• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μικρές ιατρικές γνώσεις

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Έχω χαμηλή φεριτίνη αλλά καλό σίδηρο και αιματοκρίτη. Μου έγραψαν για 2 μήνες να παίρνω συμπλήρωμα viofer και μετά να πάω να του πω λέει πως νιώθω. Και τώρα μια χαρά νιώθω βέβαια. Τι παραπάνω έχει αυτό το συμπλήρωμα από πχ τα solgar που διάβασα στο σκρουτζ ότι είναι πιο καλά ανεκτά? Γενικά έχω ακούσει 3 διαφορετικές απόψεις ως προς το τι να κάνω και αυτή ήταν η πιο "δραστική" θεραπεία αλλά από γιατρό που μου έβγαζε λιγότερη εμπιστοσύνη. :hmm:

Πόση αιμοσφαιρνη έχεις;
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Για ποιο λογο ξεκινησες να παίρνεις σίδηρο ;


Δεν ξεκίνησα. Απλά το καλοκαίρι έχανα μαλλιά ίσως παραπάνω από το φυσιολογικό για ένα διάστημα και σε μια συζήτηση με εν δυνάμει διαιτολόγο μου είπε ότι παίζει ρόλο και ο σίδηρος και μου μπήκαν ιδέες. Τώρα απλά μπόρεσα να κάνω εξετάσεις να το τσεκάρω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Δεν ξεκίνησα. Απλά το καλοκαίρι έχανα μαλλιά ίσως παραπάνω από το φυσιολογικό για ένα διάστημα και σε μια συζήτηση με εν δυνάμει διαιτολόγο μου είπε ότι παίζει ρόλο και ο σίδηρος και μου μπήκαν ιδέες. Τώρα απλά μπόρεσα να κάνω εξετάσεις να το τσεκάρω.


Επειδή μια θεία μου λόγω άγχους έχανε μαλλια και εκείνη,ξεκίνησε να παίρνει βιταμίνες και ταυτόχρονα έκανε θεραπεία με ελαιόλαδο και πραγματικά είχε πολύ θετικά αποτελέσματα.Μπορει να βοηθήσει και εσένα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν ξεκίνησα. Απλά το καλοκαίρι έχανα μαλλιά ίσως παραπάνω από το φυσιολογικό για ένα διάστημα και σε μια συζήτηση με εν δυνάμει διαιτολόγο μου είπε ότι παίζει ρόλο και ο σίδηρος και μου μπήκαν ιδέες. Τώρα απλά μπόρεσα να κάνω εξετάσεις να το τσεκάρω.
Να δεις τον θυρεοειδή σου.:yes:
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα πας σε ενδοκρινολόγο και μετά σε δερματολόγο........


Θέλουμε TSH FT4 ANTI-TPO ANTI-TG, ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ , ΑΝΑ , αντιστωνικά αντισώματα και γενική αίματος
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμενα μου επεφταν τα μαλλια οταν ειχα ελλειψη βιταμινης D. Αν δεν βγαινεις στον ηλιο (χωρις αντηλιακο) για τουλαχιστον 30 λεπτα το καλοκαιρι το μεσημερι απο Μαρτιο-Οκτωβριο, τοτε ισως να εχεις ελλειψη. Παραδοξως σε μια ηλιολουστη χωρα οπως η Ελλαδα η ελλειψη βιταμινης D εχει παρει μεγαλες διαστασεις. Γνωριζω πολυ κοσμο με πολυ χαμηλα επιπεδα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Δεν ξεκίνησα. Απλά το καλοκαίρι έχανα μαλλιά ίσως παραπάνω από το φυσιολογικό για ένα διάστημα και σε μια συζήτηση με εν δυνάμει διαιτολόγο μου είπε ότι παίζει ρόλο και ο σίδηρος και μου μπήκαν ιδέες. Τώρα απλά μπόρεσα να κάνω εξετάσεις να το τσεκάρω.

Αν ολα τα παραπάνω ειναι φυσιολογικά , τοτε βοηθανε επισης σκευάσματα με μινοξιδιλη ( αφρός η σε υγρή μορφή).
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν έχω φαλακριάσει... Απλά το καλοκαίρι για ένα διάστημα έχανα λίγες ισως παραπάνω τρίχες από το φυσικό. Το Σεπτέμβριο μειώθηκε όλο αυτό και τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα απλά είμαι αναβλητική και θυμήθηκα τώρα να κάνω αιματολογικές. Εστιάζω στο σίδηρο ίσως λάθος από ότι καταλαβαίνω γιατί είχα πάρει και στο σχολείο και επίσης μισώ τα κρέατα που περιέχουν πολύ. Θα ξανακοιτάξω η D πόση ήταν και θα το ρωτήσω γιατί αν θυμάμαι παλιότερα είχα οριακά ανεπάρκεια.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν έχω φαλακριάσει... Απλά το καλοκαίρι για ένα διάστημα έχανα λίγες ισως παραπάνω τρίχες από το φυσικό. Το Σεπτέμβριο μειώθηκε όλο αυτό και τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα απλά είμαι αναβλητική και θυμήθηκα τώρα να κάνω αιματολογικές. Εστιάζω στο σίδηρο ίσως λάθος από ότι καταλαβαίνω γιατί είχα πάρει και στο σχολείο και επίσης μισώ τα κρέατα που περιέχουν πολύ. Θα ξανακοιτάξω η D πόση ήταν και θα το ρωτήσω γιατί αν θυμάμαι παλιότερα είχα οριακά ανεπάρκεια.

