Σχέσεις-λάθη: τι μας δίδαξαν (αν μας δίδαξαν);

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οτι δε πρεπει να λεμε ευκολα οτι γνωριζουμε τον αλλον....και ουτε και τον εαυτο μας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Αυτό που έμαθα εγώ είναι κυρίως να "διεκδικώ" μέσα στη σχέση αυτά που θέλω! Τι εννοώ? Πχ παλιότερα ντρεπόμουν να ζητήσω ή να πω κάποια πράγματα και περίμενα πολλές φορές από τον άλλον να καταλάβει τι σκέφτομαι, τι αισθάνομαι ή τι θέλω εκείνη τη στιγμή! Αυτό ήταν μεγα λάθος...δε μπορεί ο αλλος να μυρίζει τα νυχια του καθε φορα για να καταλάβει τι θέλω εγώ! Πλέον μπορώ να πω ότι το έχω αλλάξει αυτό σε ένα μεγάλο ποσοστό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
ναι αλλα ξερεις κατι?αν δεν παντρευτουμε,που ειμαι κ πολυ μικρη για κατι τετοιο,θα περασω κ εγω "περιπετει"!γιατι δε θα ειναι τοτε,οταν ερθει του χωρισμου η ωρα,δυσκολα?αυτο ειναι τοδυσκολο στις μακροχρονιες σχεσεις!

Γιατι να μην παντρευτείτε; Μην βάζεις το κακο στο νού σου. Πολλοί εραστές διορθώνουν τα λάθη τους ΜΕΣΑ στην σχέση τους αντι να τινάζουν τη μια στον αέρα και να ζυγίζουν ύστερα να μήν κάνουν τα ίδια λάθη στην επόμενη.

Αυτό μαλιστα μπορεί να είναι το μυστικο των μακροχρόνιων σχέσεων. Αντί να αλλάζεις εραστές όσο εσύ αλλάζεις με τα χρόνια, να χωρίζεις με φάσεις του εαυτού σου, που εκ των πραγμάτων αφήνεις πίσω και προχωράς.

Όσο για το αν είσαι μικρή, αν κάνεις παιδιά μικρή, θα γλυτώσεις κι απ΄αυτά επίσης μικρή. Κάποιοι που κάνουν παιδιά στα είκοσι εικοσιδύο, γυρω στα σαράντα, πιου ειναι ακόμη νέοι, αρχίζουν μια δεύτερη καινούργια ζωή. Δεν υπαρχει νωρίς και αργά,ειδικά άν έχεις στήριξη απο την οικογένεια σου τον πατέρα σου και τη μητερα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σχέσεις-λάθη. Τι μας δίδαξαν
...οτι ενα διαμαντι για μονοπετρο δεν σημαινει σ'αγαπω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έβαλα το θέμα επειδή με προβληματίζει πολλές φορές. Νομίζω πως έχω καταλάβει κάποια λάθη που κάνω και ξεκινώ όλο χαρά κάποια σχέση, αλλά στην πορεία το πράγμα χαλάει ξανά. Και ξανά.:P

Οπότε δεν ξέρω αν ΟΝΤΩΣ έχω καταλάβει τι κάνω λάθος ή αν νομίζω. Συν τοις άλλοις μου έχουν γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στυλ συμπεριφοράς που ξεκίνησα σαν ''μέτρο προφύλαξης'' αναλογιζόμενη προηγούμενες σχέσεις.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, καθώς οι σχέσεις μου δεν διαρκούν πολύ, αποφάσισα να αφήνω τα πράγματα free για εύλογο χρονικό διάστημα. Αλλά δεν ήταν τόσο εύλογο για τον άλλο. Θεωρούσα πως η νέα μου οπτική θα ενθουσιάσει το αμόρε σκεπτόμενος ''καλή η γκόμενα, δεν με πιέζει, δεν που τα πρήζει μπλαμπλαμπλα'' και την ίδια στιγμή θα κρατούσα συναισθηματικές δικλείδες ασφαλείας. Το αποτέλεσμα ήταν το αντίθετο: να πετάει σπόντες για το αν βλέπω κάποιον άλλο ή αν ψάχνομαι, να θεωρεί ότι δεν το βλέπω τόσο σοβαρά και πολλά άλλα. Κι η βλακεία ήταν ότι μου άρεσε πολύ και γι'αυτό κρατούσα κάποια απόσταση!

