Καλύτερα αθώος στη φυλακή ή ένοχος έξω;

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αν έχει ξαναμπεί μεταφέρτε το εκεί.

Η ερώτηση είναι σχετικά απλή. Τι θα προτιμούσατε, αν είχατε να διαλέξετε ανάμεσα σε μόνο αυτές τις επιλογές. Έναν άσχετο, αθώο στη φυλακη, κάποιον που θα τραβήξει άδικα πάθη άλλου ή έναν ένοχο ατιμώρητο, ελεύθερο, χωρίς να μπει φυλακή για ότι έκανε;

Τη δικιά μου θέση θα την καθορίσω αργότερα, για να μην κατευθύνω την συζήτηση.

***Επίσης, στο μυαλό μου είχα σαν αδίκημα τον φόνο ή τον βιασμό, γενικά κάτι σοβαρό, που θα στοιχειώνει τον ένοχο και θα επιφέρει μεγάλη ποινή. Αλλά η ερώτηση είναι γενική, για κάθε αδίκημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τώρα είναι απλή Θα διάλεγα ο ένοχος να είναι έξω

Αλλά προφανώς εννοείς ότι αν μπει φυλακή ο αθώος θα τιμωρηθεί και ο ένοχος οπότενες τα πράγματα αλλάζουν και θα απαντήσω με την δικιά μου ερμηνεία αν δεν είναι έτσι σχώρα με που σου χάλασα το θέμα. :D

Δηλαδή είναι δίκαιο προκειμένου να τιμωρηθεί ένας ένοχος να την πληρώσει μαζί του και ένας αθώος; Εμ έλα όμως που είναι. Ο ένοχος πηγαίνει στην φυλακή για τρεις λόγους κατ' εμε. 1) Για να μην αποτελεί κίνδυνο για την υπόλοιπη κοινωνία 1) Για να νιώσει συναίσθημα ικανοποίησης το θύμα ή η οικέγενεια του και 3) για να σωφρονιστεί (καλά αυτό στις φυλακές δεν ισχύει αλλά θεωτητικά είναι πειστικό επιχείρημα :P). Δηλαδή η τιμωρία της παραβατικότητας αποτελεί βασική προϋπόθεση ύπαρξης της κοινωνίας. Αποτελεί ανήθικο θα μου πείτε να πρέπει να καούν και τα χλωρά μαζί με τα ξερά αλλά...

Δεν υπάρχει αλλά, βλακείες έλεγα μέχρι τώρα. Καλύτερα όλοι οι ένοχοι έξω από την φυλακή παρά ένας αθώος μέσα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειναι πολυ περιπλοκο θεμα για να μπορεσει καπιος να εχει μια απολητη αποψη!
Εγω πιστευω πως παει για καθε περιπτωση! Αν και οπως και να εχει, με το να μπει μεσα ενας αθωως, ουτε μεποδιζεις τον ενοχο απο να διαπραξει το ιδιο εκγλημα ξανα, ουτε τον σοφρονιζεις, ειναι εντελος αδικο, χωρις κανενα νοημα η κερδος, το να μπει στηην φυλακι ενας αθωος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Λοιπόν, ας τοποθετηθώ και εγώ σιγά σιγά. Θεωρώ ότι είναι καλύτερα ο ένοχος έξω από τη φυλακή, αν και δεν είναι εύκολη απόφαση. Αλλά αυτό μου έρχεται σαν πρώτη σκεψη.

Αν λοιπόν ο αθώος μπει φυλακή, τα πράγματα θα είναι πολύ πιο τραγικά από έναν ένοχο έξω. Και αυτό γιατί μιλάμε για καταστροφή ενός ανθρώπου που δεν φταίει σε τίποτα. Και με το να εκτίσει κάποιος μια μεγάλη ποινή στη φυλακή χωρίς να φταίει, σίγουρα καταστρέφει την ζωή του.

