Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά η δουλειά δεν είναι μόνο επαγγελματική καταξίωση. Νιώθεις οτι είσαι χρήσιμο μέλος της κοινωνίας, οτι προσφέρεις. Το βλέπω κι εγώ στον εαυτό μου, φέτος που δεν δουλεύω (πολλοί ξέρουν γιατί) νιώθω τελείως άχρηστη, ενώ όταν δούλευα ένιωθα οτι πρόσέφερα κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Θα πω απλά ένα περιστατικό από γνωστό μου ζευγάρι:
Η γυναίκα δεν δούλευε (παρ'όλο που είχε ειδικευτεί σε κάποιο επαγγελματικό αντικείμενο) και φρόντιζε τα παιδιά και το σπίτι.
Ο άντρας μετά από αρκετά χρόνια γάμου έκανε εξωσυζυγική σχέση και έφυγε από το σπίτι. Το αποτέλεσμα? Η γυναίκα να μείνει με δύο παιδάκια και χωρίς λεφτά (παρά μόνο το σπίτι που ήταν δικό της) και να τρέχει και να μη φτάνει και ο "κύριος" να δίνει με το ζόρι χρήματα για έξοδα των παιδιών του...
Θα μου πείτε για διαζύγιο και διατροφή. Οκ, διαζύγιο δεν έχει βγει, αλλά και πάλι δεν νομίζω να ζούσανε και τόσο εύκολα με τη διατροφή του πατέρα (δεδομένου οτι δεν κερδίζει και πολλά χρήματα από τη δουλειά του)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Παιδιά η δουλειά δεν είναι μόνο επαγγελματική καταξίωση. Νιώθεις οτι είσαι χρήσιμο μέλος της κοινωνίας, οτι προσφέρεις. Το βλέπω κι εγώ στον εαυτό μου, φέτος που δεν δουλεύω (πολλοί ξέρουν γιατί) νιώθω τελείως άχρηστη, ενώ όταν δούλευα ένιωθα οτι πρόσέφερα κάτι.

1) Εσυ πιστευεις οτι η πλειοψηφια των ατομων δουλευει επειδη (θελει να) προσφερει κατι στην κοινωνια; Ή πιστευεις εστω οτι αισθανονται οτι προσφερουν κατι; Πχ (και χωρις καμια αρνητικη θεωρηση για τις δουλειες αυτες, τυχαια παραδειγματα ειναι) γυριζει στο σπιτι ο ταμιας του σουπερ μαρκετ ή ο τηλεφωνητης στον ΟΤΕ και λεει "Αχ, ευτυχως που πηγα στη δουλεια σημερα και βοηθησα καποιοιον!" ;

2) (και πολυ πιο σημαντικο) Ε...δεν ξερω πως ακριβως το βλεπεις εσυ, αλλα θεωρω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των γονιων δεν θεωρουν τους εαυτους τους αχρηστους μεγαλωνοντας το παιδι τους σωστα, αλλα ιδιαιτερα χρησιμους. πραγμα λογικο, αν σκεφτεις οτι αποτελουν αναγκαιο κομματι της υπαρξης ενος αλλου ανθρωπου! :)

Θα πω απλά ένα περιστατικό από γνωστό μου ζευγάρι:
Η γυναίκα δεν δούλευε (παρ'όλο που είχε ειδικευτεί σε κάποιο επαγγελματικό αντικείμενο) και φρόντιζε τα παιδιά και το σπίτι.
Ο άντρας μετά από αρκετά χρόνια γάμου έκανε εξωσυζυγική σχέση και έφυγε από το σπίτι. Το αποτέλεσμα? Η γυναίκα να μείνει με δύο παιδάκια και χωρίς λεφτά (παρά μόνο το σπίτι που ήταν δικό της) και να τρέχει και να μη φτάνει και ο "κύριος" να δίνει με το ζόρι χρήματα για έξοδα των παιδιών του...
Θα μου πείτε για διαζύγιο και διατροφή. Οκ, διαζύγιο δεν έχει βγει, αλλά και πάλι δεν νομίζω να ζούσανε και τόσο εύκολα με τη διατροφή του πατέρα (δεδομένου οτι δεν κερδίζει και πολλά χρήματα από τη δουλειά του)...

