Απορίες μαγειρικής

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με αφορμή μια δική μου απορία, ανοίγω το παρόν ώστε να μπορούμε να ρωτάμε διάφορα περί μαγειρικής χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε ξεχωριστά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω...Ξέρει κανείς πως μπορούμε να διατηρήσουμε την σοκολάτα για φοντύ αν δεν διαθέτουμε το κατάλληλο σκεύος;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις πως μπορω να υπολογισω ποση ποσοτητα ζελατινης σε σκονη θα βαλω στην κρεμα που θελω να κανω που να αντιστοιχει σε 4 φυλλα ζελατινης. δυστυχως εψαξα και δεν βρηκα ζελατινη σε φυλλα, μονο σε σκονη και δεν ξερω τωρα ποση ποσοτητα να βαλω..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι ζελατινη?

στην κρεμα η μανα μου τουλαχιστον μονο κορν φλαουερ βαζει..

η ζελατινη ειναι απο λιπος ζωικο τρελες αγελαδες κλπ..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αφου ετσι λεει η συνταγη.. ειναι κρεμα με ινδοκαρυδο και γαλα καρυδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές ισχύει ότι για ένα λίτρο υγρού μείγματος χρησιμοποιούμε από 2 έως 5 γρ. ζελατίνης, ανάλογα και με την εφαρμογή που θέλουμε να κάνουμε και το πόσο πηχτό θέλουμε να είναι το μείγμα μας. Για μεγαλύτερη ασφάλεια, όμως, είναι προτιμότερο να διαβάζουμε τις οδηγίες χρήσης επάνω στο κουτί και να ακολουθούμε την προτεινόμενη δοσολογία

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ζελατίνη παίρνεις από ζαχαροπλαστείο.
Το ίδιο με τη kajira λέει και εδώ.

Βρήκα κάτι.
Καλημέρα,μου έφεραν χθες ένα σακουλάκι με χύμα ζελατίνη σε κόκους!
Μήπως γνωρίζει κάποιος την αντιστοιχία σκόνης με φύλλα ζελατίνης?
Π.χ. 1 φύλλο ζελατίνης αντιστοιχεί σε ? κουταλιά σκόνη.
Περιμένω με αγωνία γιατί σήμερα υποσχέθηκα πανακότα στους άντρες μου!!!!!!!!
5-6 φυλλα ζελατινης αντιστοιχουν με ενα φακελακι σκονη 12γρ.

Ελπιζω να βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ευχαριστω κοριτσαρες μου για τις πληροφοριες!:bigarmhugθα το δοκιμασω αυριο ή μεθαυριο και θα σας πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Περιμένω δεματάκι με το γλυκό. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Θέλω να μάθω να φτιάξω την παρακάτω τούρτα μέχρι τον Ιούνιο που είναι τα γενέθλια μου...Ξέρει κανείς/καμία να την φτιάχνει; :whistle:
View attachment 37022
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
όχι , αλλά ξέρω να την φάω :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτή η επικάλυψη λέγεται "ζαχαρόπαστα". Δεν έχω φτιάξει ποτέ (εννοείται :P) αλλά αν ψάξεις εδώ, θα βρεις πιστεύω αρκετές οδηγίες για τη λογική επεξεργασίας της ζαχαρόπαστας. Το σχέδιο... θα πρέπει να το φτιάξεις όπως το βλέπεις μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι φανταστική τούρτα!
Κρίμα ρε συ να την φάτε, κάνε κάτι απλό και κάνε με μη φαγώσιμα υλικά αυτό το σχέδιο για να σου μείνει.
Τζάμπα κόπος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Άμα πας σε κάποιο προχώ ζαχαροπλαστείο (τουρτατζίδικο);
Θα στο φτιάξουν λογικά, αλλά θα την πληρώσεις χρυσή, οπότε καλύτερα αρκέσου στην φωτό, στη τελική μια τούρτα είναι, και πάρε μια πλαστική ή χάρτινη τέτοια.:redface:

Στη τελική κάνε add τον Παρλιάρο στο facebook και ρώτα τον.:/:
Πάντως δεν είναι για φάγωμα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Άμα πας σε κάποιο προχώ ζαχαροπλαστείο (τουρτατζίδικο);
Θα στο φτιάξουν λογικά, αλλά θα την πληρώσεις χρυσή, οπότε καλύτερα αρκέσου στην φωτό, στη τελική μια τούρτα είναι, και πάρε μια πλαστική ή χάρτινη τέτοια.:redface:

Στη τελική κάνε add τον Παρλιάρο στο facebook και ρώτα τον.:/:
Πάντως δεν είναι για φάγωμα :/

Έχω ενημερωθεί από "προχώ" ζαχαροπλαστείο για τέτοιου είδους τούρτες και τις κάνουν σίγουρα πάνω από 3 κιλά και περίπου 20-25ευρώ το κιλό... Δεν λέει λοιπόν για ένα κέικ με ζαχαρόπαστα να δώσεις τόσα λεφτά! ;)

Θα την δοκιμάσω να την φτιάξω και ότι βγει!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα περιμένουμε να δούμε φωτογραφίες!!! Πιάνει το χέρι σου εσένα, άρα καλή θα βγει. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ειναι παρα πολυ στη μοδα το design στις τουρτες....Η κορη ενος κοντινου μου προσωπου το κανει σαν δουλεια....αλλα μενει στο εξωτερικο..... φτιαχνει τουρτες σε διαφορα σχεδια αναλογα με το επαγγελμα του ανθρωπου και το τι ζηταει.....τις πιο πολλες ιδεες τις βρηκε στο youtube και ετσι εχει ενα εισοδημα.....απο στομα σε στομα η δουλεια της παει καλυτερα....Και δεν μιλαμε για τις τουρτες που απλα βαζουν το ζελεδακι με το σχεδιακι ...αλλα εχουν ογκο.....

Φωτογραφιες
Εδω εχει φωτογραφιες video απο διαφορες τουρτες...
https://www.youtube.com/watch?v=g9aSdFoJ-nA&feature=related

Τουρτα τσαντα
Εδω δειχνει τα βασικα για φτιαξεις το σχεδιο της τουρτας ...σαν κατασκευη πως κοβεις το "πατρον" για την τουρτα
Δεν λεει τα υλικα για τη βαση ή τις κρεμες....αυτα τα υλικα πιστευω να τα βρεις σε καποιο βιβλιο μαγειρικης ή εαν κανεις αναζητηση στο google
Επισης καλο video ειναι και αυτο για τα βασικα ....
https://www.youtube.com/watch?v=IsrgS9eB1bE&feature=player_embedded

Ζαχαροπαστα
Τελος εδω δειχνει πως να φτιαξεις τη ζαχαροπαστα....
https://www.youtube.com/watch?v=vndU4rxaQkk&feature=player_embedded

Ελπιζω ολα να πανε καλα και να τα καταφερεις....Κανε ενα δοκιμαστικο πριν την βασικη τουρτα....Μου αρεσε παρα πολυ η ιδεα σου να φτιαξεις κατι τοσο ιδιαιτερο......Καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ξέρετε πώς μπορώ να κάνω καραμελωμένα pop-corn;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πολυ ζαχαρη ρε παιδι μου..
εγω τα προτιμω σκετα..:worry:
(κανω μπολικα στη χυτρα..)

κατι προχειρο..
Γεια σου space monkey. Μπορείς να φτιάξεις καραμελωμένο ποπ-Κορν. Οι αλλαγές είναι αυτές: 1.Φτιάχνεις το ποπ-Κορν κανονικά αλλά αντί για αλάτι βάζεις ζάχαρη. 2.Μετά γεμίζεις ένα Μπρίκι μέχρι την μέση Με νερό και προσθέτεις 3 κουτάλια της σούπας ζάχαρη και 4 μέλι. 3.Αφού βράσει το Περι χ****ς στα έτοιμα ποπ-Κορν. Για ό, τι χρειαστείς Κρίστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top