Επισης β12 Κ φολικο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γρατζουνιστηκε ο κερατινοειδης μου και πηγα νοσοκομειο και μου εδωσαν αλοιφη με αντιβιωση για το ματι. Νιωθω ενοχληση οταν κοιταζω σε εντονα φωτα. Να περιμενω 2 μερες οπως μου ειπε και να δω ξανα γιατρο ή να ξαναπαω στα επειγοντα; Μου ειπε οτι δεν θα εχω θεμα και θα επουλωθει, αλλα αν χειροτερεψει να παω πισω. Ξεχασα ομως να ρωτησω τι να προσεξω αν χειροτερεψει; Φανταζομαι πιο εντονα συμπτωματα; Ισως και εκκρισεις;
Την τυχη μου μεσα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

Εδώ και 3 μήνες, ορισμένες φορές, με πιάνει ένας μυικός πόνος αριστέρα κάτω στη κοιλιά. Πόνος που δεν κρατάει ούτε δέκατα του δευτερολέπτου, καθώς ούτε σφάζω από το πόνο και δείχνει σαν πιάσιμο. Συνήθως με πιάνει όταν κάνω μια απότομη κίνηση ή γενικά δεν ξέρω. Δοκίμασα τρέξιμο και μάλιστα έντονο δεν ένιωσα κανένα πόνο. Έκανα εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι. Δεν με πιάνει πόνος να πω ότι σφάζω από τους πόνους. Δείχνει να ναι μυικός. Έκανα κάποιες κινήσεις γυμναστικής δεν με έπιασε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Δεν έχω ούτε πυρετό, ούτε ναυτία, ούτε ίκτερο, νιώθω κεφάτος γεμάτο ενέργεια. Ούτε στη τουαλέτα βλέπω τα συμπτώματα που διαβάζω στο ίντερνετ.

Μήπως το έχει ξανασυναντήσει κάποιος?

Ευχαριστώ
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κάποιος εάν μπορούμε να ζητήσουμε κάτι συγκεκριμένο σε αιματολογικές για να φανεί τυχόν θέμα δυσαπορρόφησης (πχ B12 ή κάτι άλλο) ή διαπιστώνεται μονάχα μέσω γαστροσκόπησης;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Προς τους/ τις γιατρούς του φόρουμ ή παθούσες:
Πόσο επικίνδυνη είναι η εγκυμοσύνη όταν μια γυναίκα έχει πολυκυστικές; Δηλαδή υπάρχουν κάποιοι αυξημένοι κίνδυνοι κατά την διάρκεια της κύησης όταν μια γυναίκα έχει πολυκυστικές; Ο τοκετός είναι δυσκολότερος;
(Παίζει να είναι χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετη)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Προς τους/ τις γιατρούς του φόρουμ ή παθούσες:
Πόσο επικίνδυνη είναι η εγκυμοσύνη όταν μια γυναίκα έχει πολυκυστικές; Δηλαδή υπάρχουν κάποιοι αυξημένοι κίνδυνοι κατά την διάρκεια της κύησης όταν μια γυναίκα έχει πολυκυστικές; Ο τοκετός είναι δυσκολότερος;
(Παίζει να είναι χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετη)
Έχω πολυκυστικες και παρόλο που δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία να σκεφτώ την εγκυμοσύνη στα 18 μου προφανώς , ο γυναικολόγος μου έχει πει ότι δεν υπαρχει θέμα υπογονιμότητας και ο τοκετός είναι φυσιολογικος,. Βέβαια επειδή οι περισσότερες που έχουμε παίρνουμε αντισυλληπτικά , δεν ξέρω αν μπορεί να επηρεάσει κάπως την κύηση αφού η χρόνια χρήση των χαπιών αυτών δημιουργεί κάποια προβλήματα υγείας όπως θρομβώσεις.
Η κάθε περίπτωση ωστόσο διαφέρει.

Επίσης έχει σημασία αν αναφέρεσαι απλά σε πολυκυστικες ή σε σύνδρομο πολυκυστικβν ωοθηκών.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ο τοκετός δεν επηρεάζεται αλλά σίγουρα θα χρειάζεται μια πιο στενή παρακολούθηση από το γυναικολογος σου κατά την διάρκειας της κυήσης (ειδικά το τρίτο τρίμηνο).
-επιπλοκές όπως σακχαρώδη διαβήτης (της κύησης), εκλαμψία είναι πιο συχνές ..
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ο τοκετός δεν επηρεάζεται αλλά σίγουρα θα χρειάζεται μια πιο στενή παρακολούθηση από το γυναικολογος σου κατά την διάρκειας της κυήσης (ειδικά το τρίτο τρίμηνο).
-επιπλοκές όπως σακχαρώδη διαβήτης (της κύησης), εκλαμψία είναι πιο συχνές ..
Τι συμβαίνει αν υπάρχει και προδιαβήτης;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top