1) Ενω αν ειχε δουλεια εξαρχης και τωρα εμενε μονη, εχοντας δυο παιδια και δουλεια πως θα τα εβγαζε περα μεσα σε ενα 24ωρο να τα προλαβαινει ολα;

2) (Σε συναρτηση με το 1))Και τι την εμποδιζει απο το να βρει τωρα δουλεια, αν δεν θα ειχε προβλημα και προηγουμενως;

3) Επομενως ειναι πιο λογικο, να βρισκουν και οι δυο γονεις δουλεια, αφηνοντας τα παιδια τους σε καποιον αλλο, επειδη υπαρχει η περιπτωση να χωρισουν καποια στιγμη; :hmm:

(Το ποσο καλη θεωρηση ειναι, να σκεφτεσαι εξαρχης ετσι φοβουμενος το οτι θα χωρισεις με τον αντρα/γυναικα σου, δεν το σχολιαζω :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ινσόμνιακ δεν με κατάλαβες.
1)Τώρα αναγκαστικά προλαβαίνει και δουλειά και παιδιά και σπίτι και απ'όλα.
2)Δουλειά δεν βρίσκει κανείς από τη μια μέρα στην άλλη, από την άλλη αν δουλεύεις έχεις και κάποια χρήματα στην άκρη. (Μη μου πεις οτι ο 1ος μισθός είναι ίδιος με ένα μισθό που παίρνει κανείς μετά απο 5-10 χρόνια)
Προφανώς και βρήκε δουλειά αλλά το ζήτημα είναι τι τράβηξε μέχρι να βρει.
3) Τα παιδιά από τα 4 τους και μετά λείπουν από το σπίτι από το πρωι μέχρι το μεσημέρι, οπότε έτσι κι αλλιώς "στερούνται" τους γονείς τους. (Το 8ωρο 7:30-15:30 δεν είναι ρε παιδιά ή εγώ εχω πρόβλημα στο μέτρημα?)
Η μάνα μου δεν μου έλειψε καθόλου και δούλευε από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το 8ωρο 7:30-15:30 δεν είναι ρε παιδιά ή εγώ εχω πρόβλημα στο μέτρημα?

Καλά το πας το 8ωρο, μόνο που στη δική μου περίπτωση π.χ. χρειάζομαι και 2 ώρες πήγαιν'έλα δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά, πάμε μάνι-μάνι στις 10 ώρες...άσε που σχεδόν πάντα είμαστε τύποις υποχρεωμένοι να μένουμε αρκετές ώρες παραπάνω τη βδομάδα χωρίς φυσικά υπερωρίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ινσόμνιακ δεν με κατάλαβες.
1)Τώρα αναγκαστικά προλαβαίνει και δουλειά και παιδιά και σπίτι και απ'όλα.
2)Δουλειά δεν βρίσκει κανείς από τη μια μέρα στην άλλη, από την άλλη αν δουλεύεις έχεις και κάποια χρήματα στην άκρη. (Μη μου πεις οτι ο 1ος μισθός είναι ίδιος με ένα μισθό που παίρνει κανείς μετά απο 5-10 χρόνια)
Προφανώς και βρήκε δουλειά αλλά το ζήτημα είναι τι τράβηξε μέχρι να βρει.
3) Τα παιδιά από τα 4 τους και μετά λείπουν από το σπίτι από το πρωι μέχρι το μεσημέρι, οπότε έτσι κι αλλιώς "στερούνται" τους γονείς τους. (Το 8ωρο 7:30-15:30 δεν είναι ρε παιδιά ή εγώ εχω πρόβλημα στο μέτρημα?)
Η μάνα μου δεν μου έλειψε καθόλου και δούλευε από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Ναι, αλλα θεωρει οτι κατ' αυτον τον τροπο (με αυτα τα ωραρια δηλαδη) θα μπορουσε εξαρχης να μεγαλωσει σωστα τα παιδια της (και να μην τα παραμελησει καθολου); Αν ναι, τοτε γιατι να μην δουλεψει; Συμφωνω και επαυξανω. Απλα το θεωρω απιθανο.