Εντάξει, παρόλα αυτά υπάρχουν μερικά πράγματα που είναι αξιώματα πια, αλλά νομίζω πως δεν ήταν ανάγκη να περάσω τόσες αποτυχίες για να καταλάβω (μάλλον είμαι συναισθηματικά ανώριμη:lol:). Ας πούμε ξέρω πως αν κάτι μου κάτσει λίγο στραβά στην αρχή καλύτερα να σταματήσω, επειδή μετά θα επαναληφθεί και πιο ενοχλητικά! Ή ότι αν κάτι με ενοχλεί στο σεξ και πάλι να μην συνεχίσω, επειδή η συγκεκριμένη συμπεριφορά θα γενικευτεί κι εκτός σεξ sooner or later.

Αν μου έρθει τίποτα άλλο θα σας πω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ή ότι αν κάτι με ενοχλεί στο σεξ και πάλι να μην συνεχίσω

:thumbup:


έμαθα κυρίως να είμαι λιγότερο εγωίστρια :
1) συνήθως τέτοια δράση προκαλεί ανάλογη αντίδραση και

2) ο εγωισμός είναι πολύ κακός σύμβουλος της λογικής.
Θολώνει το μυαλό και την ορθή κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγω ένα έμαθα και το έμαθα πολύ καλά. Οσο ακολουθείς τη καρδιά σου δεν βγαίνεις ποτέ χαμένος. Μπορει δηλαδή να αλλάξεις και χιλιες γκομενες, όμως αφού έτσι ήσουν τι να μετανοιώνεις; Μόλις αλλάξεις θα νοικοκυρευτείς. Οταν νοικοκυρευτείς και πέσεις με κάποιες που είναι στην προηγούμενη τη ξέσαλλη τη φάση τη δική σου, δεν θα τις κατηγορήσεις, αφού τα έκανες κι εσύ ρε μεγάλε.

Ομως σίγουρα θα πρέπει να βρείς κάποια που η καρδουλα της επίσης να λέει εκείνη τη στιγμή I want to settle down God damn it ! Για να μήν σε τρελλανει στη γκρίνια για τη ζωή της που χάνεται όσο εσύ θα αγναντεύεις τα πέλαγα μες τη νιρβάνα ώρες ατέλειωτες απο τη βεράντα σου :) (ή οτιδήποτε τέτοιο χαλαρωτικό, σταθερό και ρουτινιάρικο τελος παντων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σχέσεις-λάθη. Τι μας δίδαξαν (αν μας δίδαξαν)?

Απολύτως τίποτε, τα ίδια κάνω και πολύ γουστάρω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine_9

Νεοφερμένος

Η sunshine_9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αυτο που εμαθα ηταν να βαζω λιγακι στην ακρη τον εγωισμο μου..
(ο οποιος ειναι ατελειωωωωτος :redface:)
Πιστευω πως ζουμε θεωροντας τον εαυτο μας κεντρο του συμπαντος, με την εννοια οτι δυσκολα μπαινουμε στην θεση του αλλου, ειτε ειναι φιλος-συντροφος-μελος της οικογενειας μας, να δουμε πως αισθανεται. Γιαυτο αλλωστε καυγαδιζουμε..και εγω τουλαχιστον τσακωνομαι συχνα..
Κανω λοιπον φιλοτιμες προσπαθειες να το αλλαξω αυτο..
Μεχρι να παρουσιαστει ο αντρας της ζωης μου στην επομενη γωνια (ο οποιος αργει πολυυυ..)
ελπιζω να το εχω διορθωσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για το τι έμαθα...Ένα είναι σίγουρο! Δεν παίζει να ξανακάνω τα ίδια λάθη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nar

