει να έχεις και <<πολλή>> - καθαρή σκέψη και στην όψη του 0,99 και ειδικά όταν πρόκειται για κάτι που θα χαροποιήσει το παιδάκι σου ή θα σε εξυπηρετήσει στο τακτοποίημα του σπιτιού, δεν διστάζεις και πολύ και... τσουπ το πετάς κι αυτό μέσα στο καλάθι. Σωρευτικά φτάνεις ταμείο και χτυπάς 50-100ε πολλές φορές.
Αυτό πόσο πολύ ισχύει! Νομίζω με πιάνει πονοκέφαλος με το που μπαίνω μέσα και νιώθω σαν να φράζει η σκέψη μου...αυτοσυγκράτηση έχω ευτυχώς για να μην αγοράσω βλακίτσες οπότε οκ δεν ξεφεύγω από το budget μου τραγικά (σε αντίθεση από την μαμά μου π.χ. που μέχρι να φτάσουμε στο 2ο διάδρομο έχει γεμίσει το μισό καρότσι :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι εγινε βρε παιδια; ποτε γιναμε το φορουμ των ματσο που απαξιωνει τα παντα;
ετσι για να σας φρικαρω,παιρνω κουζινικα ειδη,αντισηπτικο 1 κιλο [το χειμωνα ειναι μαστ],πατονετες,βαμβακια ντε μακιγιαζ,οδοντογλυφιδες κ πολλα ακομα.

α
εχω κ αρκουδακι [τστστσ με τι σκουπιδι κοιμαμαι]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η χειροτερη διαφημιση της χρονιας ειναι αυτη της Knauf για το ραδιοφωνο με τον Γιαπωνεζο γκομενο που φοβαται τους σεισμους. Ειναι προτιμοτερο να τρακαρεις επιτηδες, μονο και μονο για να μην την ακουσεις αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαφήμιση για το νέο Bachelor πρέπει να είναι από τις πιο κιτς των τελευταίων χρόνων. :hehe:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Με εκνευριζει απιστευτα η διαφημιση μπισκοτα βιολαντα. Αηδια.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
"Νου-κρέμα, Νουκρέμα μαμά...":mpliaks:

 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,223 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Εμένα αυτή με εκνευριζει. 2 όλοκληρα λεπτά για να πουν ότι δεν έχει καλό σήμα .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top