Οχι δουλεια δεν βρισκεις αμεσα, αλλα θεωρω οτι ειναι καλυτερο στην περιπτωση που χωρισεις με τον αντρα σου να δυσκολευτεις να βρεις δουλεια, παρα να εχεις εξαρχης δουλεια μηπως και χωρισεις! ;) (Επαναλαμβανω: Αν το να βρεις δουλεια, σου στερει απο την ανατροφη των παιδιων σου)

Καλά το πας το 8ωρο, μόνο που στη δική μου περίπτωση π.χ. χρειάζομαι και 2 ώρες πήγαιν'έλα δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά, πάμε μάνι-μάνι στις 10 ώρες...άσε που σχεδόν πάντα είμαστε τύποις υποχρεωμένοι να μένουμε αρκετές ώρες παραπάνω τη βδομάδα χωρίς φυσικά υπερωρίες...

Εγω γιατι νομιζω οτι το 7:30 ειναι λιγο νωρις; Συν, εκτος του πηγαινε ελα και των υπερωριων , πρεπει και οταν ερθουν τα παιδια να υπαρχει και φαγητο ετοιμο, και φυσικα να εχεις ορεξη και συ να μιλησεις μαζι τους, να παιξεις, κτλ, και οχι να πεσεις για υπνο ψοφιος απο την κουραση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
(Κόλπο της μαμάς: φαγητό έτοιμο από την προηγούμενη μέρα το βράδυ :P )

Ινσόμνιακ εγώ αυτό που θέλω να πω είναι οτι η ανεξαρτησία είναι μια πολύ σπουδαία υπόθεση. Προσωπικά εμένα η καριέρα δεν με αφορά. Ας δουλεύει η μητέρα 6ωρο, απλά να είναι ανεξάρτητη. Και δεν το λέω με την σκέψη οτι μπορεί να την παρατήσει ο σύζυγός της, άλλη είναι η αίσθηση να συμβάλει κανείς και οικονομικά στο σπίτι κι άλλο πράγμα να περιμένεις να σε χαρτζηλικώσει κάποιος για να πάρεις και τσιγάρα σου ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
(Κόλπο της μαμάς: φαγητό έτοιμο από την προηγούμενη μέρα το βράδυ :P )

Ινσόμνιακ εγώ αυτό που θέλω να πω είναι οτι η ανεξαρτησία είναι μια πολύ σπουδαία υπόθεση. Προσωπικά εμένα η καριέρα δεν με αφορά. Ας δουλεύει η μητέρα 6ωρο, απλά να είναι ανεξάρτητη. Και δεν το λέω με την σκέψη οτι μπορεί να την παρατήσει ο σύζυγός της, άλλη είναι η αίσθηση να συμβάλει κανείς και οικονομικά στο σπίτι κι άλλο πράγμα να περιμένεις να σε χαρτζηλικώσει κάποιος για να πάρεις και τσιγάρα σου ακόμα...

(It just doesn't taste the same! :P )

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι ας κανει ο,τι θελει ο καθενας απο τους δυο συζυγους, αρκει τα παιδια του (που ο ιδιος εχει επιλεξει να κανει) να μπορει να τα μεγαλωσει αρτια, υπευθυνα, και με αυτα ως πρωτη προτεραιοτητα και οχι το να μην νιωθει μειονεκτικα, κτλ. Και δεν μιλαω μονο για γυναικες, αλλα και για αντρες.