Ενώ ο ένοχος έξω από την φυλακή, θα έχει οπωσδήποτε(τόυλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις) κάποιες τύψεις για αυτό που έκανε και πολλές ενοχές που δεν θα τον αφήσουν ''ατιμώρητο''. Βέβαια πες τα αυτά στην οικογένεια του θύματος, αλλά και πάλι έχουν κάποια βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μάλλον θα πω ο ένοχος έξω από την φυλακή.
Ο αθώος μέσα στην φυλακή σίγουρα δεν θα περάσει καλά για κάτι που δεν έκανε. Άσε που υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει στρατόπεδο και να έχουμε δύο ενόχους στην ιστορία μας.

Τώρα ο ένοχος. Αυτός άμα είναι ελεύθερος δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά γιατί ήδη ο τόπος είναι γεμάτος λαμόγια και λοιπά καλόπαιδα που η θέση τους είναι στην φυλακή. Επίσης εάν είναι στην φυλακή δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε να εκπαιδευτεί από τους παλιότερους στην πιάτσα και έτσι να βγεί πιο αποτελεσματικός είτε απλά να περιμένει να βγεί δίχως να σοφρωνιστεί(τουλάχιστον στους κατά συρροήν ενόχους).

Έτσι καλύτερα να έχουμε και τους δύο ελεύθερους γιατί η κοινωνία δεν θα γίνει πολύ χειρότερη με έναν ακόμη ένοχο και θα σώσουμε και έναν αθώο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Οποιος εχει κανει εστω και μια μερα φυλακη θα σας πει το ιδιο:

Αθωοι ενοχοι ολοι εξω, κανενας και για τιποτα δεν αξιζει τη φυλακη.

Υπαρχουν αλλοι τροποι προστασιας της κοινωνιας και σωφρονισμου, η φυλακη ειναι απλα μαρτυριο, το χειροτερο μαρτυριο που μπορει να υπαρξει.

Οι σαουδαραβες το εχουν καλυτερα, αν κλεψεις και σε πιασουν να σου κοψουν το χερι, ενα κομενο χερι ειναι 1000 φορες καλυτερο απο 10 χρονια φυλακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αθωοι ενοχοι ολοι εξω, κανενας και για τιποτα δεν αξιζει τη φυλακη.


Είσαι σίγουρος για αυτό; Δεν ξέρω τι έχεις-είχες περάσει και δεν αμφισβητώ ότι η φυλακή είναι χάλια, αλλά κανένας και για τίποτα δεν αξίζει τη φυλακή;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι η επιλογή μας καθορίζεται από το "Eγώ" μας.
Δηλαδή φανταζόμαστε τον αθώο εαυτό μας εντός φυλακής και δυσανασχετούμε. Φανταζόμαστε έπειτα τον ένοχο, εκτός φυλακής, να διαπράττει τα αδικήματά του, κάπου αλλού, μακριά από εμάς και όσα αγαπάμε, γι' αυτό και η επιλογή μας φαίνεται απλή: Καλύτερα ο ένοχος έξω απ' τη φυλακή.

Θα ήθελα να τροποποιήσω λίγο την ερώτηση και να τη θέσω κι αυτή στο θέμα:

Τι προτιμάτε: Έναν αθώο στη φυλακή, ή τον παραλίγο δολοφόνο σας ελεύθερο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Τι προτιμάτε: Έναν αθώο στη φυλακή, ή τον παραλίγο δολοφόνο σας ελεύθερο; :hmm:

Καλή σκέψη Isiliel, να θέσεις μια τέτοια ερώτηση στο θέμα. Δίνεις μια πιο σφαιρική άποψη.

Να κάνω όμως και εγώ μία ακόμα ερώτηση; Καλύτερα ένας ένοχος έξω ή ο άντρας σας, αδερφός σας, φυλακή για κάτι που δεν διέπραξε ποτέ; Ή ακόμα και εσείς οι ίδιοι στη φυλακή για κάτι που δεν κάνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top