Χαλκιδική: Επτά νεκροί από την κακοκαιρία - Δεκάδες τραυματίες, δύο σοβαρά

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Εκει που τον αφησατε οι Συριζαιοι.

Ουτε 1 εβδομάδα δεν έχει κυβερνησει ο Μητσοτακης και βιάζεστε να κανετε επιθέσεις.

Τουλαχιστον κρατηστε λιγο τα προσχηματα. Θα μπορειτε να κανετε μετά απο μερικους μήνες.




Δεν προβληματιζεσαι.

Προβληματιζεται κάποιος ο οποιος αντικειμενικα και συναισθηματικα ειναι ουδετερος και αρα μπορει να προβληματιστει. Εσεις ειστε βαμένοι με το ΣΥΡΙΖΑ και επειδη ο ΣΥΡΙΖΑ έχασε έχετε πάθει τη πλακα της ζωης σας! Θα ψάχνετε τωρα εστω και ενα ατοπηματάκι στην ΝΔ για να κάνετε επιθεση αυτο δεν ειναι προβληματισμος φανατισμος ειναι.

Το οτι θα καταργησουν το άσυλο , το οτι ξηλωσαν τους κομματικους που ειχε βάλει η Γεροβασιλη , το οτι έληξε η καταληψη του Πλάζα στην Αχαρνων αυτα δεν τα παρατηρησατε φυσικα διοτι ειναι αυτο ακριβως που χαρακτηριζει εναν εμπαθή απεναντι σε κάποιον άλλον : ψάχνεται να πιαστει απο κάτι μικρο για να δημιουργησει θέμα. Αυτο δεν ειναι υγιης προβληματισμος.




Ακομα αυτο το γελοιο έχεις στο αβαταρ που γεμισε τα γραφεια με καδρα του Βελουχιωτη , τσιγαριλες και κουτια απο ψητοπωλεια και τζατζικια-γυρους.



Τελειωσε η βασιλεια του. Τωρα μονο στα δικαστηρια θα τον βλέπουμε να εμφανιζεται (και αν) για να εκδικάζονται αγωγες εναντιον του γιατι ειχε και μεγάλο στομα και έλεγε πολλά. Πηγαινε ψάξε αποφασεις δικαστηριων με τα ποσα που καλειται να πληρώσει το ινδαλμα σου σε ανθρώπους των οποιων έπληξε το ονομα και τον μηνυσαν.

Τι δηλωσε ο Χρυσοχοιδης προχθες; οχι αλλο ματι.
Μην λετε μεγαλα λογια.

Πληρης αδυναμια κρατικού μηχανισμού.

Εχεις ιδεα πως ειναι 100 χλμ αερα και 100χλμ φωτιας; γιατι δεν υπηρξε ενημέρωση; γιατι δεν υπηρξε ελεγχος για τις αυθαιρεσιες; γιατι δεν υπηρξε συντονισμός;
οι ιδιοι οι υποκριτες ειστε που λεγατε τα ιδια για το ματι και κλεινετε τωρα τα ματια.
Οι ιδιοι υποκριτες που εκμεταλλευσετε τους νεκρους για πολιτικό κοστος.

Ντροπη σας.


Υγ τον πολακη θα τον σεβεσαι!
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
γιατι δεν υπηρξε ελεγχος για τις αυθαιρεσιες;


Ένα σπίτι μπορεί να είναι αυθαίρετο και καλά συντηρημένο και να μην έχει κανένα μέρος του να καταρρέει από ισχυρό άνεμο, σεισμό, λιμό ή καταποντισμό. Αντίθετα, ένα σπίτι μπορεί να κατασκευάστηκε καθόλα νόμιμο, να μην συντηρήθηκε πότε και με ένα μικρό σπρώξιμο ή κούνημα να καταρρεύσει.
Επειδή και στο Μάτι είχαν βγει όλοι και έκραζαν τα αυθαίρετα, αυθαίρετη είναι η κατασκευή η οποία χτίστηκε καθ' υπέρβαση των πολεοδομικών κανονισμών. Οι πολεοδομικοί κανονισμοί αφορούν:
α) Την επιφάνεια σε κάτοψη
β) Τη συνολική δομημένη επιφάνεια
γ) Το ύψος του κτηρίου
δ) Πλήθος άλλων παραγόντων
Αυτό σημαίνει ότι εάν εγώ έχω ένα οικόπεδο 1 στρέμμα και η πολεοδομία ορίζει ότι μπορώ να χτίσω σε κάτοψη τα 200 τμ και εγώ αποφασίσω να χτίσω 210 τμ, τότε είμαι αυθαίρετος. Εάν επίσης αποφασίσω να χτίσω μια αποθήκη, για την οποία δεν εκδώσω οικοδομική άδεια, τότε είναι και αυτή αυθαίρετη. Υπάρχει πιθανότητα εάν γινόταν αίτηση για οικοδομική άδεια αυτή να εγκρινόταν (δηλαδή η αποθήκη πληροί τις πολεοδομικές διατάξεις), απλά δεν έγινε ποτέ η αίτηση και η άδεια δεν εκδόθηκε. Η αποθήκη εξακολουθεί να είναι αυθαίρετη.
Άλλο παράδειγμα, αποφάσισα εγώ το υπόγειό μου, που δηλώθηκε ως αποθήκη και άρα δευτερεύον χώρος, να το παραχωρήσω στο γιο μου, για να έχει δικό του χώρο. Για την αλλαγή χρήσης δεν έγινε σχετική δήλωση και άρα το υπόγειο είναι αυθαίρετο. Κάποιος αποφάσισε ότι ενώ στα σχέδια φαίνεται βεράντα στον 2ο όροφο που μετακινεί την κάτοψη προς τα μέσα, αντ' αυτού τελικά η βεράντα κλείστηκε και έγινε δωμάτιο. Αυθαίρετη κατασκευή είναι κα αυτή.
Όλα αυτά τα αυθαίρετα υπάγοντα σε σχετικό νόμο και, έναντι αμοιβής και παραβόλου, τακτοποιούνται και "νομιμοποιούνται" (κατά περιπτώσεις).
Αντίθετα, εάν πας εσύ να χτίσεις μέτα σε δάσος ή δίπλα σε ποτάμι ή σε περιοχή Natura ξέρωγω, τότε δεν είσαι αυθαίρετος, είσαι παράνομος. Αυτές οι κατασκευές δεν νομιμοποιούνται, αλλά κατεδαφίζονται.
Η τεράστια διαφορά στις δύο περιπτώσεις είναι ότι τα αυθαίρετα μπορούν να ηλεκτροδοτηθούν (εάν εγώ υποβάλλων άδεια για 200 τμ και εγκριθεί η ΔΕΗ θα μου δώσει ρεύμα, χωρίς να έρθει να δει ότι έχτισα 210 τμ τελικά). Αντιθέτως, τα παράνομα κτίσματα δεν μπορούν να ηλεκτροδοτηθούν, καθώς η πολεοδομία δεν εγκρίνει άδειες για τις συγκεκριμένες περιοχές.