Οσο για την αισθηση που λες παραπανω:

1) Σε ενα υγιες παντρεμενο ζευγαρι, δεν υπαρχουν "δικα μου" και "δικα σου", ουτε "δωσε μου λεφτα, κτλ" Κοινα λεφτα, και γενικοτερα κοινη ιδιοκτησια εχουν, ασχετως ποιος τα βγαζει.
2) Αν σου πει ο/η συζυγος σου καποια στιγμη κατι για το οτι φερνει αυτος μονο λεφτα σπιτι, ρωτα ποιος κανει πιο σημαντικη δουλεια; Αυτος που με καποια δουλεια φερνει λεφτα σπιτι (και που θα μπορουσες να κανεις ανετα και εσυ) ή εσυ που διαμορφωνεις την μελλοντικη ζωη των παιδιων σου (και που πιθανως να μην μπορουσε αυτος/η) ; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Πες τα ρε insomniac γιατί νομίζω ότι δεν επικοινωνώ τελικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ένας άνθρωπος μέχρι τα 25 του περίπου είναι σε σχολείο, πανεπιστήμιο, μεταπτυχιακά. Γύρω στα 30 παντρέυεται (πολλοί και νωρίτερα). Αν αφιερώσει τη ζωή του στα παιδιά του και θεωρεί οτι κάνει κάτι τόσο χρήσιμο στην κοινωνία, τότε ποιό είναι το νόημα της κάθε ζωής; Η αναπαραγωγή και μόνον, σαν τα ζώα; Αν η ζωή του καθενός αφιερώνεται 100% στα παιδιά του, και τα παιδιά τους στα δικά τους παιδιά, τότε ουσιαστικά δεν ΖΕΙ κανείς. Η ζωή του καθενός μεταφέρεται στα παιδιά του, τα οποία με τη σειρά τους στα δικά τους παιδιά. Αφιερώνουν την ενέργεια τους αποκλειστικά στο να βγάλουν έναν αξιόλογο άνθρωπο στην κοινωνία, ο οποίος με τη σειρά του αφιερώνει τη δική του ενέργεια στο να κάνει αξιόλογα και τα δικά του παιδιά. Ελπίζω να καταλάβαίνετε τι θέλω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ένας άνθρωπος μέχρι τα 25 του περίπου είναι σε σχολείο, πανεπιστήμιο, μεταπτυχιακά. Γύρω στα 30 παντρέυεται (πολλοί και νωρίτερα). Αν αφιερώσει τη ζωή του στα παιδιά του και θεωρεί οτι κάνει κάτι τόσο χρήσιμο στην κοινωνία, τότε ποιό είναι το νόημα της κάθε ζωής; Η αναπαραγωγή και μόνον, σαν τα ζώα; Αν η ζωή του καθενός αφιερώνεται 100% στα παιδιά του, και τα παιδιά τους στα δικά τους παιδιά, τότε ουσιαστικά δεν ΖΕΙ κανείς. Η ζωή του καθενός μεταφέρεται στα παιδιά του, τα οποία με τη σειρά τους στα δικά τους παιδιά. Αφιερώνουν την ενέργεια τους αποκλειστικά στο να βγάλουν έναν αξιόλογο άνθρωπο στην κοινωνία, ο οποίος με τη σειρά του αφιερώνει τη δική του ενέργεια στο να κάνει αξιόλογα και τα δικά του παιδιά. Ελπίζω να καταλάβαίνετε τι θέλω να πω.

Πριν να κανεις παιδια, & αφου πλεον εχουν μεγαλωσει σωστα ή εχεις θεσει τετοια θεμελια ωστε να εισαι ησυχος οτι βασει της δικης τους κρισης θα κανουν το κατα περιπτωση σωστο, εισαι πληρως ελευθερος να κανεις ο,τι θελεις.

Κατα τη διαρκεια της περιοδου που τα παιδια ακομα διαμορφωνουν προσωπικοτητα ή δεν μπορουν να φροντισουν τον εαυτο τους, πρωτη προτεραιοτητα σου πρεπει να ειναι αυτα. Πρωτη, οχι μοναδικη. Μπορεις να κανεις οτιδηποτε θελεις, οταν ειναι σχολειο, οταν κοιμουνται, ή οταν δεν σε χρειαζονται. Αυτο δεν σημαινει καταναλωση του 100% του χρονου σου. ;) Μπορεις παραλληλα λοιπον να μορφωνεσαι, να διασκεδαζεις, κτλ!