Νεοφερμένος

Η Nar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έμαθα να μη κάνω ένα βασικό λάθος που κάνουν πολλές γυναίκες... Δεν φτιάχνω ιστορίες στο κεφάλι μου με καλές ή κακές καταστάσεις σχετικά με το πως είμαι με τον άνθρωπο που είναι δίπλα μου (παράδειγμα να κάνει κατι υπερβολικά ρομαντικό ή το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια άλλη στη ζωή του αντίστοιχα). Φτιάχνοντας σενάρια λοιπόν ξεκινούσα να περιμένω να ανταποκριθεί στα καλά και γινόμουν καχύποπτη με τα άσχημα. Και μετά θύμωνα μαζί του επειδή εκτός του οτι δεν ήταν ο άνθρωπος που ονειρευόμουν, είχα γίνει ζηλιάρα από το πουθενά. Έτσι κάνω πολλή προσπάθεια πλέον στο να έχω ανοιχτά τα μάτια μου και να βλέπω ποιός πραγματικά είναι, όχι ποιος θα ήθελα να είναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απολύτως τίποτε, τα ίδια κάνω και πολύ γουστάρω.:)
Μισο...πως γινεται αυτο. Αν εσυ θεωρεις μια σχεση ως σχεση-λαθος, πως γινεται να μη σε διδαξε τιποτα, και να κανεις τα ιδια παλι ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Χωρίς να θεωρώ ότι είναι λάθος καμμία από τις σχέσεις μου γιατί αλλοιώς πως θα μάθαινα τα παρακάτω:
Η πρώτη ότι η μαγκιά πολλές φορές είναι φασισμός και πρέπει να προσέχω.
Η δεύτερη ότι σημασία έχει ν'αγαπάς κι όχι να παραμυθιαστείς από το γεγονός ότι ο άλλος σε θέλει και ότι καμμιά φορά μια χυλόπιττα είναι το καλύτερο που μπορεί να σου συμβεί.
Η τρίτη ότι μπορεί να αγαπάς κάποιον και αυτός να σε αγαπάει αλλά να μην μπορείτε να κάνετε χωριό γιατί ο τρόπος που βλέπει ο ένας τα πράγματα δεν βοηθάει τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sou

Νεοφερμένος

Η sou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αυτό που έμαθα είνα ότι πρέπει να ζεις την κάθε στιγμή με τον άνθρωπο που είσαι μαζί σα να είναι η τελευταία. Να μη μετανιώσεις στιγμή γι αυτά που κάνεις. Και τέλος, το πιο σημαντικό για εμένα: είναι πανέμορφο συναίσθημα ν αγαπάς. Έστω και αν δε λαβαίνεις από τον άλλο αυτά που θα ήθελες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mixalhs_1980

Νεοφερμένος

Ο Mixalhs_1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εχω διδαχτει αρκετα και παντα κανω τον απολογισμο μου στο τελος και προσπαθω να βελτιονομε για να μην ξαναεπαναλαβω τα ιδια λαθοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
νομίζω ότι το σημαντικοτερο που έμαθα είναι να βάζω τον εγωισμό στην άκρη αφενός, αλλά και να μην τον ... παραβάζω και να γίνομαι θύμα αφετέρου [στις πρώτες μου σχέσεις είχα πιάσει τα δύο άκρα... την πρώτη φορά είχα γίνει "θύμα" με όλη τη σημασία της λέξεως και στην αμέσως επόμενη το πιο εγωιστικό "εγώ, ο εαυτούλης μου και η αφεντία μου" πλάσμα που κυκλοφορεί]...

Από εκεί και πέρα, για μένα, κάθε σχέση μας βοηθάει και λίγο στο να μάθουμε να συνυπάρχουμε με έναν άλλο άνθρωπο [μερικοί το καταφέρνουν μέσα στην ίδια σχέση αυτό] και να γινόμαστε "καλύτερα" μέρη ενός ζεύγους από ότι πριν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
για το περι απολογισμού θα μου έκανε εντύπωση το αν κάποιος ή κάποια δεν έκανε.Το θεωρώ αυτονόητο.
Τι έχω διδαχτεί?
πως όσα και να έχεις μάθει ,όσα και να έχεις βιώσει απο διάφορες σχέσεις μπορεί να μην ισχύει τίποτε στην επόμενη...!
Και επίσης ότι η ηλικία παίζει ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
-Η εξάρτηση είναι κακό πράγμα, η αυτονομία πρέπει να είναι προτεραιότητα.
-Αβάσιμες ανασφάλειες καλό είναι να μην εκφράζονται.
-Ποτέ μα ποτέ μη θεωρείς τον άλλον δεδομένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
... ότι πάνω από όλα, ο εαυτός μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ότι σχέση μονόπλευρη (μόνο εσύ να δίνεις) δεν λέγεται σχέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top