Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Alj

Νεοφερμένος

Η Alj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στο παλιό μου διαμέρισμα, οι ρουφιάνες οι κατσαρίδες είχαν κάνει φωλιά κάτω απο το κομοδίνο μου (ήταν εντοιχισμένο) και δε μπορούσα να τις διώξω με τίποτα. Τι εντομοκτόνα, τι κόλπα... Πέθαιναν όσες εμφανίζονταν και την επόμενη εβδομάδα ξαναμανά τα ίδια.

Στο νέο διαμέρισμα έχω δει μόνο μια φορά κατσαρίδα και αυτό επειδή είχα ανοιχτές μπαλκονόπορτες και λογικά μπήκε μέσα. Το πρόβλημα είναι οτι στο νέο εμφανίζονται διαρκώς αράχνες και μυρμήγκια (είναι στην εξοχή) - δεν θέλω να εξολοθρεύσω τις αράχνες, καθώς τρώνε τα άλλα έντομα, αλλά έχει τύχει να ξυπνήσω και να δω μια δίπλα μου στο κρεβάτι και απο οτι καταλαβαίνετε κρίπαρα. Απομάκρυνα το κρεβάτι απο τον τοίχο και δεν έχει ξανασυμβεί έκτοτε.

Τα μυρμήγκια είναι σοβαρότερο πρόβλημα γιατί έχουν φωλιά στο μπάνιο και φοβάμαι πως τώρα που θα επιστρέψω θα έχουν γίνει δισεκατομμύρια, παρόλο που ψέκασα πριν φύγω. Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω απεντόμωση, αλλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει και πόσο διαρκεί. Καμία ιδέα; :)

Να σημειωθεί οτι γενικά δεν τα φοβάμαι τα έντομα, απλώς τα σιχαίνομαι.


Από οσο εχω ακουσει τα μυρμήγκια τα διωχνει το ξυδι και μαλιστα ειναι πολυ αποτελέσματικο. Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις αυτο αλλα κυριως να σταματησεις να περπατας ξυπολητη ή με τις καλτσες σου στο σπιτι μεχρι να δεις αποτελέσματα ????
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έβαλα Bayer Quantum για τα μυρμήγκια και Bayer Maxforce για κατσαρίδες και ξεμπέρδεψα μια και καλή!

Κατσαρίδα δεν ξανά είδα και για το Quantum να πω ότι εξακολουθούσα να βλέπω μυρμήγκια ζαλισμένα και μετά από 10 μέρες εξαφανίστηκαν κι αυτά. Θέλουν λίγες μέρες να δράσουν αυτά τα εντομοκτόνα.
Στο υπνοδωμάτιο έχω μόνιμα, χειμώνα και καλοκαίρι, μοκέτα που καλύπτει όλη την έκταση και ήταν τραγικό να βλέπω μυρμήγκια να περπατάνε πάνω στη μοκέτα!!

@Alma Libre σχετικά με αυτό που είπες για το κομοδίνο και τις φωλιές: μην περιμένεις να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα εξωτερικά. Το θέμα είναι να μεταφερθεί το εντομοκτόνο μέσα στη φωλιά από το ίδιο το έντομο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Προσωπικά λυπάμαι να τα σκοτώσω. Βλέπεις τόσο μικρά πλασματάκια, χαριτωμένα να "παλεύουν" να ζήσουν κάτι βδομάδες (όσο είναι ο κύκλος ζωής). Η ζωή είναι ωραία για όλα τα πλάσματα. :)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Προσωπικά λυπάμαι να τα σκοτώσω. Βλέπεις τόσο μικρά πλασματάκια, χαριτωμένα να "παλεύουν" να ζήσουν κάτι βδομάδες (όσο είναι ο κύκλος ζωής). Η ζωή είναι ωραία για όλα τα πλάσματα. :)
Το ίδιο θα έλεγες αν διαπίστωνες μερικές ψείρες να προσπαθούν κι αυτές οι καημένες να επιβιώσουν επί της κεφαλής σου; :P
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γενικά πάντως η απεντόμωση από επαγγελματία συμφέρει σε σχέση με τα teza, aroxol και τα συναφή. Ειδικά εάν έχουν και οι γείτονες παρόμοια θέματα και κανονίσετε να κάνετε σε όλα τα διαμερίσματα ταυτόχρονα, θα σας κάνουν και έκπτωση (κάπου στα 20 ευρώ συνήθως πάει το μαλλί). Εγώ που είχα κάνει για κατσαρίδες με 35 ευρώ (σε σπίτι 60 τμ) , τα επόμενα 3 χρόνια δεν είδα ούτε για δείγμα.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Το ίδιο θα έλεγες αν διαπίστωνες μερικές ψείρες να προσπαθούν κι αυτές οι καημένες να επιβιώσουν επί της κεφαλής σου; :P

Οι ψείρες είναι ο παιδικός και εφηβικός μου εφιάλτης. Είχα κολλήσει τόσες φορές που είχα αποκτήσει ψύχωση πραγματικά.

Ον τόπικ, στην πολυκατοικία που νοικιάζω και γενικά στην περιοχή που μένω, πολλές φορές κάνουν πάρτι τα ποντικάκια. Δύο φορές έχει μπει σπίτι μου, αξέχαστη φοιτητική ζωή.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γενικά πάντως η απεντόμωση από επαγγελματία συμφέρει σε σχέση με τα teza, aroxol και τα συναφή. Ειδικά εάν έχουν και οι γείτονες παρόμοια θέματα και κανονίσετε να κάνετε σε όλα τα διαμερίσματα ταυτόχρονα, θα σας κάνουν και έκπτωση (κάπου στα 20 ευρώ συνήθως πάει το μαλλί). Εγώ που είχα κάνει για κατσαρίδες με 35 ευρώ (σε σπίτι 60 τμ) , τα επόμενα 3 χρόνια δεν είδα ούτε για δείγμα.
Πρέπει να μείνεις εκτός σπιτιού για μια μέρα, πως ήταν η διαδικασία;

Ον τόπικ, στην πολυκατοικία που νοικιάζω και γενικά στην περιοχή που μένω, πολλές φορές κάνουν πάρτι τα ποντικάκια. Δύο φορές έχει μπει σπίτι μου, αξέχαστη φοιτητική ζωή.