Αν δεν θελεις ή δεν μπορεις παλι να κανεις το παραπανω, πολυ απλα, μην κανεις παιδια, δεν σ' αναγκαζει κανεις. Αλλα μην κανεις παιδια, και μετα για δικους σου λογους τους στερησεις το δικαιωμα απο εναν καλο γονιο.

Το νοημα της ζωης, προφανως ειναι διαφορετικο για καθε ανθρωπο, οποτε δεν ξερω αν μεσω αυτου ερχεται. Σιγουρα, ομως, η διαδικασια του να δωσεις ζωη, μαλλον δινει και καποιο νοημα στη δικη σου ζωη. Με τον τροπο που υποθετω εσυ εννοεις "νοημα ζωης", αυτο ερχεται απο την περιοδο ζωης των δικων σου παιδιων, οταν αυτα θα μπορουν να γινουν επιστημονες, επιτυχημενοι στους τομεις τους, κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα με τη δική σας θεωρία, δεν θα γίνουν "επιστήμονες επιτυχημένοι στους τομείς τους" διότι πρώτη τους προτεραιότητα θα είναι τα δικά τους παιδιά!
Και καλός γονιός δεν είναι απαραίτητα ο άεργος γονιός. Προτιμώ να αφιερώνω λιγότερο χρόνο στο παιδί μου αλλά ΠΟΙΟΤΙΚΟ χρόνο, παρά απλώς να περιφέρομαι μεσα στο σπίτι με ένα σφουγγαρόπανο ώστε να με βλέπουν. Και μια γυναίκα που δεν δουλεύει αφιερώνει ΠΟΛΥ χρόνο στις δουλειές του σπιτιού. Αν δε, τον συνδυάσουμε και με τις ώρες που πηγαίνει το παιδί σχολείο, είναι τόσες ώστε όχι μόνο θα μπορούσε να δουλεύει αυτές τις ώρες αλλά να κάνει και καριέρα! Η διαφορά ποιά είναι; Οτι το παιδί τη βλέπει να υπάρχει μέσα στο σπίτι; Τι του προσφέρει έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ας αποκτήσουμε λιγάκι την αίσθηση του μέτρου.... όλοι μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μα με τη δική σας θεωρία, δεν θα γίνουν "επιστήμονες επιτυχημένοι στους τομείς τους" διότι πρώτη τους προτεραιότητα θα είναι τα δικά τους παιδιά!
Εξαρτάται τον γονιό. Εάν κάποιος είναι λιγότερο ανταγωνιστικός (key word στο όλο θέμα) τότε δεν θα δώσει τόση έμφαση στο να πετύχει στη ζωή του. Όχι πως δεν είναι σημαντικό, προς Θεού.

Απλώς ένας πιο "ανταγωνιστικός" γονιός θα κοιτάξει να περάσει αυτές τις αξίες πρώτα στο παιδί του. Του να πετύχει στη ζωή του και να είναι ανεξάρτητος. Πώς θα το πετύχει αυτό; Ένας τρόπος (ηθελημένος ή μη) είναι να δίνει μεγαλύτερη έμφαση στη δουλειά του (όπως στην περίπτωσή σου, εκτός κι αν κάνω λάθος, οπότε με διορθώνεις :)).

//me κοιτάζει τον τίτλο του θέματος, γιατί παρακολουθεί τρία ταυτόχρονα. Χμ, έχουμε ξεφύγει αλλά δεν βαριέσαι. :P


Συνεχίζω. Κατ' εμέ δεν είναι κακό ούτε το ένα ούτε το άλλο. Απλώς άλλοι γονείς δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στο να γίνει το παιδί "ανταγωνιστικό" και να πετύχει στη ζωή του (σημαντικό βέβαια) κι άλλοι γονείς λιγότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Μα με τη δική σας θεωρία, δεν θα γίνουν "επιστήμονες επιτυχημένοι στους τομείς τους" διότι πρώτη τους προτεραιότητα θα είναι τα δικά τους παιδιά!
Και καλός γονιός δεν είναι απαραίτητα ο άεργος γονιός. Προτιμώ να αφιερώνω λιγότερο χρόνο στο παιδί μου αλλά ΠΟΙΟΤΙΚΟ χρόνο, παρά απλώς να περιφέρομαι μεσα στο σπίτι με ένα σφουγγαρόπανο ώστε να με βλέπουν. Και μια γυναίκα που δεν δουλεύει αφιερώνει ΠΟΛΥ χρόνο στις δουλειές του σπιτιού. Αν δε, τον συνδυάσουμε και με τις ώρες που πηγαίνει το παιδί σχολείο, είναι τόσες ώστε όχι μόνο θα μπορούσε να δουλεύει αυτές τις ώρες αλλά να κάνει και καριέρα! Η διαφορά ποιά είναι; Οτι το παιδί τη βλέπει να υπάρχει μέσα στο σπίτι; Τι του προσφέρει έτσι;