Πέραν αυτού, όπως έχω πει χιλιάδες φορές, όλες οι κατοικίες στην Ελλάδα έχουν κάποιου είδους αυθαιρεσία. Μέχρι το 2017, εάν εσύ υπέβαλλες άδεια ότι το παράθυρο βρισκόταν σε μία θέση και κατά την κατασκευή ήταν σε άλλη θέση, μισό μέτρο δεξιά, ήταν αυθαίρετη κατασκευή. Και εάν μία κατασκευή έχει ακόμα και ένα μικρό κομμάτι της που δεν πληροί την άδεια, τότε όλη η κατασκευή λογίζεται αυθαίρετη. Σκέψου τώρα να λογίζεται μια 6όροφη πολυκατοικία αυθαίρετη γιατί ο μηχανικός αποφάσισε να βάλει ένα επιπλέον παράθυρο και δεν μπήκε στην γραφειοκρατική διαδικασία να το δηλώσει στην πολεοδομία.

Προκειμένου να ελεγχτούν όλες οι κατασκευές, να πιστοποιηθούν οι αυθαίρεσιας και αυτές είτε να κατεδαφιστούν είτε να νομιμοποιηθούν θες από 2 ελεκτές δόμησης να πηγαίνουν κάθε μέρα σε διαφορετικό σπίτι, να κάνουν αυτοψία και να συντάσσουν τεχνική έκθεση. Χονδρικά, για να ελέγξεις έναν όροφο 50-70 τμ και να παραδώσεις την αναφορά θέλεις δουλειά 1-2 ημερών.

Επί του θέματος τώρα, δεν ξέρω ποιος είπε ότι το στέγαστρο ήταν αυθαίρετο, ενδεχομένως να ήταν, ενδεχομένως όχι, αλλά ακόμα και να το είχαν βρει ελεγκτές δόμησης ότι ήταν αυθαίρετο, θα πλήρωνε ένα χιλιάρικο ο ιδιοκτήτης και θα το είχε νομιμοποιήσει. Οι άνθρωποι που βρέθηκαν από κάτω πάλι θα σκοτώνονταν. Εάν δεν ήταν αυθαίρετο, απλά διαδίδεται ράδιο αρβύλα, όπως διαδίδοταν για τις φωτιές στο Μάτι, περί δήθεν κατεδάφισης των εκεί κατοικιών, ιστορίες για αγρίους δηλαδή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Τι δηλωσε ο Χρυσοχοιδης προχθες; οχι αλλο ματι.
Μην λετε μεγαλα λογια.

Πληρης αδυναμια κρατικού μηχανισμού.

Εχεις ιδεα πως ειναι 100 χλμ αερα και 100χλμ φωτιας; γιατι δεν υπηρξε ενημέρωση; γιατι δεν υπηρξε ελεγχος για τις αυθαιρεσιες; γιατι δεν υπηρξε συντονισμός;
οι ιδιοι οι υποκριτες ειστε που λεγατε τα ιδια για το ματι και κλεινετε τωρα τα ματια.
Οι ιδιοι υποκριτες που εκμεταλλευσετε τους νεκρους για πολιτικό κοστος.

Ντροπη σας.


Υγ τον πολακη θα τον σεβεσαι!


Σιγα μην σεβαστω τον Πολάκη τον βλάκα που έβριζε οποιον έβρισκε απο το φεησμπουκ. Ηταν αυτος σοβαρος υπουργος; που ολο ετρωγε αγωγες για εξυβριση; ελα ρε φιλε σοβαρεψου ειπαμε να εισαι συριζαιος αλλα οχι και τοσο τυφλος συριζαιος.

Οι ερωτησεις που κάνεις ειναι γελοιες διοτι μονο 2 μέρες διακυβερνησης έχει η ΝΔ. Τραβα ρωτα τους προηγουμενους που κατέστρεψαν την χώρα.


Ντροπη δικιά σας που δεν ειχε την τσιπα αυτη η Γαι-ΔΟΥΡΟΥ να παραιτηθει ουτε αυτη ουτε κανεις αλλος απο την ηγεσια της πλάκας.



Ο πρωθυπουργος τοτε ειπε αναλαμβανω τηνπολιτικη ευθυνη. Παραιτησου τοτε ρε χαλβά!!! Πολιτικη ευθυνη και καρεκλα δεν πάνε μαζι.