Μπήκε ο Ρατατούης να μαγειρέψει και κάτι της προκοπής σε αυτό το σπίτι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπήκε ο Ρατατούης να μαγειρέψει και κάτι της προκοπής σε αυτό το σπίτι.

 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πρέπει να μείνεις εκτός σπιτιού για μια μέρα, πως ήταν η διαδικασία;

Όχι, βάζει κάτι σαν τζελ διάφανο σε όλο το σπίτι και μέσα στα ντουλάπια και είναι απόλυτα ασφαλές για τους ανθρώπους. Βρήκε και τη φωλιά, την κατέστρεψε, τα μάζεψε όλα μόνος του με τη σκούπα και δε με ανακάτεψε καθόλου. Απλά για 1 μήνα μετά δεν έπρεπε να κάνω γενικη καθαριότητα με πολλά νερά, ειδικά κοντά στα ντουλάπια και τους τοίχους.
 

Alj

Νεοφερμένος

Η Alj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ρε παιδια εγώ έχω κατι περιεργα μακροστενα εντομα που δεν πετανε και πανε σε φαγωσιμα. Νομιζα οτι ειναι ψαλιδες στην αρχη αλλα μαλλον ειναι κάτι αλλο. Έχετε καμια ιδεα τι μπορει να ναι και τι να κανω;;;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ρε παιδια εγώ έχω κατι περιεργα μακροστενα εντομα που δεν πετανε και πανε σε φαγωσιμα. Νομιζα οτι ειναι ψαλιδες στην αρχη αλλα μαλλον ειναι κάτι αλλο. Έχετε καμια ιδεα τι μπορει να ναι και τι να κανω;;;

Ασημοψαρα;;; (ή αλλιώς ψαράκια)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και τι μπορώ να κάνω;;; Σωσε με :laugh:

Αχαχαχαχα είναι όντως τέτοια καταρχάς; κοίταξες; Εγώ βρήκα εταιρίες απεντόμωσης που τα καταπολεμούν και αυτά και μάλιστα διάβασα ότι συνήθως η απεντόμωση για κατσαρίδες κάνει δουλειά και γι αυτά. Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις raid για κατσαρίδες και μυρμήγκια.
 

Alj

Νεοφερμένος

Η Alj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αχαχαχαχα είναι όντως τέτοια καταρχάς; κοίταξες; Εγώ βρήκα εταιρίες απεντόμωσης που τα καταπολεμούν και αυτά και μάλιστα διάβασα ότι συνήθως η απεντόμωση για κατσαρίδες κάνει δουλειά και γι αυτά. Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις raid για κατσαρίδες και μυρμήγκια.

Ευχαριστώ!!! Θα ξεκινήσω με raid και βλέπουμε. Καλα πριν την απεντομωση πώς μπορουσες να ζεις μέσα στο σπίτι με τις κατσαρίδες;;; :laugh:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!! Θα ξεκινήσω με raid και βλέπουμε. Καλα πριν την απεντομωση πώς μπορουσες να ζεις μέσα στο σπίτι με τις κατσαρίδες;;; :laugh:

Τις τραβούσα με την ηλεκτρική... Εεε μόλις είδα μερικές κατάλαβα ότι υπάρχει φωλιά και έκανα κατευθείαν απεντόμωση, δεν έζησα για πολύ καιρό μαζί τους. :lol:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω γάτες και φέτος το καλοκαίρι βρήκα 2-3 κατσαρίδες πεθαμένες αφού τις βασάνισαν για ένας θέος ξέρει πόση ώρα λολ... Αν δεν είχα θα έκανα απεντόμωση άμεσα, το κοριτσάκι από μέσα μου βγαίνει όταν βλέπω μεγάλα έντομα. :(
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω γάτες και φέτος το καλοκαίρι βρήκα 2-3 κατσαρίδες πεθαμένες αφού τις βασάνισαν για ένας θέος ξέρει πόση ώρα λολ... Αν δεν είχα θα έκανα απεντόμωση άμεσα, το κοριτσάκι από μέσα μου βγαίνει όταν βλέπω μεγάλα έντομα. :(


Στο υπόγειο του σπιτιού είχε ο πατέρας μου ένα παλιό switch το οποίο σταμάτησε να λειτουργεί κάποιο στιγμή. Όταν το άνοιξα να δω τι έχει ήταν μέσα γεμάτο ψόφιες κατσαρίδες. Καμιά 40αριά.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Στο υπόγειο του σπιτιού είχε ο πατέρας μου ένα παλιό switch το οποίο σταμάτησε να λειτουργεί κάποιο στιγμή. Όταν το άνοιξα να δω τι έχει ήταν μέσα γεμάτο ψόφιες κατσαρίδες. Καμιά 40αριά.

Φαντάσου να ήταν ζωντανές.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο υπόγειο του σπιτιού είχε ο πατέρας μου ένα παλιό switch το οποίο σταμάτησε να λειτουργεί κάποιο στιγμή. Όταν το άνοιξα να δω τι έχει ήταν μέσα γεμάτο ψόφιες κατσαρίδες. Καμιά 40αριά.


Εννοείς την κονσόλα;

Φαντάσου να ήταν ζωντανές.


Burn the place down.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top