Μπορουν να αποφασισουν να μην κανουν παιδια. Μπορουν να κανουν καριερα μεχρι οποτε αποφασισουν να κανουν παιδια. Μπορουν να κανουν παιδια, και μετα να συνεχισουν να την καριερα τους. Ε; ;)

Ποιος ειπε οτι καλος γονιος ειναι ο αεργος γονιος; :/: Εγω πρωτος ειπα, αν προλαβαινει να δουλευει και παραλληλα να μην αμελει το παιδι του, ας το κανει. Αλλιως οχι!

"Και μια γυναίκα που δεν δουλεύει αφιερώνει ΠΟΛΥ χρόνο στις δουλειές του σπιτιού." γιατι;;; Δεν μπορει να διαβασει, να μπει στο ιντερνετ, να δει ταινιες, να παει με το παιδι της για βολτα, κτλ;

Να κανει καριερα (και οχι απλα δουλεια) οσο το παιδι πηγαινει σχολειο; Ξερεις πολλους κορυφαιους στον τομεα τους που δουλευουν 6,5 ωρες τη μερα; Ή μηπως παραλληλα αμελεις οτι αν δουλευεις κουραζεσαι κιολας, εχεις εξτρα εγνοιες και αγχη, τα οποια εκφραζονται και προς το παιδι σου;

Υ.Γ: αντε τωρα παμε παλι στο αλλο θεμα και μετα ξανα εδω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
"Και μια γυναίκα που δεν δουλεύει αφιερώνει ΠΟΛΥ χρόνο στις δουλειές του σπιτιού." γιατι;;; Δεν μπορει να διαβασει, να μπει στο ιντερνετ, να δει ταινιες, να παει με το παιδι της για βολτα, κτλ;
Γιατί είναι λίγο άσχημο να μην δουλεύει και να μην ασχολείται και με τις δουλειές του σπιτιου και είτε να τις κάνει και ο άνδρας που θα δουλεύει κιόλας και κατα συνέπεια θα κουράζεται περισσότερο απο αυτή είτε να πληρώνουν έξτρα γυναίκα για το καθάρισμα.
Να κανει καριερα (και οχι απλα δουλεια) οσο το παιδι πηγαινει σχολειο; Ξερεις πολλους κορυφαιους στον τομεα τους που δουλευουν 6,5 ωρες τη μερα;

Εγώ είπα οτι οι ώρες που είναι το παιδί σχολείο ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με αυτές που θα αφιέρωνε στο καθάρισμα του σπιτιού άνετα φτάνουν για να κάνει ακόμα και καριέρα. Όχι μόνο αυτές του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αν αφιερώσει τη ζωή του στα παιδιά του και θεωρεί οτι κάνει κάτι τόσο χρήσιμο στην κοινωνία, τότε ποιό είναι το νόημα της κάθε ζωής;Η αναπαραγωγή και μόνον, σαν τα ζώα; Αν η ζωή του καθενός αφιερώνεται 100% στα παιδιά του, και τα παιδιά τους στα δικά τους παιδιά, τότε ουσιαστικά δεν ΖΕΙ κανείς. Η ζωή του καθενός μεταφέρεται στα παιδιά του, τα οποία με τη σειρά τους στα δικά τους παιδιά. Αφιερώνουν την ενέργεια τους αποκλειστικά στο να βγάλουν έναν αξιόλογο άνθρωπο στην κοινωνία, ο οποίος με τη σειρά του αφιερώνει τη δική του ενέργεια στο να κάνει αξιόλογα και τα δικά του παιδιά. Ελπίζω να καταλάβαίνετε τι θέλω να πω.