Ένα σπίτι μπορεί να είναι αυθαίρετο και καλά συντηρημένο και να μην έχει κανένα μέρος του να καταρρέει από ισχυρό άνεμο, σεισμό, λιμό ή καταποντισμό. Αντίθετα, ένα σπίτι μπορεί να κατασκευάστηκε καθόλα νόμιμο, να μην συντηρήθηκε πότε και με ένα μικρό σπρώξιμο ή κούνημα να καταρρεύσει.
Επειδή και στο Μάτι είχαν βγει όλοι και έκραζαν τα αυθαίρετα, αυθαίρετη είναι η κατασκευή η οποία χτίστηκε καθ' υπέρβαση των πολεοδομικών κανονισμών. Οι πολεοδομικοί κανονισμοί αφορούν:
α) Την επιφάνεια σε κάτοψη
β) Τη συνολική δομημένη επιφάνεια
γ) Το ύψος του κτηρίου
δ) Πλήθος άλλων παραγόντων
Αυτό σημαίνει ότι εάν εγώ έχω ένα οικόπεδο 1 στρέμμα και η πολεοδομία ορίζει ότι μπορώ να χτίσω σε κάτοψη τα 200 τμ και εγώ αποφασίσω να χτίσω 210 τμ, τότε είμαι αυθαίρετος. Εάν επίσης αποφασίσω να χτίσω μια αποθήκη, για την οποία δεν εκδώσω οικοδομική άδεια, τότε είναι και αυτή αυθαίρετη. Υπάρχει πιθανότητα εάν γινόταν αίτηση για οικοδομική άδεια αυτή να εγκρινόταν (δηλαδή η αποθήκη πληροί τις πολεοδομικές διατάξεις), απλά δεν έγινε ποτέ η αίτηση και η άδεια δεν εκδόθηκε. Η αποθήκη εξακολουθεί να είναι αυθαίρετη.
Άλλο παράδειγμα, αποφάσισα εγώ το υπόγειό μου, που δηλώθηκε ως αποθήκη και άρα δευτερεύον χώρος, να το παραχωρήσω στο γιο μου, για να έχει δικό του χώρο. Για την αλλαγή χρήσης δεν έγινε σχετική δήλωση και άρα το υπόγειο είναι αυθαίρετο. Κάποιος αποφάσισε ότι ενώ στα σχέδια φαίνεται βεράντα στον 2ο όροφο που μετακινεί την κάτοψη προς τα μέσα, αντ' αυτού τελικά η βεράντα κλείστηκε και έγινε δωμάτιο. Αυθαίρετη κατασκευή είναι κα αυτή.
Όλα αυτά τα αυθαίρετα υπάγοντα σε σχετικό νόμο και, έναντι αμοιβής και παραβόλου, τακτοποιούνται και "νομιμοποιούνται" (κατά περιπτώσεις).
Αντίθετα, εάν πας εσύ να χτίσεις μέτα σε δάσος ή δίπλα σε ποτάμι ή σε περιοχή Natura ξέρωγω, τότε δεν είσαι αυθαίρετος, είσαι παράνομος. Αυτές οι κατασκευές δεν νομιμοποιούνται, αλλά κατεδαφίζονται.
Η τεράστια διαφορά στις δύο περιπτώσεις είναι ότι τα αυθαίρετα μπορούν να ηλεκτροδοτηθούν (εάν εγώ υποβάλλων άδεια για 200 τμ και εγκριθεί η ΔΕΗ θα μου δώσει ρεύμα, χωρίς να έρθει να δει ότι έχτισα 210 τμ τελικά). Αντιθέτως, τα παράνομα κτίσματα δεν μπορούν να ηλεκτροδοτηθούν, καθώς η πολεοδομία δεν εγκρίνει άδειες για τις συγκεκριμένες περιοχές.

Πέραν αυτού, όπως έχω πει χιλιάδες φορές, όλες οι κατοικίες στην Ελλάδα έχουν κάποιου είδους αυθαιρεσία. Μέχρι το 2017, εάν εσύ υπέβαλλες άδεια ότι το παράθυρο βρισκόταν σε μία θέση και κατά την κατασκευή ήταν σε άλλη θέση, μισό μέτρο δεξιά, ήταν αυθαίρετη κατασκευή. Και εάν μία κατασκευή έχει ακόμα και ένα μικρό κομμάτι της που δεν πληροί την άδεια, τότε όλη η κατασκευή λογίζεται αυθαίρετη. Σκέψου τώρα να λογίζεται μια 6όροφη πολυκατοικία αυθαίρετη γιατί ο μηχανικός αποφάσισε να βάλει ένα επιπλέον παράθυρο και δεν μπήκε στην γραφειοκρατική διαδικασία να το δηλώσει στην πολεοδομία.

Προκειμένου να ελεγχτούν όλες οι κατασκευές, να πιστοποιηθούν οι αυθαίρεσιας και αυτές είτε να κατεδαφιστούν είτε να νομιμοποιηθούν θες από 2 ελεκτές δόμησης να πηγαίνουν κάθε μέρα σε διαφορετικό σπίτι, να κάνουν αυτοψία και να συντάσσουν τεχνική έκθεση. Χονδρικά, για να ελέγξεις έναν όροφο 50-70 τμ και να παραδώσεις την αναφορά θέλεις δουλειά 1-2 ημερών.

Επί του θέματος τώρα, δεν ξέρω ποιος είπε ότι το στέγαστρο ήταν αυθαίρετο, ενδεχομένως να ήταν, ενδεχομένως όχι, αλλά ακόμα και να το είχαν βρει ελεγκτές δόμησης ότι ήταν αυθαίρετο, θα πλήρωνε ένα χιλιάρικο ο ιδιοκτήτης και θα το είχε νομιμοποιήσει. Οι άνθρωποι που βρέθηκαν από κάτω πάλι θα σκοτώνονταν. Εάν δεν ήταν αυθαίρετο, απλά διαδίδεται ράδιο αρβύλα, όπως διαδίδοταν για τις φωτιές στο Μάτι, περί δήθεν κατεδάφισης των εκεί κατοικιών, ιστορίες για αγρίους δηλαδή.


Πες του να πάει να ζητησει το λογο για τις αυθαιρεσιες απο την προηγουμενη κυβερνηση παρωδια των αριστερων.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Σιγα μην σεβαστω τον Πολάκη τον βλάκα που έβριζε οποιον έβρισκε απο το φεησμπουκ. Ηταν αυτος σοβαρος υπουργος; που ολο ετρωγε αγωγες για εξυβριση; ελα ρε φιλε σοβαρεψου ειπαμε να εισαι συριζαιος αλλα οχι και τοσο τυφλος συριζαιος.

Οι ερωτησεις που κάνεις ειναι γελοιες διοτι μονο 2 μέρες διακυβερνησης έχει η ΝΔ. Τραβα ρωτα τους προηγουμενους που κατέστρεψαν την χώρα.


Ντροπη δικιά σας που δεν ειχε την τσιπα αυτη η Γαι-ΔΟΥΡΟΥ να παραιτηθει ουτε αυτη ουτε κανεις αλλος απο την ηγεσια της πλάκας.



Ο πρωθυπουργος τοτε ειπε αναλαμβανω τηνπολιτικη ευθυνη. Παραιτησου τοτε ρε χαλβά!!! Πολιτικη ευθυνη και καρεκλα δεν πάνε μαζι.


Την δικαιολογία έτοιμη την έχετε στο στόμα , όπως και να εκμεταλλεύεστε εθνικές τραγωδίες για πολιτικούς λόγους .
Μία λέξη σας αρμόζει και αυτή είναι η ΝΤΡΟΠΗ .

Έλα να σε πάω μια βόλτα σε Ποτίδαια, Πλάγια και Καλλικράτεια να δεις που ευθύνεται ο κρατικός μηχανισμός .
Που ήταν ο δήμαρχος; η περιφέρεια; η κυβέρνηση; όταν γινόντουσαν αυθαιρεσίες, όταν δεν βγήκε απαγορευτικό χθες το βράδυ , όταν δώσανε άδεια στα γνωστά bar του πρώτου ποδιού ;
Ασε ξέρω την απάντησή σου, ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει.

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια τραγωδία από κοντά. Και φυσικά ο άνθρωπος έχει βάλει το χεράκι του και ας τα ρίχνει στην φυση.

Ένα σπίτι μπορεί να είναι αυθαίρετο και καλά συντηρημένο και να μην έχει κανένα μέρος του να καταρρέει από ισχυρό άνεμο, σεισμό, λιμό ή καταποντισμό. Αντίθετα, ένα σπίτι μπορεί να κατασκευάστηκε καθόλα νόμιμο, να μην συντηρήθηκε πότε και με ένα μικρό σπρώξιμο ή κούνημα να καταρρεύσει.
Επειδή και στο Μάτι είχαν βγει όλοι και έκραζαν τα αυθαίρετα, αυθαίρετη είναι η κατασκευή η οποία χτίστηκε καθ' υπέρβαση των πολεοδομικών κανονισμών. Οι πολεοδομικοί κανονισμοί αφορούν:
α) Την επιφάνεια σε κάτοψη
β) Τη συνολική δομημένη επιφάνεια
γ) Το ύψος του κτηρίου
δ) Πλήθος άλλων παραγόντων
Αυτό σημαίνει ότι εάν εγώ έχω ένα οικόπεδο 1 στρέμμα και η πολεοδομία ορίζει ότι μπορώ να χτίσω σε κάτοψη τα 200 τμ και εγώ αποφασίσω να χτίσω 210 τμ, τότε είμαι αυθαίρετος. Εάν επίσης αποφασίσω να χτίσω μια αποθήκη, για την οποία δεν εκδώσω οικοδομική άδεια, τότε είναι και αυτή αυθαίρετη. Υπάρχει πιθανότητα εάν γινόταν αίτηση για οικοδομική άδεια αυτή να εγκρινόταν (δηλαδή η αποθήκη πληροί τις πολεοδομικές διατάξεις), απλά δεν έγινε ποτέ η αίτηση και η άδεια δεν εκδόθηκε. Η αποθήκη εξακολουθεί να είναι αυθαίρετη.
Άλλο παράδειγμα, αποφάσισα εγώ το υπόγειό μου, που δηλώθηκε ως αποθήκη και άρα δευτερεύον χώρος, να το παραχωρήσω στο γιο μου, για να έχει δικό του χώρο. Για την αλλαγή χρήσης δεν έγινε σχετική δήλωση και άρα το υπόγειο είναι αυθαίρετο. Κάποιος αποφάσισε ότι ενώ στα σχέδια φαίνεται βεράντα στον 2ο όροφο που μετακινεί την κάτοψη προς τα μέσα, αντ' αυτού τελικά η βεράντα κλείστηκε και έγινε δωμάτιο. Αυθαίρετη κατασκευή είναι κα αυτή.
Όλα αυτά τα αυθαίρετα υπάγοντα σε σχετικό νόμο και, έναντι αμοιβής και παραβόλου, τακτοποιούνται και "νομιμοποιούνται" (κατά περιπτώσεις).
Αντίθετα, εάν πας εσύ να χτίσεις μέτα σε δάσος ή δίπλα σε ποτάμι ή σε περιοχή Natura ξέρωγω, τότε δεν είσαι αυθαίρετος, είσαι παράνομος. Αυτές οι κατασκευές δεν νομιμοποιούνται, αλλά κατεδαφίζονται.
Η τεράστια διαφορά στις δύο περιπτώσεις είναι ότι τα αυθαίρετα μπορούν να ηλεκτροδοτηθούν (εάν εγώ υποβάλλων άδεια για 200 τμ και εγκριθεί η ΔΕΗ θα μου δώσει ρεύμα, χωρίς να έρθει να δει ότι έχτισα 210 τμ τελικά). Αντιθέτως, τα παράνομα κτίσματα δεν μπορούν να ηλεκτροδοτηθούν, καθώς η πολεοδομία δεν εγκρίνει άδειες για τις συγκεκριμένες περιοχές.

Πέραν αυτού, όπως έχω πει χιλιάδες φορές, όλες οι κατοικίες στην Ελλάδα έχουν κάποιου είδους αυθαιρεσία. Μέχρι το 2017, εάν εσύ υπέβαλλες άδεια ότι το παράθυρο βρισκόταν σε μία θέση και κατά την κατασκευή ήταν σε άλλη θέση, μισό μέτρο δεξιά, ήταν αυθαίρετη κατασκευή. Και εάν μία κατασκευή έχει ακόμα και ένα μικρό κομμάτι της που δεν πληροί την άδεια, τότε όλη η κατασκευή λογίζεται αυθαίρετη. Σκέψου τώρα να λογίζεται μια 6όροφη πολυκατοικία αυθαίρετη γιατί ο μηχανικός αποφάσισε να βάλει ένα επιπλέον παράθυρο και δεν μπήκε στην γραφειοκρατική διαδικασία να το δηλώσει στην πολεοδομία.