Δηλαδή η διαπαιδαγώγηση ενός ανθρώπου και η προσπάθεια να τον κάνεις άξιο μέλος της κοινωνίας με κάποιες αρχές, αξίες, ιδανικά είναι "αναπαραγωγή σαν τα ζώα"? Το να γίνει κάποιος άξιος γονιός είναι πολύ πιο σημαντικό και πολύ πιο δύσκολο από το να γίνει πρώτος στον τομέα του.

Το τελευταίο που γράφεις είναι πράγματι κάτι πάρα πολύ σημαντικό και πιστεύω πως όποιος δεν έχει τη διάθεση να το κάνει και βάζει άλλες προτεραιότητες στη ζωή του, είναι καλύτερα να μην κάνει παιδιά. Όταν κάνεις παιδιά δημιουργείς έναν άνθρωπο και το να βγάλεις έναν άξιο άνθρωπο θέλει να αφιερώσεις ενέργεια και πολλές φορές να βάλεις στην άκρη την όποια καριέρα ή προσωπική προτεραιότητα είχες μέχρι τη στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις ένα παιδί. Και αυτό αναφέρεται και στους 2 γονιούς φυσικά. Αυτή είναι η διαφορά του να δημιουργείς ανθρώπους από το να κάνεις "αναπαραγωγή σαν τα ζώα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μαικ, δεν κατάλαβες νομίζω καθόλου τι θέλω να πω (λογικό, εξαρχής δεν ήμουν σίγουρη οτι θα γίνω κατανοητή) και βαριέμαι αφόρητα να το εξηγώ καλύτερα τέτοια ώρα.
Πάντως κάτι άσχετο: Και η γάτα αφιερώνει πολλή ενέργεια στα γατάκια της για να τα κάνει "άξιες" γάτες να κυνηγήσουν μόνες τους και να είναι αυτόνομες. Άρα το "σαν τα ζώα" δεν είναι τόσο εκτός πραγματικότητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μαικ, δεν κατάλαβες νομίζω καθόλου τι θέλω να πω (λογικό, εξαρχής δεν ήμουν σίγουρη οτι θα γίνω κατανοητή) και βαριέμαι αφόρητα να το εξηγώ καλύτερα τέτοια ώρα.
Πάντως κάτι άσχετο: Και η γάτα αφιερώνει πολλή ενέργεια στα γατάκια της για να τα κάνει "άξιες" γάτες να κυνηγήσουν μόνες τους και να είναι αυτόνομες. Άρα το "σαν τα ζώα" δεν είναι τόσο εκτός πραγματικότητος.

Κατάλαβα πως η άποψή σου είναι εντελώς διαφορετική από τις τελευταίες γραμμές σου."Αφιερώνουν την ενέργεια τους αποκλειστικά στο να βγάλουν έναν αξιόλογο άνθρωπο στην κοινωνία, ο οποίος με τη σειρά του αφιερώνει τη δική του ενέργεια στο να κάνει αξιόλογα και τα δικά του παιδιά"

Το δεύτερο που λες δεν είναι άσχετο. Είναι άσχετο και εκτός πραγματικότητας να θεωρείς πως η διαπαιδαγώγηση ενός ανθρώπου είναι το ίδιο πράγμα με το να μαθαίνει η γάτα στα γατάκια της πως να επιβιώνουν.. Μιλώντας για διαπαιδαγώγηση εννοώ τις αξίες που θα πάρει για τη ζωή του ένα νέο παιδί. Όχι πως 8α γίνει κάποιος ανταγωνιστικός στον τομέα του και δεν θα τον φάει το άλλο "γατάκι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...πόσο θέλω να σας δω έναν έναν σε μερικά χρονάκια με τα παιδάκια σας, υπαρκτές οντότητες πλέον, να μπορείτε να μιλάτε με την ίδια σιγουριά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top