Προκειμένου να ελεγχτούν όλες οι κατασκευές, να πιστοποιηθούν οι αυθαίρεσιας και αυτές είτε να κατεδαφιστούν είτε να νομιμοποιηθούν θες από 2 ελεκτές δόμησης να πηγαίνουν κάθε μέρα σε διαφορετικό σπίτι, να κάνουν αυτοψία και να συντάσσουν τεχνική έκθεση. Χονδρικά, για να ελέγξεις έναν όροφο 50-70 τμ και να παραδώσεις την αναφορά θέλεις δουλειά 1-2 ημερών.

Επί του θέματος τώρα, δεν ξέρω ποιος είπε ότι το στέγαστρο ήταν αυθαίρετο, ενδεχομένως να ήταν, ενδεχομένως όχι, αλλά ακόμα και να το είχαν βρει ελεγκτές δόμησης ότι ήταν αυθαίρετο, θα πλήρωνε ένα χιλιάρικο ο ιδιοκτήτης και θα το είχε νομιμοποιήσει. Οι άνθρωποι που βρέθηκαν από κάτω πάλι θα σκοτώνονταν. Εάν δεν ήταν αυθαίρετο, απλά διαδίδεται ράδιο αρβύλα, όπως διαδίδοταν για τις φωτιές στο Μάτι, περί δήθεν κατεδάφισης των εκεί κατοικιών, ιστορίες για αγρίους δηλαδή.

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτά που γράφεις. Όπως και το Μάτι και χθες στην Καλλικράτεια υπάρχουν αυθαίρετα , υπάρχουν κακοτεχνίες ( βλεπε σκεπή με φωτοβολταικά) , υπάρχουν παρανομίες ( βλεπε παραλία ποτίδαιας ή και καλλικράτειας ) .
Δεν μπορώ όμως να διανοηθώ ότι μια τραγωδία εκμεταλλεύεται για πολιτικούς λόγους ΚΑΙ μάλιστα που ευθύνεται σε φυσικό φαινόμενο.
Ή να σε πάω σε κάτι άλλο . Πριν το Παλιούρι βρίσκονται από τα πιο γνωστά beach bar του πρώτου ποδιού . Το πιστεύεις ότι κανένα δεν έχει προνοήσει για διαδρόμους φυγής σε περίπτωση φωτιάς ; Και όμως έχουν άδεια !Είναι οι ξαπλώστρες η μία δίπλα στην άλλη , στα πλάγια είναι κλεισμένες με δέντρα και σύρματα και μοναδική έξοδος η θάλασσα!

Που να ελεγχθούν όλα αυτά τα αυθαίρετα όταν ο άλλος θα τους πάρει στο κυνήγι...

Για το στέγραστρο με τα φωτοβολταικά πρέπει να γίνει μελέτη επάρκειας και εάν κρίνοντας από την φωτο βρίσκεται σε δημόσιο χώρο (πρασιά)
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.


Δείτε ηλιακά πάνελ.... από αυθαίρετά.

Για το στέγραστρο με τα φωτοβολταικά πρέπει να γίνει μελέτη επάρκειας και εάν κρίνοντας από την φωτο βρίσκεται σε δημόσιο χώρο (πρασιά)

Το πιθανότερο είναι να έχουν φωτοβολταικά γιατί η ΔΕΗ δεν τους συνδέει λόγω αυθαιρεσιών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τι δηλωσε ο Χρυσοχοιδης προχθες; οχι αλλο ματι.
Μην λετε μεγαλα λογια.

Πληρης αδυναμια κρατικού μηχανισμού.

Εχεις ιδεα πως ειναι 100 χλμ αερα και 100χλμ φωτιας; γιατι δεν υπηρξε ενημέρωση; γιατι δεν υπηρξε ελεγχος για τις αυθαιρεσιες; γιατι δεν υπηρξε συντονισμός;
οι ιδιοι οι υποκριτες ειστε που λεγατε τα ιδια για το ματι και κλεινετε τωρα τα ματια.
Οι ιδιοι υποκριτες που εκμεταλλευσετε τους νεκρους για πολιτικό κοστος.

Ντροπη σας.


Υγ τον πολακη θα τον σεβεσαι!


Το 112 που θα φέρνατε δεν έχει έρθει ακόμη. (Σ.Σ. Πολιτική προστασία)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Την δικαιολογία έτοιμη την έχετε στο στόμα , όπως και να εκμεταλλεύεστε εθνικές τραγωδίες για πολιτικούς λόγους .
Μία λέξη σας αρμόζει και αυτή είναι η ΝΤΡΟΠΗ .

Έλα να σε πάω μια βόλτα σε Ποτίδαια, Πλάγια και Καλλικράτεια να δεις που ευθύνεται ο κρατικός μηχανισμός .
Που ήταν ο δήμαρχος; η περιφέρεια; η κυβέρνηση; όταν γινόντουσαν αυθαιρεσίες, όταν δεν βγήκε απαγορευτικό χθες το βράδυ , όταν δώσανε άδεια στα γνωστά bar του πρώτου ποδιού ;
Ασε ξέρω την απάντησή σου, ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει.


Ειπε σημερα ο κυβερνητικος εκπροσωπος τι ενεργειες έγιναν. Εσυ εκμεταλευεσαι ατυχηματα για να κάνεις επιθεση στην ΝΔ.

Οσο φταιει ο ΣΥΡΙΖΑ που ένα παιδι το σηκωσε ο αέρας και το έριξε σε τζαμαρια αλλο τοσο φταιει και η ΝΔ. Συγκρινεις με το Ματι κιολας.

Οδηγιες υπηρχαν απο χθές. Ο κυβερνητικος εκπροσωπος σημερα έκανε μιση ωρα αναφορά για τις ενεργειες και εσυ λές τα δικα σου.

Απλα εισαι κολλημενος συριζαιος και κομματικος οσο δεν πάει. Και δεν μπορεις να κανεις συζητηση.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ειπε σημερα ο κυβερνητικος εκπροσωπος τι ενεργειες έγιναν. Εσυ εκμεταλευεσαι ατυχηματα για να κάνεις επιθεση στην ΝΔ.

Οσο φταιει ο ΣΥΡΙΖΑ που ένα παιδι το σηκωσε ο αέρας και το έριξε σε τζαμαρια αλλο τοσο φταιει και η ΝΔ. Συγκρινεις με το Ματι κιολας.

Οδηγιες υπηρχαν απο χθές. Ο κυβερνητικος εκπροσωπος σημερα έκανε μιση ωρα αναφορά για τις ενεργειες και εσυ λές τα δικα σου.

Απλα εισαι κολλημενος συριζαιος και κομματικος οσο δεν πάει. Και δεν μπορεις να κανεις συζητηση.

Εδω γραφατε οταν εγινε το Ματι, μια φυσικη καταστροφή, οτι φταιει η κυβέρνηση.
Χθες δεν εφταιγε η κυβέρνηση;
επισης εκμεταλλεύτηκε η νδ το ματι πολιτικα;

Τελος, οταν χτιζεις διπαλ στη θαλασσα και έρχεται το κυμα και στο διαλύει ποιος ευθυνεται;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Εδω γραφατε οταν εγινε το Ματι, μια φυσικη καταστροφή, οτι φταιει η κυβέρνηση.
Χθες δεν εφταιγε η κυβέρνηση;
επισης εκμεταλλεύτηκε η νδ το ματι πολιτικα;

Τελος, οταν χτιζεις διπαλ στη θαλασσα και έρχεται το κυμα και στο διαλύει ποιος ευθυνεται;


Lancelot κανείς δεν είπε ότι για φωτιά έφταιγε ο ΣΥΡΙΖΑ.Ολοι σχολίασαν την αντιμετώπιση που έδειξε ο ΣΥΡΙΖΑ.Οταν έβγαινε η Αυλωνίτου και είπε:οι πολίτες κάηκαν γιατί δεν ήταν εκπαιδευμένοι;Όταν οι Δουρου είπε ότι όλα λειτούργησαν τέλεια ,ενώ έκλεισαν την Μαραθωνος τι να πούμε;
Και φυσικά γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έδωσε αποζημίωση στους ανθρώπους;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Εδω γραφατε οταν εγινε το Ματι, μια φυσικη καταστροφή, οτι φταιει η κυβέρνηση.
Χθες δεν εφταιγε η κυβέρνηση;
επισης εκμεταλλεύτηκε η νδ το ματι πολιτικα;

Τελος, οταν χτιζεις διπαλ στη θαλασσα και έρχεται το κυμα και στο διαλύει ποιος ευθυνεται;


Ρε φιλε με δουλευεις τωρα;

πές σε αυτον που σε επηρέασε με τον συριζα να πάει να ..... γαργαληθει.

Οταν η Δουρου έβγαινε και έλεγε (πριν γινει κυβερνηση) οτι τα αντιπλημμυρικα έργα θα προχωρησουν και μπλα μπλα μπλα... οταν βγηκε τα ξέχασε ολα αυτα. Δεν έκανε τιποτα για να αποτρέψει την καταστροφη ή να την μειώσει στον ελάχιστο δυνατο βαθμο.

Και μην βιάζεσαι υπάρχει δικαστηριο για ολα αυτα ολοι αυτοι πηγαν κατηγορουμενοι. Το ξέρεις οτι η Δουρου ειναι κατηγορουμενη σε δικαστηριο ; ξέρεις τι σημαινει αυτο; θα δουμε την αποφαση του δικαστηριου οταν βγει. Μην βιάζεσαι να πάρεις το μέρος της γιατι αν ειχες γνωστο σου θύμα θα έλεγες άλλα. Μην ειστε τοσο αναισθητοι.

Ο δε Ψηνακης τα ιδια. Κανεις απο αυτους δεν ειχε τα @@ να βγει και να πει εγω βγηκα δημαρχος δεν με ενδιαφέρει να βγω 2η 4ετια τωρα ομως θα σας γλεντήσω ολους ! Και να αρχιζει να βαράει. Μηνυσεις - αναφορές κτλπ κτλπ για τα αυθαιρετα για τα πάντα.

Αλλα δεν το έκανε ουτε ο Ψηνακης ο οποιος ειχε και λεφτά. Κριμα γιατι τον ειχα για μάγκα αλλα τελικα αποδειχθηκε δάγκας χωρις κοτσια.


Αν και αυτοι της ΝΔ τωρα αποδειχθουν τα ιδια αυτο θα πω. Η διαφορά μας ειναι οτι εγω θα το πω ενω εσυ οχι. Γιατι εισαι φανατισμένος και κοματοποιημένος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Επειδή το θέμα πάει σε πολιτική συζήτηση.Ας ευχηθούμε και οι 100 τραυματίες να ξεπεράσουν τον κίνδυνο.

Τι έγινε γκατεμικος ο Ιούλιος μας βγήκε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
οι πολίτες κάηκαν γιατί δεν ήταν εκπαιδευμένοι;



Κάτσε τώρα, ήταν? Ξέρεις πολλούς που έχουν μια ιδέα, ένα πλάνο τι να κάνουν σε περίπτωση πυρκαγιάς ή και σεισμού? Στην επαρχία τουλάχιστον διακρίνω μια έλλειψη ενημέρωσης για τέτοια πράγματα και με φοβίζει ώρες ώρες με την έννοια ότι αν γίνει κάτι θα έχουμε εξίσου πολλά θύματα. Προφανώς και πρέπει να ειναι το κράτος σε ετοιμότητα για τέτοιες περιπτώσεις αλλά αν εξαιρέσεις ακραίες στιγμές wrong place, wrong time θα μπορούσαν να είναι λιγότερα τα θύματα, θεωρώ με λίγη ψυχραιμία και γνώσεις επιβίωσης.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Κάτσε τώρα, ήταν? Ξέρεις πολλούς που έχουν μια ιδέα, ένα πλάνο τι να κάνουν σε περίπτωση πυρκαγιάς ή και σεισμού? Στην επαρχία τουλάχιστον διακρίνω μια έλλειψη ενημέρωσης για τέτοια πράγματα και με φοβίζει ώρες ώρες με την έννοια ότι αν γίνει κάτι θα έχουμε εξίσου πολλά θύματα. Προφανώς και πρέπει να ειναι το κράτος σε ετοιμότητα για τέτοιες περιπτώσεις αλλά αν εξαιρέσεις ακραίες στιγμές wrong place, wrong time θα μπορούσαν να είναι λιγότερα τα θύματα, θεωρώ με λίγη ψυχραιμία και γνώσεις επιβίωσης.


Συμφωνώ.Αυτο που γράφω είναι κάτι που είχε πει η Αυλωνίτου,ότι δηλαδή έφευγαν
οι πολίτες στο μάτι που πέθαναν γιατί έπεσαν στην θάλασσα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πάντως εγώ πολλές φορές άκουσα ανθρώπους να λένε οτι ο Τσίπρας φταίει που κάηκε το Μάτι το οποίο, όπως ειπε κάποιος παραπάνω, είναι αν μη τί άλλο αφελές, όπως κι οτι ο Κούλης φταίει που έγιναν τα φυσικά φαινόμενα. Το αν υπάρχει περιθώριο βελτίωσης όταν υπάρχουν τέτοιες έκτακτες ανάγκες είναι στην αρμοδιότητα του υπουργείου κι ας το βρει κι ας το διορθώσει.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Όσο δεν υπάρχει η έννοια της τεχνολογίας στην πολιτική προστασία και στηριζόμαστε στη... συνεννόηση, τη συνεργασία, τα συμβούλια και την καλή διάθεση των δήμων, των περιφερειών και των υπουργών, οι άνθρωποι θα πεθαίνουν.

Δεν έχει σχέση με το αν είναι ο Αλέξης ή ο Κυριάκος στην εξουσία. Είναι θέμα θεσμικού πλαισίου και λειτουργίας του κρατικού μηχανισμού.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Πάντως εγώ πολλές φορές άκουσα ανθρώπους να λένε οτι ο Τσίπρας φταίει που κάηκε το Μάτι το οποίο, όπως ειπε κάποιος παραπάνω, είναι αν μη τί άλλο αφελές, όπως κι οτι ο Κούλης φταίει που έγιναν τα φυσικά φαινόμενα. Το αν υπάρχει περιθώριο βελτίωσης όταν υπάρχουν τέτοιες έκτακτες ανάγκες είναι στην αρμοδιότητα του υπουργείου κι ας το βρει κι ας το διορθώσει.

Ο Τσίπρας έφταιγε για τα Καραγκιοζηλίκια του βραδιού και της επόμενης μέρας. Έλεγε ότι θα γκρεμίσει τα αυθαίρετα ενώ δεν είχε σκοπό να το κάνει όπως και δεν θα το κάνει ούτε η ΝΔ.

Αποκορύφωμα. Τον Καραμέρο αντιπεριφεριαρχη της Δούρου περιφερόταν με φωσβοριζε μπουφάν στα πάνελ.

Οι επικοινωνιολόγοι του ΣΥΡΙΖΑ έχουν μείνει σε τεχνικές παραπλάνησης του κοινού του 80 και όπως λέει ο Κούγιας ο μόνος τρόπος για να κερδίσει ψήφους είναι με διαφθορά εξαγοράζοντας τους.

Ο Μητσοτάκης έχει πιο σύγχρονους επικοινωνιολόγους και η εικόνα του κράτος στη τραγωδία της Χαλκιδικής πιο επαγγελματική. Ο Συριζα αν ήταν στην εξουσία θα είχε ήδη υποσχεθεί λεφτά στους πληγέντες εις βάρος του συνόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Ο Τσίπρας έφταιγε για τα Καραγκιοζηλίκια του βραδιού και της επόμενης μέρας. Έλεγε ότι θα γκρεμίσει τα αυθαίρετα ενώ δεν είχε σκοπό να το κάνει όπως και δεν θα το κάνει ούτε η ΝΔ.

Αποκορύφωμα. Τον Καραμέρο αντιπεριφεριαρχη της Δούρου περιφερόταν με φωσβοριζε μπουφάν στα πάνελ.

Οι επικοινωνιολόγοι του ΣΥΡΙΖΑ έχουν μείνει σε τεχνικές παραπλάνησης του κοινού του 80 και όπως λέει ο Κούγιας ο μόνος τρόπος για να κερδίσει ψήφους είναι με διαφθορά εξαγοράζοντας τους.

Ο Μητσοτάκης έχει πιο σύγχρονους επικοινωνιολόγους και η εικόνα του κράτος στη τραγωδία της Χαλκιδικής πιο επαγγελματική. Ο Συριζα αν ήταν στην εξουσία θα είχε ήδη υποσχεθεί λεφτά στους πληγέντες εις βάρος του συνόλου.


Το ρευμα ειναι ακομα κομμενο επειδη η ΔΕΗ δεν έχει λεφτά να αντικαταστησει τους στιλους .....

σε αυτο φταιει η ΝΔ;

κριμα λένε τους άλλους ηλιθιους αλλα κανεις δεν μπορει να σκεφτει αντικειμενικα. Ζητανε ευθυνες απο μια κυβερνηση που δεν εχει κλεισει ουτε εβδομάδα αυτο ειναι γελοια προκλητικο διοτι στοχο έχει την προπαγάνδα και την πολιτική εξαπάτηση.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Το ρευμα ειναι ακομα κομμενο επειδη η ΔΕΗ δεν έχει λεφτά να αντικαταστησει τους στιλους .....

σε αυτο φταιει η ΝΔ;

κριμα λένε τους άλλους ηλιθιους αλλα κανεις δεν μπορει να σκεφτει αντικειμενικα. Ζητανε ευθυνες απο μια κυβερνηση που δεν εχει κλεισει ουτε εβδομάδα αυτο ειναι γελοια προκλητικο διοτι στοχο έχει την προπαγάνδα και την πολιτική εξαπάτηση.


Όταν οι άλλοι κάνα πυρηνικά εργοστάσια εμείς ακούγαμε τον Γλέζο και τα στελέχη της αριστεράς. Τώρα μαθαίνω ότι η ΔΕΗ έχει Η/Ζ να στείλει στη Χαλκιδική γιατί όλα έχουν πάει στη Κρήτη.
https://www.eeadmie.gr/2019/04/10/η-δεη-στέλνει-η-ζ-στην-κρήτη/.

Αντί η Ελλάδα αυτή τη στιγμή να είναι ο κυρίαρχος ενεργειακός πάικτης στα Βαλκάκια τώρα ζητιανεύει για ρεύμα. Σε λίγα χρόνια που μπαίνουν και τα ηλεκτρικά αυτοκίνηστα στο παιχνίδι θα έχουμε σοβαρό ενεργειακό θέμα στη χώρα μας.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Θα γράψω εδώ κάποια πράγματα για να υπάρχει μία πιο αντικειμενική εικόνα για αυτά που έχουν γίνει.

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως εγώ ήμουν από τους τυχερούς. Στο σπίτι είχαμε γιορτή και ήμασταν όλοι μέσα, οπότε δεν είχαμε το άγχος, ότι κάποιος ήτανε έξω και δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι. Εξαιρώντας την πλημμύρα λοιπόν, είχαμε κάποιες υλικές ζημιές, πραγματικά μικρές in the grand scheme of things.

Μέσα σε λίγες ώρες ήρθε κλιμάκιο Υπουργών, Γραμματέων και ανθρώπων από την περιφέρεια και έγινε μία εκτεταμμένη σύσκεψη με τους αιρετούς εδώ. Οι Υπουργοί κινητοποίησαν άμεσα τις αρμόδιες υπηρεσίες και μάλιστα ήταν ιδιαίτερα "πιεστικοί" στο να τεθούν άμεσες προτεραιότητες και να αποκατασταθούν γρήγορα και με ασφάλεια οι βλάβες (ειδικά στο ρεύμα και το νερό). Δώσανε επίσης, μέσα σε λίγες ώρες, ένα σεβαστό ποσό στους δήμους έτσι ώστε να προχωρήσει γρήγορα η διαδικασία αποζημιώσεων των πληγέντων. Μάλιστα, περνούσαν και οι ίδιοι από πολλά σημεία, μιλήσανε με πάρα πολύ κόσμο, είδαν δηλαδή ακριβώς περί τίνος πρόκειται. Τα έργα αποκατάστασης ολοκληρώθηκαν σε χρόνο ρεκόρ. Δεν το πιστεύαμε - εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα ήμασταν μέρες ολόκληρες χωρίς ρεύμα.
Όλοι όσοι ήρθαν σε επαφή (γιατί εδώ είμαστε και σχετικά μικρή κοινότητα και αυτά μαθαίνονται) μίλησαν για άμεση και ουσιαστική βοήθεια.

Αν έπρεπε να κάνω κριτική σε κάτι, είναι στον τρόπο που επικοινωνούνται αυτές οι επικείμενες καταστροφές. Εμείς γνωρίζαμε, ότι θα είχαμε έντονα καιρικά φαινόμενα (χωρίς βέβαια να φανταστούμε αυτό το πράγμα), μας είχε κοινοποιηθεί. Οι τουρίστες ωστόσο, από ότι φάνηκε, μάλλον δεν το γνώριζαν. Ήταν το εμπόδιο της γλώσσας;! Θεωρούν ότι το ελληνικό καλοκαίρι έχει μόνο ήλιο και δεν κοιτάνε τον καιρό; Δε ξέρω. Η διαδικασία ενημέρωσης με γραπτό μήνυμα στα κινητά, θα έπρεπε ήδη να υπάρχει, ίσως έτσι να είχαν προστατευτεί και αυτοί οι άνθρωποι. =/
Από ό,τι γνωρίζω, είναι in place τώρα.

Τέλος, θεωρώ ντροπή λίγες μόνο ώρες μετά τον χαμό να μιλάνε χαιρέκακα κάποιοι για "κρατικό μηχανισμό". Τι ακριβώς μπορούσε να κάνει ο κρατικός μηχανισμός στην περίπτωσή μας; Να υψώσει ένα γιγάντιο πανί να μην βραχούμε;! Να μας τυλίξει σε μία πελώρια φούσκα για να μην καταστρέψει καλλιέργειες, σπίτια και μαγαζιά το χαλάζι;!
Αυτό που με τρέλανε περισσότερο από όλα είναι ο τρόπος που παραλληλίστηκε η κατάσταση με το Μάτι. Ντροπή!! Οι άνθρωποι εκεί βασανιζόντουσαν ώρες ολόκληρες. Εκεί ΜΠΟΡΟΥΣΕ να γίνει κάτι, γιατί η φάκεν η φωτιά σβήνει. Αυτό που συνέβη σε εμάς, ήταν πολύ άσχημο. Δυστυχώς, κάποιοι άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους. Τραυματίστηκαν πάρα πολλοί. Κάποιοι έχασαν τους κόπους μιας ολόκληρης χρονιάς. Αλλά ΕΝΑΝ να ρωτήσετε θα σας πει ότι εμείς ήμασταν ΤΥΧΕΡΟΙ μέσα στην ατυχία μας και ότι αυτό που πέρασαν οι άνθρωποι κάτω ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ και δε θα έπρεπε κιόλας. Προσβάλλει την μνήμη όλων.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Με το Μάτι θα μπορούσαν όντως να γίνουν πράγματα. Όλος ο μηχανισμός λειτούργησε αργά. Αλλά η κριτική στο Μάτι γίνεται κυρίως για άλλον λόγο. Γίνεται για το γεγονός ότι ο Τσίπρας έπαιξε ένα θέατρο από τη στιγμή που πάτησε το πόδι του Ελλάδα και συνέχισε να διασπείρει αυτό το ψέμα μέχρι και σήμερα. Είχε την ευκαιρία να πει συγνώμη όταν του έπαιρναν συνέντευξη στον Σκάι (καθώς στα άλλα κανάλια έχει απαγορεύσει να τον ρωτάνε για το Μάτι) αλλά συνέχισε στο ίδιο παραμύθι, λέγοντας ότι δεν ήξερε για τους θανάτους. Οι αστυνομία ήξερε, οι υπουργοί του ήξεραν, όλοι η Ελλάδα ήξερε και αυτός βγήκε στην τηλεόραση και είπε ότι δεν ήξερε. Λίγο ντροπή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top